Nederland moet aan de wormenmest hond zoekt: huis Wallieis weer helemaal de oude LEIDEN/REGIO Qeidóe. Soutant ZATERDAG 21 APRIL 1984 PAGINA :bï se VOORSCHOTEN Als het aan de 39-jarige Voor schotenaar P.J.G. Frijters ligt, weet vrijwel iedere /Nederlander binnen twee maanden dat er geen be ter produkt voor planten i6 dan wormenmest. Frij ters, directeur van het Voorschotense bedrijf Pi- ton Vermicultures, is mo menteel hard bezig met de voorbereidingen van een publiciteits- en recla mecampagne, die zijn pro dukt onder de aandacht yan het plantenlievend volk moet brengen. Mochten die pogingen ook in derdaad slagen, dan vormt dat yolgens Frijters de verdiende beloning van drie jaar keihard Werken aan een produkt dat, toen hij ermee begon, in ons land nog volkomen onbekend en daarmee onbemind was. Als voorschot op de verwachte warme belangstelling opent de aan de Veurseweg in Voor schoten gevestigde wormen- kwekerij binnenkort filialen in Lelystad, Doetinchem, Nij megen en het Limburgse Ha len. Frijters over zijn reclame campagne: „Je kunt wel een geweldig produkt hebben, waar je zelf voor de volle hon derd procent achterstaat, maar ais het publiek het niet kent verkoopt het niet. Ook hier geldt: wat de boer niet kent vreet hij niet. Daar staat te genover dat de mensen die mijn produkt eenmaal gebrui ken, dat zullen blijven doen", i« zijn stellige overtuiging. Kwaliteit De Voorschotenaar is heilig overtuigd van de kwaliteit van zijn produkt. Niet in de laatste plaats door de reacties van de talloze consumenten die via de mond-tot-mond-reclames en huishoudbeurzen kennis maakten met de wormenpoep. ,,Ik kreeg zelfs een reactie van een homeopatisch arts in Am sterdam die me schrééf dat hij zijn patiënten aanraadde tarwe te kweken op de vermicultu res. Dat zou de meest zuivere ep gezonde tarwe opleveren.. Voor de rest heb ik ook niets anders dan uitsluitend positie ve reacties gehad". Om de verkoop van de wor menmest zo soepel mogelijk te doen verlopen heeft Frijters in zowel Nederland als West- Duitsland aparte verkooporga nisaties opgericht, die zich uit sluitend met de verkoop van Piton-produkten bezighouden. Met name in dat laatste land ziet de directeur van de wor menkwekerij grote mogelijk heden. produkt zijn dan hier in Ne derland. Men stapt daar mak kelijker over op biologische produkten. Dat zien we nu al, want we exporteren enorm veel naar Duitsland", aldus Frijters. „We richten ons op de norma le huishoudens, met een stuk of wat huiskamerplanten en een tuin, de kleinverbruikers dus. Nu hebben we nog alleen halve liter en hele liter-verpa kingen, maar in de naaste toe komst komen er ook vijf, tien, vijfentwintig en vijftig-liter verpakkingen. Maar dat laat ste is dan ook echt voor pro fessioneel gebruik". Volgens de heer Frijters is een handjevol in omgewoelde aar de gestrooide wormenmest voldoende voor een ongeken de plantengroei gedurende minstens een half jaar. Voor de kamerplanten ligt het zelfs nog gunstiger: een dun theele peltje mest in de grond en wat water en de plant kan er mini maal een maand tegenaan. Een uitermate hoogwaardig produkt dus, vindt Frijters. Kunstmest De heer Frijters beschouwt vermicultures als een veel be ter alternatief voor kunstmest. „Kunstmest haalt de balans uit de natuur. De micro-organis men verdwijnen, er ontstaan schadelijke bacteriën, er ge beurt teveel dat schadelijk is voor de gewassen. Onze mest is zeker vier keer zo hoog waardig, heeft onder meer als eigenschap dat ze de begroei ing een buffer geeft tegen gif tige stoffen, zure regen bij voorbeeld. De gewassen zijn veel resistenter tegen ziekte, kortom, ze zijn veel gezonder", aldus de Piton-directeur. Niettemin wordt de wormen mest zoals zoveel produkten ook verrijkt: met GGL, zoge naamd niet-chemisch suiker- zuur, dat de mest nog eens 20 procent beter zou maken. Wormenmestproducent Frij ters ziet de toekomst met ver trouwen tegemoet. Een orchi- deeënkweker in Voorschoten heeft inmiddels al zijn orchi deeën op wormenmest ge kweekt en heeft besloten daar niet meer vanaf te stappen. Bollenkwekers zijn ook bezig proefnemingen te doen en de vijftig demonstratrices op al lerlei beurzen beginnen ook steeds meer succes te boeken. En de grote campagnes moe ten nog beginnen. De wormen doen ondertussen wat van ze verlangd wordt. In een aan alle temperatuur- en vochtigheidseisen aangepaste bedrijfsruimte vreten ze zich een weg door koeiemest- en composthopen. Wat ze achter laten wordt in karton gestopf en op de markt gebracht, om uiteindelijk zijn weg naar de kamerplanten te vinden. r Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zeke dood tegemoet te gaan...tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschre ven honden zijn óf gevonden óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende re denen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook vol slagen onzinnig. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur on dergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van cir ca 80 gulden (voor katten is dat 45 gulden) ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Die renasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 10-12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. Wallie: een rustige, lieve hond Wallie zit om een zeer trieste reden in het asiel. Zijn baasje is enkele maanden geleden overle den. Na een poosje bij een van de kinderen van zijn baas te hebben ge woond, werd hij naar het Leidse dierentehuis ge bracht. Daar had Wallie lange tijd last van heim wee en ging hij niet in op toenaderingspogingen. Maar nu is de hond weer de oude en kan hij wor den geplaatst bij een nieuwe baas. Wallie, die afkomstig is uit Sassenheim, werd op 30 maart van dit jaar naar het asiel gebracht. Hij had toen een tijdje bij een van de kin deren van zijn baas gewoond, die al een papegaai fiadden, konden eigenlijk niet genoeg tijd voor Wallie vrijmaken en daarom werd besloten hem naar het dierentehuis te brengen. Men vond het niet leuk om Wallie af te staan, maar het kon niet anders. Lange tijd zat Wallie zielig in zijn hok en toonde hij zich afkerig van contact met men-' sen. De hond, die een beetje vals reageerde op toenade ringspogingen, had duidelijk last van heimwee. Maar zo langzamerhand veranderde zielige Wallie in een opge wekte hond die weer zin in het leven heeft. Van valse reacties is geen sprake meer, gemoedelijke Wallie is de vriendelijkheid zelve. Hij vindt het nu zelfs weer heer lijk om te worden aange haald, Wallie geniet weer van alle aandacht. Wallie is een gecastreerde reu van acht jaar oud. Het is een hondje van een onbe stemd ras, maar zeer duide lijk is te zien dat Wallie's voorvaderen terriërs zijn ge weest. Wallie heeft een zeer ruwe, peper- en zoutkleurige vacht. Op zijn kop staan klei ne oortjes die constant in be weging zijn. Het is een zeer bijzonder hondje om te zien. Uit bovenstaande is duidelik geworden dat Wallie één groot nadeel (tenminste, zo zien velen dat) heeft; hij is acht jaar oud. Voor veel mensen is dit een reden om een hond dan maar niet te nemen. Maar men moet niet vergeten dat honden veertien a vijftien jaar oud kunnen worden. Zo oud is Wallie dus ook weer niet. Daarbij heb ben wat oudere honden het voordeel dat ze rustiger zijn en minder beweging nodig hebben. De eigenaar hoeft daarom geen grote afstanden af te leggen bij het uitlaten. Wallie is bij uitstek geschikt voor oudere mensen. Wallie is een zeer lief hondje dat erg goed kan opschieten met kinderen en ook geen bezwaar heeft tegen de aan wezigheid van andere huis dieren. Ondanks zijn terrië rachtige achtergrond laat hij zelfs katten met rust. Wallie kan af en toe een poosje al leen worden gelaten. Natuur lijk niet de hele dag, maar een paar uurtjes eenzaamheid vindt Wallie niet vervelend. De hond, die bijzonder ge hoorzaam is, is niet kieskeu rig wat huisvesting betreft, hij kan overal wonen. Wodan Wodan kon zich een grote belangstelling verheugen. Uit de vele reacties koos asiel-be heerder Wil Tiele die van een familie uit Noorden. Wo dan kan daar lekker vrij op het erf lopen. De nieuwe ei genaars van Wodan hebben al een hondje dat afkomstig is uit het Leidse asiel, zodat Wodan zich beslist niet een zaam hoeft te voelen. Onder redactie van Ton Pieters. Het „Geïllustreerd Zon dagsblad" deed eind april 1914 een beetje zeurderig over een, ze ventig jaar geleden, op komend verschijnsel: el kaar over en weer be zoekende autoriteiten en afvaardigingen. Als het blad ook onze heden daagse .jumelages" en „links" en andere uit wisselingen had gekend was het er zeker in ge bleven. Het ging, op de frontpagina, als volgt: „In den goeden ouden tijd gingen officieel de verschil lende vorsten bij elkander op bezoek. Later, toen de ministers en kanseliers al lengs meer beteekenis kre gen en invloed, volgden reis jes en officieele visites van deze hoogwaardigheidsbe- kleeders, die dikwijls ook zelfstandig de politiek van Europa in andere kanselarij en kwamen bespreken. Bis marck was in dit opzicht al een baanbreker. En nu gaan ook de gemeenteraden van groote plaatsen bij elkaar op visite! Een aantal leden van den Parijschen gemeente raad hebben de vorige week aan hun collega's te 's-Gra- venhage en Amsterdam een officieel bezoek gebracht, en zijn daarbij op de meest plechtige en vriendschappe lijke wijze ontvangen. Intusschen is het te hopen, dat het bij de gemeenteraden blijven zal: trouwens, er is op dat gebied nog een heel groote uitbreiding te wach ten! Immers, na de hoofdste den, wier gemeenteraden el kaar bezoeken, zullen onge twijfeld andere gemeenten komen: bijvoorbeeld de ha vensteden die elkaar concur rentie aandoen, als Antwer pen, Hamburg, Rotterdam. Dan volgen de kleinere plaatsen: Schiedam en Has selt zullen bij elkaar op be zoek moeten, Nijmegen de oude keizersstad en Aken zullen uitwisselen, «uni versiteitssteden krijgen heel wat te reizen als ze de Ver schillende collega's elders willen afloopen, en dan ten slotten de dorpen: zeker zou er voor de gemeentera den van onze plattelandsdor pen van Friesland en Dren the en Brabant en Holland heel wat voordeel en pleizier in steken, als ze eens op reis gingen naar Bretagne, bij voorbeeld..." Nee, het Zon dagsblad zag er de aardig heid nog niet van in. Enfin, ook in onze dagen wordt het nut van dergelijke „twee ling-activiteiten" nogal eens betwijfeld. Om in de reissfeer te blijven verkoop ik u een kort mopje uit de Allerlei-rubriek van het Zondagsblad; een grapje met enige „achtergrond". „Een jongmensch van goe den huize en beschikkend over een ruim inkomen heeft eene reis om de wereld gedaan. Hij komt voldaan te rug, maar geheel zonder kleerscheuren is hij er niet afgekomen. Ten gevolge van de geniepigheid van een val se tijger arriveert hij nu zon der linkerarm en door de vraatzucht van een kaaiman moet hij zijn rechterbeen missen. Hij beweert nu en geheel ten onrechte dat derft..." de be- Foto boven: PARUSCHE RAADSLEDEN OP BEZOEK: „Officieele groep van de bezoekers, te 's-Gravenhage ge- gemeestere en wethouders". Foto rechtsboven: TEGEN SPOORWEGONGELUK KEN: „Weer een nieuwe uitvin ding om spoorwegongelukken t spoorwegmaatschappijen er blijk baar niet veel in zien: toegepast worden ze tot nog toe niet. Dit apparaat, in model gekiekt met automatisch waarschuwen en zelfs door een pneumatische inrichting stoom afsluiten en de rem in werking stellen. Zooals met zoovele uitvindingen op dat gebied werkt het systeem elec- nekogel met zijn 100 P.K.'Merce- des-vliegtuig een nieuw hoogtere cord met passagier behaald en dat gebracht op 5500 meter. Onze foto geeft den vlieger weer vlak vóór zijn opstijgen". Foto onder HUISVLIJT, EN HOE DIE WORDT BEOEFEND: „Een aardig kiekje op de Huisvlijttentoonstelling in het Haarlemache St. Bavo-ge- bouw: mooie voorwerpen, ver vaardigd door den heer W.v.d.Heuvel, Den Haag, die gaar ne gelegenheid tot bezichtiging geeft". ARTSEN Leiden: Groep 1: Mastenbroek, Tan, Van Tol, Zwijnenburg, Meyer, R. van Leeuwen. Verhage, Groeneveld Gent, Taytelbaum, Van Luyk, Klaassen, Rus. Kruis en Lahr: za. dr. Kruis. tel. 126371, zo. dr. Van Gent. tel. 122538, ma. dr. Van Luyk. tel. 122522 Groep 3: Pleiter. J. van Leeuwen. Smit. W. de Bruijne, J. de Bruljne, Stolk, Engel en Fogelberg: za. dr. De Bruyne, tel. 126866, zo. dr. Van Steenhoven, tel. 132877, ma. dr. Nieuwenhuis, Roos, de Waard en Arnou: i wenhuis, tel. 768918 Groep 5: Schaefer, Jasperse. Crul, Kooy- man, De Jong, Prince, Reinders. dr.nRoelants, tel. 153747, n Hugenholtz, tel. 155666 zo. dr. Tromp. tel. 762159, dr. Schotanus, tel. 2356. VI mond - Voorhout: za. en zo. Gijzel, tel. 10834, Rijnsburg - Valkenburg: Delft. tel. 15366. Sassenheim: dr. Moerman tel. 11119. Hille- gom: dr. Osinga, tel. 15613, ma. Glansbeek, tel. 01713-2511. Alphen: Voor de praktijken van Stehouwer. Van Gemeren, Plag, Visser, Varkevis- ser. Van Engelen, Smid, en Zikel: za. dr. Visser, tel. 22088, zo. dr. Van Engelen, tel. 219115, za. dr. Hertzberger, tel. 73264, zo. dr. Wijnmaalen. tel. 72079, ma. dr. Boss, tel. 72472. Ha- zerswoude - Koudekerk: dr. Bo- sch/Uhlenbeck, tel. 01728-9281. - Boskoop: Van Dongen, tel. 01723-8101, ma. dr. Nooter, tel. 01729-8104 Nieuwkoop Noorden: dr. Es- sens, tel. 01724-8482, ma. dr Brinkman/Sluis tel. 01725-9301. TANDARTSEN Leiden Lei derdorp - Oegstgeest: za. dr Moleveld, tel. 146540, zo. dr Leidschendam: Voor spoedge- 5973. APOTHEKEN Leiden - Lei- Tc' derdorp - Oegstgeest - Voor- Jaai schoten: Apotheek Reyst, leiden een en Apotheek Voorschoten, ma. (mei Apotheek Lelden Zuid-West hof Alkemade: Apotheek opend van 9-13. u. en van 17-18 u. en zo van 12-13 u. en 17-18 Spoedrecepten tel. 3511 ot dienstbel. WIJKVERPLEGING Lelden: Interkruis. Middelweg 38, tel. 122222. Bollenstreek: Sassen heim - Warmond - Llsse -Beek brug: mw. Van Delft. tel. 01719- 17546. Noord wijkerhout - Voorhout - De Zilk: za. mw. Schoneveld-van Duijn tel. 01718- '74078, zo. en ma. mw. Ooms, tel. 02523-3632 Hillegom: Op gave via het antwoordapparaat, tel. 02520-16217. Leidschen dam: Leidschendamse Kruisver eniging, tel. 070-455300. DIERENARTSEN Leiden: dr. Roest, tel. 890405, dr. Vestjens, tel. 144323 Oegstgeest: dr. Van Duyn tel. 173266. Voor schoten - Leidschendam: dr Frencken, tel. 271110. ONGEVALLENDIENST ZIEKEN HUIZEN LEIDEN Ongevallen- dienst elke tf 13.00 u. tot woen (Diaconessenhuis) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-ziekenhuis). BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: Bezoekuur dagelijks van 16.00 tot 17.00 dag. 15.00-18.30 u. CCU (hart- bewaking) dag. van 14.00-14.30 u. en van 19.00-19.30 u. Inten sieve verpleging: dag. van 14.00- 19.30-20.30 het St. Elisabeth-ziekenhuis. Endegeest: Di. en vr. 13.00- dag. i: Voor a r alle patiënten (be- 3 kinderen) zijn de bezoeku- als volgt: Dagelijks 14.15- 18.00-19.00 u. De Prae- maturenafdeling dagelijks van 14.30-14 45 u. en 18.30-18.45 u. Bezoek aan ernstige patiënten: wanneer aan ernstige patiënten doorlopend bezoek wordt toege staan kan de hoofdverpleegkun dige hiervoor speciale kaarten 15.00-15.45 u. en 18.30- 19.00 u De bezoektijden v kinderafdeling (alleen voo ders van kinderen kan er e< wijkende tijd afgesproken den met de hoofdverpleegkundi ge) zijn dagelijks van 14.15- 15.00 u. en van 18.30-19.00. Rijnoordziekenhuis: Dagelijks S.O.S.-DIENST Telefonische hulpdienst, tel. 071-125202. Voor allen die In moeilijkheden KINDER- EN JONGERENTELE FOON Op woensdag- en za terdagmiddag van 14-18 u. tele foon 071 - 120611.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 4