K) Omstanders hielpen brand bedwingen Veel notabelen in prominentenrace REGIOUOURINflflL Valkenburger dreigt voor een ton 't schip in te gaan Busdiensten aangepast aan Bloemencorso ioorzitting over kern wapens gaat niet door MaLmi Prijs voor Leiderdorpse sociologen ,EIDEN EcidócSoiiumt DONDERDAG 26 APRIL 1984 PAGINA 5 ronkeman pakt jas ,'ATWIJK Een dronken Katwijker leeft gistermiddag omstreeks één uur :ennelijk onbewust een jas gestolen in èn kledingwinkel aan de Taatedam in Eatwijk. De man had de jas aangetrok ken en wilde de winkel verlaten zon- Ier te betalen toen de bedrijfsleider de kraag vatte. De politie nam |e 38-jarige man mee naar het bureau hij na ontnuchtering toegaf dat n jas droeg die hem vreemd voor- i. Hij toonde zich vervolgens be- eid de jas, waarde 90 gulden, te beta- ;n. Niettemin is proces-verbaal opge- naakt wegens winkeldiefstal. Gister- vond werd hij, weer geheel nuchter, leengezonden. De Katwijker is een pede bekende van de politie in ver and met zijn regelmatige dronken- chap. dag. Shagdief aangehouden ZOETERWOUDE Een 62-jarige inwoner van Rijnsburg is gister avond in Zoeter- woude aangehou den wegens dief stal van shag ter waarde van 160 gulden in een groothandel. De man werd rond negen uur betrapt door de eigenaar van de groothan del aan de Lijn baan. Inbraak in bouwketen VOORHOUT Inbre- kers zijn in de nacht van dinsdag op woensdag ac tief geweest op het bouwterrein Oosthout in Voorhout. Drie bouwke ten werden opengebro ken. Uit twee wordt niets vermist, maar uit de derde is voor 2.000 gulden aan gereedschap verdwenen. De inbra ken werden 's morgens om zeven uur ontdekt toen werknemers van het bouwbedrijf weer aan de slag wilden gaan. Plundering van boot KATWIJK De ei- genaar van een in het Uitwateringskanaal in Katwijk gelegen boot heeft gisteren aangifte gedaan van diefstal. Dieven braken de ka juitdeur van zijn schip open en namen een koperen scheepsbel, een jerrycan, gereed schap en nylontouw mee. Ook werden nog wat vernielingen aan gericht. De schade be draagt ongeveer 1000 gulden. Telefoonnummers Noordwijkerhout veranderen NOORDWIJKERHOUT Alle telefoonnummers in Noordwijkerhout krijgen in de loop van het derde kwar taal van 1985 een zeven voor het huidige nummer. Tot nog toe hadden de telefoonnum mers vier cijfers. Er wordt overgegaan op het systeem van vijf cijfers omdat Noord wijkerhout te groot werd en teveel aansluitingen krijgt. Het kengetal (02523) blijft zo als het was. Respijt voor volkstuinders DE ZILK Er komen geen eenentwintig premie-C woningen in De Zilk. Er zijn na melijk geen eenmalige subsidies voor deze huizen beschikbaar gesteld en de aanvraag voor een bouwvergunning is om die reden door de aannemer ingetrokken. Deze eenen twintig woningen zouden de volkstuinders achter de Duinpan dit jaar van hun grond verdreven hebben. De volkstuinders hebben desondanks hun bezwaarschriften niet inge trokken, want nog altijd worden hun tuinen bedreigd door de bouw van vierendertig al eerder geplande woningen. Deze woningen zijn het begin van de realisering van een hele nieuwe wijk, waardoor de tuinders over enkele jaren toch zullen moeten vertrekken. (Vervolg van voorpagina) JOORDWIJK „In dit öort gevallen is het ge- ukkig dat er veel mensen ip de been komen als ze irenes horen. Bij een >rand in de stad lopen ze n de weg, maar hier kon- len ze helpen met schop- en zwepen het vuur lit te slaan of door met and te gooien", verzucht- e brandweercommandant A. Ruibing toen de grote luinbrand, die tien hecta- e natuurgebied in de as egde, was bedwongen. De irand is ontstaan in het luingebied van de Am- terdamse Waterleiding en noorden van het Ken- lemer Zweegvliegveld in iet Noordwijkse duinen- ebied ter hoogte van De ,ilk. Aanvankelijk was er tamelijk geen water om iet voortziedende vuur te ilussen. In het hele dui nengebied loopt geen wa terleiding en dus is de brandweer bij dit soort gelegenheden aangewezen op open water in de buurt. Bij deze duinbrand, waarbij de brandweerkorpsen van Noordwijk, Hillegom en Noordwijkerhout in actie kwamen, werd gebruik ge maakt van het water uit de sloot bij de ingang van het zweefvliegveld. Daar werd een brandweerwagen met een pomp geplaatst en via enkele tussen-pompen was er na enige tijd volop water voorhande. Volgens brandweercomman dant Ruibing is het een pro bleem in het duin om de brand te lokaliseren. „Het was een zware klus. Je kan het niet vanuit de lucht be kijken. Dat maakt het zo moeilijk. Je moet diverse be velvoerders met portofoons op stap sturen en door regel- matg contact merk je dan hoe groot de brand is. Geluk kig was de brandweer van Hillegom aan de andere kant al begonnen en zo hadden we in vijftien tot twintig mi nuten het gebied van de brand onder controle en kon er worden geblust". De Noordwijkse politie stelde nog dat het „gelukkig" was dat de brand zich richting zweefvliegveld verplaatste, omdat daar grasland is dat makkelijker te blussen is dan al die bomen, bosjes en strui ken. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De schade is ook niet te schatten. „Het is levende na tuur die is vernietigd over tien hectare. Die schade is niet in geld uit te drukken", aldus brandweercomman dant Ruibing. Wel is zeker dat de brand zich zo heeft kunnen uitbreiden omdat het zo droog was. De struiken en bomen vatten daardoor zeer gemakkelijk vlam. Enkele omstanders bezig met het blussen lOETERWOUDE De loeterwoudse wethouder ran welzijnszaken me- rouw H. Graniewski, lostcommandant der ijkspolitie A. Rozenboom, lopman Gerard van 'romvoirt en huisarts iernard Kortmann stap pen zondag 17 juni op de racefiets. Zij doen dan "nee aan de zogenaamde \>rominentenrace die het vielercomité Zoeterwou- le organiseert tijdens de wielerdag in de oude dorpskern. Verder ver schijnen Kees Klein, op zichter van openbare wer ken, SJZ-voorzitter Mar- tien Berg, Bert van Bem- melen direkteur van de Centrale Volksbank en CDA-fraktievoorzitter Rob Hogenelst aan de start. Onderhandelingen zijn nog gaande met de leden van het college van burgemeester en wethouders,- de fractievoorzit ters en VVD en Progressief Zoeterwoude, de hoofden van de lagere scholen en enkele bestuursleden van verenigin gen. Overigens is het niet ver plicht dat de prominenten op een racefiets aan de strijd deelnemen. Zij worden in ie der geval „gegangmaakt" door een plaatselijke wielervendet- te. De prominentenrace zal gaan over drie ronden ofwel zo'n 4.500 meter. Inmiddels is het wielerpro- gramma voor 17 juni geheel rond. Voor de burgerronde ouder zullen overigens strenge eisen gelden. Zo kunnen wiel- lers die in bezit zijn van licentie niet deelnemen de burgerronde. Wielerco- ;-voorzitter André Hilger- „Dat is erg spijtig voor de die in voorgaande ja ren wel mee konden doen maar we zijn echt gebonden aan de eisen van de KNWU. Tijdens de wielerdag is er offi ciële KNWU-jury aanwezig en feitelijk kunnen wij het als den deelnemen zonder licentie moeten het hebben van rondes zoals in Zoeterwoude. We hopen dat de renners die buiten de boot vallen ons standpunt toch sportief zullen opvatten". Het wielerfestijn gaat om 12.00 uur van start met de burger- ronde over 40 kilometer. Ver volgens om 13.30 uur komen de juniorten aan het vertrek rond de klok van 15.00 de prominenten het par cours zullen bevolken. Het slotnummer is traditiegetrouw de ronde voor amateurs over 80 kilometer. BOLLENSTREEK Het Bloemencorso van de Bollen streek heeft zoals elk jaar gevolgen voor het openbaar ver voer in die streek. Als het corso zaterdag rondrijdt, werkt de NZH een aangepast dienstrooster af op de trajecten Lei- den-Haarlem, Leiden-Noordwijk en Den Haag-Bollen- streek-Haarlem. Vanuit Leiden wordt tot 9.37 uur gereden naar Haarlem, van 9.52 tot 10.22 uur maar tot Bennebroek, van 10.37 tot 12.22 uur tot Hillegom, van 12.37 tot 13.52 uur tot Lisse en tot 15.07 uur tot Warmond. De rit rond 15.22 uur vervalt en vanaf 15.37 wordt vanuit Leiden weer naar Haarlem gere den. Vanuit Haarlem wordt tot 10.12 gereden tot Leiden, tot 12.00 vervalt de dienst, daarna tot 14.27 rijdt men tot Bennebroek, tot 14.42 tot Hillegom, tot 15.27 tot Lisse en vanaf 15.42 uur weer normaal naar Leiden. Het corso trekt van 16.45 tot 19.30 uur door Noordwijk waardoor de bus diensten 40, 42, 90 en 92 vertraging zullen oplopen of zelfs geheel niet rijden in Noordwijk. EIDERDORP Er komt geen hoorzitting van de eiderdorpse gemeenteraad over de kernwapenproble- atiek. Op 9 april besloot een meerderheid van de ad bestaande uit CDA, PvdA, D'66 en PPR tot een )orzitting die in de actieweek van 7 tot 12 mei 1984 ind het kernwapenvraagstuk zou moeten worden ge- ■ganiseerd. H?t initiatief daartoe was uitgegaan van progressieve fracties in de raad. Aan de raadsuit- iraak werd de voorwaarde verbonden dat alle fracties m de hoorzitting mee zouden doen. fractie van de VVD bleef, in tegenstelling tot een deel van 't CDA dat zich eerder tegen een hoorzitting had gekeerd, bij standpunt dat een discussie over kernwapens tot het ter- yan de landelijke politiek behoort. De poging van het colle- in burgemeester en wethouders op 8 mei toch een hoorzit- te organiseren leek daarom bij voorbaat tot mislukken ge- emd. Het college nodigde de fracties uit stellingen in te sturen )r de hoorzitting. Zoals te verwachten viel liet de fractie van VVD weten daaraan geen medewerking te willen verlenen. tussen is het niet uitgesloten dat er toch een bijeenkomst zij !t op informele basis van de gemeenteraad komt. De laatste da- achter de schermen druk politiek overleg gevoerd. Giste- n zijn vertegenwoordigers van de afdelingsbesturen van CDA, 'dA, D'66 en PPR bijeen geweest. Dit heeft geresulteerd in een orstel aan de VVD mee te werken aan een hoorzitting over de rnwapens die uitgaat van de gezamenlijke politieke partijen samenwerking met het college van B. en W. van Leiderdorp, ït ligt in de lijn der verwachting dat de VVD hierop positief 1 reageren. Een suggestie in de richting van de afdelingsbestu- n werd tijdens de laatstgehouden raadsvergadering nog ge- ian door mevrouw C. Huigen-van Boven, de fractievoorzitter In de VVD. Opbouw corso Onderhoud watergang niet af te dwingen VOORSCHOTEN De heer B.G. Klaassen uit Voorschoten kan niet worden gedwongen het polderwater schoon te ma ken in de drie hectare grond die hij bezit in de Knippolder. Dat is de mening van de direc teur/hoofdingenieur van Pro vinciale Waterstaat. Probleem is dat niet kan worden aange toond dat het om een hoofd watergang gaat. Bij een hoofd watergang kan de eigenaar wel door middel van de politie tot onderhoud worden ge dwongen, bij overige water gangen niet. De afdelingsraad Zuidgeest van het Hoogheemraadschap van Rijnland verzocht de heer Klaassen in 1979 al de molen tocht tussen Kniplaan en Horstsloot te reinigen. Daarna werd hij meermalen aange schreven om ook zijsloten te zuiveren. Toen dat niet ge beurde, werd de Voorschote naar in 1982 aangezegd zijn polderwater schoon te maken. Als hij dat niet binnen twee weken deed zou het werk op zijn kosten worden uitgevoerd door het hoogheemraadschap. De heer Klaassen nam een ad vocaat in de arm en verzocht de provincie om vernietiging van het besluit. In een verzoekschrift stelde de landeigenaar dat de sloten rondom het perceel waren schoongemaakt en dat het ver der ging om greppels waarvan het onderhoud hem nodeloos op kosten zou jagen. Volgens de afdeling Zuidgeest kan er door het achterwege blijven van de reiniging minder water worden opgeslagen in de Knippolder door het hoog heemraadschap; het zou daar bij om een behoorlijke hoe veelheid gaan. De afweging van deze twee zaken wordt echter doorkruist door het feit dat er geen legger of keur (een soort archief) bestaat waarin de sloten van de heer Klaassen worden omschreven als hoofd watergang. Daarom kan er geen politiedwang tot reini ging worden toegepast en zal het besluit van de afdeling Zuidgeest waarschijnlijk door de provincie worden vernie tigd. De directeur/hoofinge- nieur stelt overigens nog dat de onderhoudstoestand van de ..hoofdwatergang" niet alar merend is. Onderwijs dienst geeft voorlichting STREEK De Onderwijsbe geleidingsdienst Duin- en Bol lenstreek gaat drie bijeenkom sten houden om gemeente- en schoolbesturen in het gebied te informeren over de ontwikke lingen in het begeleidings- werk. Tijdens die bijeenkom sten wordt er een klankbeeld vertoond over schoolbegelei ding en het onderwijsbeleid, en wordt gesproken over de integratie van het kleuter- en lager onderwijs, de zorgbreed tevergroting en een onderwijs- mediacentrum. Alle bijeen komsten beginnen om half acht. Belangstellenden uit de gemeenten Hillegom Lisse en Sassenheim kunnen 2 mei te recht in de ontvagstzaal van et Sassenheimse gemeentehuis. De Schelft in Noordwijkerhout staat 3 mei open voor belang stellenden uit Noordwijker hout, Noordwijk, Voorhout en Warmond en 7 mei kunnen geïnteresseerden uit Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg te recht in de Blauwe zaal van het gemeentehuis in Katwijk. BURGERLIJKE Weense avond De Kulturele Raad Hillegom heeft voor zaterdag, de dag van het Bloemencorso, een Weense avond op het programma staan. Deze wordt gehouden in Treslong vanaf acht uur. Een orkest, koor, balletgroep en solis ten zorgen voor een gevarieerd programma. Kaarten zijn voor f 10,00 (CJP- en Pas 65-houders f7,50) ver krijgbaar bij de VVV's in Hillegom en Lisse en de Kulturele Raad aan de Prinses Irenelaan 16. Italiaans hoor Het Italiaanse koor Coro Castel Penede is zaterdag en zon dag de gast van het Evolutiekoor van de Jozefparochie in Noordwijkerhout. De Italianen verzorgen zaterdagavond een eucharistieviering in de Victorkerk en zondagmorgen eenzelfde viering in de Jozefkerk. Zondagavond in de Vic torkerk worden allerlei Italiaanse streekliederen gebracht. Het is voor de tweede keer dat het koor naar Noordwijker hout komt. Ruilbeurs Het Gemeenschapscentrum De Poel in Lisse houdt za terdag weer een ruilbeurs in 't Poelhuys. De grote zaal is open van tien tot vier uur. Verzamelaars van postze gels en munten zijn welkom. Kinderen betalen een kwartje als toegangsprijs en volwassenen een gulden. Feelgood De Engelse popgroep Dr. Feelgood treedt zaterdag op in jongerencentrum Het Kasteel te Alphen. Aanvang is half negen. De toegang kost een tientje. Feelgood gaat al weer heel wat jaartjes mee. Vanaf het begin van de jaren zeven tig spelen ze Engelse rythm blues. Zangrecital De zangeres Murielle Lucie Clément brengt zaterdag, op piano begeleid door Berthien Bruinsma, een zangre cital in Artopa in Lisse. Op het programma staan lie deren uit verschillende landen en tijdperken. Het zijn ondermeer werken van Schubert, Schumann, Milhaud, Fauré, Bellini en De Falla. Als de omstandigheden het toelaten zal Murielle ook enige Indiase klassieke liede ren zingen, waarbij zij zichzelf op de tanpura begeleid. Het optreden begint om kwart over acht. Taido Vier Zweedse budospecialisten zijn van woensdag tot en met volgende week zaterdag te gast bij de vereniging Yos- hi uit Hazerswoude/Koudekerk aan den Rijn. Aanstaande zondag van vier tot zes uur en dinsdag van negen tot elf uur geven ze in De Ridderhof in Koudekerk aan den Rijn een demonstratie Taido. Oase Handbalvereniging Oase houdt zaterdag een rommel markt in het Oud Adese Dorpshuis. De markt is open van negen tot twee uur. De opbrengst is bestemd voor de vereniging. Koffieconcert De Brassband Warmond verzorgt zondag een koffieconcert in De Schelft aan de Maandagsewetering 202 in Noordwij kerhout. De brassband, bestaande uit uitsluitend koper-in strumenten en slagwerk, brengt van twaalf uur tot half twee een zeer gevarieerd repertoire van lichte klassieken tot country western. Alle 26 leden van de brassband ko men uit de Bollenstreek. De toegang is gratis. Watersport Watersportvereniging Rijnsaterwoude opent het wed strijdseizoen zondag met een zeilwedstrijd. De start is om een uur in de buurt van jachthaven 't Venegat. Er is geen inschrijfgeld verschuldigd. Tot uiterlijk zater dag schriftelijk aanmelden bij Henk Dambrink, Kal moeslaan 37. Ar anti De Hazerswoudse tafeltennisvereniging Avanti houdt van avond. vrijdag, zaterdag en maandag een particuliere plan- tenverkoop in het clubhuis aan de Sportparklaan. De ver koop is vanavond en morgenavond van vijf tot negen uur. Zaterdag open van negen tot vijf, en maandag van negen tot twee. De opbrengst is voor Avanti. DEN HAAG/VALKEN BURG De Valkenbur ger E.L. van Veen dreigt letterlijk voor 'ruim een ton het schip in te gaan. Hij verbouwde onlangs zijn woonboot Marco Polo in de buurt van de Voor- schoterweg zonder dat hij daar schriftelijke toestem ming voor had. Wel be toogde hij gisteren op het provinciehuis waar zijn bezwaarschrift tegen het niet verlenen van de bouwvergunning werd behandeld, dat een pro vinciaal ambtenaar hem mondeling toestemming had gegeven voor de ver bouwing. „De boot verkeerde op dat mo ment in een zeer slechte staat. Er moest iets gebeuren. Ik dacht dat het wel goed zat met die moodelinge^toestemming", aldus Van Veen voor de pro vinciale commissie AROB. „Met de moed der wanhoop doe ik een beroep op u. Het zou mii en mijn gezin tot de fi nanciële afgrond brengen, als ik nu zou worden gedwongen het schip af te breken", schrijft hij in zijn verweer schrift. „Mijn geld is nu op", voegt hij daaraan toe. Van Veen had eerst (in de gebrui kelijke achtvoud) een verzoek tot verbouwing van zijn woon boot bij de provincie inge diend. Kort daarop kreeg hij bezoek van een architect die hem afraadde het schip te ver bouwen. Spoedig daarna ruilde hij zijn boot voor een beter exemplaar. Zijn bouwvergun ning zou dan eigenlijk veran derd moeten worden. Een tele foontje naar Provinciale Wa terstaat echter leerde hem dat hij alvast met de verbouw van zijn nieuwe boot kon begin nen. Achteraf bleek dit een vergissing toen Van Veen een aanschrijving kreeg de boot weer in de oorspronkelijke staat te brengen. Inmiddels had hij al wel voor bijna 110.000 gulden verbouwd. Ge deputeerde Staten doen bin nen twee maanden uitspraak over het beroepsschrift. AMSTERDAM Annemarie Cottaar en Wim Willems, twee in Leiderdorp wonende werk loze sociologen hebben giste ren de tweede prijs (400 gul den) gewonnen tijdens de zo genaamde Sociologendagen die gisteren en vandaag in Am sterdam worden gehouden. De hoofdprijs, de Verweij-Jonker- prijs, ging naar A. Rentes Flo- rêncio uit Rotterdam. De prij zen worden dit jaar voor het eerst uitgereikt. Ze worden toegekend aan een niet-weten- schappelijk werkzame dan wel werkloze sociologen of antro pologen die naar het oordeel van de jury het beste artikel op bovengenoemde dagen pre senteren. Doel is deze mensen aan te moedigen toch weten schappelijk actief te blijven. Rentes Florêncio verdiende de hoofdprijs (600 gulden) met zijn artikel getiteld „Touraines actionisme als ideologie". Hij is werkzaam bij de bibliotheek van de Erasmus Universiteit. De bijdrage van Annemarie Cottaar en Wim Willems han delde over de vraag of de ge assimileerde Indische Neder lander mythe of werkelijkheid gonnen werk; over gewenste en ongewenste professionele alternatieven voor de sociolo gen in Nederland". De bijdra gen van de winnaars worden mogelijk gepubliceerd in een vaktijdschrift. De prijs is ver noemd naar mevrouw dr H. Verwey-Jonker. Zij was één van de eerste sociologen die de beoefening van haar vak com bineerde met niet-wetenschap- pelijke arbeid.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5