Vrouw in leger steeds meer bezienswaardigheid Seth Gaaikema met mantel der liefde bij jarige prinses in gevaar aH Materieel- onderhoud Defensie Militaire organisaties tegen voorkeursbehandeling vrouwen 'SIJTHOFFPERS I Prins Bomhard door griepje geveld DEN HAAG - Prins Bernhard heeft gistermid dag niet willen ontbreken op het veijaardagsfeest, dat artiesten in het Ned. Congresgebouw aan prin ses Juliana aanboden. Naar verluidt zou hij vooraf tabletten tegen de griep hebben ingenomen, maar zich gaandeweg de voorstelling steeds minder wel hebben gevoeld. Re den waarom hij voortijdig de voorstelling verliet. REÜNIE DEN HAAG De Stich ting Handhaving Traditie Vrouwelijke Militairen in de Koninklijke Land macht organiseert morgen een reünie in de Haagse Prinses Julianakazerne. Ongeveer 550 vrouwen die een functie in het leger hebben of hebben gehad, zullen daaraan deelnemen. Aanleiding voor de bijeen komst is, dat veertig jaar geleden officieel 25 april 1944 de eerste vrouw haar intrede deed in de vaderlandse krijgs macht. onder wie slechts drie vrou wen. Dit iaar zal dat aantal waarschijnlijk op zes komen te liggen. F unctiegroepen Het leger kent drie functie groepen, waarvoor verschil lende eigenschapen, zowel fy siek als mentaal, nodig zijn. De eerste en ook de zwaarste, is die van infanteriecavale riegenie, de tweede is artil lerieverbindingsdienst en de derde is de intendancemili taire administratiegenees kundige troepentechnische dienst. Volgens majoor Staf zouden vrouwen zich vooral moeten richten op die laatste functiegroep. Voor slechts een enkeling zijn die fysiek zwaardere catego rieën weggelegd. „Logisch", aldus majoor Staf, „want een vrouw heeft een kleinere lon- ginhoud, een kleinere spier massa en een groter vetgehal te. Daardoor kunnen vrouwen per definitie bepaalde dingen niet, of althans minder dan mannen. Op een bepaald ni veau houdt het gewoon op, ook al zijn vrouwen vaak bij zonder taai en vasthoudend. Dan kun je wel zeggen dat de selectie-eisen lager moeten, maar dat is onzin als je nog steeds meer dan genoeg aan bod hebt van mensen, mannen dus, die wél aan die eisen vol doen. Maar in de functies waarvoor vrouwen wel aan de eisen voldoen, kunnen ze na tuurlijk hun gang gaan. Graag zelfs, want waar nu nog vrou wen zitten, zullen straks man nen zitten. Kijk maar naar het militair hospitaal. Daar zag je vroeger vrijwel alleen vrou wen en nauwelijks een man. Nu is de situatie omgekeerd". DICK HOFLAND EDE Het materieelondeiij t houd bij de Koninklijke Landwe macht en Luchtmacht staat eert ir slecht voor. De onderhoudt ngel technici kunnen hun werk bhetrok na niet meer aan, doordat aerstn meer tijd kwijt zijn met hujoor administratie dan dat zij hujvond ondergeschikten leiding kurtvisie nen geven bij het eigenlijklerd werk. Met name bij het tecbansla nisch personeel van de luchtader, macht leidt dit tot ongemoti—- veerdheid. Dit stelde voorzitter Twigt vaji de Vereniging 1 arr<-«- VMTB vandaag in zijn jaarrfr- de op de algemene ledenvergi dering in Ede. Hij sprak ondé meer van „wantoestanden q de werkvloer" en „gevaarlij achterstallig onderhoud". [)EN Twigt wees op de slechte 'r derhoudstoestand van de nieiL we F-16 straaljagers. „Ik htla' daar vorig jaar al voor gewaa e schuwd, maar de toestand nog onveranderd. Teveel stellen staan veel te lang d fect te wachten op resei derdelen, op capaciteit rige middelen. Men is kenn °g e lijk blind en doof voor klaclieke ten van onderaf", aldus Twigoesü BINNENLAND/BUITENLANDCcidoe(Bomq*il VRIJDAG 27 APRIL 1984 PAGINA 1 nu haai: schade inhalen bij dit défilé van prominent artistiek talent. AVRO's Cees van Drongelen en regisseur Bob Rooyens voegden aan dit kunstig ver toon fragmenten biografie van prinses Juliana toe en hielden de zaak in de hand, telkens als Seth dreigde het uit de hand te laten lopen. TON OLIEMULLER beentje voor om ten overstaan van de koninklijke familie, onder wie koningin Beatrix en prins Claus, met een waai er aan talent te wapperen. Hierbij was Seth ingehuurd voor de conference. Dit ging „Van ganser harte", de titel waaronder A VRO-tv dit pro gramma aanstaande maandag uitzendt op Ned. II om 19.12 Hij kon de feestelijk gereed zittende zaal op zeker mo ment melden, dat het AA- team geruisloos kwam aan- zoeven. Even nadien stelde hij vast, dat de prinses na 75 jaar binnen was. Seth had voor deze gelegen heid zijn conference aange past. Nu de koningin er toch ook was had hij graag wat verbeteringen in de Troonre de willen doornemen. Hij had hiervoor vooraf overleg ge voerd met de RVD, de Rijks Verboden Dienst, maar die had hem verschillende leuke grappen uit het hoofd gepraat, omdat misgrepen in het kabi net als staatsgeheimen dienen te worden aangemerkt en als zodanig niet met de koningin erbij ter sprake gebracht kun nen worden. Terwille van de jarige prinses bedekte Seth al dat staatkundig leed derhalve met de mantel der liefde. Hij wierp zich liever op de historie, het wisselvallige ver- Joop daarvan: „Wat Alva met zijn brandstapels niet berei ken kon, nu ziet men Neder landers verbranden in de Spaanse zon". Zonder diploma Volgens nog steeds Seth be kleedde prinses Juliana in haar actieve jaren een beroep, waar je geen diploma voor hoeft te halen. In het andere geval zou zij zeker toneel speelster geworden zijn. Zij heeft zich bij menige gelegen heid laten ontvallen, dat zij dat graag doet. Zij had zelfs eens de rol van Don ja Con stante gespeeld in het stuk „Brief van Don Juan" van Luisa Treves. Zij kreeg een fragment hieruit voorgespeeld met in de rol van Donja Con stante ditmaal Henny Orri. Het ging om een rol, waarin die figuur zelf naar voren brengt, dat zij zich beschouwt als de grootste hartsvriendin van die veroveraar van vrou wen,, met recht van vrije toe gang tot diens persoonlijke vertrekken. De politiefanfare Hermandad uit Rotterdam blies bij bin nenkomst het Metropole-Or- kest met een feestelijke mars vrijwel de orkestbak uit, waarbij majorettes van de showgroep Carmente de mooiste beentjes voorzette. Nauwelijks was het laatste been geheven of Louis van Dijk en Daniel Way en berg doken achter de vleugels om vierhandig op twee toetsen- reeksen „Waltzing the Blues" uit de snaren los te maken. Sopraan Marianne Kweksil- ber bezong The Fairy Queen" van Henri Purcell, leerlingen van de Scapino Dansakademie dansten een klokkespelballet en Jaap van Zweden overtrof viooltove naar Paganini bijna in een van diens caprices. Een speel se Chopin zette het danspaar Alexandra Radius en Han Eb- belaar in beweging. Als prin ses Juliana in het verleden door drukke bezigheden re- felmatig van theaterbezoek eeft moeten afzien, kon zii (Vervolg voorpagina) DEN HAAG De belan genorganisaties bij de zee macht en de Nederlandse Officieren Vereniging (NOV) zijn tegen een tij delijke voorkeursbehan deling voor vrouwen bij het aannemen van perso neel voor de krijgsmacht. De NVO is het bovendien niet eens met het open- stellen van alle krijgs- piachtfuncties in het leger voor vrouwen. De NOV en zeemachtorganisa ties lieten dit gisteren weten in een reactie op het rapport van de Maatschappelijke Raad voor de Krijgsmacht (MRK) over de positie van de vrouw in het leger. Eén van de voor stellen in het rapport betreft deze voorkeursbehandeling. Als argument tegen het open stellen van alle functies in het leger voor vrouwen hanteert de NOV de nadrukkelijke af wijzing van onze samenleving van een vrijwilligersleger. „Het zou consequenter zijn ge weest als de MRK in beginsel ook tot vrouwendienstplicht had aanbevolen". De Vereniging voor Belangen behartiging bij de Zeemacht VBZ en de Koninklijke Vere niging voor Marine Officieren KVMO voeren aan dat de Ko ninklijke Marine als enige le geronderdeel een carrièresys teem heeft dat volledig naar het behoeftemodel is opge steld. De voorgestelde voor keursbehandeling zou dit mo del niet ten goede komen. Bo vendien doet het afbreuk aan de gelijkwaardigheid van mensen, zo voegen VBZ en KVMO hier aan toe. In het advies van de Raad wordt verder voorgesteld vrouwen evenals dienstplichti gen de gelegenheid te geven te bezien of de krijgsmacht hun bevalt voor een eventuele ver dere beroepscarriëre. Boyen dien biedt het dienstrecht een mogelijke oplossing voor werkloze vrouwelijke school verlaters. Het is de bedoeling dat vrouwen gedurende hun dienstrechtperiode de eerste paar maanden apart van de mannen worden opgeleid. De Maatschappelijke Raad voor de Krijgsmacht bepleit ook experimenten met kort- verband-contracten voor vrou wen, gedurende 2 of 3 jaar. De mannelijke militairen moeten voorts beter voorbereid en ge traind worden in het samen werken met vrouwen, want volgens de Raad is de integra tie van de vrouw in de krijgs macht vooral een probleem. Prins Claus, prinses Irene en koningin Beatrix (v.l.n.r.) lieten de grappen van Seth graag over zich VOORBURG De vrouw in het leger wordt steeds meer een beziens waardigheid; zeker de vrouw die er ook nog car rière maakt. In principe kan iedereen sinds 1979 toen de wet gelijkberech tiging van kracht werd Zelfs generaal worden, maar in de praktijk gaat het anders. Het leger is en blijft een mannenwereld met de sfeer van ferme jongens, stoere knapen. Vrouwen kunnen niet aan de pittige medische, psy chologische en met name fysieke eisen voldoen en komen daarom voorname lijk in de „lichtere" secto ren van de krijgsmacht yoorzichtig tot hun recht; als ze tenminste in het le ger terecht komen. Want recente cijfers tonen aan, dat de animo van vrou wen daarvoor eerder af neemt dan toeneemt. Er zijn uitzonderingen. Zo is mevrouw E. Staf uit Voorburg sinds kort niet alleen majoor der intendance, maar tevens Hoofd Sectie Vrouwelijke Mi litairen van de Koninklijke Landmacht. Daarmee mag ze ?ich de „hoogste vrouw" in het Nederlandse leger noemen. Daarnaast zit ze in de aanna me-commissie voor de Ko ninklijke Militaire Academie (KMA). De voorgaande drie jaar was ze staf-officier chemi sche oorlogvoering. Een be zienswaardigheid dus. En mis schien zelfs wel een monu ment, gezien de ontwikkelin gen. Toch is ze niet pessimistisch. Maar: „Een fysiek zwakkere, dus óók een man, heeft min der kansen in dienst. Ik denk dat we daarom voorlopig moe ten denken aan méér vrouwen op plaatsen waar ze tot nu toe hebben bewezen uitstekend te kunnen functioneren. Daarna komt dat andere vanzelf, via de weg der geleidelijkheid. Natuurlijk kan een vrouw ge neraal worden, alleen zal het nog zeker zestien jaar duren voordat de eerste vrouw het ook werkelijk is". Dertig jaar geleden besloot ze tot een loopbaan in dienst („Ik was echt jong, de meeste colle ga's waren ouderen"). Geen eenvoudige keuze, want een baan in het leger sluit een ge zinsleven, met of zonder kin deren, zo goed als uit. Tegen woordig is die keuze nog moei lijker. Een vrouw die op haar 18e of 19e van school komt en naar, bijvoorbeeld, de KMA wil, kiest daardoor ook meteen voor een baan in het leger. Als diezelfde vrouw kiest voor een studie, kan ze daarna nog alle kanten op. In het leger is die keus dan al lang gemaakt. Overplaatsingen „Voordat je een hogere rang bereikt", zegt majoor Staf, „zijn er eerst diverse over- Mevrouw E. Staf, de „hoogste vrouw" in het leger: „Waar nu nog vrouwen zitten, zullen straks mannen zitten". plaatsingen nodig. Je zit een jaar in Roermond, dan vier maanden in Appingendam en daarna weer een tijdje in Har derwijk; in die geest. Dat is al bijna niet te doen als je geen vrijgezel bent. In de civiele maatschappij heb je allerlei mogelijkheden die het werken voor vrouwen met een relatie en/of kinderen gemakkelijker kunnen maken. Vrouwen mo gen hun baby hier en daar al op het werk zogen, er zijn crè ches en er is kinderopvahg. In dienst moet je echter werken onder oorlogsomstandigheden, dus dan kan zoeits niet. En dat maakt het voor een vrouw na tuurlijk extra moeilijk. Je zou eraan kunnen denken de op vang van de kinderen indivi dueel te regelen, maar dat is niet eenvoudig. En je zou kun nen denken aan contracten met onderbreking. Dus dat een vrouw die een kind krijgt er drie of vier jaar tussenuit kan en daarna weer recht heeft op hetzelfde werk. Misschien dat je het daarmee voor vrouwen iets gemakkelijker maakt". Image „Er zijn echter oorzaken, die volgens mij belangrijker zijn. Dat beetje stoere image van het leger bestaat inderdaad. Bij de landmacht minder dan bij de marine, maar het bestaat. Jongens voelen zich er meer door aangetrokken dan meis jes. Jongens blijken ook altijd veel meer van het leger te hebben gezien en weten er ook meer vanaf als ze zich aanmel den; meisjes zelden of nooit. Daarnaast is de motivatie om bij het leger te willen ook ver anderd door de economische omstandigheden. Vroeger was het vooral de status. Nu weet ie dat1 je na je studie, niet al leen op de KMA maar ook op de lagere opleidingen, ook meteen een baan krijgt. Dat kunnen tegenwoordig niet zo veel mensen zeggen. Voor mannen is dat belangrijker dan voor vrouwen, die zo'n hele directe keuze voor een baan, voor een carrière, niet zo snel maken". „Het belangrijkste vind ik dan ook de voorlichting, vooral op scholen. Daar moet meer aan gedaan worden. Vrouwen we ten meestal niet wat hen te wachten staat. Als je naar de KMA wilt, moet je niet alleen VWO hebben, maar is boven dien wiskunde noodzakelijk. Van de 72 vrouwen die zich vorig jaar aanmeldden voor de KMA, hadden er 12 geen wis kunde in hun pakket (1 op de 6). Die vielen dus meteen af. Van de 745 mannen hadden er 57 geen wiskunde in hun pak ket (1 op de 13). Wil je dat meer vrouwen in aanmerking komen, dan zul je ze duidelijk moeten maken dat ze wiskun de in hun pakket moeten ne men". Van die in totaal 817 aanmeldingen werden er trou wens ruim 100 aangenomen, RUITENHEER VROUWEN MOETEN DUITSE LEGER STERK HOUDEN (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Vrouwen, afgekeurde „kneusjes" en een verlengde dienstplicht moeten in de toekomst het Westduitse leger sterk houden. Minister van Defensie Manfred Wörner heeft zulks gis teren voorgesteld om te voorkomen dat het leger in het kinde- rarme Duitsland al te zeer wordt uitgedund. De Bundeswehr heeft momenteel een officiële sterkte van 495.000 militairen. Maar omdat het geboortecijfer in de Bondsrepubliek al jarenlang tot de laagste ter wereld behoort, zou het Duitse leger in 1990 nog maar 300.000 mensen tellen. Al vanaf 1987 ontstaan grote problemen. Om één en ander te voorkomen wil de minister cir ca 150.000 vrijwillige vrouwelijke militairen inschakelen. De dienstplicht wordt volgens de plannen van Wörner verlengd. DEN HAAG Ver scheen enige jaren her de speciaal hiervoor aange zochte nar van het hof Paul van Vliet op een ko ninklijk feest met een re genjas voor prins Claus, Seth Gaaikema trad gis termiddag in het Ned. Congresgebouw als even zeer hofnar de bijna 75 jaar wordende prinses Juliana tegemoet met de mantel der liefde. Op dit festijn, aangeboden aan de familie van de jarige in de PWA-zaal, zetten enige tien tallen artiesten hun beste Boven: Henny Orri speelde de rol van Donja Constante uit het stuk „De brief van Don Juan", een rol die ook eens door prinses Juliana werd Links: Prins Bernhard verliet voortijdig de zaal wegens een griep. WENEN 8-DAAGSE LUXE TOURING- CARREIS 495." VERTREK ZATERDAG 5 MEI A.S. dinq van een Nederlandse gids. Tijdens de avonduren bezoek aan het Prater. Olnsdag staan de .arde Spaanse Ri,school en het slot Schönbrunn op het programma, "s .o. hal hliu.nnen van m>n voorstellmo in de Volksoper. Woensdag volgt een tocht door het prach- De oriis van deze bijzonder gevarieerde reis bedraagt slechts 495.- per persoon op basis van een 2-persoons- l^mer rnet douche en toilet en halfpens.on <- logies. ontbi|t t diner) inclusiet het afscheidsdiner. Qe toeslag voor een èénpersoonskamer bedraagt 50.-. De entrees zijn eveneens inbegrepen. Reisverzekering 16.- per persoon 5.- poliskosten en assurantiebelasting. Annuleringsverzekering 3 1/26 van de reissom 6 - poliskosten en assurantie Inlichtingen en boekingen: tele fonisch onder nr. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur of persoonlijk in onze vestiging Spuistraat 71. Den Haag op de hoek van het Spui.) De jarige prinses genoot met gulle lach van het artiestenwerk. Zij wordt geflankeerd door links AVRO-voorzitter G. Wallis de Vries en rechts prins Bernhard en AVRO's Siebe v.d. Zee. (Foto's Milan Konvalinka).

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14