Tragedie van de Kennedy's: de ondergang van een dynastie „Rule Brittania bij vertrek uit Tripoli ÉPolitie houdt bezetters ambassade Iran nog vast VS willen samenwerking met China verbeteren Den Uyl: Arbeiderspartij zal Israëlisch beleid niet radicaal veranderen SIJTHOFF PERS j UITEN LAND Eeicbe Qowuvnt VRIJDAG 27 APRIL 1984 PAGINA 15 LRDE wil bestand n Nicaragua AN JOSÉ De anti-Sandinisti- •he guerrillabeweging ARDE eeft een bestand aangekondigd i haar strijd tegen het regerings- ;ger van Nicaragua. De leider an ARDE, Eden Pastora, zei dat >t het bestand was besloten na e „ontmanteling van het logis- eke systeem van ARDE" door e Costaricaanse autoriteiten, ostaricaanse militairen deden erder deze week een inval in et hoofdkwartier van ARDE in an José, de hoofdstad van Costa ARDE voert vanaf het rondgebied van Costa Rica aan- allen uit op het Sandinistische ewind in Nicaragua. BLOEDBAD IN PERU LIMA Volgens de politie in de Peruaanse hoofdstad Lima hebben guerrillastrijders van de maoïstische groepering Sendero Luminoso (het Lich tend Pad) vorige week vrijdag een bloedbad aangericht onder de boerenbevolking in de plaats Pampacancha, 300 kilo meter ten zuidoosten van Lima. In totaal zouden 32 mensen, onder wie ook vrou wen, kinderen en bejaarden, zijn vermoord. Volgens overle venden zouden de guerrilla strijders de dorpsbewoners hebben beschuldigd van colla boratie met de autoriteiten. (Vervolg van de voorpagina) PEKING In zijn rede van vanochtend onderstreepte president Reagan, dat zijn land nauwer wii samenwerken met de Volksrepubliek China. De verschillen moeten niet worden onderschat, maar „we moe ten ons niet door hen laten overheersen", zo zei hij, doelend op de ver schillen op ideologisch en maatschappelijk nivaeu tussen de China en de VS. „Ik ben niet gekomen om te blijven steken bij de gesloten deu ren van het verleden", aldus Reagan. Reagan heeft al een ontmoeting gehad met de Chinese premier Zhao Ziyang. Nog voor de besprekingen begonnen zei Reagan, dat wat hem betreft „dit gesprek al een succes was". Van zijn kant verklaarde Zhao tegenover journalisten het bezoek van Reagan als een belangrijke gebeurtenis te beschouwen in de ge schiedenis van de Chinees-Amerikaanse betrekkingen. Maar hij voeg de eraan toe dat Taiwan een „belangrijk obstakel blijft voor een stabie le en langdurige ontwikkeling in de relaties" tussen de twee landen. Oud-premier Karami vormt nieuwe Libanese regering BEIROET De Libanese president Gemayel heeft gisteren de 62-jarige po litieke veteraan Rashid Karami be noemd tot premier van een nog te vor men regering van nationale eenheid. Karami, die al diverse malen premier is geweest, staat bekend als pro-Syrisch. Radiostations in Beiroet meldden dat karami onmiddellijk na zijn benoeming begonnen was met consultaties om een regering te vormen, waarin evenveel christenen als moslims zitting zullen ne men. Karami liet weten met name te zullen werken aan de bevrijding van Zuid-Libanon, dat door Israël wordt be zet, en aan een hervorming van het po litieke stelsel, dat de christenen meer macht geeft dan de moslims. Perez Esquivel mag toch naar Polen WARSCHAU De Argen- tijnse Nobelprijswinnaar Adolfo Perez Esquivel is toch welkom in Polen. Eerder deze leek het er op, dat de Poolse regering diens ver zoek om een visum had afge wezen, maar dat is in War schau officieel ontkend. Pe rez Esquivel wil enkele da gen in Polen doorbrengen om te spreken met leden van het vredescomité en met de Lech Walesa, winnaar van de Nobelprijs voor de vrede in 1983. Britse oppositie geeft geld voor stakende mijnwerkers LONDEN De Britse Labourpartij heeft een blanco cheque getekend ter ondersteuning van de stakende kompels in de kolenmijnen. De grootste oppositie partij in het Verenigd Koninkrijk riep gelijktijdig haar 270.000 leden op, weke lijks een bedrag te storten. Door dit be sluit dreigt het al zes weken durende conflict rond de Britse kolenmijnen uit te lopen op een rechtstreekse confronta tie met de Conservatieve regering van Margaret Thatcher, die tot dusver niet tussenbeide heeft willen komen. Premier Thatcher staat op het standpunt dat er sprake is van een geschil tussen de staatsonderneming en de kompels. VASHINGTON De lood van de 28-jarige Da- id Kennedy, vierde van le elf kinderen van Ethel n haar vermoorde echt enoot Rok|lrt Kennedy, )-■ een zoveelste tragedie n wat wel eens de Ameri- caanse koninklijke fami- ie wordt genoemd. Da- ids doodsoorzaak is offi- ieel nog niet vastgesteld, naar wordt in verband jebracht met zijn versla ving aan verdovende mid- lelen. De opeenvolgende ampen, die de Kennedy- familie hebben getroffen, lebben een zeer directe nvloed gehad op het ge voelsleven van de volgens ijn omgeving „angstig iriljante" David. )e jongen groeide op met ver alen over heldhaftige oor- ügsdaden van zijn ooms Jo- eph die omkwam toen zijn vliegtuig boven Het Kanaal iverd neergehaald en John F de latere Amerikaanse pre sident. Toen hij acht jaar oud was, werd oom John in Dallas -• Verrr*oord. Op 4 juni 1968, toen twaalf jaar was, ging David Landwemmen met zijn vader Ro- aat eert in de Stille Oceaan bij Los De jongen werd mee- beetrokken door een sterke on- aerstroom en het leven gered t huioor zijn vader. Diezelfde hujvond keek David naar de te- kuitvisie, toen het programma onderbroken omdat een techanslag was gepleegd op zijn luchtader, die presidentskandidaat Leden van de familie Kennedy dragen de kist met het stoffelijk overschot van David Kennedy naar het huis van zijn moeder Ethel, in McLean in de staat Virginia. was. De jongen zag de recht streekse beelden van zijn ster vende vader. „Dynasty" in het echt Sindsdien zijn de huwelijks problemen van oom Edward (Ted), beenkanker bij een van diens zoons, de geestelijke in storting van Ethel en drugsge bruik door meerdere Kenne- dy-kinderen het Amerikaanse volk blijven boeien als een echte Dallas- of Dynasty-tele- matig werden geslagen door Een paar jaar later ging David moeder Ethel, die geen gezag studeren aan de beroemde had over haar reusachtige kin derschaar van- elf. Psycholo gen menen dat Ethel de dood van haar man niet kon ver werken en haar kinderen ver stootte omdat die haar aan Ro bert herinnerden. In 1973 brak David zijn rug bij een auto-ongeluk waarvoor zijn broer Joseph, die achter het stuur zat, een gerechtelijke veroordeling kreeg. Een meis je dat ook in de auto zat. Harvard-universiteit, waar hij regelmatig heroïne nam „en zelden werd aangetroffen zon der in een hand een fles bier en in de andere een sigaret". Volgens een vriend uit die tijd was David een uitzonderlijk schrandere jongen. „Hij had een ruw soort intelligentie, bij na om bang van te worden. Maar de drugs maakten al zijn kwaliteiten kapot". In 1979 verliet hij Harvard, voor altijd verlamd. De eerste zonder diploma. Kort daarna keer dat David zich goed voel- werd hij overvallen in een ho- Bekend is dat David Kennedy en de andere kinderen van Robert, na diens dood, regel de na de moord op zijn vader, zou zijn geweest toen hij in het ziekenhuis morfine tegen de pijn in zijn rug kreeg. tel dat bekend stond als een drugscentrum in de New Yorkse negerwijk Harlem. Da vid raakte gewond en 30 dol lar kwijt. Maar hij vond het „fijn om te leven zoals gewone mensen, en niet als een Ken nedy". Vervolgens ging hij werken als verslaggever voor het blad The Atlantic, waar Reddingspoging I-n 1980 besloot de Kennedy- -familie, met als matriarch de 93-jarige Rose, tot een kostbare reddingspoging. Speciaal voor David werd een vermaarde drugstherapeut aangenomen, Donald Juhl uit Californië, om 24 uur per dag met de ver slaafde op te trekken. Af en toe gloorde er hoop en leek David weer gelukkig. Vorig jaar schreef hij zich weer in op de Harvard universiteit. Een paar maanden geleden werd zijn oudste broer, Robert jr., in zorgwekkende toestand in een ziekenhuis opgenomen, als gevolg van een overdosis drugs. Robert werd later ver oordeeld tot twee jaar voor waardelijke gevangenisstraf en gedwongen sociaal werk. In Amerika staat een boek ge titeld „The Kennedy's" op het punt te verschijnen, waarin de schrijvers Collier en Horowitz de problemen van de opgroei ende Kennedy-generatie uit voerig beschrijven. Het jongste nummer van het blad Playboy vat het boek samen onder de titel: „Het verval van een Amerikaanse dynasty". Vooralsnog lijkt de liefde van het Amerikaanse publiek voor de Kennedy-clan echter on verbrekelijk. Senator Edward (Ted) sprak deze week niet al leen namens zijn familieleden toen hij over David zei: „We hielden allemaal heel erg veel van hem". Met bussen werden de 137 familieleden van Libische diplomaten, vooral vrouwen en kinderen, gisteren naar het Londense vliegveld Heathrow gebracht. GEZINSLEDEN BRITSE DIPLOMATEN VEILIG IN LONDEN LONDEN/TRIPOLI „Rule Brittania, Brittania rules te waves" zongen dertig vrouwen en kinde ren van Britse diploma ten, toen het vliegtuig waarmee zij uit Libië naar Londen zouden terugke ren na vijf uur angstig verg; |aarr< vergj ondö len c| aarlij EN HAAG De Iraan- ambassadeur in Den tien bezetters zitten nog vast op het hoofdbureau van poli tie in Den Haag. Het was vanochtend nog niet bekend wanneer zij worden voorge- etting van zijn ambassade Jeid aan de officier van justi- tegenstanders van tie. De arrestanten hebben 01 Tajgardoen, die gis tijdens de korte be- and el tofo, d et regime-Khoneiny n ov klacïiekenhuis blijven. Zijn Twigoestand is bevredigend, ldus vanochtend een woordvoerder van de issswjraanse ambassade. volgens de Haagse politie do- jcht gewond raakte, moet cumenten en paspoorten uit og een dag of twee in het de ambassade meegenomen. - - - In het gebouw hebben zij een grote ravage aangericht. De bezetting in Den Haag viel samen met soortgelijke acties in West-Europa. Het Iraanse consulaat in Londen en het Iraanse kantoor bij de Unesco in Parijs werden •e zeventien bezetters van e ambassade worden nog eveneens kortstondig bezet. eeds door de politie vastge- ouden. de ontruiming van de mbassade werden twintig ïensen aangehouden. Drie jn inmiddels weer vrijgela- ;n. Zij waren tijdens de be- itting toevallig in het ge- ouw aanwezig. De zeven- In Frankfort werd het kan toor van de Iraanse lucht- vaartmaatschasppij bestormd en met traangas volgespoten. Alle acties zijn opgeëist door de Fedayien Khalq, een klei ne marxistische organisatie, die gedurende de laatste ja ren van het sjah-regime bij- Ambassadeur Hossein Tajgardoen. zonder actief is geweest. Tij dens de roerige dagen in fe bruari 1979, toen de sjah ten val werd gebracht, verover den de Fedayien onder meer het hoofdkantoor van de ge vreesde geheime Iraanse po litie, de Savak. Nadat Khomeiny aan de macht was gekomen, werd de Fedayien tot een verbo den organisatie verklaard en werden aanhangers van deze groepering achtervolgd. De Fedayien, die zich sindsdien tegen de leiders in Teheran heeft gekeerd, heeft enige aanhang onder in het buiten land verblijvende Iraanse studenten. In het noordwesten van Iran zouden zij enkele steunpun ten hebben. De Fedayien Khalq werkt daar nauw sa men met de Iraanse Koer den, die eveneens in een guerrilla is verwikkeld met het bewind in Teheran. De Fedayien Khalq maakt geen deel uit van het Iraanse op positiefront, waarin de Moedjaheddien de belang rijkste groepering vormt. De Van Ede, gisteren op het Moedjaheddien, geleid door Iraanse ministerie van bui de naar Parijs uitgeweken tenlandse zaken ontboden leider Massoed Radjavi, laten om opheldering te verschaf zich in hun ideologie sterk leiden door islamitische be ginselen. fen over de gebeurtenissen in Den Haag. Overigens heeft Iran nog niet geprotes- Volgens een van de bezetters teerd tegen wat, zo is de ver van het ambassadegebouw in wachting, zal worden be- Den Haag zijn er op dit mo- schouwd als een „Nederland ment 100.000 politieke ge vangenen in Iran, waar zij blootstaan aan martelingen. De bezetters, in Nederland, België en Frankrijk wonen de Iraanse studenten, zijn slechts een uur in het ambas sadegebouw gebleven. De Haagse politie, die door de bezetters even voor hun actie telefonisch op de hoogte was gesteld, ging vrijwel onmid- delijk over tot ontruiming van het gebouw. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag is de Nederlandse am bassadeur in Teheran, mr. se nalatigheid om de veilig heid van de ambassade te ga randeren". >USKE EN WISKE HET DELTA-DUEL (Van onze correspondent Ad Bloemendaal) TEL AVIV Als na de verkiezingen in Israël de Ar beiderspartij zou gaan regeren, dan zijn er geen radica le veranderingen te verwachten in het beleid. Wel zal het psychologische klimaat verbeteren. Dat zei gister avond PvdA-fractievoorzitter Den Uyl, na afloop van een diner met de leider van de Israëlische Arbeiders partij, Peres. De opmerking van Den Uyl werd gedeeld door de rest van de delegatie van de Partij van de Arbeid, die momenteel een be zoek brengt aan Israël. De groep bestaat naast Den Uyl uit de Kamerleden Ter Beek, Van Ooijen, Kombrink, mevrouw Her- fkens en mevrouw Van Nieuwenhoven. Buitenlanddeskundige Relus ter Beek constateerde een groot op timisme bij de Arbeiderspartij. Sjimon Peres is er naar zijn in druk vast van overtuigd dat hij de verkiezingen van 23 juli zal winnen en in staat zal zijn een nieuwe regering te vormen. Het tegendeel blijkt te gelden voor de premier Sjamir met wie de delegatie woensdag al een ontmoeting heeft had. Op Ter Beek wachten eindelijk toe stemming kreeg van de luchthaven van Tripoli te vertrekken. De dertig vormden de eerste groep van 54 Britse diplomaten en verwanten, die Libië moeten verlaten als ge volg van de verbreking van de diplomatieke be trekkingen tussen beide landen. Kort nadat het vliegtuig van British Caledonian in Libië was opgestegen, vertrokken vanaf het Londense vlieg veld Heathrow twee Libische vliegtuigen met 137 familie leden van Libische diploma ten, voornamelijk vrouwen en kinderen, en hun bagage. Die bagage was eerder op de dag, onder toezicht van Syri sche, Turkse en Saoedische diplomaten, bij de nog steeds belegerde Libische ambassa de afgehaald. Volgens de po litie is het zeer waarschijnlijk dat het wapen waarmee agente Yvortne Fletcher vo rige week vanuit de ambas sade werd doodgeschoten met de diplomatieke bagage (die niet mag worden door zocht) het land is uitgesmok keld. De Britse regering heeft gis teren heftig bij Libië gepro testeerd tegen het feit dat de zeventien vrouwen en der tien kinderen, in leeftijd va riërend van drie maanden tot veertien jaar, vijf uur op het vliegveld van Tripoli hebben moeten wachten-, voordat zij toestemming kre gen te vertrekken. Volgens westerse diplomaten hield Libië de Britten tegen, omdat zij de twee groepen vrouwen en kinderen gelijktijdig wil den laten vertrekken. „Het leek wel een uitwisseling van spionnen", aldus een dU plomaat. In Tripoli zijn veertien Britse diplomaten achtergebleven, die het land morgen of over morgen zullen verlaten. De mensen in de Libische am bassade in Londen moeten het gebouw voor zondaga vond 24.00 uur hebben verla ten. ADVERTENTIE Unieke voorjaarsreis van Uw kranL- 5-DAAGSE LUXE TOURINGCARREIS NAAR DENEMARKEN Vertrek zondag 27 mei a.s. De lichtgroene bossen, goudgele akkers en diepblauwe fjorden landgoederen, dorpskerkjes welke een afspiegeling vormen van de kwaliteit a.s. vertrekken we met een luxe touringcar voor en unieke S-daagse reis naar dit mooie land. Onze standplaats is FREDERICA, een fraaie oude stad. welke In 1669 door Frederik UI werd gesticht Oe schitterende bin nenstad is omgeven door vestingmuren en vormt een uitzonderlijk voorbeeld van middeleeuwse architectuur. Frederica is gelegen aan de tjord welke een veilige thuishaven is voor vele zeeschepen, kustvaarders en vissersboten. Het vormt een voortreffelijk uitgangspunt voor diverse leuke en interessante excursies. Het verblijf is in Hotel Landsoldaten, gunstig gele gen. behorende lot één der beste ter plaatse en vermaard vanwege het hoge peil van de bediening en het uitstekende re staurant. Er is een keuzemogelijkheid tussen kamers met douche en toilet en standaardkamers, wal uiteraard een aan trekkelijk prijsverschil op kan leveren. Ons reisprogramma in hel kort: zondag vertrek vanuit Oen Haag/Rotterdam via de oude handelsroute naar Scandinavie. Maandagmiddag een prachtige tocht naar het eiland Fünen via de hangbrug over de Kleine Bell naar Odente een schitte rend stadje met een rijk historisch verloden en bekend als geboorteplaats van Hans Christian Andersen, de beroemde sprookjesschrijver. Oinsdag maken we een volle dagtocht naaT Legoland (entree inbegrepen), het Deense kljdurodam, met als verschil dal hier alle gebouwen, schepen, bruggen, treinen en vliegtuigen werden gebouwd met 26 rmljoen Lego-blokjes. Vervolgens wordt een bezoek gebracht aan Ësbjerg en de oudste stad van Oenemarken Rib», met meer dan honderd huizen uit de 16e en 17e eeuw die op de monumentenlijst zijn geplaatst. Woensdagmorgen wordt een trip naar Aarhua gemaakt tangs de badplaats Horaena, gelegen aan de mooiste fjord van Oe nemarken. Aarhus is een aantrekkelijke stad met het in een botanische tuin gelegen openluchtmuseum waarin 60 uiteenlo pende vakwerkhuizen, werkplaatsen, winkeltjes en oude boerderijen uil heel Oenemarken bijeen zi|n gebracht Donderdag vertrekken we weer huiswaarts en besluiten deze bijzondere reis met een welverzorgd afscheidsdiner. Voor deze reis is een geldig paspoort of toeristenkaart vereist. Oe prijs voor deze biizondere trip naar een voor velen nog onbekende bestemming bedraaal als volal: Bij qebruik van een 2-oersoons standaard-kamer ƒ445** per persoon. Voor een kamer met douche en toilet geldt een toeslag van 110.- per persoon. Oe toeslag voor eenpersoons standaard-ka mer bedraagt 60 - en voor een eenpersoonskamer mei douche en toilet 165.-. In deze prijs zijn alle maaltijden vanaf de lunch op de eerste dag t/m het afscheidsdiner op de laatste dag begrepen, met uitzondering van de lunches op de 2e, 3e en 4e dag. Verder zijn de kosten van alle excursies inclusief de entreekosten van Legoland inbegrepen en krijgt U uiteraard de beschikking over een vakbekwame en deskundige chau/ieur/reisleider. Annuleringsverzekering 3 van de reissom 6.- kosten. Gecombineerde reisverzekering 10.- per persoon 5.- kos ten. Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nr 070-190382 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uurol persoonlijk in onze vestiging Spuistraat 71, Den Haag op de hoek POSTBUS 16050 2500 AA s-GRAVENHAGE TEL. 070-190862 (MAANOAG T/M VRIJOAG TUSSEN 9 EN 13 UUR)

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15