Fokker is gematigd optimistisch OVERVRAGEN DREIGT OOK AZIATISCHE ONTWIKKELINGSBANK UIT TE PUTTEN 7 Beurs van Amsterdam Fokker teleurgesteld over gemiste order Ansett Grolsch verwacht ongeveer gelijke winst ECONOMIE ÊeidócSoiwmit WOENSDAG 25 APRIL 1984 PAGINA Rolinco handhaafde groei ROTTERDAM Het beleggingsfonds Rolinco heeft de groei in de eerste helft van het op 1 sep tember begonnen boekjaar 1983-1984 weten vast te houden. Het vermogen nam toe met 148 miljoen tot 3,9 miljard. Met bijtelling van het in december uitgekeerde dividend van 7,40 per aandeel be droeg de waardestijging per aandeel 4,7 procent. De economische ontwikkeling in de meeste Wester se landen lijkt volgens het fonds een positieve stemming te rechtvaardigen, hoewel de rente-ont wikkeling en een eventueel weer aanwakkerende inflatie in de VS zorgen baren. Rolinco verminder de in de eerste zes maanden de belangen in de VS en Australië. In het Verenigd Koninkrijk werd winst genomen, waar tegenover per saldo aankopen werden gedaan in Hongkong en Japan. Gezien de ontwikkelingen op de valutamarkten werd een deel van het belang in Zwitserse franken afgedekt. Het dollarbelang bleef voor 100 procent afgedekt. VNU werkt samen met Spaanse uitgeverij HAARLEM De VNU gaat samen werken met de Spaanse uitgeverij Ediciones y Suscripciones in Madrid. De twee uitgeversbedrijven gaan een gezamenlijke onderneming oprichten voor het uitgeven van boeken en tijd schriften ten behoeve van de compu terindustrie en computergebruikers voor de Spaans- en de Portugeestalige markt. De VNU en de Spaanse uitge verij participeren elk voor 50 procent in de nieuwe onderneming, die de naam Infodis krijgt. Infodis zal de ex ploitatie voortzetten van een compu terblad dat tot nu toe is uitgegeven door Ediciones y Suscripciones en zij zal drie nieuwe computerbladen gaan uitgeven. Kruiningse aardappelhandel investereert 20 miljoen KRUININGEN De aardappel-en uien- handel CMK te Kruiningen gaat f 20 mil joen investeren in een fabriek voor de pro- duktie van diepgevroren aardappelproduk- ten. Het bedrijf heeft dat dinsdag bekendge maakt. De produktie kan begin 1985 starten. De fa briek zal na een aanloopperiode aan 60 mensen werk verschaffen. Tot de investe ring is besloten omdat aan de frites-indus- trie grote maten aardappelen moeten wor den geleverd. Voor de kleine soorten blijkt steeds moeilijker afzet te vinden. Die pro beert het bedrijf nu te vinden door de klei ne soorten te verwerken tot diepgevroren aardappelprodukten. Amerikaanse maatschappij gaat steenkool winnen in China LOS ANGELES Occidental Petroleum Company is na meer dan dertig maanden onderhandelen met Chi na tot overeenstemming gekomen over samenwerking bij de ontginning van steenkoolreserves in de Chinese provincie Shanxi. De overeenkomst zal op 29 april in Peking worden ondertekend. Met een investering van 600 miljoen dollar wordt het het grootste project dat China tot dus ver met een buitenlandse regering of onderneming op touw heeft gezet. Volgens Hammer is de steenkool in Shanxi van hoge kwaliteit. De produktie van de nieu we mijn is bestemd voor export, hoofdzakelijk naar Japan. De financiering van het project is rond. Drie banken hebben Occidental hun steun toegezegd. Het aandeel van Occidental in de financiering wordt 360 miljoen dollar. Dat is ongeveer de helft van het totale bedrag dat de VS tot dusver in China heeft geïnves teerd. SCHIPHOL Fokker is gematigd optimistisch. Het concern zegt momenteel redelijk door de recessie in de vliegtuigbouw heen te komen. Maar ook niet meer dan dat. Elke ge slaagde verkoop is een zwaar bevochten overwin ning. Fokker denkt de winst dit jaar op peil te kunnen houden. Vorig jaar werd achttien miljoen gulden netto verdiend. Op termijn streeft het con cern naar een breder draagvlak en een aanzien lijke vergroting van winst, omzet en vermogen. Dit bleek gisteteren bij de presentatie van het jaar verslag. Fokker vindt dat er voor de onderneming voor het komen de decennium voldoende mo gelijkheden zijn met de huidi ge programma's. Belangrijk zijn de F-50 en de F-100 die momenteel alleen nog op de tekentafel bestaan. De eerste F-50 kan in 1986 aan de klan ten worden afgeleverd en de eerste F-100 in 1987. Bij het ontwerp van de F-50 wordt voortgeborduurd op de succes volle 25 jaar oude F-27 Friend ship. De F-50 zal de F-27 ver vangen. De F-100 is vernieuw de en vergrote versie van de F-28 en zal in de beginfase naast de F-28 worden gepro duceerd. Volgens bestuursvoorzitter Frans Swarttouw zijn de reac ties in de markt op de twee vliegtuigontwerpen steeds po sitiever. Fokker heeft van de overheid die bij de financie ring een belangrijke rol speelt al het groene licht gekregen. Voor het einde van het jaar moeten er echter duidelijke signalen zijn dat de projecten levensvatbaar zijn wil Fokker ermee door gaan. Dit betekent „Fokker is natuurlijk te leurgesteld dat Ansett een order heeft geplaatst bij British Aeropspace voor de levering van twee HS-146 vliegtuigen. Maar het was louter een kwestie van prijs. Als wij onze prijs had den laten zakken was de order voor ons geweest. Wij wilden echter niet onder onze eigen limieten gaan zitten". Hiermee reageerde Fokker-topman Frans Swarttouw gisteren bij de presentatie van het jaarver slag op het missen van de order van Ansett. Ansett is een Australische luchtvaartmaatschappij en al een oude klant van Fok ker. Met name in Australië woedt sinds enige tijd een hevige concurrentiestrijd tussen Fokker en de Britse vliegtuigfabrikant British Aerospace. Beide bieden een vliegtuig aan met onge veer dezelfde capaciteit. Tot dusver had British Aeros pace nog geen voet aan de grond kunnen krijgen op de Australische markt die vol ledig door Fokker wordt beheerst. Onlangs wist Fok ker nog een order van de regionale Australische maatschappij Skywest voor twee F-28's weg te kapen voor de neus van British Aerospace. ïntieslag speelt zich af rond de F-28 van Fokker, een tweemotorig straalvliegtuig met 85 zit plaatsen, en de HS-148 een viermotorig straalvliegtuig van BA. De HS-148 is nog niet zo lang op de markt en stiller maar duurder dan de F-28. BA is bijzonder aggre- sief bezig om orders voor het toestel binnen te halen. Naar verluidt zou de maat schappij de order hebben gekregen omdat haar direc teur door de Britten in de adelstand is verheven. dat er orders binnen moeten zijn dan wel opties. Het Duitse vliegtuigbouwcon cern MBB heeft inmiddels be sloten de ontwikkelingskosten voor zijn aandeel in de F-100 100 miljoen) zelf te bekosti gen. De andere deelnemer in de F-100 is de Ierse Shorts met een aandeel van eveneens 100 miljoen. Het Nederlandse deel is 300 miljoen. F-27 Maritime Fokker is verder bezig meer aandacht te besteden aan de militaire activiteiten. Hier wordt een aparte bedrijfseen heid voor' opgebouwd. Momen teel bouwt Fokker alleen het kustbewakingsvliegtuig de F-27 Maritime uit eigen ont wikkeling naast de assemblage van het Amerikaanse ge vechtsvliegtuig de F-16. Het aantal militaire versies van de F-27 zal worden uitgebreid met onder meer een type voor de opsporing en bestrijding van onderzeeboten. De vleu gels worden geschikt gemaakt om er raketten en torpedo's aan te hangen. Frans Swarttouw ziet in de overheidspolitiek geen grote belemmeringen op dit terrein. Ook andere fabrikanten moe ten van hun regeringen ver gunningen krijgen voor de ex port van militair materieel. Swarttouw gaf wel toe dat hierbij al ongeveer de helft van de wereld (excl. het Oost blok) voor Fokker verboden terrein is. Diep dal Het afgelopen jaar kreeg de onderneming te maken met een diep dal in de vliegtuig- markt. Er konden maar zes F-27's en zeven F-28's worden verkocht. In 1982 waren dit er nog twaalf respectievelijk 22, terwijl ook 1982 al een matig jaar was. Er werden echter met name meer (eerder bestel de) F-28 vliegtuigen afgele verd. Bovendien konden twaalf ingenomen tweede hands F-28's worden doorver kocht. De omzet steeg daar door van 1,35 miljard naar f 1,53 miljard. Het resultaat op de vliegtuignieuwbouw en ruimtevaart ging met 9 mil joen omhoog naar 43 miljoen, dat van de onderhouds- en re paratiesector met 10 miljoen naar23 miljoen, terwijl er/5 miljoen meer uitgeven werd aan ontwikkelingswerk voor eigen rekening en wel 40 miljoen. De slappe vliegtuigmarkt had de Fokker-leiding al langer zien aankomen, zodat begin vorig jaar werd besloten het aantal personeelsleden fors te verminderen. Fokker zit nog steeds ruim in de personeelsjas door het zeer lage produktietempo. Voor een gedeelte van het personeel geldt werktijdverkorting. Bo vendien is een groot aantal mensen al nieuw gereedschap aan het maken voor de ko mende bouw van de F-50 en F-100. Volgens het Aandelen Fokker gaat binnenkort we aandelen uitgeven i vorm van een claim-en waarbij bestaande aandeelhou ders bij de inschrijving voor keursrecht krijgen. Fokker denkt aan een verhouding van één op vier ofwel vier bestaan de aandelen geven recht op één nieuw aandeel. Het con cern is momenteel met de ban ken in bespreking over de juiste voorwaarden. De claime-emissie is nodig om het vermogen van Fokker te vergroten. Het concern wil de winst per aandeel op het ni veau van het afgelopen jaar houden met dien verstande dat rekening moet worden ge houden met het winstaandeel voor de Duitse overheid zoals afgesproken is bij de ontvlech ting met de voormalige fusie- partner VFW. EERSTE OPENBARE JAARVERSLAG ENSCHEDE De Grolsche Bierbrouwerij verwacht dit jaar een winst die ongeveer even hoog zal zijn als in 1983, toen het» bedrijf 17,6 miljoen verdiende. Dat staat in het jaarverslag over 1983, het eerste van de Enschedese brouwerij dat openbaar is. Die openheid is het gevolg van het aanvragen van een notering op de officiële parallelmarkt op de Amsterdamse Effectenbeurs, waar Grolsch op 2 mei wordt geïntroduceerd. Volgens het jaarverslag is Grolsch erin geslaagd haar aandeel op de binnenlandse markt te handhaven ondanks de felle concur rentie van met name eigen merken en witte merken. Het aan deel van Grolsch in de Nederlandse markt bedraagt 12,5 pro cent. „Wij zullen de komende jaren de markt zeer actief benade ren teneinde de voorkeur van de consument voor onze produk- ten te stimuleren", zo schrijft de directie in het jaarverslag. Van de export wordt verwacht dat deze in de komende jaren zal groeien. Vorig jaar groeide de export met 9,9 procent. Behalve een aantal markten in het Midden-Oosten droegen alle markten aan deze groei bij, maar vooral het Verenigd Koninkrijk en de belastingvrije winkels. Grolsch exporteert bier naar onder meer de Verenigde Staten, Italië en sinds de tweede helft van vorig jaar, ook naar Canada en Japan. Het aantal werknemers is in 1983 toegenomen van 887 tot 910, van wie er 37 in het buiten land werken. Vademecum voor directeuren Ondernemen raakt weer in en de directeur is het vak van de toekomst. In die overtuiging heeft het Nederlands Centrum voor Directeuren gisteren het Groot Vademecum voor Directeuren en Be stuurders gelanceerd en hiervan gistermiddag het eerste exemplaar aangeboden aan minister Van Aardenne (Economische Zaken). Het vademecum moet gaan dienen als een gereedschapskist voor de directeur die hem een goed hanteerbaar en bij-de-tijd-systeem met basisinformatie binnen handbereik moet geven. Het werkt met losbladige drie maandelijkse aanvullingen van veranderin gen in wetgeving, verleggingen van trends en nieuwe inzichten, kortom „gedegen informatie voor beleidskeuzen in een dynamische economie ten behoeve van een slagvaardig ondernemingsbe- stuur in de jaren '80". AMSTERDAM Het pleidooi voor een grotere rol van de particuliere banken bij het fi nancieren van ontwikkelings projecten in de Derde-wereld landen, dat minister Ruding van financiën en directeur Duisenberg van de Nederland- sche Bank gisteren in Amster dam hebben gehouden ter ge legenheid van de jaarvergade ring van de Aziatische Ont wikkelingsbank (ADB) in de hoofdstad, komt niet zomaar uit de lucht vallen. De internationale financie ringskanalen als de Wereld bank en het Internationale Monetaire Fonds (IMF) drei gen de laatste tijd uitgeput te raken hetgeen ontwikkelings landen in grote moeilijkheden kan brengen. De problemen van het IMF en de IDA (de internationale ont wikkelingsassociatie, een dochier van de Wereldbank), zijn onder meer ontstaan door de weigering van Amerika meer geld ter beschikking te stellen. De Verenigde Staten willen zich hiermee verzetten tegen het feit dat ook grote landen als China en India een beroep doen op gelden van de internationale monetaire in stellingen. De VS vinden dat dergelijke grote ontwikke lingslanden ten onrechte wil len profiteren van geld dat zij vooral voor de kleinere landen in ontwikkeling bestemd ach ten. Nu bestaande hulpkanalen droog dreigen te komen, zoe ken zowel India al China toe nadering tot de Aziatische Ontwikkelingsbank, die met succes een groot aantal projec ten in Azië en de Pacific steunt. Naast een aantal Euro pese landen zijn met name Ja pan en opnieuw de Verenigde Staten de voornaamste geld schieters van deze bank. Tot nog toe zijn de middelen waar over de ADB beschikt vol doende voor de financiering van projecten in deze regio, maar zodra India, dat lid is van de ADB, maar tot nog toe niet om geld aanklopte, om geld gaat vragen komt ook deze financieringsorganisaties in de problemen. Dat zal zeker het geval zijn als de Chinese Volksrepubliek haar toenade ring tot de ADB doorzet en eveneens wil gaan meeëten in de pot. Logischerwijze zal een uitbrei ding van de middelen van de ADB dan opnieuw op Ameri kaans verzet stuiten, zoals dat ook al bij de IDA is gebeurd. Vandaar dat op en rondom de zeventiende jaarvergadering van de ontwikkelingsbank in Amsterdam deze week veel wordt gedaan om het commer ciële particuliere bankwezen ook voor de ontwikkelingspro jecten in Azië te interesseren. Dat is temeer noodzakelijk nu de particuliere banken het met hun financiering de laatste tijd meer en meer laten afweten. Geschrokken als zij is door de grote betalingsproblemen waarin menig ontwikkelings land is komen te verkeren, is de commerciële bankwereld zeer terughoudend geworden met het investeren in en hel pen financieren van projecten in de Derde Wereld. De goede moeten daarbij onder de kwa de leiden, want ook de ont wikkelingslanden die wel op tijd maatregelen hebben geno men en niet in de financiële problemen zijn geraakt, mer ken nu dat het bankwezen steeds minder in hen geïnte resseerd raakt. Zelfs de bereid heid tot co-financiering, een samenwerking met bestaande ontwikkelingsbanken, zoals de ADB, is sterk afgenomen (in een jaar tijd meer dan gehal veerd) terwijl juist de landen in Azië en rond de Stille Oceaan kunnen worden be schouwd als de snelst groeien de economiëen van de wereld die voor het bedrijfsleven tal van goede toekomstmogelijk heden te bieden hebben. Daar om wordt deze regio aan de in ternationale bankiers en het bedrijfsleven ook als „een uit daging" gepresenteerd, waarbij niet nagelaten wordt op een aantal wapenfeiten te wijzen: vorig jaar beliep de economi sche groei in dit gebied maar liefst 6,5 procent, wat het vijf voudige is van het gemiddelde dat in ontwikkelingslanden wordt gehaald. De inflatie kwam daarbij niet hoger uit dan 6 procent, wat aanzienlijk minder is dan menig geïndus trialiseerd land op zijn naam bracht. Stille dag met minieme omzetten AMSTERDAM De Amster damse effectenbeurs heeft een erg stille dag achter de rug. De handel was zo kalm dat de to tale dagomzet beneden ƒ300 miljoen bleef. In aandelen werd voor 177 miljoen omge zet, terwijl obligaties 113 mil joen voor hun rekening na- De beurs was bloedeloos. Door de paasvakantie, het lagere Wall Street en de moeilijke binnenlandse politieke situatie in verband met de kruisraket tenkwestie bleef het beleggend publiek in de zon en de effec tenbeurs in de schaduw. Dit chronisch gebrek aan belang stelling zorgde wel voor een druk op de prijzen. Bij voortdurend lagere prijzen belandde Akzo op 94 wat ten opzichte van eind vorige week een verlies van bijna drie gul den betekende. Hoogovens kwam op een gulden verlies op 46,70 en Unilever ging f 1,20 omlaag tot ƒ253. In de financiële sector verloor ABN zeven gulden op 373. Mid- denstandsbank ging vier gul den omlaag op 147 en Amro- bank zakte een gulden tot f 69,50. Van de verzekeraars verloor Aegon vier gulden op f 126,50. Van de uitgevers kwam Else vier voor het eerst in de note ring met een nominale waarde van vier gulden. Rekening houdend met aftrek van divi dend en bonus kwam de koers van 86,50 aardig overeen met de vorige koers op basis van f 20 nominale waarde. Verder was Gist-Brocades zwak met een verlies van drie gulden op f 129,50. De lokale markt liet zich evenmin van haar sterkste zij de zien. Flauw in de markt lag Fokker. De koers werd beïn vloed door het bericht van een gemiste order in Australië en in de eerste periode werd vier gulden minder betaald op 58. Tijdens beurs kwam het be richt over een claimemissie van 1 op 4 binnen, zodat men het raadzamer achtte in de tweede periode maar niet meer te handelen. De obligatiemarkt lag er prijs houdend bij. Er heerste op de Europese Optiebeurs (EOE) een flauwe stemming. De dol lar steeg drie cent tot 3,02. Het dollar/gulden-contracxt stond in de belangstelling. De EOE-aandelenindex daalde 1,06 tot 163,29. De omzet tot 12.00 uur bedroeg 4111 con tracten. 7 MARKTEN jruiksvee 701. jongvee 41. 530. biggen 14. bokken en geiten 46. paarden 5. totaal 5853. Prijzen: nuka's voor de meest rood- 300-465. zuiglamme- ren 190-225. bokken 30-180. extra kwaliteit 9,50-13,75. stieren (resp. 5,55-7,65. koeien (resp. 1e. 2e en 3e v.) 7,40-8,70 6,40-7,35 6,00-6,35. 5,40-6,50. vette (resp. 1e en 2e kw.) 5,75-6,00 5,00-5,50. schapen 200-260, per kg 5,50-7,50. lammeren 225-380, per kg 10,75-13,00. zeugen (resp. 1e en 2e kw.) 2,95-3,05 2,85-2,92. melk- en kalikoeten (resp. 1e en 2e soort) 2000-2850 1350-2000. kalfvaarzen (resp. 1e en 2e soort) 2100-2700 1350-2100. guste koelen 1200-2350. enterstieren 1350-2200. pinken 850-1550. graskalveren 500-850. Stemming (resp. handel en prijzen): ger. jongvee rustig - Iets lager, nuka's redelijk - Iets hoger, slachtschapen en lammeren vlot - hoger, gebruiks- schapen en lammeren vlot - gelijk, varkens vlot - iets hoger, bokken en geiten redelijk - gelijk. 50-51 gram 10,95-10,85. 55-56 gram 12,95. vaqn 60-61 gram 14,45-15,70 en van 65-66 gram 14,60-17,15. goud en zilver vorige prijzen. Goud hoofdfondsen Aegon 125.30 127.0 Gis» Brocades i29i50 overige aandelen Slot- Slot- 275,00 280,00 257.00 259,00 Mijnb. W. Naarden NBM-bouw Nedap Ned. Scheep Ned^Sphngst Nutricla GB Nijverdal Rijn-Schelde Sarakreek Schuppen 24s!oo 253!oo Beleggingsfondsen 330,00 330,00 33.60 33.60 118,00 118,00 340,00 340.00 136,50 136.00 Krasnapolsky Macintosh obligaties buitenlands geld beurs van New York

Leidse Courant | 1984 | | pagina 18