nwoners Polen dreiging voor lit Sobibor gevluchte joden Recht en raad RAGIEK VAN MASSALE ONTSNAPPING UIT DODENKAMP: toek voor e Weg pnieuw erbeterd Handboek jazzdans waardevol voor amateur en beroeps Een man van horen zeggen" van Willem Jan Otten Nieuwe, bizarre verhalen van Hans Koekoek OEKEN CeidócOoivtant VRIIDAG 27 APRIL 1984 PAGINA 11 14 oktober 1943 ontsnapten rhonderd ten dode opge- reven joden uit het vernie- ngskamp Sobibor in Polen, chts enkele tientallen haal- het einde van de oorlog, overigen werden tijdens vlucht vermoord, door 's en Polen. De Ameri- ise journalist Richard ihke dook in de geschiede- van de ontsnapping, de otste uit een gevangen- np in de Tweede Wereld- log en schreef „Ontsnap- g uit Sobibor". libor was met Treblinka en zee primair een vernieti- gskamp. Hadden de men- in Auschwitz en Dachau enige kans van overleven, de drie hierbovengenoemde atsen gingen zij direct van trein naar de gaskamers. In libor kwamen door dit ge- fectioneerde vernietigings- teem ten minste 250.000 jo- i om het leven, van wie 100 uit Nederland. De rest am voornamelijk uit de tal- de joden. Sobibor was het kleinste kamp van de drie en het best geheim gehouden. Toen het de Duitsers duidelijk werd dat ze de strijd gingen verliezen, wilden ze de kam pen met de grond gelijk ma ken en de weinige getuigen van hun daden ombrengen. De ontsnapping geschiedde slechts enkele dagen voordat dat voornemen ten uitvoer kon worden gebracht. Vijf dagen daarna werden de niet-ont- snapte joden vermoord, de ge bouwen op het terrein gesloopt en werden op de plek waar het kamp had gestaan bomen geplant, zodat niemand iets van de gruwelen die daar plaats vonden kon terugvin den. Geselecteerd De joden die ontsnapten wa ren op grond van hun be kwaamheden geselecteerd uit de lange rijen die dagelijks naar de gaskamers werden ge- joodse getto's in Poolse jaagd. Het ging daarbij om len. waarin vier miljoen jo- een schier onuitputtelijk ervoir vormden voor de ordlust van de nazi's, ihke sprak voor zijn boek enkele van de weinige irlevenden van de vlucht, zijn de enigen die de moor- dustrie overleefden. Was vlucht niet geslaagd, dan waarschijnlijk geen mens veten wat er precies ge- irde in Sobibor. Het kamp met Treblinka en Belzec lerdeel van de geheime iratie Reinhard van Hein- h Himmler, die zich richtte een totale vernietiging van goud- en zilversmeden, tim merlieden, metselaars, schil ders en anderen die voor de Duitsers nog iets konden bete kenen, bij elkaar niet meer Zo vertelt een van de overle- dan een paar honderd mensen, venden hoe hij samen met drie ranselen. Ze hoorden de Duit se en Oekraïense kampbe waarders tegen elkaar opspe len over het aantal slagen, waarin men joden kon om brengen. Zagen de talloze vol gepropte veewagons leegstro- men, waarin een groot deel van de slachtoffers al om het leven was gekomen. En waren duizenden malen getuigen van iets waaraan ze zelf alleen maar trachtten te ontsnappen: de dood. Jodenhaat Hoewel Richard Rashke de gruwelijke details over het kampleven niet schuwt (zo weinig zelfs dat af en toe de vraag rijst of de schrijver zich niet te veel door effectbejag heeft laten leiden), ligt het schokkende van het verhaal van de ontsnapping in de ge beurtenissen na 14 oktober. Niet de Duitsers vormden toen het grootste probleem van de aan de dood ontsnapten, maar de inwoners van Polen, die zo mogelijk een nog grotere jo denhaat aan de dag legden. Geen jood was veilig voor de Polen. man die het overleefde bleef de dag van vandaag hoogtij de kogel in het kaakbeen ste- viert. De weinige joden die de Zij waren tegelijkertijd slacht offer en getuige van een sy steem dat in wreedheid zijn gelijke niet kende. Zij zagen hoe kinderen door de kamp beulen Wagner en Frenzl met schoppen en slaan werden vermoord, hoe SS-baas Himm ler een demonstratie .joden vergassen" gadesloeg, hoe kampbewaarders opdracht kregen gevangenen dood te anderen onderdak vond in een hooiberg bij een Poolse boer. De boer eiste onder bedreiging van verraad aan de Duitsers steeds geld, totdat de vluchte lingen niets meer konden ge ven, omdat ze niets meer had den. Op een nacht werden de drie vluchtelingen door de boer en enkele handlangers uit het hooi getrokken en in het hoofd geschoten. Bij de ken. Hij hield zich dood was er getuige van hoe de boer en zijn handlangers het hooi doorzochten en de grond om woelden, „op zoek naar ver borgen schatten". Hij kon ont snappen. Partizanen Ook anderen werden zo om het leven gebracht, in de over tuiging dat de joden schatrijk zouden zijn. De Polen, die van de Duitsers te horen hadden gekregen dat het doden van joden niet strafbaar was, zagen daarin aanleiding talloze ge vluchte en ondergedoken jo den te vermoorden. Ook de Poolse partizanenlegers, die vanuit de dichtbeboste gebie den in Polen een soort guerril la tegen de Duitsers voerden, gedoogden geen joden in hun buurt. Enkele uit Sobibor ont snapten, die zich wilden aan sluiten bij de partizanen, wer den zonder omwegen van hun wapens en bezittingen beroofd en gedood. Veelbetekenend is ook de opmerking die een van de overlevenden vlak na de bevrijding in zijn Poolse ge boortedorp naar zijn hoofd kreeg geslingerd. „Zijn er nou toch nog van jullie overgeble- Opvallend, maar in dit licht begrijpelijk, is dat vrijwel geen der ontsnapten na de oorlog verkoos in het geboorteland Polen te blijven. Niet alleen omdat vrijwel alle familiele den tijdens de oorlog het leven lieten, maar ook omdat in Po len het anti-semitisme tot op oorlog overleefden, verkiezen over het algemeen hun jood zijn verborgen te houden. Een van de ontsnapten die wel in Polen bleef wonen vertelt hoe hij uit een hoge maatschappe lijke functie werd ontslagen Kuilen Rashke toog met een van de overlevenden naar Sobibor, waar vrijwel niets meer herin nert aan de tragedie die op die plek heeft plaatsgevonden. Of toch. Het stationnetje, waar de treinen aankwamen, is er nog steeds. En daarnaast zijn nog steeds de kuilen voelbaar waar de Polen uit de omgeving van het kamp, vlak na de oorlog begonnen te graven en spitten, op zoek naar fabelachtige schatten, die „die domme jo den" daar verborgen zouden hebben. Het is het treurige bewijs van een tijd, waarin eenieder slachtoffer was van een sy steem waarin alleen plaats was voor „ontmenselijking". Waar in /een mensenleven niets waard was als men dacht door iemands dood beter te kunnen worden. Een tijd die, zo beto gen alle getuigen die Rashke sprak, nooit vergeten mag worden. „Ontsnapping uit So bibor" levert daartoe een bij drage. KOOS VAN WEES Richard Rashke: „Ontsnap^ ping uit Sobibor". Uitgeverij In den Toren, Baarn. Prijs ƒ32,50. Een gedenksteen, voorstellende moeder en kind, herinnert op de plaats waar ooit het vernieti gingskamp Sobibor stond aan de gruwelen die daar plaatsvonden. ngs ijgewerkt tot het laatst ■gereedgekomen stuk weg- ■tyr is in rode kaft ver enen de 12e druk ide uitgave van Het ste Boek voor de Weg. n tamelijk lijvig boek- irk waarin ten opzichte iii n de vorige editie nogal veranderingen zijn rwerkt. druk bleef mooi, het over- _n{ht verbeterde. Zo is deze :tri gave in drie secties ver- chaBld: Benelux, Europa en al- stefnene informatie. De sectie D ueluxkaarten omvat 48 ads iktisch gebundelde pagina's, i ei vaardigd door de ANWB. i-de orts zijn alle 42 ANWB-rou- va nieuw in kaart ge ide cht. Nieuw zijn ook de acht are lroutes naar favoriete bui- p d landse vakantiebestemmin gen en twee nieuwe „zonne- am ites": Amsterdam-Palermo di Amsterdam-Malaga. Hand- I- e m-klein, door sterke ver- l g( ivoudiging. De wegenkaar- ssai zijn voorzien van de sinds ,pei t officieel aanvaarde inter zonale symbolen voor onder Ier kastelen, benzinepompen veerdiensten. uitgave is duidelijk bedoeld pr gebruik gedurende vele ?difen. Het aantal bladzijden ülli t algemene informatie met loo legrip van het spelelement i, gi dermate groot, dat het een orlcit handboek is geworden, cte k heel bruikbaar voor de d tantieganger. Hierop dui- em hoofdstukken als „bewust ede orijden", „met uw auto eel ir de bergen", „met itoi ihanger achter uw auto", brc irkennen onderweg". En na irts „de zestalige automobi- ard kii 'fjar het in feite om :mt een tamelijk zuinige '°e ats in beslag: de 118 nieuwe ropakaarten, getekend door Zwitserse Cartografische tituut Hallwag. Gebleven de eerder toegepaste re Jerbruggingsflappen", de 'P® kjes kaart die een moeitelo- lK0 overgang naar een volgende n irt mogelijk maken. Op de e iterzijden daarvan is toeris- 5er he informatie verwerkt. di fP orts treft m n aan twee *Fr 77 stadsplattegronden: i van steden in de Benelux een van steden in „de rest i Europa"; voorts een af- ndstabel en een alfabetisch ister. Twee leeslinten stel de gebruiker bij het zoe- naar de juiste weg in staat mI| boek even terzijde te e uiven. Want zo compleet het boek met 632 pagina's het is niet licht en klein: 28 16,2 cm. FRITS BROMBERG t Beste Boek voor de „■fis: uitg. Readers Digest; »lti is 98,-. Benjamin Feliksdal Jazzballet mag zich tegen woordig verheugen in een enorme populariteit. Den Haag is met zijn Jazzex sinds kort de eerste professionele Neder-, landse theatergroep op dit ter rein rijk. Honderdduizenden amateurs bewegen zich elke week urenlang voor de spie gelwand. Een van de belangrijkste peda gogen die in Nederland aan de basis van dit succes heeft ge staan is Benjamin Feliksdal. Hij was negen jaar solist bij het Nationale Ballet en studeerde daarna jazzdans in de Verenig de Staten. Na zijn terugkeer stichtte hij in Amsterdam een eigen jazzdans-opleiding. Daarnaast is Feliksdal druk bezig met het voorbereiden van een musical die in 1986 in première moet gaan.Benjamin Feliksdal heeft in de afgelopen tien jaar een eigen moderne- jazzdanstechniek ontwikkeld, die hij bij verschillende inter nationale scholen introduceer de. Centraal hierin staat de isolatie-techniek die wordt verweven met principes uit klassiek ballet, jazz- en tap dans, moderne dans, caractère en etnische dans. Benjamin Feliksdal heeft zijn ervaring en ideeën over mo derne jazzdans vastgelegd in een boek, waarin hij allereerst uitvoerig ingaat op de geschie denis van de jazzdans, waarbij ruime aandacht wordt besteed aan pioniers van de moderne dans. In de tweede en interes santste helft behandelt Feliks dal zijn opvattingen over jazz dans en dans in het algemeen. Pedagogen zijn vaak te eenzij dig gericht op de technische kant van het dansen. In de jazzdans is de vrijheid van de individuele danser in het alge meen groter dan bij klassiek ballet. Daarom legt Feliksdal een sterke nadruk* op het be wustzijn en de emotionele ont wikkeling. Pas wanneer een danser een goede instelling heeft, kan hij verder komen dan louter het op de juiste wij ze uitvoeren van een reeks be wegingen. Feliksdal gaat ook in op de techniek van de jazzdans. Aan de hand van 428 foto's worden de diverse houdingen en be wegingen duidelijk gemaakt. In de bijschriften gaat Feliks dal onder meer in op het spiergevoel dat wordt opgeroe pen. Hij vindt namelijk dat een danser een „spiergeheu- gen" moet opbouwen. Van veel oefeningen is de dansno- tatie als voorbeeld bijgevoegd. Zowel de ambitieuze amateur als de professional die zich in de stijl wil verdiepen, kan een nuttige steun vinden in het TJERK HERINGA Benjamin Feliksdal: „Mo dern Jazzballet; uitg. Zuid Boekprodukties; prijs 39,90. MERKWAARDIGE VERHAALCONSTRUCTIE Het merkwaardigste van de eerste novelle van Willem Jan Otten, „Een man van horen zeggen" is het feit dat de hoofdpersoon (de „ik" zelfs), al enkele jaren dood is. Hij is in vele opzichten afwezig in het verhaal, voor zover je daar over kunt spreken in verband met dit boek. De hoofdper soon, Legrand, denkt over het verleden, in herinneringen van hemzelf of van anderen. Dat is een opmerkelijk feit. Op een of andere manier re- 'gistreert deze Legrand het le ven van zijn nabestaanden. Ziin kinderen, zijn voormalige echtgenote, zijn vriendin van toen. Hun handelingen die nog met hem te maken hebben be kijkt hij van zijn veilige en on vermoede schuilhoek, de dood. Hij constateert welke gedach ten zijn nabestaanden over hem hebben en hoe die ge dachten en gevoelens steeds verder uitblussen en clichéma tiger worden. Dat proces van vergeten, wegzakken in de herinnering wordt door de ui termate ongewone manier van vertellen door Willem Jan Ot ten trefzeker beschreven. Het feit dat deze man, Legrand, zich steeds meer bewust wordt, dat hij nergens meer aan deelneemt en dat zijn be staan als zodanig in twijfel moet worden getrokken, is een consequentie die heel logisch voortkomt uit de vondst om hem als overledene hoofdper soon te laten zijn. „Ik ben van 1919, een onge denkwaardig jaar. Gisteren zou ik vijfenzestig zijn gewor den. In een leven na de dood heb ik nooit geloofd. Mijn Willem Jan Otten dood heeft de krant gehaald Bachvertolker, Schellingwou- derbrug, truck met oplegger. Ik besta, want ik word herin nerd", zo formuleert Legrand aan het eind van zijn boekje zijn identiteit. De laatste blad zij van het verhaal is gewijd aan de chauffeur, die hem heeft aangereden. Van de fa milie heeft die man gehoord dat de overledene alleen woonde. Opnieuw een vast stelling over zichzelf van Le grand, als hij ervaart hoe die chauffeur zich hem herinnert: „Als hij uit een van de perio dieke nachtmerries ontwaakt waarin ik hem verschijn als klap op motorkap en man met gebroken nek, dan zegt hij te gen zichzelf „hij was alleen". Want dat heeft Olga hem ge zegd toen hij vroeg wie ik ach terliet. „Niemand. Niemand echt. Hij was alleen". Wie Wil lem Jan Otten als dichter en als theaterman kent, kon ver wachten, dat zijn eerste ver haal een poging zou zijn om iets te onderzoeken van de ei gen wetten, die het vertellen kent. Door deze constructie van het relaas van Legrand heeft Otten opnieuw iets bijge dragen tot de mogelijkheden die het „ik-verhaal bezit. Daardoor en door de precieze nuancering in wat zich af speelt door het spoor dat Le grand na zijn dood in het le ven van anderen naliet, is „Een man van horen zeggen" een bijzonder boek. JAN VERSTAPPEN Willem Jan Otten: „Een man van horen zeggen" - novelle. Uitgave Querido. Prijs 21.50. Recht en Raad is de titel van een serie boekjes waarin Uit geverij Kluwer vaak voorko mende financiële, juridische en sociale problemen onder de Loep neemt. Omdat gebrek aan kennis niet alleen tot onzeker heid leidt, maar ook vaak tot verkeerde beslissingen pro beert Kluwer door middel van deze drukwerkjes kennis over rechten aan de man te bren gen en tegelijk goede raad te geven die tot het oplossen van de problemen kan leiden. In deze reeks zijn weer drie raadgevers op de markt ver schenen die vermeldenswaard zijn, een over de bijstand, een over aftrekposten en een, hoe kan het anders, over de wet tweeverdieners. Kluwer pre tendeert „specialisten uit de praktijk" aan het schrijven te hebben gezet. Wie ze zijn blijft voor de lezers verborgen. Dat hun taalgebruik duidelijk is valt niet te ontkennen. De voorbeelden die gegeven wor den zijn ook inderdaad verhel derend. Voor wie veel te ma ken krijgt met aftrekposten of tweeverdienersvragen bren gen de raadgevers van Kluwer zeker meer helderheid in een ondoorzichtige materie. Meer dan de informatie die belas- tinggidsen bijvoorbeeld hier over verschaffen en boven dien rijker geïllustreerd en be grijpelijker geschreven. Voor mensen die voor het eerst van hun leven met de bijstand in aanraking komen kan de Kluwer-raadgever over de bijstand ook zeker veel vragen beantwoorden. Bovendien is deze informatie minder makkelijk in een be- lastinggids terug te vinden. Voor zijn handige raadgevers rekent Kluwer overigens wel een behoorlijk gepeperde prijs. De boekjes zijn niet dikker dan 75 tot 98 pagina's en be vatten ook nogal wat illustra ties en bijlagen. Toegegeven, ze kunnen handig zijn voor wie meer wil weten dan het gemiddeld gebodene, maar 21 gulden is bijvoorbeeld al meer dan voor de dikke belasting- gids moet worden neergeteld. Bovendien moet voor de aan schaf worden bedacht dat de onderwerpen in deze reeks aan veel wijzigingen onderhe vig zijn en dus snel verouderd of onvolledig worden. ARJEN BROEKHUIZEN Bijstand, een recht; aftrek posten, gebruik ze; tweever dieners, u ook. Nieuwste uit gaven in de reeks Recht en Raad, Kluwer-Teleboek. Prijs 21,-. „De vrouw met de twee gezichten Een jonge vrouw op de fiets die achtervolgd wordt door een bejaarde heer die iets met haar wil. De wielerrace die erop volgt moet hij met de dood bekopen. Een jongetje dat omaatje-lief telkens op de meest verschrikkelijke manie ren de stuipen op het lijf jaagt, omdat hij haar radicaal het huis uit wil hebben. Een ver pleger die met twee psychia trische patiënten een dagje gaat stappen in Amsterdam, waarbij de heren hun verple ger ook een bezoekje aan een prostituée aanbieden. Dat zijn zo wat van de gebeur tenissen, waarover Hans Koe koek in zijn nieuwe verhalen bundel ..De vrouw met de twee gezichten" schrijft. Het boekje bevat een kleine twin tig korte verhalen, die voort gaan op wat men van Hans Koekoek kent. Hij heeft oog voor heel kleine, maar onthul lende gebeurtenissen, die in het leven plaatshebben. Het is steeds weer opvallend, dat hij zich geheel verplaatst in de si tuatie, die hij doorgaans er vaart vanuit de betrokkenheid van een van de voornaamste personages, dikwijls een kind. Hans Koekoek is ook bekend als documentair filmer. Men herinnert zich zijn film over een afgebroken Haags wees huis (Groenestein), met de titel „Een lege plek in Den Haag'. Zoals met een camera wordt gewerkt, zo voert Koekoek ook de pen: hij beschrijft een aantal gebeurtenissen, zonder verder personen, gevoelens, gedachten uit te diepen. Dat is Hans Koekoek de taak van de lezer. Meestal eindigt zo n verhaal met een merkwaardige wending, waar je op den duur als lezer overi gens een beetje immuun voor wordt. Misschien dat de uitge ver daarom op de tekst achter op het boekje ervoor waar schuwt de verhalen achter el kaar uit te lezen - het procédé blijkt daarvoor te eenvormig en te beperkt. Dat Koekoek er opnieuw in slaagt bizarre ge beurtenissen in een heel her kenbaar kader te plaatsen, zo dat ze de schijn van de alle daagsheid krijgen, is overigens een verdienste. JAN VERSTAPPEN Hans Koekoek: „De vrouw met de twee gezichten" - Uit gave Fontein. Prijs 22,50

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11