wil weede Paasdag open katwijk maakt ernst met lokale omroep Geluld. eer 50 ontslagen bij orgelfabriek Eminent Ik wil absoluut geen roblemen overgeldr Kritiek op verkoopcontract dienstwoning Rijpwetering Ja Ceidae Commit PvdA-Ombudswerk loopt goed iMEENTE LAAT WINKELIERS IN DE KOU STAAN ST fieidac .EN DONDERDAG 19 APRIL 1984 PAGINA 7 'GRAVEN Eminent Electronics in Bodegra- jabriek van onder meer electronische orgels, jpnieüw reorganiseren. Volgens directeur J. B. rs van Eminent zullen bij het indirect perso- gdministratief, commercieel) ongeveer 50 ba- Boeten verdwijnen waarbij gedwongen ontsla- vermijdelijk zijn. Het produktiepersoneel, on- j f 100 man, kan wel op de huidige sterkte blij- lt een bedrijf dat twee jaar geleden op sterven na Ks maar uiteindelijk op het nippertje kon wordén ge- eeft al een forse afslankingsoperatie achter de rug. 83 telde het bedrijf nog rond de 400 werknemers en ;|n ongste reorganisatie z'n beslag heeft gekregen is het jer rinate$L- personeelsbestand gehalveerd tot ongeveer 200 werknemers. Eminent kwam in 1982 in de problemen, onder meer doordat diverse projecten in de jaren 1975-1980 op een mislukking uit liepen en vervolgens de orgelmarkt in elkaar klapte. Via een forse steun van 20 miljoen gulden, onder meer opgebracht door overheid en banken, en dank zij forse offers van het personeel, krabbelde het bedrijf er toch weer bovenop. Directeur Wolters prees deze week het feit dat men er in is geslaagd zich ook op andere produkten te richten dan op or gels. In de orgelmarkt zit nog steeds fors de klad. Het produk- tieapparaat is goed bezet en daar hoeven dan ook geen ontsla gen te vallen. Maar het ondersteunend administratief en com mercieel apparaat is topzwaar. Daar moeten banen verdwij nen anders komt het bedrijf opnieuw in de moeilijkheden, al dus Wolters. Vergeleken met vorig jaar toen een fors verlies werd geleden hoeveel wilde Wolters niet zeggen draait het bedrijf overigens weer redelijk. Vakbonden, onderne mingsraad en werknemers zijn van de reorganisatieplannen op de hoogte gesteld, aldus de directie. Districtsbestuurder W. van Dop van de Industrie- en Voe dingsbond CNV vreest dat aan de nieuwe reorganisatie bij Eminent niet te ontkomen valt, wil het bedrijf overleven. „Het is een trieste zaak dat er nu weer mensen uit moeten, na alles wat er al in het verleden is gebeurd", aldus Van Dop. Het ziet er volgens hem naar uit dat alle 50 werknemers ge dwongen ontslag krijgen, omdat de mogelijkheden van na tuurlijk verloop bij Eminent al bij de eerdere reorganisaties zijn gebruikt. Door het forse snijden in het indirekte personeel kan een be zuiniging van ongeveer twee miljoen gulden worden bereikt, en dat is ruim voldoende om de verliezen van 1983 goed te maken en het bedrijf weer zicht op een levensvatbare toe komst te geven, aldus Van Dop. NOORDWIJK Het PvdA-Om- budswerk in Noordwijk loopt als een trein. In de eerste drie maan den is het spreekuur door 55 men sen bezocht. Met name zijn veel vragen over huurkwesties beant woord. Het Ombudsteam kan ook van dienst zijn bij de aanslag voor onroerend-goedbelasting (OGB) die de Noordwijkers binnenkort in de bus krijgen. Men kan vertellen aan welke voorwaarden iemand moet voldoen om kwijtschelding te krij gen. Het wekelijke spreekuur is op dins dagavond van nalf acht tot negen uur in dorpshuis De Kuip. Op 1 mei vervalt het spreekuur in ver- bamd met de viering van de Dag van de Arbeid. Tijdens dat spreek uur geeft het Ombudsteam infor matie over hoe problemen kunnen worden opgelost. Vaak is dat al voldoende, maar zonodig worden mensen ook doorverwezen naar andere, meer deskundige, instant- ties zoals de Huurcommissie en het Bureau voor Rechtshulp. Indien gewenst helpt het Ombudsteam ook met het invullen van lastige formulieren zoals werknemersver klaringen, belastingaangifte-formu lieren en bezwaarschriften. Boven dien kan iemand van het team meegaan als een van de „klanten" doorverwezen wordt naar het spreekuur van een wethouder. SN Een groot Leidse meubelhan- n wil maandag je Paasdag de voor het publiek tellen. Of het zover jnen, hangt van het ntebestuur af, maar sver is de gemeente ereid de winkeliers ijkheid te verschaf- Mevrouw J. Fase aider van economi- iken) houdt de boot oerwijst naar de po- Een woordvoerder Leidse politie deel- lochtend mee dat de le van de winkels landag „laag op het ieitenlijstje staat", ^n er in de praktijk komt dat de poli- overtreden van de -tfsluitingswet ooglui- toe zal staan. De plannen van de winkeliers komen voort uit de behande ling door de Eerste Kamer, af gelopen dinsdag, van een ver andering van de wet op de winkelsluitingstijden. De Ka mer keurde een wijziging goed die erop neerkomt, dat ge meenten voortaan zelf mogen bepalen, of de winkels binnen hun grenzen op zon- en feest dagen de deuren voor het pu bliek mogen openen. Gemeen ten zouden maximaal vier maal per jaar een ontheffing mogen verlenen van het be staande verbod. De gemeenten zouden zo meer kunnen aan sluiten op de plaatselijke wen- Met name in de meubelbran che lijkt behoefte te bestaan aan een mogelijkheid om op feestdagen als Tweede Paas dag en Tweede Pinksterdag open te zijn. Als in het verle den meubelzaken op bijvoor beeld Tweede Paasdag open waren, werden de geldende Standpunt Hoewel de wetswijziging, die door de Eerste Kamer werd aangenomen, nog niet van kracht is zóver is het pas als de wet de staatscourant heeft gehaald en dat lukt niet meer voor maandag willen Leid se meubelhandelaren hun winkels maandag toch open stellen. Volgens een woord voerder van het ministerie van economische zaken zal het openbaar ministerie dat in sommige gevallen wel (ooglui kend) en in andere gevallen niet toestaan: „Dat hangt af van het standpunt van de des betreffende gemeente. Als de gemeente voor tweede paasdag wel een ontheffing zou hebben verleend, als de nieuwe wet al van kracht zou zijn geweest, wordt er door het openbaar ministerie niet vervolgd. Gaat het om winkeliers in gemeen ten, waarvan het gemeentebe stuur niets ziet in die onthef fingen voor de zon- feestda gen, dan zal het openbaar min- sterie wel tot vervolging over gaan". De Leidse wethouder J. Fase bleek gistermiddag niet bereid een standpunt in te nemen over het verlenen van onthef fingen door de gemeente Lei den. waarmee zij weigerde de winkeliers duidelijkheid te verschaffen. Het gehele colle ge van B en W zou zich over de zaak moeten uitspreken aangezien het college voor maandag niet meer bij elkaar komt, zou dat ook onmogelijk zijn. Zij verwijst naar de poli tie. De politie zou moeten be palen in hoeverre maandag als er inderdaad winkels open zijn proces verbaal dient te worden opgemaakt of niet. De wethouder wees erop, dat nog geen enkele winkelier de gemeente heeft gevraagd maandag open te mogen zijn. 9$bert drenth bluft in het nieuws SRDORP/BEL- 7VEDDE Wie nooit meer iets te horen over drs. E. l, voormalig wet- r van Leiderdorp na 'erbanning" in 1978 het Oostgroningse gwedde kwam on- oedrogen uit. Bur ner. Ster Engbert 1 (39), als Leider- bestuurder goed e tcht jaar lang vette in de kranten enige tijd geleden eens de landelijke >t jteit omdat hij in 12.000 gulden meer aan etentjes, reis- nt*f blijf kosten dan hij waardoor de be- jj van het Groningse ecibrs werd overschre dat als socialis- rj |urgervader van een („artikel 12") ge- i e waar de PvdA een te meerderheid I lA-fractie riep Drenth Intwoording. De burge- zou het geld gedeelte eigen zak moeten beta- daarvoor bijvoorbeeld btstoelage moeten opof- ™,n een interview legt de lurger van Bellingwed- en waarom uit van zijn ogenschijnlijk forse decla ratie. „Ik heb altijd gezegd: er is één ding waarmee ik voor zichtig ben. Dat zijn financiën. Ik wil geen problemen over geld. Dat zou ik absoluut een slechte zaak vinden. Als men vindt dat ik te royaal met ge meentegeld omga, dan moet men dat tegen mij zeggen. Dan kan ik zeggen waarom. Dat gebeurt niet. Dan komt het verhaal in de commissie finan ciën. Daarna breeduit in de PvdA-afdelingsvergadering, en vervolgens in de kranten", aldus Drenth. Rotzooitje „De burgemeester heeft voor 6000 gulden gereisd, voor 6000 gulden gegeten en nog eens voor zo'n bedrag gedronken. Dat geeft de indruk dat de burgemeester er hier maar een rotzooitje van maakt. Als dat Zo is moet je daar inderdaad niet je mond over houden. Dat is duidelijk. Het bleek achteraf een loze beschuldiging. Dat komt in de plaatselijke bladen, maar niet in de andere bladen die het eerste bericht ook had den geplaatst. Maar het oor spronkelijke verhaal blijft wel hangen. Dus de man die in de bijstand zit en met zijn gezin 1500 bruto in de maand krijgt zegt: die burgemeester vreet alleen al voor duizenden gul dens op. Nogmaals, op zich is dat allemaal niet zo erg, als je de betrokkene van tevoren waarschuwt als hij er een potje van maakt. Maar dit zijn aan vallen die niet eerlijk zijn". De verhouding tussen de PvdA-fractie en de burge meester is toch al niet zo best, vooral sinds de portefeuille van de eerste burger in 1982 werd geplunderd. Drenth daarover: „De twee wethou ders, beiden PvdA, hebben de hap onder elkaar verdeeld. Zoiets heb je te accepteren. Bom, daar sta je als één tegen twee. Daar heb ik wel de pest over in. En dat heb ik laten merken ook. Ik vind het dom om de duurst betaalde functio naris van de gemeente niet flink hard te laten werken. Gewoon stom. Maar ik ver maak mij wel. Ik doe wel zin nige dingen voor de gemeente, maar te weinig in de directe sfeer. Ik ga als burgemeester ook niet door de verantwoor delijkheden van een wethou der heenfietsen. En toch hoor je verhalen dat ik dat doe. Ik weet niet waar dat op slaat". Leiderdorp En over het verschil tussen Leiderdorp en Bellingwedde: „Leiderdorp is een typisch eli taire gemeenschap. Universi tair milieu, Haagse ambtena ren. De bevolking is daar een stuk dynamischer dan hier. Landbouw, dat is van huis uit statisch. Daar is niks kwaad mee gezegd of iets negatiefs. Burgemeester E. Drenth: „Ik vind het dom om de duurst be taalde functionaris van de ge meente niet hard te laten wer ken." Dat Is gewoon. Als je hier gaat wonen heb je je aan te passen. Dat is toch niet erg. Je moet je gedachten op andere dingen richten. Recreatie bijvoor beeld", stelt Drenth. Van een volledige aanpassing is niette min geen sprake. „Waar ze in dit dorp erg aan hebben moe ten wennen is dat ik in een T- shirt en spijkerbroek op het dak zat. dat ik timmerde en metselde vonden ze een beetje raar. Dat doet een burgemees ter niet. Totdat ze zagen dat-ie het nog kon ook". „Mijn kleding? Als ik op een dag niets bijzonders heb ga ik niet in een driedelig pak naar het gemeentehuis. Maar ga ik een 60 jaar getrouwd stel feli citeren dan heb ik wel mijn ambtsketen om. Dat verwach ten de mensen van je. Maar ik wil niet de burgemeester zijn die boven alles staat. Ik vind het normaal dat êen burge meester een beetje gewoon doet. Ook al weet ik dat er kritiek uit kan voortkomen. Een burgemeester is toch niet meer iemand, die samen met de dokter en de notaris de no tabelen van het dorp vormt. Notabele, ik kan het woord nauwelijks uit mijn keel krijgen". Eerste paal dienstencentrum voor bejaarden in Leidschendam Met het slaan van een paal van 12 meter aan een passantenhaven aan de Vliet, is iets meer dan 100.000 gulden per jaar. De lengte heeft wethouder J.A.W. Pohlkamp een ontwerp van het architectenbureau opzet en indeling van de 338 vierkante gistermiddag de bouw ingeluid van het Prinsen en Den Ouden te Oegstgeest. De meter grote dienstenpost is ongeveer ge- nieuwe dienstencentrum voor bejaarden kosten bedragen 900.000 gulden. De lijk aan het door dezelfde architect ont- aan de Plaspoelkade in Leidschendam. De huurprijs van de door de gemeente overi- worpen wijkgebouw De Horre in Zuid. De wethouder werd hierbij geassisteerd door Qens gesubsidieerde Stichting Welzijn Ou- dienstpost zou in oktober in gebruik kun- een ouder echtpaar. Het centrum, gelegen deren Leidschendam (SWOL) bedraagt nen worden genomen. RIJPWETERING De gemeente Alkemade wil de voormalige politiedienstwoning aan de Zuidweg 11 in Rijpwetering aan de huidige bewoner, de heer J. Bouma, voor honderddui zend gulden verkopen. Tijdens de onlangs ge houden vergaderingen van de raadscommis sies openbare werken en financiën werd dit een „pakjesavond-" of „vijf december" con tract genoemd. Sommige commissieleden vin den de prijs vooral zo laag om dat de, overigens verkrotte, woning op een flinke lap grond van 830 vierkante meter staat. In beide raadscommissies werd de verkoopprijs met hand en tand verdedigd door CDA'ers. Afgevaardigden van de VVD. PvdA en PPR had den zo hun bedenkingen over de prijs. De heer F. Schoon- derwoerd (PvdA) meende te weten dat in de pas twee maanden geleden vastgestelde meerjarenbegroting een op brengst van 135.000,- ge raamd was. P. Vollering (VVD) sprak van een verze kerde waarde van meer dan twee ton voor het pand. Hij stelde dan ook voor om de wo ning op te knappen en aan te houden. H. van Tol (PPR) wil de het huis voor pakweg f 25.000,- gulden verkopen ex clusief de grond. Hierna barstte het CDA los bij monde van J. Kret en W. Klerks: „Je moet blij zijn dat je die woning kwijt kan voor een ton". Volgens hen is er in de afgelopen jaren nauwelijks of geen onderhoud gepleegd aan het huis. Een technisch rap port van een aannemer, later uitgewerkt in een ambtelijk rapport van de Dienst Open bare Werken vermeldt dat de uit 1938 daterende woning doorslaande muren heeft. Al het metselwerk moet opnieuw gevoegd worden. De kozijnen, stiilen, dorpels en de dragende balk onder de voorgevel zijn verrot. De spanten, het dakbe schot, vloerhout en de gordin gen zijn aangetast door boktor ren en houtwurmen. De zin ken goten zijn grotendeels aan vervanging toe. Het huis heeft geen dubbele beglazing en geen centrale verwarmingsin stallatie. Bij storm waaien tel kens dakpannen van het dak. Vollering reageerde hierop met: „Als ik dit dramatische betoog zo hoor, zou ik de heer Bouma maar adviserenhet huis niet te kopen". Hij stelde voor om, als de verkoop van honderdduizend gulden door moet gaan, dan een bepaling in het contract op te nemen dat de gemeente Alkemade in de eerste tien jaar recht van terugkoop heeft. Ook dit voor stel vond geen genade in de ogen van de Christendemocra ten. Burgemeester Wagenaar besloot uiteindelijk het voor stel terug te nemen om zich nader te kunnen beraden. ADVERTENTIE Geduld hebt u nodig om dit spel tot een goed einde te brengen. Graag belonen wij de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw abonnement met dit behendigheidsspel. van de Leidse Courant Naam_ Adres Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een 'labyrinth'-spel naar: Naam. I Adres. Plaats/Postcode Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. ^IJK Er zal met Jjarendheid gewerkt vorden aan de vor- ^an een representa- gaan dat lokale om- tzendingen moge- Det gaan maken. Dit ïsteravond de slot- sie van de raads- (ssie voor woning- economische zaken .Jmoeting na de be ding van de door tabtelijke werkgroep opgestelde nota „Lokale omroep in Katwijk". De raadsleden kozen hiermee voor een snellere aanpak dan de werkgroep in haar eindrapport had bepleit. In het ambtelijk rapport dat over de lokale omroep was op gesteld was men wel tot de conclusie gekomen dat het nieuwe medium voor Katwijk haalbaar is maar geadviseerd werd 'om met daadwerkelijke stappen in die richting te wachten totdat het wettelijk kader afgerond zou zijn. Voor al met het oog op de activitie- ten die in regionaal verband worden ontwikkeld waren de raadsleden echter van mening dat toch versneld aan de reali sering van de plannen ge werkt moet gaan worden. Het representatieve orgaan zal zich, in de aanloop tot de aan vraag van de zendmachtiging, gaan bezighouden met de structuur van de lokale om roep en de financiële haal baarheid. De gemeenteraad neemt dan uiteindelijk de be slissing of de sprong in het diepe gewaagd wordt. Behalve dat de commissie een snellere werkwijze voorstond dan de ambtelijke werkgroep verschilde ze ook nog op een ander wezenlijk punt van me ning. In tegenstelling tot de werkgroep zagen de raadsle den niet in dat voor een lokale omroep een beroepskracht moet worden aangetrokken om de coördinatie en begelei ding van vrijwilligers op zich te nemen. Met alleen vrijwilli gers moet het ook kunnen, meende bijvoorbeeld het CDA-fraktielid C L. van Kes- teren die sprak van een 'over dreven eis' van de werkgroep. „We leggen sportcomplexen aan voor miljoenen guldens die ook geheel door vrijwilli gers gerund worden. Dat moet hier toch ook kunnen." Het afvoeren van de beroeps kracht scheelt ook nog eens 50.000 gulden op de begroting waarmee men direkt kwam op een ander heet hangijzer van de lokale omroep: de financie ring. Er werden gisteravond verschillende suggesties ge daan om een gemeentelijke subsidie met een bijdrage van de bevolking te combineren1 maar tot een afgeronde me ningsvorming kwam het niet. Een hele uitgesproken mening had het PvdA-raadslid J.H. Haasnoot die vond dat de ge meente alle kosten voor haar rekening moest nemen. „We laten alle burgers ook. meebe talen aan het zwembad, of ze nou gaan zwemmen of niet en waarom zou op dit punt anders moeten worden gehandeld? Het geld moet gewoon uit de begroting komen." De in de commissie zittende raadsleden warén voor het be gin van de vergadering al 'voorbewerkt' door deleden van de Vereniging Lokale Omroep Katwijk die ook nog tijdens de vergadering de gele genheid kregen hun zaak te bepleiten. Een eigen reportage over het functioneren van de lokale omroep in de gemeente Goirle leverde een aaneen schakeling van positieve beel den en geluiden op waarbij met name de integrale uitzen ding van de gemeenteraadsle den de nodige aandacht kre gen. Hoe de raadsleden uit Goirle op het nieuwe medium reageerden werd in ieder ge val wel duidelijk: sinds de aan wezigheid van camera's in de raadszaal was de vergadertijd fors verlengd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7