Spelers maken bezwaar tegen Bert van der Helm Concurrentiestrijd tussen midpool-hil€jart en snooker rotest over ïfzeggingen old Race sportuitslagen [nogeli jk ook schuldig aan omkoping RWDM Damremises weer troef 'MAijSPORT £öidóaQommit VRIJDAG 20 APRIL 1984 PAGINA 17 (Van onze correspondent) RUSSEL Er is in België sprake van een tweede inkopingszaak, waaraan de voetbalclub Standard uik zich schuldig gemaakt zou hebben. Uit een onder- ek in de Luikse boekhouding zou gisteren gebleken (n dat in de wedstrijd RWDM-Standard enkele weken jor het einde van de competitie 1981-1982 Standard >or middel van geld de uitslag heeft willen bepalen. wedstrijd eindigde in een nederlaag van 3-1 op ei- 31 terrein voor RWDM. Beide clubs wensten gisteren een commentaar te geven. Ook de Belgische voetbal- >nd wil voorlopig niet ingaan op de zaak. ze tweede omkopingszaak zou ook het initiatief geweest zijn i de voormalig trainer van Standard, Raymond Goethals. Op februari j.l. werd bekend dat Goethals en de manager van andard, Roger Petit, ook achter de omkoping zaten van Wa- rschei, waarmee op de laatste dag van de competitie 1981-1982 et kampioenschap van Standard veilig gesteld werd. De be- okken spelers liepen twee weken geleden schorsingen op van in tot drie jaar. Goethals en Petit kregen een verbod ooit nog •n functie in de voetbalsport te vervullen. Bij de wedstrijd andard-Waterschei ging het om een luttel bedrag van 24.000 ulden. Hoe groot het bedrag is, dat eventueel gemoeid is met de puleerde uitslag bij RWDM, is niet bekend. EERLEN De organisatie m de Amstel Goldrace heeft otest aangetekend bij de in- rnationale federatie van be- epsrenners (FICP) wegens bntractbreuk. Drie equipes ebben zich namelijk onver lacht teruggetrokken voor de lederlandse klassieker, die za- jrdag in Limburg, tussen jeerlen en Meerssen, wordt jhouden. De organisatoren erden nu geconfronteerd Iet de afzeggingen van de Ita- Eanse ploegen iet onder anderen Johan Velde, Frits Pirard en Lu- i van Impe) en Reverberi iet Sven Ake Nilsson en Renê Koppert). Ook meldde de Franse ploegleider Cyrille Guimard zijn B-ploeg af, nadat hij eerder al de kopstukken Greg Lemond en Laurent Fig- non naar Colombia had ge stuurd. De reden van de afzegging van Poggiali zou de ziekte van Johan van der Velde zijn. Zijn landgenoot Reverberi kwam met eenzelfde excuus. Boven dien werd gewag gemaakt van een ernstige valpartij, waarbij de Nederlander Koppert was betrokken. De Westlander zou daardoor niet in staat zijn te starten. !ware schorsing Wilco van Buuren EN HAAG De tuchtcommissie van de KNVB heeft deze eek slechts twee zaken van spelers uit de eerste elftallen van betaald voetbal te behandelen gekregen. De Ajax-amateur 20 van Buuren werd naar aanleiding van zijn derde gele lart geschorst voor drie wedstrijden. Cooke van FC Twente jen speelverbod van twee wedstrijden. Definitieve selectie NOC DEN HAAG Het bestuur van het Neder lands Olympisch Comité (NOC) heeft giste ren voor vier Olympische onderdelen, hoc key, waterpolo, schoonspringen en boksen, de definitieve kandidaten aangewezen voor deelneming aan de Zomerspelen in Los An geles. Aan de Olympische hockeytoernooien doen een Nederlandse dames- en heren- ploeg mee. Het nationale waterpoloteam is ook aangewezen voor deelneming aan de Spelen. Daphne Jongejans doet definitief mee aan de strijd op de drie-meterplank bij het schoonspringen. Voor het bokstoernooi werden zoals bekend Pedro van Raamsdonk (middengewicht) en Arnold Vanderlijde (zwaargewicht) aangewezen. HUISSEN In de derde ronde van het Ne derlands kampioenschap dammen voor heren is Auke Scholma mede op kop gekomen. Scholma slaagde er gisteren als enige in zijn partij in winst om te zetten. Dollekamp was zijn slachtoffer. De overige deelnemers aan de titelstrijd kwamen remise overeen. De leiders Clerc (remise tegen Jansen), Van der Wal (re mise tegen Van den Borst) en Scholsma bezit ten nu vier punten. De achttienjarige Leun Otten uit Eibergen, die reeds voor de laatste ronde zeker was van de nationale damtitel bij de dames, heeft deze uit eindelijk veroverd met 16 punten uit 9 partijen na haar remise tegen Heitmeier. Ashcroft en Sorensen weg bij FC Twente ENSCHEDE De Engelsman Billy Ashcroft en de Deen Jan Sorensen zullen FC Twente aan het einde van het seizoen verla ten. De twee spelers konden met de club niet tot overeenstem ming komen over een verlenging van hun contract. West-Duitsland VFB Stuttgart, titelkandidaat in de Bundesliga, is als vierde club gecontracteerd voor het Rotterdam-toernooi, dat op 17 en 19 au gustus in het Feyenoord-stadion wordt gehouden. Andere deel nemers zijn: Manchester United, Anderlecht en Feyenoord. Kickers Offenbach heeft gisteren in een vooruitgespeelde wed strijd uit de Bundesliga met 3-1 van mede-degradatiekandidaat FC Nürnberg gewonnen. Door dat resultaat zijn de als laatste geplaatste Neurenbergers vrijwel zeker van degradatie. Offen bach heeft nog een mogelijkheid dat negatieve competitie-resul taat te ontlopen. „ONERVAREN" OUD-KAMPIOEN MOGELIJK NIEUWE HERENCOACH TAFELTENNISBOND MOSKOU De opvol ging van bondscoach Mi lan Stencel laat de Neder landse tafeltennissers in Moskou niet onberoerd. Hun profielschets is op het lijf geschreven van Jan Vlieg, de huidige da- mescoach. Unaniem staan zij achter diens benoe ming, maar bij geruchte hebben ze vernomen, dat ook Bert van der Helm en in mindere mate Carel Deken hoog op het ver langlijstje van de sport- commissie staan. Van der Helm zou zelfs al een principe-akkoord hebben bereikt met de NTTB om als herencoach en als coördinator van de dames- en herenselecties te fun geren. De verhalen hebben de stem ming onder de spelers doen omslaan. Er is sprake van een zekere agitatie, nu er onzeker heid bestaat over de vraag of de sportcommissie de inspraak van de spelersgroep wel se rieus heeft genomen, of weer zoals in het verleden zijn eigen gang is gegaan. In de groep leven grote bezwaren te gen de komst van Van der Helm. Volgens de selectie is de meervoudig nationaal kam- Eioen nog maar een broekie in et trainersvak. Hij heeft nog niemand leren pingpongen en zijn debuut als trainer van Tempo Team is het afgelopen seizoen op een drama uitge draaid. Hoewel de sportcom missie de opvolging al rond heeft, onderneemt het geen poging de onrust in de spelers groep weg te nemen. Pas zon dagmorgen, op de laatste dag van de Europese titelstrijd in de Russische hoofdstad, wil de de selectie over zijn coach inlichten. Bert van der Helm. Uittocht De geagiteerde stemming re sulteerde gisteren op de eerste dag van het individuele toer nooi, in een complete uittocht van de Nederlandse spelers. Het was een aftreksel van het verhaal van de tien kleine ne gertjes. Van de tien bleken er na de eerste dag nog precies drie over te zijn. Zeven, inclu sief alle heren, sneuvelden. Vriesekoop, Kloppenburg en Jansma overleefden de tradi tionele exodus. Bij de heren haalde alleen Ron van Spanje de tweede ronde. Broertje Henk en Bob Potton, de oog appels van coach Stencel, lie ten de vertrekkende Joego slaaf lelijk in de steek door al in de openingsronde tegen de lamp te lopen. Tweevoudig na tionaal kampioen Henk van Spanje, die voor het Zweese Falkenberg gaat spelen, ging volstrekt onverwacht in vier games (14-21, 21-10, 21-23, 24-26) onderuit tegen de Fransman Francois Farout. Bob Potton trof in de Tsjecho- slowaak Miroslav Broda een gereputeerde tegenstander en gaf na twee goede games de strijd op: 21-19, 20-22, 13-21, 10-21. Anne Vlieg haalde het hoofdtoernooi, maar verloor van de Rus Ivan Minkevitsj (0- 3). Ron van Spanje werd in de tweede ronde gedoofd binnen vijftien minuten verslagen door de Engelse topspeler Des- mond Douglas: 9-21, 6-21, 18-21. Bij de dames bleef het EK-opt- reden van Ellen Bakker en Sandra de Kruiff beperkt tot respectievelijk drie en vier ga mes. De 17-jarige Ellen Bak ker was zonder de steun van vader Gerard, die zijn eerste grote toernooi sinds jaren mist, volstrekt hulpeloos tegen de Poolse Katarzyna Calinska (16-21, 16-21, 15-21). Sandra de Kruiff hield het tegen de Brit se Joy Grundy een game lan ger vol: 8-21, 14-21, 21-18, 14-21. Mirjam Kloppenburg bereikte via een overwinning in de eer ste en een bye in de tweede al de derde ronde. Zij mag nu de batjes kruisen met Zsusza Olah. Het debuut van Jantien Jansma verliep buitengewoon goed. De Groningse haalde de derde ronde door een zege van 3-1 op de Frangaise Patricia Germain en treft nu de sterke Russin Popova. Bettine Vriesekoop (eerste ronde vrij) haalde na haar openingspartij tegen de Zweedse Menni Weizades op gelucht adem. De 22-jarige Ha- zerswoudse is op elk groot toernooi bevreesd voor de eer ste ronde. Nu won ze met 21- 12, 21-14, 22-20 (na 15-20) en ontmoet nu Pellikanova. EN HAAG Het snoo- er wint ook in ons land eeds meer aan populari- it. Deze onder invloed m de kabeltelevisie uit root-Brittannië overge- aaide vorm van biljarten irgt echter een speciale, iet gaten in de vier hoe- en uitgeruste tafel die iclusief import al gauw 'n 25.000 gulden moet )sten. Een bedrag, waar- >or menige vereniging igetwijfeld zal terug- hrikken. Inmiddels is in ook een redelijk en islist goedkoper alterna- ïf gevonden. Op woens- ag 9 mei vindt bij de 's- ravenhaagsche Biljart- ub, tegenwoordig geves- ;d aan de Laan van eerdervoort 1158, de na- anale primeur van dit 'genaamde midpool-bil- rt plaats. het daarvoor georgani- erde toernooi, waarvoor de ndstrijd staat gepland voor terdag 2 juni, kunnen 90 bil- rters meedoen. Op vrijwel zelfde data (van dinsdag 8 ei tot en met vrijdag 1 juni) i ordt in het biljartcentrum .i imonda aan het Willem i! feespark een snooker-toer- ii 'oi gehouden, waarvoor 34 t 'ppels, dus in totaal 64 deel- 'tti,ers, kunnen inschrijven, in aardige concurrentiestrijd ssen twee verschillende spel- i fipen, waarvoor de voor- anders ieder afzonderlijk zo- "1 mogelijk spelers hopen te inen interesseren. Een onmiskenbaar voordeel van het midpool-biljart: het kan, in tegenstelling tot snoo ker, op een normale tafel wor den gespeeld. Met gebruikma king van enige hulpstukken, W-vormige mallen die in ver schillende vormen op het groene laken kunnen worden geplaatst, kan een aantrekke lijk spel worden ontwikkeld. Twee spelers hebben ieder vier speelballen, die op een be paalde volgorde in daartoe ge maakte gaten dienen te wor den geplaatst. „Taktiek heeft hierbij ten minste evenveel waarde als techniek. Aanval len is even belangrijk als ver dedigen. Het is een spel voor iedereen. Een biljarter met een moyenne van één kan net zo gemakkelijk winnen als ie mand met een gemiddelde van tien", meent Hans de Jager, de initiatiefnemer van het aan staande toernooi. Prototype De Jager maakte voor het eerst met deze nieuwe spel- soort kennis tijdens de wereld kampioenschappen kunststo ten in het Brabantse Heeswijk Dinther, waarbij debebaarde uit Helmond, die zelf liever anoniem wil blij ven. Hij wilde zijn klanten een nieuw spel bieden. Dat was al vaker geprobeerd, met bij voorbeeld een kistje met gaten op het biljart, maar dat ging ten koste van het materiaal. Na enige tijd had hij een pro totype, dat de belangstelling wekte van mijn mede-kunst- stoter Cees van Oosterhout, de directeur van de biljartfabriek Wilhelmina in Amsterdam". Hans de Jager aan het biljart, waarop de midpool-attributen zijn uitgestald. Op een horeca-beurs werd het midpool-biljart vervolgens of ficieel geïntroduceerd. De Ja ger: „Daarna zijn' door heel Nederland veertig van die se tjes a 1450 gulden verspreid. En het bleek behoorlijk aan te slaan. Langzaam maar zeker zijn toen enkele spelregels ont wikkeld. De configuratie met de vormen als een ster op het midden van de tafel bleek het meest aantrekkelijk, het meest inventief. Zo kun je het meest gebruik van de banden ma ken. Vandaar dat we het met dit toernooi eens willen gaan uitproberen. Wordt het een succes, dan liggen er al plan nen klaar voor een soortgelijk evenement in Rotterdam". Hans de Jager schrijft komend paasweekeinde de secretaria ten van de Haagse biljartvere nigingen aan om deelnemers te trekken. De wedstrijden worden, na vooraf de nodige introductie, achtereenvolgens op 9, 12, 16, 19 en 30 mei aan de Laan van Meerdervoort (hoek Troubadourstraat) ge houden, de fraaie, nieuwe lo kaliteit van de 's-Gravenhaag- sche biljartclub. Via een afval- systeem blijven op zaterdag 6 juni de beste vijftien midpool- biljarters over. Uit drie poules van vijf gaan de nummers één en twee over naar de eind strijd, waarin een hele compe titie volgens het systeem „best of three" wordt afgewerkt. DICK KIERS DAMMEN NK heren in Hulssen Derde ronde: Van den Borst-Van der Wal1-1; Bronstring-Vermln1-1; Schol- ma-Dollekamp2-0; Bastlaannet-Heus- Anne Vlleg/Jantien Jansma-Alan Cooke/Joy Grundy (Eng) 23-21. 10-21, 11-21. VOLLEYBAL Lentebeker dames in West-Berlijn dens1-1; Goudt-Stokkel1-1; Clerc- Kwartfinales: Nederland-ltalië jeugd i drie ronden:; Stand: stand is r Clerc. Scholma. Van den Borst. Bastiannet, Goudt, Bronstrlng, Jansen en Stokkel 3; 10. Dollekamp. Heusden, Vermin 2. NK dames in ROSMALEN Negende (slot-) ronde: Toonen- -Geurts-Van den Beukei 1-1; Stobbe- Van Llth 0-2; Wolfs-Graas 0-2; Poep- Jes-Koopman-Schouten 2-0; Otten- Heitmeier 1-1; Eindstand:; 1. Leun Ot ten (Eibergen) 16 pnt; 2. Lenie Toon- en-Geurts (Lent) 13; 3. Karen van Lith (Rosmalen) 12 (96 SB-punten); 4. Mieke Heitmeier (Amstelveen) 12 (95); 5. Marjan van den Beukei (Diemen) 7 (Lemmer) 7 (48); 8. Rika Stobbe (Grouw) 6; 9. Jacqueline Schouten (Harderwijk) 5 (3!)' 1°' C6"na W°"S TAFELTENNIS EK in Moskou Herenenkelspel, kwalificatie: Jaap van Spanje-Brlan Wright (Sch) 21-10. 21-15. Anne Vlieg-Didier Leroy (Bel) 21-19. 20-22, 13-21. 10-21; Henk v Spanje-Francols Farout (Fra) 14-21. 21-10. 21-23. 24-26; Anne Vlleg-ivan Minkevitsj (Sov) 13-21. 18-21, 20-22. tenrljk 3-0; Flnland-Zwitserland 1-3. Lentebeker heren in Palma Kwartfinales: Griekenland-Luxem burg 3-0; Belglë-Zweden 1-3; Spanje- WIELRENNEN Negende (sl in Goslar: i en 56 seconden; 2. Kasjirin (Sov) z.t.; 3. Freienstein (Wdl) z.t.; 4. Tsjoesjda (Sov) z.t.; 5. Flögel (Wdl) z.t.; 6. Kappes (Wdl) z.t.; 7. Pedersen (Den) z.t.; 8. Romascanu (Roe) z.t.; 9. Smieskoj (Sov) z.t.; 10. Könlgshofer (Oos) z.t.; 17. Ducrot (Ned) z.t.; 19. (Ned) op 1.07 minuut; 21. Van 28. Danse (Ned) der Hulst (Ned) op Poels (Ned) op 1.0 der Poel (Ned) z.t. op 2.20; 39. Van c 2.27; Nijboer (Ned) z Eindstand: 1. Sinovjev (Sov)28 uur 53 minuten en 22 seconden; 2. Macha (ODI)op 2.36 minuten; 3. Kühn (OD- l)op 2.51; 4. Smljevskoj (Sov)op 3.47; 5. Kappes (WDI)op 3.53; 6. Kasjirin (Sov)op 4.17; 7. Hernig (ODI)op 4.49; 8. Poels (Ned)op 5.06; 9. Riis (Den)op 5.07; 10. Wolf (ODI)op 5.14; 22. Van d)op 22. 47. Nijboer (Ned)op 32.23. Ronde van Spanje Tweede etappe: 1. Van Calster (Bel) ite ronde: Ellen Bakker-Katarzyna Calinska (Pol) 16-21. 16-21. 15-21: Mirjam Kloppen- burg-Karin Kruse (Den) 21-17, 21-14. 21-17; Sandra de Kruiff-Joy Grundy (Eng) 8—21. 14-21. 21-18. 14-21 Jantien Jansma en Bettine Vriese koop vrij. Tweede ronde: Kloppen- 21-14. 22-20. De Vlaeminck (Bel); 3. (Bel); Werner de Vos (Bel); De Decker (Bel); Jozef Lieckens (Bel); Goosens (Bel); Masciarelli (Ita) allen z.t. Alge meen klassement: Francesco Moser (Ita) 13 uur 41 minuten en 44 secon- Cabestany (Spa) op 0.09 mi- 3. Blanco (Spa) z.t.; 3. Tackaert (Bel) Zoetemelk (Ned) z.t.; 5. Bruyn- donckx (Bel) z.t.; 6. Kelly (Ier) op 40 sec; 12. Priem (Ned) z.t.; 17. Nieuw- dorp (Ned) z.t.; 20. Van Dongen (Ned) Verrassing tijdens voetbalweek KOUDEKERK De B-jeugd van de Rijn- en Veenstreek heeft gisteravond tijdens de Koudekerkse voetbalweek voor een verrassing gezorgd door het B-juniorenteam van Haarlem met 4-2 te verslaan. Edwin Develeen (2x), Koen Warnau en Gerard van Dijk zorgden voor de vier treffers. De A-jeugd kende tegen de Haarlem-junioren aanzienlijk minder succes. Haarlem won dat duel met maar liefst 10-1. Dames Ter Leede langs SVLV: 0-3 LEIDEN De dames voetbal teams van Ter Leede, Forehol- te, Iduna en UDO hebben zich gisteravond geplaatst voor de kwartfinales van het beker toernooi van de KNVB Afde ling Leiden. Alkmania, LSVV '70, Randstad Sport en SJZ waren (door loting) reeds ze ker van een plek bij de laatste acht. Ter Leede bleef SVLV na een 0-0 stand bij rust met 0- 3 de baas, Foreholte klopte LFC met het kleinst mogelijke verschil (0-1), Iduna was in Leimuiden te sterk voor Kic kers '69 (0-3) en ook UDO boekte winst in een uitwed strijd: 1-3 bij Altior. V olley baldames uitgeput naar halve finales WEST-BERLIJN Het Ne- derlands damesvolleybalteam heeft zich gisteravond in West-Berlijn geplaatst voor de halve finales van het toernooi om de Lentebeker, waarin het Frankrijk ontmoet. In de kwartfinales werd met 3-1 (15-6, 13-5, 15-2 en 15-12) ge wonnen van de jeugdploeg van Italië. Het betrof een matig optreden, hetgeen zich volgens coach Murphy eenvoudig liet verkla ren: „De meiden lopen op hun tandvlees. We spelen en trai nen nu al anderhalve week dagelijks. De overgang met de arbeid, die op verenigingsni veau wordt verricht, is te groot. Bovendien weet de ploeg het mentaal niet goed op te vangen, dat er constant speelsters afwezig zijn". Het Nederlands herenvolley balteam won op Mallorca in de kwartfinales Lentebeker met 3-1 van een gehandicapt West duits team. Nederland speelt vandaag in de halve finales te gen Zweden. Actiegroep in Amerika wil Sovjet-atleten laten overlopen LOS ANGELES Veertien anti-Sovjetgroepen hebben in Los Angeles bekend gemaakt, dat zij actie blijven voeren. Een woordvoerder van de groep, die strijd voor uitslui ting van Sovjet-Unie van de komende Olympische Spelen, verklaarde in een bericht in de Washingtonm Post: „We zullen de Russen de deelne ming in Los Angeles zo onge zellig mogelijk maken". De organisaties, die uit onge veer 165 groeperingen over wegend Russische emigranten bestaat, heeft een subsidie ge vraagd van 150.000 gulden voor hun campagne. Daar moeten advertentieruimte in de media, demonstraties en vlugschriften van bekostigd worden. Het is ook de bedoe ling een groot reclamebord te plaatsen dicht in de buurt waar de Russische sportploeg wordt ondergebracht met de tekst: „Dit is het land van de vrijheid en dit is een telefoon nummer, dat je kunt draaien als je hier wilt blijven". De or ganisatie voor vrijheid in Af ghanistan heeft 30.000 gulden gevraagd voor de plaatsing van een reclamebord met de tekst: „Fascistische, imperialis tische Sovjets, weg uit Afgha- Peter Ueberroth, de voorzitter van het organisatiecomité in Los Angeles, heeft de geplan de activiteiten scherp Sportwereld Tennis Nederlands tennis kampioen Michiel Schapers verloor gisteren in de tweede ronde van het internationale toernooi van Marrakesj (Ma rokko) met 6-4, 3-6, 6-2 van de Chileen Hans Gildemeister. Ski De Oostenrijker Franz Weber heeft op hellingen van •de Franse Alpen bij Les Arcs het wereldsnelheidsrecord op ski's gebracht op 208,937 kilo meter per uur. Weber verbe terde zijn eigen record van twee jaar geleden met 855 me- Schakcn De Nederlandse clubkampioen schaken Volma- c-Rotterdam zal het in de kwartfinales van de Europa Cup opnemen tegen het Keul se SG Porz. De wedstrijden zullen op 22. 23 en 24 april aanstaande worden gespeeld in Rotterdam.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 17