Industriebond FNV lijkt onder Dick Visser onherkenbaar veranderd RSV trachtte zich te redden met ingecalculeerde verliezen a SIJTHOFF PERS ?g&f 3 jUITENLAND /BINNENLAND VRIJDAG 20 APRIL 1984 PAGINA EEN TOONBEELD VAN REDELIJKHEID j oei n'" li tn AMSTERDAM Zowel xterieur als interieur van et kantoor aan de Am- erdamse Slotermeerlaan it denken aan een mo- erne, Scandinavische on- erneming. Het felle lauw van de buitengevel het veelvuldig gebruik an moderne materialen innen versterkt die asso- atie nog. Het lijkt alsof e op bezoek zijn bij Vol- of Ikea. De man, die op is wacht, past keurig in at beeld. Hij is gekleed een goed harmoniëren- combinatie en rookt op :n wat precieuze wijze in dunne sigaar. Zijn ka- Dick Visser is een Zaankanter. Ier bevat onder meer een In 1942 geboren in Zaandam, oekbank van „trendy" doorliep hij daar ook de lagere school en de LTS, waar hij voor automonteur werd opge leid. Met 16 jaar ging hij in een garage in Wormerveer werken en werd onmiddellijk lid van e een vakb0nd. Al gauw kreeg hij ook politieke belangstel ling, werd lid van de Partij van de Arbeid en raakte actief it leer. jch is het geen jonge met wie we oog ian. Dick Visser (41) is voor" Iter van de Industriebond NV. welke organisatie alleen door haar naam nog menig Van automonteur tot FNV-voorman dernemer doet huiveren. betrokken bij het en denke terug aan de eerste lift van het vorig decen- um, waarin de bond ervan ïrdacht werd het bedrijfsle- jongeren- werk. Na z'n militaire dienst begon hij als aankomend bestuurder T bij de toenmalige Algemene «Joegoslavisch model Nederlandse Metaalbewerkers willen democratiseren. Bond Hij was toen 24 jaar. ctm Daarna volgde de gebruikelij ke vakbondscarrière met werkzaamheden op tal van plaatsen door het land. In 1969 kreeg Visser zijn eerste vaste aanstelling in Den Haag, waar hij drie jaar werkte. Na zijn verhuizing naar het district Amsterdam werd hij al in 1974 districtshoofd, wat hij bleef tot hij in het hoofdbestuur van de Industriebond NVV werd ge kozen. Na de federatie met het NKV kreeg hij in het dagelijks bestuur van de nieuwe Indus triebond FNV de interne werkorganisatie en personeels zaken in portefeuille. Naar zijn eigen mening nog te vroeg werd hij in 1983 tot opvolger gekozen van de bekende strijdbare Arie Groenevelt. i het n la-aorzitter was toen de strijd- ïheel re Arie Groenevelt, die in brochure „Fijn is anders" :1de dat leven en werken in de n een arbeider op de werk- in de oer hard aan verbetering toe n, ri» aren. isatiep 16 mei is het een jaar gele van >n dat Dick Visser de scepter zichin Arie Groenevelt overnam lijkt in veel, zo niet al- een tegenvoeter van zijn deiorganger. Verwierf Groene- ilt faam met zijn radikale irvormingsgezinde ideeën, isser lijkt in alles het toon- van de redelijkheid, ets in zijn even bedachtzame •5 genuanceerde antwoorden ijst nog op het revolutionaire Eras-jan van toen. Wanneer we hardop zeggen, is Visser ge-1 absoluut niet met ons eens. te öpfolstrekt onjuist", zegt hij. n heljvie ons beleid wat nauwkeu- p_heeft gevolgd, weet dat :eden bond zich al vanaf 1976, dus n Hijbg onder leiding van Groene- lt, anders is gaan opstellen, ij gingen toen al conclusies ,arïe ekken uit de gewijzigde eco- >mische omstandigheden, heeft zich die beleidswij- al voltrokken en Groe- rderievelt heeft daar zelf het aan getrokken. Dat is logisch, want toen werd in afe industrie de economische tcessie al zichtbaar. Wij kre- dfcn als eerste en toen nog eni- bond te maken met een gi aanintische uitstoot van arbeids- er 38rachten. Het was dus ook lo- orter.sch dat wij als eerste conclu- Dick Visser: „Het was logisch dat de Industriebond als eerste conclusies trok uit die zo snel wijzi gende economische omstandigheden" Maar als dat gebeurt, krijgt de regering minder geld binnen en kan zij bepaalde uitgaven niet meer doen. Aangezien Visser en zijn medebestuur ders de mensen met een socia le uitkering wil ontzien, zoe ken zij naar andere financie ringsmethoden. „Het zou heel goed zijn als het kabinet de anderhalf miljard gulden, die het wil uittrekken voor het verlichten van de lasten van het bedrijfsleven, zou gebrui ken om de premie- en belas tingdruk voor de werknemers te verlagen". Volgens Visser moeten ook regering en werk gevers bereid zijn het uiterste doen om met de werknemers een centraal akkoord te slui ten. „Wij kunnen dat niet in ons eentje". Centraal akkoord Waar deze eis enigszins doet denken aan een ouderwets harde opstelling, lijkt Visser zich te haasten die indruk weg te nemen. „Zo'n lastenverlich ting is natuurlijk alleen zinnig en verantwoord, als zij wordt ingezet voor een heel belang rijke maatschappelijke doel stelling, bijvoorbeeld de be strijding van werkloosheid, vooral de jeugdwerkloosheid, Wie uit déze woorden het dreigement van een vakbonds- digheden is het volgens Visser bestuurder afleest, vergist zich ook verdedigbaar, dat de vak- alweer. Want over wat er beweging de prijscompensatie moet gebeuren, als de metaal- laat zitten en wellicht nog wel meer. Waar men van vak bondszijde ten uiterste toe be reid is, wil Visser niet zeggen: „Wij zijn en blijven onderhan delaars. Ik ga geen offer aan- en andere werkgevers weiger achtig blijven, wil Visser niet eens praten. „De noodzaak om tot overeenstemming te ko men is zo gigantisch groot, dat over alternatieven praten nog geven zonder dat ik zicht heb veel te vroeg is. Ik heb geen op wat anderen doen". zin nu al te dreigen. Ik ben er van overtuigd dat die overeen- komst er komt". Wanneer wij Maar wat zouden de werkge- wat verbaasd kijken, wijst Vis- vers moeten bieden om een ser erop dat in andere sectoren centraal akkoord mogelijk te wel akkoorden over arbeids- ADVERTENTIE naa cultu urop gran waar Unieke voorjaarsreis van Uw krant: 5-DAAGSE LUXE TOURINGCARREIS NAAR DENEMARKEN Vertrek zondag 27 mei a.s. De lichtgroene bossen, goudgele akkers en diepblauwe fjorden landgoederen, dorpskerkjes welke een afspiegeling vormen van de kwaliteit vertrekken we met een luxe touringcar voor en unieke 5-daagse reis naar dit mooie land. Onze standplaats is FREDERICA, een fraaie oude stad. welke In 1669 door Frederlk III werd gesticht. De schitterende bin- it leven in Denemarken. Zondag 27 mei nenstad is omgeven door vestingmuren en vormt een uitzonderlijk voorbeeld van middeleeuwse architectuur. Frederica Is aeleqen aan de fjord welke een veilige thuishaven is voor vele zeeschepen, kustvaarders en vissersboten. Het vormt een voortreffelijk uitgangspunt voor diverse leuke en interessante excursies. Het verblijf Is In Hotel Landsoldaten gunstig gele gen. behorende tot èèn der beste ter plaatse en vermaard vanwege het hoge peil van de bediening en het uitstekende r it douche en toilet en standaardkamers, w KeillK prijsverscnn op nan leveren. reisproqramma in het kort: zondag vertrek vanuit Den Haag/Rotterdam via de oude handelsroute naar Scandinavië. Maandagmiddag een prachtige tocht naar het eiland Fünen via de hangbrug over de Kleine Belt naar Odense een schitte rend stadje met een rijk historisch verleden en bekend als geboorteplaats van Hans Christian Andersen, de beroemde D^nsda^maker^we een volle dagtocht naar Legoland (entree inbegrepen), het Deense Madurodam. met als verschil dat hier alle gebouwen, schepen, bruggen, treinen en vliegtuigen werden gebouwd 1 wordt een bezoek gebracht aan Esbjerg en de oudste stad op de monumentenlijst zijn geplaatst. I doo m ei ewer ist ei Ie ral itkbe Zijl Woensdagmorgen 'wordteen Uïp naar Aarhut'gemaakt langs de badplaats Horsen», gelegen nemarken Aarhut is een aantrekkelijke stad met het in een botanische tuin gelegen openluch pende vakwerkhuizen, werkplaatsen, winkeltjes en oude boerderijen uit heel Denemarkein^^ieen ^J^_9e_brachL Donderdag vertrekken we weer huiswaarts en besluiten deze bijzondere reis Voor deze reis is een geldig paspoort of toeristenkaart vereist. -y eelj De prijs voor deze bijzondere trip naar een voor velen nog onbekende bestemming -deel bedraagt als volgt: Bij gebruik van een 2-persoons standaard-kamer 449.- per persoon. Voor een kamer met douche en toilet geldt een toeslag van 110.-. De toeslag voor eenpersoons standaard-kamer be- draaqt 60 - en voor een eenpersoonskamer met douche en toilet 165.- ,n deaze prijs zijn alle maaltijden vanaf de lunch op de eerste dag t/m het afscheidsdiner op de laatste dag begrepen, met uitzondering van de lunches op de 2e. 3e en 4e dag. Verder zijn de Legoland inbegrepen en krijgt U uiteraard de beschikking Annuleringsverzekering 3 - - - i welverzorgd afscheidsdiner. alle excursies Inclusief de entreekosten vakbekwame en deskundige chauffeur/reisleider. Gecombineerde reisverzekering 10.- per persoon 5.- kos- Inllchtlngen en boekingen: telefo nisch onder nr. 070-190682 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze vestiging Spuistraat 71. Den Haag op de hoek van het Spui. _8i I» POSTBUS 16050 2500 AA 's-GRAVENHAGE TEL. 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR) maken? Visser: „Dat ze" met ons afspraken maken om ver der te gaan met arbeidstijdver korting en Wij interrum peren. Vele werkgevers zijn tijdverkorting zijn gesloten: „Bij Heineken, bij Batavus, bij Douwe Egberts, bij Michelin en nog wel een paarDat is zo'n 10 a 25 procent van het toch uiterst aarzelend om op bedrijfsleven, dat door dat gebied overeenkomsten te wordt bestreken. Daar lukte sluiten? Visser knikt bevesti- het wel, al waren de onder- gend. „Al anderhalf jaar heb- handelingen wel eens moei- ben wij de prijscompensatie la ten zitten om dit jaar een werkweek van 38 uur moge lijk te maken. Maar de werk gevers hangen voortdurend aan de rem. Ze werken ons op alle gebieden tegen. Ik vind dat zeer verontrustend. Als dat lijk". Acht Visser het mogelijk dat de ingeleverde prijscompensa tie alsnog wordt opgeëist? Hij schudt ontkennend het hoofd. „Het gaat ons niet om het kor ter werken op zich maar om zo blijft, zal dat niet zonder daarmee meer werkgelegen- consequenties blijven. Het ak- eic* te j£ei?: Stel dat je op koord dat wij in '82 hebben ge sloten, moet loyaal worden uit gevoerd". grote schaal die prijscompen satie zou terugeisen. Dan zou den er grote verschillen ont staan tussen werkende mensen onderling. En bovendien: het is toch ondenkbaar dat je op die manier de afstand met de uitkeringsgerechtigden nog groter zou maken? We willen toch een koppeling in stand houden?" Knullig Wat komt er nu eigenlijk te recht van de herbezetting van de opengevallen arbeidstijd? Volgens de regering wordt slechts een kwart opgevuld. Visser: „U moet het goed zien: we hebben de arbeidstijdver korting als het ware van tevo ren betaald. Met de afspraak dat we die in 1984 zouden rea liseren door het maken van roosters. De positieve effecten, de grote klap moet dus nog ko men. Nee, ik kan geen schat ting maken. Ook geen voor zichtige schatting, daar is het beeld te ingewikkeld voor. Maar wel hebben we nu al be reikt dat er enkele tienduizen den arbeidsplaatsen behouden zijn gebleven". Philips heeft in de cao-onder handelingen voorgesteld maar weer op zaterdag te gaan wer ken. Gaat dat gebeuren? Vis ser antwoordt onmiddellijk en zeer beslist: „Nee". „Waarom niet? Omdat ik dat niet nodig vind. Als je te snel akkoord gaat met zo'n voor stel, is dat een legitimatie voor ondernemers om door te gaan op de knullige manier waarop ze veelal bezig zijn. Ze moeten wat doen aan de routing, aan de omloopsnelheid van hun produkten, aan de manier, waarop ze hun klanten bena deren, waarop ze met hun toe leveranciers omgaan enzo voorts. In Nederland lopen we op dat punt gigantisch achter. Dat zeggen veel ondernemers zelf ook. Regelmatig zie je ze elkaar de mantel uitvegen. Lees de rapporten van de commissie-Wagner. In ons herstelplan voor de industrie zeggen wij dat met ónze woor den. Er is geen groep, die het zich zo gemakkelijk heeft ge maakt de afgelopen jaren. Er was altijd de weg naar Econo mische Zaken. De regering moest maar over de brug ko men met de poen, dan redde de ondernemer zich wel weer een tijdje. Dat hazepaadje is nu afgesneden. De centen zijn op; de ondernemers moeten het zelf weer doen". Visser illustreert zijn betoog met een voorbeeld van een be drijf, waar het goed gaat: Océ- Van der Grinten. „Dat is een uitstekend geleide onderne ming, met een wereldnaam op het gebied van kopieerappara- tuur. Het is ook één van de weinige bedrijven in ons land. die zijn marktaandeel heeft vergroot en die extra mensen heeft aangenomen. Helemaal los van het feit dat zij een goed gebruik maken van de techno logie". sies trokken uit die zo snel wijzigende economische om standigheden". Jaren 80 Deze door Visser geschetste ontwikkeling is nog in volle gang. Begin deze maand stuur de de Industriebond FNV de concept-nota „Werken in de jaren 80" aan haar 240.000 le den. Het is een stuk, waar VVD-minister Gijs van Aar- Automatisering Daarmee komen we op het volgende verrassende punt in het plan van de Industriebond FNV. De bond meent dat in Nederland de technologie (au tomatisering en het gebruik van robots) te veel wordt ge zien als oorzaak van werkloos heid. „Dat dat niet het geval behoeft te zijn, bewijst het voorbeeld van de Verenigde Staten". Visser wijst erop dat in dat land, koploper op het denne zich in zou kunnen her- gebied van automatisering, de kennen. Zonder blikken of blozen wordt gezegd dat ar beidstijdverkorting, waar de PvdA een geloofsartikel van heeft gemaakt, alleen mogelijk moeten nemen, is bij herstel van de gehele economische bedrijvigheid. „Het is volstrekt onmogelijk om alleen het spoor van de werktijdverkorting te volgen dat zou dweilen zijn met de kraan open of alles te zetten op het herstel van de econo mie. Beide zijn onderling ver bonden". Dick Visser blijft het gehele gesprek ook hameren op die samenhang. Om dat economi sche herstel te bevorderen is de Industriebond FNV tot veel bereid. Op voorhand willen de werknemers afzien van de uit betaling van de volledige en automatische prijscompensatie, waarvoor de leden in het tijd- perk-Groenevelt nog het werk neerlegden. In het tijdperk- Visser heeft de bond het over een „opslag voor de algemene prijsontwikkeling", die maar in de ondernemingen moet worden gelaten. Dat geld, ge combineerd met de opbrengst van de stijging van de produk- tiviteit (zeg maar: het effeciën- ter en meer produceren) ziet de bond als betaalmiddel voor haar drie doelstellingen: ar beidstijdverkorting, industrie- herstelbeleid en bescherming van de sociale zekerheid. „Zo ontstaat de mogelijkheid van uit de bond een gedifferen tieerd beleid te voeren", legt Dick Visser uit. Hij bedoelt dat de geldstroom de kant op ge stuurd kan worden, waar de knelpunten het grootst zijn. werkgelegenheid sterk groeid is. Zijn bond meent dat het Nederlandse bedrijfsleven daaraan een voorbeeld zou Bruto-netto Erop gewezen dat dit beleid toch geleidelijk aan het reëel besteedbare inkomen van zijn leden zal uithollen, beaamt Visser dat volmondig. „Daar heeft u gelijk in". Maar de bond vindt toch tevens dat de koopkracht van de werkne mers beschermd moet worden? „Ja", zegt Visser. „Daarom pleiten wij ook voor een ver korting van het bruto-netto- traject". Met die geheimzinni ge uitdrukking bedoelt men in het sociaal-economische we reldje, het verkleinen van het verschil tussen bruto en netto (schoon) loon. Wat Visser zegt, betekent dus dat zijn bond de belasting en de sociale premies wil verlagen. „Kijk, wij hebben wat vergelij kend onderzoek gedaan in het buitenland naar de mate waar in men technologische ver nieuwing heeft toegepast en de mate, waarin dat invloed heeft gehad op de ontwikkeling van de werkgelegenheid. Het ver bazingwekkende is dat in de landen, waar men op een heel creatieve manier gezocht heeft naar de toepassing van nieuwe technologie, de werkgelegen heid aanzienlijk gunstiger is dan in Nederland: ik noem bij voorbeeld Zweden, Zwitser land, Oostenrijk en Finland. Daar hebben werkgevers en werknemers en overheid al een paar jaar geleden met el kaar afspraken gemaakt over een offensieve aanpak van de technologische ontwikkelin gen. En dat heeft gewerkt. Wij hebben een werkloosheidsper centage van 17 a 18 en zij van 3 a 7". „Automatisering leidt dus niet vanzelfsprekend tot meer werkloosheid. Dat is alleen maar zo, als je het doet zoals bij ons. Waarom kost het bij ons alleen maar arbeidsplaat sen? Omdat we wel de appara tuur installeren, maar ze niet zelf ontwikkelen. Er zijn maar een paar kleine ondernemin gen bij ons, die gespecialiseerd zijn in het fabriceren van nieuwe technologische vindin gen. Niemand maakt mij wijs, dat we dat niet op veel grotere schaal zouden kunnen. We zijn vorige week met het hele bondsbestuur op werkbezoek geweest bij Thomassen en Drijver (Verblifa) in Deventer. Dat is een onderneming, die blikjes maakt en te kampen heeft met een wat volgroeide markt. Wat hebben zij nu ge daan? In een aparte onderne ming zijn ze de moderne appa ratuur, die ze zelf gebruiken, ook voor de verkoop en de ex port gaan maken. Dat is een schoolvoorbeeld van de ma nier, waarop je uitstoot van ar beid kunt voorkomen door el ders in je bedrijf een produk- tievernieuwing tot stand te brengen. Maar in ons land is dat nog hoogst uitzonderlijk, helaas". RIK IN 'T HOUT ARJEN BROEKHUIZEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Raad van Bestuur van RSV heeft in 1977 door het aannemen van orders voor vier schepen waarop vooraf een verlies van 170 miljoen gulden werd voorzien, de grote scheepsnieuwbouw te red den. „Het toen stoppen betekende het in de afgrond springen van RSV. Wij wisten dat wij er heen liepen maar we dachten dat er mogelijk nog een zijweg was om eraan te ontsnappen", aldus de heer Van Rijn, toen lid van de Raad van bestuur bij RSV, gisteren tegenover de RSV-Kamercommissie. Op het moment echter dat bleek dat de vier schepen nog eens 145 miljoen gulden extra verlies zouden opleveren „was de veerkracht van RSV weg", zo zei hij. DVan Rijn zei voor de enquê- tecommisie dat er binnen RSV toenemen als er werk was. Dat de overtuiging bestond dat de produktiviteit zou toene men door het aannemen van men. Het werd een demotiva- de orders voor de vier schepen tie", aldus Van Rijn. „kantje boord" het vege lijf Van Rijn, nu president-direc- kon redden, ook al moest RSV teur bij RSV, liet weten dat volgens een toen bestaande re- met het extra verlies op de geling voor de deelname in de vier schepen, RSV de zaak verliezen door de overheid, 25 niet meer alleen kon dragen procent van die verliezen zelf en hulp van de overheid nodig dragen. „Wij wilden in samen- was. „Wij zijn in de armen van spel met de overheid redden de overheid gedreven door die wat er nog te redden was", al- schepen", aldus Van Rijn. dus Van Rijn. De getuige stelde ook dat zon- Desgevraagd zei hij de schepen der een deelname van de extra duur zijn geworden om- overheid in de RSV-verliezen dat er veel meer uren plus 44 en zonder de opzet van een procent) werk in werden ge- Beleidcommissie scheepsbouw stoken dan gedacht. „Wij die per sector in de scheeps- dachten dat de motivatie bij de NDSM en de VDSM weer zou bouw een herstructurering met steun van de overheid ging voorbereiden, RSV een natuurlijke dood zou zijn ge storven. Van Rijn gaf vice-voorzitter Van Dam toe dat RSV in de jaren 1972-1977 verliezen van 600 tot 750 miljoen gulden heeft geleden door het aan houden van mensen waarvoor geen werk was (leegloop). Met de verliezen op de bouw van schepen voor eigen rekening, het afmaken van bestelde maar laten geannuleerde sche pen, rederijactiviteiten en het verlies op de vier schepen van 1977 kwamen zo de RSV-ver liezen op ongeveer 1,5 miljard gulden. De leegloop verliezen Werf directeur: Wees voorzichtig DEN HAAG „Andere wer ven kunnen schade oplopen van uw werk. Verslagen daar van komen in de buitenlandse pers en dan denken klanten, o, er is weer iets aan de hand in Nederland. Dat kan klanten afschrikken. Ik wil u vragen, leg er in uw werk de nadruk op dat u de historie behan delt". Dit verzoek heeft de heer Smit, tot voor kort direc teur van de werf Van der Giessen - De Noord en sinds 1976 lid van de Beleidscom missie Scheepsbouw, gisteren laten horen tijdens een ver hoor door de RSV-Kamercom- missie. Werven snakken naar werk en geld. Die moet u niet voor de voeten lopen. Wees er erg voorzichtig mee", aldus Smit. liepen na 1977 met 500 miljoen gulden op. De heer Bakker, voorzitter van de medio 1976 opgerichte Beleidscommissie scheepsbou- wu zei dat de overheid met de oprichting van die commissie erkende dat er in de scheeps bouw een afslanking moest filaatcv inden waarbij werkge- egenheid verloren ging. Tot op dat moment was in het be leid er steeds op gericht werk te behouden. De overheid was het zich bij de oprichting van de Beleids commissie bewust dat een af slanking van capaciteit in de scheepsbouw ook financiële gevolgen voor haar zou heb ben, aldus Bakker. „De com missie was er niet gekomen zonder dat er geld van de overheid zou zijn", aldus de gehoorde. Bakker stelde dat het tegen het eind van de ja ren zeventig jaren in feite niet mogelijk was een werf van de ene op de ander dag te sluiten. Dat moest geleidelijk gebeuren waarbij weerstanden overwon nen moesten worden. Financiële steun van de over heid vormde daarbij een mo gelijkheid om de directies van de werven en het personeel zover te krijgen dat zij na een laatste klus de werf sloten. „Er werd werkgelegenheid ge kocht voor een overgangsperi ode", aldus Bakker. „Tijdelijk totdat een ordentelijke afbouw mogelijk was". Een regelmg die de overheid daarbij in eerste instantie op zette - verliesdeelname van de overheid voor 75 procent op orders waarvan de helft in de vorm van een lening - noemde Bakker minder gelukkig om dat de werven daarmee in fei te hun eigen vermogen op maakten. Ze moesten een deel van de verliezen betalen en de lening aflossen. Dit laatste is later niet gebeurd. De lenin gen werden omgezet in bewij zen voor een bijzondere ach tergestelde lening (Baggel's) die nu nog bij werven bestaan maar waarvan niemand de waarde kent. „Als je het niet deed, ging de tent dicht. In Nederland kon je niet zomaar een werf sluiten zonder faillissement. Dat moest geleidelijk en kostte geld," aldus de heer Smit, di recteur van Van der Giessen- De Noord en lid van de Be leidscommissie.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15