Joke van Leeuwen: „Als cabaretier moet je vooral integer zijn" Valstrikken voor de democratie Nieuw cabaret en muziekboek voor de jeugd boeken actueel De verschijning van het laatste boek van Jean Francois Revel, „Com ment les démocraties fi- nissent" (Hoe democra tieën ten onder gaan) was in het afgelopen najaar in Frankrijk publicistisch ge zien een gebeurtenis van de eerste orde. Revel staat bekend als een van de scherpzinnigste Franse po litieke commentatoren. Behal ve journalist is hij ook auteur van een groot aantal filosofi sche publikaties, die voor een deel in het Nederlands zijn vertaald. Tot 1971 was Revel lid van de socialistische partij en adviseur van Mitterrand. Hij verliet die partij, toen de de socialisten met de communisten een ge meenschappelijk program ont wikkelden. Sindsdien heeft hij vooral werk gemaakt van de bestudering van totalitaire sy stemen. De belangrijkste stelling van Revel in zijn laatste boek is dat het kleine aantal democra tische landen dat de wereld telt, in een permanent gevecht op leven en dood gewikkeld is met totalitaire dictaturen, in het bijzonder met het Russi sche. Daarbij komt dat de de mocratieën door een reeks van oorzaken in het nadeel zijn. Revel gaat uitvoerig in op de aard van het Sovjet-systeem en de overwinningen die het sinds de Tweede Wereldoorlog heeft geboekt. In tegenstelling tot wat velen denken heeft de Sovjet-Unie haar „revolutio naire" roeping niet verlooc hend. De constante, vrijwel onomkeerbare uitbreiding van het Sovjetimperium na de Tweede Wereldoorlog is er om dat te bewijzen. Na de oorlog was westelijk Europa gedemo raliseerd en sloeg Stalin zijn slag in Oost-Europa, na het Vietnam-avontuur waren de Amerikanen op drift en breid den de Russen hun invloed uit in Afrika en Azië. Daardoor is de Sovjet-Unie, aldus Revel, allang geen Europese mogend heid meer, zij is een wereld macht, die de Verenigde Sta ten bovendien militair naar de kroon steekt en in sommige opzichten overvleugelt. De Sovjet-Unie heeft haar vaste steunpunten niet alleen in Eu ropa, maar ook in Afrika (Ethiopië, Angola, Madagascar, Jean Franpois Revel Benin), in Midden-Amerika en is constant bezig haar greep op het Midden-Oosten te verster ken. Verliezen Revels boek ontleedt op een welhaast uitputtende wijze de verliezen die de democratieën sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog hebben geleden. De jaren vijftig de hoogtij dagen van de Koude Oorlog hebben in tegenstelling tot wat soms gesuggereerd wordt niet geleid tot de door Dulles en Eisenhower verhoopte roll back van het Sovjet-imperia- lisme in Europa. De Koude Oorlog is besloten met de on dertekening van het Helsinki- verdrag uit 1975. Dat heeft op plechtige wijze de deling van Europa bekrachtigd zonder dat de Sovjet-Unie daar een enke le serieuze tegenprestatie voor heeft geleverd. De Sovjet-Unie is sindsdien paradoxaal genoeg een respectabel lid van de in ternationale gemeenschap ge worden. Opvattingen en acties van de Sovjet-Unie worden op dezelfde merites beoordeeld als die van de Verenigde Sta ten. Revel hekelt het op één lijn stellen van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, want daarmee wordt naar zijn mening het Russische imperia- ;advertentie De complete trilogie - Ciske de Rot - Ciske groeit op - Cis de Mon in één Paperback, 624 blz. Bij elke boek handel. ©Elsevier BOEKEN EeidócSotwcwit VRIJDAG 20 APRIL 1984 PAGINA Het is bij velen bekend: Joke van Leeuwen tekent, schrijft kinderboeken en ze gebruikt haar eigen teksten als cabaretier. Zonder er bepaald hard voor te hoeven knokken, heeft ze snel erkenning gekregen. Niet uitsluitend van de lezers en het thea terpubliek, maar tevens in de vorm van officiële prij zen. In 1978 won ze tijdens het jaarlijkse cabaretfesti val Cameretten de Eerste Prijs, de Publieksprijs en de Persoonlijkheidsprijs. Een jaar later verwierf ze de Zilveren Griffel voor het kinderboek „Een huis met zeven kamers". De bijbehorende door haar gemaakte illustraties „De metro van Magnus" werd in 1982 de Zilveren Griffel toegekend. Na „Moeder dan gisteren" bracht ze het cabaretprogram ma „Hoe langer hoe zwanger". De kritieken waren over het algemeen gunstig gestemd. Na een seizoen niet op het toneel gestaan te hebben, staat ze weer aan het begin van een reeks nieuwe optredens met „Lappendag". Joke van Leeuwen is in 1952 in Den Haag geboren. Vervol gens heeft ze in Amsterdam en op de Betuwe gewoond. Op 13- jarige leeftijd verhuisde ze naar Brussel. Later vestigde ze zich in het Belgisch dorpje Elewijt, tussen Mechelen en Brussel. Sinds ruim een jaar verblijft ze in Amersfoort. Om praktische redenen, zoals ze het zelf zegt. „Mijn man werkt half-time in Hilversum. Dat heen en weer rijden van Hilversum naar Brussel is niet iets om jaren vol te houden. Er was een kind op komst. En onze behui zing was niet zodanig, dat we daar konden blijven wonen. We hebben nu eindelijk een huis, waarin de afwas s win ters niet bevriest. We hebben voor Amersfoort gekozen, on der meer omdat ik ergens cen traal wilde wonen, waar ik met het openbaar vervoer ge makkelijk overal heen kan. Al blijf ik wel neigen naar wo nen beneden de grote rivieren. Ik denk, dat ik eens daarheen terugkeer". Muziekboek Inmiddels heeft ze de eerste try-outs gegeven van haar nieuwe cabaretprogramma „Lappendag". Omringd en soms omhuld door lappen stof, zoals lakens, gordijnen en dra perieën speelt ze voor een vrouw, die in het ziekenhuis is opgenomen, maar die nage noeg hersteld is. Vanuit haar bed en soms kijkend vanuit het raam, of pratend tegen een denkbeeldige kamergenote, geeft ze op een associatieve manier haar visie op mens en samenleving. Ze wordt daarbij op de vleugel en op de electri- sche piano bijgestaan door Ca- rolien Deutman, die op het ge bied van de jazz eveneens van zich heeft doen spreken. Apart staan Dit cabaret kent thema's als: apart staan en meelopen, macht en onmacht, agressie en verweer. „Ik vind het heel be langrijk, als je zo'n programma schrijft, om uit te gaan van ei gen waarnemingen en erva ringen. Als je zomaar ergens een onderwerp buiten ie af plukt, dan krijgt het op de een of andere manier geen ziel. Maar je zet het wel zodanig om, dat het uiteindelijk voor het publiek iets herkenbaars heeft en dat aansluit op hun eigen bevindingen". „Ik heb twee keer in een zie kenhuis gelegen. Een keer als gevolg van een auto-ongeluk. Mijn observaties daar heb ik zodanig in het programma verwerkt, dat ze toegespitst zijn op het apart gezet worden in de samenleving, zoals dat bijvoorbeeld werklozen over komt. Er zijn ook mensen, die Zichzelf apart stellen, doordat ze niet met deze maatschappij meekunnen of mee willen. Je hebt enerzijds de gedeelten die in het ziekenhuis afspelen en anderzijds dat hele verhaal van die actie-voerende vrou wen. Dat zijn die twee polen van je ongewild of gewild an ders opstellen". Eigen weg „Ja, ik-zelf ben iemand, die aan de zijlijn staat en de boel kritisch observeert. Dat wil niet zeggen, dat ik niet partici peer in allerlei zaken, ook in acties. Het belangrijkste is, dat ik een beetje mijn eigen weg kan gaan. Ik was altijd al een enkeling. Ik hoor niet vanzelf sprekend tot een groep. En daar voel ik me prima bij". „Het programma ademt wel duidelijk mijn levensvisie uit. Maar inderdaad niet expliciet. Zoals die raketten-kwestie, dat is ergens ingebouwd in een verhaal. Je kunt dat associatie ve in mijn programma als iets milds zien, maar dat is mijn vorm. Dat is niet te vergelij ken met andere soorten caba-- ret, waar hele duidelijke poli tieke statements worden gebe zigd. Ik heb ook niet de be hoefte om te gaan moraliseren. Ik vind dat zelfs een van de gevaren van het cabaret om al te ongenuanceerd en daardoor te simplistisch te worden. Links en rechts zijn ook du bieuze begrippen geworden". Niettemin neemt ze verschil lende modieuze zaken op de korrel. „Waar ik moeite mee heb in Nederland is, dat veel zo trendgevoelig is. Men heeft het vaak over dezelfde dingen. Het is allemaal wat oppervlak kig, minder geslaagd. Er zit toch een grotere, calvinistische atmosfeer dan ik dacht. Dat heeft niet zozeer met gods dienst te maken, maar met een algehele mentaliteit". Discriminatie Discriminerende argumenten tegen buitenlanders gebruikt ze middels een liedje tegen onze nationale, folkloristische gebruiken, als Sinterklaas, Kerstmis en Oud-Jaar. Dat geeft een humoristisch spiege leffect. „Ik sta wel eens versteld van de beperktheid van de men sen, die hun eigen cultuur als maatgevend zien, waardoor ze andere culturen als ongehoord afwijzen. Veel mensen hebben zich vastgezet in een keurslijf van stramienen, waardoor ze geen andere kant meer opkun nen en willen. Terwijl ik vind, dat je iets van souplesse daar omtrent moet hebben". „Voor mijn gevoel is „Lappen dag" het eerste programma van mij, dat degelijk gestruc tureerd is. Het heeft een lijn, een begin en een eind. Dingen in de eerste helft weerspiege len zich in het tweede gedeel te. In die zin denk ik, dat ik een aantal stappen verder ben dan in vorige programma's. Het is een doorlopend verhaal, wel met bepaalde segmenten, maar niet in de trant van een conference en een liedje. Ik ben al doende gegroeid uit een cabaret met typetjes, die vaak gemakkelijke attribuutjes hebben, zoals een dialect of een eigenaardigheid. Dat heb ik na het eerste programma radicaal overboord gegooid. Een fout, die vaak bij cabaret gemaakt wordt, is dat er gela chen wordt om de zwakkeren. Een stotter-act, een gek-uit- ziend kereltje en iedereen ligt dubbel. De kritiek moet zich juist richten naar waar de macht zit". „Als ze mij persé in een hokje willen stoppen, ben ik links zonder meer. Maar er is ook zoiets als moralistisch, dram merig links. Dat kan ik niet. Niet alles vanzelfsprekend vinden. Wat op je afkomt snel even onderzoeken: wat vind ik ervan? Dat ligt meer in mijn aard. Ik vind ook, dat je steeds moet proberen om integer te zijn in wat je als cabaretier zegt en doet. Het moet in over eenstemming zijn met je eigen levenshouding". „Net als bij het cabaret ga ik in mijn kinderboeken even min uit van allerlei trends. Niet van: gescheiden ouders, Joke van Leeuwen, niet in een hokje te stoppen. adoptie en weet ik wat, dat i mode en dat doen we dus i een potje, dat mengen van. Mijn indruk is, dat zoiets langs de kinderen heen gaat. verhaal Ook hier werk ik r atief en vanuit mijn gevoels- de problematieken aan c wereld. Van daaruit worden gesteld". zonder opzettelijkheid bepaal- MAX lisme op subtiele wijze gelegi timeerd. De strijd om de in vloed in Europa zet de Sovjet- Unie onverminderd voort. Zij heeft geduld en kan een tijde lijke wapenstilstand voor een bepaald voordeel accepteren, maar de strategie blijft onver anderd. De vrede wordt per manent in het vooruitzicht ge steld, maar de Sovjet-Unie dreigt met een nucleaire aan val, wanneer men van haar aanbod geen gebruik maakt. Het Sovjetrussische systeem is volgens Revel permanent naar buiten toe gericht om zijn ei gen overleven zeker te stellen. De democratieën daarentegen houden zich veel meer bezig met hun interne functioneren. Kritiek is er aan de orde van de dag. De hermetisch gesloten totalitaire systemen zijn er daarentegen in geslaagd oppo sitie van binnenuit onmogelijk te maken. De slotakte van Helsinki is geen reddingsboei gebleken om onbillijke situa ties in die landen aan de kaak te stellen. De oppositiebewe gingen in Oost-Europa zijn dood. De democratieën daar entegen worden zowel intern als door totalitaire landen per manent bekritiseerd in de mate waarin zij te kort schie ten in de realisering van hun eigen hooggestemde idealen. In conflicten in landen van Afrika, Azië en Latijns-Ameri- ka krijgen voorstanders van autoritaire oplossingen die zich sieren met het predikaat revo lutionair, niet alleen de steun van het Sovjetblok, maar ook van socialisten en liberalen in het Westen. Zo zal in El Salva dor, aldus Revel, naar de maatstaven van westerse soci alisten en liberalen een demo cratie moeten bloeien die wer kelijk in elk opzicht volmaakt is. Zo niet, dan worden totali taire oplossingen door hen zonder slag of stoot aanvaard. Nooit komt men er in het Westen toe te eisen dat de machthebbers, die zo'n oplos sing voorstaan, zich democra tisch gedragen. Revel zegt niet de bedoeling te hebben uit te maken wie in het gevecht tussen de demo cratieën en de totalitaire syste men de goeden en wie de slechten zijn. Hem is het er vooral om te doen het mecha nisme te onthullen, dat er toe leidt dat de democratieën ver liezen. Briljant werk Het is misschien makkelijk in Revel een profeet te zien van de Koude Oorlog. Dat is niet zo. Revel is te intelligent om oude slogans te herhalen. Het bijzondere van zijn boek is dat hij erin slaagt het verstikken de conformisme van de slo gans uit de jaren zeventig te doorbreken. Om daartoe in staat te zijn is het niet vol doende dat men goed kan schrijven. Wat vooral telt is het aandragen van overtuigen de, relevante feiten, en deze op hun consequenties beoorde len. Revel verricht daarin bril jant werk. Hij is uitzonderlijk goed gedocumenteerd en gaat zeker voor een Fransman opmerkelijk nuchter en zonder overbodige franje te werk. Hij begaat niet de fout die feiten die zijn opvatting te genspreken onvermeld te la ten, zoals bijvoorbeeld de in terne zwakte van het commu nistisch stelsel en de tegensla gen die de communisten op hun weg naar wereldheer schappij lijden. Maar wat hem uiteraard vooral beweegt is de verdediging van zijn stelling, zijn boek is er in de eerste plaats voor om dat duidelijk te maken: de westerse democra tieën, de meeste geen twee honderd jaar oud, zullen op den duur ten onder gaan, als zij niet ophouden hand- en spandiensten te verlenen aan het totalitarisme. Deze stelling is overtuigend uitgewerkt, ook al komt zij voor velen onge twijfeld ongelegen. PAUL VAN VELTHOVEN Het boek van Revel verschijnt in het najaar in een Neder landse vertaling bij Manteau. In onze zaterdagbijlage Finale morgen een interview met deze politieke essayist. speelt een ondergeschikter rol dan titel en publiciteit rond het boek suggereren. Een aardig spel over identi teit, schijn en wezen, zou een dergelijk idee kunnen ople veren. In Rob Bakkers boek komt daarvan niet veel te recht, „De Toespraakschrij ver" is een niet zo opvallend doorsnee-boek over een man, die het moeilijk heeft met veel dingen. dan hij nu waarmaakt in zijn derde verhaal, „De toe spraakschrijver". „Graven" was een aardige liefdesge schiedenis tegen de achter grond van het begrafenisbe- drijf. „Een pad voorbij" had euthanasie als hoofdpro bleem, met dit nieuwe boek wordt de lezer geplaatst in de wereld van de reclamebu- reau's, waar de hoofdpersoon zijn weg zoekt in de verwar ring van het leven. Dat hij wel eens toespraken schrijft voor een van de top- m zijn bedrijf, Draak Belcampo heeft een histo risch verhaal geschreven on der de titel „Sint Joris". De heilige die beroemd werd omdat hij het won van de ge vreesde draak, is al in oude tradities een belangrijke held. Sint George, zijn ge boorteland kreeg zijn naam, Georgië, voerde een symboli sche strijd, waarbij de draak staat voor het heidendom, dat in de vroege Middeleeuwen uit Europa verdreven moest worden om de primitieve be volking tot het christendom te brengen. Op een aardige manier be licht Belcampo, in aansluiting op de vele heiligenverhalen die hij de laatste jaren schreef, de historische om standigheden waaronder Sint Joris leefde en streed. Queri- do maakte er een erg mooi klein boekje van. Bob den Uyl In een nieuwe bundel, „Het landschap der levenden" brengt Bob den Uyl weer een aantal verhalen en opstellen bijeen, die als grootste kwali teit hebben, dat ze zo prettig leesbaar zijn en dat zulke merkwaardige wendingen er zo'n grote rol in spelen. Het boek opent met een afdeling onder de titel „Drie manie ren om de dood te ontlopen", waarvan het eerste verhaal een schitterende satire is op de medische wetenschap, het polikliniekwezen, de tiran nieke macht van artsen en specialisten, die in hun pa tiënten geen mensen, maar ziektes zien of slechts giro nummers. Patiënt Timmer stelt zich te weer tegen dit instituut, wat leidt tot nogal wat komische ontreddering. Een aardige collectie be schouwingen over schrijven, lezen, schrijvers en de ma nier waarop Den Uyl zelf het literaire bedrijf bekijkt, is bij eengebracht in het hoofd stukje „Over boeken". Daar in onder andere de fraaie ge schiedenis over het Zweedse wittebrood, dat volgens velen in de meidagen van '45 door vliegtuigen over ons land zou zijn uitgestort, al dan niet da lend aan parachutes. Bob den Uyl zocht het eens uit voor een krant en deelde mee dat dat brood in Nederland werd Bob den Uyl Het landschap der levenden weer overheerst ling. Bijzonder wijze en verhalen, met een zeer kwame pen in prachtige geschreven. Zoals het haal van de zangeres Schroder, van wie het concert wordt Die avond betekent een emotionele verwarring haar loopbaan en wat voor haar en voor anderei betekend heeft: „Muziek, denkt ze onduidelijk, terwijl ze de hobo hoort mijmeren, ik heb van muziek gehouden, de muziek heeft me geroe pen, ik ben gekomen, dat het enige echte, er kan niets meer gebeuren". Ze zingt Mahler aan het eind van haar concert en met het onvergetelijke „...ewig, ewig....". Dan valt ze in de afgrond van het wat haar daarna nog blijft. gebakken en gewoon ver spreid werd, als alle brood. Een storm van protest brak uit, stromen ingezonden brie ven. Daar maakte Nico Scheepmaker later weer een boek van, waarbij Bob den Uyl, naar eigen zeggen, op veilige afstand gehouden werd. Dit en nog veel meer aardigs in Bob den Uyl's nieuwe boek, „Het landschap der le venden". Berusting en teleurstel lig „De steeneik is een nieuwe bundel verhalen van Helene Nolthenius, die als geen an der in Nederland schrijft over het middeleeuwse Zuid- europese landschap en het le ven van die tijd in kloosters, steden en op het land. Dit nieuwe boek bevat een aantal verhalen, zowel histo rische als eigentijdse, waarin doorgaans oudere mensen zich rekenschap geven van wat het leven hun heeft ge bracht. Soms is dat met een gevoel van berusting, dan Japanse zelfportretten „De spiegel van de zonnego- din" is een bundel opstellen' over het leven en de cultuur van Japan. „Japanse zelf portretten" is de ondertitel van dit boek van Ian Buru- ma, dat een bijna spannende introductie is op het denken en doen van Japan. Traditie en modern leven, de plaats van sexualiteit en hoe die door Japanse mannen be leefd wordt, theater en film, wat al niet. Het laatste hoofd stuk heeft als titel: „Conclu sie: een zachtmoedig volk" „Men gedraagt zich niet vol-J gens een universeel principe, maar volgens sociale gedrags regels. Men heeft geen maat schappelijke bindingen met een actrice in een film, laat staan met een personage een stripverhaal, dus waarom zou men tegenover hen de regels van fatsoen in acht moeten nemen? Frustra ties kunnen natuurlijk het kookpunt bereiken, en zelfs Japanse gedragsregels zwijken weieens. Maar dat dit gebeurt, moet eer te weerstand worden over wonnen en het geweld dal volgt is daarom meestal h; terisch en beperkt tot de gen groep". JAN VERSTAPPE1 In deze rubriek besproki en genoemde boeken: Frans Kellendonk: „Bouv val" eenmalige goedk pe uitgave; prijs 14,50. Daarbij: „Literair Momentl - Frans Kellendonk, inforf matie"; prijs 2,50; uitgavej Meulenhoff. Rob Bakken „De to spraakschrijver" - romanj uitg. Manteau; prijs 23,5f René Stoute: „Een fatsoci lijke betrekking"; uitg. Arbeiderspers; prijs 24,50.p Belcampo: „Sint Joris"; ui gave Querido; prijs 25,-. Helene Nolthenius: „E steeneik" en andere verha len; uitg. Querido; prijs ƒ28,50. Ian Buruma: „De spiegel van de zonnegodin - Japan- se zelfportretten"; reeks Syf* nopsis; prijs 39,50. Literair Moment Uitgeverij Meulenhoff heeft een nieuwe reeks, „Literair Moment". Ieder kwartaal komt daarin een goedkope uitgave van een belangrijk boek, die wordt begeleid door een klein informatie-boekje, op hetzelfde formaat en met vrijwel dezelfde omslag. Het gaat daarbij om Nederlandse en vertaalde auteurs. De eerste auteur die opgeno men is in deze nieuwe serie, is Frans Kellendonk. Zijn verhalenbundel „Bouwval" uit 1977 is goedkoop her drukt. „Bouwval" is in menig opzicht reeds een klassieke bundel in de Nederlandse let teren van vandaag. Kellpn- donk heeft daarin een drietal verhalen (de uitgave is zijn debuut geweest) bijeenge bracht, die weliswaar in hun verloop nogal verschillen, maar waarin toch een opval lende eenheid en overeen komst te zien is: mensen die verraad aan zichzelf plegen, terwijl ze zich juist wilden realiseren. Het kleine boekje dat in „Li terair Moment" als begelei ding verschijnt, geeft wat in formatie over Kellendonk, een artikeltje van criticus Ca- rel Peeters en nog zo wat. Het bevat zo'n dertig pagina's en kost een rijksdaalder. De volgende keer is August Strindberg aan de beurt, in juni is hij in „Literair Mo ment" vertegenwoordigd. Toespraakschrijver De twee vorige romans van Rob Bakker beloofden meer Fatsoenlijk René Stoute, wiens debuutro man „Op de rug van vuile k FjÈOlÊ=t "Fsfi •fa&ostr'Jlfkz LÏL'cJ'J'.!S3I 'Gr zwanen" veel lezers aansprak vanwege zijn aktuele proble matiek (het leven van een aan heroïne verslaafde jonge man), heeft in een nieuw boek, „Een fatsoenlijke be trekking", de geschiedenis geschreven van een kind dat op zijn veertiende van school wordt gestuurd en nu aan het werk moet in een dameskap salon in een klein Noordhol lands plaatsje. Arbeid brengt echter niet veel vreugde voor hem, zoals volgens de traditie en de ethiek zou moeten. Het we reldje van de kapsalon en al het provincialisme erom heen, drijft hem weg naar een leven, waarin veel nieuws ontdekt moet wor den. Uiteindelijk zal hij de kringen van druggebruikers betreden, waarmee we dan terecht komen in het decor en de leefwereld van „Op de rug van vuile zwanen".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 8