Restauratiefonds moet zorg voor monumenten stimuleren Notariële studie eiden moet blijven OMROEP RIJNLAND OP KABEL IN DE HELE LEIDSE REGIO MONUMENTENBELEID OOGST VEEL KRITIEK SIS en hq ien-i ocea Leidse Piano- en Orgel- handel W. Banting B.V. sinds 1921 Stationsweg II-17 Leiden 071-122858 IDENQeidóaQoWUVnt DONDERDAG 19 APRIL 1984 PAGINA 3 ETERNA PIANO EEN VOORDELIG KWALITEITSPRODUCT NATUURLIIK VAN YAMAHA wig J nii IIDEN De Koninklijke (^■gitariële Broederschap vindt de notariële studierichting de Leidse universiteit bufet blijven. Dit hebben de n j tarissen minister Deetman Onderwijs in een brief la- weten. Naar hun oordeel is nodig om een goede geo- ifische spreiding van de no- iële opleidingen te waarbor- minister wil de studierich- slechts aan drie universi teiten handhaven: de Katho- ke Universiteit Nijmegen, Vrije Universiteit in Am sterdam en de Rijksuniversi teit Groningen. De notariële studie kan nu nog aan zes uni versiteiten worden gevolgd. De broederschap wijst de mi nister er op dat de notariële studenten die in Leiden afstu deren, een zeer aanzienlijk deel vormen van het totaal aantal in ons land afstuderen de kandidaat-notarissen. Als de studie in Leiden wordt op geheven hebben studenten die zonder godsdienstige achter grond deze opleiding willen volgen, geen andere keus dan naar Groningen te gaan, zo wordt gezegd. Dit kan volgens de broeder schap leiden tot verarming van de notariële praktijk. „Ge vreesd moet immers worden dat indien niet voldoende stu denten de notariële studie aan een hen passende universiteit kunnen volgen, de toevloed van kandidaat-notarissen naar het notariaat zou kunnen stag neren. De rechtshulp en de rechtsbescherming die van het notariaat uitgaan zouden daar door in het gedrang komen", aldus de Notariële Broeder schap aan de minister. LEIDEN De eerste, experi mentele radio- en televisieuit zendingen van Omroep Rijn land, op de zaterdagen 12 en 26 mei, zijn, zoals aanvankelijk de bedoeling was, niet alleen door kabelabonnees in de Me- renwijk te ontvangen. De pro gramma's zijn nu te zien en te beluisteren door alle kabela bonnees uit Leiden en verre omgeving. Dit betekent dat Omroep Rijnland een gebied met 350.000 inwoners zal be strijken. De programma's worden uit gezonden ter gelegenheid van het tien-jarig bestaan van de Stichting Kabelnet Merenwijk. Zowel de radio- als tv-pro- gramma's worden via een tele visiekanaal de huiskamer bin nengebracht. Dit vanwege het feit dat veel radio-bezitters niet zijn aangesloten op de ka bel. De tv-programma's zijn van twee tot drie uur 's mid dags gepland, de radiouitzen dingen van drie tot vier. Gisteravond werden tijdens een bijeenkomst in de Burcht zalen enkele gedeelten uit deze programma's gedraaid. In de maanden september/okto ber gaat Omroep Rijnland meer experimentele program ma's maken. Het is de bedoe ling dat in het voorjaar van 1985 regelmatig radio-pro- gramma's worden verzorgd. Van regelmatige televisiepro gramma's is voorlopig geen sprake. Omroep Rijnland heeft bij mi nister Brinkman een zend machtiging aangevraagd. Het gaat hier om een machtiging om via de kabel uit te zenden. Tevens is een voorlopig be stuur gevormd. De Leidse ge meenteraad zal op 7 mei over de representativiteit van dit bestuur beslissen. Kunnen er meerdere zend machtigingen voor de kabel worden afgegeven, voor het uitzenden via de ether worden in Zuid-Holland maar twee vergunningen verleend. Een machtiging is voor Radio Rijn mond. De andere is nog niet afgegeven. verschillende streekomroepen. waaronder Rijnland, willen deze machti ging gezamenlijk aanvragen. Omroep West (Den Haag) is uit het overleg gestapt, maar zal er onder druk van de pro vincie weer aan moeten deel nemen. j/ier extra onderwijskrachten voor studenten psychologie jIIDEN De faculteitsraad sociale weten- o lappen heeft gisterochtend besloten vier ar- - jjidsplaatsen over te hevelen van de sector I o[je onderzoeksruimte naar de sector onder- - j js. De raad komt hiermee tegemoet aan de I "langens van de studenten psychologie die - andagochtend demonstreerden voor meer 3 j lerwijskrachten. De problemen zijn volgens de studenten ont staan doordat studenten oude en nieuwe stijl doorelkaar aan hun afsluitende doctoraalfase zijn begonnen. Deze situatie is ontstaan doordat de de nieuwe stijl-studenten door hun kortere studieduur de oude stijlers inhalen. Het gevolg hiervan is een dubbele onderwijsbelasting. De studenten hadden de faculteitsraad gevraagd dit jaar 7,6 arbeidsplaatesn beschikbaar te stel len en in 1986 nog eens 1,6. Het dagelijks be stuur van de subfaculteit had voorgesteld 6,2 plaatsen in 1984 en 1,6 in 1986 extra toe te ken nen. Maandag werd een commissie ingesteld die de mogelijkheden zou moeten onderzoeken. Deze commissie brengt binnen een maand advies uit. Het nu genomen besluit van de faculteitsraad wordt door de studenten beschouwd als een stapje op de goede weg. Afgesproken is echter dat dit besluit wordt terug gedraaid wanneer op andere wijze geld beschikbaar komt waarmee extra onderwijsplaatsen kunnen worden ge schapen. ADVERTENTIE /Toverval op snackbarhouder IDEN Een 57-jarige eigenaar van een snackbar aan het ns Hendrikplein is vannacht omstreeks twaalf uur door twee bekende jongens van ongeveer 20 jaar overvallen. Het tweetal rn een geldcassette met 1500 gulden mee. jdat de man zijn winkel had gesloten en de boel had opge- j,md. telde hij zijn geld en borg het op in een cassette. Deze e .erjsettc legde hij met wat rookartikelen op een tafeltje en deed e Z1jn|lichten uit om te vertrekken. Bij het openen van de deur rd de man plotseling door het onbekende tweetal naar binnen luwd. De man werd tegen de grond geslagen, waarbij zijn bril juvelde en hij een wondje aan zijn wang opliep. De twee jon- is pakten de geldcassette en gingen er hard hollend vandoor. doen (snackbareigenaar zette eerst nog een achtervolging in, maar twee dieven waren reeds gevlogen. De Leidse politie die snel rd gewaarschuwd heeft gisteravond nog een buurtonderzoek louden, echter ook zonder resultaten. De eigenaar kon van tweetal een goed signalement geven. Paaskermis LEIDEN De jaarlijkse Paaskermis start zaterdag 21 april weer op het bui tenterrein van de Groenoordhallen. De kermis duurt tot en met dinsdag 24 april. De kermis is open van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds. Zon dag Eerste Paasdag gaat de kermis om een uur open en dinsdag 24 april sluit hij om zes uur. De VVV organiseert deze kermis jaar lijks ten bate van het evenementen fonds. Buiten de Groenoordhallen wordt dus de kermis gehouden, maar in de hallen vindt op Eerste en Tweede Paasdag nog een show van old-timers plaats. Deze show is op beide dagen te bekijken van tien tot zes uur. Behalve bijzondere oude auto's treden er ook al lerlei artiesten op. Astma Fonds zoekt collectanten LEIDEN Het Astma Fonds heeft nog ruim 100 collectanten nodig om de Nationale Astmacollecte, die van 7 tot 13 mei wordt gehouden, tot een succes te maken. Al 25 jaar is het Astma Fonds actief in de strijd tegen de aandoeningen van de luchtwegen. In ons land zijn zo'n 300.000 ernstige patiënten en het aantal mensen met lichtere klachten wordt op ruim 700.000 geschat. Het Astma Fonds helpt mee om deze aandoeningen de wereld uit te helpen, maar daarvoor zullen af en toen mensen de straat op moeten om te collecteren. Belang stellenden kunnen zich melden bij J. Spijker, Verdistraat 133 in Leiden, tel. 071 - 761720. Maskers en sprookjes LEIDEN In het Rijksmuseum voor Volken kunde wordt op acht achtereenvolgende woensdagmiddagen een cursus gegeven met als titel: „Sprookjes en maskers zijn de wereld nog niet uit". Deze cursus wordt gegeven door twee spel-docenten die de kinderen zullen lei den in de wereld van sprookjes en maskers in andere delen van de wereld. Er kunnen 12 kinderen worden ingeschreven. Elke woens dagmiddag een ander land met andere spelle tjes en sprookjes en maskers. De laatste bijeen komst wordt afgesloten met de opvoering van een maskerspel. De kosten voor de hele cursus bedragen 40 gulden. Inlichtingen tel. 071- 132641. rden, Pre: Geen grof- en huisvuilophaaldienst tijdens feestdagen ie leeft j wil financieren. Zo wordt op 1 januari 1985 de nieuwe wet op de stadsvernieuwing van kracht, die bepaalt dat ge meenten per jaar een bepaald bedrag krijgen voor de stads vernieuwing. Van dat bedrag moet de gemeente bijna alles dat met stadsvernieuwing te maken heeft betalen: riolerin gen, buurthuizen, walmuren, maar ook de monumenten zorg. De gemeente mag dan zelf bepalen wat prioriteit krijgt: het buurthuis of het monument. Dat budget moet in de plaats komen van de subsidieregelingen van de rijksoverheid die nu bestaan voor de restauratie van monu menten. Een gemeente als Lei den heeft de laatste jaren ge bruik gemaakt van deze oude subsidieregelingen en van de inactiviteit van andere ge meenten op het gebied van de monumentenzorg om in Lei den relatief veel te restaure ren. Het geld dat door desinte resse van andere gemeenten beschikbaar bleef voor restau ratie is onder meer door Lei den losgepeuterd om extra res tauraties uit te kunnen voeren. Bij het instellen van vaste budgetten voor de stadsver nieuwing voor elke gemeente is dit niet meer mogelijk. Wanneer inactieve gemeenten zich weinig blijven inzetten voor monumenten, kan het uiteindelijke gevolg zijn dat er per saldo minder aan monu mentenzorg wordt besteed. Daarbij speelt ook nog een be langrijke rol dat bezuinigingen op de stadsvernieuwingsfonds en andere uitkeringen van het rijk aan de gemeente er toe kunnen leiden, dat steeds min der besteed zal worden aan de monumentenzorg. De Leidse wethouder C. Waal maakte gisteren van de gele genheid gebruik om de minis ter uitgebreid op één en ander te wijzen. Volgens Waal zou den gemeenten voor de monu mentenzorg één bedrag per jaar moeten krijgen zonder dat de mogelijkheid bestaat dat dat geld aan bijvoorbeeld een buurthuis wordt besteed. Het instellen van het restauratie fonds achtte hij een goede zaak als er maar voldoende ga ranties komen, dat gemeenten en provincies de gelden inder daad besteden aan de monu mentenzorg. Hij wees op nog een ander gevaar van de de- centralistie: gemeenten die zelf restauratieverordeningen gaan opstellen en aan particuliere eigenaren van monumenten verschillende voorwaarden gaan stellen. Rocco Het Kijkhuis (Vrouwenkerkkoorstraat 17) vertoont van donderdag 26 tot en met woensdag 2 mei de uit 1960 daterende film „Rocco en zijn broers" van Luchi- no Visconti. Deze drie uur durende film gaat over een familie die van Sicilië naar het noorden van Italië ver huist en aan aanpassingsmoeilijkheden tenonder gaat. De hoofdrollen worden vertolkt door Alain Delon, An nie Girardot en Claudia Cardinale. De voorstellingen beginnen om acht uur. Congres over kanker In de Gorlaeus-laboratoria van de universiteit wordt vrij- dag 27 april het vierde congres „kankerpatiënt en verple ging" gehouden. Het congres is georganiseerd door de Stichting tot Bevordering van de Kankerverpleging in sa menwerking met het Academisch Ziekenhuis Leiden. Het - onderwerp van het congres is de behandeling van leuke mie in al zijn facetten. De bijeenkomst is in de eerste plaats bedoeld voor verpleegkundigen die nauw betrokken zijn bij de verpleging van kankerpatiënten. Het congres wordt geopend door mevrouw L. Rein houd, directeur verpleging van het AZL. j- Oranjetocht De Leidse toervereniging Swifttoer houdt zondag 29 april de Oranjetocht, een fietstocht over 25 of 50 kilo meter. Gestart wordt vanaf het clubhuis van Swifttoer aan de Admiraal Banckertweg. Tussen half elf en twaalf uur kan aan de tocht worden begonnen. De in schrijfkosten bedragen vier gulden, de jeugd tot zes tien jaar moet drie gulden betalen. De ophaaldienst van de Gemeente Reiniging komt a.s. vrijdag (Goede Vrijdag) niet langs. Ook maandag 30 april (Koninginnedag) en 2e Paasdag wordt niet opgehaald. Wilt u a.u.b. op die dagen geen grof- en huisvuil buiten zetten, maar wachten op de le ophaaldag. Dank voor uw medewerking Reinigingsdienst Leiden. Meermansburghof in boekvorm dat tEIDEN Ter gelegenheid van de Nationale Monumen- ïou )$endag heeft de Stichting Leidse Hofjes een boekje uitge- laag Pracht dat een beeld geeft van het Meermansburghof. Dit \.pofje met zijn monumentale toegangspoort aan de Oude Vest en dertig woningen is het grootste van Leiden. Het 'boekje „Meermansburg" werd gisteren door wethou- dus IIer C. Waal aan de H. Lammers, burgemeester van Alme- nerfife en voorzitter van de Nationale Contactcommissie Monu mentenbescherming aangeboden. Dit is na een boekje over het Jean Pesijnhof het tweede boekje dat aan een Leidse hofje is gewijd. Het boekje is te verkrijgen bij het Pijpenka- binet, dat in het museum is gehuisvest en kost zestien gul- leid 1Ven. Tentoonstellingen rond monumenten le ge|LEIDEN Ter gelegenheid van de studiedag over monu- dels pen ten die gisteren in de Pieterskerk werd gehouden zijn piomenteel in Leiden twee tentoonstellingen over monu- ,n \pienten te bezichtigen. In de Pieterskerk zelf is een foto- tentoonstelling te zien over gerestaureerde gebouwen in it oPLeiden. Foto's die respectievelijk vóór en na de restauratie kregzijn gemaakt geven een beeld van de verandering van het stadsbeeld door restauratie. Deze tentoonstelling is tot 9 171 e' van half twee tot vier uur te zien. De Pieterskerk is op h^' en 30 aPr'l dicht. In de Openbare Bibliotheek aan Wheuwsteeg is tot 1 mei een fototentoonstelling te bezichten Tover bedrijfsmonumenten. De tentoonstelling is te bezichti- vertgen tijdens de openingsuren van de bibliotheek. KaïL LEIDEN Voor het res taureren van woonhuis monumenten kan vanaf begin volgend ja^r door particulieren een beroep worden gedaan op het Na tionaal Restauratiefonds. Tussen rijk en een aantal institutionele beleggers is overeenstemming bereikt over de opzet van dit fonds, dat restauraties moet voorfinancieren en dat hypotheken voor res tauraties tegen een lage rente moet verstrekken. De beleggers zullen jaar lijks 100 miljoen gulden in het fonds storten. De rijksoverheid bezuinigt in 1985 niet verder op het budget voor de monumen tenzorg. Dit liet minister L.C. Brinkman van WVC (Welzijn, Cultuur en Volksgezondheid) gister morgen weten tijdens de Nationale Monumenten dag in de Leidse Pieters kerk. Volgens Brinkman zal instel len van het fonds tot gevolg hebben, dat op wat langere termijn 1.000 extra arbeids plaatsen beschikbaar komen, die vooral aan langdurig werklozen ten goede zouden moeten komen. „Een aantal restauratieprojecten zal als leerlingenbouwplaats aange wezen worden. Hierdoor zul len zo'n 150 langdurig werklo ze jongeren een opleiding tot geschoold bouwvakker krij gen. Het vergunningenstelsel in de monumentenzorg zal worden overgedragen aan ge meenten die dat wensen en de bestaande wetgeving zal zo veel mogelijk worden vereen voudigd", zei Brinkman ver der. Of deze en andere beleidswij zigingen de monumentenzorg uiteindelijk ten goede komen, is echter nog maar de vraag. Lage rente Het idee om een restauratie- 14 BI Behalve via het fonds bestaan gister Brinkman was gistermorgen al vroeg in Leiden om de restauratie van de Morspoort officieel te voltooien. Hij deed dat door er nofi andere manieren waar- Leidse vlag los te trekken. Brinkman luidde de restauratie van de poort vorig jaar ook al in door een steentje met zijn initialen °P het «"ijk de restauratie van fonds te creëren, bestaat al ja ren. Bij de huidige restauraties van woonhuismonumenten doen zich twee problemen voor. Er is veel te weinig geld beschikbaar om het monu- mentenbezit in stand te hou den en de eigenaar van een monument kampt met veel onzekerheden. Die onzeker heid heeft met name betrek king op de vraag of en hoeveel subsidie zal worden toegekend. Het in te stellen fonds zou wat aan deze problemen moeten doen. De subsidieregelingen houden tot dusver in dat een huiseigenaar maximaal 60 pro cent vergoed krijgt van de kosten die zijn verbonden aan de restauratie van zijn huis. Bij de instelling van het fonds zou dat percentage verlaagd moe ten worden naar 30 procent en die verlaging zou opgevangen moeten worden door het ver strekken van hypotheken op restauraties tegen een lage rente van bijvoorbeeld vijf procent. Voordeel van deze constructie is dat de rente voor de belasting aftrekbaar is. Be rekeningen zouden hebben aangetoond dat een dergelijke constructie voor de eigenaren van te.restaureren panden een lichte achteruitgang beteke nen, maar omdat het fonds ook de mogelijkheid biedt de subsidie al te verkrijgen tij dens restauratiewerkzaamhe den en niet meer zoals nu in veel gevallen achteraf zouden de effecten van de nieuwe regeling positief kun nen zijn. „Binnenkort", zei Brinkman gisteren, zal een nota aan de Tweede Kamer worden aange boden, waarin het kabinet de wijzigingen in het restauratie- beleid preciezer zal aangeven dan de minister dat gisteren deed. Budgetten Wat de minister zeker niet deed, was de ongerustheid wegnemen over de mogelijke gevolgen van de decentralisa tie voor de monumentenres tauratie en het stelsel van sub sidiëringen. Want weliswaar moet het fonds de restauratie ondersteunen en nieuw leven in blazen, als de gemeenten zich niet actief voor de restau ratie in zullen zetten, gaat er tenzij het rijk nadere voor waarden stelt toch geld voor het restaureren van mo numenten verloren. t jaar 1983 in de Morspoort te metselen. monumenten in de toekomst Paasviering Het jongerenkoor The Lords Folks verzorgt zondag 22 april de paw. i, ring in de Herensingelkerk. Celebrant is pater De Riduer, de viering begint om elf uur. Het thema is „levensweg". Geen gehoor De groep Kween ie (van de Leidse stichting Plot) speelt dinsdag 24 april het muziektheater-stuk „Geen Gehoor" in De Waag aan de Aalmarkt. Het gaat hier om een try-out, dinsdag 24 april gaat het stuk in Utrecht in première. „Geen Gehoor" gaat over een jongen (Sjon) van 18 jaar oud. Hij is altijd zeker van zichzelf geweest, maar hij be gint zijn vanzelfsprekende zekerheid in twijfel te trekken. Het stuk speelt zich af in de oefenruimte van een rock band, Sjon is gitarist van deze groep die Nederlandstalige fockmuziek maakt. De muziek maakt een geïntegreerd on derdeel uit van het verhaal. De voorstelling begint om half negen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3