Hollywood-film uit de Duitse Bavaria- studio Boek over leven woonwagenbewoners VINDEN SABUNSE STAD CORES feel lubliek lij Ex Lnimo dagpuzzel Rlljj NST CeidoeSoiwtmt DONDERDAG 19 APRIL 1984 PAGINA 9' 10 CORESE In een modderig gat in ond ten noordoosten van Rome veran- jde schimmige geschiedenis van de Sabij- ivoornamelijk bekend als de stam :van het vrouwvolk door de Romeinen geroofd langzamerhand van legende 'erkelijkheid. leidkundigen die in de buurt van het i Passo Corese op 40 kilometer van je aan het werk zijn, hebben naar zij stel- Aienen de Sabijnse stad Cores gevonden lij zijn ervan overtuigd dat zij teruggaat periode toen volgens de legende de stad UKe werd gesticht door Romulus. Tfjivel nog maar een paar vierkante meter van een groot gebied dat drie bestrijkt, heeft de vondst de plaatse bevolking die zich haar oorsprong ten ite bewust is met trots vervuld. |wat men tot dusver heeft gevonden, res- -an een hut van klei, een oven, een bijge- en wat kruiken, is af te lezen dat de ne sting teruggaat tot 700 a 800 voor Chris- (eider van het opgravingswerk, Alessan- dro Guidi, zegt dat de plek op de heuvel ruim 2 500 jaar geleden een dorp was waar onge veer 400 mensen woonden en het hele gebied een nederzetting van 30.000 mensen. Geld Nu kan worden aangetoond dat de geheim zinnige Sabijnen geen figuranten in Rome's opkomst zijn, maar een volk met een eigen geschiedenis, aldus Guidi. De enige moeilijk heid op dit ogenblik is volgens hem het vin den van voldoende geld om door te gaan. Volgens de legende nodigden de Romeinen kort na de stichting'van hun stad de Sabijnen uit op een feest. Omdat zij meer vrouwen no dig hadden, besloten de Romeinen die van de Sabijnen te houden, een feit dat de geschiede nis inging als de „Sabijnse maagdenroof". De beledigde gasten ging naar huis terug om een leger op poten te zetten maar tegen de tijd dat zij terugkeerden waren de vrouwen zo onder de indruk van de viriliteit van hun nieuwe mannen dat zij tussenbeide kwamen en een vredesverdrag tot stand hielpen bren gen. Het verdrag was er nog toen de Sabijnen geheel geabsorbeerd waren door de uitdijen de Romeinse Republiek. Het verhaal zegt weinig over de Sabijnen zelf. Volgens Guidi blijkt uit het onderzoek dat de oorspronkelijke Romeinen een stam vormden die heel veel leek op hun buren, en niet een volk was dat plotseling opkwam als stad. Door op deze manier iets te weten te komen over de Sabijnen, zouden oudheidkundigen daarnaast meer aan de weet kunnen komen over de vroegste tijd van de Romeinen. De ontdekking van bewijs dat de Sabijnen bestonden en waarschijnlijk hun eigen hoofd stad hadden, kwam niet als een verrassing voor de mensen van Passo Corese. „Wij hebben altijd geweten dat dit Sabina was", zegt burgemeester Francesco Leggio. „De mensen hier beschouwen zich nog altijd als Sabijnen en ze zijn er trots op. Het is niet zo dat we iets tegen Rome hebben. Maar je eigen identiteit hebben is verkieslijker. Het is beter een stadje van 8.000 mensen te zijn dan een randgemeente van een grote stad". Men hoeft niet bang te zijn dat de plek van een opgraving ten offer valt aan grondspecu- latie of bouwwoede, want er is een wet in Ita lië die oudheidkundige terreinen beschermt. Maar met het probleem van het geld ligt het anders. „Er is net genoeg geld voor dit jaar. Als we verder willen gaan met afgraven, moeten we meer subsidie hebben", zegt Guidi. Het bestaan van de plek was al jaren bekend, volgens de Directie-Antiquiteiten van Rome en omgeving. En waar de opgravingsterrei nen zo dicht gezaaid zijn als in Rome en om streken, moet men zorgvuldig te werk gaan bij het toewijzen van subsidie. In Passo Corese laat men de opgravingen doen door zes vakmensen in plaats van de ge bruikelijke amateur-archeologen. „We huren hen van een excavatiebedrijf, wat meer kost", zegt Guidi. „Ik heb uitgravingen gedaan in het Forum en in Ostia Antica en ik heb acquaducten uitge graven", zegt een van de vakmensen, Sesto Sassi. Hij en zijn collega's zullen er spoedig mee moeten ophouden, mocht de geldkraan dichtgaan. B. en W. Rotterdam: geen noodschouwburg ROTTERDAM Het College van Burgemeester en Wethou ders van Rotterdam heeft be sloten dat er geen nood- schouwburg op het Schouw burgplein zal worden ge plaatst. Er hebben aanvanke lijk plannen bestaan om zo'n noodschouwburg te bouwen, die de huidige schouwburg zou moeten vervangen tijdens de bouw van een nieuwe. De kosten alleen bouwkun dig al 1,3 miljoen gulden acht het college onevenredig hoog in verband met de tijde lijkheid van deze noodvoorzie ning. De nieuwe schouwburg zal in september 1987 klaar zijn. DEN Over publieke he istelling had "Ex Animo" [ravond bepaald niet te [en. Een overvolle Stadsge- rzaal bij de uitvoering van Wattheus Passion bewees weer, dat van de kant |het onlangs in Leiden ge- figde Bachkoor, op dit vlak Iralsnog geen concurrentie 'eesd hoeft te worden. I amateurstatus van een r als "Ex Animo" blijft zich ken in een niet al te homo- e koorklank en in allerlei rgt^e oneffenheden als gemis [trefzekerheid bij de inzet- ien dergelijke. Desondanks gift dirigent Wim de Ru er een geslaagde uitvoering 2» weten te maken, die alle verdient. Voor zover dat t met zo'n groot koor, rsprincipes. Bij de koorge- (ten - er was, althans voor jauze, ook een jongenskoor "i kwam dit het duidelijkst liting in de manier van ar- ilstatie. Met de begeleiding, ^giverzorgd werd door het festëlijk Orkest voor Zuid- land, kon de dirigent veel ï"~|ianceerder te werk gaan. ie-f zeer subtiele fraseringen irticulatie werd een bijzon- jfraai klankbeeld verkre- i betreft de solisten, mag in de eerste plaats niet on- held blijven, dat de tenor is van Woerkom ditmaal de 25e keer met "Ex Ani- Mattheuspassie "deed". rol van Evangelist pilt hij zijn recitatieven hel- èn vaak ook wel plastisch. fl^Christuspartij werd door ïSNiessen uitstekend gezon- H.hoewel sommige gedeel- SaiiEen beetje vlak klonken. I^as Joep Bröcheler was !|pll wisselend van kwaliteit, «^meest geïnspireerd waren iria's tegen het einde van y^attheus. /%/van de Lans had als tenor kleine rol, die hij ech- toewijding vervulde, van Rita Dams stemde fQler tot tevredenheid; dit fiiet zozeer aan het gevoel te in de muziek trachtte te en, als wel aan de kwali- I van haar stemgelui.d: fmalen had dit een harde, fscherpe klank, ia Vink (sopraan) was wat ilijkmatig in haar volume, [lonk misschien iets onze- (lETTE JASPERSE '"gpURPUZZEL rs jtontaal: 70|>rnkleurig; "jigtelwoord; gajndtapijt met ingewerkte figuren; pl v.h. hoofd. nPalvormlg voorwerp; BNe hoofdsluier; loejnkerblauwe kleur; "indhebber. lossing UNENDLICHE GESCHICHTEKOSTTE DM 60 MILJOEN BONN Wat in Holly wood kan, dat moet ook in de Bavaria-studio's in Mtlnchen mogelijk zijn. Daar is de 37-jarige Duitse filmproducent Bernd Eichinger van overtuigd. Dezer dagen kan Eichin ger voor het eerst de proef op de som nemen. In de Duitse bioscopen is zijn film „Die unendliche Ge- schichte" in première ge gaan. Het is de duurste rolprent die ooit in Duits land is gemaakt en een rechtstreekse uitdaging van Hollywood. Eichinger hoopt dat „Die unendliche Geschichte" te recht komt in het selecte rijtje absolute kassuccessen „Star Wars", „ET" en „Raiders of the lost ark". De in München opgenomen film heeft DM 60 miljoen gekost en zit vol met de trucs en vondsten waarop de droomfabriek Hollywood tot nu toe het patent bezat. De film mikt, net als de grote Hollywood-producti.es, op de wereldmarkt. Eichinger heeft meer dan eenderde van de 60 miljoen productiekosten bij Amerikaanse investeerders losgepeuterd. Tips Hij haalde de allerbeste, met Oscars onderscheiden, Ameri kaanse truc-specialisten vanuit Hollywood naar München. Steven Spielberg („ET") gaf de Duite collega nog enige tips. Toen de film klaar was werd hij voor een Amerikaans pu bliek getest. Want filmgek Eichinger is met zijn riskante onderneming vooral op de Amerikaanse markt aangewe zen. Alleen als de „never en- ding story" door meer Ameri kanen wordt bekeken dan elke andere niet-Amerikaanse film tot nu toe, komt Eichin ger uit de kosten. Anders is de droom uit en Eichinger waar schijnlijk failliet. Dat vooral op Amerika gemikt wordt blijkt ook wel uit het feit dat Amerikaanse kindersterretjes de hoofdrollen spelen en de film in het Engels is opgeno men. Voor de Duitse markt wordt hij gesynchroniseerd. Als de gok van Eichinger mis lukt ligt het niet aan het ver haal. De film is gebaseerd op het gelijknamige (jeugd)boek van Michael Ende. Het boek over het bedreigde paradijs Phantasien is een wereldbest seller, dat in 27 landen is ver taald en alleen in Duitsland al een oplage van meer dan 1 miljoen heeft bereikt. Ende, de Grimm van de jaren tachtig, vertelt het verhaal van het jongetje Bastian dat een boek te pakken heeft gekregen met het „oneindige verhaal". Het boek boeit hem zo dat hij lang zaam in de sprookjeswereld van het rijk Phantésien te recht komt. Een rijk dat met de ondergang bedreigd wordt, maar dat Bastian met zijn kin derlijke fantasie weet te red den. Kortom, een verhaal dat geknipt is voor forse greep in de trucendoos van Hollywood. Keienbijter De film laat een reusachtige keienbijter zien, reuze-slak ken, vleermuizen en natuur lijk niet te vergeten de vijftien meter lange draak Fuchur. Opnieuw met het grote voor beeld „ET" voor ogen hoopt Eichinger met merchandising nog ettelijke extra miljoenen op te strijken. Nu ET, het bui tenaardse mannetje met het bolle hoofd, geen prominente plaats meer heeft in de speel kamers moet de draak Fuchur z'n plaats innemen. Schrijver Michael Ende is zo wel de film als alles wat er omheen gebeurt een gruwel. Hij heeft er spijt van als haar op zijn hoofd de filmrechten indertijd, toen het boek nog niet zo n succes was, voor slechts DM 150.000 verkocht te hebben. Het publiek zal Ende's naam dan ook vergeefs op de filmplakaten zoeken. Eichin ger deert dat niet. Voor mijn is „Die unendlichte Geschichte" slechts een stap, zij het een be slissende, op weg naar een gro te serie Duitse filmproducties a la Hollywood. De eerste schreden in die richting zette Eichinger al met „Das Boot", een film die ook op de interna tionale markt mikte en die flink geld opbracht. Net als „Das Boot" wordt ook „Die unendliche Geschichte" gere gisseerd door Wolfgang Peter sen. De Duitse kritiek heeft weinig van de film heel gelaten. Exportartikel „Exportartikel", luidde de kop die de Frankfurter Rundschau boven zijn recensie zette- „Nee, in deze Duitse film zoals er nog nooit eerder een werd gemaakt, komt de film als ar tistiek medium geen millime ter vooruit", concludeert de krant. Erkend wordt echter dat „de Duitse film hier, zij het ook met Amerikaans geld, een internationale dimensie krijgt. Een reden om trots te zijn Steven Spielberg, altijd goed voor een paar technische tips. voor zakenlui die inderdaad bereikten wat ze wilden". Voor Eichinger worden het in elk geval spannende weken. Als de film flopt is het vrijwel zeker dat er geen tientallen miljoenen verslindende pro ducties meer gedraaid zullen worden op het Bavaria-com- plex in München. De Beierse studio's blijven dan het do mein van het kleinere grut; Van Derrick, Tatort en andere Duitse krimi's. GERARD KESSELS DEN HAAG Burgers mogen best weten hoe woonwagenbewoners en zigeuners leven en hoe dat leven door de over heid wordt bepaald. Daar om heeft de woonwagen- bewoonster mevrouw Fre- derika Brummer (64), die drie jaar geleden leerde lezen en schrijven, een boek geschreven: „Frede- rika. Het leven van een woonwagengeneratie tus sen 1900 en 1945". Ze heeft gisteren in Den Haag het eerste van de 4.000 exemplaren die van de pers zijn gekomen, aan minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur, aangeboden. Diens departement was met 20.000 gulden over de brug ge komen om de uitgave van het boek mogelijk te maken. De bewindsman verklaarde dat het in zijn beleid past de eigen activiteiten en de eigen orga nisaties van woonwagenbewo ners te stimuleren. Hij sprak er zijn waardering voor uit dat de schrijfster zo helpt de pro blemen van woonwagenbewo ners zichtbaar te maken. Minister Brinkman achtte het belangrijk, dat het boek tevens kan worden gebruikt om vol wassenen die nog niet kunnen lezen of schrijven, over een eventuele drempel te helpen om een cursus te gaan volgen. Hij vond, dat mevrouw Brum mer de samenleving een spie gel voorhoudt en dat ze laat zien hoe de samenleving met haar woonwagenbewoners omgaat. Werven Mevrouw Brummer greep de gelegenheid aan om minister Brinkman te vragen de grote werven „Het woord woon wagenkamp of -centrum ge bruik ik niet. Het zijn voor mij nog altijd werven" als ze goed zijn, te laten voortbe staan. Ze meende dat er een goede, heerlijke sfeer heerst. Op de kleine komt het eerder tot wrijvingen; daar zitten te weinig mensen te dicht op el kaar, aldus Frederika. Ze was van mening, dat de overheid zich teveel met de woonwagenbewoners bezig houdt: „Waarom moet de overheid uitmaken hoe groot de werven zijn, welke afme tingen een wagen mag heb ben? De wereld van de woon wagenbewoners is alleen an ders, niet slechter. Ze hebben nog steeds niet het recht om hun manier van leven zelf të bepalen". Tot voor enkele ja ren voelde de schrijfster zich „achteruitgedrukt", omdat ze niet kon lezen of schrijven. Ze was bang om gesprekken te voeren, kroop wel weg voor de mensen en wilde niet weten dat ze analfabeet was. Niet eerder dan in 1961 kreeg ze de gelegenheid om te leren lezen en schrijven. Op de lees- en schrijfcursus kreeg ze de smaak snel te pakken. Alleen de begeleidster van de Cursus kon de eerste verhalen -„het was net Chinees"- lezen. De behoefte om herinneringen op papier te zetten was zo groot, dat mevrouw Brummer niet genoeg had aan één avond cursus in de week. Ze zat dan ook tot in de nacht te schrij ven. Een jaar lang heeft ze no dig gehad om met de begeleid ster haar verhalen voor het boek in één verband te bren gen. En er komt nog meer: „Ik ga door met het schrijven over het leven van woonwagenbe woners; ik heb nog zoveel her inneringen..." aldus mevrouw Brummer. R.-K. vieringen vrijdag 20 april (Goede Vrijdag). STAD LËIDEN: O. L. Vr. Hemelvaart: 15.00 u. Kruis weg; 20.00 u. (dames- en herenkoor). H. Leonardus: 15.00 u. Kruisweg; 19.30 u. Goede Vrijdagplechtigheid. H. Middelares: 15.00 u. Kruisweg; 19.30 u. H. Lodewijk: 15.00 u. Kruis weg; 20.00 u. (Liturgische viering). St. Anthonius van Padua: 15.00 u. Kruis weg; 19.30 u. Lijdensoverdenking. H. Petrus: 19.30 u. O. L. Vr. Onbevl. Ontv.: 15.00 u. Kruisweg; 19.00 u. Plechtigheid van Lijden en Sterven (jongerenkoor). (Oud Katholieke Kerk): 15.00 u. Dienst van Goede Vrijdag. Aarlanderveen: 15.00 u. Kruisweg; 19.30 u. Aardam: Geen dienst. ALPHEN AAN DEN RIJN: H. Pius: 15.00 u. Kruisweg; 19.30 u. H. Bonifa- tius: 14.00, 15.00 en 20.00 u. De Hei lige Geest: 14.30 u. R.-K.; 19.30 u. Oecumenisch. Boskoop: 15.00 u. Kruisweg; 19.30 u. Goede Vrijdagviering. Hazerswoude Dorp; 15.00 u. Kruishul- de met kinderen; 19.30 u. Gem. koor. Hazerswoude-Rijndijk, Bernardus- kerk: 15.00 u. Kruisweg. Dep. Het An ker: 19.00 u. Hillegom, St. Jozef: 14.30 u. Kruis weg; 19.30 u. Plechtigheden m.m.v. Exodus. H. Martinus: 14.30 u. Kruis weg; 19.30 u. Viering van Goede Vrij dag met dameskoor). Hoogmade: 14.30 u. Kruisweg; 19.30 Katwijk a.d. Rijn: 19.30 u. Goede Vrij dagviering. Dep. Rijnsburg: Geen eigen viering, zie hoofdkerk. (Buiten) Kaag/Abbenes: 19.00 u. Langeraar: 15.00 u. Kruisweg; 19.00 u. Gebedsdienst. Leiderdorp (H. Menswording): 15.00 u. Kruisweg; 19.15 u. Viering met da- mes- en herenkoor. Leimuiden: 19.30 u. LISSE: Agathakerk: 15.00 u. Kruis weg; 19.15 u. Avonddienst. Dep. Poelpolder: Mariakerk: 20.00 u. H. H. Engelbewaarders (Beekbrug): 19.00 u. Viering rond lijden en dood van de Heer. Nieuwkoop: 15.00 u. Kruisweg; 19.30 Nieuwveen: 19.30 u. Nieuw-Vennep: 15.00 u. Klnderkruls- weg; 20.00 u. Goede Vrijdagviering. Noorden: 15.00 u. Kruisweg; 19.00 u. Plechtigheden. Noordwijk-Binnen: 19.00 u. Noordwijk aan Zee: 15.00 u. en 19.30 u. Noordwijkerhout, St. Victor: 15.00 u. Kruisweg; 19.30 u. Avondviering jongerenkoor. St. Jozef: 19.00 u. Oegstgeest, St. Willibrord: 15.00 en 20.00 u. Oud Ade: 15.00 u. Kruisweg; 19.30 u. Plechtigheden. Cude Wetering: 15.00 u. Plechtighe den; 19.00 u. Lijdensmeditatie. Roelofarendsveen, Mariapresentatie: 15.00 u. Kruisweg; 19.00 u. Plechtig heden Communiedienst, ld. Petrus banden: 19.30 u. Rijpwetering: 15.00 u. Kruisweg; 19.30 u. Gedachtenis v.h. l.ijden en de Dood des Heren. Sassenheim: 14.30 u. Viering rond het kruis van Jezus; 19.30-u. De Ge dachtenis van Zijn dood aan het kruis. Stompwijk: 15.00 u. Kruisweg; 20.00 u. Lijdensdienst. Voorhout: 15.00 u. Kruisweg; 19.30 u. Goede Vrijdagviering. Voorschoten, St. Laurentlus: 15.00 u. Kruisweg met dameskoor, ld. Moeder Gods: 19.30 u. Krulsviering met da meskoor. Warmond: 15.00 u. Kruishulde; 19.30 u. Plechtigheden. Woubrugge: 19.30 u. met King's Kombo. Zevenhoven: 19.30 u. Zoeterwoude-Rijndljk (Meerburgparo chie): 15.00 u. Kruisweg; 19.30 u. Vie ring rond Woord, Kruis en Tafel. Zoetorwoude, St. Jan: 19.30 u. Plech tigheden. ld. Chr. Dienaarkerk: 15.00 u. Kruisweg. De Zllk (Noordwijkerhout), H. Hart- k^erk: 20.00 u. - Prot. Kerkdiensten-Goede Vrijdag 20 april 1984. STAD LEIDEN (Herv. Gemeente): Hooglandse kerk: 19.30 u. ds. E. M. Pannekoek (H.A.). Marekerk: 19.30 u. ds. A. J. de Jong, (H.A.). Maranatha- kerk: 19.30 u. ds. P. v.d. Horst (H.A.). Regenboog: 19.30 u. ds. H. Hortensi- us. Bethlehemkerk: 10 u. ds. E. M. Pannekoek (H.A.). Bevrijdingskerk: 19.30 u. ds. K. J. Jansen en ds. L. C. Rietveld (H.A.). Vredeskerk: 19.30 u. ds. S. T. de Mey-Meulendijk .(H.A.). Eglise Wallone: 19.30 u. pasteur D. Ribs. Acad. Ziekenhuis: Diaco- nessehuis: 10.00 u. ds. H. B. van 't Hof en ds. H. W. Hemmes. Jeugdka- peldiensten: Stevenshof: 19.30 u. ds. R. J. Koolstra. Geref. Kerken en andere kerken Stad Leiden: Vredeskerk: 19.30 u. ds. S. T. de Mey-Meulendijk (H.A.). Petrakerk: 19.30 u. drs. P. de Bruyn, Oegst geest. Oude Vest: 19.30 u. ds. Wier- singa. Maranathakerk: 19.30 u. ds. P. v.d. Horst. Katwijk (H.A.). Bevrijdings kerk: 19.30 u. ds. K. J. Jansen (H.A.). Bejaardenhuis Groenhoven: 19.00 u. ds. Verdoorn. Merenwijk aula Valken pad 9.30 en 11.00 u. Eucharistie/A- vondmaal. Chr. Geref. Kerk: 19.30 u. drs. G. C. den Hertog; Geref. Kerk Vrijg.: 19.00 u. ds. P. Houtman. Doopsgez./Rem. Kerk: 19.30 u. ds. B. A. Koek (H.A.) Bapt. gem.: Ev. Luth. Kerk: 10.15 u. ds. J. Mostert. Nieuw Apost. Kerk: Diensten 9.30 en 16.00 u. - geen dienst. Ev. Chr. Ge meenschap: 10.00 u. Evang. Dikkes -- Leger des Heils: 10.00 en 19.00 u. Samenkomsten - 19.00 u. Dienst. Ze vende-Dag-Adventisten: 11.00 u. ds. Bouwer - Geen dienst. Evang. Cen trum Zijlsingel 2a: 10.00 u. dhr. Zijl stra - Geen opgave. Zendingsgroep ..Jeruel": Samenkomst 17.00 u. Pink stergemeente Oude Vest 13: AARLANDERVEEN (Herv. Gemeente): 19.30 u. ds. G. van Driel (H.A.). (Ge ref. Kerk): 19.30 u. Dienst des Woords. Chr. Geref. Kerk: geen op gave. TER AAR (Herv. Gem.): 19.30 u. ds. E. S. Klein Kranenburg. Geref. Kerk: 9.30 u. dhr. J. Broer. ABBENES (Herv. Gem.): 9.30 en 19.00 u. ds. M. Bergsma. ALPHEN a/d RIJN: (Herv. Gem.): Op- standingskerk: 19.30 u. ds J. J. v.d. Heiden. Adventskerk: 19.30 u. ds. R. H. M. de Jonge (H.A.). Kruiskerk: Zie Adventskerk. (Geref. Kerk): Marana thakerk: 19.30 u. ds. B. K. Breeman. Salvatorikerk: 19.30 u. ds. J. Stolk. Baptistengemeente: 19.30 u. ds. H. G. Koekkoek. Leger des Heils: 10.00 en 19.30 u. Samenkomsten - geen opga ve. Volle Evangelie Gemeente: ALPHEN-NOORD (Herv./Geref. dien sten): Goede Herder: 19.30 u. ds. Nieuwenhuis. De Bron: 19.30 u. ds. Moll. Ashramcollege: Drlehoor- ne:Albanlanae: ALPHEN-NOORD (Herv. Gem.): Slonskerk: 19.30 u. ds. J. Ouwendljk. Oudhoornseweg: 10.00 u. ds. Oort - geen opgave. BODEGRAVEN (Herv. Gemeente): Dorpskerk: 19.30 u. ds. J. Wieman (H.A.). Salvatorkerk:Bethlehem kerk: 19.30 u. ds. R. J. v.d. Hoef (H.A.). Geref. kerk: 19.30 u. ds. D. El- derman (H.A.). BOSKOOP (Herv. Gemeente): Dorps kerk: 19.30 u. ds. W. A. Vlasblom (H.A.). De Stek (Herv./Geref 19.30 u. dr. J. Haitsma. (H.A.) Geref. Kerk: 19.30 u. ds. J. C. W. van 't Hoff (H.A.). Chr. Geref. Kerk: 19.30 en 17.00 u. ds. P. N. Ribbers (H.A.). HAZERSWOUDE (Herv. Gem.): 19.30 u. ds. Z. de Graaf. Geref. kerk: geen opgave. HOOGMADE (Herv. Gem.): 19.30 u. ds. H. L. Boonstra. DE KAAG (Herv. Gem.): geen opgave. KATWIJK a/d RIJN (Herv. Gem.): Dorpskerk: 10.00 u. ds. M. J. Aarents (H.A.). Ontmoetingskerk: 19.30 u. ds. J. Gebraad (H.A.). KATWIJK AAN ZEE (Herv. Gemeen te): Nieuwe Kerk: 10.00 u. ds. J. P. van Roon; 19.30 u. ds. H. Visser. Oude Kerk: 19.30 u. ds. J. P. van Roon. Ichtuskerk: 19.30 u. ds. S. de Jong. Pniëlkerk: 9.30 u, ds. C. van Sliedregt; 19.30 u. ds. D. Driebergen. Bestevaer Mavo:Overdulnkapel; 14.15 u. ds. Baas. (Geref. Kerk) Open Hof: 19.30 u. ds. J. van Breevoort. Triumphator: Vredeskerk: 19.30 u. ds. G. van Loe- nen, Leiderdorp. Chr. Geref. Kerk: 19.30 u. ds. Slagboom. KOUDEKERK a/d RIJN (Herv. Gem.): 19.30 u. ds. A. L. Lapré (H.A.). Geref. Kerk: 19.30 u. ds. H. Bade (H.A.). LEIDERDORP (Herv./Geref. diensten): Dorpskerk: 19.30 u. ds. H. Westera- Franke. Hoofdstraat: Geen dienst. Schepplngskerk: 19.30 ds. G. Stege- LEIMUIDEN (Herv. Gem.): Geen op gave.. (Geref. Kerk): 19.30 u. kand. J. van Walllnga, Leiderdorp. LISSE (Herv. Gem.): Dorpskerk: 10.00 en 19.30 u. ds. P. C. 't Hooft (H.A.). Pauluskerk: 19.30 u. ds. B. C. de Gel der (H.A.). (Geref. Kerk): 19.30 ds. E. Boswijk. (Chr. Geref. Kerk): 19.30 u. ds. J. van Dijken. (Geref. Gem.): 19.30 u. ds. D. Hakkenberg. (Geref. Kerk Vrijg.), Prlnc.str.: 20.00 u. ds. C. de Putter. (Ned. Geref. Kerk) Salvatori: -- NIEUWKOOP (Herv. Gem.): 19.30 u. ds. K. Kielder (H.A.). Geref. Kerk): 19.30 u. drs. G. P. Nooteboom, Nieuwkoop. (Chr. Geref. Kerk): 19.30 u. ds. D. Slagboom. NIEUWVEEN (Herv. Gem.): 19.30 u. ds. H. O. Molenaar. NIEUW-VENNEP (Herv. Gem.): 9.30 en 19.00 u. ds. S. G. J. Goverts (H.A.). (Geref. Kerk): 19.30 u. ds. G. Rang. (Chr. Geref. Kerk): 19.30 u. ds. D. Visser. NOORDWIJK (Herv. Gemeente): Gro te Kerk: 19.00 u. ds. W. v.d. Lee (H.A.). Kerk aan Zee: 10.00 u. ds. D. Keuning. De Rank: 19.00 u. dhr. K. J. Visser. Grote Kerk: (Geref. Kerk): Hoofdstraat, (Buurtkerk): 19.30 u. ds. J. J. Kuiper (G.D.). Vinkenlaan: 19.30 u. ds. R. S. Elgersma. Stich- tingskerk: 11.00 u. Sole Mio: 9.00 u. NOORDWIJKERHOUT (Herv. Gem.): 10.00 u. ds. H. van Nlel. Rijnsburg (H.A). OEGSTGEEST (Herv./Geref. dien sten): Mauritslaan: 19.30 u. ds. N. Wijngaarden. Groene Kerkje: Pauluskerk: Gem. centrum: 10.30 u. prof. E. Jansen, Schoonho ven (H.A.); 19.30 u. ds. H. E. Sterringa (H.A.). Endegeest:Acad. Zieken huis: Dlaconessenhuls: 10.00 u. ds. H. W. Hemmes en ds. H. B. van 't Hof (H.A.). Van Wyckersloot: 16.00 u. ds. C. H. Visch-Tonsbeek (H.A.). Ned. Geref. kerk: 19.00 u. ds. G. de Lange. OUDE WETERING (Herv. Gem.): 9.30 en 19.00 u. ds. J. de Korte (H.A.). (Geref. Kerk): 19.30 u. drs. H. Jaspers Focks. Remonstrantse Gem.: 19.15 u. mw. drs. A. Went-v.d. Vring. RIJNSATERWOUDE (Herv. Gem.): RIJNSBURG (Herv. Gemeente): Grote Kerk: 9.30 u. ds. Romein; 17.00 u. ds. Smaling (H.A.). Bethelkerk: 9.30 u. ds. Smaling (H,A.). (Geref. Kerk): Petra- kerk: Immanuelkerk: 19.30 u. ds. Cziria. Maranathakerk: 19.30 u. ds. Snel. (Chr. Geref. Kerk): SASSENHEIM (Herv. Gem.): 10.00 u. ds. Germans (H.A.); 19.30 u. Ds. Baas. (Geref. Kerk):(Chr. Geref. Kerk): 19.30 u. kand. J. M. Aarnoud- se, Apeldoorn. Ned. Prot. Bond, Sas- senheim/Llsse: - VALKENBURG Z.-H. (Herv. Gem.): 10.00 u. ds. C. Vermeulen; 19.30 u. ds. C. Vermeulen. (Geref. Kerk): 19.30 u. ds. S. Oegema. VOORHOUT (Herv. Gem.): 19.30 u. ds. de Jong (H.A.). VOORSCHOTEN (Herv. Gem.) Dorp: 10.00 en 19.30 u. A. K. v.d. Schoot (H.A.). (Geref. Kerk). 19.30 u. ds. De Zeeuw. Ontmoeting" (Herv./Geref.) 19.30 u. ds. de Zwart. WARMOND (Herv. Gem.): 19.00 u. ds. H. J. Hemstede, Leiderdorp. WASSENAAR (Herv. Gem.): Dorps kerk: 10.00 u. ds. G. J. Wolters; 19.00 u. ds. R. Steenstra (16.30 u. ds. G. J. (H.A Kievitskerk: 19.30 u. dr. W. van Bruggen (H.A.). Dorps-Centrum: - Shalom (Jeugdkerk vanaf 12 jr.): Messlaskerk: 15.00 -u. Dienst rond de 9e ure; 19.15 u. Sabbatslicht. (Geref. Kerk): Bloemcampkerk: 19.30 u. dr. G. C. v.d. Kamp. Zijllaan 4: 19.30 u. ds. P. C. Koster, Katwijk. (Ned. Prot. Bond). 19.30 u. ds. D. A. Werner. WOUBRUGGE (Herv. Gem.): 19.30 u. ds. W. J. J. Koelewijn (H.A.). (Geref. Kerk): 19.30 u. ds. M. J. Aalders. (Ned. Prot. Bond): ZEVENHOVEN (Herv. Gem.): (Geref. Kerk): 19.30 u. ds. W. Jeroen- ZWAMMERDAM (Herv. Gem,): 10.00 u. ds. Chr. J. Gall, Den Haag. (Geref. Kerk): 19.30 u. drs. P. B. Buikema (H.A). Voor een uitgebreide agenda, ook voor de ko mende dagen raadplege men „UIT", de gratis we kelijkse bijlage van deze krant. ALPHEN AAN DEN RIJN EU ROCINEMA I (Van Boetzelaer- straat 6, tel. 01720-20800): Cis- ke de Rat (al); di. t/m za. 13.30, 18.30, 21.00. zo. ma. ook 16.00. EUROCINEMA II: Ciske de Rat (al); di. t/m za. 13.30, 18.30, 21.00. zo. ma. ook 16.00. EU ROCINEMA III: Thunder (al); di. t/m za. 13.45, 18.45, 21.15. zo. ma. ook 16.15. EUROCINEMA IV: Sophie's choice (16); 20.15. NACHTVOORSTELLING EUROCINEMA I: Nikomoa, eiland der zonde (18); za. 24.00. EUROCINEMA II: Ciske de rat (16); za. 24.00. EUROCINEMA III: Thunder (16); za. 24.00. EUROCINEMA IV: Sound of love (18); za. 24.00. KINDERVOORSTELLING EUROCINEMA IV: Heidi (al); 14.00. zo. ma. ook 16.30. LEIDEN LUXOR (Stationsweg 19, tel. 071-121239): Rusky bus iness (12); 14.30. 19.00, 21.15. zo. ma. 14.15, 16.30, 19.00, 21.15. LIDO I (Steenstraat 39, tel. 124130): Terms of endear ment (al); 14.30, 19.00, 21.15. zo. ook 16.45. LIDO II: Ciske de Rat (al); 14.30, 19.00, 21.15. zo. ook 16 45. LIDO III: Car men (16); 14.30, 19.00, 21.15. zo. ook 16.45. LIDO IV: Scha- tjesl (12); 19.00, 21.15. STU DIO (Steenstraat 39. tel. 133210): Ciske de Rat (al); 14.30, 19.00, 21.15. zo. ook 16.45. TRIANON (Breestraat 31, tel. 123875): De wraak van de ninja (12); 14.30. 19.00, 21.15. zo. ma. 14.15, 16.30, 19.00, 21.15. REX (Haarlem merstraat 52, tel. 071-125414): Meisjes met beroepsgeheim (16); 14.30, 19.00, 21.15. zo. ma. 14.15, 19.00, 21.15. KINDERVOORSTELLING LIDO IV: Robin Hood (al); 14.30. zo. ook 16.45. VOORSCHOTEN GREENWAY THEATER (Schoolstraat 69, tel. 01717-4354): Trading Places (al); do. t/m wo. 15.45. ma. t/m wo. 20.00 The day after (12); do. t/m za. 20.00. zo. 20.30. KINDERVOORSTELLING: Dik Trom en het circus; do. t/m wo. 14.00. WASSENAAR» ASTRA (Lang straat 32. tel. 01751-13269): Ne ver say never again (12); do. t/m wo. 20.00. KINDERVOORSTELLING: Walt Disney's festival van be kroonde tekenfilms; za. zo. ma. 14.00. DEN HAAG» ASTA (Spui 27, tel. 463500): Scarface (16); 14.00, 20.00. BYOU (Spui 27, tel. 46.11.77): The dresser (al); 14.00, 19.00, 21.30. pasen 13.45, 16.15, 19.15, 21.45. CALYPSO (Spui 27, tel. 463502): Ciske de rat (al); 14.00, 19.00, 21.30. pa sen 13.30, 16.00, 19.00, 21.30. BABYLON 1 (naast Centraal Station, tel. 471656): Terms of endearment (al); 14.00, 18.45, 21.30. pasen 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. BABYLON 2: Silkwood (al); 14.00. 18.45, 21.30. pasen 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. BABYLON 3: Le bal (al); 19.00, 21.30. CINEAC 1 (Bui tenhof 20, tel. 630637): Vacation (al); 14.00, 18.45, 21.30. pasen 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. CI NEAC 2: Christine (12); 14.00, 18.45. 21.30. pasen 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. CINEAC 3: Gor ky park (16); 18.45, 21.30. EU ROCINEMA (Leyweg 910, tel. 667066): The raiders of the lost ark (12); 14,00. 20.00, za. wo. 20,00. METROPOLE 1 (Carne- gielaan, tel. 456756): Sahara (12); 14.00, 18.45, 21.30. pasen 13.15, 16.00, 18.45. 21.30. METROPOLE 2: Yentl (al); 14.00, 18 45. 21.30. pasen 13.15, 16.00, 18.45, 21.30 METRO POLE 3: „E la nave va" (16); 14.00, 18.45, 21.30. zo. 13.15, 16 00, 18.45, 21.30. METRO POLE 4 Fanny Alexander (16); 20.15. METROPOLE 5: Sophie's choice (16); 14.00, 20.30. ODEON 1 (Herengracht 13, tel. 462400): Ciske de rat (al); 13.45, 16.00, 18.45, 21.30. ODEON 2: Schatjesl (12); 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. ODEON 3: Terms of endear ment (al); 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. ODEON 4: Hotel New Hampshire (al); 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. LE PARIS 1 (Ket tingstraat 12b, tel. 656402): Bad girls (18); 12.00, 13.30, 15.00, 16.30, 18.00, 19.30, 21.00. vr. za. 22.30. zo. v a. 13.30. LE PA RIS 2: Urban cowgirls (18); 12.15, 13.45, 15.15, 16.45, 18.15, 19.45, 21.15. vr. za. 22.45. pasen v.a. 13.45. LE PARIS 3: China love (18); 12.30, 14.00, 15.30, 17.00, 18.30, 20.00, 21,30. vr. za. 23.00. pasen v.a. 14.00. PAS SAGE (Passage 63, tel. 460977): De wraak van de Ninja (16); 14.00, 18.45, 21.30. zo. 13.15, 16.00, 18,45, 21.30. HAAGS FILMHUIS (Denneweg 56, tel. 459900): Rocco en zijn broers (16); 20.00. Suddenly last sum mer (16); do. 20.00. Sweet bird of youth (16); do. 22.00. vr. 19.30. Night of the Iguana (16); vr. 21.45, 24.00. za. 19.30. Pe riod of adjustment (16); za. 21.45, 24.00. zo. 19.30 The fu gitive kind (16); zo. 21.45. ma. 19.30. This property is condem ned (16); ma. 22.00. wo. 20.00. The rose tattoo (16); di. 20.00. Summer and smoke (16); di. 22.00. The glass menagerie (16); wo. 22.00. Nostalghia (16); zo. 14.30. NACHTVOORSTELLINGEN CINEAC 1 Vacation (16); za. 00.15. CINEAC 2: A cloc kwork Orange (16); za. 00.15. CINEAC 3: The year of living dangerously (16); za. 00.15. EUROCINEMA: 3 Tirolera in St. Tropez (16); vr. za. 00.02. LE PARIS: Zie hoofdprogram- KINDERVOORSTELLINGEN BABYLON 3 Robin Hood, 14.00. pasen 13.30. 16.00. CI NEAC 2: Alice in wonderland; 14.00. pasen 13.15, 16.00. EU ROCINEMA: Heidi; za. wo. 14.00. ma. di. 11.00. METRO- POLE 2: De schele koning en de kraai; 14.00. zo. 13.15, 16.00. •HAAGSFILMHUIS: Het tover stokje (al); zo. 14.30. L

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9