Levensgrote iconen in nieuwe Grieks- orthodoxe kerk Grieks Pasen groots feest WERK VAN BEVLOGEN SCHILDER-CHEMICUS: ZATERDAG 21 APRIL 1984 Zonder veel ophef hebben de leden van de Grieks- orthodoxe kerk in Deven ter twee weken geleden hun nieuwe kerkgebouw in gebruik genomen. Offi cieel gaat dat pas gebeu ren op zondag 1 juli. Dan komt er zelfs een bisschop uit Parijs teneinde aan de openingsplechtigheid meer luister bij te zetten. De kerk is ondergebracht in de kapel van een voor malig bejaardencentrum. Het interieur van een Grieks-orthodox bedehuis valt altijd op door de veel kleurige wandschilderin gen en andere bij de func tie van het gebouw pas sende verfraaiingen. Ook deze kerk is aantrekkelijk gedecoreerd. Daar zorgde iconenschilder-chemicus Wassily Maslow voor. Deze bevlogen amateur van Russische afkomst is vele maanden druk in de weer geweest met kwas ten en verf. Het resultaat mag gezien worden: aan trekkelijk getinte reli gieuze voorstellingen van ruim twee en een halve meter hoog sieren de wanden. FOTO LINKS: De orthodoxe priester wordt door iedereen aangeklampt om toch vooral in de huiselijke kring een stukje mee te komen eten. FOTO RECHTS: Op Paaszondag worden overal lammeren aan het spit geroosterd. graf van de schrijver Niko Kazant- zakis een geliefd bedevaartsoord op Goede Vrijdag. Door de binnenstad van Athene trekt op c^eze avond een indruk wekkende stoet van soldaten, mu ziekcorpsen en natuurlijk priesters. Paaswake Op zaterdagavond gaat wie lopen kan naar de kerk om de opstan- dingsdienst en de Paaswake mee te maken. Het meest indrukwekkend gebeurt dat in de kleine Sint-Joris- kapel op de Lykabettos in Athene. Vlak voor middernacht worden de lichten in de kerken gedoofd: een symbool voor de duisternis van het graf. Zaterdagavond om twaalf uur precies is de Lijdensweek voorbij en geven de priesters in hun oog verblindende gewaden het startsein voor een immens feest. De orthodoxe kerk neemt een be langrijke plaats in het Griekse le ven in. Van de 1000 Grieken zijn er 974 christen en 967 van hen horen tot de Grieks-orthodoxe kerk. Deze eensgezindheid in de keus van het geloof stoelt op een lange geschie denis. De Griekse staat beschermt de Grieks-orthodoxe kerk en steunt haar. Priesters worden bij voorbeeld door de overheid be taald. Een huwelijk van een ortho doxe Griek is pas geldig als een priester de echt heeft ingewijd. Ook scheidingen kunnen alleen door de kerk worden bekrachtigd. Een Griekse priester hoeft niet in celibaat te leven en doet dat dan ook meestal niet. De Grieks-ortho doxe kerk aanvaardt het gezag van de paus niet, maar beschouwt „De Heer Jezus Christus" als hóófd van de geloofsgemeenschap. Het is overigens toeval dat dit jaar het Griekse paasfeest tegelijk met het onze valt; vier van de vijf keer vieren de Grieken Pasen op een andere datum dan wij, omdat hun religieuze kalender anders in el- kaar zit. VAN KOOTEN DEVENTER Ruim vier maanden geleden begon de 31-jarige Wassily Maslow met het schilderen van een groot aantal meer dan levensgrote religieuze afbeeldingen op de muren van de Grieks-ortho doxe kerk in Deventer. Het van origine wat sobere inte rieur van de kapel is vooral dank zij de kunstzinnige in grepen van Maslow totaal ver anderd. De kerk biedt een uit heemse aanblik: de uitbundi ge kleuren van de door Mas low geschilderde voorstellin gen zal men in een Neder landse kerk meestal niet aan treffen. Op het moment dat dit verhaal werd geschreven 'Seit was Maslow nog lang niet 1 klaar met zijn werk: de beel tenis van Sint-Joris en de draak bestond nog maar uit een eerste aanzet van een aan- te| tal contouren. ;stel )i ^"Ze hebben die muren vroeger be- met latexverf", zegt Mas- Mlow. „Dat spul krijg je er nooit meer af, je kunt er geen olieverf overheen schilderen en alle andere technieken, fresco of secco, kun je op zo'n ondergrond ook wel verge ten. Daarom zijn alle figuren uitge voerd in acrylaatverven". Dat klinkt wat „onecht", iconen schil deren, een eeuwenoude kunst, met behulp van synthetische verven, maar ten eerste kon het in dit ge- Val moeilijk anders en ten tweede passen de frisse kleuren van de acrylverf uitstekend bij het karak ter van de afbeeldingen. Ze zullen bovendien de tand des tijds met goed gevolg doorstaan. Maslow weet daar alles van, want het schil deren van iconen doet hij al van jongs af, al is het dan uit liefhebbe rij. In het dagelijks leven is Malow chemicus bij Akzo in Deventer. Wassily Wassilewitsch Maslow werd in 1952 in Oostenrijk geboren als tweede zoon van Russische ou ders. Maslow senior is afkomstig uit de Oekraïne. Tijdens de Tweede Wereldoorlog vluchtte het gezin naar het Westen. In Amersfoort be zocht zoon Wassily de middelbare school. Zijn vader werkte daar des tijds als stucadoor mee aan de res tauratie van de Sint-Joriskerk. Zo kwam de jonge Wassily in contact met de restauratiewereld. Nog in zijn schooltijd deed Maslow erva ring op in het centraal laborato rium voor oudheidkundig onder zoek in Amsterdam. Het zag er in die periode helemaal naar uit dat Maslow van het restaureren zijn beroep zou maken, maar de beste dingsbeperking gooide roet in het eten. Hij ging organische chemie studeren. Na het afsluiten van de hbo-b-opleiding zwaaide Maslow om naar de „analytische hoek" zo als hij het zelf noemt en nu is hij alweer een aantal jaren werkzaam bij Akzo. Het schilderen van iconen (en ook wel landschappen) be schouwt 'hij als een goed tegen wicht: „Zo staat het exacte tegen over het creatieve". Zelfstudie Zijn grote kennis van iconen heeft Maslow voornamelijk opgedaan door zelfstudie. Van zeer grote in vloed daarbij is zijn lidmaatschap van de Grieks-orthodoxe kerk. Vanuit die gezichtshoek waardeert Wassily de iconen als kunstwerken en als geschilderde gebeden. Het Nederlands van de chemicus- kunstschilder is uitstekend, alleen een heel licht accent verraadt zijn Oosteuropese afkomst. Maslow is een jaar of acht geleden getrouwd met een Joegoslavische vrouw. Uit die verbintenis zijn twee kinderen geboren, een zoontje en een doch tertje die nu zes en vijf jaar oud zijn. Een voordeel van zo'n geva rieerde afkomst is dat de kinderen moeiteloos en spelenderwijs drie ta len leren spreken: Russisch, Joego- slavisch en Nederlands Iconen zijn een van oorsprong Griekse kunstvorm die rond het jaar duizend, toen het christendom door begon te breken, naar Rus land kwam. Russische iconenschil ders gaven aan hun kunstwerken die eigen toets, waardoor ze als ty pisch Russisch herkenbaar zijn ge worden. Maslow zelf schildert al iconen vanaf zijn negende jaar. Zijn techniek heeft hij in de loop der ja ren steeds verder ontwikkeld. Aan de wanden van zijn woning hangen verschillende produkten van eigen hand, sommige op hout, andere weer op multiplex. Dat laatste ma teriaal heeft het voordeel dat het niet trekt of werkt. Maslow grijpt een paneeltje van de kast: een icoon die hij van een Joe goslavische priester cadeau heeft gekregen. Het kleine schilderstuk is in de loop der jaren zwaar geha vend. Erg zachtzinnig is men er kennelijk niet mee omgespron gen De icoon is op eikehout ge schilderd. De onbekende maker heeft volgens Maslow tempera ge bruikt, verf met eigeel en eiwit als bindmiddel. Het lijkt een vergan kelijke grondstof, maar dat valt erg mee: „Let maar eens op de schilde rijen van Botticelli. Zijn werk heeft de eeuwen goed getrotseerd. Het oppervlak van die schilderijen ver toont nog geen spoor van craquelé (barstjes). Hij werkte ook volgens die temperatechniek". De beschadigingen op de uit Joego slavië afkomstige icoon zijn nog niet hersteld. Maslow is nog maar pas begonnen met zijn restauratie. De scheuren en gaten in de beelte nis heeft hij inmiddels al opgevuld met gesso, een heel oud vulmiddel. „Het is een primer, een soort pla muur dat volgens een heel oud re cept fabrieksmatig wordt ge maakt". Eigen ontwerp Wat de muurschilderingen in de kerk betreft: die werden helemaal volgens Maslows eigen ontwerp ge maakt. „Het zijn mijn ontwerpen, maar ik heb wel geluisterd naar eventuele suggesties van anderen. Het is ook geen opdracht geweest, ik ben er helemaal op eigen initia tief en naar eigen ideeën aan be gonnen. Dat is trouwens ook het mooie als je als amateur werkt; je bent niet gebonden aan een op drachtgever". De leden van de Grieks-orthodoxe kerk in Deventer vormen een hechte groep die nauw betrokken is bij de verbouwing en inrichting van z'n kerkruimte. Er is een vaste kern van een stuk of dertig leden, maar volgens Maslow verschijnen er op kerkelijke hoogtijdagen veel meer mensen in de kerk. Ze heb ben samen een heel brok vrije tijd in de aankleding van de kerk ge stoken. Maslow zelf was zo'n beetje elke dag een paar uur in het pand aanwezig om te werken aan z'n Iconenschilder-chemicus Wassily Maslow bij een van de meer dan levensgrote religieuze afbeeldingen op de muren van de nieuwe Grieks-orthodoxe kerk in Deventer. schilderingen. Ook op zaterdag en zondag is het gezin Maslow vele uren in de kerk te vinden teneinde het interieur zo goed en sfeervol mogelijk aan te passen aan de nieu we bestemming. Wassily Maslow heeft tegen de ach terwand een grote Christusfiguur geschilderd. Het vrouwelijk aspect heeft hij gezocht en gevonden in de afbeelding van drie aartsengelen, die samen ook een drie-eenheid vormen. „En dan heb ik nog een aspect benadrukt, dat is het dualis tische karakter. Je vindt het terug in de schildering van Sint-Joris en de draak", zegt Maslow. Het schilderen van de meer dan le vensgrote figuren heeft hij ervaren als een heel karwei. „Je voelt je net een bergbeklimmer tegenover een helling als je zo voor die grote figu ren staatDaar komt nog bij dat ik het in één keer goed moest doen, want je kunt zo'n lijn van acrylverf niet meer weghalen of overschilde ren als hij gezet is. Qua hechting zit zo'n schildering muurvast. Dat is een nadeel. Een voordeel is het snelle drogen van deze verfsoort, je kunt dus goed opschieten". De gestalte van Sint-Joris en de on vermijdelijk bij deze heilige horen de draak zijn niet vreemd voor Wassily Maslow. Jaren geleden werkte hij als jongen al mee aan het herstel van de unieke vier me ter hoge schildering van Sint-Joris met de draak op een muur van de Amersfoortse Sint-Joriskerk. Het is de enige olieverfschildering op een muur in ons land. Veel van de leden van de Grieks- orthodoxe kerk in Deventer zijn afkomstig uit Oost-Europa, maar dat geldt toch niet voor allen. Er zijn ook Nederlanders bij de ortho doxe kerk aangesloten. „Eerst wer den alle gezangen in het Slavisch gezongen", vertelt Maslow, „maar dat gebeurt nu grotendeels in het Nederlands. Erg belangrijk is dat bijeenkomsten in onze kerk door de totale gemeenschap worden be leefd. Er wordt ook heel veel ge zongen tijdens zo'n kerkdienst". HENK NIEUWENHUIS van de Goede Week. Het paasfeest, het belangrijkste feest op de Griek se kalender, kan beginnen. In elke stad en in elk Grieks dorp is het paasfeest van een uitbundig heid die een vergelijking met ons carnaval ruimschoots kan door staan. Op Paaszondag wprden in straten en op pleinen lammeren aan het spit geroosterd. De wijn vloeit rijkelijk en de Grieks ortho doxe priester (nu weer gestoken in zijn sobere zwarte habijt) wordt vrijwel door iedereen aangeklampt om toch vooral in de huiselijke kring een stukje mee te komen eten, of hij daar nu zin in heeft of niet. Het feest lijkt eindeloos en gaat ook op maandag nog door. De Grieken vinden dat ze zo'n feest verdiend hebben na het vas ten dat aan Pasen vooraf gaat en waarvan het startsein gegeven wordt op Palmzondag. Op die dag worden in de kerken kruisjes, ver sierd met laurierbladeren, aan de gelovigen geschonken. De Grieken schrijven aan laurier een heilzame -werking toe. Ook bij de jaarlijkse, op vaste data terugkomende pro cessies op verschillende eilanden wordt voor de stoet uit vaak lau rierblad gestrooid. Dat gebeurt onder meer elk jaar op Corfu als daar de heilige Spiridou geëerd wordt met een rondgang door de stad. Maandag na Palmzondag (Zuivere Maandag of Kathari Deftera) is de eerste officiële vastendag, maar veel Atheners nemen dan juis.t een dag vrij om ergens buiten de stad met het hele gezin te gaan pic- nicken. Geschenken Om de week van vasten een beetje redelijk door te komen geven de Grieken elkaar in die week vaak geschenken. Zaken die weinig of niets met de wederopstanding te maken hebben, maar overblijfselen zijn van bijgeloof en oudere gods diensten. Want wat kan bijvoor beeld een levend eendagskuiken in een eivormig kooitje van geel of blauw plastic met de wederopstan ding van Christus van doen heb ben? Toch zijn de Grieken zeer betrok ken bij hun orthodoxe kerk en houden ze zich redelijk streng aan het vasten. Velen gaan zelfs zo ver dat ze op Goede Vrijdag afzien van het gebruik van olijfolie. En dat is voor een Griek ongeveer hetzelfde als wanneer een verstokte ketting roker een week lang zijn sigaretten vergeet. Vanaf Witte Donderdag worden in bijna alle kerken klaagliederen ge zongen voor de in zwarte sluiers gehulde ikonen of op doeken ge schilderde beeltenissen van Chris tus. Die doeken zijn meestal ver sierd met veldbloemen omdat vol gens overlevering, de zielen van de doden in de Goede Week de onder wereld verlaten om in de bloemen van het veld te komen wonen. Stilte Het openbare leven in Griekenland ligt een paar dagen voor Pasen vrijwel geheel stil. Musea en plaat sen waar opgravingen zijn of wor den verricht, al die lustoorden voor de minnaar van de oude Griekse cultuur, zijn gesloten. De winkels zijn alleen open voor de belangrijkste levensbehoeften. De laatste jaren komt daar verande ring in, omdat juist met Pasen veel toeristen (die meestal niet Grieks orthodox zijn) naar het land trek ken, omdat het dan op zijn mooist is. De anders zo levendige markt bij het Monastirakiplein in Athene is maar een rustige gebeurtenis. Zelfs het openbaar vervoer lijkt het wat kalmer aan te doen en' minder mensen verdringen zich op de per rons van de ondergrondse in Athe ne. Op Witte Donderdag worden in bij na alle gezinnen eieren gekookt en gekleurd, meestal rood. Op Goede Vrijdag wordt overdag symbolisch bier gebrouwen dat met reukstof fen en bloemen 's avonds naar de begraafplaats wordt gedragen. En weer terug naar huis. In een pro cessie. Bij de graven van overleden familieleden en vrienden wordt ge beden. In ^eraklion op Kreta is het Gekkenhuis Ondertussen lijkt de hele stad in brand te staan. Er wordt geschoten, vuurwerk afgestoken dat branden de, gekleurde bogen aan de diep blauwe lucht trekt. Kerkklokken luiden onophoudelijk en de mensen trekken juichend door de straten. Een buitenstaander ervaart de paasnacht in Athene als een com pleet gekkenhuis. Dit is het einde ATHENE Het is doodstil en diepduister in de kleine kerk Agio Georgios op de top van de Lyka- bettosheuvel bij Athene. De men sen die als sardines in een blik staan opgepropt in het kerkje, hou den hun adem in. Buiten op het plein rond de kerk staan nog dui zenden gelovigen voor wie van avond in het godshuis geen plaats was. Dan gaan de deuren open en roept de prachtig in scharlaken rood en een kazuifel gehulde pries ter: „Cristos Anesti", „Christus is opgestaan". Het aansteken van duizenden kaar sen klinkt als een langgerekte zucht die langs de flanken van de berg naar beneden, de stad in, rolt. De mensen geven het vlammetje van de kaarsen aan elkaar door. Terwijl het licht van al deze kaar- sen opflakkert, antwoorden de ge- lovigen de priester als met één stem: „Alithos Anesti", „Hij is n Waarlijk opgestaan". Als een slang van vuur verplaatsen y! de kaarsjes zich dan langs de kron kelige weg aan de zuidkant van de Lykabettos naar beneden, naar de stad die op de Attische hoogvlakte ligt. De anders zo overheersende Acropolis aan de andere kant van Athene, valt in het niet bij de aan blik van dit magistrale gebeuren. Het is dan ook altijd moeilijk te kiezen als het Pasen in Athene is: beneden blijven en vanuit de stad het schouwspel op de Lykabettos bekijken, of boven op de Lykabet tos bij de kapel van Sint-Joris deel van het schouwspel zijn.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 19