Duitse regering heeft schuilkelder gebouwd voor 3.000 uitverkorenen COMPLETE ONDERGRONDSE STAD IN HET AHRDAL Eilco Kazemier terug van vaarreis om de wereld Gemayel en Assad eens over toekomst Libanon Demonstratie tegen de vredesbeweging DUS MET DAT NIEUWE TOILET ZAT T WEL LEKKER? Amsterdam moet hotelboten voorlopig ongemoeid laten BINNENLAND/BUITENLAND CeidóeSou/icwt ZATERDAG 21 APRIL 1984 PAGINA 5 iemi-racefiets lang niet altijd veilig DEN HAAG Op semi-racefietsen valt nog heel wat aan te merken. Ze zijn lang niet altijd veilig. Uit een on derzoek van de Stichting Vergelij kend Warenonderzoek blijkt dat fa lende remmen in regenweer, roest- vorming en gebroken voorvorken nogal eens voorkomen. In de prijs klasse 400-900 gulden werden 35 semi- acefietsen met 10-12 versnellingen onderzocht. Semi-racefietsen zijn vooral geschikt voor het afleggen van grotere afstanden, met hogere snelhe- ien. VWO vindt verdergaande wette- ijk eisen voor de remmen nodig. Vol gens de Stichting is een damesframe neestal minder stabiel dan een heren- of mixedframe. Elektriciteitsverbruik blijft fors stijgen ARNHEM Het elektriciteitsverbruik in ons land blijft fors stijgen. In februari lag dat verbruik 6,5 procent hoger dan in de zelfde maand vorig jaar. Het totale ver bruik in 1983 lag twee procent hoger dan in 1982. Volgens de Vereniging; van Elek triciteitsmaatschappijen VEEN is de toe- nanem van het stroomverbruik vooral het gevolg van meer industriële activiteit, vooral in de chemie, metaal en papier. Ook is er sprake van „verzadig iing" op het gebied van energiebesparing biij de consu menten. Aan de daling van het elektrici teitsverbruik in 1981 met .0,5 procent en in 1982 met 2,4 procent k wam in fe bruari '83 plotseling en voor het eerst in vier jaar een einde. Bulgaar razendsnel op top Mount Everest KATMANDOE Een Bulgaarse bergbeklimmer is er als eerste in ge slaagd al in april langs de zeer moei lijke westelijke rand de top van de Mount Everest te bereiken. Hristo Prodanov (41) deed dit bovendien zonder extra zuurstof te gebruiken én in 33 dagen, sneller dan ooit ie mand voor hem. Komend najaar wil, zoals bekend, een groep Nederlandse klimmers opnieuw proberen de hoogste berg van de wereld (8848 meterte beklimmen. Daarbij wil men de berg op de klassieke wijze vanuit het zuiden benaderen en ge bruik maken van zuurstof en sher pa 's, de Nepalese dragers. Defect aan kruisraket WASHINGTON De Ame- rikaanse luchtmacht heeft bij ongeveer duizend kruis raketten een defect aan het elektronische navigatiesys teem ontdekt. Een woord voerder van het Pentagon heeft dat bekendgemaakt. Het vervangen van de de fecte onderdelen gaat in to taal 1,1 miljoen dollar (drie miljoen gulden) kosten. Vol gens het Pentagon blijven de kruisraketten, ondanks de nu ontdekte fout, voldoen aan de hoge eisen die de VS aan dit wapen stellen. Jeruzalem blijft eeuwige hoofdstad van Israël JERUZALEM Jeruza lem blijft de „eeuwige hoofdstad van de staat Is raël". Dat heeft het Israë lische ministerie van bui tenlandse zaken verklaard naar aanleiding van een paasbrief van paus Johan nes Paulus II, waarin deze in feite pleitte voor inter nationaal gewaarborgde status van Jeruzalem. In zijn brief had de paus ver der betreurd, dat op het ogenblik niets werd on dernomen om de kwestie- -Jeruzalem te regelen. Anti-Beatrix t-shirts in beslag genomen AMSTERDAM De Am- sterdamse politie heeft bij het kledingzaakje „Stilet to" tientallen t-shirts in beslag genomen. Op de shirts stond een postzegel met het hoofd van konin gin Beatrix erin afge drukt. Onder de postzegel stond een beledigende tekst. Tegen de eigenaar van de zaak is proces-ver baal opgemaakt, onder andere wegens majesteits schennis. Vader wurgt dochter, schoonzoon wurgt schoonvader RILLAND De 23-jarige mevrouw Zynen Dogan en haar 47-jarige vader Mictat Dogan Sectie zijn donderdag in een huis in het Zeeuwse plaatsje Rilland door wurging om het leven gekomen. Dat heeft sectie door patholoog-anatoom dr. Zeldenrust uitgewezen. De vermoe delijke dader van de moord op de vader, de 21-jarige echtgenoot van mevrouw Dogan, Mechmet C., kon meteen na de moord door de politie in de woning worden aangehouden. De schoonvader heeft met zijn schoonzoon gevochten nadat de vader zijn dochter had ge wurgd. De vader, die in Amsteram woonde, zou het niet eens zijn met de voor Turkse begrippen te moderne op vattingen van zijn dochter. Scotland Yard: Geen verband met ambassade (Vervolg van de voorpagina) LONDEN De bom die gis teravond in een stationsge bouw van het Londense vlieg veld Heathrow ontplofte, waarbij zestien mensen ver wondingen opliepen, zat waar schijnlijk in bagage die afkom stig was uit een pas gearri veerd toestel van Air France. Dat is vernomen uit Londense politiekringen. Volgens Scotland Yard kan de bom niet in bagage hebben ge- seten uit ëen uit Libië afkom stig vliegtuig. Na de schietparij van afgelopen dinsdag bij de Libische ambassade "in het centrum van Londen, waarbij een agente dodelijk werd ge- xofen, zijn de veiligheidmaat- ■egelen op Heathrow aanzien- ijk verscherpt. Vliegtuigen uit Libië worden sindsdien op het )latform door de politie gecon- roleerd, alle passagiers ge- builleerd en de bagage nauw- keirig doorzocht. Voord voerders van Scotland Yard weigeren overigens ver- >and te leggen tussen de bom ontploffing en de affaire van de Libische ambassade. In de ipeculaties wordt verder ge wezen op de mogelijkheid dat iet Ierse Republikeinse Leger IRA) achter de aanslag zit, om jodoende de Paasopstand van de Iers katholieken in 1916 te r herdenken. ige- Heathrow, even ten westen van Londen, is het drukste vliegveld van West-Europa en Lei- werkt 27 miljoen reizigers per jaar af. In 1974 ontplofte er een autobom waarbij drie ma.lmensen werden gewond. Later .en werd een Ierse terrorist voor ren- reze en anc^ere aanslagen ge- wangen gezet. I 9?töoe overleefde Nederland de hongerwinter? AMSTERDAM Ter herden king van de hongerwinter, >innenkort 40 jaar geleden, ge- 'en de Amsterdamse historici fvonne Stinis en Fries de /ries het komend najaar een >oek uit, waarin ze herinne- ingen aan dit drama voor het ïageslacht willen vastleggen, tn verband hiermee zoeken ze :ontact met mensen die hen, ichriftelijk of mondeling, aan 'egevens willen helpen. „Zelf ïeb ik als dertienjarige een kleine hongertocht meege- naakt die van Hilversum naar bijkerk voerde", aldus Fries ie Vries. „Deze eendagstocht leeft zo'n diepe indruk op me jemaakt, dat ik na jaren de iterke behoefte voelde om te ïoteren uit de mond van de nverlevenden wat zij zich veertig jaar na dato nog van ie hongerwinter herinneren". iVie de historici van dienst wil wordt verzocht zijn of ïaar naam door te geven aan lostbus 5679, 1007 AR Amster- iam. Onder vermelding „On- lerzoek Hongerwinter". \an het resultaat van het on- lerzoek zal ook in deze krant tandacht worden besteed. (ADVERTENTIES) Ketei tapijt Ir#] (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Als de Derde Wereldoorlog dreigt, zul len 3.000 uitverkoren Westduitsers zich terug trekken in de bunker van de Duitse regering in het Ahrdal bij Bonn. Daar, bij het toeristen- plaatsje Dernau, is onder de wijnbergen een com plete stad gebouwd. Het is de bedoeling dat van uit deze onderaardse ves ting geregeerd wordt over datgene wat de nu cleaire nachtmerrie van de Bondsrepubliek over laat. De Duitse regering heeft niet op een paar mark gekeken bij de pogingen het overleven var» haar bestuurders veilig te sitellen. Volgens de journa list Michael Preute, die na maanden van onderzoek een boek heeft gepubliceerd over de supergeheime bunker, heeft de onderaardse stad minstens vijf miljard mark gekost. Van 1961 tot 1970 is er aan gewerkt. De kosten zijn in de diverse begrotingen nauwelijks terug te vinden. Ze zijn verspreid over een aarttal uiteenlopende rubrie ken, die meestal te maken hebben met de bescherming van de burgerbevolking. Noodrantsoen Bewaking, beheer en onder houd van de bunker kostte' volgens Preute jaarlijks min stens 30 miljoen DM. Meer dan 100 man burgerpersoneel en een onbekend aantal mili tairen zijn erbij betrokken. Er zijn woon- en werkruim ten, conferentiezalen. Drie grote keukens verzorgen de bewoners met maaltijden, die in minstens tien kantines worden uitgedeeld. De voor raden zijn aangelegd voor een verblijf van maximaal twee jaar. Ongeveer elk an derhalf jaar wordt een deel van de voorraadkamers leeg gemaakt en met verse le vensmiddelen gevuld. Opge ruimd voedsel, van rijst tot gekookte ham, verschijnt zo doende weieens op de menu kaarten van de talrijke res taurants in het Ahrdal. „Na tuurlijk mogen we de gasten niet zeggen dat ze het nood rantsoen van de bondskanse lier opeten", aldus een res tauranthouder. De kilometers lange wegen in de Kafka-achtige bunker worden met elektrokarren of met de fiets afgelegd. Ook hier heeft de bureaucratie toegeslagen: verkeersborden staan een snelheid toe van 5 kilometer per uur, „met uit zondering van voetgangers". In deze spookstad kan om elke hoek gevaar loeren. Luidsprekers waarschuwen voor het betreden van zwaar beveiligde afdelingen. Wie de waarschuwingen negeert wordt via automatisch slui tende hekken van de buiten wereld afgesloten. Stress Het leven in de comfortabele bunker is niettemin een hard gelag, ontdekte Preute. Bij de oefeningen, waarbij ambte naren wekenlang kabinetje spelen en beslissingen nemen over leven en dood, hebben meer dan 30 bewoners een zenuwinzinking gehad. De stress van het verblijf in de bunker werd door menigeen afgereageerd via overmatig alcoholgebruik. Daarom be horen ook psychiaters en psychologen tot de 3.000 uit verkorenen. De officiële hoofdingang van de bunker bij Dernau, zal in tijd van nood niet benut wor den. Wellicht omdat daar dan een te grote toeloop is van bewoners uit de omgeving, die geen beveiligd onderko men hebben. Het gerucht dat er een 20 kilometer lange on deraardse gang is van het mi nisterie van defensie in Bonn naar de bunker, kon Preute niet verifieren, al ontmoette hij een arbeider die daar „ze ven eden" op wilde doen. Evenmin kwam Preute er achter wie de bunker heeft ontworpen. „Het moeten in elk geval mensen zijn die elk gevoel voor realiteit hebben verloren", zo meent hij. Bij het ontwerp is te zeer uitge gaan van de ervaring uit de Tweede Wereldoorlog, dat de bescherming beter is naar mate het beton dikker is. „Maar tegen raketten met zeer grote trefzekerhéid haalt al dat beton niets uit", meent„ Preute. De Keulse journalist ging niet alleen op onderzoek uit om het Duitse publiek voor te lichten. Preute: „Ik heb mijn boek ook geschreven voor al degenen die op uiterst geheime lijsten tot de uitver koren overlevenden van de lange atoomnacht behoren. U weet nog niet wat u te wach ten staat, maar ik wens u veel plezier". Brits bestuur na 1997 weg uit Hong Kong HONG KONG Groot-Brit- tannië verwacht niet dat Hong Kong onder Brits bestuur blijft, na het aflopen van de pachtovereenkomst met China in 1997. Dat heeft de Britse minister van buitenlandse za ken, Sir Geoffrey Howe, ver klaard na besprekingen in Pe king. Het is voor het eerst dat Lon den laat doorschemeren dat de soevereiniteit en de bestuurlij ke macht over de kroonkolo nie zullen worden overgege ven aan China. De Britse rege ring wil echter dat het huidige (kapitalistische) systeem in de kroonkolonie blijft gehand haafd en dat het gebied een „hoge mate van autonomie" krijgt. Dat is van essentieel be lang voor Hong, Kong om wel varend en stabiel te blijven, al dus de Britse minister, volgens wie Peking van plan is het huidige systeem in de kroon kolonie minstens vijftig jaar na 1997 „fundamenteel" aan te houden. Sir Geoffrey wees er wel op, dat de overeenkomst met China, voordat verdragen worden getekend, aanvaard baar moet zijn door zowel het Britse parlement als de bevol king van Hong Kong. Avonturier legde met motorjacht 45.000 kilometer af HARLINGEN Eilco Kazemier (62) uit Sneek is terug in Nederland. Hij maakte met zijn motor jacht Bylgia II een reis rond de wereld. Gister middag om kwart voor twaalf arriveerde hij in een uitstekende conditie in Harlingen. Duizenden mensen bereidden de avonturier een warm ont haal in de Friese haven stad. Bij zijn vertrek, vorig jaar op 24 september vanuit dezelfde haven, beloofde Kazemier op 20 april terug te zijn. Hij heeft die belofte gestand kunnen doen. Met deze reis heeft hij in ieder geval drie records op zijn naam gebracht. Hij is als eerste met een motor jacht rond de wereld gevaren. Hij stak als eerste in zijn eentje de Atlantische Oceaan over in 16 dagen en passeerde alleen de Grote Oceaan. Bovendien is zijn plan om vanuit de-Engelse havenstad Plymouth de we reld rond te varen in 200 da gen, uitgekomen. De Sneker deed daar precies 198 dagen en 23,5 uur over. Kazemier had al eerder een wereldreis gemaakt, maar toen met een zeiljacht, de Bylgia I. Wereldreiziger Eilco Kazemier werd in Harlingen door duizenden mensen juichend binnengehaald. „Een zeilboot is in zijn bewe gingen echter niet te vergelij ken met een motoijacht. Ik zag daarom ook verschrikke lijk tegen de reis op, maar het is me allemaal erg meegeval len". Het moeilijkste traject is de tocht over de Middellandse Zee gjeweest. „Het was daar bijzonder slecht weer en het hele traject zat de wind tegen met ëen kracht van vier tot zeven. Het schip heeft twee weken verschrikkelijk liggen stampen. Het maakte geweldi ge klappen. Dat was ver schrikkelijk vermoeiend". De slechtste ervaring in de ha vens deed hij op in Colombo. „Daar was het een verschrik kelijke vuile en corrupte ben de. Van de proviand, die ik daar met veel moeite en voor veel geld_ aan boord kreeg, bleek bijna alles bedorven te zijn. Van de 127 dollar, die ik daar aan voedsel heb uitgege ven, zijn zeven pakken spa ghetti overgebleven. De rest heb ik allemaal overboord moeten gooien". De wereldreiziger heeft in to taal 25.800 zeemijlen afgelegd. Dat is 45.000 kilometer. Hij is 152 dagen op zee geweest. Zijn schip, van Nederlands fabri kaat, voer met een gemiddelde snelheid van 7,1 knopen (13 kilomèter per uur). Kazemier vertrok op 27 september uit Plymouth en arriveerde daar op 13 april. Hij heeft deze reis helemaal uit eigen zak betaald. De trip kostte hem alles bij elkaar 40.000. Kazemier is van plan het de komende zomer wat „dichterbij huis te zoeken". „Ik ga een tochtje maken naar de Oostzee, naar Leningrad, denk ik". BEIROET/DAMASCUS De Libanese president Ge mayel en het Syrische staatshoofd Assad zijn het eer gisteren eens geworden over een plan van zes punten, dat Libanon vrede moet brengen. Eeri van de gevolgen hiervan was, dat een neutrale buffermacht gisteren aan de „groene lijn" posities innam tussen de strijdende partijen, die zich verbroederden en begonnen terug te trekken. Volgens een ooggetuige verlieten aan „het front van Ain Rum- maneh-Shiah christenen en islamieten hun bunkers, liepen op elkaar af en kusten elkaar". Gemayel en Assad zijn volgens Libanese bronnen onder meer eens geworden over de noodzaak snel een nieuw Libanees kabi net op brede basis te vormen. Het kabinet moet geleid gaan wor den door de pro-Syrische ex-premier Rashid Karame. Ook de leiders van de shi'itische „Amal"-beweging en de Druzenmilitie, Berri en Joumblatt, zullen tot de regering toetreden. Christelijke groepen hebben overigens direct hun veto over de benoeming van Karame uitgesproken. Verder zal het parlement worden uitgebreid tot 130 zetels (65 voor de christenen en 65 voor de islamieten). Over het Libanese leger hebben Assad en Gemayel afgesproken dat het opperbevel zal worden gevormd door offi cieren uit de diverse groeperingen. WOENSDRECHT Mensen van het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening (ICTO), het Oud Strijders Legioen (OSL) en „Constructief Jong Nederland" hebben gisteren in Woensdrecht gedemonstreerd tegen de vredesbeweging. Zij pro testeerden tegen een stille tocht (een zogenaamde kruisweg) waaraan zo'n 700 mensen uit de vredesbeweging deelnamen. Met pamfletten waarschuwden zij voor de Russen. Ook deelden ze een landkaart van de Sovjet-Unie uit met daarop de plekken waar concentratiekampen zouden zijn. De politie hoefde niet in te grijpen. De zogenaamde kruisweg bestond uit een stille tocht vanaf de Volksabdij in Ossendrecht naar de prikkeldraadomhei ning rond de vliegbasis Woensdrecht, waar eventueel kruisram ketten worden gestationeerd. Langs de „Kruisroute" stonden ze ven kruisstaties opgesteld, waar de deelnemers aan de kruisweg steeds even stil stonden, mediteerden en zongen. Een goed scheepstoilet hoeft niet duur te zijn. Tenminste, niet bij Nautilus Watersport. Kunststof. Kompleet met pomp. Kan onder, op en boven de waterlijn. Van 277,25 tijdelijk. en zolang de voorraad strekt f|99r NAUTILUS WATERSPORT B.V. Treilerweg65 I 25$3 DB Scheveningen Tel. 070-547171 IFRIEMELS Tüe CCMWYCWXd. C, DAAR ÉEN IK AP GKAAW j TCEbl Ce dXfUlTT&l Me KWWM VAfiCEH Cf IK MEEG iw'is) porje 6Art2ENBOftD2A6. "T Vervolg van de voorpagina DEN HAAG De hotelboten in de Amsterdamse wateren mogern in ieder geval met de paasdagen onderdak blijven verschaffen aan toeristen. Vol gens die voorzitter van de afde ling rechtspraak van de Raad van State bestaat er geen on aanvaardbaar brandgevaar. De voorzitter kwam gisteren tot dit voorlopig oordeel. De aanzeggingen van de gemeen te Amsterdam aan zeven eige naren om hun schepen onver wijld te ontruimen is voor in ieder geval veertien dagen ge schorst. De gemeente had tegen de re ders willen optreden, omdat de boten naar haar oordeel brandgevaarlijk zijn. Volgens de brandweer beschikken ne gen van de vijftig boten niet genoeg veilige vluchtgangen. Kapteyn erkent dat de ge meente zich mag bemoeien met de brandveiligheid op pas sagiersschepen, maar hij vindt het niet in de haak dat Am sterdam pas afgelopen donder dag in actie kwam. Gelet op dit „gebrek aan voor geschiedenis" meent hij dat de gemeente zich niet redelijk heeft opgesteld. Ook over de beweerde brandgevaarlijkheid van de schepen was Kapteyn niet helemaal overtuigd. De meeste schepen zijn goedge keurd door de scheepvaartin spectie. ElviS-aUtO ^eze aut0 is een van trekpleisters op de teldse Oldtimer-show, die met Pasen in de Groenoordhallen wordt gehouden. Het is de Cadillac van Elvis Presley en hij zal ongetwijfeld niet alleen door auto-enthousias- trekpleister ten worden bewonderd. Maar je mag er niet aankomen. Het meterslange gevaarte wordt streng bewaakt.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5