Overheid kiest voor wegggooi- >amenleving" Kamer ingelicht over beweerde infiltratie VNWB-Alarmcentrale haalt in kwart ;euw 37.000 pechvogels naar huis EEN KUKJE IN DE SIEBELCOLLECTIE QeidócOounxmt Honderden miljoenen schade door „betonrot" ercniging Milieudefensie Gemeenteraad Deventer tegen boycot van W oensdrecht-tekenaars KONINKLIJK HUIS 1984 - iINNENLAND WOENSDAG 25 APRIL 1984 PAGINA 9 Vijf mei in '85 p maandag vieren" EN HAAG De kamerleden hutte (GPV) en Faber (CDA) bben premier Lubbers schrif- ijk gevraagd Bevrijdingsdag lgend jaar niet te vieren op pdag 5 maar op maandag 6 krijgen volgens hen alle oeperingen in de samenleving het hele land de kans aan de itiviteiten deel te nemen. Het itterdamse sportpaleis Ahoy is wel op 5 als op 6 mei 1985 voor t doel beschikbaar, zeggen zij. vendien heeft het Nationaal imité Herdenking Bevrijding al kennen gegeven dat het de orkeur geeft aan de maandag. Caravanrijder zette er vaart achter UTRECHT Veel automobilisten met een caravan achter hun wagen rijden veel te hard. Bij een fotoradarcontrole rond Utrecht heeft de politie 75 forse snelheidsovertredingen vastgesteld. Er werden ook autobussen en vrachtwagens met aanhanger „ge flitst", die evenmin als auto-cara- van-combinaties harder mogen dan tachtig km. De hoogste snelheid had een auto met caravan, die 121 km reed, volgens de politie een „levens gevaarlijke" snelheid. Een vracht wagen met aanhanger werd gesnapt op een snelheid van 108 km, en de snelste autobus had een vaartje van 98 km per uur Onderzoek naar hulp bij ramp Leiderdorp DEN HAAG Het kamerlid Dees (VVD) heeft staatsse cretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) schrifte lijk gevraagd om een onder zoek naar de hulpverlening bij de verkeersramp van 11 april 1984 op Rijksweg A4 bij Leiderdorp. Dees wil weten waarom het mobiele medi sche team van het Acade misch Ziekenhuis in Leiden niet is ingeschakeld. De Ka mer zou over de resultaten van het onderzoek moeten worden ingelicht. Producent waarschuwt tegen gebruik reumapil DEN HAAG De geneesmiddelenfirma Ciba-Geigy heeft in een breif aan de Ne derlandse artsen gewaarschuwd tegen het te gemakkelijk voorschrijven van de anti-reumamiddelen Tanderil en Butazo- lidin. De producent van deze zogenaam de reumapillen adviseert deze alleen te verstrekken als andere middelen geen uitwerking blijken te hebben. Bovendien moeten de artsen de middelen voor schrijven in een zo laag mogelijke dose ring en gedurende een zo kort mogelijke tijd. Van patiënt die de pillen slikken, moet daarnaast eens per week het bloed worden onderzocht. Tanderil en Butazo- lidin kunnen namelijk een schadelijke en zelfs fatale uitwerking hebben op het beenmerg, de maag en de huid. DEN HAAG De schade aan woningen als gevolg van „betonrot" be draagt minimaal 220 en maximaal 540 miljoen gulden. Het zal zeker vijf jaar duren eer de schade hersteld is. Dit blijkt uit een onderzoek van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. Hiermee worden vermoedens bevestigd van de woningbouwverenigingen, die vorig jaar de alarmbel luidden. Staatssecretaris Brokx is niet van plan extra geld ter beschikking te stellen voor herstel van het beton. Volgens een woordvoerder van VROM kunnen woningbouwverenigingen gebruik maken van de be staande subsidieregelingen voor woningverbetering en groot onder houd. Volgens deskundigen is er niet zozeer sprake van „betonrot" als wel van „rot beton". Vooral in de jaren zestig, toen honderdduizenden woningen, veelal flats, uit de grond werden gestampt, zouden vaak ernstige fouten zijn gemaakt bij het maken van beton. Geleidehonden te koop voor „dumpprijzen" DEN HAAG De Nederlandse Ver- engiging voor Blinden en Slechtzien den heeft kritiek geuit op de prijzen die geleidehonden momenteel kosten: 6500 gulden in plaats van de gebrui kelijke 25.000. Het Koninklijk Neder lands Geleidehondenfonds (KNGF) biedt de honden tegen die „dumpprij zen" aan, omdat het zelf de rest van de kosten voor zijn rekening neemt. De kritiek daarop is, dat als straks de reserves van het KNGF op zijn, er weer bedelacties moeten worden ge houden. Een geleidehond, meent ook de Belangenvereniging Geleidehond Gebruikers, zou volledig door de soci ale verzekeringen bekostigd worden. IN HAAG De Vere ring Milieudefensie ïdt dat de overheid, on- nks alle mooie woor- n, weinig doet om de oeiende stroom weg- •rpverpakkingen in te mmen. „De overheid it alles op zijn beloop en ist daarmee voor de tggooi-samenleving", zo at er in een nieuw boek n de milieuorganisatie, zij vandaag in Den tag aan minister Winse- van milieubeheer nbood. publikatie, waarin de mi- ugevolgen van vele soor- blikken, glazen, kunst stoffen en kartonnen ver pakkingen op een rij zijn ge zet, bevat een flink aantal suggesties zowel voor de overheid als de consument om de strijd tegen de toene mende berg verpakkingsaf val aan te binden. De Vere nging Milieudefensie, die de glasbak slechts als een tijde lijke oplossing ziet, dringt onder meer aan op een te rugkeer van de retourfles voor alle dranken. Voorts moet gezocht worden naar verpakkingssoorten voor an dere artikelen, die minder grondstoffen en energie ver bruiken en het milieu in mindere mate belasten. D? milieu-organisatie pleit ook voor standaardisatie van flessen, potten, dozen en kratten. De verscheidenheid is thans zo groot dat herge bruik praktisch onmogelijk wordt gemaakt. Tenslotte, zo meent de vereniging, moet de consument kritisch inko pen en onnodige verpakkin gen zoveel mogelijk vermij den. De jaarlijkse hoeveelheid huishoudelijk afval van ruim vier miljoen ton bestaat voor 22 procent uit verpakkings materiaal. Hiervan is 36 pro cent glas, 28 procent kunst stoffen, 24 procent papier en karton en twaalf procent ij zer. De Vereniging Milieude fensie heeft berekend dat elke inwoner van ons land indirect veertien gulden per iaar uitgeeft om het verpak kingsafval te laten ophalen en te verwerken. Politie te water Op het Mercatorplein in Amsterdam sprong gisteren een hoofdbuis van de waterleiding. Kelders liepen onder, winkeliers moesten hun zaak leeghozen en temidden van al dit natte tumult stond een agente het verkeer te regelen, terwijl het water in haar sandalen klotste. DEVENTER Op Klein Links en drie leden van de PvdA-fractie na heeft de gemeenteraad van Deventer zich gisteravond uitgesproken tegen een boycot van Witteveen en Bos, het Deventer ingenieursbureau dat heeft besloten tekeningen te maken voor kantoren en dergelijke van de mogelijke raketbasis in Woensdrecht. Een krappe meerderheid (de linkse partijen in de Deventer raad) tilt overigens zo zwaar aan deze activiteiten van het bureau dat ze het standpunt van b. en w. deelt om de relatie met dit bedrijf als verstoord te beschouwen. Dit zal volgens loco-burgemeester B. Duimel onder andere betekenen dat een afvaardiging van het bureau niet welkom is tijdens het periodiek overleg van de gemeente met het De venter bedrijfsleven. Niettemin, zo stelt Duimel, zal het ge meentebestuur het ingenieursbureau in de toekomst wel de gelijk opdrachten blijven geven als dit in het belang is van de Deventer gemeenschap. IN VREDESKAMP WOENSDRECHT (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De Tweede Kamer wordt vertrouwelijk geïnformeerd over de beweer de infiltratie van een geheim agent in de Nederlandse vre desbeweging. Minister Riet kerk (Binnenlandse Zaken) zal op 3 mei een verklaring af- legggen en vragen beantwoor den in de Commissie voor de Inlichtingendiensten, waarin de fractievoorzitters van PvdA, CDA, VVD en D'66 zit ting hebben. Rietkerk heeft dit gisteren toegezegd aan waarnemend fractievoorzitter Meijer van de PvdA. De oppositie leidt hieruit af dat de regering de beweringen van John Gardiner wel dege lijk serieus neemt. Deze 42-ja- rige Canadees zegt dat hij in opdracht van de Amerikaanse National Security Agency geïnfiltreerd is in het vredes- kamp in Woensdrecht. In de vijf maandei dat hij in het kamp verbleef zou hij infor matie hebben doorgegeven over acties van de vredesbe weging, die daardoor misluk ten of werden afgelast. De PvdA wil in elk geval van mi nister Rietkerk weten of de Nederlandse regering op de hoogte was van de beweerde activiteiten van Gardiner. Meijer noemde het ongehoord dat buitenlandse inlichtingen diensten zich op deze wijze met de Nederlandse vredesbe weging zouden bemoeien. De PvdA-voorman wees op een verklaring van de regering in 1981, afgelegd in de Tweede Kamer door de toenmalige PvdA-minister Van Thijn (Binnenlandse Zaken). Van Thijn zei toen dat de vredesbe weging niet als een staatsge vaarlijke organisatie werd be schouwd en dat zij daarom ook geen onderwerp was van infil tratie door de BVD. Meijer wil van Rietkerk weten of er ver andering is gekomen in dit standpunt van de regering. SN HAAG Het is ze maand 25 jaar gele dat twee dames in kleine kamer in de lagse Parkstraat, gewa nd met één telefoon en i schrijfmachine de nu imruchte ANWB-A- mcentrale begonnen, ld januari 1958 hadden al de eerste auto van i landgenoot uit het itenland gerepatrieerd, tar pas in april was het Alarmcentrale feit. zouden nog veel van zulke atriëringen volgen. In to- heeft de Alarmcentrale in afgelopen 25 jaar meer dan 00 personen en 67.000 rtuigen naar Nederland te- e agenda voor de leden het Koninklijk Huis is s volgt: april rinses Juliana en prins ernhard zijn in het Con- esgebouw aanwezig bij i opnamen van het VRO-televisieprogramma /an ganser harte". Dit ogramma wordt op 30 )ril ter gelegenheid van 3 75e verjaardag van de Nnses uitgezonden. Bij de pnamen zijn verder aan- tezig koningin Beatrix, rins Claus, prinses Mar- riet en haar echtgenoot van Vollenhoven. ruggehaald. De aanvankelijk twee vrouw sterke bezetting is nu uitgegroeid tot zeventig werknemers en wordt in het hoogseizoen verder opgevoerd tot 220. Aan krediet, via de In ternationale Reis- en Krediet brief werd in de loop van de 25 jaar meer dan 83 miljoen gulden benut. Dit jaar gaat de Alarmcentrale met een nieuwe Franse orga nisatie, de AFA (Association France des Automobilistes) in zee, aldus het hoofd van de Alarmcentrale, F. Beems. Dit gebeurt na het faillissement van de Touring Club de Fran ce, eind vorig jaar, waarmee ook de Touring Secours, de Franse wegenwacht, van het toneel verdween. De AFA is een overkoepelend orgaan van een aantal Franse regionale autoclubs. Beems verwacht dat de kredietcoupons in de Inter nationale Reis- en Krediet brief nu sneller door de Fran se garagisten geaccepteerd zul len worden al wil hij hier voor geen garanties geven. In negatieve gevallen kan ove rigens altijd het Franse steun punt van de ANWB in Lyon worden gebeld. Nederlandse reizigers blijken vaak nog niet te weten dat Frankrijk geen wegenwachtsysteem kent. De auto wordt door een sleep dienst van de weg gehaald en naar een garage vervoerd. Het systeem dat de auto in de vluchtstrook wordt gerepa reerd is sowieso een unieke si tuatie, aldus Beems. Vaartuigen Nieuw is verder in dit jubi leumjaar dat de Alarmcentrale nu ook vaartuigen, tot een be paalde maat, terughaalt. Ver zekerden die tijdens een va kantiereis in het buitenland motorpech of schade aan de boot krijgen waardoor verder varen niet meer mogelijk is, kunnen zich nu ook op de ANWB beroepen voor het toe sturen van motoronderdelen, juridische bijstand, een inval ler voor een zieke schipper en als het nodig is transport van het schip. Het oorspronkelijke kantoortje aan de Haagse Parkstraat ver huisde later naar het ANW- B-hoofdkantoor in Den Haag. In een ruimte van enkele hon derden vierkante meters wer ken nu tientallen hulpverle ners, schrijvend, tikkend, de telex bedienend, onderling overleggend, telefonerend, 24 uur per dag. Zij helpen vakan tiegangers in nood, horen mi sère aan, geven advies. In veel gevallen een race tegen de klok, want zieken en gewon den willen in de regel snel te rug naar hun vertrouwde om geving, automobilisten met pech willen vliegensvlug een vervangende auto. Weer ande re voertuigen moeten worden gerepatrieerd met de inzitten den, omdat de bestuurder zelf niet meer kan rijden. Ook dat moet liefst met spoed geregeld worden. Beems wijst erop dat de Ne derlander in het buitenland geen hoge pet blijkt op te heb ben van de deskundigheid van de medische wereld. De va kantiegangers willen het liefst „thuis" behandeld worden. Er is hem een geval bekend dat bij de Alarmcentrale een klacht van een patiënt binnen kwam die het Franse voedsel in het ziekenhuis niet te prui men vond. Of de ANWB hem maar even snel kwam halen. Over het algemeen spreekt de Nederlandse vakantieganger zijn talen ook slecht. Veertig procent van de klach ten behoren niet tot de eigen lijke takenpakket van de Alarmcentrale. De mensen bellen op met elk willekeurig probleem. Zij willen kennelijk steun, advies (in de Neder landse taal) en het aanhoren alleen al van deze klachten is voor veel mensen een erken ning van hun probleem. Velen willen duidelijk aandacht, al dus Beems. Camping-ramp In de namiddag van 11 juli 1978 explodeerde op de kust weg langs de Spaanse camping Los Alfaques (Costa Blanca) een tankauto met 43.000 liter propyleengas. De explosie doodde talrijke vakantiegan gers. Nog dezelfde dag ver trokken vanuit Barcelona twee ANWB-ers. Op de cam ping werd een tijdelijke hulp post ingericht. Een medisch team vertrok enige uren na de eerste berichten over de ramp per vliegtuig naar Spanje. Zo begon éen van de drukste pe rioden uit het bestaan van de Alarmcentrale. Uiteindelijk bleken er onder de ruim 200 doden maar weinig Neder landse slachtoffers te zijn. Niettemin was de Alarmcenr- trale een kleine week zwaar belast met het opsporen en re patriëren van de slachtoffers en het bijstaan van de familie leden. Toen de grootste drukte voorbij was, begon op 15 juli de jaarlijkse bouwvakvakantie en daarmee de piek voor de Alarmcentrale. Dit staat in het boekje „25 Jaar Alarmcentra le" dat de ANWB ter gelegen heid van het jubileum in mei uitgeeft. In het werkje wordt onder meer ingegaan op de ge varen waaraan vakantiegan gers zich soms blootstellen. Daar gaan ze, de auto soms te zwaarbepakt. Op het dak heb ben wellicht tafeltjes en stoel tjes, barbecue en vrieskist een plaats gevonden, aan de trek haak hangt soms nog een kampeerwagen, een caravan of een trailer met boot. 's Mor gens vroeg vertrekken ze want dan is het nog rustig op de weg. Die eerste dag flink doorrijden, fijn ver komen. De voertuigen en de bestuurders krijgen het zwaar te verduren. Koeling, overbrenging, ban den, remmen en vering wor den niet gespaard. De vakan tieganger, die niet gewend is in Nederland grote afstanden te rijden en langdurig achter het stuur te zitten, is van de ene dag op de andere van leef patroon veranderd en de risi cofactor is uitbundig gestegen. Volgens Beems moet de va kantieganger niet harder wer ken dan hij gewoon is te doen. Dus ook niet langer dan acht uur achter het stuur zitten. Vroeg in de middag al een ho tel bespreken en niet vroeg in de avond, zo adviseert hij, want de kans op volgeboekte hotels is dan aanzienlijk geste gen en de kans op geïrriteerde gezinsleden eveneens. Vijentwintig jaar Alarmcentrale: hier en archiefbeeld van tien jaar geleden Invoerrechten In de jaren na de Tweede We reldoorlog moesten voor mo torvoertuigen bij elke grens overschrijding invoerrechten worden betaald. De waarborg som die moest worden gestort kon eerst worden teruggevor derd nadat was bewezen dat het voertuig was teruggekeerd in het land van herkomst. Om deze rompslomp te vermijden, machtigden de verscheidene regeringen hun nationale clubs aan de leden grensdocu- ijienten te verstrekken. In 1957 schafte Oostenrijk als eerste grensdocumenten af. Andere landen volgden. Maar met de afschaffing van deze documenten verviel ook de bescherming die ze de hou der boden. Want zonder grens- document werd men nu ver plicht de volledige invoerrech ten te betalen wanneer een auto door beschadiging, brand of diefstal niet meer uit het buitenland naar Nederland kon worden teruggebracht. Doorgaans had zo'n onfortuin lijke reiziger onvoldoende geld bij zich. De leden van de ANWB. herinnerden zich in deze precaire situaties de em ployees van hun bond die nog maar kort tevoren hun reis routes hadden uitgestippeld en de ANWB werd meer en meer vanuit het buitenland opge beld door hulpbehoevende le den. In die periode werd het plan geboren een hulpdienst op te richten. In 1956 begon de ANWB met de afgifte van in ternationale kredietbrieven. Al in 1959 waren 100.000 van deze kredietbrieven aange schaft. De repatriëringsdienst haalde in dat jaar 167 gestran de voertuigen terug (veel scoo ters). De centrale post heette van dat jaar af Alarmcentrale. Momenteel heeft de Alarm centrale steunpunten in Grie kenland, Spanje, Frankrijk, Zwitserland, Italië en Oosten rijk. Op al deze posten spreekt men Nederlands. RIEMELS (ADVERTENTIE) Gouden idee Zirkonia-entourage in geel goud, wit goud of zilvei In goud van 225,-voor 149,- In goud van i25,-voor 79,- In zilver van 75.- voor 49,- |n zilver van 60.- voor 39,- ja (exd. collier) In goud van 260.- voor 169.- In zilver van 105,voor 69,- De set in goud te zamen van 610,- voor 375,- De set in zilver te zamen van 240.- voor 149,- ïfj) ngers. Het afgebeelde saarkost 290,- n oorhangers vanaf 26,- hanger in geel- of góud met een briljant t 0.12 kar. (piqué wit) va 525.-voor 349,- (exd. collier) van geel- en wit goud. Met drie -loepzuivere witte briljanten (0.11 kar.) 875,- e gouden ring met of saffieren 675,- Met smaragden 795,- SIEBEL HEEFT ER MEER VAN rood goud 149,- In geel goud 139.- In zilver vanaf 12.50 Hebt u nog geen gaatjes in de oren? Bij aankoop van een paar gouden oorknoppen doen wij dit gratis. Inclusief de bolletjes. ''"sp™;7239.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9