Archeologen leggen fundamenten van St. Agnietenklooster bloot m t Breehuys: kleinschalige activiteiten voor scholieren ÏNAIEIDEN fteidwQowuvnt WOENSDAG 25 APRIL 1984 PAGINA 3 Centrum Onderdak heeft belangrijke voorpostfunctie ik"^ 'IDEN Het Centrum Onderdak aan de rkto< mbrandtstraat vervult een belangrijke voor- itigh >^unct'e voor andere hulpverleningsinstel- jjqp gen in de Leidse regio. Dit constateert het edes drum in het eigen jaarverslag 1983. Het cen ten im Sing op 26 april 1983 open. Tot en met de- •ede n^er van ket vorig Jaar b00c* nten aan 259 ils rsonen tijdelijk onderdak, akettt füe ft centrum Onderdak, dat 24 uur per dag is »en fPen<L is bedoeld als een eerste opvang voor ille pnsen die problemen hebben. In het centrum g Jet 16 kamers en 21 bedden) zijn 20 medewer- ïe dars actief, negen van hen worden voor hun opstpk betaald. Het centrum, dat financieel vofrdi gesteund door het rijk en de gemeente, er met gemeente Leiden in de clinch over is |t aantal betaalde formatieplaatsen en de van bet subsidiebedrag. Leiden ver- de 'n ^83 een subsidie van 47.000. Dit is ongeveer 5 procent van de totale begroting van het Centrum. In 1983 werden 445 gesprekken gevoerd en 259 personen kregen tijdelijk onderdak. De gemid delde verblijfsduur was 16,6 dagen, de bezet tingsgraad 82,3 procent. De meeste hulpvragers (124) waren tussen de 16 en 30 jaar oud. Het centrum nam 155 Leidenaars op. In totaal 115 personen gaven huisvestingsproblemen als re den op waarom men om onderdak vroeg. In 46 gevallen ging het om relatieproblemen, er wa ren 31 mishandelings/bedreigings-gevallen en 29 personen waren van huis weg gelopen. De meeste hulpvragers worden door de politie naar het gebouw aan de Rembrandtstraat ver wezen. Het is duidelijk geworden dat het cen trum wordt geconfronteerd met een grote ver scheidenheid aan problemen. „Het kan niet worden ontkend dat het centrum een duidelijke plaats heeft in Leiden en de regio", aldus het jaarsverslag. Wielrijdster licht gewond LEIDEN Een.28-jarige Leidse is gistermiddag licht gewond geraakt, na dat zij met haar fiets ten val was gekomen. De vrouw is voor behande ling van verwondingen in het gezicht naar het AZL overgebracht. Ze reed gisteren in de Nieuwsteeg langs een ge parkeerde auto. De be stuurster van de auto, een 25-jarige vrouw, deed plotseling de deur van de auto open. De wielrijdster reed tegen de deur aan en kwam ten val. Plakkers betrapt LEIDEN Op de Apothekersdijk zijn vannacht twee plak kers op heterdaad be trapt. Het tweetal plakte affiches op een aantal panden langs de gracht in de binnen stad. Op die affiches werd de aandacht ge vraagd voor de rom melmarkt die op 30 april in de Pieterskerk wordt gehouden. Te gen het tweetal is pro ces verbaal opge maakt. Open huis clubhuizen LEIDEN De buurt- en clubhuizen in Zuid-West (De Tamboerijn, het Vijf Hoven- huis en de Klinker) houden zaterdag 5 mei open huis in het ontmoetingscentrum van de Antoniuskerk op de hoek Boshuizerlaan en Vijf Meilaan. Buurtbewoners kunnen zich dan laten informeren over hoe de samen werking tussen de clubhuizen in de toekomst gaat verlopen. Op een informatiewand worden vragen be antwoord als: waar komt het nieuwe club huis en wanneer, hoeveel beroepskrachten zullen er gaan werken, wat zullen de activi teiten zijn. Verschillende personen zijn aan wezig om op brandende vragen antwoord te geven. Tevens is er een dia- en filmhoek en koffiebar en voor de kleintjes een grabbel ton, een draaischijf en een tekenhoek. De open dag wordt van twee tot vier uur gehou den. gelifclDEN Wie binnen vich) Leidse singels een spa- twaj in de grond steekt, :enJopt grote kans op een hbetjndament, een beerput mbë tegelvloertje uit het "ei zjrre verleden te stuiten, de jer en der in de stad peniforden dergelijke herin- kringen aan het voorma- etie Leyden aangetroffen. afsnmateur-archeologen mo- twajfen korte tijd beslag leg- dèn op dit soort objecten daclhordat de palen voor de joningbouw een defini- f einde aan deze sporen |t het verleden maken. kast de voormalige Vrou- 'jnkerk hiervan rest nog ;chts een soort historisch jrantwoord pleintje nd vroeger het St. Agnie- hklooster, geestelijk onder- 'imen voor nonnen van de >rde Orde van St. Fransis- cus. Het was één van de tal loze vrouwenkloosters in Leiden, mannenkloosters be stonden er nauwelijks; de he ren werden geacht in de la kenindustrie te werken. Binnenkort wordt op het ter rein van het voormalige St. Agnietenklooster een begin gemaakt met woningbouw. Onder leiding van P.M. van Heeringen, als archeoloog verbonden aan het Rijksin stituut voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB), mo gen Leidse amateurs drie maanden lang hier in de bo dem spitten. Slechts drie maanden omdat rekening dient te worden gehouden met de parkeerbelangen van de Haarlemmerstraat-winke liers. SS -es p blootgelegde fundamenten naast de voormalige Vrouwenkerk, waar amateur-archeologen zoals deze scholieren tijdens hun n ^as"~'I t op|- fasvakantie actief zijn. Het onderzoek is er op ge richt inzicht te krijgen in de inrichting van middeleeuwse kloosters. Het St. Agnieten klooster dateert uit de tijd van de stadsuitbreiding van 1355 en was gelegen aan de Dolhuisgracht, de verbinding tussen Mare en Galgewater. Van Heeringen: „We graven de fundamenten steen voor steen af, alle muurtjes en putten worden op een kaart ingetekend. Zo krijgen we een beeld van waar bijvoor beeld de eetzaal zich bevond of de kapel lag. Er is vrij weinig bekend in Nederland over middeleeuwse kloos ters". Voordat de fundamen ten van het klooster bloot kunnen worden gelegd, moe ten eerst de restanten van woningen die er later bo ven op werden gebouwd verwijderd worden. Onder de restanten van het klooster zijn overblijfselen verborgen uit de tijd dat de stadsgrens door de Rijn werd bepaald en op deze plaats enkele boerderijen stonden. Het spitwerk in deze zwarte aar de heeft al een zak vol pot scherven opgeleverd. Van Heeringen: „Er zijn in Lei den vele van deze archeolo gische vindplaatsen. Het af graven ervan levert stapje voor stapje een beeld op van hoe het vroeger was. Maar het blijft jammer dat er in Leiden geen stadsarcheoloog is. Die zou de werkzaamhe den kunnen coördineren waardoor we ongetwijfeld een beter beeld van de Leid se historie zouden krijgen". LEIDEN Geboren: Josephina Ma ria, d.v. A. P. Scheffer en M. van Haaster; Bianca Mariélla, d.v. F. J. Buts en M. M. de Graaff; Elisabeth Maria, d.v. M. H. P. van Winsen en E. W. M. Heijkoop; Denise, d.v. C. J. Christiaanse en T. M. J. de Jong; Ro derick Walther, z.v. P. J. M. van Esch en M. J. A. M. Bogaers; Petro- nella, d.v. A. den Besten en A. H. van der Kamp; Mick, z.v. C. Plug en M. Meijers; Omar, z.v. A. Asia en Y. Sal- hi; Jenny, d.v. J. L. de Geus en M. J. van der Plas; Annet, d.v. J. L. de Geus en M. J. van der Plas; Willem- Lodewijk, z.v. W. Meijles en L. C. M. Bender; Catharina Maria Jacoba, d.v. A. M. Mesman en M. A. Huijbens; Rozemarijn Nannette Martine, d.v. H. A. M van der Klaauw en N. H. A. van der Voort; Suzanne, d.v. J. K. Cappon en E. Mooij; Dirk Maarten, z.v. M. Kraijenoord en W. Meijer; Ri chard, z.v. C. D. Wilbrink en A. Boom; Edward Brian, z.v. E. B. Don ley en M. E. Cervantes Céspedes; Diede Jacobus Paulus. z.v. E. P. M. de Haas en P. M. H. Koomen, Percy Stephan, z.v. A. K. R. Aarts en M. D. Bakker; Pearl Chantal, d.v. J. van der Wissel en G. J J. Chelius; Jolie- ke Gerdy, d.v. J. B. van Oosterwijk en P. J. M. Vetketel; Helena Jacoba Chantal, d.v. D. Sierrat en M. M. P. de Mooij; Sultan, d.v. M. Berrak en E. Overleden: Maman Suherman Su- dendy, geb. 12-4-1983, man; J. F. van Staveren, geb. 8-3-1924, man; W. J. Cornet, geb. 5-2-1916, man; J. J. Geu- ke, geb. 3-11-1916, man; H. J. van der Gugten, geb. 18-9-1937, man; W. L. Brantz, geb. 14-4-1911, man; C. van Duijvenbode, geb 21-3-1928, man; M. Maase, geb. 18-1-1902, vrl„ echtg. van H. Bink; M. J. van Beers, geb. 5-5- 1919, vrL, echtg. van W. Hoppen- brouwer; H. A. Baas, geb. 20-12-1908, man; W. van den Berg, geb. 22-3- 1920. man; J. A C. Kroon, geb 21-9- 1914, man; M. Prins. geb. 17-6-1896, vrlgeh. gew. met P. M. Geertsma; J. van Heijningen, geb. 10-10-1917, man; M. L. Wesseling, geb. 11-1-1953, vrl., geh. gew. met F. P. G. M. van Ham; A. van Egmond, geb. 23-2-1907, vrlC. Hogenes, geb. 19-4-1892, man; J. van der Kwaak, geb 6-8-1927, man; H. C. W. Knip. geb. 8-5-1914, man; A. J. Bleijswijk, geb. 30-5-1923, man; L. A. E. Verhulst. geb. 6-4-1984, vrlA. W Reeuwijk, geb. 29-9-1901, man; A. L. Serlie, geb. 5-5-1894, man; J. J. Vermond, geb. 28-12-1907, man; P. Sasburg, geb. 17-11-1900, man. Gehuwd: W. van Sas en G. A. Post- huma; P. J. A. Pelt en G. A. van Heuzen; H. van Oosten en W. van Doesburg; S. van Dullemen en A. F. E. de Raad; S. Conteh en S. H. W. Uljé. Informs tie-avond Het Leids Platform Tegen Kruisraketten houdt mor genavond een open informatieavond over de komende actie tegen kr: israketten, die van 6 tot en met 12 mei wordt gehouden. Op deze avond is tevens de program makrant met informatie over deze actieweek te krij gen. Belangstellenden kunnen zich dan ook opgeven om als vrijwilliger mee te werken de actieweek tot een succes te maken. Deze voorlichtingsavond vindt plaats in het pand Rapenburg 100. Black Sun K O (Oude Vest 45) vertoont dinsdagavond 1 mei de thriller ..Black Sun". Deze film is gebaseerd op de roman „The Lorry" van de Zweedse schrijver Per Wahlöo. Het verhaal speelt zich af in het Spanje van 1965. Drie buiten landers worden volgens een vluchteling uit het Oostblok vermoord. De autoriteiten spreken echter van een ongeluk. De speurtocht naar de waarheid eindigt in een confrontatie met een door fascisten gedomineerd politiekorps. De voor stelling begint om acht uur. Kinderfilms „Het Spookhuis" is de titel van de slapstickfilm die woensdagmiddag 2 mei in de Kapelzaal van K O aan de Oude Vest 45 wordt gedraaid. Tevens staan er films met Woody Woodpecker, Daffy Duck en vele an dere striphelden op het programma. Deze kindervoor stelling begint om half drie, de toegangsprijs bedraagt drie gulden, een bekertje ranja is bij deze prijs inbe grepen. 5-mei comité In verband met de jaarlijkse viering van de nationale be vrijdingsdag heeft het 5-mei comité Leiden evenals in voorgaande jaren een tentoonstelling georganiseerd. Deze tentoonsteling heeft het thema Verzet als reaktie op de jodenvervolging" en wordt van 3 tot en met 8 mei gehou den in het Waaggebouw aan de Aalmarkt 21 in Leiden. Dagboek Het Ka theater brengt woensdag 2 en donderdag 3 mei „Dagboek van de dief" op de planken van het LAK- Theater aan de Cleveringaplaats. Het stuk is een hom mage aan de schrijver Jean Genet. Genet bevrijdt zich zelf van de maatschappij door zich te onttrekken aan de gangbare moraal. De voorstellingen beginnen om half negen. Lezing Don Duco, conservator van het Pijpenkabinet aan de Oude Vest 159a, geeft zaterdagmiddag 28 april in het kabinet een lezing over de geschiedenis van de kleipijp. De lezing be gint om twee uur. de toegangsprijs bedraagt twee gulden. Na afloop is er gelegenheid pijpen te laten determineren. Vrijwilligers De Emile Knappert Scholengemeenschap (voorheen de Lok) aan de Storm Buysingstraat 18c houdt donderdag 3 mei van drie tot vijf uur een voorlichtingsmiddag voor vrijwilligers in het sociaal-culturele werk. Deze krijgen uitleg hoe van hun hobby hun beroep te ma ken. De Emile Knappert Scholengemeenschap organi seert hiervoor dagopleidingen van drie jaar. In sommi ge gevallen is het mogelijk deze opleiding met behoud van uitkering te volgen. Inlichtingen zijn via telefoon nummer 769323 verkrijgbaar. ^Jongerenwerk "jin Leiden LEIDEN Vroeger trok men er op Hfeen zonnige zomerdag graag op uit ■om bloemen en planten te gaan deter- W minoren of ging men een weekje op ■Ikamp naar de Veluwe. 's Winters werd de kolenkachel hoog opge stookt en zaten de jongens met het puntje van hun tong uit de mond en met gebogen ruggen te figuurzagen, terwijl de meisjes de mooiste patro nen in hun handwerkje verwerkten. heerste orde en gezag, wie tegen- jjsprak kon een draai om de oren krij- Taptoe op 2 oktober had nog rustig verloop en van hasjiesj Ijhad nog niemand gehoord, zelfs de jpolitie niet. g|Dat een vergelijking van het sociaal p0ll cultureel werk in Leiden tussen vroe- lt jger en nu ongeveer hetzelfde is als leen poging om de overeenkomsten [tussen een appel en een banaan dui- [delijk te maken, zal iedereen zonnek laar zijn. Niets is hetzelfde gebleven: ide begrippen orde en gezag zijn ge schrapt uit de vocabulaire van de jwelzijnswerkers van de jaren tach- 'adf tig. om plaats te maken voor termen ndla^s agressie, drugsbeleid of hanteer- pg, baarheid van de doelgroep. vl*??or de veranderende maatschappe- vjlijke omstandigheden en de daardoor atu veroorzaakte ontwikkelingen op het O^gebied van het sociaal-cultureel werk ang'n Nederland, ontstond zo'n 20 jaar ejjj geleden vanuit het club- en buurt huiswerk een nieuwe richting: het jongerenwerk. De jongeren (toen nog jeugd genoemd) begonnen zich te ont- p-. wikkelen tot een groep met een eigen ^gedrag, ideeën en wensen, die een speciale aanpak vereiste. Uiteindelijk kreeg dit alles gestalte "in nieuw opgezette jongerencentra, de sociaal-cultureel werkers gingen **zich jongerenwerkers noemen en op Ar een aantal sociale academies werd ,n zelfs een speciale studierichting jon- gerenwerk in het leven geroepen. Anno 1984 beschikt Leiden over drie jongerencentra die als zelfstandige werksoort binnen het stedelijk soci aal-cultureel werk functioneren: het Breehuys voor scholieren, Stats voor st^de buitenlandse jongeren en het Leids Vrijetijds Centrum, dat zich, door de grootschalige aanpak, niet op één bepaalde groep jongeren richt. Vandaag het eerste deel van een serie over deze drie centra. RUIM AANBOD VOOR JEUGD TOT 20 JAAR LEIDEN In de doorgebroken kamer, waar de resten van een ou derwetse schouw nog te zien zijn en waar vroeger het diner geconsu meerd werd, staat nu een tafelten nistafel. Aan de ronde bar kan een pilsje genuttigd worden. Muziek overstemt het geratel van de flip- perbak. Het monumentale pand Breestraat 19 is in de loop der jaren grondig aangepast om aan de eisen, die een redelijk functioneren van de activiteiten voor scholieren mo gelijk moeten maken, te kunnen voldoen. Een jaar of twee geleden, toen het Breehuys bezocht werd door een groep (zwerf-)jongeren die van een bejaard pedagoog het predikaat „moeilijk op voedbaar" zou hebben gekregen, maar in deze tijd gewoon randgroepjongeren genoemd worden, klaagde de omrin gende middenstand steen en been over de overlast die het scholierencentrum veroorzaakte: gesneuvelde ruiten, vechtpartijen, geluidsoverlast en veel vuldig beplaste puien, zo luidde de klachtenlijst. Door een gerichte aanpak van staf en vrijwilligers behoren de problemen met deze groep alweer een tijdje tot het verleden. „Voor ons was dat ook een hele moeilijke periode", concludeert Jos Fugers, coördinator, achteraf. Vooral op onze zondagmiddagsoos werd het op een gegeven moment een puinhoop, die hebben we dan ook moe ten sluiten. Maar de laatste anderhalf jaar gaat het er hier ontspannen aan toe. Een aantal jongeren uit deze groep is zelfs vrijwilliger geworden en dat be valt uitstekend". Ruim aanbod Een blik in het programmablaadje van het Breehuys leert dat staf en vrijwilli gers proberen een ruim aanbod te creë ren: een speciale meidenavond, thema gerichte activiteiten, de vrijdagavond is gereserveerd voor de hardrockliefheb- bers en op zaterdagavond kan men te recht op het „swing-wave" gebeuren, soms opgeluisterd door een band. Op maandag, dinsdag en vrijdag wordt de vermoeide scholier in de gelegen heid gesteld om op de middagsoos bij te komen van een dagje school. Iedere scholier kan gebruik maken van het programma-aanbod van het Bree huys, of het nu gaat om leerlingen die technisch onderwijs volgen of om de 'intellectuele' gymnasiast. „Ondanks het feit dat we ons op een brede groep scholieren richten is de be langstelling voor onze activiteiten erg wisselend", zegt Jos. „We geven erg veel publiciteit aan de dingen die we Scholieren op een woensdagmiddag in de discoruimte. organiseren, maar vaak wordt dat on voldoende opgepikt. Kennelijk heeft een grote groep scholieren nog niet in de gaten dat dit centrum er speciaal voor hen is." In vergelijking met de grote broer, het Leids Vrijetijds Centrum, gelegen op een flinke steenworp afstand aan de zelfde Breestraat, lijkt kleinschaligheid een van de belangrijkste kenmerken te zijn van het Breehuys. Die kleinscha ligheid lijkt vooral veroorzaakt te wor den door de gehanteerde leeftijdsgrens; bezoekers ouder dan 20 jaar worden ge acht hun vertier elders te zoeken. Jos: „Op die leeftijd zijn de meeste jon geren wel van school af. Dat betekent voor ons dat we weer een nieuwe „ge neratie" moeten zien aan te trekken. Op die manier ontstaat er een soort golfbeweging, om de twee, drie jaar krijgen we hier een nieuwe bezoekers- groep". De wisselende belangstelling van de bezoekersgroep heeft volgens een van de vrijwilligers, John Koeke- bakker, veel met het onderwerp en in houd van de activiteit te maken: „We hebben thema-avonden georganiseerd over anti-militarisme, fascisme en dat soort zaken, maar daar was jammer ge noeg erg weinig belangstelling voor. Je merkt ook dat de avonden met een wat makkelijker onderwerp, zoals bij voorbeeld over de vroegere hippie-cul tuur, veel meer mensen trekken. Ik vind dat jammer, want het is be langrijk om ook aan serieuze onder werpen aandacht te besteden, dingen waar je wat meer over na moet den ken". Ernst Voskuil, college-vrijwilli ger: „Wat je ook wel ziet is dat in het weekeinde sommige bezoekers hier vrij vroeg komen, even rondkijken en ver volgens de rest van de avond gaan stappen". Ondanks de kleinschaligheid is Jos te vreden over het verloop van de activi teiten: „Juist die kleinschaligheid zorgt voor een ontspannen en gezellige sfeer, en daaruit ontstaat weer een grote be trokkenheid van de vrijwilligers. En in zo'n sfeer kunnen zaken als hulpverle ning en vorming veel beter aan de orde komen, dat is tenslotte ook een belang rijk onderdeel van een jongerencen trum". FRITS BRUINS

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3