Centraal schriftelijk itraks allesbepalend? jDe proefballonnen van Ruud Lubbers -ga», antiekbeurs Gouda Rome met Pasen al uitverkocht 'sijthoffpers Kwart mil joen leerlingen staan voor eindexamen •J)E KUNST EEN BEETJE TE PLAATSEN 3INNENLAND Souiant ZATERDAG 21 APRIL 1984 PAGINA T Dit jaar doen 255.000 leerlingen van 3570 scholen voor voortgezet onderwijs cen traal schriftelijk eindexamen. De groot ste groep wordt gevormd door het mavo (middelbaar algemeen voortgezet onder wijs): 100.000 kandidaten van 1200 scho len. De 630-havoscholen (hoger alge meen voortgezet onderwijs) brengen 60.000 eindexamen kandidaten in. de 1200 lbo-scholen (lager beroeps onder wijs) 50.000 en de 540 vwo-scholen (voor bereidend wetenschappelijk onderwijs) 45.000. Onder het lbo vallen het Ito (lager tech nisch onderwijs), het lmo (lager midden stands ohderwijs), het llo (lager land bouw onderwijs), lhno (lager huishoud en nijverheids onderwijs) en het leao (la ger economisch en administratief onder wijs). Vakken Er wordt eindexamen afgenomen in de volgende vakken: Grieks, Latijn, Neder lands, Frans, Duits, Engels, Spaans, Rus sisch, wiskunde (I en II), natuurkunde, scheikunde, biologie, handelskennis (I en II), economische wetenschappen (I en II), aardrijkskunde, geschiedenis en staatsinrichting, expressie vakken (teke nen, handvaardigheid I en II en mu ziek), beeldende vakken (tekenen en handvaardigheid I en II), Fries, filosofie, machineschrijven, warenkennis, etale ren, reclametheorie en tekenen, ver koopbevordering. Rooster Het eindexamenrooster ziet er als volgt mavo C en D: 9.00-11.00 Nederlands (tekst), 13.30-15.30 Frans; lbo: 9.00-11.00 Nederlands (open vragen). 13.30- 15.30 uur (alleen leao) Frans (meerkeuzevragen). donderdag 3 mei: vwo: 9.00-11.30 Frans, 13.30-16.00 ge schiedenis en staatsinrichting; - havo: 9.00-11.30 Frans, 13.30-16.00 ge schiedenis en staatsinrichting; mavo C en D: 9.00-11.00 Nederlands (stelopdracht), 13.30-15.30 geschiedenis en staatsinrichting; lbo: 9.00-11.00 Nederlands (meerkeuze vragen) voor Ito, llo, lhno en leao, recla metheorie en tekenen voor lmo, 13.30-15.30 verkoopbevordering (alleen lmo). vwo: 9.00-12.00 scheikunde, 13.30-16.00 Engels; havo: 9.00-12.00 scljeikunde, 13.30-16.00 vrijdag 27 april: vwo: 9.00-12.00 Nederlands (stelop dracht), 13.30-16.30 Grieks. woensdag 2 mei: vwo: 9.00-11.30 Nederlands (samenvat ting), 13.30-16.30 Latijn; havo: 9.00-12.00 handelswetenschappen, 13.30-15.30 Nederlands (tekst); mavo C en D: 9.00-11.00 scheikunde, 13.30-15.30 Engels; lbo: 9.00-11.00 handelskennis II (alleen lmo), 13.30-15.30 Engels (meerkeuzevra gen uitgezonderd lmo). maandag 7 mei: vwo: 9.00-11.30 economische weten schappen I, 13.30-16.00 aardrijkskunde; havo: 9.00- 12.00 Nederlands (stelop dracht), 13.30-16.00 aardrijkskunde; mavo C en D: 9.00-11.00 handelskennis II (open vragen) of handelskennis (al leen voor scholen die het experimentele examenprogramma handelskennis vol gen), 13.30-15.30 aardrijkskunde; lbo: 9.00-11.00 natuurkunde (open vra gen) alleen voor Ito, handelskennis I voor leao en lmo (van 9.00 tot 10.30) en handelskennis voor llo. dinsdag 8 mei: vwo en havo: 9.00-12.00 natuurkunde, 13.30-16.00 Duits: mavo C en D: 9.00-11.00 natuurkunde, 13.30-15.30 Duits; lbo: 9.00-11.00 natuurkunde (alleen Ito), 9.00-10.30 etaleren (alleen lmo). 13.30-15.00 Duits (meerkeuzevragen) voor Ito, llo, lhno en leao. Duits-Frans alleen lmo. woensdag 9 mei: vwo: 9.00-12.00 wiskunde I. 13.30-16.00 biologie; havo: 9.00-12.00 wiskunde, 13.30-16.00 biologie: mavo C en D: 9.00-11.00 wiskunde I (meerkeuzevragen), 13.30-15.30 biologie; lbo: 9.00-11.00 wiskunde (meerkeuzevra gen), 13.30-15.00 Engels (open vragen) voor Ito, llo, lhno en leao, warenkennis voor lmo. donderdag 10 mei: vwo: 9.00-12.00 economische weten schappen II, 13.30-16.00 expressie vak ken; havo: 9.00-11.30 Engels, 13.30-16.00 beel dende vakken; mavo C en D: 9.00-11.00 handelskennis I (meerkeuzevragen), 13.30-15.30 expressie vakken; lbo: 9.00-11.00 handelskennis II voor Ito, lhno en leao, 13.30-15.00 Duits (open vra gen) i Ito,llo, lhno en leao. vrijdag 11 mei: vwo: 9.00-12.00 wiskunde II. 13.30-16.00 Spaans, Russisch, 13.30-16.30 filosofie; havo: 9.00-11.30 muziek, 13.30-16.00 Spaans, Russisch; mavo C en D: 9.00- 11.00 wiskunde U (open vragen), 13.30-15.30 Spaans; lbo: 9.00-11.00 wiskunde (open vragen), 13.30-15.30 Spaans allen voor leao. maandag 14 mei: lbo: 9.00-11.00 biologie alleen voor llo, 9.00-11.30 en 11.45-14.15 machineschrij ven voor lhno en leao, 13.30-15.30 na tuurkunde alleen voor llo. dinsdag 15 mei: lbo: 9.00-11.30 en 11.45-14.15 machine- schrijven voor lhno en leao. HAAG Degenen hij jie dit en volgend jaar na eindexamen doen mogen ftondjiog van geluk spreken. 6 e^Dok al zullen sommigen r het eerder ervaren als een ;denÉeluk bij een ongeluk, van Jvant examen doen is lang ïtplojiiet altijd een lolletje. camjToch zijn de huidige leer- ,h?iingen nog in het voordeel ht1J^ergeleken bij hun jonge- zondre collega's. De eersten aerd hoeven in ieder geval niet icka<op één paard te wedden, wijl :ie mVanaf 1986 zal dat hoogst- tionawaarschijnlijk wél het geval t vuiijn. Staatssecretaris Ginjaar- k w,Maas van onderwijs wil na- rekemelijk een zogenaamde ont koppeling van het schoolon derzoek en het centraal schrif telijk. Aan een notitie daarom trent wordt momenteel, aldus een woordvoerder van het mi nisterie, hard gewerkt. Ofschoon nog niet duidelijk is wat straks de waarde zal zijn van het schoolonderzoek-cijfer is wel duidelijk dat het dan niet meer even zwaar weegt als het cijfer van het centraal schriftelijk. Dat laatste zal in elk geval veel meer gewicht krijgen en mogelijk exclusief als eindcijfer gaan gelden. Dat zou, aldus valt op scholen te beluisteren, het begin van het einde van het schoolonderzoek betekenen. Op het ogenblik is het zo dat leerlingen voordat ze aan het centraal schriftelijk beginnen al een ciifer uit het schoolon derzoek hebben staan dat even zwaar telt als het ciifer van het centraal schriftelijk. Het schoolonderzoek is een soort eindexamen van de school, waarvan de opgaven door de eigen leraren zijn gemaakt. Op basis van dat cijfer kunnen ze al vast hun kansen voor de einduitslag berekenen. Het ge middelde van het cijfer van het schoolonderzoek en dat van het centraal schriftelijk vormt namelijk het uiteindelij ke cijfer op de eindlijst. Discrediet Iemand die hoog heeft ge scoord bij het schoolonderzoek hoeft niet meer in de rats te zitten voor het centraal schrif telijk. Het moet al gek gaan wil hij of zij er niet door slof fen. In een uitzonderlijk gun stig geval hoeft dat centraal schriftelijk nauwelijks nog ge maakt te worden. Stel, aldus een rector, dat ie mand een tien heeft gehaald bij het schoolonderzoek. Dan hoeft hij of zij bij wijze van spreken alleen maar even zijn of haar naam te komen zetten bij het centraal schriftelijk om weer meteen veilig te kunnen vertrekken. Hij of zij krijgt dan een één, een nul wordt niet gegeven. Samen met de tien van het schoolonderzoek maakt dat elf, gemiddeld dus een vijfeneenhalf, die naar bo ven wordt afgerond tot een brengen soortgelijke dingen maar dan minder extreem het schoolonderzoek in discre diet. Puntenverschillen als een acht of een negen bij het schoolonderzoek en een drie of een vier bij het schriftelijk ko men voor. En daarbij hebben we niet altijd te maken met leerlingen met typische exa menkoorts. Over het algemeen is het zo dat de cijfers van het school onderzoek hoger liggen dan die van het centraal schrifte lijk. Objectief Scholen hebben via het schoolonderzoek de mogelijk heid leerlingen erdoorheen te slepen. Een zichzelf respecte rende school zal dat niet doen, maar de mogelijkheid ertoe blijft bestaan. Daarmee is met een het grootste bezwaar tegen het schoolonderzoek aangege ven: het heeft de schijn tegen zich waar het een objectieve beoordeling betreft. In tegenstelling tot het cen traal schriftelijk is het school onderzoek en dat is het po sitieve ervan meer toege sneden op de capaciteit van een bepaalde leerling of op een bepaalde school. De leraar stelt vragen over de behandel de stof en de leerlingen weten dus wat er gevraagd kan gaan worden. Maar omdat het di ploma tevens vaak geldt als toelatingsexamen voor een vorm van vervolgonderwijs trekt „Den Haag" er zwaar aan dat het behalen van het Strenger Ook de terugloop van het aan tal leerlingen werkt bij scho len soms in de hand dat leer lingen niet naar een lager schooltype worden verwezen, maar dat de school ze vast houdt om de werkgelegenheid niet in gevaar te brengen. De school hoopt dan via het schoolonderzoek de zwakkere leerlingen wellicht toch door te slepen. Ofschoon in onderwijskundig Nederland nauwelijks een voorstander van de ontkoppe ling van schoolonderzoek en centraal schriftelijk te vinden is, wordt er met examenregeling al wel reke ning gehouden. Nu al wordt in de lagere klassen strenger ge selecteerd of worden soms zwakkere leerlingen naar een hogere klas doorgeschoven om nog te kunnen „genieten" van het schoolonderzoek. Tegelijk met de ontkoppeling zal dadelijk als maatregel van uit Den Haag komen dat het aantal eindexamenvakken moet worden uitgebreid. Ook wat dat betreft zal het voor toekomstige eindexamenkan didaten lastiger worden om het diploma te halen. Zoals het er nu uitziet geldt het huidige eindexamen nog maar twee jaar. Vanaf 1986 zal het centraal schriftelijk bepa lend, zo niet alles bepalend zijn. Het wedden op meer dan éen paard is dan afgelopen. ?esto) s bepEN HAAG Als het °om de kruisraketten gaat, BOEfertoont premier Lubbers eer grote gelijkenis met fractieleider Lubbers. Hij iult zich dan weer in zo- 'eel mist, dat onmogelijk vast te stellen welke ichting hij op gaat. Zo liet ij enkele weken geleden een interview met deze rant doorschemeren dat iet kabinet wat hem be treft geen positief plaat- iingsbesluit zou nemen. i.Wat heb ik aan een be- pluit dat pro-NAVO lijkt, naar het niet is?", zei hij Maar vorig week- bind leek hij dat in een 'raaggesprek met NRC- Handelsblad wéér volle terug te nemen. En r schrok hij vervolgens weer zo van dat hij zijn besprekspartner haastig toevoegde: „Het is niet zo pat ik vastbesloten ben te plaatsen". Wie daar nog een touw aan vast kan knopen! Maar geluk kig voor een analyseschrijver is Ruud Lubbers niet de enige bron waar het deze zaak be treft. De Amerikaanse minis ter van defensie, Caspar Wein berger is er ook nog. Terug vliegend van een bezoek aan ons land, praatte hij met de hem op zulke tochten altijd vergezellende journalisten wat na over de situatie in Neder land. Waarom deed die rege ring in Den Haag toch zo moeilijk over de kruisvlucht- wapens, wilde een verslagge ver weten? Het antwoord van Weinberger was geheel mist- vrij: „Ze komen vier a vijf stemmen tekort in hun parle ment". De omgeving van Ruud Lub bers bevestigt dat. Op het mo ment is er inderdaad in de Tweede Kamer geen meerder heid te vinden voor een be sluit tot plaatsing. De redenen daarvan zijn velerlei, maar één van de belangrijkste is wel dat de achterban van het CDA verdeeld is. Ongeveer de helft van deze ongeveer 2,15 mil joen kiezers is tegen plaatsing en dat heeft gevolgen voor de opstelling van de CDA'ers in wat niet voor niets heet: de volksvertegenwoordiging. Van de 43 christen-democraten in de Tweede Kamer zijn er zo'n vijftien niet bereid voor plaat sing te stemmen, onder wie de beide defensiespecialisten Joep de Boer en Ton Frinking. Voor premier Lubbers is dat een gegeven waar hij niet om heen kan. „Vergis je niet, hoor," vertelt een vertrouwe ling van hem. „Ruud ziet heel goed hoe diep deze zaak ins nijdt in het CDA. Hij weet da- t'ie, als hij een „ja" door zou willen drukken, het risico loopt door een aantal van zijn eigen mensen naar huis te worden gestuurd. Bij de ver kiezingen kan het CDA het dan wel schudden". Een enquête van de Atlanti sche Commissie wijst uit dat die vrees terecht is. De voor standers van plaatsing in het CDA zouden zich zo gefrus treerd voelen door een derge lijke houding van hun partij, dat ze en masse naar de VVD zouden trekken. Het zou een verschuiving opleveren van zo'n negen zetels. Men denke nu niet, dat dus de VVD wel even een crisis zal forceren, om die kiezersbuit te incasse ren. Ondanks de gespierde taal van haar voorlieden, zijn de li beralen allesbehalve happig op een botsing in het kabinet. „Wij stappen er niet zomaar uit, we zijn niet gek," aldus fractieleider Nijpels in het weekblad Vrij Nederland. De achtergrond van die uitspraak is dat de VVD, als zij een crisis maakt, automatisch in de op positie terecht komt. Er zou dan immers geen andere meerderheid meer te formeren zijn dan die van CDA en PvdA. Misrekening Uit dit alles kan worden afge leid, dat het kabinet dus er gens tussen „ja" en „neen" moet uitkomen. Met andere woorden: het kabinet zal be sluiten een beetje te plaatsen. Wie denkt dat dit niet kan, naar analogie van de onmoge lijkheid een beetje zwanger te worden, vergist zich. In de po litiek kan alles. Ruud Lubbers heeft dat zelf, toen hij bezig was het kabinet-Van Agt/Den Uyl/Terlouw te formeren, eens treffend onder woorden gebracht: „Ik bouw bruggen, die er niet zijn, maar waarover iedereen wel naar de overkant loopt". Maar helaas maakt ook de bes te bruggenbouwer wel eens een misrekening. Dat merkte Lubbers, toen hij onlangs een ontwerp toonde aan de twee meest betrokken ministers, de al genoemde De Ruiter en Van den Broek (Buitenlandse Za ken). De premier meende dat het kabinet in beginsel ,ja" zou moeten zeggen tegen de raketten, waarna dan pas eind 1986, wanneer de Amerikanen volgens schema de raketten invliegen, de definitieve be slissing zou behoeven te val len. Intussen zou natuurlijk wel de basis Woensdrecht vol ledig ingericht worden voor de huisvesting van de „Toma hawks" en het bijbehorende Amerikaanse personeel. Maar de beide collega-ministers we zen het voorstel af; De Ruiter omdat hij het te ver vond gaan en Van den Broek omdat hij de omgekeerde mening was toegedaan. Hoewel deze bespreking plaats had in de strikte beslotenheid van het ministerie van Alge mene Zaken, bereikte een echo toch de buitenwereld. Staatssecretaris Van Houwe- lingen, zelf een verklaard te genstander van de raketten, had van zijn baas De Ruiter gehoord dat de minister-presi dent een zeer serieuze proef ballon had opgelaten; hij kon de verleiding niet weerstaan onmiddellijk via de immer alerte radioverslaggever Cees Gravendaal van Den Haag Vandaag bekend te maken dat er „iets" aankwam. Waar na de zich lam geschrokken Lubbers dit haastig r op de vingers wil worden ge keken. De Ruiter denkt er precies zo over, vertelde hij deze week op een bijeenkomst van hoofdredacteuren. Als men het kabinet nu maar eens even met rust liet, dan zou het probleem al een stuk gemak kelijker worden. Prioriteiten Maar ja, journalisten hebben andere prioriteiten dan politi ci. Want inmiddels had het Al gemeen Dagblad alweer de volgende proefballon van Lubbers waargenomen, op weg naar de NAVO-hoofdstad Brussel. Aan de bondgenoten is gevraagd, wist het AD en daags daarna Trouw, akkoord te gaan met een „neen" van Nederland in volle vredestijd. Wel mogen de raketten inge vlogen worden in tijden van oplopende internationale span ning. En uiteraard wordt er in Woensdrecht gewoon ge bouwd. Zowel De Ruiter als Van den Broek zijn naar verluidt ook niet erg gecharmeerd van deze ballon, maar willen hem voor lopig nog wel in de lucht laten. Per slot is het een zeldzaam ingenieus bedenksel. Er wordt „neen" gezegd, terwijl het ei genlijk „ja" is. PvdA-leider Den Uyl was de eerste, die dat door had. Want wie mag bepa len wanneer de spanning op loopt? Als dat de Amerikanen zijn, dan kunnen zij op elk moment de raketten aanvoe ren. Er is immers altijd wel er gens ter wereld een conflict, waarbij Amerikanen en Rus sen, al is hef achter het toneel, tegenover elkaar staan. Denk aan het Midden-Oosten, denk aan Midden-Amerika. De regeringspartijen CDA en VVD zien dat ook wel, maar deden hun mond niet open. hetgeen de indruk wekt dat ook zij de ballon vooralsnog niet lek willen schieten. Dat zal ook wel iets te maken heb ben met het feit dat de tijd be gint te dringen en dat Lubbers inmiddels hoogstpersoonlijk met een crisis heeft gedreigd. „Als dit kabinet het probleem van de kruisraktten niet kan* oplossen, moet een ander het maar doen", zei hij in NRC- Handelsblad. Aangezien de VVD alles goed vindt, als het maar geen echt „neen" is, waren deze woor den vooral aan het adres van het CDA gericht Vice-fractie- voorzitter Eversdijk reageerde' zoals Lubbers van hem ver wachtte. Hij noemde een kabi netscrisis over de raketten een ramp voor het land, omdat dan het economisch herstelbe leid zou worden afgebroken. Het gaat er nu nog om of zijn eerder genoemde vijftien „dis sidente" fractiegenoten dat- ook zo zien. RIK IN T HOUT ADVERTENTIE Schouwburgcomplex Boelekade zaterdag 21 april van 11-18 uur zondag 22 april Pasen van 11-18 uur maandag 23 april Pasen van 11-18 uur Onder Auspiciën van de Verenigde Nederlandse Antiquairs (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Het wordt een uit stekend jaar voor het Romein se toerisme. Dat is de algeme ne verwachting van de Ita liaanse touroperators, hotel houders en van alle anderen RUITENHEER die in deze sector werkzaam zijn. De minister van Toeris me, Lagorio, heeft voorspeld dat de omzet dit jaar zelfs 15 procent hoger zal zijn dan die van het vorig jaar. Dit is een hele verademing voor de Ita liaanse toerisme-industrie, die een paar magere jaren achter de rug heeft. De voortekenen wijzen op een invasie van buitenlanders, vooral Duitsers. Zij zullen zo'n 30 miljard gulden dit jaar in Italië achterlaten. Omdat de Italianen nu eenmaal niet zo veel naar het buitenland rei zen, wordt verwacht dat het land aan het toeristenverkeer dit jaar netto 22 a 23 miljard gulden zal overhouden. Het Paasweekend is traditio neel het begin van het Ita liaanse toeristenseizoen. Rome en Florence kraken in hun voegen, zoveel toeristen zijn er neergestreken. In Rome wordt het aantal gasten voor dit weekend geschat op een mil joen. Voor een stad van nog met zijn gebrekkige publieke voorzieningen valt dat niet mee. De paus is uiteraard de grote trekpleister dezer dagen. Als hij zondag het heilig jaar plechtig sluit (een evenement dat ook in Nederland recht streeks op tv wordt uitgezon den) zal hij dat doen in de aan wezigheid van ruim 300.000 pelgrims, het maximum dat het St. Pietersplein en belen dende straten kunnen verwer ken. Als oorzaken van de toene ming van de buitenlandse toe- ristenstroom worden gezien: de lichte verbetering van de economische situatie in West- -Europa en vooral in de VS, maar ook het feit dat Italië er dit jaar in zal slagen de prijs verhogingen in de toeristen sector binnen de perken te houden. ADVERTENTIE Met uw krant naar de Franse Rivièra: 8-DAAGSE LUXE TOURINGCARREIS NAAR DE CÖTE D'AZUR Vertrek maandag 16 april a.s. Van het vroege voorjaar oenieten met het plezierige klimaat van de Franse Rivièra Dat Is de bedoel naar het nabij Frejus, vlak aan het goudgele strand van de Middellandse Zee gelegen hotel Saint A hotel (alle kamers voorzien van bad/douche, toilet) - onder Nederlandse leiding - wordt gedureni Maandagochtend vertrekt de bus om acht uur uit Den Haag en hall negen uit Rotterdam Zowel o i. *-• ■- - Rully nabij Dyon. De volgende dag gaat het Tijdens Brblijt pijpenlabriekje te Cogolin, j nes, Nice en Monaco Eventueel De prijs van deze bijzonder aant 2-persoonskamer met half-pens: ches op de 3e en 6e dag. Annuleringsverzekering 3 1/2% v, 5.- poliskosten. belangstelling v i twee volle dagtochter e (bezoek parfumlabri e Rhóne-dal naar het hotel aud. Saint Tropez. en een St. Paul de Vence. Cao- 495.- ingera cursies alsmede de hm- 'ing ƒ16.- per persoon - tijdig boeken dringend 070-190882 (van maandag t. vrijdag onze vestiging Spuistra op de hoek van het Spui •-GRAVENHAGE

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7