Pasen brengt kentering teweeg in tomatenprijs De ene wand is de andere niet IN EN OM OE KAS binnen de perken Ie kinderhand fen -mond beter n fraaier gevuld Leven met groen" boerenmanifestatie voor breder publiek roentclefoon: vraagbaak uin- en dierenliefhebbers MtkUèUnmiéUèÈÊmÉÊèÊéidètÈtM Kindertuin A JSUMENTENINFORMATIE /LAND EN TUINBOUW SaidóaQowiwnt VRIJDAG 20 APRIL 1984 PAGINA 19 1-14.0 gotx stofte T wordt heel wat afgetobd ln d"m 'de kleine zijn maag vol te To' iten krijgen en zijn bord 12421 eg Het moet in een behoor- -eldefl|k iempo gebeuren en zo hoon mogelijk. Want Jnoei aan tafel is voor veel gebru jc1ers een dagelijkse erger laar in de ogen van de peu- x hoort knoeien bij de sen- 5terin| itie van eten en drinken. De suter die groot wil zijn en Je~e'r zelf in slaagt zijn lepel ijzé ?ar de mond te brengen, ier. Teeemt wat morsigheid op de jop toe. Alleen heeft zo'n ind de handicap dat zijn •tgerei misschien wel in rolijke kleuren is uitge- ièrd, maar niet is ontwor- •tt met de gedachte dat hij ..zij, er mee aan de slag loet. n dan ineens een door de ema onder studenten indus- iël.e vormgeving uitgeschre- ket *u wedstrijd in het ontwer- ii- tx van nieuw baby eet- en Groo "inkgerei. Maandag zijn de Te rijswinnaars bekend ge laakt en hun produkten zijn ndsdien tot eind april te be zichtigen in museum Het Kruithuis in Den Bosch. De Hema komt ermee tegemoet aan de wens van de Kring industriële ontwerpers (KIO) om studenten en bedrijfsle ven veelvuldiger met elkaar in contact te brengen. Geen getuimel Geheel in stijl waar het om baby's gaat heet het bekroon de ontwerp van Roger Kils- donk „Wolk". Het is een drinkbeker zonder oren, af gestemd op kinderhand en kindermond geen tuimel- beker die te zwaar en te om vangrijk is en tegelijk een „onderschatting van het kind". Kilsdonk, na mavo en tech nische opleiding via tekenen en schilderen terechtgeko men in de architetonische vormgeving, heeft voor zijn ontwerp kleine kinderen goed geobserveerd. Zijn erva ringen heeft hij vervolgens met een kinderarts bespro ken. Hij kwam tot de bevin ding dat peuters die in staat „Wolk", de bekroonde beker van Roger Kilsdonk Kookset van Cees Christiaans Fleskussen, zacht als een moeder borst, van Wendy Wheatley Flesverwarmer van Willem Veder zijn zelf een beker aan de mond te brengen, ook geen problemen hebben met het neerzetten. En mocht er toch een ongelukje gebeuren: een bijzonder geconstrueerde deksel verhindert dan dat de beker leegloopt. Met twee handen brengt het kind de beker naar de mond. Oren aan de beker, die altijd een goed contact met de be ker verhinderen, ontbreken. Maar door de lijn van de be ker is hij toch goed vast te houden, zelfs door kinderen van net een jaar. Met onge veer twee jaar kan het kind de beker met één hand vast houden. De deksel van de beker is voorzien van gleufjes die zo smal zijn dat de vloeistof er niet zondermeer doorloopt. Pas als het kind zuigt, komt de vloeistof erdoorheen. Zo regelt de peuter zelf de hoe veelheid en de snelheid waarmee hij drinkt. De dek sel is eenvoudig schoon te maken en het kind kan aan elke kant van de beker drin ken. Is het kind later groot genoeg, dan kan de deksel er definitief af. Het kind zelf en het leren drinken heeft Kilsdonk dus tot uitgangspunten genomen. Deze uitgangspunten, het doordachte resultaat en de aantrekkelijke versiering hebben voor de jury de door slag gegeven: de eerste prijs. Tweede en derde prijzen werden niet uitgeloofd, wel een zestal eevolle vermeldin gen. Er was nog een beker, zelfs een tuimelgeval. Julia Dozsa bekeek de nadelen van de meeste huidige tuimelbekers het tuitje en de slecht slui tende deksel en maakte een combinatie met een ge wone drinkbeker. Het tui- melgedeelte is als het kind het niet meer nodig heeft, te verwijderen. Ook zij maakte in de bekerrand een drinko- pening die is aan te passen aan de behoefte van het kind en aan de vloeistof en zelfs geheel is af te sluiten. Goed kunnen vasthouden is ook hier uitgangspunt geweest. Cees Christiaans ontwierp een kookset gericht op het zelf bereiden van een baby maaltijd, maar ook te gebrui ken bij de overgang van pot jes op meeëten met de overi ge gezinsleden. Bestaande pannetjes zijn meestal te groot of staan instabiel op het fornuis. Het door hem ont worpen setje bestaat uit pan netje, deksel en vuurvaste ring met handvaten die de maaltijd warm houdt. Kneedbare fles Het fleskussen van Wendy Wheatley is bedoeld als cor rectie op de bekende zuigfles. Het kussen is niet hard en stijf als de onnatuurlijke fles, maar zacht en bol als een moederborst. Dus aangenaam voor het kind om vast te houden. Het fleskussen werkt bovendien warmte-iso- lerend. Als het kind van de flessevoeding af is, kan het kussen als'een stuk speelgoed worden gebruikt. Willem Veder ontwierp een zuigfles- en potjesverwarmer die zonder water werkt. Fles of potje gaan in een cylinder- vormige klem, die op zijn beurt in de houder wordt ge plaatst. In de voet van de houder zit een schakelaar die voor stroomtoevoer zorgt en tevens de temperatuur be waakt. Met mes Sjef Marée maakte een eer vol vermeld bordje dat voor zien is van zuignapjes en daardoor niet kan verschui- Drink-/tuimelbeker met verstelbare opening van Julia Dozsa ven. Dus altijd beide handen vrij voor het voeden van de peuter. Het bordje heeft een bolling waardoor het voedsel in een gootje terecht komt en gemakkelijk is op te lepelen. Een eigen peuterbestek, dat er rekening mee houdt dat het kind dit materiaal anders gebruikt dan een volwassene, vormt het ontwerp van Paul Dirks. Het bestek is compleet met mes, omdat kinderen dit leuk vinden, hoewel het mes zonder puntige of snijdende delen is. De steel van de lepel is bol aan de onderkant, het lepelbakje vergemakkelijkt het scheppen uit een bord en is niet zo diep dat de lepel moeizaam tegen de bovenlip hoeft te worden schoonge veegd. Drd met gootje van Sjef Marée s, lepel en vork van Paul Dlrks Moderne ka mer met „panneaus". In Franse paleizen en ande re grote behuizingen treft de toerist vaak in balzalen en slaapvertrekken, in bou doirs en onduidelijke lee fruimten wanden aan, die zijn versierd met „pan neaus". Dit zijn door lijs twerk ingesloten velden van een kamerbetimmering („Antiek", mr.Frans Dony). „De term wordt meest ge bruikt wanneer de stof, waaruit het vervaardigd is, afwijkt van die van het lijs twerk: lakwerk, zijde, tap- piserie". Deze decoraties zijn min of meer uit de motteDallen ge haald; exponent hiervan zijn de wandverdelingen in vlakken van verschillende soorten behang (bloembe- hang in combinatie met streepbehang, etc.). Men kan een muur echter ook verdelen in twee of drie bo ven elkaar liggende banen of stroken, of in een buiten rand met een middenvlak. In feite een variant op de „panneaus". In de meeste huizen, vooral die in de nieuwbouw, heeft men de muren fantasieloos en vlak gehouden. Met pro fiellatjes op behang of ge verfde deuren kunnen evenwel zeer decoratieve effecten worden bereikt, zeker als je ook de verftint van het houtwerk aanpast aan de hoofdkleur van het behang of aan die van een der motieven in het be- hangdessin. Plafonds knappen geweldig op van een profiellat of van met ornamentenrand afge werkte gedeelten, waarin het gedessineerde behang van de wand terugkomt. Deze sfeerplaatjes zijn na tuurlijk alleen bedoeld als een suggestie, evenals de tip om mooie ronde dessinge deelten van overgeschoten behang in een serie in bij passende kleur gelakte hou ten schilderijlijstjes te vat ten. Deze staan heel sierlijk tegen de wand, die met uni- behang is bekleed. TINY FRANCIS commissie die elke twee jaar in het Brabantse Liempde werktuigendagen organiseert, heeft nu ook een evene- •nt opgezet voor een veel breder publiek, „Leven met >en". Dat heeft H. van Dinther van de Noordbrabantse ristelijke Boerenbond meegedeeld. De werktuigendagen een beurs voor boeren en tuinders, die dit jaar op vrij- 18 mei begint Gebleken is dat ook leken belangstel hebben voor de ontwikkeling in de land- en tuin- w", aldus Van Dinther. Op de manifestatie „Leven ■t-groen" zal enerzijds worden getoond hoe de land- en linbouw werkt, terwijl anderzijds ook plaats wordt ïnge- timd voor verlangens en wenSen van andere belangen- oeperingen. 'olarisatie van belangen is weinig zinvol. Dat alleen eco- omische motieven altijd het zwaarst moeten wegen is ook j boeren en tuinders al lang achterhaald", aldus de heer an Dinther. Op de manifestatie wordt nader ingegaan op e huisvesting, de omgang met dieren, technische ontwik- elingen in de land- en tuinbouw, volkstuin, het natuur- eheer en Je recreatie op het platteland. Deelnemende or- inisaties zijn onder meer de ANWB, het IVN, Staatsbos- iheer, het ministerie van Landbouw, de Nederlandse ruittelersorganisatie, de Koninklijke Maatschappij Tuin- Plantkunde, agrarische belangenorganisaties en vele ideren. „Leven met groen" wordt op 18 mei officieel ge iend door landbouw-minister Braks en duurt tot en met mei. oe lang kan ik iad bewaren? aarom leggen ijn kippen geen eren? en: wat oe ik tegen lui- In op mijn Ole- nder? Voor deze vele andere die be- ■kihg hebben iet onderhou- en verzorgen in tuin, planten en huisdieren, kan men voort aan de Groen te lefoon bellen. De Groentelefoon is een initiatief van het Overleg orgaan Milieuza ken. De telefoon (038-982530) wordt op werk dagen (tussen half tien en half vijf) bemand door vier jonge men sen, die een mid delbare tuinbou- wopleiding heb ben genoten. Zij zijn al werkzaam als vrijwilligers met behoud van uitkering bij de afdeling plantsoenen van de gemeente Zwolle. Premier stelt databank voor tuinbouw en handel in werking Minister-president drs. R.F.M. Lubbers stelt op dins dag 8 mei in Nieuwspoort, Hofcingel 12 in Den Haag, de databank voor de voedings- tuinbouw officieel in wer king. Deze databank, geba seerd op de viewdatatech- niek, kan alle geledingen in de voedingstuinbouw (30.000 telers, 5000 handelaren, 43 veilingen, honderden toele veranciers en tientallen in stellingen op het gebied van onderzoek, voorlichting en onderwijs) op supersnelle wijze informeren over actue le bewegingen in de produk- tie en op de markt in binnen- en buitenland. Daarmee is de voedingstuinbouw de eerste in deze sector van het be drijfsleven die met alle gele dingen inspeelt op het infor matiebeleid dat het kabinet voorstaat. De databank wordt geëxploiteerd door de BV Uitgeversbedrijf voor de Tuinbouw (Groenen en Fruit) een dochter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen en het Vakblad voor de Handel in Aardappelen Groenten en Fruit een stichting van de handelsorganisaties. Deze nieuwe informatiebron voor de tuinbouw en de handel wordt van groot belang ge acht voor een snelle commu nicatie en het inspelen op in ternationale markt ontwik kelingen door telers en han del in deze produkten. Bo vendien zijn verschillende departementen te weten Ver keer en waterstaat (PTT), Economische Zaken en Landbouw, nauw betrokken bij de activiteiten van deze databank door respectievelijk de distributie van informatie, de startsubsidie en als mede- leverancier van informatie. Keurig ingepakte vleestomaten. Aan de relatief lage prijzen voor tomaten van de afgelo pen tijd is onder de druk van de groeiende vraag (in ver band met Pasen) voorlopig een eind gekomen. Bijko mende factor voor deze ken tering is het verminderde aanbod uit Marokko en Spanje. De consument was de afgelopen maanden verwend geraakt, omdat lage prijzen werden genoteerd, zeker voor de tijd van het jaar. Be halve Marokko en de Canari- sche Eilanden leverde Neder land ook een flink aandeel op de tomatenmarkt, hiertoe in de gelegenheid gesteld door een aanzienlijk vroegere aanplant. De vraag naar de eerste Ne derlandse tomaten was in maart tweemaal zo groot als in het jaar daarvoor. De eer dere aanplant had het moge lijk gemaakt om eerder met de tomatenteelt te beginnen. In december bedroeg de aan plant 710 hectare, zeven pro cent meer dan in 1982, in ja nuari 425 hectare, achttien procent minder. Door de ver vroeging van de aanplant kwam de tomatenaanvoer al snel op gang. Tot en met de eerste week van april wer den er al 10,5 miljoen kilo ronde tomaten geveild, dit is ruim een kwart meer dan in 1983. Ook van vleestomaten werden aan het begin van het seizoen grotere hoeveel heden dan voorheen aange voerd. Tot 6 april ging het om ruim drie miljoen kilo, vijftig procent meer dan vo rig jaar. De aanvoer in de tweede week van april steeg overigens minder snel dan in de weken ervoor. Daardoor werd een deel van de voor sprong weer teniet gedaan. De prijzen die de tomaten in maart opbrachten zullen voor de telers geen stimulans zijn om volgend jaar weer te be ginnen met zo'n vroege aan plant. De prijzen voor ronde en vleestomaten lagen tot 6 april tien tot vijftien procent onder het niveau van de drie voorgaande jaren. Minder concurrentie en de naderende Pasen deden de prijzen vanaf 6 april echter weer sterk oplopen. De prij zen lagen circa zestien pro cent hoger dan vorig jaar in dezelfde tijd. Hoewel de Kanaaleilanden nog immer geduchte concur renten zijn van ons land, ver liezen zij steeds meer terrein. Ondanks het feit dat de aan voer van Guernsey eerder begon, exporteerde Neder land meer dan voorheen naar de overkant van de Noordzee. De export van in Nederland geteelde tomaten is vorig jaar toegenomen, in totaal werd 392 miljoen kilo uitgevoerd. De belangrijkste afnemer, West-Duitsland, stelde met een daling van vier procent kennelijk iets minder prijs op ons produkt. Over meerdere jaren bezien is de rek uit de export naar onze oosterbu ren. Al enige jaren schom melt het kwantum tussen de 210 en 220 miljoen kilo. En geland en Frankrijk blijken in toenemende mate gretige afnemers van Nederlandse tomaten. Deze drie Westeu- ropese landen waren vorig iaar verantwoordelijk voor bijna negentig procent van de totale uitvoer. 1 Een telefonische vraag van een jonge moeder van twee kinde-'"n*- ren die na eindeloos op de wachtlijst gestaan te hebben eindelijk - - een volkstuin heeft bemachtigd: „Waar kan ik het beste door mijn kinderen van 8 en 10 jaar een hoekje van mijn tuin laten •-» verbouwen". Moeilijke vraag. Vooral omdat mevrouw er niet bij vertelt of haar kinderen gewend zijn in een tuin te werken. Ook weet ik niet hoe die kinderen tegenover de natuur staan. Laten we er maar vanuit gaan dat mevrouw en de kinderen niet zo veel van tuinieren weten. En dat moeder van plan is de kinde ren van begin af aan te leren hoe dat in elkaar zit. Met de na tuur waar we allemaal zoveel mee te maken hebben. Regel 1 is dat je de kleinen niet al te veel moet belasten. Geef ze dus in ieder geval niet een te groot stuk van de tuin. Om te bginnen zijn 2 vierkante meters meer dan genoeg. Die hoeven natuurlijk niet aan één stuk te liggen, maar kunnen verdeeld zijn over de moestuin en de bloementuin. Zorg er in ieder geval voor, dat het groen dat ze tot hun beschikking hebben, in het eerste jaar dat ze als amateurs tuinierders in de weer gaan, goed bewerkt is. Goed los maken en zorgen voor een gepaste bemes ting. Dat mag de volwassene wel voor de kinderen doen. Kiest daarnaast wel voor snel kiemende zaden zodat ze niet oeverloos, hun geduld op de proef moeten stellen. Peterselie met een kiem tijd van zes weken bijvoorbeeld hoort niet thuis in een kinder tuin. Dat duurt gewoon te lang en daardoor gaat het kinderple- zier in het tuinieren gauw voorbij. Begin daarom met zaden die snel opkomen en vlug resultaat laten zien. Sterrekers is zo'n zaad, mosterdzaad een ander. Kinderen kunnen ook snel genie ten van winde of Indische kers. Vlijtig Liesje en Afrikaantjes. Pas als ze enige ervaring hebben met tuinieren komen planten als tulp, anemoon, crocus en dergelijke in aanmerking. Die wor den immers in de herfst al in de grond gestopt. En dan duurt het nog hele winter lang voordat er resultaat te zien is. Op dezelfde manier moeten we wachten met het kweken van rozen, heesters en bessenstruiken. Tot de kleinen een bepaald inzicht hebben gekregen in de gang van de natuur. Wie zijn of haar kinderen vertrouwd wil maken met het natuur lijke gebeuren doet er goed aan dagelijks met hen er over te pra ten. Niets is beter voor het wekken van begrip dan er elke keer als daartoe aanleiding is met elkaar van gedachten over te wis selen Bekend is dat ze zelfstandig reageren op gesprekken met hun verzorgers Als je je kind wilt leren hoe de natuur in elkaar zit is het de beste manier om dat te bereiken er met elkaar over te praten Als je baas in eigen tuin wilt blijven en wie wil dat niet, is het goed om van tevoren met elkaar af te spreken waar de grenzen tussen uw eigen tuin en die van uw zoon of dochter lopen. Er is niets op tegen dat de kinderen helpen in de volwas sen tuin, maar dat helpen moet niet leiden tot een voorbeeld van de wal in de sloot. Of van de regen in de drup. Ook jonge men sen weten heel goed te waarderen dat er bepaalde regels zijn, waaraan ze zich moeten houden. De meeste mensen hebben be hoefte aan een soort discipline. En de natuur die de wetten be paalt waaronder een volkstuin floreert, bestaat voor een groot deel uit discipline. Wie de kinderen in de moestuin een snel ge noegen wil doen verschaffen ze wat zaad van radijs. En enkele goede pootaardappelen. Radijs komt snel op, levert smakelijke en aangenaam ogende vruchten En is het ook voor volwasse nen. Het is steeds een wonder dat uit een aardappel een com pleet maal kan groeien voor een gezin. Wat al voor een groot mens geldt wat moeten kinderen daaraan niet allemaal in zien. vergt overigens wel wat geduld van zoon of dochter, hoeweVde plant al snel laat zien dat hij er is. Oefenen in geduld is hier overigens meer nodig om te voorkomen dat de vruchten te vroeg worden opgegraven.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 19