Jos Lammertink geen zielig geval meer klemt es iiiaa 071-122244 NISSAN VANETTE 1 NOG IETS LEUI OP TV? KIJK EN Dl KRANT. DE VAJND E AUTO HEEMSKERK I SPORT CeidoeSomtmt ZATERDAG 21 APRIL 1984 PAGINA LEIDEN Jos Lammer- tink is bezig aan zijn vier de jaar als beroepswiel renner. Daarvoor maakte de 26-jarige Wierdenaar naam als een talentvolle amateur, die vrijwel altijd in de voorste rijen te vin den was en ook menig keer beide armen ten he mel kon heffen, om zo doende uiting te geven aan zijn overwinnings vreugde. Op het moment dat hij een profcontraet ondertekende verwachtte iedereen dan ook, dat er een nieuwe „klasbak" aan de broodrenners toege voegd was. Maar niets is minder waar. Jos Lam- mertink viel weg in het niets, de toch al zwijgzame Twent liet helemaal niets meer van zich horen. Niet qua woorden maar, wat veel erger was, ook de da den ontbraken. Het talent was er nog wel, de kracht ook wel, maar het ont brak hem aan de moraal. De tongen kwamen los. „Lam mertink heeft geen mentali teit", „het eeuwige talent" en „een zielig geval" waren uit spraken die achter de rug van hem om de ronde deden. Maar niemand heeft ooit geweten wat er zich werkelijk afge speeld heeft. Na de „veilig- heidsploeg" kwamen er nog twee sponsors die Lammertink in hun formatie opnamen, maar ook dat was geen succes. Toen opeens, eind voriga jaar, kwam Peter Post op de prop pen met een contract. Alle ne gatieve ervaringen in het prof- circus werden meegenomen in de bagage en Jos Lammertink begon bij Panasonic aan een nieuwe periode. Daar begon ook de successtory. Vlak voor de vandaag te rij den Amstel Gold Race, Neder lands enige klassieker, wil Jos Lammertink best weten dat hij weer helemaal uit de goot is. „Maar ik was beslist geen zielig geval. Profwielrennen is een keiharde zakelijke bezig heid waar geen plaats is voor sentiment. Post heeft mij dan ook niet genomen om mijn mooie ogen, maar gewoon om dat hij mij wel kon gebrui ken", aldus neemt de renner, die binnen enkele weken va der hoopt te worden, direct al een mogelijk misverstand weg. „Kijk, in de wielerwereld moet je je altijd gedeisd hou den", vervolgt Lammertink zijn relaas, „maar de omstan digheden waaronder ik heb moeten fietsen waren niet nor maal. Als je bij een ploeg rijdt, moet je je altijd positief uitla ten over de sponsors. De men sen die alleen maar veroor deeld hebben, zijn nooit op de hoogte geweest van de om standigheden. Het is allemaal begonnen bij H.B. Aanvanke lijk ging dat goed, tot ik de ziekte van Pfeiffer kreeg. Dat is pech, dat kan iedereen over komen. Maar wat mij is over komen bij de volgende spon sors is haast niet te beschrij ven. Het was echt een puin hoop. Vrijwel iedere ploeg had in de voorbereiding, een sei zoen naar het buitenland om deel te nemen aan meerdaagse wedstrijden. Ik heb het mee gemaakt dat we met de auto wegreden, onderweg twee lek ke banden kregen en uren langs de kant hebben gestaan. Komen we op de plaats van bestemming en blijkt er geen reservemateriaal te zijn, ter wijl we het hotel zelf moesten betalen. Als er twee dagen achtereen in België gekoerst moest worden, dienden de renners tussendoor naar huis te rijden op eigen kosten of een hotel te nemen. We vin gen dat nog wel eens op door bij ploeggenoten in het zuiden te slapen, maar toch. Het was gewoon niet mogelijk te pres teren. De ploegen waren ook gewoon te zwak. We hadden nergens vertrouwen in en het materiaal was slecht. Er was een of andere beunhaas aange steld als materiaalman, maar ik heb het meegemaakt dat mijn achterwiel er finaal uit vloog als ik aanzette. Er deug de echt niets van. Er kwam nog bij dat we alleen de Ronde van Zweden reden, terwijl an dere ploegen aan de start ston den van alle grote evenemen ten. Het was dus ook niet mo gelijk om je in de kijker te rij den. Dan kun je zelf wel over tuigd zijn van jé talent, maar als er geen zelfvertrouwen is, als alles slecht is, als je niets verdient, dan kom je gewoon geen meter vooruit". Waar in het normale maat schappelijke leven de vakbon den allang een algehele sta king uitgeroepen zouden heb ben bij het vernemen van der gelijke misstanden, is het nor maal dat de wielrenner zijn kaken stijf op elkaar houdt. De angst dat alles wat je zegt ne gatieve uitwerking op je car rière kan hebben verlamt het recht op een vrije meningsui ting. Lammertink werd be taald om te fietsen en om zijn sponsor positieve publiciteit te verschaffen. Het lijkt voor de buitenstaander altijd pais en vree. Maar Lammertink weet inmiddels beter. „Als ik daar iets over gezegd zou hebben, had ik mijn eigen glazen ingegooid. Wat moest ik dan doen, als er weer eens vragen kwamen? Klagen over de misstanden? Dat kon ik niet, want ik werd ervoor be taald. Verder kom je ook niet prettig over ten aanzien van andere ploegrijders, waar je eventueel ooit nog eens mee moet onderhandelen. Maar dat wil absoluut niet zeggen, dat ik zielig was. Ik ben er door gehard, maar wat was ik blij dat ik naar de Italianen kon". Ook dat verhaal is inmiddels genoegzaam bekend. De Wier denaar tekende een goed con tract met Benotto, ontving in maart zijn salaris over januari en zag gedurende zijn hele contractjaar nog slechts drie maanden geld op zijn bank- conto bijgeschreven. Na veel vijven en zessen was de „ma fia" bereid, onder druk van de KNWU, een regeling te tref fen met de Hollander, die na al die „troep" in staat was de fiets ergens in een hoek te smijten en nooit meer voor zijn brood de pedalen rond te trappen. De Ronde van Nederland bleek hem achteraf echter van dat voornemen te weerhou den. Midden tussen ziin rotpe- riode bij de Italianen, kreeg hij de kans als gastrenner in een vaderlandse gelegenheidsfor matie uit te komen. In de Ron de van Nederland toonde Lammertink waartoe hij in staat was. In de proloog ein digde hij als tweede en kwam later in de week door een tus- sensprint in de leiderstrui. Lammertink fietste toen vrij wel alleen tegen de overmacht van de Postploeg, maar redde zich wonderbaarlijk. Ook op heuvelachtige parcoursen kre gen de jongens van Neder lands meest succesvolle ploeg leider het niet voor elkaar de Tukker klein te krijgen. Post zag het, informeerde links en rechts wat voor iemand die Lammertink dan eigenlijk wel was en wachtte af. Herman Krott, Lammertinks ploeglei der bij de amateurs, verschafte ook nog positieve informatie en op het moment dat de lange Amstelvener renners zocht voor zijn nieuwe formatie, nam hij contact op met Wier den, maar tevens met Enter, waar Jos' zaakwaarnemer en toeverlaat Bert Boom woont. Boom zorgde niet voor een Jos Lammertink. goed basissalaris (dat was bij de eerste aanbieding van Post al niet meer nodig), maar zorg de er wel voor dat het een tweejarige overeenkomst werd. Post was overtuigd van de kwaliteiten van Lammer tink en trok hem aan voor, in principe, de voorjaarsklassie kers. Het gelijk van de man, die door velen voor gek ver sleten werd bij het aantrekken van renners maar het later vrijwel altijd goed bleek te hebben gezien, is inmiddels opnieuw bewezen. In vrijwel alle koersen was het Jos Lam mertink, die voorin meereed, zich een goede knecht toonde, maar zelf ook uitslagen maak te. De eerste grote koers in de Postploeg leverde een tweede plaats op in het eindklasse ment van de Ster van Besse- ges, vlak achter zijn teamge noot Eddy Planckaert. In de volgende klassiekers bena drukte Lammertink dat hij wel degelijk talent en de daar bij noodzakelijke mentaliteit had. Vaak trok hij de sprint aan voor zijn ploeggenoten, daarbij zelf genoegen nemend met een plaats bij de eerste tien. Zijn persoonlijk hoogte punt lag in de Belgische hoofdstad, waar Lammertink Brussel-Kuurne-Brussel win nend afsloot. Niet veranderd Jos Lammertink is er niet door veranderd. Hij reageert nog steeds stoïcijns, wat afke rig en chagrijnig op vragen. Althans zo lijkt het. De afstan delijke, stille pose is niet meer dan een karaktertrek, van jongs af meegekregen. Dat wil overigens niet zeggen dat hij humorloos is. Integendeel, vooral de laatste tijd wordt er weer veel gelachen in de Wierdense woning. Dat kan ook haast niet anders, na zo'n nieuwe start. Lammertink: „Ik ben nu don- dersblij dat ik niet gestopt ben. Terugkijkend na enkele maan den bij Panasonic ben ik rede lijk tevreden en nu is ook ge bleken, dat ik wel kan preste ren. Maar dan moeten de om standigheden goed zijn. Dat zijn ze nu. Ik heb wel eens goed op mijn donder gehad, maar als je daar later even over nadenkt, blijkt toch dat Post gelijk heeft. Hij zegt het niet met zoveel woorden» maar ik denk dat ik hem ni.et te leurgesteld heb. Het enige waaruit ik dat afleid is dat hij mij veel heeft laten rijden. En dat ik vooraan in het pe loton rij en soms zelfs win, is liet ge volg van de ploeg. Ik rij nu in een formatie die het mogelijk maakt dat ik win. Dat is vroe ger nooit zo geweest. Een ster ke ploeg zorgt voor zeges, bij Post is dat het geval. Verder doet het me wel wat clat hij waardering voor de knechten opbrengt. Toen mijn kopman nen in Parijs-Roubaix de hele weg uit de wind waren gehou den en ze zodoende als eorsten op de kasseien aankwamen, was ik echt helemaal afge- pierd. Onderweg moest ik la ter nog een wiel afstaan en ben een stuk lopend verder gegaan, wachtend op de ploe gleiderswagen. Toen die kwam, zei Post alleen maar, dat ik mijn werk goed gedaan had en af kon stappen. Bij hem hoef je niet alleen uitsla gen te rijden, hij waardeert ook het andere werk. Aan de andere kant is het zo dat je wel moet knokken, dat is ook normaal, daar word je voor be taald. Je fietst bij Post niet voor het mooie. Daarom be strijd ik ook dat hij mij geko zen heeft omdat ik zoveel te genslag gehad zou hebben. En al die verhalen dat mensen mij geholpen hebben is ook onzin. Alleen Bert Boom heeft mij gesteund bij de contractbespre kingen, dat is dan ook de eni ge die ik dankbaar ben. Ver der heeft er niemand enige in vloed op gehad, al wil ieder een graag die eer opstrijken. Als Post het zelf niet in mij ge zien zou hebben, had-ie zich door niemand laten beïnvloe den en was ik waarschijnlijk gestopt. Zo ligt het en niet an ders' Jos Lammertink zegt geen moeite te hebben met zijn knechtenrol, al dichten insi ders hem zelf ook wel kwali teiten toe die hem in sommige koersen tot een beschermd renner zouden kunnen maken. De zwaardere parcoursen lig gen hem wel, hij kan een goe de tijdrit rijden en beschikt over een goed eindschot. Hoe wel Post hem speciaal aang trokken heeft voor de vo< jaarsklassiekers, hoopt Lai mertink toch opgenomen worden in de ploeg voor tL.-. Tour de France. Die ambitr. lijkt wat vreemd, omdat hij pie een zwaar seizoen bijna fin heeft zitten, terwijl de Rondfooj renners zich nu pas bezig ga^)0 houden zich voor te bereids op het grote werk. nei Om eerdergenoemde redené>el is Lammertink ook één van a kanshebbers uit de Postplol voor het Nederlands kamfl oenschap. Immers, Post ha een internationale ploeg bij kaar gehaald, waarin acht IT derlanders zitten. Zo zondTe Phil Anderson, Vanderaerdho en de gebroeders Planckaiop moet Post zijn taktiek wijl gen, zeker nu de formatie mVai kopman Jan Raas op nationawa; niveau meer ijzers in het vuizijn heeft. Jos Lammertink wM zich daar niet over uitsprekeme laat alles op zich afkomen.) de wetenschap dat Post e( perfectionist is met een grot koersinzicht en die niets a»*-1 het toeval overlaat. Hij stal als een herboren wielrennt aan de start van de Gold Rai waarin hij verwacht zich weg te cijferen voor zijn pit makkers. Dat doet hij dan met veel plezier, getuige herhaling van „Ik ben dersblij dat ik niet gestt ben". Jos Lammertink zijn amateurbelofte in te 1< GERARD NIJBOE LEIDSE COURANT in hoofdletters. Prijs f 0,36 per mm. Minimum plaatsing 10 r Bij plaatsing van dezelfde tekst op 3 achtereenvolgende dagen. ;t op 6 achtereenvolgende dagen. i of meer groot gezette regels. Prijs 2.66 per mm. Minimum plaatsing 10 mm. plaatsing aan administratiekosten. Bewijsnummers alleen op aanvraag 2.62 per exemplaar. Alle bovenstaande prijzen zijn exclusief 5% BTW. juist plaatsen van advertenties. Fouten in telefonisch opgegeven advertenties of fouten door 'onduidelijk handschrift van de opdrachtgever behoeven door ons niet te worden gecompenseerd. Correcties en/of annuleringen worden onder voorbehoud geac cepteerd en uitgevoerd. De uitgever behoudt zich het recht voor om zonder opgaaf van redenen advertenties te weigeren. TV, RADIO, RECORDERS ENZ. Videotheek 007 Video Film stuntaanbieding Voor 25,- per week kunt u bij ons onbeperkt videofilms alle top 40 videofilms aanwezig (VHS). Per keer 3 films (normaalprljzen 5 voor 30.- per week of 3 videofilms voor 10, per 3 dagen huur. of f videofilm voor 2,50 per dag). Voor di Paas- en zomervakantie super filmvoordeel Ie super 8 en 16 mm films, met geluld. Het goedkoopste i voor kwaliteit op film en videofilms, projectoren In S-8 en 16 let overschrijven van films, dia's naar elk systeem video, gra tis drankje, gratis lidmaatschapskaart, gratis katalogus plus maandelijks videoblad. Videokoppenreinlging - zoals het hoort 35,- (geen schoonmaaktape die uw videokop verwoest). Dupli- ;ervice: VCR. Betamax, VHS. en U-matic. Pen Film videover huur. Onixhof 32. Leiden. Tel. 071-767893. Wij helpen behoudens I-. feest- en maandagen van 14.00-17.00 uur en van 19.00- 23.00 uur. Zeer ruime parkeergelegenheid aanwezig. Tot zlensl I AUTOMARKT bij De Groote Vink. Ten Cate Rocky, stormplank, geheel com pleet. van 1875 nu voor 775. Ten Cate Hunter, geheel com pleet, van 1770 nu voor 1095. Chipper. geheel compleet, nu 1090. Specialist in surfkledlng en -accessoires, o.a. wetsuits' 1800 modellen op voorraad. Kindermaten al vanaf 98. Dames- of herenmaten ai vanaf 198. Bij: De Groote Vink, Vlnkweg 3, Lei- Telef. 071-769666. Volop eigen parkeerruimte. Autosloperij De Graaf Verkoop nieuwe onderdelen, radlateuren, accu's, bumpers. Gra tis weghalen van autowrakken. Sinds 50 jaar Ommedljkseweg 24. Lelden. Tel. 071-763975. VAKANTIEVERBL. BINNENLAND Gees: Bungalowpark „De Kamp" Luxe 3. 4 en 5 bungalows. Ruim en rustig gelegen vfi bos plm. 1200 ha. Inl. Elders b.v., Dorpsstr. 48, Gees, tel. 05248- 1219/1884. Vlieland, Hotel Kaap Oost voor een rustige goedverzorgde en toch betaalbare vakantie naar Hotel Kaap Oost op het bij na autoloze Vlieland. Geren, keuken, gezellige kamers, ruim terras, uitgebr. ontb. Buffet, ei gen bagageservice, kinderkor tingen. Dicht bij aanlegsteiger boot. Dleetkeuken. 10dgn. V.P. 585 p.p. Belt u ons even. Tel. 05621-370. Beek, Montferland Wilt u van een rustige en goed verzorgde vakantie genieten dan is Hotel Uitzicht het juiste adres. (Geh. gemoderniseerd). Voll. pens. v.a. 325,50 p.w. p.p. Prosp. op aanvraag, Pees- kesweg 1. tel. 08363-1320. VAKANTIEVERBL. BUITENLAND Neerhem 54, Valkenburg. Tel. 04406-12950. Voll. pension 42.- p.d. L.o. 26.-. Demi-pension f 37.50 incl. bed. en b.t.w. Alle ka mers w. en k. water en c.v. Prima keuken, tv, terras en tuin. Kinde ren tot 10 jr. reductie. Touringcars bestellen? Bovo- Tours bellen.Concurrerende prijzen, tel. 01713-9107/2989, Ponypark Weekéndarrangement Konin ginnedag/ 1 mei. Van 27/4 tot 2/5 305,-per gezin per huls- je. Trio-trip 198,- per gezin per huisje. 3 dagen ponypark 2 overnachtingen nabij het po nypark incl. attracties enz. Vraag inl. folder 05231-1317 of 1596. Friesenveen I LESSEN EN CLUBS Spoedcursus autorijden T.k. gevraagd GOUD en zilveren munten en penningen zilveren guldens rijksdaalders. Tevens oud goud. te bevragen H. J. Vis ser. Haaghuishof 19. Leiderdorp. WATERSPORT Gratis hellingbeurt bij snelle reservering ligplaats, 9.00 tot 10.50 m.. In rustige ha ven. Gebr. Van der Laan, Vrouwgeestweg 71-84, Wou- brugge. 01729-8113/8177. T.h. motorkruisers 9-11 m. Gebr. v.d. Laart, Vrouw geestweg 71-84, Woubrugge, 01729-8113. T.k. roei-zeilboot 3.75 mtr., merk Piaff. Vraagprijs 950.- Evinrude b.b., 4 pk. vraagprijs 450,-. Tel. 01715- 1430. T.k. polyester kajuit Toerboot met 25 pk elektr. start. Volvo penta. i.g.st., lang 5 mtr. bij 2 mtr. Vr.pr. 3750,-. 01712- 8503. T.k. Juno uniek houten KAJUIT ZEILJACHT ontwerp v.d. Stadt. afd. 6.50x2.15 mtr., 6.5 pk. Mere. Volledig Inger. Nieuw dekzeil, zeer goed onderhouden incl. ligplaats. Vraagprijs 8950,-. Tel. 01713-5470 na 18.00 uur. lingen, watergekoelde 'spruit- Rijnsburg. Tel. 122525. Privé SLOOPGOUD 15.-; tanden- goud 19,- contant per gram. Legitimatie verplicht. Van Rui ten, antiquair. Kort Rapenburg 12 (ma. en dl. gesloten). T.k. houten kruiwagens NERGENS ZO'N KEUS. VER LICHTING. hang-, wand- en staande lampen. Fa. De Lange. Molenstraat 49, Noordwijk. Tel. 01719-11500, levering door de gehele Bollenstreek. I CARAVANS Grote caravan-occasionshow April is voordeelmaand. Nu bij aankoop van een gebruikte ca ravan boven 2500 voor 250 aan accessoires gratis uitkie- zenlll Diverse merken zoals 12x Chateau. Knaus, Dethleffs. Kip. Wilk, Roller, Fendt, I.T., Eura. etc., etc., v.a. 1250. Deze aktie duurt tot en met 21 april, zolang de voorraad strektll Bergman Caravans. Leldsevaart 189, 2211 WE Noordwljkerhout, 02523-2649. Lid BOVAG. T.k. stacaravan 4-pers. nabij Braassemermeer, O.-Weterlng, Incl. roei-visboot. plus 4 pk b.b. Mercury. Direct aan viswater, eigen aanlegstei ger. tel. 070-988455 of 01713- 2091. T.k. Toercaravan DWARSFLUITLES en pianoles aangeboden door Conservato rium-studente. Tel. 02520- 15222. Gordijnen gratis gemaakt. Gordijnen gratis gemaakt. Tapijten gratis gelegd. Tapijten gratis gelegd. Tel. 071-122614. Uw pianotransport verzorgd door Brandt-Lelden, betekent schade en ergernis vermijden! Verhuizingen Brandt/Lelden. Tel. 071- 120389. Zaal te huur Boerhaavezaal Wij geven de hoogste prijs voor afvalstoffen, aluminium, ijzer, lood, zink, koper en papier. Te vens plaatsen wij contalnerbakken Fa. J. de Nobel Carbolineum tuinhoutbeits handelaar - tuincentra - 'n Compleet pakket uit voorraad. Hout-, metaal-, be scherming. Duwel Groot handel. Alphen a/d Rijn. Tel. 01720-22600. C. van Berge Henegouwen Binnen enkele uren gereed. (071) 892.777 Ook zaterdags van 10.00-14.00 uur geopend. Vronkenlaan 23, Leiderdorp Bereikbaar met bus 15 en 42. Geen filiaal. tiebedrijf D. Galjaard. De Sitter- laan 76, tel. 071-132916. Uw TROUWREPORTAGE in kleur, een feest om naar te kij ken. Foto Van Bemmelen, Dorpsstraat 14, Zoeterwoude (dorp), tel. 01715-1353. Deurenspecialist grootste deurenshowroom In Lelden. Flevoweg 11a (MerenwIJk, ach ter Groenoordhallen). tel.: 071 - 213832. Gloeiblokken en glasstrips v alle merken gashaarden De Nie Sanitair onderdelen en koperen pijp en fittingen. Zeer scherpe De Nie Glasmat, weefsel, hars. epoxy hars enz. Voor boot en goot. D. Segaar. tel. 071-133874. Rijn en Schiekade 116B, Lelden. Be reikbaar via Rooseveltstr./Telderskade. -NISSAN- Niet te groot, niette klein. BIJ UW NISSAN/DATSUN DEALER: Alkemadelaan 1, Roelofarendsveen, 01713-2866 Herengracht 79, Leiden, 071-133861. van ptifn. 30 jaar, voor 20 uur per week. IMoet met het foundation- vak 0(1' de hoogte zijn. Tel. af spraken op donderdagavond 26-4 «ussen 18.00-19.00 uur, tel. 0711-141378. Lisserhoekje geb. 00-02-1984, bouvierpups (zwart)., v. Barry, Cert. PH 1.394 lof. Ob'jectbewaking 321 lof. M. Adora VH 1. Afst. Donar kamp. VH 3. '81 en '82. Alleen voor liefheb tiers (op afspr.). Tel. 02521-14595. Te koop: kanaries ivoor, oranje, wit. mannen vanaf 20; poppen vanaf 12.50. Gezonde forse vogels, goede kleur. Van Eljk. Menne- weg ?1. ScSsenheim. Tel. npspp-moft1;. hovemij v/h warmte- en sanitair techniek Beschuitsteeg 10 2312 JV Leiden Tel. 071 122306

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6