„Ik ben een gezond-verstand-man" ijnsaterwouds raadslid van Rijn stapt op nt Bachkoor: andermaal topuitvoeringen Voetbalclubs en EMM teleurgesteld over uitblijven sportcomplex Üna jEIDEN Judo'ers naar Engeland Alleen exportdeel De Meulder over J. GIJSMAN NIEUWE VOORZITTER STICHTING LEIDSE BINNENSTAD Jeugd bond strijd aan om Jeu de boule-titels CcidóeSoutant ZATERDAG 21 APRIL 1984 PAGINA 3 Vieuwe namen in isserbroek 1SSERBROEK B en W van e Haarlemmermeer stellen aan Ie gemeenteraad voor een aantal traten in Lisserbroek namen te ieven. De namen zijn bedoeld anati^oor de huizen die in Lisser- k-zuid worden gebouwd. Het nufcedeelte van de Lisserweg dat nee» angs nieuwbouw loopt, gaat .iwprhrnpkprwpp hpfpn f)p kur isserbroekerweg heten, lieuwe straten krijgen de namen lopheide-, Lisdodde-, Munt- en itruikheide-straat. Deze namen vaan trarcn al eerder voorgesteld door met le Lisserbroekse Dorpsraad. LEIDEN Leden van Judo Ryu Yoshi uit Hazerswoude, Kou dekerk aan den Rijn, Woubrugge, Hoogmade, Ter Aar, Alphen aan den Rijn en Leiden maken dit paasweekeinde een trip in Engeland. In Haverhill hebben ze onder meer een sportieve ont moeting op de mat met judoka's uit Ipswich, Haverhill en een vereniging uit de Bondsrepubliek Duitsland. Behalve deze wedstrijd en een training hebben de leden van Yoshi een excursie naar Cambridge op het programma staan, evenals een feestavond met de gastgevers uit Engeland. In sep tember hoopt Yoshi een wedstrijd te judoën in Waldkappel, de plaats in West-Duitsland waarmee de gemeente Hazerswoude banden onderhoudt in het kader van het lidmaatschap van de Vereniging van Europese Gemeenten. Riolering Herenweg RIJNSATERWOU- DE B en W van Rijnsaterwoude stellen de gemeen teraad voor 206.000 gulden beschikbaar te stellen voor de riolering van de Herenweg voor het gedeelte tussen de dorpskom en de Heilige Geestlaan. De raad beslist hier donderdag over. SASSENHEIM Het be faamde bollenbedrijf Fred de Meulder b.v. in Sassen- heim wordt gesloten en in Lisse gaat een nieuw be drijf van start onder de naam Fred de Meulder Export b.v. in Lisse. Het bedrijf, waarbij 33 mensen werken, kwam in oktober 1983 in het nieuws toen bekend werd gemaakt dat er grote problemen waren. Die proble men werden groter toen de di recteur overleed. Overigens is niet bekend of het personeel mee verhuist naar Lisse. De directie van het nieuwe bedrijf wil geen commentaar op de gang van zaken geven. „Allés is naar tevredenheid in over leg met de vakbonden en het arbeidsbureau geregeld", aldus de J.A.L. Schrama. Door een weinig dynamische leiding besloten de aandeel houders te vragen om een on derzoek voor een andere voortzetting van het bedrijf. In samenwerking met de vak bonden en het gewestelijk ar beidsbureau is nu deze oplos sing gevonden. Het gebouwen complex en de 15.000 vierkan te meter grond aan de Hoofd straat in Sassenheim staan sidns kort te koop en de bollen zullen op groene veilingen op het land worden verkocht. De export-afdeling gaat dus van start in Lisse. Rond 1 juli vestigt die zich in een bedrijfs- complex van Onderwater Hol ding b.v. aan de Achterweg- Zuid in Lisse. Het bedrijf zal daar onder leiding van de he ren J.P.M. Lommers en Schra ma worden voortgezet als Fred de Meulder Export b.v. ven een gezo mas emer prol er gebi lie nJCIDEN Het heeft t geh ang geduurd, maar einde- heeft de Stichting ,eidse Binnenstad een i dat ïieuwe voorzitter. De J.J. (Joop) Gijsman met ueeft de taak op zich ge zahomen om de Stichting ïieuw leven in te blazen. )e zaak ligt niet „op zijn hada at", dat vindt Gijsman te pjatter^ uitgedrukt. „Mijn de erste taak is de zaak mveer op het spoor te zet- Het en"» omschrijft de nieuwe i, diefoorz^ter' die de bereik- ge >aarheid van de binnen- ^tad zeer hoog in het wonyaandel heeft staan, zijn ntie plannen. „Ik ben wars te ^an politiek, ik ben meer en gezond-verstand- lan", is een van de meest jpmerkelijke uitspraken an< an de kersverse voorzit- w°^er die ook opmerkt: „De j tichting zou eigenlijk zo- v1 eel macht moeten krij- ip OI en dat men er niet meer imheen kan". De Stichting Leidse Binnen stad vertegenwoordigt de be langen van een flink aantal prganisaties en instellingen, zoals Leiden Leeft, het groot winkelbedrijf, de ambulante handel, de middenstand, de vrije beroepen, het bankwe zen, de Leidse vereniging voor Industrie, de vakbeweging, de Universiteit, het Hoogheem raadschap van Rijnland, het openbaar vervoer en de VVV. Het KNOV moet er volgens Gijsman ook nog een plaatsje in krijgen. Iedere organisatie bezet één plaats in de zoge naamde raad van toezicht, die zeven keer per jaar bij elkaar komt. Dan is er ook een dage lijks bestuur dat eens in de twee weken vergadert. De Stichting doet onder meer on derzoek, schrijft rapporten, re ageert op bestemmingsplannen en geeft adviezen aan de ge meente. J. van der Reijden werd begin 1982 voorzitter van de Stich ting, maar toen het staatssecre tarisschap van WVC hem in het najaar van 1982 riep, zat de Stichting plotseling zonder voorzitter. Kandidaten werden benaderd, maar niemand wil de de Stichting onder zijn hoe de nemen. Gijsman zei wel ja. „Ik zie het als een uitdaging om de Stichting weer op zijn benen te zetten, het is leuk om te kijken of je de club op een lijn kunt krijgen", motiveert J.J. Gijsman: „Leiden is een geweldige stad, maar je moet er wel kunnen komen". vendaal gevestigde bedrijf roeivereniging Die Leythe en man. De nieuwe voorzitter is Epodicht bv, houdt als voorzitter actief te zijn. Zo geeft hij leiding aan de buurt vereniging Hogewoerd, de de Rotaryclub Leiden. „Hier door heb ik de nodige contac ten die nuttig kunnen zijn voor de stichting", meent Gijs bovendien een echte Leide- naar: „Mijn familie woont al Zoals gezegd, Gijsman wil eerst de stichting weer aan het draaien krijgen. Vergaderin gen van de raad van toezicht worden niet meer door ieder een bezocht en daarin moet toch verandering komen. Ver volgens wil Gijsman de frac tievoorzitters van de politieke partijen leren kennen en ver gaderingen van de commissie economische zaken bijwonen. „Het is mooi beginnen, met een nieuwe wethouder van ruimtelijke ordening (J. Pe ters) en de nieuwe midden standsvereniging Leiden Leeft", merkt Gijsman op. „Ik ben wel benieuwd wat Peters gaat doen. Wethouders zijn meestal wel in voor ideeën, maar ambtenaren houden het vaak tegen", meent Gijsman. „Voor iemand met een vast sa laris is het moeilijk om een on dernemer te begrijpen". Over de vertrekkende wethouder Waal zegt hij: „Hij is een han dig politicus en een groot fi guur op stadsvernieuwingsge bied, dat doet niemand hem na. Maar het is een fietser, die de pest aan auto's heeft". Daarmee zijn we dan aange land bij hét hete hangijzer: het parkeren en de daarmee ge paard gaande verhitte discus sies. Gijsman spreekt liever niet over een parkeerpro- 300 jaar in deze prachtige bleem, bereikbaarheid vindt stad". hij een beter woord. „Leiden is een geweldige stad, maar je moet er wel kunnen komen. Het is jammer voor al die initi atieven die ten gronde gaan omdat de binnenstad niet be reikbaar is", meent Gijsman die zegt dat sinds de herinrich ting van de Steenstraat het aantal bezoekers aan het mu seum voor Volkenkunde is ge daald. „Het zou goed zijn om eens grondig te onderzoeken of bezoekersaantallen in Lei den zijn gedaald", aldus Gijs man. Volgens hem is het bie den van voldoende parkeerge legenheid een taak van de ge meente. De Stichting Leidse Binnen stad treedt niet vaak op de voorgrond, velen weten niet van het bestaan van deze orga nisatie af. Gijsman is zich be wust van deze onbekendheid. „Nee, het wordt nooit een feestavond in de Stadsgehoor zaal", zegt hij. In de Stadsge hoorzaal werd afgelopen maandag Leiden Leeft op feestelijke wijze opgericht. „Wij praten, schrijven rappor ten en doen gedegen onder zoek. Het is doordouwers- werk", aldus de voorzitter. Hij zegt te hopen dat de Stichting ook in de toekomst voldoende subsidie krijgt. „Voor een goed verhaal (rapport) heb je geld nodig". KEES VAN HERPEN Festiviteiten Leidsenhage LEIDSCHENDAM Winkelcentrum Leidsen hage begint vandaag weer; met een serie „Zaterdagen- van Leidsenhage". De eer ste activiteit is een eier- schilder-festijn voor kin deren van 4 tot 12 jaar. De kinderen moeten zelf een paar hardgekookte eieren meebrengen, reserve-eities zijn echter aanwezig. Ieder kind krijgt een verrassing, van de paashazen. Zaterdag 28 april volgt een sportfeest. Het Champion American Football Team zal dan in vol ornaat (gro te helmen, superbrede schouders) een demonstra tie geven van het Ameri kaanse football, dat veel op rugby lijkt. De demon stratie bestaat uit een spec taculaire warming-up en het trainen op ingestu deerde vaste wedstrijdpa tronen met deskundig commentaar en wordt ge geven om half twaalf én half twee op een stuk par keerterrein tussen Duin doorn en de Heuvelweg. Verder kan iedere tennis-, ser op het centrale plein via een speciale machine inzicht krijgen in zijn of haar service-kwaliteiten. Een Oostenrijkse fabri kant heeft een machine ontwikkeld waarmee de snelheid van de bal kan worden geregeld. Men kan er prijzen mee winnen en zelfs service-kampioen van Leidsenhage worden. Het sportfeest wordt bege leid door drie modeshows van sportkleding van acht zaken (om twaalf, twee en drie uur) op het podium in het centrum van Leidsen hage. Daar zijn ook de monstraties Aerobic en drooginstructies windsur fen. Het feest wordt van elf tot twaalf uur muzikaal begeleid door Drumband Caecilia met showgirls en minirettes. In het kader van de Zaterdagen van Leidsenhage volgen nog een play-back festival en een big band-festival met in het naiaar de viering van het 12'A-jarig bestaan van het winkelcentrum. RIJNSATERWOUDE DA-fractievoorzitter. in e 'Rijnsaterwoudse ge- neenteraad, de heer P.J. ran Rijn neemt 1 augustus 'fscheid van het gemeen- ïbestuur. Zijn opvolger rordt de heer C.B. van er Geest. De heer Van -diflijn, in het dagelijks le en werkzaam bij Provin- iBdjeUiale Waterstaat, heeft er i augustus zes jaar als ge- eenteraadslid opzitten, „p^ok in zijn vorige woon- laats Zoeterwoude zat hij ijf jaar lang in de raad. k lp de vraag of hij van lan is ook in zijn nieuwe Orps^oonplaats Leimuiden ^en bestuursfunctie in te emen, antwoordt hij dat at in eerste instantie niet Is. W.p uv'i A HERINDELING ZUN WE TOCH WEER BU ELKAAR" de bedoeling is, maar „ik heb geleerd nooit nooit te zeggen". „Het Raadswerk heb ik altijd met veel plezier gedaan, de vergaderingen in Rijnsater woude verlopen altijd in een positieve stemming, al heb je hier wel een lange adem no dig". In de wandelgangen wordt het dorp ook wel eens gekscherend „Van Rijn-sater- woude" genoemd, omdat de CDA-fractievoorzitter vaak de enige van zijn partij in de ge meenteraad is die positieve discussies aangaat met burge meester G.J. van der Kroft. Eén van de zaken waar de heer Van Rijn met voldoening naar uitziet is de reconstructie van de dorpskom. „We hebben er jaren voor moeten sparen, en het is een goede zaak dat dit wordt gerealiseerd. Het wegdek is nu bar slecht, veel hobbels en kuilen, waterover last ook". Als niet-vervulde wens noemt de heer van Rijn de doortrek king van het voetpad aan het noordelijk gedeelte van de He renweg. Bij jachthaven Meer zicht stopt het en tot aan de Heilige Geestlaan moet van de openbare weg gebruik worden gemaakt, terwijl daar ook nog gezinnen wonen. Tijdens de raadsvergadering komende donderdag wordt voor dit ge deelte een krediet beschikbaar gesteld voor riolering. Maar het voetpad, ook wel eens het CDA- of Van Rijn-pad ge noemd, staat nog steeds op de prioriteitenlijst. Een teleurstel ling in zijn raadsperiode noemt hij: „De houding van gemeen te Leimuiden wat betreft haar bereidheid mee te betalen aan onze openbare lagere school. En dat terwijl zestig procent van de leerlingen afkomstig is uit Leimuiden. Die gemeente zou als goede buur een bijdra ge moeten leveren en zich niet beroepen op allerlei regelin gen". Andersom is Rijnsater woude volgens hem wel altijd bereid geweest mee te betalen aan gemeenschappelijke voor zieningen. „Rijnsaterwoude heeft jarenlang een fikse bij drage gegeven voor het Lei- muidense zwembad de Kleine Oase, terwijl wij geen inspraak hebben gehad bij de bouw. Per jaar stond er 25.000 gulden op de begroting, tenslotte hebben we nog 175.000 gulden betaald als afkoopsom". Een opmerking over het ver lies voor Rijnsaterwoude door zijn vertrek lost hij wat la chend op: „straks bij de herin deling komen Rijnsaterwoude en Leimuiden weer bij el kaar". 'EIDEN De mensenzee, die fgelopen zaterdag, donderdag i» vrijdag de Pieterskerk vul den om de Johannes- en Mat- ieus Passion te horen uitvoe- :n, zullen de uitvoering door et Bachkoor Holland akoes- sch verschillend hebben be-% '<j ordeeld. In het midden en J.ichterin klinkt het koor veel d obaler dan voorin, waar de étails duidelijker tot hun cht komen. Wat daar aan ■doorzichtigheid zich mani- steert in voornamelijk de gecompliceerde passages, loet niet in eerste instantie de galm in de kerk wor- ;eweten, maar aan de iteit van de klank, die' et gevolg is van de omvang an het koor (zo'n 80 leden). 'oor het overige zal het Bach- oor in alle hoeken van de tot Nee keer toe uitverkochte 'ieterskerk dezelfde indruk smaakt hebben als vorige 'eek: dat haar uitvoeringen Sbeurtenissen een onbetwist- aar muzikaal gehalte bezit- Het koor werkte ook nu weer perfect af en bracht in haar klank en een voor haar omvang haast onwaarschijnlij ke nuancering aan, waarbij elke geproduceerde klanklijn, hoe anders geaard ook, met tal van dynamische schakeringen versierd werd. Fortepassages, die bij grote ko ren al zo gauw tot massief klinkende uitsmijters verwor den, behielden bij het Bach koor hun weloverwogen ka rakter. Evengoed scoorde het koor maximaal met de subtili teit in pianopassages als het beroemde 'O, Haupt voll Blut und Wunden'. Wat betreft de 6 vocale solis ten, was het een winst de bas Raimun Gilvan van dichtbij te beluisteren. In de Johannes Passion maakte hij, overigens foutief aangekondigd als Her mann Polster, een geremde muzikale indruk, maar nu van dichtbij en met name in het tweede deel bleek hij meer diepte en nuancering in zijn stem te leggen. Fraaie vertol kingen, ook in combinatie, lie ten verder de sopraan Barbara Schlick horen, de alt Sylvia Schluïer en de bas Max van Egmond. De tenor Hein Meens prolongeerde zijn rol van Evangelist en wist andermaal deze weinig interessante, reci terende partij tot een muzikale glansrol op te poetsen. Een schril contrast hiermee vorm de de nu wel echt aanwezige bas Hermann Polster, die met een vlak, kleurloos en soms zelfs wat vals timbre en geëxalteerde dictie een detone rend en onaantrekkelijk ge luid liet horen. De instrumentale begeleiding^ gevormd door leden van het Residentie Orkest, waren qua aantal t.o.v. het koor onder vertegenwoordigd en staken daar ook wat schriel tegenaf. Afgezien hiervan hadden zij wat meer vuur in hun spel kunnen leggen. Dirigent Char les de Wolff moest hen her haaldelijk en langdurig aanvu ren, daarbij overigens staaltjes van magnifieke en genuan ceerde dirigeerkunst ten beste gevend. DIRK VOOREN B en W over herindeling: „Hazerswoude is ondeelbaar" HAZERSWOUDE B en W van Hazerswoude blijven er nog steeds bij: voor Hazers woude wordt de noodzaak van een gemeentelijke herindeling niet gezien. En als er dan een herindeling komt, is het grondgebied van de huidige gemeente Hazerswoude on deelbaar, aldus schrijven de le den van het college aan de ge meenteraad, die donderdag vergadert. Hoewel de voor-procedure met betrekking tot een mogelijke gemeentelijke herindeling van het midden en noordoostelijke' deel van de proviancie Zuid- Holland praktisch beëindigd is, worden B en W nog steeds geconfronteerd met uitspraken die erop gericht zijn het grens gebied van Hazerswoude te splitsen. B en W: „Wij betreu ren deze uitspraken, omdat zij niet meer passen in de al op tang zijnde procedure. Wij euren dit af, omdat zij indrui sen tegen het beleid zoals dit door de raad van Hazerswoude in het verleden is vastgesteld". De meetlat moest er gisteren af en toe aan te pas komen om te beoordelen wiens bal het dichtst bij lag. Het hgaat hier, zoals uit de foto al blijkt, om jeu de boule en het Jeugdkampioenschap van Holland, waarvan gisteren de derde editie werd afgewerkt op het terrein van de voetbalvereniging UVS in Leiden. In to taal hielden 70 mensen, jeugdigen en hun begeleiders, zich bezig met het gooien van de metalen ballen volgens de regels van deze Franse volkssport. Dat deze sport ook in Nederland een groeien de populariteit kent, blijkt wel uit het feit dat de Wereldkampi oenschappen dit jaar voor het eerst in Nederland worden gehou den en wel in september in Rotterdam. Het jeugdkampioenschap van Holland werd voor de tweede keer georganiseerd door de Leidse vereniging Heleboule. Er wa ren twee categoriën: de eerste voor de jeugd tot en met 13 jaar en de tweede voor de jongeren van 14 tot en met 17 jaar. Boven dien was er een toernooi voor de begeleiders. Er werd gespeeld in zogeheten „doublettes". In de eerste groep streek een koppel uit Nieuwegein, Frank Schuier en Jan van der Lauw, met de eer. Zij wonnen met 13-9 van Roelof Minkema en Alexander de Border uit Schoorl. Derde werden Guido van der Helt en Merijn Bocks uit Hazerswoude. Zij wonnen met 13-6 van Esther Lina en Marvin Meijer uit Rijswijk. In de tweede categorie ging de titel naar Bastien de Jong en Raymond Sakes uit Amsterdam, die met 13-9 wonnen van Eelke Verdel en Tim van Driel uit Leidschendam. De strijd om dé derde plaats werd gewonnen door Ronald Rademaker en Erwin Vollebregt uit Hazerswoude, die met 13-4 Alexander Beltgens en Bart van Dijk uit Amster dam versloegen. Het begeléiderstoernooi werd gewonnen door Willem Meijer en Rolf RohlfS uit Rijswijk. Tweede werden An- nelies van Gestel en Anneke Rebergen uit Leiden en derde Jan en Lies Schuier uit Nieuwegein. Op de vierde plaats eindigden de begeleiders N. Tchang en A. de Jong uit Amsterdam. „TRIESTE ONTWIKKELING" ALKEMADE De voetbalverenigingen ROAC en DOSR en de veiling EMM zijn teleurgesteld over het voorstel van B en W aan de gemeenteraad om af te zien van een nieuw sportcomplex op het land van Bon tje. „Een trieste ontwikkeling voor het voetbalgebeu- ren in Alkemade-oost", aldus Joop Straver van ROAC'79. Namens het bestuur van de EMM-veiling, dat plannen had het hoofdveld van DOSR te kopen om zo de mogelijkheid open te houden voor uibreiding van de veiling, zegt penningmeester Dirk Akerboom „teleurgesteld" te zijn. Hij voegt eraan toe dat het veilingbestuur haar plannen in ieder geval nog niet los zal laten. Voorzitter Joop Straver van ROAC'79 vindt dat de gemeentelij ke commissie die B en W adviseerde geen nieuw sportcomplex aan te leggen, „erg in het duister heeft zitten opereren". Hij had weinig van de commissie vernomen, totdat de conclusies van het eindrapport afgelopen dinsdag in deze krant stonden. Die con clusies hebben hem niet écht verrast. „Belachelijk" vindt hij het dat DOSR en Alkmania bij veldengebrek het ROAC-complex in Rijpwetering zullen moeten gebruiken. Voorzitter Bert de Haan van DOSR reageert teleurgesteld. „Het nieuwe sportcomplex kunnen we vergeten; dat is duidelijk". Hij herinnert eraan dat een nieuwe indeling van de voetbalvelden langs de Alkemadelaan niet mogelijk is, zonder de medewerking van DOSR. „Ons hoofdveld is eigendom van de vereniging", be nadrukt hij. Ook het parkeerterrein en het trainingsveld kan de Veense voetbalvereniging niet missen. De aanleg van een vijfde veld op het huidige complex ziet hij niet zitten, omdat dat ten koste zou gaan van het parkeerterrein en het een verkleining van de speelvelden zou betekenen. Voorzitter Jacques Haazebroek van voetbalvereniging Alkmania is de enige tevreden sportman in Alkemade. „Ik word niet warm of koud van het advies van de commissie. Verhuizen is bij ons nooit aan de orde geweest. Als wij erin hadden toegestemd om met DOSR mee te verhuizen, zou het nieuwe sportcomplex helemaal onbetaalbaar zijn geworden" beweert hij vol stellig heid. Het oorspronkelijke plan kostte 3,5 miljoen gulden. Als Alkmania mee zou zijn verhuisd naar het land van Bontje, wa ren de kosten volgens Haazebroek opgelopen tot 7 miljoen. De voorzitter van Alkmania denkt dat een totale renovatie van de velden aan dé Alkemadelaan aanmerkelijk goedkoper is dan de aanleg van een nieuw complex. „De commissie ad hoe heeft ver standig geadviseerd". Het ligt in de verwachting dat de gemeenteraad komende dins dag de adviezen van de commissie op zal volgen. In die commis sie zaten vertegenwoordigers van alle partijen uit de gemeente raad. Een van de redenen van de commissie om een nieuw com plex af te wijzen, is dat verwacht wordt dat de ledentallen van de clubs niet meer zullen groeien. Bij ROAC zou het aantal le den door vergrijzing in Rijpwetering zelfs afnemen. Uit een en- 3uete van de commissie is gebleken dat DOSR „maximaal rieenhalf veld" nodig heeft op de meest drukke speeldag. Alk mania en ROAC hebben bij een optimale bezetting voldoende aan „tweeënhalf veld".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3