Salvadoraanse kerk toevluchtsoord voor vrouwen en kinderen Brazilianen hopen op beteie tijden met een direct gekozen president U hoeft uwgeld liet meer vast te zetten ds u 'n hoge rente wilt. Lubbers: Joego-Slavië wil handel met Westen uitbreiden Leger El Salvador waarschuwt volgende president SAN SALVADOR Het leger van El Salvador, per tradi tie 's lands machthebber, heeft een boodschap voor de vol gende president opgesteld, waarin hem wordt meegedeeld zich niet te bemoeien met militaire aangelegenheden. De boodschap is vervat in een brief, die zal worden overhan digd aan de winnaar van de tweede ronde van de presi dentsverkiezingen op 6 mei. In de brief omschrijft het le ger de „militaire zaken" waar de president van af moet blijven en die aan de legertop zijn voorbehouden. Volgens politieke kringen zijn hieronder onderhandelingen met op standelingen. „Het leger is overeengekomen dat de toe komstige president geen militaire aangelegenheden behan delt", zei kolonel Jorge Adalberto Cruz, commandant van de noordoostelijke provincie Morazan. „Het zou goed zijn als de nieuwe president zich hield aan de wens van het le ger". VS-marine gaat mogelijk met MIG's oefenen WASHINGTON Twee luchtvaartbe drijven hebben de Amerikaanse mari ne Russische en Israëlische gevechts vliegtuigen aangeboden voor gebruik bij oefeningen. De toestellen zouden bij gevechtsoefeningen moeten worden in gezet als „vijandige" vliegtuigen. Het gaat om MIG's van Russische makelij en Israëlische Kfirs. In luchtvaartkrin gen is vernomen dat de Russische toe stellen mogelijk worden gekocht in In dia, waar bedrijven licenties hebben om deze vliegtuigen te bouwen. De Is raëlische toestellen kunnen gewoon in Israël worden gekocht. Poolse landbouw kampt met ernstige droogte WARSCHAU De landbouw in Polen kampt met ernstige droogte doordat het drie jaar lang on voldoende heeft geregend. Het watergebrek be gint nu ook problemen op te leveren voor ver scheidene grote steden en voor de Poolse indus trie. Van de waterbronnen op het platteland is volgens een krant dertig procent opgedroogd. Na genoeg overal in het land is het grondwaterpeil gedaald. In sommige streken moeten de boeren het water dat ze voor zichzelf en hun vee nodig hebben over afstanden van meer dan tien kilome ter per tankwagen aanvoeren. In sommige steden is de waterlevering voor een deel gerantsoeneerd. In de waterbehoefte van de industrie kan maar voor zestig procent worden voorzien. Talrijke plannen voor grote waterwerken zijn door de eco nomische problemen van tafel verdwenen. SAN SALVADOR De basiliek van het Heilig Hart is een van San Salva- dors grootste kerken, een hoge, koele, stille ruimte die door slechts een deur en een trap wordt geschei den van het stof en lawaai op straat. In de donkerte van het reusachtige mid denschip voelt een bezoe ker zich klein en nietig. Maar als diezelfde bezoe ker de kerk betreedt via een zijdeur, belandt hij tot zijn verbazing in een overvolle ruimte. Hier, in de ruimte tussen de basiliek en de buitenmuur van de kerk, wonen ongeveer 280 mensen. Sommigen zitten er al meer dan vier jaar. Het zijn „refugiados", vluchtelingen. Zij mogen echter niet verward worden met de ongeveer 500.000 Salvadoranen, die door de oorlog zijn ontheemd en nu in kampen wonen. De „refugi ados" zijn mensen die asiel hebben gezocht in gebouwen die worden gerund door de kerk. Ze zijn op de vlucht voor de veiligheidstroepen en de doodseskaders die hen van contacten met de guerrilla's zouden kunnen verdenken. Slechts enkelen van de 66 vrouwen in de basiliek hebben een man bij zich. De meeste vrouwen kwamen hier met hun kinderen naar toe nadat hun man was vermoord of omgekomen bij een aanval door regeringstroepen op hun dorp. Nu brengen ze hun da gen door in een ruimte, be staande uit twee rechthoekige vertrekken, van elkaar ge scheiden door het noordelijke dwarsschip van de kerk. In het grootste vertrek vormt een stapel brandhout van bijna vier meter de scheidslijn tus sen het woongedeelte en de keuken waar een fornuis en oven staan om brood te bak ken. Er zijn twee gootstenen waar gewassen kan worden, maar helaas laat de watervoor ziening het nogal eens afwe ten. Opklapbedden Als de avond valt, worden in het andere vertrek de opklap bedden uitgeklapt. Sommige vrouwen en kinderen kruipen in de hangmatten die aan de hanebalken zijn bevestigd. Er zijn geen schermen om de af zonderlijke gezinnen privacy te bieden; 's avonds verandert het vertrek in één grote slaap zaal. Aan de muur hangen brede planken met daarop grote dozen waarin elk gezin zijn eigendommen bewaart. De vrouwen en kinderen ko men bijna nooit op straat. „Ik weet dat het als een gevange nis klinkt, want in zekere zin lijkt het daar ook op", zei een vrouw. „Ik heb geen identi teitspapieren en ben bang dat ik op straat word aangehouden en opgepakt. Daar komt bij dat de Kinderen willen dat ik snoep of cadeautjes voor ze meeneem en ik heb geen geld. Ik kan maar beter binnenblij- De vrouw komt uit Guazapa, een dorpje enkele kilometers ten noorden van San Salvador dat tegen de dichtbeboste hel ling van een vulkaan ligt en al ruim twee jaar in handen is van de guerrilla's. Haar man werd drie jaar geleden door een doodseskader vermoord. Hij was leider van een boeren- organisatie. Een buurman ver klikte hem. Na de dood van haar man is de vrouw nog twee jaar in het dorpje blijven wonen, maar toen de veilig heidstroepen het gebied be gonnen te bombarderen en mortieren gingen afschieten, pakte ze haar boeltje bij elkaar en sloeg ze met de kinderen op de vlucht. Het grootste deel van de dag zijn de vrouwen bezig met ko ken, schoonmaken en op de kinderen passen. In het groot ste vertrek, een ruimte van BUITENLAND C&idoeCbwotit WOENSDAG 25 APRIL 1984 PAGINA 12 Nicaraguaans vtrzet draagt gevangeien over aan Rode Eruis SAN JOSE De anti-Sandintische guerril labeweging ARDE heeft 50 Nicaraguaanse soldaten overgedragen aan he Costaricaanse Rode Kruis. De soldaten w«en tijdens de aanval van de ARDE op deNicaraguaanse havenstad San Juan del Norte;evangengeno- Een van de Nicaraguaanse geangenen ver klaarde dat hij en de 'overi? gevangenen goed zijn behandeld en dat zij len terug wil len naar Nicaragua. De Cosricaanse pers meldde echter dat zeven Nic«aguanen heb ben besloten niet naar hun vacrland terug te keren. Gewapende sikhs demonstreren tegen avondklok Gewapende sikh-boeren uit de Indiase deelstaat Poenjab ma ken zich op voor een mars naar het dorp Moga om te pro testeren tegen de avondklok, die door de autoriteiten is in gesteld in verband met de on rust tussen sikhs en hindoes. De boeren zeiden allen lid te zijn van een verboden sikh-or ganisatie, die streeft naar de onafhankelijkheid van een sikh-staat in de Poenjab. ongeveer achttien vierkant* meter, stean drie naaimachi 5 die de hele dag in gebruik oet het maken en ver lacl stellen van kleding. Een van achter de uit Suchitot* kwam, een stadje op ongeveer 30 kilome ter ten noordoosten hoofdstad. Net als bij de eersti vrouw, was ook haar man drit jaar geleden vermoord. Z< vertelde dat ze een klein huis je hadden, een bootje, enkek paarden en een klein stukje land. Samen met haar kinde- goede nacht halsoverkop gevlucht uit angst voor acties leger. Verkracht Een andere vrouw uit het Gu azapa-gebied die negen maan den geleden haar intrek nam in de basiliek, vertelde dat de soldaten een 12-jarig meisjvi-f' hadden verkracht. De echtge Lil noot van deze vrouw leeft nog. Hij is visser en in hun dorj: blijven wonen. „We vertrou wen op de wil van God", Ti ei U ÏBC iRI, Om in de kerk te worden toe-jg^ gelaten moeten de vluchtelin-TLT gen zich melden bij het kan; toor van de aartsbisschop irvV^ San Salvador. Daar wordt huraKb geval gecontroleerd alvc ze worden doorgestuurd een van de acht opvangcentra^ nn die de kerk sinds 1980 heeff' opgericht. In totaal w in deze centra 3.000 een aantal dat nog kan stijgen et^ maar dat de kerk gelijk pro aa* beert te houden omdat ze geen°ar geld meer heeft. In de basiliek is een kleine1 apotheek waar af en toe een dokter komt. Bij ernstige ziek- tes worden de mensen naar d< e|fr ziekenhuizen in de stad ge rijv bracht. Verder zijn er op de vai eerste verdieping twee klaslo kalen waar de kinderen ochtend- en middagploegen lei krijgen, 's Avonds wordt et onderwijs gegeven aan vol en wassenen, iets wat in de Salva-vvr* doraanse vluchtelingenkamp pen maar weinig voorkomt'a- Hier is het tekenend voor hel P^el politieke bewustzijn dat deze eai groep heeft ontwikkeld door ri"ic jarenlang in guerrillagebied te zoe- De avond dat ik de basiliek"" bezocht, zaten er acht volwas n> senen in veel te kleine school ef"?: banken, terwijl een oude man t D' met een gezicht met evenveepza; rimpels als een amandel i zichtig „papa" op het bord schreef. Een jonge stelletje, de moeder met een baby van een jaar op schoot, volgde samen I in een bank de les. Achterin profiteerden enkele oudere, kinderen van een bijzondere attractie van dit vertrek. Het I is namelijk het enige vertrek met een raam. Staand op de banken tegen de muur rekten ze hun nek om te zien in de drukke straat beneden j afspeelde. Politie In de basiliek vroeg ik late! aan een priester of de vluchte lingen gegronde reden haddei zich niet op straat te vertonen Niet echt, dacht hij, want hi kon zich niet herinneren daj er wel eens vluchtelingen straat waren gearresteerd. 1 politie was een keer de kerk binnengevallen. Dat was drie jaar geleden. Ze waren op zoeS tp* naar „revolutionairen" ceerden de deur, maar niemand mee. Ze waren nooit' meer teruggekomen. Twaal gezinnen waren vorig jaar r hun man vertrokken om nieuwe huizen te gaan won Maar hij begreep hun angst, zei de priester. De mensert voelden zich belegerd. Af en j' toe was er een weldoener dié r*=~ een busritje voor de kinderen organiseerde naar het plaatse-- lijke park. Maar de meeste mensen in San Salvador t den geen belangstelling ei ven geen geld. Ze gaan ervan uit dat de „refugiados" revolu*4 tionairen zijn. Geen van de po* litieke partijen heeft ooit ge probeerd te helpen, zelfs christen-democraten niet. JONATHAN STEELIJ Copyright The Guardi» SAO PAULO Het is nog maar enkele maanden geleden dat de Brazilia nen in de stellige overtui ging leefden dat alleen het kiescollege een opvol ger zou kunnen aanwijzen voor president Figueiredo, wiens ambtstermijn vol gend jaar maart ten einde loopt. De grote vraag was alleen nog wie het zou worden. Zou het kiescollege zijn oog la ten vallen op Figueiredo's fa voriet, de huidige minister van binnenlandse zaken en ex-ko lonel, Mario Andreazza, of zou het de voorkeur geven aan de eerzuchtige ex-gouverneur van Sao Paulo, Paulo Maloef? De derde kandidaat, vice-pre sident Aureliano Chaves, maakte naar algemene over tuiging weinig kans in een sy steem waar stemmen openlijk worden geruild tegen politieke en economische gunsten. Vier maanden geleden is deze situatie echter radicaal veran derd met de opkomst van de oppositie als een nieuwe macht op het politieke toneel. Uit protest tegen het kiescollege en het militaire regime trok ken de mensen de straat op, eerst met duizenden, maar al snel met honderdduizenden, ja zelfs miljoenen tegelijk. Hun voornaamste eis was het recht om zelf hun president te mo gen kiezen. Het was de grootste politieke beweging in de Braziliaanse geschiedenis. Van het overvol le Sao Paulo en Rio de Janeiro in het zuiden tot de kleine, bloedhete stadjes in het noor den schreeuwden de mensen dezelfde leus: „diretas ja", di recte verkiezingen nu. Het protest werd zo krachtig dat zelfs de afgelegen hoofdstad Brasilia, op bijna 1.000 kilome ter afstand van het jachtige le ven in de grote steden, het niet kon negeren. Opiniepei lingen wezen uit dat bijna 90 procent van de bevolking het recht eiste om zelf de volgende president te kiezen. Recessie Gefrustreerd door drie jaar re cessie, werkloosheid en voort hollende inflatie, vernederd door aanhoudende honger, woedend over de onderdanige houding van de regering je gens het Internationale Mone taire Fonds en onthullingen van steeds weer nieuwe geval len van corruptie, grepen Bra zilianen van alle rangen en standen het idee van vrije pre sidentsverkiezingen met beide handen aan. De daar achter liggende gedachte is natuurlijk dat ze hopen dat een president die ze zelf hebben gekozen de corruptie zal uitbannen en voor betere tijden zal zorgen. De laatste, volgens de grond wet gekozen burgerpresident, was Joao Goulart. Hij werd bij de militaire staatsgreep van 1964 ten val gebracht. De gene raals die sindsdien de scepter hebben gezwaaid, beloven al twintig jaar de democratie te herstellen, maar hebben in fei te niets anders gedaan dan el kaar het balletje toespelen. Generaal Figueiredo, die in 1979 aan de macht kwam, voerde enkele hervormingen door. Zo maakte hij een eind aan de censuur, gaf amnestie aan politieke gevangenen en ballingen en organiseerde rechtsstreekse deelstaatverkie zingen. Maar de regering is nog steeds erg gecentraliseerd en de generaals voelen er wei nig voor de werkelijke macht uit handen te geven. In plaats daarvan hebben ze een sy steem ontworpen waarbij zij alle macht in handen houden, hoewel het erop lijkt dat ze die delen. Het kiescollege is daarvan een goed voorbeeld. Het is zo sa mengesteld dat de zittende re gering altijd een meerderheid krijgt, ook al moet de grond wet constant worden aange past om dit zo te houden. Sinds 1964 is de grondwet acht keer gewijzigd. Bij de laatste ver kiezingen bijvoorbeeld behaal de de oppositiepartijen 5 mil joen stemmen meer dan de rechtse regeringspartij, maar in het kiescollege hebben ze Logica Het systeem heeft die alleen in Alice ii land geloofwaardig Brazilië's grootste staat, hap. standige Sao Paulo met 13il- worden georganiseerd. Het regime zag de stemming aanvankelijk vol vertrouwen tegemoet. Het voorstel had im mers een twee derde meerder en jica ^eid van beide huizen van het Woer- Congres nodig om te worden zou in aangenomen. Dit hield in dat 76 regeringsafgevaardigden en 24 senatoren van gedachten Andreazza en Maloef onder de indruk van de mil joenen demonstranten op straat begonnen regeringsge zinde Congresleden met tien tallen tegelijk over te lopen naar het oppositiekamp. joen stemgerechtigden, l.ft moesten veranderen. Maar te- zes afgevaardigden in het fe- leurgesteld door de keus tus- college. Dit is precies evengl als het kleine staatje Acre ;t slechts 115.000 stemmen. der bestaat het kiescollege t de 69 senatoren en 479 af. vaardigden van het Nation. Congres. Alles bij elkaar beschikt S Paulo. dat bijna een kwart v; het nationale electoraat ui Concessies maakt, over slechts 10 procei van de stemmen, terwijl ht Toen president Figueiredo regeringsgezinde noordoostei z'ch realiseerde dat het voor van het land met dezelfde hoe stel goede kans maakte te wor- veelheid kiezers 42 procen. den aangenomen, deed hij con- van de stemmen heeft. cessies en bood hij directe ver- Begrijpelijk dus dat de opposi-kiezingen voor 1988 aan. Maar tiepartijen dit systeem verwer-de oppositie bleek niet meer pen en een eigen campagne bereid daarmee genoegen te zijn begonnen voor directe ïemen. Figueiredo weigerde verkiezingen. Ze beroepen erder te gaan met als gevolg zich hierbij op een voorstel tot at de Brazilianen nu aan de wijziging van de grondwet dat ooravond staan van een con- vorig jaar door een jonge par- ontatie, waarbij de verlan- lementslid is ingediend en bij na onmiddellijk vergeten. Vandaag komt dit voorstel in het parlement in stemming en als het wordt aangenomen moeten binnen afzienbare tijd vrije presidentsverkiezingen miljoenen het i opnemen tegen de vastbe- lenheid van de generaals aan de macht te blijven, er ook moge gebeuren. De Giro Plus Rekening is een aan trekkelijke spaarvorm van de Amro Bank. U profiteert van een hoge rente en toch kunt u over uw spaargeld beschikken wanneer u dat wilt. Dat is handig als u onverwachts een rekening moet betalen of spaart voor iets speciaals. Want van uw Giro Plus Rekening kunt u elke maand f3.000,- op nemen (of meer tegen 1% kosten). Inleggen en opnemen gaat heel een voudig via uw bank- of girorekening. Bij elke Amro Bank kunt u direct zo'n spaarrekening openen. Amro',ank. De bank waar je wat aan hebt. Leger neemt posities in bij parlement BRASILIA De Brazili aanse militaire politie heeft gisteren posities in genomen bij de parle mentsgebouwen in de hoofdstad Brasilia. Van daag wordt er in het par lement gestemd over een ammendement van de op positie dat rechtstreekse algemene presidentsver kiezingen voorstelt. Afgelopen donderdag kondigde president Figue- reido de noodtoestand af in de hoofdstad en negen omliggende districten in de staat Goias, zodat „het parlement vrijelijk kan beslissen". De militaire politie heeft giste ren de zetel van het parlement van de staat Goias ontruimd, waar parlementariërs bijeen waren gekomen om te protes teren tegen de noodmaatrege len van de regering. De ont ruiming verliep zonder onge regeldheden. Ook elders werd het verbod op betogingen ge negeerd, overigens zonder dat het tot problemen leidde. Militairen en politie controleren sinds vorige week de toegangswegen naar Brasilia, waar vicaag de belangrijke stemming wordt gehouden over de presidentsverkiezingen. Samen met zijn Joegoslavische gastvrouw, premier Planinc, in specteert premier Lubbers de erewacht op het vliegveld van Bel grado, waar hij gistermiddag voor een officieel bezoek arriveer de. li BELGRADO De Joego slavische autoriteiten zijn zich ervan bewust dat het land zich de afgelopen ja ren in zijn handelsbetrek kingen te eenzijdig heeft georiënteerd op het Oost blok. De regering in Bel grado erkent dat een sti mulerend beleid nodig is om de export naar het Westen te vergroten. Dat is de indruk die premier Lubbers en minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) hebben opgedaan in de bespre kingen gisteravond met de Joegoslavische minister-presi dent, mevrouw Planinc en haar minister van buitenland se zaken, Mojsov. Gistermid dag arriveerden Lubbers en Van den Broek in Belgrado voor een driedaags bezoek aan Joego-Slavië. De Joegoslavische en de Ne derlandse regering zijn het er over eens dat een hervatting van de besprekingen over middellange afstandwapens in Genève op korte termijn niet te verwachten is. De Joegosla- ven waren aanvankelijk be vreesd voor een internationale crisis na plaatsing van de eer ste kruisraketten in West-Eu ropa. Volgens hen aanvaardt Moskou de stationering van de eerste Amerikaanse kruisaket- ten als feit, maar zijn zij niet bereid vóór de Amerikaanse presidentsverkiezingen naar de onderhandelingstafel terug te keren. De Nederlandse posi tie in de rakettenkwestie is volgens minister Van den Bo- rek tijdens de besprekingen niet aan de orde geweest. Lubbers en Van den Broek hebben in Belgrado de recente arrestaties van een aantal dis sidente Joegoslaven, onder wie de bekende criticus van het regime Djilas, niet aan de orde gesteld. Volgens Lubbers zijn stappen in die richting niet zinvol als er geen daadwerke lijke invloed mee kan worden uitgeoefend.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 12