Staatsbosbeheer wil smalspoorlijntje verwijderen uit Katwijkse duinen lij raad ontstemd over opbreken de Grent Verordening moet situatie rond Gat van Lagendijk in de hand houden CDA-LISSE VERWIJT WETHOUDER SPORT „FALEND BELEID" Kritiek op regionaal economisch onderzoek Duin- en Bollenstreek 1 Renovatie dierenpark verloopt voorspoedig .EIDEN fields Sourant WOENSDAG 25 APRIL 1984 PAGINA 7 18 Jervormde Zending gaat verbouwen )EGSTGEEST De Raad voor de zending van de Nederlandse lervormde kerk heeft opdracht gegeven tot een grondige verbou wing en modernisering van het zendingsbureau en het Hendrik Craemer Instituut aan de Leidsestraatweg 11 in Oegstgeest. Het ■erk moet in juli 1985 zijn voltooid. In de totale kosten van 5,5 niljoen gulden dragen de gereformeerde kerken in Nederland 1,5 niljoen gulden bij. Tijdens de verbouwing blijft het zendingsbu- in een deel van het gebouw functioneren. Het HKI verhuist enkele huizen op en bij het terrein. De cursussen gaan ge- door. Het gebouw dateert uit 1917 en is toen gesticht voor luisvesting van vrijgezellen, die wensten te worden opgeleid tot endingsarbeider. Tegenwoordig zijn het vooral jonge gezinnen die n het gebouw wonen. De accommodatie is daarop niet afgestemd. ,e krijgen in het vernieuwde gebouw kleine appartementen tot beschikking. Er blijven gezamenlijke faciliteiten als eetzaal en onversatiezaal. De bibliotheek van het HKI wordt opnieuw ge- ;st en ook wordt de accommodatie van de vele buitenlandse i, die de hervormde zending ontvangt, verbeterd. Behalve het 1KI wordt ook de kantooraccommodatie van het zendingsbureau angepast aan de eisen van de tijd. Kinderen lopen voor kinderen LISSE Dit jaar is er een nieuw eve nement toegevoegd aan alle feesten rond het bloemencorso van de Bollen streek. Het is de actie „Kinderen lo pen voor kinderen", die speciaal be stemd is voor leerlingen van de basis scholen in de Bollenstreek, maar ook kinderen uit andere delen van Neder land kunnen meedoen. Deze actie is een wandeltocht waarvan de op brengst bestemd is voor de Stichting Kindergeneeskundig Kankeronder zoek in Amsterdam. De actie is een soort vervolg op een van de doelen die de Lions Club Bol lenstreek vorig jaar had voor de op brengst van het Corsofestival: het Emma-kinderziekenhuis in Amster dam waarin jeugdige kankerpatiënten worden behandeld en verpleegd. Dit ziekenhuis kreeg 16.000 gulden. De stichting waarvoor nu gelopen gaat worden, beijvert zich om kinderen met kanker zo goed mogelijk te hel pen Dit kost veel inspanning, tijd, dure medicijnen en apparatuur. Om hieraan bij te dragen is door de Lions Club Bollenstreek deze wandeltocht georganiseerd. Deelnemers kunnen zich voor de start inschrijven op school of bij de Hobaho-hallen. Het kost vijf gulden per persoon en daar voor krijgt iedereen een deelnemers kaart met een routebeschrijving. De kaart is tevens toegangskaart tot het Corsofestival in de Hobaho en lot in de loterij van het festival. De wandel tocht is dus op vrijdag en gestart kan worden tussen een uur en half vier. De wandeling duurt ongeveer een Fiets botst op motor LEIDERDORP Een 66-jari- ge inwoonster van Leiderdorp is gistermiddag gewond ge raakt bij een aanrijding met een motor. De vrouw stak met haar fiets vanaf de Splinter- laan de Van der Valk Bou- manweg over. Op dat moment kwam er over die weg net een 27-jarige motorrijder uit Lei derdorp aan die een botsing niet meer kon voorkomen. De vrouw liep schaafwonden op en de man een gebroken arm. Beiden zijn voor onderzoek overgebracht naar het Diacon- nessenhuis. Sassenheim krijgt openlucht schaakbord SASSENHEIM De Rotary Club Sassenheim-Voor- hout bestaat dit voorjaar 10 jaar. Reden om als service club anderen een cadeautje te geven. De Rotary heeft gekozen voor een openlucht schaakbord voor de ge meente Sassenheim. De gemeenteraad heeft het ge schenk onlangs al geaccepteerd. Zaterdag wordt het offi cieel overgedragen door voorzitter H.J. Boersma aan burgemeester A.J. Kret, die dan tevens om kwart voor elf de eerste zet doet. De Sassenheimse schaakvereni ging gaat met de Rortary Sassenheim/Voorhout het bord met bijbehorende stukken beheren. In de periode van mei tot en met september zal er onder leiding van de schaakclub op zaterdag kunnen worden geschaakt. Het is de bedoeling dat met name jongeren hiervan ge bruik zullen maken. Daarom heeft de Stichting Maduro- dam ook een financiële bijdrage aan de Rotary Club voor het bord gegeven. Het schaakbord staat in park Rusthoff nabij de hoofdingang aan de Hoofdstraat. Auto tegen boom WARMOND Een 60-jarige inwoner van Oegstgeest is gisteren door nog onbekende oorzaak tegen een boom in Warmond ge vlogen. De man reed met zijn auto op de Herenweg richting Sassenheim. Hij is met onbekende verwon dingen overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. NSS HOOGSTVERBAASD ir-i 75 CATWIJK De NSS Nederlandse Smalspoor- feg Stichting) heeft zeer erbaasd gereageerd op 2 ie mededeling van Staats bosbeheer dat „binnen kort" begonnen wordt net het opbreken van de poorbaan die de stichting >r kort gebruikte 'oor haar zomerse stoomt reinritten. Als beheerder 'an de Katwijkse duinen (ivil Staatsbosbeheer op de plaatsen waar nu nog rails iggen wandelpaden aan eggen om zo de recreatie mogelijkheden in het wes telijk deel van dit natuur gebied te vergroten. De ^JSS is wel een alternatief raject aangeboden maar laar is de stichting hoogst mgelukkig mee. )e NSS is verbaasd over het >ericht van Staatsbosbeheer imdat de onderhandelingen net deze dienst over het oortbestaan van het traject nog niet zijn afgerond. De laat ste bespreking onder leiding van de Katwijkse burgemees ter C. A. Bos, die zich als be middelaar heeft opgeworpen, vond enkele weken geleden plaats. Omdat men toen niet tot overeenstemming kwam, werd besloten op een later tijdstip opnieuw om de tafel te gaan zitten. Staatsbosbeheer doorkruist nu deze gang van zaken door er bij voorbaat vanuit te gaan dat de door haar gewenste oplossing als de juiste zal worden gezien. „We hebben altijd al gedacht dat het zo zou gaan lopen", vertelt NSS-voorzitter Pellen- barg. „De mens wikt en Staatsbosbeheer beschikt". Of ficieel heeft zijn stichting nog geen bericht gehad dat de rails zal worden opgebroken. „We wachten nog steeds op een uit nodiging voor een afrondend gesprek over deze zaak. Nu ik echter hoor dat aan al onze ar gumenten voorbij is gegaan lijkt mij dit weinig zinvol". Pellenbarg noemt het spoort raject dat als alternatief in het oostelijk duingebied aangebo den is „een kind met een lam armpje". Hij meent dat er aan dit traject erg veel bezwaren kleven: „Het gaat bijvoorbeeld over het fabrieksterrein van de LDM, waar ik persoonlijk helemaal geen publiek zou willen hebben. Ook het begin- en eindpunt aan de Cantine- weg is hoogst ongelukkig om dat je hier geen auto kwijt kunt". Daarnaast noemt Pel lenbarg ook de kosten die moeten worden gemaakt om dit oostelijk traject voor de zware stoomtrein geschikt te maken bijzonder hoog. „Het gaat tenminste om 1 Zz ton". Staatsbosbeheer heeft wel fi nanciële en praktische onder steuning toegezegd, maar dan blijft het volgens de NSS-voor zitter nog zonde van het ge meenschapsgeld dat anders kan worden besteed. Pellen barg: „Wij hebben zelf aange boden om schelpenpaden aan te leggen naast de spoorbaan zodat het gebied toch voor wandelaars te betreden zou zijn. Hier is echter niet op ge reageerd". De stichting zal zich over eventuele stappen tegen de beslissing van Staats bosbeheer beraden. Het smalspoortreintje in de Katwijkse duinen. iNOORDWIJK De VVV-kantoor op te bre- _j ^oordwijkse gemeente- ken? Een en ander had op *aad bleek gisteravond de paasdagen geleid tot ilecht te spreken over de enorme verkeersstagnaties ianpak van de werkzaam heden aan de Oude Zee weg en de Grent. Hoe heeft men het in het loofd gehaald om juist in iet drukke paasweekein- ie de straat tegenover het de badplaats. Het CDA-raadslid Willms her innerde aan het raadsvoorstel, waarin tot herstel van de Oude Zeeweg was besloten. Afgesproken was toen, dat het werk in twee fasen zou wor den uitgevoerd. In de vergade ring van burgemeester en wet houders was gistermorgen uit voerig over de situatie gespro ken, deelde burgemeester mr. Bonnike mee. Wethouder Admiraal noemde het een zorgelijke zaak. Hij haalde het verloop van de pro cedure nog even op, die uitein delijk heeft geleid tot de op dracht om in april met het werk te beginnen. De wethou der verklaarde dat de aanne mer had toegezegd dat nog voor het corso-weekeinde de Grent weer in haar geheel be rijdbaar zou zijn. Willms en Van Rijnberk (D '66) waren met de uitleg niet tevreden. Waarom ligt juist nu een van de belangrijk ste verbindingen naar de bad plaats opgebroken, wilden de raadsleden weten. Van Rijn berk vond, dat het college een en ander had kunnen voorzien en de mogelijkheid had gehad om het karwei uit te stellen. „Dat hebt u niet gedaan", zei de representant van D '66. Burgemeester mr. Bonnike deelde mee, dat ook het colle ge door de situatie onaange- „Geef dan toe, dat u tekort ge schoten bent", was de repliek van Van Rijnberk. Deze kriti seerde het feit, dat bij de plan ning geen rekening was ge houden met de drukke week einde in het voorseizoen. Wet houder Admiraal bleef met het raadslid van mening ver schillen. „In de commissies en in de raad is besloten om voor het werk uit te En dat gebeurt". Dag en nacht wordt er momenteel gewerkt aan de renovatie van Dierenpark Wassenaar, om alles voor het hoogseizoen gereed te hebben. De resultaten zijn al zichtbaar. De apalca's, de Egypti sche hangoorgeiten en de Walliser geiten zijn nu bij elkaar ge bracht in een nieuwe omgeving. De situatie voor de bezoekers is nog niet optimaal, en daarom krijgen degenen die voor 15 mei een bezoek aan de dierentuin brengen een waardebon van 8, in te wisselen bij een volgend bezoek tussen juni en december, als het ongerief achter de rug is. De waardebon is goed voor 5 kor ting op de entreeprijs, een consumptie van ƒ2 en een poster. Verharding Wasbeeklaan opnieuw in raad Warmond WARMOND De verharding van de Wasbeeklaan komt mor genavond wederom in de gemeenteraad aan de orde. Omtrent de keuze van de verharding (asfalt of klinkers) zijn de menin gen verdeeld en alle voorafgaande raadscommissievergaderin gen hebben geen duidelijkheid kunnen verschaffen inzake de fi nanciële voordelen van de ene verharding en de landschappelij ke waarde van de andere. De heer Vreeken wil aan de discussie in de raad met betrekking tot de Wasbeeklaan nog een nieuw element toevoegen. De ge volgen van asfaltering voor de groenstrook langs de Wasbeek laan zijn in de vorige beraadslagingen niet aan bod gekomen. Uit een recente inventarisatie is gebleken dat langs de Wasbeek laan ongeveer 615 bomen en struiken groeien waarvan een groot gedeelte waarschijnlijk zal afsterven na asfaltering van de laan. Langs de laan bevinden zich onder meer meidoornhagen be staande uit plus minus 300 heesters. Volgens een deskundige zul len die hagen afsterven na asfaltering en zal het ongeveer vijf tien jaar duren voor nieuwe aanplant kan zorgen voor hetzelfde karakter van de Wasbeeklaan. Of deze nieuwe argumenten voor het behoud van de klinkerbestrating zwaarder zullen wegen dan de financiële voordelen van asfaltering zal morgenavond blij ken. VALKENBURG Tijdens de vergadering van de raadscommissie bestuurszaken kwam een voorstel van het college van b en w aan de orde om te komen tot een wijziging van de verordening op de recreatie in de Ommedijkse Polder (Het Gat van Lagendijk). Door wij ziging van deze verordening krijgt de provincie meer mogelijkheden om maatregelen te nemen die gezien de moeilijke situatie rondom Het Gat van Lagendijk, tij dens de zomermaanden zijn ontstaan. De parkeerproblemen zijn ontstellend groot. De provincie over weegt hier binnenkort iets aan te doen. De rijkspolitie klaagt steen en been over de enorme verkeersdrukte die deels ontstaat door het rijden van en naar de recreatiegebiedje en deels door bezoekers aan de nabij gelegen Kwantumhallen. Een en ander deelde burgemeester N. van 't Wout gisteravond mee tijdens een vergadering van de raadscommissie mee. De provincie denkt alvast aan een noodoplossing voor de eerstko mende twee seizoenen. Het realiseren van afdoende maatregelen zal in verband met aankoop van gronden in ieder geval nog ruim 1 Zz jaar in beslag nemen, aldus burgemeester Van 't Wout. P. Mizee (VVD) vreesde dat uitbreiding van parkêergelegenheid straks nog grotere verkeersdrukte zal opleveren met nog grotere wanordelijkheden aan de Voorschoterweg. Van 't Wout: „We zijn beslist nog niet uit de zorgen. Daar komt nog bij dat ook het vandalisme nogal eens hoogtij viert rondom dit gebied. Valken burg is niet in staat al deze moeilijkheden op te lossen. We heb ben reeds jaren er op gehamerd dat de provincie deze kwestie oplost. Laten we dankbaar zijn dat Den Haag nu eindelijk ge hoor zal geven aan onze wensen". Tijdens de Pasen waren er al een record aantal surfers en dag jesmensen aan Het Gat van Lagendijk. De raadscommissie heeft haar hoop thans gericht op de provincie voor het treffen van afdoende maatregelen. LISSE De uitgangspunten voor een gebruikersrooster van de gemeentelijke sporthal in Lisse heeft er gisteren voor gezorgd dat de gemeentelijke commissie sport en recreatie over de verantwoordelijke wethouder mevrouw Meule- mans is heen gevallen. De raadscommissie keurde een voorstel van B en W af omdat men niet tevreden was met het voorstel om eventuele pro blemen tussen gebruikers op te lossen. Overigens gaat het bij het B en W-voorstel nog maar om uitgangspunten voor het beleid en is er dus nog geen sprake van dat bepaalde vere nigingen op bepaalde uren de sporthal moeten hebben. Er het hebben het hoofd. Met n, raadslid Smith houder mevrouw de inspanningen dak boven het CDA- wet- Meulemans in de Sport raad van tafel te vegen. Smith memoreerde dat de door iede re betrokkene gewenste Sport raad keihard aan de basis heeft gewerkt en uitgangspun ten heeft geproduceerd, om na een maand of twee, drie te ontdekken dat het college het meeste van die bevindingen naast zich neerlegt. Zonder overleg, zonder uitleg en zon der argumentatie. De CDA-lei- der sprak dan ook van „een falend beleid en een falend ambtelijk apparaat". Wethou der Meulemans trachtte duide lijk te maken, dat de inbreng van de Sportraad door het col lege welzeker serieus is geno men, maar stelde tevens dat college en raad hun eigen ver antwoordelijkheden houden. Bovendien herinnerde zij er aan dat er besluiten moeten zijn genomen voor het seizoen begint. Voorzitter Van Baarlen van de Sportraad sprak in dui delijke taal zijn teleurstelling uit over het feit dat men min of meer is gepasseerd. „Na het vele werk dat hiermee is ge moeid is het ontnuchterend om met deze gang van zaken geconfronteerd te worden", al dus de heer Van Baarlen, die zich afvroeg waar de Sport raad dan eigenlijk nog mee be zig is. „De accommodatiepro- blematiek kan een splijtzwam zijn in de Sportraad, want hier speelt puur verenigingsbelang. We hebben onze nekken in de richting van de sportvereni gingen uitgestoken", aldus de Sportraadvoorzitter. „We heb ben gezegd deze klus wel te zullen klaren en we verdienen "het eigenlijk ook dat die klus geklaard wordt". B en W wil len, in tegenstelling tot de Sportraad, als zich knelpunten voordoen deze oplossen in overleg tussen de betrokkenen onderling. De Sportraad wil, als door de sportverenigingen gewenst coördinerend orgaan, daar graag bij betrokken wor den en wordt daarin gesteund door de t NOORDWIJK „Het is een goede inventarisatie, maar niet meer dan dat". Tot deze slotsom kwam CDA-fractievoorzitter Al kemade gisteravond in de raadsdiscussie over het eindrapport Regionaal Economisch Onderzoek Duin- en Bollenstreek. De woordvoerder van de christen-democraten in de raad maakte enkele kriti sche notities. Hij vreesde vloed van het rapport op het provinciaal bestuur om mee te werken aan een eigen bedrijfsterrein voor Noordwijk. Mevrouw Voorham (PvdA) zei in het eindrapport slechts wei nig nieuwe feiten te hebben aangetroffen. Wat zij in het verslag miste waren de instel ling voor de gezondheidszorg, te weten de St. Bavo, Sancta Maria, de Van den Berghstich- ting en de Buitenkliniek. Deze inrichtingen achtte mevrouw Vnnrhmi vnn <»ront hplanP voor de werkgelegenheid in de streek. In haar betoog ging mevrouw Voorham uitvoerig in op de relatie tussen de bol lenteelt en het toerisme. Noordwijk is de plek waar door de toeristen gegeten en geslapen wordt, maar dezelfde toeristen zijn het die in hun land reclame maken voor de bollen in de tuin, stelde Voor ham. Te blijven streven naar een eigen bedrijfsterrein, ter wijl alom gewezen wordt op de schaarste aan grond in de streek, vond de socialiste een dubieuze zaak. Mevrouw Voorham maanrlp tot voor- Openbaar vervoer Verweij (PPR/PSP) stelde dat Noordwijk is voor het achter land voldoende bereikbaar is. Volgens hem wordt in het eindrapport te weinig dacht geschonken aar openbaar vervoer. Verweij at tendeerde verder op onvol doende argumentatie en het ontbreken van het werkgele genheidsaspect in het eindrap port. Van Riinbork /D'6R1 het zijn kritiek op het doel van het rapport, te weten het behoud van werkgelegenheid en zo mogelijk uitbreiding hiervan. Daarvan was niet zo bijster veel terecht gekomen, vond de woordvoeder van D'66. Meer tevreden was deze over de toe ristische gegevens in het rap port. Aan de inrichtingen en verpleeghuizen was naar zijn mening veel te weinig aan dacht geschonken. Het ver plaatsen van deze instellingen naar elders zou voor de Duin en Bollenstreek een zeer slechte zaak zijn. verklaarde Oost-westverbinding „Niet positief en niet al te ne gatief, was het samengevatte oordeel van VVD-er Smit over het eindrapport. Een van zijn bedenkingen was de onjuiste weergave van de werkloos heidscijfers. Het VVD-raadslid voerde een pleidooi voor een bedrijfsterrein in Noordwijk en onderstreepte nog eens, dat de veelbesproken oost-west verbinding zowel van belang zou zijn voor de handel als Evenals Al kemade (CDA) attenteerde Smit op onjuistheden in het rapport met betrekking tot de energie- en nutsvoorzieningen. Verder was de woordvoerder van de VVD het niet eens met de stelling in het eindrapport, dat de markt voor bloemen- producten verzadigingsver schijnselen zou vertonen. Deze markt vertoont, evenals voor gaande jaren, een groei van 7 procent. Wethouder Van Duijn ver klaarde te blijven streven naar een eigen bedrijfsterrein van ongeveer tien hectare. Burge- Bonnike voegde hieraan toe bepaalde opmer kingen uit de discussie zoals die aangaande de inrichtingen te zullen overnemen. Over de vestiging van een NS-sta- tion was al veel gepraat, zei mr. Bonnike. Het was naar zijn mening geen haalbare kaart, omdat de plaats van vestiging zeker honderddui zend inwoners zou moeten hebben. De Noordwijkse bur gemeester, die tevens voorzit ter is van het Samenwerkings Orgaan Bollenstreek, zei be nieuwd te zijn naar de reacties van andere gemeenten in de Duin- en Bollenstreek.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7