„Nederland is onze laatste hoop" In 1986 aanvang bouw ziekenhuis Bronovo- Nebo BINNENLAND/BUITENLAND CgicUcSoincmt EUWE NEDERLANDSE POGING MOUNT EVEREST TE BEDWINGEN Bagger vergiftigt Amstelmeer HEINRICH BÖLL OVER KERNWAPENS: DONDERDAG 19 APRIL 1984 PAGINA 17 )EN HAAG Komend iajaar gaat opnieuw een Nederlandse groep klim mers proberen de hoogste ierg ter wereld te be- Iwingen, de Mount Eve- In 1982 leed de eerste Nederlandse expeditie laar de top van deze berg meter) schipbreuk ip circa 7850 meter. Hecht weer, een ongeval en meningsverschillen binnen de groep maakten verder klimmen onmoge lijk. Twee deelnemers aan de mis lukte expeditie in 1982, Han Timmers (35) en Bart Vos (32), maken nu weer deel uit van de klimmersgroep. Han Tim mers is aangewezen als klim- leider van de groep, die zeven ervaren klimmers van 23 tot 45 jaar telt. Als alles goed gaat mag Timmers zich na de expe ditie de eerste Nederlander noemen die op het „dak van de wereld" heeft gestaan. Vol gens de algemene leider van de expeditie, Herman Plugge (45), heeft de Koninklijke Ne derlandse Alpen Vereniging de keus op de groep-Timmers laten vallen, omdat deze klei ne ploeg met een conventione le aanpak iets meer kans van slagen werd toegedicht dan de andere gegadigde, die van de Hagenaar Ronald Naar. De KNAV is de grootste geld schieter, de rest van de beno digde 4,5 ton moet komen van het bedrijfsleven. Na de nega tieve publiciteit rond de vorige expeditie is het bedrijfsleven vooralsnog moeilijk te porren. De KNAV zit nog met een gat van 50.000 gulden, dat men probeert te dekken door de verkoop van stukjes touw en affiches. Ambtenaren eisen in geding 690 miljoen voor herbezetting DEN HAAG De vier centrales van overheidspersoneel eisen van minister Rietkerk (Binnenlandse Za ken) in kort geding, dat hij voor 1984 alsnog 690 miljoen gulden beschik baar stelt voor honderd procent her bezetting als gevolg van de 1% ar beidstijdverkorting per 1 januari dit jaar. De centrales behartigen de be langen van ruim 700.000 ambtena ren. Het geding dient op 26 april bij de president van de rechtbank in Den Haag, mr. M.R. Wijnholt. Riet kerk lie tijdens een overleg op 4 april weten, dat hij de helft van het geëiste bedrag 345 miljoen gul den voor herbezetting beschik baar stelt. WIERINGERMEER 6.000 Inwoners van de ge meenten Wieringen en Wieringermeer hebben be zwaar aangetekend tegen het storten van 100.000 kilo zwaar verontreinigde bag ger in het Amstelmeer. De stortingen zijn in okto ber gepland en betekenen volgens TNO het einde van de recreatie bij het meer. Sinds een rapport heeft uit gewezen, dat het slib groot gevaar voor mens en dier oplevert, krijgt het aktieco- mité Redt het Amstelmeer massale steun van de bevol king. In totaal gaat het om nog veel meer met olie en zware metalen vervuilde bagger, namelijk 260.000 kilo; als je dat op een voetbalveld de poneert, komt het tot zes tien meter hoogte. De overi ge 160.000 kilo wordt ge dumpt in het Marsdiep en de Noordzee. Alle stortin gen zijn geheim gehouden. Bij toeval hoorde het aktie- comité dat de voorbereidin gen voor de stortingen al ver gevorderd waren. „Het viel ons ontzettend rauw op het dak. Niemand wist er van, zelfs de beroepsvissers niet, zo geheim was het al lemaal gehouden". De raden van de twee ge meenten zijn verdeeld over de stortingen. Allerlei in stanties hebben zich inmid dels achter het aktiecomité geschaard. Politieke partij en, zakenclubs, milieude fensie, (watersportvereni gingen en landschapszorg. [einrich Böll is een ongemakkelijke luis in de pels van de londsrepubliek. Duitslands grootste schrijver van na de oor- jg heeft als geen ander de groeistuipen van de jonge Duitse laat met scherpzinnige en snijdende commentaren begeleid, lis het er in Duitsland echt om spant is Böll \&an de partij, ij de debatten over de wetten op de noodtoestand, de ter- eurgolf van 1976, de stationering van de raketten, steeds erheft hij zijn stem. Terecht is Heinrich Böll het Duitse ge zeten genoemd. ,ls zoon van een timmerman wordt Böll in 1917 in Keulen eboren. In 1939 wordt hij ingelijfd bij het Duitse leger, de Nehrmacht. Hij doet dienst in Polen, Frankrijk en Duits- ind. In 1943, een jaar na zijn huwelijk met Anne-Marie lech, wordt Böll naar het oostfront gestuurd. Hij raakt ge- JONN/MERTEN Hein- ich Böll heeft bijna even- eel vragen als ik. „Wat aat er in. Nederland ge- ieuren? Wil jullie parie nent de raketten niet laatsen?" Als ik ant- 'oord dat het inderdaad ie kant uit lijkt te gaan, de schrijver: „Dat zou en geweldig signaal voor eheel Europa zijn. Ook in e andere landen zou dan e discussie over het ver- ere plaatsingsprogramma veer aangezwengeld kun- en worden". wond aan de Krim. Na de oorlog schrijft hij novellen, romans. Grote romans als „Adam, waar ben je?" (1951), „Biljarten om half tien" (1959), „Meningen van een clown" (1963), „Einde van een dien streis" (1966), „Groepsfoto met dame" (1971), vestigen zijn faam. De mens op zoek naar tederheid en een zekere hang tot anarchisme kenmerken zijn werk. Hoogtepunt in de reeks internationale prijzen die hem ten deel vallen is de toe kenning van de Nobelprijs voor literatuur in 1972. Het gezag van de Nobelprijs beschermt hem in Duitsland niet tegen de felle, vaak laag bij de grondse aanvallen van de rechtse Springer-pers. Als in het midden van de jaren zeven tig de terroristen van de RAF Duitsland op zijn grondvesten doen trillen, ontketent Springers boulevardpers een heksen jacht op alles wat links is of lijkt. Böll, die begrip heeft ge toond voor de onvrede van de jonge generatie, maar geweld altijd strikt heeft afgewezen, wordt door Springer „intellec tueel verantwoordelijk" gesteld voor de moorddadige aansla gen van de RAF-terroristen. Het komt zelfs zover dat Günter Grass president Walter Scheel vraagt Böll onder zijn be scherming te nemen. Maar Böll staat zijn mannetje, met of zonder presidentiële steun. Hij slaat terug met het wapen dat hij zo begenadigd weet te hanteren: de pen. In zijn roman „De verloren eer van Katharina Blum" stelt hij de meedogenloze werkwijze van de rechtse boulevardpers (lees Springer) aan de kaak. De laatste jaren heeft Bölls gezondheid klappen gehad, maar de strijdvaardigheid van deze rustige, gevoelige man is onge- 511: „Als een oude gerespec- lerde democratie als Neder- .nd met een regering die niet an linkse sympathieën ver acht kan worden de statione- afwijst, is dat een teken oor heel Europa. Een beetje athetisch gezegd: Nederland onze laatste hoop". Ve zitten te praten in een bo- enhuis in Merten, een nietig orpje tussen Keulen en Bonn. öll, die zijn leven lang in het ijnland heeft gewoond, heeft ier tijdelijk zijn intrek geno- ïen. Het bovenhuis was eerst an René, een van zijn drie zo en. René heeft nu achter het uis in een voormalige bio- oop zijn uitgeverijtje LA- IJ V Verlag ondergebracht. öll spreekt langzaam, kiest jjn woorden zorgvuldig. Zo u en dan een zware hoestbui, et roken heeft hij beperkt, én sigaret steekt hij op tij- ins het anderhalf uur duren- gesprek. In de hoek van de )ber ingerichte woonkamer en antiek model televisie. Kier heD ik twee dagen naar parlementsdebatten over et plaatsen van de raketten tten kijken. Het was onthut- nd. Niet dat er een debat as tussen voor- en tegenstan- :rs, dat is normaal. Maar het ithutsende was dat er bij de iristen-democraten in de lag niet één tegen was. iet één. Een dergelijke geslo- nheid is volstrekt onbegrij- elijk bij zo'n probleem. (De hristen-democraten hebben 55 afgevaardigden in de ondsdag, G.K.). Je kunt óver bewapening in Oost en 'est van mening verschillen de stationering voor mijn art noodzakelijk vinden, laar dat er bij de christen-de- ïocraten niet één tegen was, at is een verschrikkelijk te en. Dat kan ik tot op de dag vandaag niet begrijpen, reselijk ook die CDU-vrou- en die als gewetensvolle loedertjes naar voren werden estuurd en precies zeiden wat un was voorgehouden. Daar in ook zal de afwijzing in Ne erland, dat toch ook door iristen-democraten wordt ge- ?geerd, een signaal zijn dat ok in Duitsland zijn uitwer- ing niet zal missen". 'ngst In het debat hier werd ook elemaal niet gesproken over speciale relatie die wij Duit- :rs met de Sovjet-Unie heb- ;n door de oorlog. Ook met Nederland, België, Engeland, Frankrijk en Amerika hebben we oorlog gehad. Maar de strijd met Rusland was het hoofdbestanddeel van de Tweede Wereldoorlog. De krachtmeting tussen het fas cistische Duitsland en een overvallen Rusland. Wij als Duitsers moeten toch weten wat oorlog voor de Russen be tekent en waarom ze vaak overreagëren. Ze hebben angst. De Russische leiders spelen daar vaak op demagogi sche wijze op in. maar de angst onder de bevolking is echt. Er is geen familie in Rusland die de gevolgen van de oorlog niet aan den lijve heeft ondervon den. Twintig miljoen doden telde het land, dat moeten wij toch weten. En wijzelf hebben ook behoorlijk wat meegekre gen". Maar het is hier in Duitsland, net als elders in Europa, niet zozeer de oudere generatie die de oorlog heeft meegemaakt, die de straat opgaat, maar het zijn vooral de jongeren. „Het is helemaal niet zeker dat de oudere generatie voor de raketten is. Maar de ouderen willen niet de straat op. Ner gens voor. Dat moet u begrij pen. Voor mij was het ook heel moeilijk de straat op te gaan. Als kind in Keulen ben ik van mijn speelterrein, de straat, verdreven door de nazi's. De terreur van de nazi's was een „Bij die demonstraties heb ik een nieuw Duitsland gezien". iUSKE EN WISKE HET DELTA-DUEL straatterreur. Daarom kostte het mij ook heel veel moeite me daar overheen te zetten en aan demonstraties mee te gaan doen. Die remmingen heb ik nu niet meer. Mij is ook duide lijk geworden dat in de loop van de geschiedenis heel wat vanaf de straat in de parle menten gebracht is. De arbei dersbeweging, de vrouwenbe weging, de strijd voor de bur gerrechten, het verzet tegen de oorlog in Vietnam, al die bewegingen hebben op den duur succes gehad in de parle menten. Dat blijft voor mij de enige mogelijkheid: proberen de parlementen te beïnvloe den". Blijft u daarom ook met de christen-democraten in ge sprek? „Ja, ik probeer met de conser vatieven te blijven discussië ren. Ik was als enige tegen stander van plaatsing bij een discussie in het CDU-gebouw in Bonn. Het was tamelijk ho peloos. Daar komt te veel bij een. Het is de woede over de vredesbeweging, dat men ze niet als communistisch aan de schandpaal kan nagelen. Een zekere woede ook tegen de in tellectuelen die oeroud is in deze kringen. Ook het volko men ontbreken van het reli gieuze aspect, juist bij een par tij die zich definieert als chris telijk, heeft mij verbaasd. Het aspect namelijk dat je bij alle honger in de wereld kanonnen blijft kopen. Voor dat argu ment zijn ze volkomen onaan- spreekbaar. Voor mij was het de confrontatie met een af schrikwekkend christendom". Wat was uw indruk van de grote vredesdemonstraties van 1983? „Ik was verbaasd over de de monstraties en de mensen die eraan meededen. Daar heb ik een nieuw Duitsland gezien. Dat klinkt een beetje pathe tisch, maar dat was echt mijn indruk van deze jongeren. Een nieuw Duitsland en geen na tionalistisch Duitsland. Dat is iets wat buitenlanders, vooral de Fransen, niet kunnen be grijpen. Het is eerder een nieuw soort patriottisme, dat niet agressief is maar defen sief. Een patriottisme dat ge voed wordt door het inzicht „Onthutsend dat er bij de christen-democraten niet één tegen was". dat wij het eerste slachtoffer zijn als het zover komt". Eenling Wordt u door de vredesbewe ging nog betrokken in het overleg over de strategie die nu gevolgd gaat worden? „Nee, ik ben maar een eenling. Er zijn zoveel organisaties die de vredesbeweging dragen en ik ben vanwege mijn gezond heid ook niet meer in staat mij zo te engageren. Ik kan die de monstraties niet allemaal meer meemaken. Ook vanwege dat belachelijke fenomeen van de prominenten bij demonstra ties. Het werk wordt door tal loze naamlozen gedaan en dan komen er enkele prominenten die alle aandacht krijgen. Zo pervers is het hele systeem van berichtgeving en publici teit. Dat geeft ook spanningen onder de demonstranten, die op hun manier natuurlijk ook schizofreen zijn. Ze willen graag prominenten en als ze er dan zijn ergeren ze zich. Voor degenen die deze bescheten status van prominenten heb ben is het onmogelijk zich nog natuurlijk te gedragen. Er is hier in het dorp ook een plaat selijke vredesgroep, waar mijn zoon en mijn buren inzitten. Daar wil ik in mee gaan doen". Een aantal vooraanstaande schrijvers, onder wie uw colle ga Grass, heeft de .Verklaring van Heilbronn" uitgegeven. Daarin wordt gezegd dat de NAVO met de plaatsing van de Pershings gekozen heeft voor een aanvallende strategie in plaats van een verdedigen de. De schrijvers roepen daar om op tot massale dienstweige ring. Ook willen ze het accent van de nucleaire wapens ver schuiven naar de conventione le. U hebt de Verklaring van Heilbronn niet willen onderte kenen. „Die verklaring is mij haast nog te positief. Als deelnemer aan een oorlog ben ik wat cy nischer en nihilistischer tegen over legers. Ik geloof niet in aanvallende en verdedigende strategieën en legers. Alle le gers bewerèn van zichzelf de fensief te zijn. En wat het dienstweigeren betreft: ik ken iedereen het legale recht toe te weigeren, maar ik kan er niet toe oproepen omdat ik zelf niet dienstplichtig ben. Het valt me moeilijk iemand op te roepen tot iets wat ik zelf niet kan doen. Ik vraag ook nie mand mee te doen aan een de monstratie waar ik zelf niet van de partij ben. Bij de sa menstellers van de Heilbron- ner verklaring kwam ook de gedachte op dat het leger ster ker bewapend moest worden met conventionele wapens Dat vind ik absurd. Ik houd elk nieuw wapen voor overbo dig, omdat het tegen de ach tergrond van de totale bewa pening in de wereld een gods lastering is". Levensgevaarlijk In hoeverre hebben uw eigen broken. In het verzet tegen de plaatsing van de nieuwe Pers- hing II- en kruisraketten in de Bondsrepubliek is hij voort durend in de eerste lijn te vinden. Zonder daar veel drukte over te maken, steunt Böll sinds jaar en dag vervolgde schrijvers in het Oostblok en elders. Mede daardoor heeft hij het nooit al te breed gehad. Zijn fi nanciële problemen behoren sinds kort tot het verleden. De stad Keulen, waarvan Böll ereburger is, heeft zijn manu scripten, onuitgegeven werk en archief gekocht. Twintig jaar lang krijgt Böll of zijn erfgenamen het salaris van een hoge ambtenaar: ruim 7.000 DM per maand. „Ik heb gehandeld als een koopman", zegt de Nobelprijswinnaar die al jaren be toogt dat de schrijvers eindelijk eens af moeten van hun be scheidenheid. rorisme uit het midden van de jaren zeventig is weggeëbd. Een echte krachtproef heeft deze jonge republiek nog niet hoeven te doorstaan. Heeft West-Duitsland de grote uitda ging nog voor de boeg? „Ik denk dat de grote uitda ging gevormd wordt door de werkloosheid, de asielaanvra gers en de buitenlanders. Het zou weieens kunnen blijken dat deze problemen worden verdrongen. Ik heb de indruk dat de vijandschap tegenover buitenlanders groter is dan wij ooit geloofd hebben en dat de behandeling van asielaanvra gen erger is dan we ooit ver moed hebben. Hier komt de uitdaging. Ik heb helaas de in druk dat deze regering en vooral ook de minister van binnenlandse zaken, Zimmer- mann, met zijn politiek tegen over buitenlanders veel popu lairder is dan vaak wordt aan genomen. Hij kan op applaus rekenen, dat is een heel ge vaarlijke situatie. Ik geloof dat verantwoordelijke politici als ze met zulke explosieve zaken bezig zijn eerder onpopulair moeten zijn. Zimmermann zou moeten schrikken van de bij val die hij krijgt Als de rege ring op deze gevoelens inspeelt zou het weieens onaangenaam kunnen worden. Ook wat de werkloosheid betreft. Er wordt, hoe zal ik het zeggen, te weinig psychologie bedre ven. Werkloosheid, het is een verschrikkelijke toestand met ingrijpende psychische gevol gen voor de werkloze en zijn gezin. Er zou alles aan gedaan moeten worden om deze men sen van een schuldgevoel te verlossen. Het is toch te gek dat wanneer ik ontslagen word als staalarbeider omdat er te veel staal geproduceerd wordt, dat ik dan schuldgevoe lens heb". Bij het Flick-omkoopschan- daal is gebleken dat grote on dernemingen achter de scher men belangrijke invloed uit kunnen oefenen. Maar daar schijnt het publiek zich nau welijks druk over te maken. In verkiezingscampagnes wor den er nooit vragen over ge steld. „Het speelde zelfs geen rol in het carnaval, terwijl het na tuurlijk een klassiek carna- valsonderwerp zou zijn ge weest. In Mainz is in het car naval niet gepolemiseerd tegen Flick en de politici, maar te gen het weekblad Der Spiegel dat het schandaal aan het licht heeft gebracht. Ik vrees dat het publiek begint te wennen aan internationale corruptheid van politici. Dat is een heel verontrustend verschijnsel". „Ik zie daar nog een ander probleem. Hier hebben we ook te maken met het verschil tus sen heersen en regeren. Kijk maar eens naar Flick-manager Von Brauchitsch zoals die op treedt voor de onderzoekscom missie uit de Bondsdag. Hij heeft geen politieke functie, maar hij is een topman uit het bedrijfsleven. Zoals hij voor de commissie verschijnt, dat is een heerser. Hij treedt op met een air van: mensen vergeet alsjeblieft niet wie hier heerst. Niet wie hier regeert. Lui als Von Brauchitsch worden ook meteen brutaal als een parle mentariër hem een wat lastige vraag stelt". GERARD KESSELS oorlogservaringen uw opvat tingen op dit punt gevormd? „Ze hebben mijn opvattingen eerder bevestigd dan gevormd. Ik heb geen dienst geweigerd, omdat dat levensgevaarlijk was. Ik wilde leven. Maar wat ik gezien heb, ook vanuit mijn bescheiden positie als soldaat, gaf een indruk van volkomen toevalligheid en absurditeit. Ik weet ook nu nog niet wat bij de veldslagen planning en op zet en wat geluk en toeval was. Ook de generaals weten dat niet". Veel mensen die ouder wor den gaan hun politieke opvat tingen wat relativeren, ze schuiven naar het centrum toe. Bij u is het tegendeel het geval. U bent van de sociaal- -democratische SPD naar de Groenen overgestapt. ,Ik ben alleen in de verkie zingscampagne van 1972 voor de SPD opgetreden omdat het toen om Willy Brandt en zijn Oostpolitiek ging. Dat is en blijft de grote verdienste van de SPD. Maar toen kwam het Radicalenbesluit, toen kwa men de beroepsverboden, het NAVO-dubbelbesluit, alles on der de SPD en dat heeft mij sceptisch gemaakt ten opzichte van hun hele politiek. Maar ik zou nog altijd liever een SPD- regering hebben dan de huidi ge, dat is duidelijk". De Bondsrepubliek Duitsland bestaat nu 35 jaar. Economisch gezien is het uiterst voorspoe dig gegaan, al is er op het mo ment ook een behoorlijk hoge werkloosheid. De golf van ter- DEN HAAG De nieuw bouw van het ziekenhuis Bro- novo-Nebo, op de plaats van het huidige Bronovo, kan in 1986 van start. Nog dit jaar wordt begonnen met de ver bouwing van het ziekenhuis Nebo tot een verpleeghuis voor 85 somatische en 52 psy chogeriatrische patiënten. Dat heeft staatssecretaris Van der Reijden van WVC gisteren be kend gemaakt. Van der Reijden nam de be slissingen in het kader van de bouwprioriteiten in de Zuid hollandse gezondheidszorg in de komende twee jaar. In to taal omvat de lijst vijfentwin tig bouwprojecten. Daarop ko men onder meer voor vervan gende nieuwbouw voor het Haagse verpleeghuis Houtwijk (1984) en renovatie verpleeg huis Schilderswijk (1985). De afdeling voor somatische patiënten in het verpleeghuis Huize Westhoff in Rijswijk wordt ingekrompen, maar voor psychogeriatrische pa tiënten worden 90 plaatsen ge creëerd. Het Nederlandsch Zeehospitum in Den Haag wordt gerenoveerd en het psy chiatrisch centrum Bloemen- daal krijgt er een introductie centrum bij. In 1985 wordt in het Haagse Juliana Kinderzie kenhuis een afdeling kinderp sychiatrie opgericht. Op de prioriteitenlijst komt ook voor het Reinier de Graaf Gasthuis in Delft. De zieken huizen Hippolytus, Bethel en het Oude en Nieuwe Gasthuis „sluiten" en gaan onder in Reinier de Graaf. In Noord- wijkerhout wordt een nieuwe zwakzinnigeninrichting „De Hafakker" gebouwd. Het psy chiatrisch ziekenhuis St. Bavo verhuist in de komende jaren naar Cappelle aan de IJssel. Er wordt momenteel nog over leg gepleegd over de uitbrei ding van de polikliniek in het ziekenhuis Leyenburg en ver volgens over de bouwprojecten voor de periode 1987 tot en met 1990. Daarover moet bin nen niet al te lange tijd een beslissing worden genomen. Dat geldt ook voor de bedden vermindering in diverse zie kenhuizen in de Haagse regio, waarover binnen enkele we ken een uitspraak van staats secretaris Van der Reijden wordt verwacht.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 17