Schietpartij was geplande actie Geweld in buitenland bliksemafleider voor onrust rond Khadaffy's troon Noodmaatregelen in Brazilië Vermoeden van inlichtingendiensten: IEDEREENIHÜIS METïÉ ITENLAND fields© Commit DONDERDAG 19 APRIL 1984 PAGINA 15 ertrekpremie jaat niet aan (Van onze correspondent Gerard Kessels) )NN De terugkeerpremies voor jtenlandse werknemers in de ndsrepubliek blijkt niet zo aantrek- lijk als verwacht. Tot midden maart jden zich pas 5.500 buitenlanders or de premies gemeld. Buitenlan- rs die de Bondsrepubliek verlaten ijgcn 10.500 mark. Voor elk kind mt daar nog een bedrag van 1.500 irk bij. De tijdelijke regeling, die is gezet voor werknemers uit niet EG- iden loopt af op 30 juni. De Duitse jering had gehoopt dat vooral veel rken op de terugkeerpremies af iden komen. In de Bondsrepubliek nen ruim een miljoen Turken. Ambassadrice Nicaragua is niet welkom in VS WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft Nicaragua laten weten dat mevrouw Nora Astorga niet welkom is als ambassadrice van Nica ragua in de Verenigde Staten. Nora Astorga was zes jaar geleden betrokken bij de moord op gene raal Reynaldo Perez Vega, destijds plaatsvervan gend commandant van de nationale garde van dic tator Somoza. De generaal had een afspraak met haar gemaakt. De dag dat hij bij haar thuiskwam, hadden enkele Sandinisten zich in haar slaapka mer verborgen. Ze wilden de generaal ontvoeren en uitwisselen tegen gevangen Sandinisten. De ge neraal verzette zich zo heftig dat de Sandinisten gedwongen waren hem te doden, aldus mevrouw Astorga. Volgens sommige berichten werkte gene raal Vega ook voor de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA. Mevrouw Astorga is nu onderminister van buitenlandse zaken van Nicaragua. Israëlisch leger ontslaat officieren TEL AVIV In verband met forse be zuinigingen op de defensiebegroting gaat het Israëlische leger zevenhonderd mili tairen, van wie het merendeel officieren, uit vaste dienst ontslaan. Het Israëlische leger verliest daardoor vier procent aan mankracht. Volgens het in Londen gevestigde Instituut voor Strategische Studies heeft het Israëlische leger achttienduizend militairen in vaste dienst. Israël geeft zelf geen cijfers over zijn leger omdat die als een staatsgeheim worden beschouwd. De vaste kern van het leger kan worden uitgebreid tot naar schatting een half miljoen militairen, wanneer alle reservisten worden opge roepen. BRASILIA President Joao Figueiredo van Bra zilië heeft gisteren nood maatregelen afgekon digd in de hoofdstad Brasilia en tien andere steden rond de Brazili aanse hoofdstad. De maatregelen houden in dat kranten, radio, televisie en post gecensureerd worden en dat veiligheidstroepen het recht hebben gebouwen te doorzoeken zonder huiszoe kingsbevel. De maatregelen gelden voor een periode van 60 dagen. Zij moeten er voor zorgen dat de orde gehand haafd blijft in de periode rond het debat in het parle ment over het houden van rechtstreekse presidentsver kiezingen, aldus een rege ringswoordvoerder. De oppo sitie heeft een voorstel inge diend de grondwet zodanig te wijzigen dat de opvolger van Figueiredo rechtstreeks ge kozen kan worden. Het debat daarover begint op 25 april. President Figueiredo treedt volgend jaar maart af. Vol gens de huidige grondwet moet een kiescollege, waarin de regerende partij de meer derheid heeft, zijn opvolger benoemen. In Brazilië zijn massale betogingen gehouden voor rechtstreekse presi dentsverkiezingen. Begin deze week diende de presi dent zelf een voorstel in om rechtsreekse verkiezingen mogelijk te maken, maar pas in 1988. Dit voorstel werd door ruim anderhalf miljoen betogers in Sao Paulo met af keurend gejoel begroet. iemayel met asisakkoord Damascus 1IROET De Libanese pre- ent Amin Gemayel heeft ndaag topoverleg gevoerd t zijn Syrische ambtgenoot fez el Assad. Hij heeft naar luidt een basisakkoord op voor het Libanese conflict, steravond laat werd in een litaire commissie in Beiroet ereenstemming bereikt over t uitvoeren van het lang be oken plan voor scheiding de milities en het geregel- eger aan de „groene lijn" sen oostelijk en westelijk iroet. De commissie, die be- l uit vertegenwoordigers christenen, de Druzen, de itische Amal-beweging en t geregelde Libanese leger, eft ook een nieuw staakt- 1-vuren afgekondigd voor Libanon. Franse en Liba- waarnemers zullen het ftand aan de groene lijn jtroleren. De operatie van scheiding en terugtrekking de islamitische milities de ene en de christelijke lities en het geregelde leger i de andere kant zal mor- lochtend beginnen, afgelopen weken is er tus- de Syriërs en de diverse ianese partijen hard onder- ideld. De Syriërs hebben f druzenleider Joumblatt, ^meest geharnaste tegen- inder van de christenen, lidelijk gemaakt dat Damas- vooruitgang wenst te boe- om tot een definitieve re eling te komen van het Liba- iese conflict en dat daarvoor reidheid tot een compromis oet worden getoond. Achter schermen zou nu een rege- ig in grote trekken gereed n. Irood in uriname rantsoeneerd RAMARIBO In Surina- is een schaarste aan brood [staan doordat het meel chts met mondjesmaat ingevoerd. Daardoor nnen de bakkers niet meer i de vraag naar brood vol- in. Het brood is sinds kort de bon en voor andere pro- kten die moeten worden in- iroerd dreigt hetzelfde, aronder benzine. Suriname keert al enige tijd in acute alingsrrioeilijkheden onder er als gevolg van het weg- len van de omvangrijke derlandse ontwikkelings- ilp. verstromingen in oordoost-Brazilië ÏCIFE Het noordoosten n Brazilië, waar door een ja- nlange droogte grote hon- rsnood was ontstaan, wordt omenteel geteisterd door he- ge regenval, aardverschui- ngen en overstromingen, eer dan 40.000 zijn dakloos raakt. Op het wegdek van St. James's Square ligt de pet van de doodgeschoten agente en de helmen van vier van haar col lega's, als stille getui gen van de schietpar tij van dinsdag. (Vervolg van de voorpagina) LONDEN Bij westerse inlichtingendiensten leeft het vermoeden dat de schietpartij van afgelopen dinsdagmiddag voor de Libische ambassade in Londen geen onbezonnen daad van een Libische heethoofd, maar een zorg vuldig geplande operatie is geweest. Scotland Yard had al enkele dagen voor de betoging ge waarschuwd, dat rekening ge houden moest worden met nieuw geweld van agenten van Khadaffy jegens tegen standers van zijn regime. Eer der dit jaar werden al bomaan slagen gepleegd op tegenstan ders van Khadaffy in Londen en Manchester. Maandagavond zou de Britse ambassadeur in Tripoli gewaarschuwd zijn voor de gevolgen van het doorgaan van de demonstratie. Gisteren berichtte de Ameri kaanse omroep ABC dat een Amerikaanse satelliet enkele uren voor de schietpartij een radioboodschap heeft opgevan gen aan de Libische ambassa de in Londen. Daarin werd door Khadaffy opdracht gege ven met geweld te reageren op de betoging. De Amerikaanse regering waarschuwde de Britse autoriteiten, maar voor deze konden reageren waren de schoten al gevallen, aldus ABC. Volgens Britse kranten zijn er nog meer aanwijzingen, die duiden op een geplande actie. Normaal gesproken demon streren de Khadaffy-aanhan- gers recht voor de ambassade. Dinsdag hadden ze zich aan de zijkant van het gebouw opge steld. Khadaffy's tegenstan ders wijzen er verder op dat een team van de Libische tele visie precies op dat moment ambassade. Over de schietpar tij werd echter niet gerept. In een brief aan de secretaris- -generaal van de Verenigde Naties, Javier Perez de Cuel- lar, heeft Groot-Brittannië ge zegd de affaire zo spoedig mo gelijk tot een vreedzame oplos sing te willen brengen. De brief was een reactie op een schrijven van Libië aan Perez de Cuellar, waarin Engeland werd beschuldigd van het schenden van internationale overeenkomsten. In het Libi sche schrijven werd met geen ter plaatse was en opdracht woord gerept van de schiet- had „alles dat beweegt te fil- partij. De Engelse vertegen men". De Libische televisie liet gisteravond beelden zien hoe de Londense politie een veiligheidscordon legde om de woordiger bij de VN herhaalde echter de eis van zijn regering, dat het ambassade-gebouw moet worden doorzocht. LONDEN Hoewel het barbaarse Libische ge weld zich slechts spora disch in het buitenland manifesteert en dan nog slechts in enkele landen, ligt er een tamelijk een voudige logica aan ten grondslag. Leiders die bang zijn voor de veilig heid van hun eigen regi me hebben altijd al de neiging gehad in het bui tenland onrust te zaaien, om zo de aandacht van de binnenlandse problemen af te leiden. Het ver schijnsel is zo gewoon dat zelfs Shakespeare er al een uitdrukking voor had en sprak over „koningen die de opstandige gemoe deren bezighouden met buitenlandse twisten". Deze maand is het precies vier jaar geleden dat de eerste golf Libische moorden de Britse kust bereikte. Het gebeurde op (ADVERTENTIE) Een bloemetje kan zoveel doen. NaluurtijkdocaMukT fkurijiaijgwa het moment dat het regime- Khadaffy zijn steun onder de bevolking begon te verliezen. Dit was grotendeels Khadaf fy's eigen schuld. Door koppig te blijven vasthouden aan exorbitant hoge olieprijzen be gon Libië's opgezwollen, ge forceerde economische bloei tekenen van verval te tonen. De klanten weigerden gewoon te kopen. De jaarlijkse olie-in komsten van 20 miljard dollar liepen terug tot iets meer dan 7 miljard dollar en de olie maatschappijen Mobil en Ex xon begonnen hun activiteiten in Libië te beëindigen. Het le ger, lange tijd zoetgehouden met overvloedige wapenleve ranties, begon te morren. En wat er nog over was van de Libische middenklasse, werd van de ene op de andere dag van haar spaarcentjes beroofd door „munthervormingen". In het nauw gedreven nam Khadaffy zijn toevlucht tot ge weld in het buitenland. Moordaanslagen op belangrij ke ballingen die langzaam en moeizaam probeerden een ge coördineerde oppositie op touw te zetten, werden ge volgd door een oorlog in Tsjaad, crisissen aan de Egyp tische grens en pogingen tot staatsgreep in het aangrenzen de Niger, Tunesië en Soedan. Ook de recente golf van ge weld in Engeland, die alleen deze maand al één dode en veertig gewonden heeft geëist, kan worden teruggevoerd tot onrust rond de troon van Kha daffy. Geld is nog steeds schaars in dit verkwistende land van drie miljoen inwoners dat twee miljoen vaten olie per dag kan produceren, als het ze tenmin ste kunnen verkopen. Maar wat de situatie voor Khadaffy veel ernstiger maakt, is dat er berichten zijn uitgelekt over grote onvrede in het Libische leger. Er zouden bomaansla gen zijn gepleegd in de barak ken en zelfs stakingen en rel letjes zijn geweest. Hoe be trouwbaar deze berichten zijn, valt moeilijk te zeggen. Maar er zijn nu toch tekenen dat uit de verwarde mengelmoes van kleine oppositiebewegingen iets met meer samenhang be gint te groeien. De Libische leider, kolonel Khadaffy. Stammen-samenlevmg Om het belang hiervan in te zien moet men weten dat Libië nog steeds een stammen-sa- menleving is. De geografische grenzen van het land werden tachtig jaar geleden getrokken door de Italiaanse kolonisten, toen ze de laatste verzetshaar- den oprolden in wat over was punten is dat hij afkomstig is van een stam die is gevestigd in de grote woestijn tussen Tripoli en Benghazi. Als ge volg daarvan kon hij de twee stadsstaten tegen elkaar uit spelen. Daarbij had hij de vol ledige steun van zijn „af schrikkende bataljon", be staande uit stamgenoten met gebleven van het Ottomaanse alleJn zii" e'8en familieleden rijk. Historisch gezien zijn die 'n. de ra"g. vaP officier. Ook grenzen echter volslagen uit de lucht gegrepen. IUITENHEER Libië bestaat in feite uit twee grote stadsstaten met daartus sen een stuk woestijn. In het westen ligt de hoofdstad Tri poli, omringd door een vrucht baar gebied. In het oosten ligt het even vruchtbare heuvelge- bied van Jebel Akhbar, van oudsher korenschuur voor de steden Benghazi en Tobruk. De afgelopen dertig jaar draai de de Libische politiek rond de traditionele vijandigheid tus sen Benghazi en Tripoli. Een van Khadaffy's sterkste Verdeelde oppositie Tien jaar lang neeft Khadaffy kunnen vertrouwen op de steun van het volk. Zijn op rechte sociale programma's die het land vier keer zoveel dok ters, vijf keer zoveel scholen en zes keer zoveel nieuwe hui zen opleverden, stonden daar borg voor. Zijn tegenstanders waren verward en verdeeld en meestal afhankelijk van Li bië's vijanden in de Arabische wereld. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Een van hen, Omran Burweis, heeft de Libische Nationale Beweging opgericht. Hij heeft zijn hoofdkwartier in Irak en zit stevig onder de duim van de Iraakse inlichtingendienst, de Mukhabarat. Generaal Omar Muheishi, een van de officieren die meedeed aan de militaire staatsgreep van Kha daffy in 1969, heeft achtereen volgens vanuit Egypte en Ma rokko geopereerd. Geruchten willen dat hij een tijdje gele den uit Marokko is ontvoerd en nu zit weg te kwijnen in een cel in Tripoli. Abdel-Ha- mid Backhoush, die premier was ten tijde van de monar chie, zit nog steeds in Kairo. Dr. Muhammed al-Mughariaf, voormalig ambassadeur in In dia, zit in Marokko. Deze verschillende groepen hebben allemaal verschillende politieke doelen, verschillende politieke verplichtingen aan hun Arabische gastlanden en een tamelijk beperkte geloof waardigheid. Afzonderlijk zouden ze allemaal ingedeeld kunnen worden bij de Tripoli factie of de Benghazi-factie. Eenvoudig programma Maar in het Britse Manchester wordt de afgelopen zes weken een voorzitter van een heel andere organisatie dag en nacht door de politie bewaakt. Het gaat hier om Mohammed Bengalboum, leider van de Li bische Constitutionele Unie. Deze unie die grote steun ge niet onder de Libische ballin gen en studenten in Engeland, organiseert al geruime tijd verzetshaarden in Libië met slechts een enkel doel: Kha daffy ten val brengen, de oude Libische grondwet herstellen en vervolgens verkiezingen organiseren. Juist de eenvoud van haar programma en de weigering om de rivaliteit tussen Tripoli en Benghazi een rol te laten spelen, maakt de unie tot een potentieel gevaarlijke macht. Als iemand daarvan doordron gen is, dan is het wel Khadaf fy zelf. „Ik zeg niet dat de dagen van Khadaffy geteld zijn", zei de leider van de unie, Bengal boum daags na de schietpartij in de Libische ambassade in Londen. „Hij heeft een stevige greep op het land. Hij heeft zelfs de formele legerstructuur losgelaten voor een nationale militie in de hoop daarmee de kansen op een militaire staats greep te verkleinen. Maar de voorwaarden voor zijn val be ginnen langzaam maar zeker gestalte te krijgen. Het einde van zijn regime is in zicht". Intimidatie Libische ballingen zeggen dat het Khadaffy's fanatieke aan hangers de afgelopen jaren be trekkelijk weinig moeite heeft gekost om tegenstanders van het regime in het gareel te dwingen met moorden en inti midatie. Maar als de veront waardiging over de recente schietpartij resulteert in een harder optreden van Engeland en andere westerse landen, worden de mogelijkheden voor de ballingen ontegenzeg gelijk groter. In het verleden is gezamenlij ke westerse actie op niets uit gelopen. Gedeeltelijk kwam dit door de honger naar olie en de angst een belangrijke ex portmarkt te verliezen. Ge deeltelijk ook door angst voor het welzijn van de 8.000 Brit ten en 30.000 Italianen in Li bië, die met hun goedbetaalde banen de Libische economie draaiende houden. Voor Khadaffy zijn deze wes terlingen een garantie dat het Westen niet te hard tegen hem zal optreden ongeacht de bar baarse daden waaraan zijn vol gelingen in Londen zich schul dig maken. De afschuwlijke schietpartij van deze week zou daar echter wel eens verande ring in kunnen brengen. MARTIN WALKER Copyright The Guardian Primeur Brits reisbureau: hypnose tegen vliegangst BRISTOL Vliegen is al jarenlang even gewoon als autorijden. Bovendien is het in de lucht vele malen veiliger dan op de weg. Toch zijn er massa's men sen, die voor geen goud in een vliegtuig stappen. Ze lijden aan vliegangst. Een Engels reisbureau probeert daar sinds kort verande ring in te brengen door middel van hypnose. Reisbureau-houder Gary Abbey uit Bristol is begon nen zijn klanten een vlieg reis en een hypnose-sessie aan te bieden. Daarvoor heeft hij een hypnotiseur in de arm genomen, die een „vluchtnabootsings- programma" heeft opge steld, waarbij alle onder delen van een vlucht door middel van hypnose in scène worden gezet. „We beginnen met het inchec ken van de bagage, ver volgens het aan boord gaan, de start, de vlucht zelf en tenslotte de lan ding. De laatste sessie vindt plaats op de dag van vertrek", aldus de hypno tiseur. De eerste groep van tien „cursisten" heeft het hypnose-avontuur en de aansluitende vlucht inmid dels achter de rug, Vol gens Abbey zijn de resul taten zonder meer bemoe digend. Slechts twee van de tien cursisten durfden ondanks de hypnose uit eindelijk niet aan boord van het vliegtuig te stap pen. De overigen hebben vluchten gemaakt naar onder meer de Verenigde Staten en het Middelland se Zeegebied. CIA leidde aanval op stad Nicaragua WASHINGTON Een aan val op 10 oktober vorig jaar op de Nicaraguaanse havenstad Corinto stond onder leiding van de CIA. Dit heeft de Was hington Post gisteren gemeld, die zich daarvoor onder meer baseert op een hooggeplaatste functionaris in het Witte Huis. De aanval op Corinto had tot gevolg dat ongeveer 12 miljoen liter olie werd vernietigd. De stad werd geëvacueerd. Er wa ren 112 gewonden onder de inwoners. Corinto is de be langrijkste Nicaraguaanse ha ven aan de westkust. De aan vallers hadden het vooral voorzien op de omvangrijke olieopslagplaatsen. Volgens de Washington Post werd de aan val geleid vanaf een „moeder schip" dat buiten de territoria le wateren lag. Het „moeder schip" werd bemand door CI- A-agenten uit de Verenigde Staten. De aanval op Corinto werd uitgevoerd door anti-i -Sandinistische leden van de' FDN die door de CIA zijn op-; geleid. Zij maakten volgens de Washington Post gebruik van speedboten. De groepering' opereert vanuit Honduras en' bestaat voornamelijk uit ex- -gardisten van de voormalige- Nicaraguaanse dictator Somo-.' (ADVERTENTIE) Reuver/Limburg. 5-sterren- bungalowpark in bos vlakbij de Maas. Ontspanning voor iedereen. Per bungalow (5 p.), A /r p. w.v.a. Hs 885,- Ls ^tOJ Voorthuizen/Veluwe. 6-pers. bungalowtent volledig ingericht, aan de bosrand. Geschikt voor het hele gezin. CA P.w.v.a. Hs 450.- Ls AjKjr BOEK BU DE ANWB. DAT VOORKOMT VERRASSINGEN. Brabant. 7-daagsefietstochten m.i.v. 14/7en 5/8. Incl. tent. bagagetransport, diners. 2 kinderen gratis. Per persoon ZJO." Valkenbure/Limbuiv. 8-daagse busreis. Verblijf in gezellig hotel. 3 excursies inbegrepen. Volpension. A AC\ P.p. v.a. Hs 530, Ls 4nU.- Renswoude/Gelderland. Intiem bungalowpark, goed bereikbaar met openbaar vervoer. Per bungalow (5 p.), Q p.n.v.a. Hs85.- Ls A(J" Dalen/Drente. 5-sterrenbungalows bij bos, hei, water. Ontspanning bijgoed én slecht weer. Per bungalow 6 p.), A *1 r per week Hs 875.- Ls t 7 Ootmarsum/Twente. 8-daaese treinreis naar goed en gezellig hotel. Bushalte voor de deur. Half pension. Per persoon vanqf 7 AA" Hecze/Brabanl. 6-pers. bungalow tent. Volledig ingericht, op kom pleet recreatiecentrum, vlak bjj bos en hei. rA P.w.v.a. Hs 450, Ls ADU." Valkenhurz/Limbum. 8-daags verblijf in 4-pers.-appartement. Centrum voor excursies naar België en Duitsland. Q Q P.p.v.a. Hs 180.- Ls O 7." Zoutelande/Zeeland. 5-daagse. geheel verzorgde busreis naar komfortabel hotel. Dagelijks excursies. Volpension, OQT p.p. v. a.Hs 450, Ls ANWB-Leiden. Stationsweg 2. tel. 071-146241. ANWB UW VAKANTIE IN EIGEN LAND IS BELANGRIJK GENOEG OM MTE BOEKEN BIJ HET REISBUREAU VAN DE ANWB. (HS lloiwcizncn. Ls Laaxsciztmi) *o*?o

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15