a ,In het midden- en kleinbedrijf is het menselijke zo belangrijk" Vijfdaagse beurs Iaat ouderen zien hoe fit ze nog zijn Breda en Weert mn België? ^NOV-VOORZITTER PERQUIN GAAT MET PENSIOEN 4*sijthoff pers Xksüf BINNENLAND Ceidae (Sen/unit WOENSDAG 25 APRIL 1984 PAGINA 11 li?EDA Wie dacht dat het geredetwist ver het grensverloop tussen Nederland n België al zo'n 150 jaar achter ons lag, omt bedrogen uit. Zo nu en dan zijn er ich nog kleine stekeligheden waar te ne- ien. Dezer dagen heeft de Nationale laatschappij van Belgische Spoorwegen tfMBS) het Belgische grondgebied wat Iitgebreid. Volgens een kleurrijke folder enoren Breda en Weert voortaan bij het ind van onze zuiderburen. Roermond en indhoven zijn grensgevallen. Gelukkig ordt er ook nog een kleine tegenpresta- e geleverd: Nederland beschikt voortaan ver het Belgische St.Niklaas. Kamerlid hekelt uitblijven anti discriminatiewet DEN HAAG Het Kabinet-Lubbers komt zijn beloften niet na en laat de Nederlandse homo-beweging in de kou staan. Dat verwijt uit het VVD-kamerlid Rempt-Hallmans de Jong vandaag in De Gay Krant, een infor matieblad voor homosexuelen, aan het adres var de door haar partij gesteunde ministers ploeg. Mevrouw Rempt is boos over het uit blijven van de wet gelijke behandeling, die naast diskriminatie van vrouwen ook diskri- minatie van homosexuelen moet uitbannen. Ongeacht het verloop van de diskussie hier over in CDA-kring wil het VVD-Kamerlid dat het kabinet-Lubbers ernst maakt met zijn beloften uit het regeerakkoord en de wet nu spoedig indient. Weer Tilburg se auto's in brand TILBURG In Tilburg zijn gisteren opnieuw twee auto's uitgebrand. Het aantal dat in die stad op die manier „aan hun eind kwam" is daarmee op 73 be land. De politie vermoedt dat het weer de beruchte „autopyromaan" is die heeft toegeslagen. „Hoewel", zegt een politiewoordvoerder „het kunnen ook anderen zijn, die hun ideeën aan de pyromaan hebben ontleend. Zo lang de echte autobrand stichter niet is gepakt, we ten we dat niet zeker". Brandbom voor Turks coisulaat in Deverter DEVENTER - De politie heeft het Turkse consuht in Deventer gisteren onder verscherte bewaking gesteld, na dat in de nachVan maandag op dinsdag in het buitenpctiek van het gebouw een brandbom wasangetroffen. Toen de po litie arriveerd» was het vuur van net projectiel welivaar vanzelf uitgegaan, maar de voorcur van het gebouw was inmiddels geblkerd. Niemand heeft de verantwoordelkheid voor de bom opge ëist. De politi brengt het incident in verband met «n herdenkingdag, die de Armeense gentenschap gisteren vierde. De Armeniërssijn fel gekant tegen het huidige Turks regime. [55P ui )EN HAAG „Daar heb Perquin weer met z'n lilerige verhalen. Dat b ik vaak moeten ho- >n. Maar meneer Perquin seft helaas wel gelijk ge regen toen hij in de tijd in de oliecrisis sprak ver een werkloosheid vierhonderdduizend ïensen. Wilde niemand eloven. Bleek dus nog rger te zijn dan ik voor- lde. Ik heb lang het evoel gehad tegen rub- eren muren te praten, fan alles wat moest ge- euren werd het tegeno- ergestelde gedaan. Ieder ïieuw aantredend kabinet jegon met de mededeling lat het financieringste kort naar beneden moest; iet ging echter telkens veer omhoog". Vouter Perquin, sinds 1975 roorzitter van het Koninklijk lederlands Ondernemersver- lond (KNOV) en over korte ijd met pensioen, filosofeert )ver de jaren die achter hem iggen. Perquin is van huis uit ournalist. Hij was na de oorlog edacteur bij dagblad Het Bin- ïenhof en directeur van het >artijbureau van de KVP. Hij chreef „Het spirituele leven (van Franciscus van Assisië", maar dat is lang geleden. Als hij straks het voorzitterschap heeft overgedragen aan mr. A. Oosternof, nu nog burge- neester van Hoogeveen, kan ie koffer waarin hij jarenlang materiaal stopte over filosofi sche zaken („voor later als ik tijd heb") open. Mischien gaat hij weer schrijven. Maar aan zijn pastoraal jongerenwerk, adviseurschappen en wat missariaten (Nederlandse Mid- denstandsbank) heeft hij zijn handen wel vol, denkt hij. Het spijt Perquin niet dat hij met pensioen gaat, net op het moment dat het in onderne mersland beter begint te gaan. ,In de tijd van de rubberen nuren moest ik als een houw degen functioneren. Ik moest vaak die huilbui zijn, jok in het overleg met de lartners moest ik geloofwaar- lig zien te bliiven. De grens ussen rationeel en emotioneel lezig zijn was soms moeilijk te rekken. In de komende perio de zal er veel minder sprake zijn van een houwdegen-situa- lie. De rationele overtuiging 8 zal het belangrijkste zijn. Ik word geïdentificeerd met de houwdegen, dus het is nu een ;oed moment voor vertrek. Ik heb de bodem gelegd. Miin op- volger moet het waarmaken". Cabinet 8'erquin noemt het belangrijk- te dat dit kabinet heeft be- eikt dat er weer vertrouwen bij het bedrijfsleven. Andere Omsitieve punten vindt hij: in- latie aardig in de hand, rente Vrij stabiel, de inkomenssitua- ie bij de ondernemer in het nidden- en kleinbedrijf gaat vat vooruit. Dat de investerin- en nog niet zo willen, vindt lij niet vreemd. „Logisch dat eerst je schulden weg werkt". Het slechtste wat Ne- lerland nu kan overkomen, is volgens Perquin dat het kabi- let, geschrokken van het leeft gedaan, terugschrikt. „Ze aan nog overeind maar ze jtöj^vankelen. Ik ben benieuwd of 3 e de bezuinigingen op de soci- r ile zekerheid die ze per 1 juli niet gehaald hebben in januari 'eer goed durven te maken". IfX Wouter Perquin: „Ik moest vaak een huilbui zijn". Perquin zegt dat hij een van de eersten was die zich zorgen maakte over de bestedingen, die door de bezuinigingen steeds verder onder druk ko men te staan. „Nu dreigt het tegenovergestelde. Opeens heeft iedereen het over het in zakken van de bestedingen, maar ik vind dat je niet moet overdrijven. Het gaat niet al leen om de omzetten. Drie fac toren zijn bepalend voor winstherstel: omzet, prijs en kosten. Als het beleid gericht is op beperking van de kosten (loonkostenontwikkeling en sociale verzekeringen) kan dat zeer positief werken. Mijn filo sofie is beperk de kosten (om- buigingsbeleid) en heeft dat gevolgen voor de koopkracht, laat dan de effecten van dat bezuinigingsbeleid teri goede komen aan de consument door verkleining van het verschil tussen bruto- en netto-loon". Perquin is er op tegen dat een deèl van de toegezegde twee miljard gulden voor lastenver lichting gebruikt wordt om de bestedingen op peil te houden. Ten eerste wegens zijn eerder gemelde opvatting dat niet al leen de omzetten zaligmakend zijn maar ten tweede omdat het de vraag is waar die koop kracht terecht komt. Volgens hem bestaat er een grote kans dat die wegvloeit naar het bui tenland, bijvoorbeeld door va kanties. Hij vindt wel dat er een belastingverlaging voor consumenten moet komen. Die moet echter niet uit de pot ko men waar die twee miljard in zit. Dan moet volgens hem het financieringstekort maar wat minder snel terug, hoewel hij dit laatste erg belangrijk vindt. Werkloosheid Het aantal werklozen en voor al de vele jeugdige werklozen vindt Perquin een groot pro bleem. Aan de jeugdwerkloos heid is volgens hem alleen iets te doen als het leerlingenwe zen aanzienlijk wordt uitge breid en als het leer-arbeids- contract en het minimum jeugdloon op de helling gaan. Het leer-arbeidscontract moet afgeschaft worden omdat de jongeren daarmee onder een CAO vallen en dus onder het minimumloon. „Het mini mumjeugdloon is de grootste dwaasheid die je je kunt be denken. Ze moeten het loon krijgen wat ze waard zijn. Zijn ze iets waard voor een bedrijf, dan kunnen ze een goed loon krijgen". Perquin kan niet zeggen hoeveel jongeren hij aan de slag zou krijgen. Be langrijk is dat er iets gedaan wordt. Hij gelooft dat het be drijfsleven na de leerperiode blijvend werk kan bieden aan zo'n opgeleide jongere. „Dat betekent minder werkloos heid, lagere, kosten en langs de weg van herstel weer meer werkgelegenheid". Arbeidstijdverkorting Over arbeidstijdverkorting (korter werken per dag) is de KNOV-voorzitter niet erg en thousiast. Volgens hem wordt er teveel nadruk op gelegd. De vakbeweging heeft er een stokpaardje van gemaakt.,, We hebben gezien waar die hob by's van de vakbeweging toe leidenBij arbeidstijdverkor ting (ATV) en vervroegde uit treding (VUT) moet je je af vragen of het organisatorisch en financieel kan en of het in derdaad effect heeft voor de werkgelegenheid. In de detail handel zal arbeidstijdverkor ting vaak leiden tot verlies aan werkgelegenheid. Werk gelegenheid die er nu nog wel is op uren dat er eigenlijk geen werk is, zal worden afgebro ken doordat de voltijdwerker wordt verdrongen door de deeltijdwerker, die alleer werkt op de drukke tijden. Bo vendien moet er bij ATV aai inkomen worden ingelever wat de koopkracht van c mensen niet ten goede korr vreest Perquin. VNO Perquin heeft wel een i- waarom zijn boodschap vk huileriioverkwam en die van Van "Ven (VNO) niet. Dat heeft t maken met het beeld dat me heeft van de onderne mer. D ondernemer van Van Veen vrdt interessant gevon den: ei man met een dure auto nt chauffeur en een dikke ;aar. „Je wordt er tel kens ne geconfronteerd. Het is leuk- om bij het VNO te werker Het is leuker om Chris t mogen zeggen tegen Van Vin dan Wouter tegen mij. Hés interessanter om bij Econorsche Zaken op indus- triebeld te zitten dan op mid den- ei kleinbedrijf. Typisch eigenlij Toevallig werken er wel 2,5nilpen mensen in het midden eh kleinbedrijf en meneeiV;n Veen heeft ons wel noig -vil hij met een ge- zamenlk werkgeversstand punt kmm". Apeli<f« Het behgrijkste dat bereikt is in de gelopen jaren vindt Perquitlat „men vooral in de polifc. nu het midden- en kleinbéijf ziet staan en de apelief' zoals hij dat noemt, zich zongzamerhand aan het omzet» is in echte liefde, in dadenlij wijst er in dit ver band dat bij de invulling door werkgevers van de twee djard gulden lastenver- lichti. voor het bedrijfsleven voor'lgend jaar er een groot deel »aar het midden- en kleiÊdrijf toe zal vloeien. „Das toch wel stukje erken ning Fue Anre belangrijke zaken die bekt zijn onder zijn voorzit- teihap is de fusie in 1975 m<de Nederlandse Katholie- kfliddenstandsorganisatie en diAlgemene, waardoor het gie KNOV kon ontstaan. C het sterke instrumentari- uvan zijn organisatie noemt de Middenstandsbank en 1 Economisch Instituut voor t Midden- en Kleinbedrijf. motie ad Perquin bij het VNO wil- n werken? „Geen sprake an. Bij het VNO kun je nooit o emotioneel betrokken zijn ils als bij het midden- en deinbedrijf. Ik kan me niet voorstellen dat ik zo betrok ken zou kunnen zijn bij dat deel van het bedrijfsleven dat vooral het VNO vertegen woordigt. In het midden- en kleinbedrijf is het menselijke zo belangrijk. Wat voor risico loopt een directeur n Phi lips. Hij krijgt z'i jouden handdruk en trekt zich terug in zijn derde huis en zijn vrouw leidt een prettig leven. De vrouw van mijn onderne mer vraagt zich vaak af waar ze aan begonnen is. Zij kan niet slapen van die zaak Nederland zal binnenkort de eerste Beurs voor Senioren beleven. Dit vijfdaagse ge beuren wordt van 29 mei tot en met 2 juni in Arnhem gehou den. Het is een initiatief van het Hummelose echtpaar Bert en Tan Graper, twee aktievelin- gen in de ANBO, de Alge mene Neder landse Bond voor Ouderen. In samenwer king met de bei de andere oude renbonden (KBO en PCOB) is de beurs op touw gezet. Met de be doeling om ge heel het volk, maar zeker ook de overheid en de politieke partijen, het ware gezicht van de 50-plus- sers te laten zien. Een beetje verongelijkt staat het ge zicht wel, maar onmiskenbaar heeft het ook zeer levenslusti ge trekjes. Een gesprek met de twee „uitvin ders". Honderdduizend senioren in Arnhem verwacht Bert (65) en Tan (62) Grëper, de mensen achter de komende seniorenbeurs: vechten voor ouderen die zich niet kunnen verdedigen. ARNHEM De „uitgescha kelde" 50-plussers laten zich niet langer betuttelen en be knibbelen, ze staan op en ko men in de benen. Staken kun nen ze niet, brandbommen gooien willen ze niet, maar zich laten horen en zien wèl. Dat zal Nederland meemaken als eind mei in Arnhem de eerste Beurs voor Senioren wordt gehouden. Bert en Tan Graper (hij 65, zij 62), „uitvinders" van de beurs, zijn er nu al enthousiast over. Het Hummelose echtpaar ver wacht in Arnhem toch zeker honderdduizend bezoekers. „Met de beurs willen we Ne derland het échte gezicht van de ouderen laten zien", laat Bert Graper weten. „Het ge zicht van mensen die nog ak- tief en strijdbaar in het leven staan, die nog een duidelijke mening hebben over datgene, wat er om hen heen gebeurt, die zo lang mogelijk zelfstan dig willen blijven wonen en zelf hun leven willen bepalen en die zelf willen meespreken in het ouderen- en bejaarden beleid". Zijn vrouw Tan („ze is volle dig geëmancipeerd", glimlacht Bert) voegt er ongevraagd aan toe: „Het moet afgelopen zijn met het beeld van de zielige ouderen. Men ziet de oudere mens te veel als iemand met een stokje en een reeks kwa len, maar wist u dat slechts tien procent van wat dan be iaard heet zorgbehoevend is? Negentig procent draait op ei gen benen". Een paar jaar terug ging RSV- direkteur personeelszaken Bert Grëper de VUT in, nadat hij drieduizend man bij Verol- me had moeten ontslaan. „Geen pretje hoor, om mensen een schop onder hun kont te geven, die vijfentwintig jaar en langer zich voor dat bedrijf hadden uitgesloofd. Zeker niet als je, héél begrijpelijk, te ho ren krijgt: „En jij blijft zeker zitten". Grëper bleef niet zitten. Toen hij de deur achter zich dicht trok, uiteraard met een „dik" pensioen op zak, stapte hij weliswaar in een leegte, maar hij besloot die snel op te vul len. Naar het voorbeeld van zijn vrouw, al jaren aktief in RUITENHEER Met uw krant naar detnse Rivièra: 8-DAAGSE LUXE TOURINGCIREIS NAAR DE CÖTE D'AUR Vertrek maandag 74 en 21 mei a.s. Van het vroege voor|a^nie,en be' plezierige klimaat van de Franse Rlvlèra. Dat Is de bedoeling van onze reis naar het nabij Frejus. >aan he' goudgele strand van de Middellandse Zee gelegen hotel Saint Aygul». In dit sfeervolle hotel (alle kamers voo" van bad/douche, tollet) - onder Nederlandse leiding - wordt gedurende ons verblijf aldaar gelogeerd. Maandagochtend veril de bus om acht uur uit Den Haag en half negen uit Rotterdam. Zowel op de heen- als op de terugreis wordt overn1Ho,el Le Rul|y nabii Dyon. De volgende dag gaat het via het fraaie Rhóne-dal naar het hotel bij Frejus. Tijdens uw'blil' worden enkele excursies gemaakt o.m. naar Frejus. Porie Grimaud. Saint Tropez, en een pljpenfabriekje te Co", alsmede twee volle dagtochten naar Grasse (bezoek parfumfabriek). St. Paul de Vence. Can nes. Nice en Monaco®0'0®®1 kan hovendien aan een safaritocht worden deelgenomen. De prijs van deze b^®' aantrekkelijke Cóte d"Azur-tour bedraagt slechts 495e™ op basis v scheidsdiner en excuri n de relssom 6.- pollskosten, gecombineerde reisverzekering 16.- per persoon Inlichtingen erfaklngen: telefonisch onder nr 070- \82 (van maandag t/m vrijdag van 9 tt uur> of persoonlijk in onze vestigingJIS,raat 71. Den Haag op de hoek vaf sPuL POSTBUS 16050 2500 AA 'e-GRAVENHAGE TEL. 070-190862 USSEN 9 EN 13 UUR) het bejaardenwerk, meldde hij zich voor een funktie in de ANBO, de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen. Binnen de kortste keren duw de men hem de voorzittersha mer van het Gewest Gelder land in handen. En het moet gezegd: Grëper weet vaardig met dat attribuut om te gaan. Hier en daar, vooral in zijn toespraken, deelde hij gevoeli ge tikken uit op overheidsli chamen en politieke partijen, die volgens hem te gemakke lijk aan de belangen van oude ren voorbijgaan. „Ik vecht niet voor mezelf, want m'n vrouw en ik hebben het prima. Ik vecht voor de ouderen, die zichzelf niet kunnen verdedi gen", is zijn nobel klinkend motief. Zinvol Wat krijgen we straks in Arn hem, een opstand der grijze horden? Grëper kan ons ge ruststellen. „Nee, dat niet", lacht hij, „wèl een beurs die wil laten zien hoe de fitte 50- plusser, die niet meer aan het arbeidsproces deelneemt, het leven zinvol inricht en kan in richten. Er komen in de Rijn hal allerhande stands met voorlichting over wonen en le ven, voeding en kleding, socia le en medische zorg, recreatie en creativitreit èn elektroni sche hulpmiddelen. Verder tal van demonstraties, tentoon stellingen en in Musis Sacrum ouderenkoren en ouderenor- kesten, volksdansgroepen, noem maar op. Het idee is geboren in Zwitser land, waar m'n vrouw en ik op vakantie in aanraking kwa men met een dergelijke beurs. Verdraaid leerzaam. Ook gaan we die vijf beursdagen een stuk of wat symposia houden over onderwerpen die voor se nioren van belang zijn en waar ze invloed op kunnen en ook moeten uitoefenen. Oude ren hoeven niet buitenspel te staan. Ik noem u onderwerpen als Zorgen voor Morgen en wat daarvan terechtkomt. Omgaan met Energie, Aange past Wonen en Aanpasbaar Bouwen, en Alarmeringssyste men. Deskundigen van naam zullen daar hun licht laten schijnen". Geen ramp En als die hondérdduizend be zoekers niet komen? Dat zou het verwachtingsvolle echt paar Grëper natuurlijk heel verdrietig vinden, maar geen financiële ramp. Want het eventuele tekort op de twee- tonsbegroting is ruimschqots gedekt. De Amrobank, die \Vel brood ziet in het groeiende le ger senioren, heeft een ton ga rantiekrediet toegezegd onder voorwaarde dat de organisato ren niet met een andere bank in zee gaan. En voor de over blijvende ton staat het Konin gin Julianafonds garant. Bo vendien kan de voor deze ge legenheid opgerichte Stichting Beurs voor Senioren nog be schikken over 18 mille aan loopsubsidie van de provincie Gelderland, 20 mille van de Arnhemse vreemdelingenin dustrie en 25 mille van het mi nisterie van WVC. Dus voor de deurwaarder valt er straks niets te halen. „Als het goed loopt houden we een mooi sal do over. Hoeven we volgend jaar niet te bedelen", zegt Bert Grëper njet zichtbare voldoe ning. Wat hem betreft, wordt de beurs een jaarlijks terugkeren de happening. Mét zijn vrouw gelooft hij, dat ouder Neder land erop zit te wachten. Tan Grëper: „We halen die hon derdduizend vast wel. 't Is niet toevallig dat we de beurs eind mei houden. Begin mei krijgen de AOW'ers namelijk hun va kantiegeld. Dan zie je ze met hun grijsgekrulde kopjes vaak in de bus zitten voor een uit stapje. Kom dit keer naar Arn hem voor uw voorjaarsreisje, roepen wij ze toe, en knoop er gelijk een tochtje over de Ve- luwe aan vast. We spelen helemaal in op de komst van bejaarden, samen met de VVV en de Spoorwe gen. Er komt bijvoorbeeld ook een busringleiding langs de di verse evenementen in de Rijn hal en Musis Sacrum. Om het geld hoeven de mensen niet weg te blijven. De 65-plussers betalen drie gulden, de overi gen zes gulden entree voor de beurs". Bert Grëper rekent ook op wat hij noemt een politieke uitstra ling van de beurs. Ouderen, meent hij, zijn door de politie ke partijen tot nu toe in het verdomhoekje gezet. „Ze voe len zich verlaten en bedrogen. Nu er van overheidswege be zuinigd wordt, krijgen zij de klappen. Denk even aan de korting op de AOW, die als so ciale uitkering wordt gezien en behandeld, maar in feite een basispensioen is waarvoor ze in het verleden hun pre mies hebben opgebracht". Verdomhoekje De bejaardenbonden, zo be toogt hij, pikken dat verdom hoekje niet langer. Ze hangen voortdurend aan de bel bij de EDlitieke kopstukken. Graper eeft het idee dat ze langza merhand gehoor geven. „Maar nog veel te weinig", voegt hij er wat mistroostig aan toe. Zelf is hij lid van de onlangs opge richte ouderenraad van de Partij van de Arbeid. Meepraten in de bestaande partijen verkiest hij boven de oprichting van een eigen poli tieke partij van ouderen. „Die is misschien wel wenselijk, maar niet haalbaar. De tradi tionele partijbinding onder ou deren is sterk. Daar breek je niet doorheen. Bovendien moet je niet categoriaal den ken. Je moet je niet als leef tijdsgroep politiek organiseren. Als ouderenbonden moet je politieke invloed uitoefenen. Zo is het bijvoorbeeld belang rijk dat je meepraat in de SER, in de ziekenfondsraad, in de ruimtelijke ordening. Dat moeten we zien te bereiken". Hij zegt een groep te vertegen woordigen waar de politiek steeds minder omheen kan. „Denk alleen maar even aan ons getal. We tellen nu 1,6 mil joen 65-plussers, in het jaar 2010 zullen dat er 2,3 miljoen zijn. Op zich al een enorm pro bleem, die vergrijzing. Je kunt die mensen niet zomaar af schrijven. Die willen ook deel hebben aan het samenlevings- gebeuren. Als bejaardenbon den eisen wij in de eerste plaats een integraal bejaarden beleid. Niet een beleid van in cidenteel schreeuwen en brul len". Mevrouw Grëper wil het nog anders zeggen: „Een beleid dat de oudere mens zo lang moge lijk zelfstandig laat zijn temid den van de gemeenschap. Geen opbergsysteem meer, maar bijvoorbeeld woningen in de gemeenschap, voorzien van een centrale alarmering. Dat soort beleid. En zeker ook geen overheidsbeleid dat er van uitgaat dat ouderen mak kelijk te pakken zijn met een rijksdaalder voor een receptje, terwijl de honoraria van de specialisten al negen jaar on gemoeid worden gelaten. Waarom eerst de zwakken pakken?" HOMME KROL

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11