Sporthal nabij Stevenshof op oud rijkswegviaduct 2? PAASDAG MEUBELSHOW <§.4§IA Egs Leidse professor gevraagd af te zien van onderzoek aan de meubelboulevard inZoeterwoude! Welzijns werkers vliegen elkaar in de haren WE WORDEN NIET SERIEUS GENOMEN" VOORSTEL VAN DOCOS EN CDA: WOONWARENHUIS MEUBELEN LEIDEN CeidócSouotmt VRIJDAG 20 APRIL 1984 PAGINA 3 i eei Timij imer o| drin epas nie d LEIDEN Welzijn is iets rjetei dat geclaimd wordt. Is het niet door de arme burger, dan is het wel door de 'mijl welzijnswerker die er zijn jn zjl brood mee verdient. Staat in d er in een buurt iets te ge- drul I beuren, dan staan de „werkers" vooraan om te waken over het welzijn van de buurtbewoners. >bal eh cc wij rerjg boksen tegen het Daar waakt de buurtbewo ner zelf niet over, nee, dat doet de welzijnswerker. Zo hoort dat, want daar wordt hij voor betaald. De burger moet mondig gemaakt worden om op te kunnen onoverzichtelijke bureau cratische apparaat dat ge meente of rijk heet. En de welzijnswerker helpt daar bij. Uiteraard zijn er aller lei problemen te bedenken 'in een buurt, waar de wel zijnswerker fijn kan hel pen, maar als er in een buurt dan stadsvernieu wing wordt gedaan is dat natuurlijk wel een hele mooie aanleiding. Het is immers in deze tijd van bezuinigingen, waar het welzijns- 'erker ter discussie wordt gesteld, plezierig een dui delijke taak te hebben en ■tadsvernieuwing is heel concreet. Nu wordt er in Mare dorp aardig wat aan stadsver nieuwing gedaan. Een aantrekkelijke klus voor de welzijnswerkers der halve. Zo aantrekkelijk zelfs, dat de heren elkaar in de haren zijn gevlogen met als hamvraag: Wie mag de burgers in de wijk begeleiden. De opbouw werker met diploma Soci ale Akademie Kultureel Werk, met aantekening opbouwwerk en speciali teit stadsvernieuwing, die in dienst is bij het Leids Volkshuis, vindt dat hij n'J daar recht op heeft. Het is w, zijn buurt en stadsvernieu wing is zijn specialiteit. Nu zit er bij de Stichting Wel zijn Leiden (een hele club van welzijnswerkers dus), een consulent die speciaal Iis aangesteld om de bur gers in allerlei stadsver nieuwingsgebieden te on dersteunen, dus ook in Maredorp. De ruzie wordt thans over de hoofden van de buurtbewoners uitge vochten. De gemeente vindt, dat de consulent me van de Stichting Welzijn de burger moet ondersteu nen en.de buurtvereniging Maredorp heeft partij ge- han kozen voor hun welzijns- ipto werker. Verschillende boze brieven werden aan het gemeentebestuur ge schreven en deze schreef brieven terug naar het bestuur van het Leids Volkshuis, dat ook buurt vereniging Maredorp her bergt. „De Stichting Wel zijn ondersteunt de buurt- vertegenwoordigers als de 'buurt dat wil", schreef de gemeente op 21 februari en zij baseerde haar oor deel op de dikke nota Functioneren werkgroe pen stadsvernieuwing. lort: ithc ü'-va „Als de buurt het wil", schreef de gemeente zelf en dus zijn de buurtbewo ners van Maredorp inmid dels gemobiliseerd en het Leids Volkshuis heeft vo rige week de gemeente te rug geschreven dat de buurt niemand van de Stichting Welzijn wil. Het welzijn van de burger gaat voor alles en met wat zij willen, moet rekening ge houden worden. Daarom hebben de welzijnswer kers van het Leids Volks huis niet geschroomd al lerlei nota's uit te pluizen om de gemeente en Stich ting Welzijn op eigen woorden te kunnen pak ken. Na de laatste brief lijkt de stand één nul voor de welzijnswerker van Maredorp uit het Volks huis. Het wachten is nu weer op de brief van de gemeente of Stichting Welzijn. Intussen gaan de voorbe reidingen voor de vernieu wingen in de buurt door en de buurtbewoner die er zich voor interesseert zegt gewoon zijn zegje als dat zo uitkomt. Zomaar, zon der ondersteuning van de welzijnswerker en mis schien met evenveel resul taat. Echt zeker is dat na tuurlijk nooit. De welzijns werker doet in elk geval nog niet mee. Hij heeft nu belangrijker zaken aan zijn hoofd... SYLVIA VAN LEEU- Inbreker aangehouden LEIDEN Een 34-jarige Lei- denaar, die afgelopen woens dag werd aangehouden toen hij op de Burggravenlaan ver nielingen aan een auto pleeg de, heeft bekend schuldig te zijn aan een insluiping en een inbraak. Bij de man werden een portemonnee, een rijbewijs en kentekenbewijs gevonden. Hij had deze spullen buitge maakt bij een inbraak in een woning aan de Fruinlaan. De man stal ook twee tassen uit een bar aan de Hogewoerd en twee tassen uit de psychiatri sche inrichting Schakenbosch in Leidschendam. Farmaciestudenten over gesprek met rector: LEIDEN De eerstejaars studenten far macie zijn niet tevreden met het uitkomst van het gesprek dat zij gistermiddag had den met het universiteitsbestuur over hun eventuele overplaatsing naar Utrecht of Groningen. „Het was een treurige verto ning, we werden niet echt serieus geno men. Het leek soms wel of de rector de vragen niet begreep", aldus een van de studenten. In het gesprek werd hen een aantal toezeggingen gedaan door rector Kassenaar waarvan hen vaak de „inhoud niet duidelijk was" Zo begrepen zij niet hoe de rector kon zeggen dat zij geen stu dievertraging zouden oplopen door de overstap. „Bij een bezoek aar teit van Groningen vorige week werd ons duidelijk gemaakt dat wij drie maanden zouden moeten inhalen omdat de studie programma's niet gelijk zijn", aldus far- maciestudent P.Ooms. Ook de toezegging dat de studenten voorrang zullen krijgen bij huisvesting zei hen niet veel, omdat zij daarmee niet wisten of zij direct een ka mer aangeboden zouden krijgen. Zoals eerder gemeld moeten zo'n 60 tot 70 eer stejaars farmacie hun studie in Utrecht of Groningen afmaken, omdat de Leidse universiteit vanaf augustus geen volledige richting farmacie meer zal hebben. In Leiden komt een zogeheten Bio-farma- ceutisch Centrum en dat geeft geen toe gang tot het apothekersexamen. Dit cen trum biedt plaats aan dertig studenten. De eerstejaars willen wachten met verde re stappen tot het verslag van het gesprek van gisteren hen op schrift wordt toege zonden. Dit wordt besproken in het stu dentenoverleg op 2 mei. „We hopen dat er alsnog een serieuze toezegging vanuit het college wordt geboden. Gebeurt dat niet dan zullen we deze proberen te forceren, bijvoorbeeld door nog eens naar de uni versiteitsraad te stappen. Een van onze ei sen zal dan zijn dat we in elk geval bij overplaatsing zelf mogen kiezen in welke stad we onze studie gaan afmaken." LEIDEN De CDA-frac- tie in de gemeenteraad en voetbalvereniging Docos hebben het college ge vraagd de mogelijkheden te onderzoeken van de bouw van een sporthal op het oude rijksweg-viaduct langs de Haagse Schouw- weg. De bijna vijftig jaar oude kolos dient momen teel als dak voor het club gebouw van de voetbal vereniging. Momenteel wordt een gemeentelijk onderzoek verricht naar de mogelijkheden en de haalbaarheid van een nieuwe sporthal nabij de Stevenshof. De twee orga nisaties menen dat door een sporthal op het via duct te bouwen, veel geld bespaard zou worden. Volgens een ruwe schat ting zouden de bouwkos ten dan 2 miljoen bedra gen terwijl voor de bouw van een 'gewone' sporthal 2,8 miljoen uitgetrokken moet worden. Bovendien is Docos bereid er zelf nog wat geld bij te leggen. De voordelen van het ontwerp Het idee "rf. Een ontwerp voor «f de sporthal. van Docos/CDA zijn volgens de initiatiefnemers dat er geen grondkosten zijn, er nauwe lijks extra fundering noodza kelijk is en kleedkamers, res taurant en parkeerruimte reeds aanwezig zijn. Wanneer het plan doorgaat, zouden be paalde voorzieningen uitge breid moeten worden maar ook dat stuit niet op bezwaren. De bouw van een volwaardige sporthal waar alle binnenspor ten gespeeld kunnen worden, wordt technisch mogelijk ge acht. ontstaan nadat Docos te kam pen had met lekkages van het dak doordat het betonnen wegdek van het viaduct scheuren vertoonde. Het club huis werd in '77 onder dit via duct gebouwd. Reparatie hier van zou „vele tienduizenden guldens gaan kosten". Het plan voor deze sporthal past bovendien goed in de wens die de gemeenteraad enige tijd ge leden per motie uitsprak om te onderzoeken of er nabij de Stevenshof een nieuwe hal ge bouwd zou kunnen worden. Dit onderzoek moet voor de zomer voltooid zijn. Ook de Leidse Sportfederatie (LSF) heeft bij de gemeente aange drongen op de bouw van een nieuwe accommodatie. Vol gens de LSF is dit financieel haalbaar. Architecten hebben twee schetsen gemaakt voor de nieuwe hal die in beide ont werpen iets groter zou worden dan het oppervlak van het vi aduct. Bouwbedrijf Schouten is uitgegaan van een koepelvor mige constructie die zo'n 16 meter hoog zou worden. Het andere ontwerp van Louk Sportwethouder D. Tesselaar heeft de beide schetsen reeds onder ogen gehad en ze vol gens het CDA-raadslid en voormalig Docos-voorzitter Piet Biegstraten als zeer crea tief beoordeeld. Tesselaar is bereid de suggestie in zijn on derzoek mee te nemen. „In '86 viert Docos zijn 50-jarig jubile um. Het zou een aardig cadeau zijn als er dan een toezegging voor deze sporthal binnen was", aldus voorzitter J. Hoge- boom. Veel belangstelling voor vakantieactiviteiten Bijna 1300 schoolkinderen namen woensdag en donderdag deel aan de vakantieactiviteiten in de Groenoordhallen. Gezien het feit dat deze voor de eerste maal georganiseerd werden, een mooi aantal, zo meenden de organisatoren. De jeugd kon deelnemen aan activiteiten als judo, gewich theffen, straattekenen, fietscross etc. etc. De bezigheden waren georganiseerd in het kader van een experiment vandalismebestrijding. Vandalen richten in Leiden jaarlijks voor 1,2 miljoen gulden vernielingen aan. Men verwacht dat dit soort activiteiten zichzelf terug verdienen. I-jarige Vrouw breekt been LEIDEN Een vrouw uit Leidschendam gisterochtend rond tien uur met een open onderbeenbreuk naar het AZL gebracht. De vrouw was passagier van een auto die op de Voorschoterweg in de berm terecht kwam. De bestuurster, een 48-jarige vrouw uit Amsterdam, wilde iets van de achterbank pakken en reed de berm in. De Am sterdamse liep geen dingen op. Man wil dronken echtgenote bevrijden LEIDEN Een 34-jarige man uit Leiden gooide gisteravond een ruit van de voordeur van het politiebureau in. De opge wonden man wilde zijn vrouw bevrijden. Zijn 28-jarige vrouw was rond kwart voor elf op de Celebesstraat dronken achter het stuur gehaald. Voor de bloedproef werd zij naar het bureau gebracht. De vrouw kreeg een rijverbod, de man een verbaal wegens vernieling. Vervolgens mocht het echt paar naar huis. Volksdansinstuif In clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126 wordt vrij dagmiddag 27 april van twee uur tot half vijf een volksdansinstuif voor ouderen (55-plussers) gehouden. Het volksdansen staat onder leiding van Ger Else naar en de deelnamekosten bedragen een rijksdaalder. Min 8 Toneelvereniging Imperium brengt zondagmiddag 29 april de kindervoorstelling „Min 8" op de planken van het mi cro-theater aan de Oude Vest 33e. De voorstelling begint om half drie, kinderen moeten drie gulden entree betalen, volwassenen zes gulden. Wandeltocht De Wandelkring Leiden en omstreken van de KNBLO houdt maandag 30 april de Oranjewandeltocht Deelne mers kunnen kiezen uit vier afstanden: 5, 10, 15 en 25 kilometer. De inschrijfkosten bedragen een rijksdaal der. Tussen negen uur 's morgens en half drie 's mid dags kan worden gestart vanaf de IJshal aan de Von dellaan. Hot House Het Paul van Kemenade Kwintet geeft zaterdagavond 28 april een concert op de Jazzzolder Hot House aan de Bree- straat 66. Het optreden begint om tien uur. Reünie Kolping Leiden houdt zondag 29 april een reünie voor voormalige Sint Jozefgezellen, 's Morgens om tien uur wordt begonnen met een Heilige Mis in de St. Lode- wijkskerk, daarna is er een koffiebijeenkomst in het zaaltje van het St. Jacobshof aan de Douzastraat. Oud- St. Jozef gezellen worden verzocht hun deelname bij het secretariaat aan te kondigen, tel. 411644. Collecte De jaarlijkse „bevrijdingscollecte" van het Chili Front Lei den wordt dit jaar in de week van maandag 30 april tot en met zaterdag 5 mei gehouden. Dit keer wordt geld voor de stad Concepción ingezameld. Het geld gaat naar Radio Li beration, een videoproject, een vormings- en onderwij sproject voor vrouwen en sociale en medische zorg. Het Chili Front heeft behoefte aan collectanten. Men kan zich aanmelden bij het comité, Herensteeg 5, Leiden. Of telefo nisch bij Toos Fallaux (140397) of Ricardo Rementeria (310264). Tweedaagse De Wandelkring Leiden en omstreken verzorgt een busreis naar de wandeltweedaagse in het Luxemburg se Diekirch. Dit evenement wordt gehouden op zater dag 26 en zondag 27 mei en per dag kunnen 20 of 40 kilometer worden gelopen. De kosten bedragen 100 gulden per persoon. Meer inlichtingen zijn verkrijg- l«--- J~ -*-t Den Haag, Hackfortstraat 140 GRONINGEN/LEIDEN De Leidse prof. dr. L. Louwe Kooijmans heeft van de direc teur van het Biologisch Arche ologisch Instituut van de Gro ningse Universiteit, prof.H.T- j.Waterbolk, te horen gekre gen dat hij beter af kan zien van verdere opgravingen in het Drenthse Dwingelo. De Leidse professor was door het Drenthse college van Gedepu teerde Staten gevraagd een onderzoek in te stellen naar een nieuwe archeologische vindplaats in Dwingelo (in de buurtschap Eemster). De voor werpen die daar gevonden zijn, vertonen namelijk enige gelijkenis met eerdere vond sten van de amateur-archeo loog Tjerk Vermaning in de zelfde buurt. De eerdere vond sten waren voor de Groningse professor H.Waterbolk en met name zijn assistent drs. D. Sta- pert in 1975 aanleiding om het provinciaal bestuur (als eige naar van de vondsten) te advi seren Vermaning aan te kla gen wegens vervalsing. In ho ger beroep werd Vermaning van die beschuldiging echter vrijgesproken. In een brief aan zijn Leidse collega schrijft prof. Water bolk, dat medewerking aan de opgraving in Dwingelo bij i'ournalisten de indruk zou cunnen wekken „dat er ook in wetenschappelijke kring nog discussie is over de echtheid van de collecties Hoogesmilde en Hijken". Volgens de Gro ningse hoogleraar is de kwes tie Vermaning meer gediend met een duidelijke uitspraak van de vakwereld over de valsheid van de stenen dan „het opgravingsresultaat, dat hoe dan ook onzeker zal zijn". Prof. Waterbolk sluit namelijk niet uit, dat de gevonden ste nen voorwerpen, es van tevo ren zijn ingestopt. Hij waarschuwt zijn Leidse collega contacten met vrien den van Vermaning uit de weg te gaan, omdat hij zich dan „aan zekere vormen van chantage" zou kunnen bloot stellen. „Daarin verzeild te ra ken, zouden we niemand wil len toewensen. Ook dat moet een reden zijn voor maximale terughoudendheid". Ook drs. D. Stapert, de assis tent van prof. Waterbolk, die de zaak Vermaning aan het rollen bracht, ontraadt de Leidse hoogleraar met klem, zich in te laten met nieuwe op gravingen in Dwingelo. „Ik ben van mening dat mijn ar gumenten voor vervalsing van het Vermaning-materiaal af doende zijn en eigenlijk geen twijfels toelaten. Als bij het materiaal van Eemster (Dwin gelo, red.) dezelfde kenmerken voorkomen als bij het materi aal van Hoogesmilde en Hij ken, kan er geen sprake zijn van echte midden-paleolietheh (prehistorische stenen werk tuigen), waarom zou je een on bestaanbare vindplaats willen opgraven??", aldus drs. Stapert in zijn brief aan Leiden. Prof. Louwe Kooijmans liet prof. Waterbolk en drs. Sta pert schriftelijk weten dat „enige aandacht voor Eemster nuttig kan zijn". Ook staat hij niet afkerig tegenover een „oriënterende" opgraving daar. „Ik ben mij tenslotte zeer bewust, dat graven in Eemster nauwelijks een oplossing kan geven in de kwestie vals of echt. Als er evenwel een uit drukkelijke wens voor zo'n onderzoek is, dan zouden we daaraan toch tegemoet kunnen komen?", zo schrijft prof.Lou we Kooijmans zijn Groningse collega. Hij schreef echter eveneens, niet tot opgraving over te gaan zonder toestem ming van beide Groningers. ADVERTENTIEi Geopend van 10-17 uur. Zoeterwoude Hoge Rijndijk 315, tel. 071-899346 Zoeterwoude Hoge Rijndijk 313, tel. 071-899356

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3