Willem Zandbergen rooide het in Stompwijk zestig jaar als boerenknecht Nieuwe chef zwemmeester 'n Koudekerk WONINGZOEKENDEN IN LEIDSCHENDAM INSCHRIJFGELD VOOR -HDEN/REGIO EeidaeGotvuwt BURGERLIJKE STAND JUBILARIS LAAT TANTE MINA ZUNLEVENSSTORY VERTE ÏC VRIJDAG 20 APRIL 1984 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. LEIDEN Geboren: Maarten, z.v. W. W. Belier en H. Lakeman; Amy, d.v. B. W. Mattes en L. J. Harris; Da niël Alexander, z.v. T. N. van den Barselaar en M. Stoutjesdijk; Anne- marie, d.v. H. van der Kraats en M. C. Arnoldus; Marina Johanna, d.v. J. P. M. Bakker en M. E. Zwart; Sophia Catharina, d.v. A. H. van Kesteren en E. de Groot; Anthony Michael Cornelis, z.v. W. Wassenaar en J. E.- Verhoeven; Malissa, d.v. F. Faousi en K. Bodrij; Bob, z.v. J. A. Zuidhoek en M. B. T. D. G. Vesten Linda Adriana Wilhelmina, d.v. M. A. E. Withagen en W. C. M. Snepvangers; Esther, d.v. M. M. J. van der Vlugt en G. C. Krabbers; Patricia Elena, d.v. A. Brugmans en A. Vekris; Harald Christiaan, z.v. P. J. Sehuuren M. J. A. Snoeck; Bram, z.v. J. R. Ages en A. Buijtendorp; Kornelia Maria, d.v. J. M. van Dorp en Y. T. van Velzen; Remco, z.v. A. Groen en G. A. Brus- see; Linda, d.v. J. G. Weijers en M. E. A. Mesman; Josephine Annedoor Willemijn, d.v. G. J. van Zeben en D. M. C. B. van der Aa; Tomas, z.v. J. Verver en M. A. Boere; Matthijs, z.v. G. de Jong en M. van Kralingen; Lu cas Wilhelmus Jacobus, z.v. P. J. J. Duivenvoorde en A. W. M. van No- beien; Steef, z.v. M. Viergever en J. G. van de Water; Tjeerd, z.v. J. Rus- schenberg en A. Kranendonk; Mei vin Andrew Dennis, z.v. R. C. J. Warthof en A. K. den Os; Roy, z.v. T. C. J. Grimbergen en W. Klinken berg; Kim Nathalie, d.v. C. van der Wal en J. van der Linden; Evelien, d.v. H. Knobbe en E. A. Meijvogel; Christina Elisabeth Marijke, d.v. J. Henzen en E. M. Kuperus; Maarten Cornelis Willem, z.v. W. M. van der' Plas en W. Nijsink; Michael Johan, z.v. B. J. van der Linden en M. G. Lussing; Wilhelmina Jannet, d.v. H. Star en J. Jonker; Maria Jannetje Leuna, d.v. A. W. van Duijn en J. Onderwater; Willem, z.v. P. S. Wol- faart en T. de Jong; Roy Eduard Emil, z.v. E. C. Bachet en J. Bisschop; Riccardo, z.v. A. G. Vitali en B. A. M. Bom; Leonardus Johannes, z.v. N. L. T. Kozman en M. E. C. A. Janson, Laurina Antje Elisabeth, d.v. P. L. Verhulst en J H. Spoelstra; Gerrit, z.v. J. van Duijn en C. Klinkenberg; Anna Maria Catharina, d.v. C. J. M. W. Wassenaar en J. M. A. Pijpers; Sarah Jane, d.v. M. E. S. Verboon; Geerlof Cornelis, z.v. H. Kralt en C. J. van Starkenburg; Laura, d.v. A. P. van der Geest en E. V. Kueffer, Ka- simir Alois, z.v. K. A. Ras en J. M. Schrama; Leuntje, d.v. N. van der Plas en A. van Rijn; Vincent Tijmen Pascal, z.v. A. C. Houwaart en I. J. Steenmeijer; Merel Julie, d.v. A. H. R. M. Denie en C. A. B. M. van der Zalm; Alexander Hendrik Wilhel mus. z.v. J. Hoek en J. E. M. Brocks; Jacoba Johanna Lydia, d.v. G. W. van Egmond en J. van Beelen; Es ther Maria Johanna, d.v. H. J. Kool moes en M. J. S. Duivenvoorden; Bertus Maarten, z.v L Kulk en M. M. Jonker; Eijska Wilhelmina, d.v. A. L. Verschoor en G. Korvemaker. Overleden: D. M. Moget, geb. 3-7- 1907, vrl„ geh. gew.met G. A. P. Huijskes; J. H. Kerkhof, geb. 15-8- 1929, man; R. E. Huisinga, geb. 1-10- 1960, man; P. B. in 't Veld. geb. 29-1- 1921, vrl., echtg. van W. P. van Oeveren; F. J. de Vos, geb. 20-7-1935, man; J. de Goede. geb. 25-10-1925, man, J. Regeer, geb. 29-10-1912, man; J. Buiten, geb. 17-7-1940, vrl., echtg.. van A. A. Bezuijen; R. Scholten, geb. 14-11-1900, man; A. Groeneveld, geb. 18-6-1898, vrl., geh. gew. met J. Zwaan; C. Vooijs, geb. 9-9-1970, man; N. J. van Doorn, geb. 12-4-1899, vrl., geh. gew. met B. Blankenstein; H. J. Andrée Wiltens, geb. 7-11-1939, vrl., echtg. van C. G. J. Kouijzer, A. Lou- wrier, geb. 15-9-1911, man; H. van der Biezen, geb. 12-11-1917, man; H. J. van Velzen, geb. 8-4-1911, man; M A. Scharenberg, geb. 27-11-1910, vrl., geh. gew. met P. J. L. Heederik; D. C. Droogh, geb. 24-11-1978, man; L. van Tilburg, geb. 15-9-1890, man; B. A. de Waal, geb. 23-7-1904, vrl.. echtg. van B. Meidam; E. Fried, geb. 2-5-1899, vrl., geh. gew. met S. Barug; A. Lepelaar, geb. 16-4-1900, vrl., geh. gew. met P. Rijsbergen; P. Verheul, geb. 28-1-1934, man; E. C. van Leeu wen, geb. 3-4-1904. vrl., geh. gew. met H. J. Koevoet; G. Verhoeff, geb. 15-5-1887, vrl., geh. gew. met P. H. Muller; G. A. Cornelisse, geb. 9-8- 1945, man; R. Massaar, geb. 8-1-1911, man; W. F. van der Meer, geb. 9-1- 1898, vrl., geh. gew. met T. F. G. Westerveld; J. Maas.g eb. 1-2-1906, man; P. M. Kreuger, geb. 14-5-1946, vrl,, geh. gew. met P. J M. Zandvliet; D L. Penseel, geb. 17-1-1910, man; H. Regeer, geb. 10-8-1891, vrl., geh. gew. met J. den Oude; A. H. Hardjosemito, geb. 13-1-1951, vrl., echtg. van G. V. Vigelandzoon. Gehuwd: R. N. J. Thijssen en J. Rijs bergen; J. Spies en M. A. E. Braxho- ven; N. A. H. Verhaar en M. C. A. Neefs; T. Lamers en J. van Rossum; R. Klooster en C. G. P. Loos; R. H. M. Berghout en B. C. Snijder. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. Hij is me d'r eentje, die Wil lem: zit-ie op z'n praatstoel en id.oet geen mond, trekt geen 'lek open. Willem de Zwijger Stompwijk; van Zoeter- ivoudse bloede een dorpse, combinatie, die veel |Twegheeft van een wraakroe pende zonde. Er is het een en nder met Willem aan de tand, maar hij stelt er kenne lijk geen prijs op, publiekelijk s vermaak te fungeren. Hij |zit me steeds maar aan te sta- •en terwijl tante Mina het 'loogste woord heeft en ik uit laar mond Willems wapenfei- èn opteken. Na een half uur- Ie krijgt hij iets over z'n lip- ien, en starend, met een spot- ïend trekje rond de mondhoe- ':èn, zegt hij: „Zo schrijf je de iele krant nog vol, man, met !ie fratsen". Het is maar goed, dat tante Mina zijn perschef- fin is, anders had u de weder waardigheden van Willem Zandbergen, goede behulpza me ziel van 78 jaar, moeten missen. „Tante" Mina (die natuurlijk helemaal geen tante van Wil lem is, maar wel van Jan M.) is de door de eeuwige jeugd aangeraakte 87-jarige me vrouw de weduwe Wilhelmi na Jacoba Maria van Wijk- Ham, eens werkgeefster van Willem en sinds een jaar of 13 zijn „hospita", tegenover de kerk op Stompwijk. Bij haar komt hij eten, drinken en sla pen of legt er een kaartje. Ge- zelligheidsdier voor zijn clan; voor buitenstaanders zo geslo ten als een pot. Echt polder volk is eenkennig; kent wei nig consideratie tegenover het vreemde stadsvolk (dat dan meteen het woord „stug" in de mond neemt), of een ver deraf gelegen, eventueel ver wante, stam. Naast mij zit boer Jan M. van Wijk, Wil helmina's volle neef. Die con verseert ook al niet de oren van je hoofd. Mina praat voor twee mannen tegelijk. Maar Willem is bijna het feestvar ken, en dat zal hij weten ook, volgende week dinsdag, Der de Paasdag. In de diepte van de Zoeter- meerse Meerpolder, onderaan de Bovenmeerweg (als je het hellende toegangspad afrijdt, moet je hevig afremmen, an ders kom je in een schuur tot stilstand) ligt de 121 jaar oude hoeve „Alles op z'n tijd", zes tig jaar lang het moddervette werkterrein van sterke Wil lem, de Zoeterwoudenaar die het waagde Stompwijker te yvorden. Zestig jaar boerenk necht, die, bijna als een stukje onroerend goed, op „Alles op z'n tijd" vier generaties Van Wijk heeft meegemaakt. Daar zit hij vandaag, in een knap pak gestoken, te luisteren naar zijn story zoals verteld door mevrouw Mina. Ik drink koffie uit een deftig kopje met „Schijn bedriegt" erop. Mijn incidentele gesprekspartner Jan M. nuttigt de opwekken de drank uit een exemplaar met het waarschuwend spreukje „Rust roest". Tante Mina, als vitaal, medium. Willem Zandbergen: 60 jaar boerenknecht in een diepe polder onder Stompwijk. drinkt thee haar kopje ver toont bloemetjes en ver breekt de stilte. „Ik ben een geboren Maaslan- der; mijn man, die in '68 is overleden, was een Zoeter- meerder. Vanaf '22 heb ik hier gewoond en sinds '69 ben ik de boerderij uit. Maar al die jaren is Willem, bekend als de bonte hond in Stomp wijk en bij de originele Zoe- terwouders, mijn trouwe rechterhand geweest. Door dik en dun, mag ik wel zeg gen. Willem, met z'n negen broers en twee zussen. Altijd vrijgezel gebleven". Willem Zandbergen, de zwij ger en de bonte hond, kijkt me nieuwsgierig, ja zelfs wat achterdochtig aan. Hij doet een paar trekjes aan z'n goede sigaar, maar onderneemt niets om zich te rechtvaardigen. En dat nette pak voelt hij als een irritant harnas. Mevrouw Wilhelmina, de formidabele: „Feitelijk is onze Willem op 1 mei 60 jaar bij de Van Wijken. Vroeger kwamen de boerenk nechten op 1 mei in dienst en de dienstbodes kwamen op 2 mei. Beide rassen zijn aan het uitsterven. Maar goed, toen Willem 12 jaar was kwam hij van school terecht bij Zoeter- woudse boeren en werd daar knecht. Toen-ie 18 was deed hij zijn intrede bij Van Wijk. Arie had toen een „boven- knecht" nodig, maar daar kwam kleine Willem, meer een „onderknecht". Geen ge zicht gewoon: hij stak, geloof ik, amper boven de stoel uit". Het was gelijk raak. Willem Zandbergen was 's morgens, althans midden in de nacht, om 4 uur net z'n bed uit ik heb zo'n idee, dat hij zich niet eens waste of hij zat, hup, al onder de koe. Gemolken moest er worden, vanzelfspre kend ook 's zondags. Kaas maken was vrouwenwerk, maar als ze een dagje uitgin gen, die vrouwen, mocht Wil lem het doen. Tante Mina: „In '40 was het afgelopen met kaasmaken op de boerderij; we moesten toen al onze melk aan de fabriek leveren". Neef Jan M. van Wijk, Mina's op volger op „Alles op z'n tijd": „De melkmachine kwam zo ongeveer 25, 30 jaar geleden, maar ik geloof niet dat Wil lem ooit later dan 4 uur uit LEIDSCHENDAM Voor inschrijving in het woningzoekendenbestand zal in Leidschendam bin nenkort vijftien gulden worden gevraagd. Reeds ingeschreven woningzoe kenden betalen voortaan bij de jaarlijkse vernieu wing van de inschrijving in het register één keer eveneens vijftien gulden. De maatregel waarvoor de legesverordening gewij zigd moet worden is het gevolg van de automatise ring van het woningzoe kendenbestand. De auto matisering van het be stand en de ontwikkeling van de programmatuur (onder meer meer beeld schermen) wordt gedaan door het Gemeentelijk Energiebedrijf. De kosten van de apparatuur worden geraamd op ruim 50.000 gulden. B en W rekenen bij 22.000 nieuwe inschrij vingen per jaar op 33.000 gulden aan inkomsten. Wethouder J. C. van Erp van financiën zei onlangs in de raadscommissie voor financiën en economische zaken dat het met de hand bijhouden van het woningzoekendenbestand bijna onmogelijk is geworden. De keuze zou eigenlijk gaaan tussen het aanstellen van twee nieuwe ambtenaren en auto matisering. De raadscommissie adviseerde verder positief op een krediet van 216.000 gulden voor wijzi ging van de openbare verlich ting. Bijna de helft hiervan is voor het binnenterrein van de flatblokken in de wijk Prin senhof. Evenals in de wijk De Heuvel voldoet de ruim vijf tien jaar geleden aangebrachte verlichting niet meer aan het doel, namelijk een gelijkmati ge verlichting van het hele 'terrein. Het licht van de 12 meter hoge masten wordt be lemmerd door de bomengroei. Volgens het nieuwe plan wor den langs de parkeerterreinen achter de flats 46 masten ge plaatst van zeven meter en langs de voetpaden 12 masten van vijf meter. De 29 masten die langs de toegangswegen van de scholen staan worden anderhalve meter korter ge maakt en van een nieuwe ar matuur voorzien. De nieuwe verlichting zal een besparing geven van 17.240 kWh per jaar. Langs de Noordsingel en de Heuvelweg worden verder 141 lampen vervangen die sa men 69.000 kWh jaar zullen besparen. Tenslotte worden in Stompwijk langs de Meer- en Geerweg en de Bovenmeer weg nog een aantal in slechte staat verkerende masten met armaturen vervangen. waar moet je anders met al dat gras naar toe. Willem houdt z'n mond maar weer. Jan M.: „En ook wat koren- bouw". De flarden rijgen zich aaneen. Willem (die opeens ome Wil lem genoemd wordt) had de hele dag werk. Totdat hij 65 werd. Toen ging-ie 't wat rus tiger aan doen; hield op met melken, ging naar tante Mina op het dorp, maar bleef Jan M. overdag kalmaan helpen. Zo past hij nu nog dagelijks, maar niet meer in dienstver band, op een paar schapen, lammetjes en een geit. Blijft de kalveren voederen. Doet dienst als oppas bij Jan M., die een zoon van 9 heeft, als Jan een avondje de hort op is. En Willem houdt tevens de tuin bij evenals, op Stompwijk, de tuin van tante Mina. 78 Is hij, en nog zo actief als wat. En maar de show stelen op het dorp, als een jonge kerel. De bink uithangen, recht tegen over de kerk, bij tante Mina thuis. Mevrouw Wilhelmina van Wijk: „Kaarten kan-ie dag en nacht". Willem zelf: „Behalve vissen, daar hou ik niet van". Tante neemt weer over: ,,'s Zondags gaat-ie uit pandoeren en door de week is 't elke avond eventjes stokjas- sen". Ik vertel terwijl de schijn me bedriegt het ge zelschapje, inspringend op het onderwerp, dat ik 's zondags met vrouw en schoonouders urenlang pleeg te jokeren. „Bah", zegt tante Mina, met enig afgrijzen: „getsie, wat vervelend: jokeren. Wie doet dat nou?" Willem is ook in z'n gewoon ten een oppassend man. Een sigaartje bij de koffie. En hij lust een borreltje, bij het kaar ten, maar verder alleen op zon- en feestdagen. Overigens komt er bij tante Mina geen fles op tafel: „Je moet je maat weten", vindt ze; ,je kunt in alles overdrijven, jongeman. Laat dat je gezegd zijn", maar dit laatste zegt ze niet en fan taseer ik er maar bij, want ik begin me schuldig te vóelen bij deze kostelijke mensen van recht toe recht aan, zon der veel omhaal of omslag. Het blijft, trouwens, ook maar bij één bakje koffie. „Schijn bedriegt" heeft het niet druk vanochtend. Alleen de krant Ik vraag nog even, bij het stokken van verdere informa tie, wat Willem Zandbergen 't liefst eet. Dat is nog een vraag die hout kan snijden, denk ik. Willem heeft best een piente re kop, met de inkervingen van een ervaring, denk ik. Dan doet weer tante Mina de deur dicht: 't Liefst eet-ie kip!". „Ik lust van alles", bromt Willem, verongelijkt. Maar het is wél zo, dat me vrouw Wilhelmina hem een beetje „gekort" heeft: "Hij eet niet zoveel meer..." Lezen dan! Zou Willem van lezen houden? Niks daarvan. Alleen de krant. De LC. Dan is het op. Geen boek komt onder Willems guitige ogen. Teevee kijken: een kwisje, een serie- aflevering. Hij is niet ver slaafd. Desnoods gooit-ie Dal las en Dynasty door elkaar. Dat is één toet mem, aange zien de geclicheerde nuances hem, heel begrijpelijk, ont gaan. Dan komt het ogenblik, dat Willem Zandbergen, 60 jaar getrouwe boerenknecht, a far mer's hand, die oud en wijs geworden is op de leerschool van het leven die „Alles op z'n tijd" heet, enfin, dan is er het moment dat Willem, met die nieuwsgierige, bijna ironi sche blik, schijnbaar even op veert en me waarschuwt dat ik bezig ben de hele krant vol te schrijven. Neef Jan M. van Wijk, nog steeds gastheer van Willem, trekt, als waarnemer, even de wenkbrauwen op. Hij wil, waarschijnlijk, ook een einde aan de audiëntie ma ken. Tante laat nog even een vers bataljon woorden vanuit haar herinnering oprukken. Maar dan is het welletjes ge weest. De warme middaghap wacht; het bestek ligt gereed en het vlees suddert in de donkerbruine boter. Leven op de boerderij is an ders dan het leven bij een nieuwsmedium, dat slechts, via computers, met woorden en in uitgedokterde zinnen werkt. Het is, in de diepte van de polder („De Profundis") waar het altegader groent en zingt, buitelt en springt, en tiereliert, in strofen, van het zoveelste voorjaar sinds 1863 een gezegend leven. Het onverbeterlijk, vasthoudend optimisme der natuur. Een pas gewijde frisse palmtak steekt uit onder de dwarsbalk van het kruis. Hier, in de har de slag om het bestaan, wijdt men nog z'n leven aan de God, die het al bestiert en het vernieuwde voegwerk levert. We gaan, samen met de hals starrige Van Wijken en Wil lem de nuchtere, voor de on geveer tweeduizendste chris telijke keer, op Pasen aan. Al les op z'n tijd. Voor mensen zoals Willem Zandbergen, commensaal op weg naar de eindhalte van de rit, kan niets meer stuk gaan. Volgende week dinsdag is er de eer ste keer, waarschijnlijk, dat een priester aan het altaar Willems onsterfelijke inten ties bij God aanbeveelt een H. Mis in de „Laurentius". En daarna (tante Mina gaat er al weer even recht voor zitten) komt de feestvierende meute van vrienden en magen bij een in de plaatselijke herberg van de zoete inval, Het Blesse Paard genaamd of, zo kort mogelijk, het Bles geheten; een omhaal van woorden, daar worden ze niet goed van, in dat eerlijke land. 's Effe kijken, of daar wat te happen of te drinken is!", zegt ze met innig genoegen. Maar Willem blijft er koud onder. Hij had het, overigens, niet eens mo gen weten. z'n nest is gekomen". Willem laat de waarheid in het mid den en houdt zich op de vlak te, als een van huisuit dood goeie sfinx. Wat deed Zandbergen zoal in de afgelopen zestig jaar? Wat doet-ie nog steeds? „Ja ja, kalfjes voeren. Verschrikke lijk!", lacht tante Mina, be kroond met een verzorgde grijze coiffure; „tweemaal daags of vaker. Nog steeds hoor. En gras maaien, vóór ie 65 was, met het paard vóór de masjien". „De laatste jaren, nou 23 jaar lang alweer, doen we dat met een trekker. Maar Willem heeft nooit op zo'n trekker gezeten", licht Jan M. in een spraakzaam buitje toe. En hooien hè. Hooien deed Willem uiteraard ook; want ■a 0UDEKERK AAN DEN niIJN De voorverkoop, in persoonlijke en ge- nsabonnementen voor Heft Prins Willem Alexan- irbad is deze week be lle innen. Dat was tevens w< n gelegenheid voor de oudekerkse bevolking de nieuwe chef-zwem- vi eester, Marco Reedijk te m itmoeten. .„"O! ,u d arco komt uit Zierikzee. Hij ied 31 jaar, getrouwd en heeft ziji n zoontje van bijna twee Df I )r. Tot voor kort werkte hij sport- en recreatieleider in bungalowpark Burghstede d Burgh-Haamstede. „Het was 1 prima betrekking, maar je er niets opbouwen. De steri wisselen elke veertien dagen. Als chef-zwemmeester in Koudekerk krijg je aan het begin van het seizoen kinde ren die niet kunnen zwemmen en aan het eind van de zomer hebben ze hun diploma. Dat lesgeven sluit ook beter aan bij mijn ClOS-opleiding", zegt Marco. Voorlopig woont de nieuwe badmeester in een omgebouwd kantoortje, dat hem ter be schikking is gesteld in Nieuw Poelgeest. Zijn gezin woont nog in Zierikzee, omdat nog geen huurwoning beschikbaar is. „Dat is wel even moeilijk, want in het hoogseizoen kan ik natuurlijk ook de weekein den niet naar huis". Marco wil graag in Koudekerk komen wonen, het lijkt hem een leuk dorp. „Het is belang rijk dicht bij het zwembad te wonen. Je moet er snel heen Marco Reedijk in het Prins Wil! kunnen als er iets aan de hand is. Als bijvoorbeeld de stroom uitvalt, moet je de generator aanzetten, anders vervuilt het zwemwater erg snel en loopt de temperatuur terug". Op 30 april gaat, bij goed weer, het zwembad weer open. Voorlopig kijkt Marco het eer ste seizoen rustig aan. „Eerst maar eens kijken hoe druk ik im Alexanderbad. het krijg, hoe het gaat met mijn medewerkers. Als dat al lemaal goed loopt, misschien dat ik dan wat extra activitei ten in het zwembad organi seer. Gelukkig word ik uitste kend voorbereid en ingewerkt door de vorige chef-zwem meester, de heer Van der Vel de. Het zal niet makkelijk zijn, hem te vervangen. Maar ik kan goed met mensen omgaan, dus ik heb wel vertrouwen in de toekomst". Deze week ging de gemeente raad akkoord met de verho ging met drie procent van de zwembadtarieven. Alleen de kosten voor de zweminstructie voor het B diploma zijn bijna verdubbeld: van 14,25 gulden naar 25 gulden. „Gezien de ta rieven in de regio is dat nog niet hoog", vindt Marco.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5