Kankerverpleegkundigen streven naar erkenning Gashouders ontmanteld Overvallers snackbar aangehouden LEIDS CONGRES MOET PATIËNTENZORG VERBETEREN Automatische parkeerschijf in Leidspolitiemuseum? Je in miljoen voor opknapbeurt Pvan Cultureel Centrum LEIDEN/REGIO CeidócSoixtrnvt VRIJDAG 27 APRIL 1984 PAGINA 3 LEIDEN De twee mannen die op 19 april een 57-jarige snackbarhouder op het Prins Hendrikplein beroofden van een [eldcassette zijn afgelopen woensdag door Ie politie aangehouden. Het zijn twee Lei- denaars van 18 en 19 jaar oud, die in de pe riode van 15 tot 25 april nog vier diefstallen pleegden. De politie is op zoek naar een derde inbreker en een heler. Het tweetal sloeg de snackbareigenaar don derdagnacht na sluitingstijd tegen de grond en ging er met een cassette met 1500 gulden vandoor. Het slachtoffer kon de politie een goed signalement van de mannen geven. Het tweetal had de snackbareigenaar een paar dagen gevolgd. Op zondag 15 april stal het tweetal appara tuur uit een school op het Schuttersveld. De maandag daarop drongen zij de kantine van het slachthuis binnen en gingen er met voor duizend gulden aan rookwaren van door. Op woensdag 25 april herhaalden de twee hun bezoek aan het slachthuis en na men rookwaren en sigaretten mee. Op maandag 16 april stalen de Leidenaars een auto in de Merenwijk. De auto is terugge vonden en inmiddels aan de eigenaar te ruggegeven. De Leidenaars, die alles heb ben bekend, zijn vanochtend voorgeleid aan de officier van justitie. Jongeren aan de slag bij wegenonderhoud LEIDEN/ARNHEM Rijkswaterstaat gaat in enkele regio's de mogelijkheid openen voor aannemers om zonder financieel be zwaar een ploeg leerlingen mee te laten draaien in het maken van bestekken voor wegenonderhoud. Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) heeft dat gister middag bekend gemaakt op de jaarvergadering van onderne mers in de bouwnijverheid in Arnhem. Het gaat hier om een proef met projecten in de provincies Gelderland, Overijssel,1 Zuid en Noord-Holland. Om welke projecten het gaat, staat nog niet vast. De kosten van de leermeester komen in het geval van dergelijke jongerenploegen voor rekening van het rijk. De aan nemer beslist of hij met jongeren wil werken, maar een positief oordeel kan hem bij de aanbesteding van het werk niet in een nadelige positie brengen ten opzichte van de concurrentie. Mi nister Smit zei te verwachten dat in een tiental gevallen werke lijk sprake zal zijn van het inschakelen van groepen jongeren, die op deze manier het vak onder de knie kunnen krijgen. De bedoeling is dat de jongeren na de bouwvakvakantie aan de slag gaan en de projecten lopen een jaar. Symposium over Schuttersveld LEIDEN In het hotel Holiday Inn wordt op 17 mei een symposium gehou den over het Schuttersveld onder de naam „Randstad Knooppunt". Het symposium is gewijd aan verschillende vestigingsplaatsen in de randstad voor bedrijven en instellingen. Het symposi um wordt met name gehouden om het Schuttersveld te promoten. Op het Schuttersveld moet een groot hoeveeldheid kantoren en woningen komen en mogelijk dat er ook een hotel wordt gebouwd. Inleidingen worden gehouden door onder meer minister G. van Aardenne en de Leidse wethouder J. Fase. LEIDEN „De verple ging van kankerpatiënten ligt in Nederland op een lager peil dan in landen als Engeland en Amerika. Zo zijn de mogelijkheden Jvoor verpleegkundigen onz«om zich bij te scholen in de verpleging van kan kerpatiënten zeker niet iptimaal en bestaat er in Nederland geen landelijk rkende opleiding tot rdeikankerverpleegkundige. Voor verpleegkundigen 11 Hdie op een afdeling nierdi- yoïlyse of intensive care ,kge-werkzaam zijn, bestaat zo- deeliets bijvoorbeeld wel. >1 gejJuist omdat zoveel men ossen met kanker te maken heljhebben, de medische en naa1technische ontwikkelin- i eeijgen steeds sneller gaan en tandde verpleging van kan- mP«kerpatiënten meer en s meer een specialisatie blijkt te worden, is zo'n aparte opleiding noodza- kelijk". 0 Mevrouw A. Herpertz-van o m Nieuwenhuijzen, als verpleeg- o m kundige werkzaam in het o JJJ Leidse Academisch Zieken- o m huis, is één van de initiatiefne- JJJ mers van de Stichting tot Be rn vordering van de Kankerver- pleging en één van de organi- S misatoren van het congres „Kan- o ni kerpatiënt en verpleging" dat o vandaag in de gebouwen van Mevrouw Herpertz-van Nieuwenhuijzen, één van de organisato ren van het congres over kanker dat vandaag voor vooral ver pleegkundigen in Leiden wordt gehouden: „Nederland moet nog veel leren over de beste verpleging van een kankerpatiënt." het Gorlaeuslaboratorium wordt gehouden. Dat congres is bestemd voor verpleegkun digen die nauw betrokken zijn bij de verpleging van kanker patiënten (ook wel oncologie- patiënten genoemd), maar on der de ongeveer 700 deelne mers bevindt zich ook een groot aantal andere werkers uit de gezondheidszorg, zoals maatschappelijk werkers en diëtisten. Dit congres is één van de pogingen van verpleeg kundigen om de kwaliteit van de verpleging van patiënten, die kanker hebben te verbete ren. Tevens moet het worden gezien als een stap op de weg om te worden erkend als een specialisatie binnen de verple ging. Voor dit congres is leu kemie als onderwerp gekozen, waarbij aandacht is besteed aan mogelijke behandelingen als beenmergtransplantaties en het toedienen van medicijnen en de ingrijpende gevolgen die de ziekte en dergelijke behan delingen kunnen hebben voor Kennis vergaren Een eerste aanzet voor een meer gestructureerde verbete ring van de zorg voor de kan kerpatiënt werd vanuit de verpleging in 1980 gegeven. Een groep Nederlandse ver pleegkundigen bezocht een congres over kanker in Lon den. Op die bijeenkomst werd besloten iets vergelijkbaars in Nederland te doen. Dat mond de uit in een congres voor ver pleegkundigen in Nijmegen over chemotherapie met 450 deelnemers. Honderden ande re belangstellenden moesten worden afgewezen. Daarna zou nog drie maal een congres voor verpleegkundigen over verschillende aspecten van kanker worden gehouden: in Amsterdam, in Groningen en vandaag dus in Leiden. Ook het vijfde congres staat al weer op het programma: vol gend jaar in Rotterdam. Deze congressen zijn onder deel van de activiteiten van de Stichting tot Bevordering van de Kankerverpleging. De stichting werd in september 1981 opgericht door een groep je verpleegkundigen uit de academische ziekenhuizen van Groningen, Leiden en Nijme gen, het Antoni van Leeuwen hoek in Amsterdam, de Dr. Daniël den Hoedkliniek in Rotterdam, en het Emma Kin derziekenhuis in Amsterdam en twee districtskankerver- pleegkundigen. Dezelfde groep die verantwoordelijk was voor het eerste congres in Nijme gen. Herpertz-van Nieuwenhuijzen zegt daarover: „Vanaf 1 mei is de stichting opengesteld voor alle verpleegkundigen die be trokken zijn bij de zorg voor kankerpatiënten. In de afgelo pen jaren is wel gebleken hoe groot de behoefte onder ver pleegkundigen is om geïnfor meerd te worden over de me dische ontwikkelingen en om ervaringen uit te wisselen. Daarom is zo'n congres zo be langrijk, daar kunnen mensen ook contacten leggen. De acti viteiten van onze stichting worden door gehele medische wereld ondersteund. Ook daar ziet men dat er in de verple ging van kankerpatiënten nog veel kan verbeteren. Het heeft misschien een beetje lang ge duurd, voordat verpleegkundi gen wakker werden en voor hun belangen opkwamen, ze ker als je dat vergelijkt met artsen en specialisten want die hebben zich uitstekend geor ganiseerd, maar beter laat dan Ze wijst erop dat de stichting ook op een ander gebied een stimulerende rol wil spelen: „Verpleegkundigen publiceren in verhouding tot artsen maar heel weinig in vakbladen. An dere verpleegkundigen zouden daar, als er meer wordt gepu bliceerd, weer van kunnen le- Enquête De belangrijkste activiteiten van de stichting bestaan uit de pogingen om een landelijk er kende opleiding tot verpleeg kundige voor kankerpatiënten van de grond te krijgen. Daar toe wordt dit jaar een enquete gehouden onder alle algemene ziekenhuizen in Nederland naar de mogelijkheden voor de verpleegkundigen om zich te laten bijscholen en alle ont wikkelingen bij te benen. De stichting wil inzicht hebben in de kwantiteit en de kwaliteit van de (bij)scholingscursussen. Als die inventarisatie eenmaal op tafel ligt, zouden er mini mumeisen geformuleerd moe ten worden waaraan een kan ker verpleegkundige zou moe ten voldoen. De volgende stap zou moeten zijn, dat de ver schillende ziekenhuizen el- kaars opleiding gaan erkennen en tenslotte zouden de oplei dingen een wettelijke basis moeten krijgen. Ook al bestaat de stichting uit alleen maar vrijwilligers, die het werk naast hun dagelijkse bezigheden doen, mevrouw Herpertz-van Nieuwenhuijzen is ervan overtuigd dat die lan delijke opleiding er komt: „Het duurt allemaal wat langer en contact met de overheid over de kans om zo'n opleiding een wettelijke basis te geven is er nog niet geweest daar is het ook nog te vroeg voor maar de stichting en haar doelstel lingen worden wel steeds be kender. En dat er behoefte is aan gespecialiseerde kanker- verpleegkundigen is in de af gelopen paar jaar al voldoende aangetoond". MARCEL GELAUFF Wandkleden De Sassenheimse textielkunstenaresse Ans eapder Drift exposeert momenteel wandkleden in hotel holi day Inn aan de Haagse Schouwweg. De tentoonstelling is nog tot en met woensdag 30 mei te zien. Een werk van Ans van der Drift. Visconti Filmhuis LVC (Breestraat 66) houdt, evenals tien andere Nederlandse filmhuizen, een Viscontifestival. Er wordt een tiental films van deze regisseur vertoond. Woensdagavond acht uur en kwart over tien) wordt gestart met „Dood in Venetië". De donderdag daarop (ook acht uur en kwart over tien) staat l'Innocenteop het programma en vrijdag 4 en zaterdag 5 mei (kwart over negen) wordt „Violence and Passion gedraaid. Bruid „Daar komt de bruid" is de film die woensdag 2 mei wordt gedraaid op de maandelijke filmochtend voor vrouwen in het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33. Deze Engelse film uit 1982 gaat over huwelijk en hu welijksverwachtingen. De voorstelling begint om tien uur, de toegangsprijs bedraagt één gulden. Kijkhuis Het Kijkhuis (Vrouwenkerkkoorstraat 17) vertoont van donderdag 3 tot en met zondag 6 mei Fanny en Alexan der" van Ingmar Bergman. Deze film speelt zich af in het begin van deze eeuw en is een afspiegeling van het afge storven rijke burgerleven. De film. die 190 minuten duurt, is bekroond met vier oskars. De voorstellingen beginnen om acht uur. Min 8 De kindervoorstelling „Min 8" is wegens succes gepro longeerd. Op de zondagmiddagen 29 april en 6 mei kunnen belangstellenden terecht in het Microtheater aan de Oude Vest 33e. De voorstellingen beginnen om half drie. Wandel toch ten Wandelsportvereniging Zuid-West houdt zaterdag 5 en zondag 6 mei de traditionele wandeltochten. De afstanden zijn 5, 10, 15. 20 en 40 kilometer en deelname kost twee gulden vijftig. De startplaats is de kantine van de voetbal vereniging VTL aan de Voorschoterweg. LEIDEN/DEN HAAG Te gen een 22-jarige rechtenstu dent uit Leiden heeft de offi cier van justitie bij de Haagse rechtbank gisteren een boete geëist van 51 gulden, het mi nimum-bedrag om in hoger beroep te kunnen gaan. De student was vorig jaar door de Leidse kantonrechter vrij gesproken. Deze uitspraak was niet naar de zin van de officier, die hiertegen in be roep ging. De student had in Leiden gratis geparkeerd met een auto, waarin een parkeer schijf lag, die was verbonden aan een wekker. Zo bleef de schijf draaien en klopte de tijd steeds, waardoor er geen bekeuringen werden uitge schreven. Toen de wekker echter even stil bleef staan, kreeg een passerende politie agent argwaan. De kantonrechter vond vorig jaar de dagvaarding te alge meen gesteld en de vernufti ge student werd vrijgespro ken. De dagvaarding was gis teren hetzelfde als destijds in Leiden: zij voldeed niet aan de wettelijke eisen. De presi dent van de Haags rechtbank bekeek in de rechtszaal de wekker met de daarop vast gemaakte parkeerschijf en vroeg de officier of deze het opmerkelijke staaltje van handigheid verbeurd wilde laten verklaren. De officier gaf daarop schuchter te ken nen dat de politie van Leiden heeft gevraagd de automati sche parkeerschijf bij te mo gen zetten in haar politiemu seum. Wat vindt de verdach te daarvan vroeg de presi dent. „Helemaal geen punt", aldus de rechtenstudent, die zich gesteund wist door het daverend gelach op de tribu ne. De uitspraak is op 10 mei. AMBO EN UW WILLEN RUIMTEN NIET DELEN VOORSCHOTEN De grote ipknapbeurt van het Culturele -entrum in Voorschoten gaat lefinitief door. De gemeente- aad stelde gisteravond hier- 'oor eensgezind 930.000 gul len beschikbaar. Een groot leel van dit bedrag is bestemd 'oor achterstallig onderhoud. Daarnaast moet het nodige 'orden verbouwd, om het lulturele Centrum geschikt te naken voor een multi-functio- leel gebruik. •at optimale gebruik, waarbij liverse verenigingen in de- elfde ruimten hun activitei ten moeten verrichten, heeft iet de instemming van onder teer de AMBO (Bejaarden- 'èreniging) en de UW (Unie Vrijwillige hulpverle- ing). r. J. Franken (CDA) noemde iet plan gisteravond realis- :sch. Het kan snel ten uitvoer orden gebracht: „Er moeten el goede afspraken met de ërenigingen worden ge- aakt. Het CDA is ter ore ge- imen en heeft het kunnen lezen in een brief van de UW dat het overleg niet soepel loopt. Daarom dient het CDA een motie in, waarin wordt verzocht tot een goed overleg en tevens uitvoering van de plannen van het CDA om te komen tot een verdere uit bouw van het Culturele Cen trum." Het indienen van die motie was voor Drs. Willemsen (VVD) vond dat de motie geheel buiten de orde viel, omdat de raad alleen te beslissen had over de op knapbeurt: „Het CDA werpt zich op als een kampioen ter bescherming van de bejaarden. Dat is dwaasheid". J. Aikens (D'66) boos over de motie: „Het CDA probeert van het Cultureel Centrum een soort CDA-kapel te maken". Wethouder J. van Leeuwen (PvdA/PPR) was blij dat ein delijk de zaak Cultureel Cen trum tot een goed einde ge bracht kon worden en hij ver dedigde het uitgestelde onder houd als volgt: „De raad praat al bijna tien jaren over het Cultureel Centrum. Begrijpe lijk dat dan onderhoud achter wege wordt gelaten. De meest drastische plannen gingen richting totale afbraak. Dit plan is een goed plan en past in het financiële patroon". Weihouder L. Marselis (CDA) gaf een pluim in de richting van de financiële wethouder J. van Dalen (VVD), die kans ge zien heeft gelden vrij te ma ken en tot zijn eigen CDA- fractie zei hij: „We voeren re gelmatig overleg met het vere nigingsleven. De liefde kan niet van één kant komen, waar niet is daar houdt alles op. De huidige behuizing van AMBO en UVV moet worden afgebroken, want de nood schoot aan de Molenlaan is to taal ongeschikt en herstel on-* mogelijk." Drs. Offringa (CDA) deelde tenslotte mee de CDA-motie in te trekken om dat uit het antwoord van de wethouders gebleken is, dat er wel degelijk overleg wordt ge boerd. De ontmanteling van een van de twee gashouders. LEIDEN Twee van de drie gashouders aan de Koningstraat worden mo menteel ontmanteld. Hierdoor zullen de omwo nenden binnenkort over een heel wat beter uit zicht beschikken. Tevens krijgt het Energiebedrijf „Rijnland" (EBR) hiermee de beschikking over een omvangrijk braakliggend terrein. De enorme hou ders, die 20 en 30 jaar oud zijn, werden met de komst van het aardgas nutteloos. Het EBR dacht vorig jaar een nieuwe functie voor de gas houders te hebben gevonden. Men wilde er de gifgrond in opslaan die tevoorschijn kwam toen het terrein van de voormalige gasfabriek aan de Langegracht werd afge graven. De buurtbewoners staken daar echter een stokje voor. Het EBR transporteer de de giftige grond daarop naar Oost-Duitsland en zo bleven de gashouders leeg. De sloop van de twee ijzeren gevaartes, ook de fundamen ten worden verwijderd, zal ongeveer twaalf weken du ren. Met deze werkzaamhe den is een bedrag van min der dan 50.000 gulden ge moeid, de kosten zijn zo laag gebleven omdat het vele oude ijzer nog geld opbrengt. De derde, lage gashouder (dit gevaarte steekt in tegenstel ling tot zijn twee soortgeno ten niet boven de huizen uit) blijft staan. Aan deze kolos zitten stoomleidingen beves tigd en het verleggen van deze leidingen (onder meer voor het AZL) zou tonnen kosten. Het terrein dat met de sloop van de gashouders vrijkomt blijft eigendom van het EBR. Wanneer Leiden meer ener gie nodig mocht hebben dan de huidige installaties van het Energiebedrijf kunnen produceren, dan kan men op dit terrein uitbreiden. Buurt huis Groenoord heeft het idee geopperd om op het ter rein een flinke windmolen te bouwen. De plannen hier voor zijn wat het buurthuis betreft al in een vergevor derd stadium. Het EBR heeft echter niet bijzonder enthou siast gereageerd op dit initia tief vanuit de wijk. Rijnland- woordvoerder Zandbergen liet gisteren weten dat het EBR het plan van Groenoord niet zal overnemen. Motorrijder breekt arm LEIDEN Een 26-jarige Leidenaar brak gisteren zijn linkeronderarm toen hij met zijn motor op de Oegstgees- terweg tegen een stilstaande auto botste. De man is naar het AZL gebracht. In de bocht ter hoogte van de sportvelden stond een rij au to's stil. De motorrijder, die in de richting Willem de Zwijgerlaan reed, naderde deze bocht met grote snel heid en zag de rij auto's te laat. De auto van een 53-jari- ge Leidenaar werd zwaar be schadigd. Fietser valt LEIDEN Een 19-jarige Voorschotenaar is gisteren met een wond boven het oog naar het AZL gebracht nadat hij op de Gooimeerlaan met zijn fiets was gevallen. De valpartij werd veroorzaakt door een plotseling overste kende hond. De eigenaar van het dier was aanwezig, zodat een schaderegeling kon wor den getroffen. ADVERTENTIE WATERPOMPEN Met electro-benzine of dieselmotoren. Slangen, sproeiers en koppelingen, alles uit voorraad. JAN v.d. MEER B.V. Noordeinde 45-53 R.A. Veen Tel. 01713-9008

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3