Bollen groeien en bloeien op Keukenhof. Geweld in trein neemt sterk toe Verbranden van op zee is veilig chemisch afval goedkoop 99 en f 1 Nijpend tekort aan hoornvlies-donors VERVOERSBOND CNV „ZEER VERONTRUST" DA straalt idealen fbvoldoende uit Kabinet-Den Uyl kwam belofte aan RSV niet na 99 UÜVEl NNENLAND CcidócSomxMit DONDERDAG 19 APRIL 1984 PAGINA 13 unieke ballon op it naar records O [HEM Met een speciaal ontwor- ballon hoopt het vier man sterke "'jh Lion Balloonteam begin mei in Amerikaanse Palm Springs de we- vermaarde Gordon Bennet ballon- [ederlanders streven ernaar een af- van meer dan 1701 kilometer af jgen. Slagen ze hierin, dan zal deze atie worden geboekstaafd als w wereldrecord. Als ze langer dan hoger sferen blijven, steken ?n record in hun zak. „Onze richtingen zijn hoog gespannen", s gisteren een van de piloten van team, de 50-jarige oud-luchtmach- rier Richard van der Meer uit „Met onze speciale ballon maken ien meer dan goede kans". „Synode laat militairen in de steek" DEN HAAG De Nederlandse officieren vereniging (NOV), vindt dat de gereformeerde synode met haar uitspraak dat er in ons land geen kruisraketten mogen worden geplaatst de militai ren in de steek laat. De militairen worden niet alleen veroor deeld, maar ook in ernstige gewetensnood gebracht, aldus de NOV in een brief aan de generale synode van de gereformeerde kerken in Nederland. De officieren-vereniging valt ook over de uitspraak van de sy node dat „alle vertrouwen op en dreigen met wapens die massa le vernietiging van de bevolking bewerken, in strijd is met een leven in navolging van Christus". Hiermee ziet de synode de werkelijkheid over het hoofd waarin christelijke militairen le ven en werken, aldus de NOV. Wanneer de militairen zich consequent willen houden aan de synode-uitspraak, dan moeten ze ontslag nemen uit de krijgs macht. Het alternatief is dat zij de kerk de rug toekeren. De NOV noemt de oproep van de synode aan de kerken dat nu haast moet worden gemaakt met de begeleiding van kerkleden die in geestelijke of materiële moeilijkheden zijn geraakt door de kernwapen-uitspraak „ronduit verbijsterend' Dakota terug De Nederlandse luchtvaart Is weer een vliegende Dakota rijk. Met feestelijk vertoon arri veerde gistermiddag vanuit Helsinki het 41 jaar oude mu seumstuk met de inmiddels Nederlandse registratie PH-DDA, eigendom van de Dutch Dakota Association DDA. De stichting DDA werd in maart 1982 opgericht door twee Nederlandse gezagvoer ders met het doel de Dakota in de Nederlandse luchtvaartwe reld terug te brengen. Zij slaagden erin een exemplaar aan te kopen van de Finse luchtmacht, die het tot voor kort nog in gebruik had. Op de foto vliegt de Dakota op de twee Fokkers van het type S- 11. Ruding: „Aan PvdA heb je niets' DEN HAAG Volgens minister Ruding (Financiën) is de PvdA niet bij machte verantwoordelijk heid te dragen voor een beleid dat leidt tot blijvend herstel van de economie. Hij zei dat gisteravond op en CDA-bijeenkomst in Den Bosch. Volgens de minister wordt door de PvdA alleen met de mond beleden dat er bezuinigd moet worden. „Maar men stemt tegen alle belangrijke ombuigingsvoor- stellen van het kabinet, zonder aan te geven waar de PvdA de pijn in de maatschappij zou leg gen. Aan zo'n partij heb je dus niets als er beslissingen moeten worden genomen", meent Ruding. Idergrondse muur Ekd Utrechts gif ECHT De besturen provincie en gemeente :ht willen de verontreini- van de grond van het park in Utrecht indam- met een 46 meter diepe van zo'n anderhalve ki er lang. ndien wil men de bodem het 24 hectare tellende - anderhalve meter opho ts De kosten van een en an- worden geraamd op zo'n liljoen gulden. De betrok- raads- en statencommis- >n de buurtbewoners gaan dan de komende tijd van nentaar voorzien. .51 UTRECHT De Ver- voersbond CNV is „zeer verontrust" over het feit dat vorig jaar de agressie van het publiek tegen NS-personeel en vooral tegen conducteurs met bij na de helft is toegenomen. In '83 turfde de Spoor wegpolitie 101 gevallen waarbij NS'ers bloot ston- wegpolitie geregistreerde ge vallen gaat om het „topje van de ijsberg. Als de politie er bij komt gaat het echt niet om zo maar een duwtje of een ander kleinigheidje maar om een ex ces." Het totaal aantal inciden ten is een veelvoud. Maar het leeuwendeel daarvan is net niet erg genoeg om de sterke den aan agressie van het publiek. In '82 waren het er nog „maar" 71. Op een ledenvergadering in Utrecht zei voorzitter E. Jongsma van de bedrijfsgroep spoorwegen van de CNV-bond gisteren dat het NS-personeel steeds meer problemen heeft met de stijgende agressie. Hij voegde er desgevraagd aan toe dus niet de NS-statistieken. dat het bij de door de Spoor- Maar feit blijft dat door de toe nemende agressie het werk steeds zwaarder wordt, met name voor de 2100 NS-conduc- teurs. Jongsma zegt dat er geen pan klare oplossing is voor het pro bleem. Wel zou het een goede zaak zijn als de conducteurs op de trein een draagbaar mobilo- foontje krijgen waarmee ze arm er bij te halen en haalt NS'ers „op de wal" zouden kunnen alarmeren. Momenteel zijn de conducteurs geheel verstoken van communicatie middelen met de buitenwe reld. Wel is er bij NS het zogeheten „telerailsysteem" op komst waarbij de machinist vanuit z'n cabine rechtstreeks met de verkeersleiding kan gaan bel len. Maar volgens Jongsma is de invoering van die Telerail een zaak van lange adem en zijn op korte termijn nood maatregelen nodig. 10U ■2|eJ (Vervolg van de voorpagina) fkalving van het eldenbestand van het CDA heeft volgens •secretaris Smits drie hoofdoorzaken, zo schrijft hij in het boek voor de campagne. „Met name de niet altijd populaire „•gelen van het kabinet, waarvoor het CDA als regerings verantwoordelijkheid draagt, schijnt nogal wat leden af te Q n. Ook de afnemende koopkracht is natuurlijk debet aan de 1 [loop. Voorts slaagt het CDA er onvoldoende in haar idea- iit te stralen en zodoende weinig of geen nieuwe leden aan te binden". Smits besluit deze analyse met de oproep: „Hier iets aan gebeuren". iets" is een actie, die gevoerd zal worden tegelijk met de ïenkort te beginnen campagne voor de Europese verkiezin- l. Maar alvorens tot de actie over te gaan, moeten de gemeen- jke afdelingen eerst orde op eigen zaken stellen. „Er zal bij zë"van spreken een algehele mobilisatie dienen te worden ge- iseerd om de eigen achterban weer in het gelid te krijgen", Smits. Tikele proeven met ledenwerving blijkt volgens hem dat n zo weinig betrokkenheid met het CDA meer hebben, herkennismaking" nodig is. Een goed middel voor een am die inactieve leden te bereiken is volgens Smits het f van een grote politieke bijeenkomst. Op die manier is is inziens mogelijk de leden weer zo enthousiast te maken j ieder bereid zijn leden te gaan werven. Smits noemt dat [startactie", die aan de eigenlijk ledenwerving vooraf moet E CDA-afdeling dient haar eigen kader (leden van jde ge- [nteraadsfractie en hun medewerkers, het bestuur, de werk- de commissies) te vragen zelf ieder één nieuw lid werven. Zo'n verzoek mag best op „indringende wijze" an, schrijft Smits onder verwijzing naar de „verant- idelijkheid van bovenbedoelde leden". Zo'n startactie moet procent ledenwinst op kunnen leveren, hetgeen een uwbaleffect" tot gevolg kan hebben, aldus Smits, ijst de afdelingen er tenslotte nog op dat het welslagen van actie ook in hun eigen belang is. „Immers de contributie van rieden blijft het eerste jaar geheel voor de afdelingskas". i rekent voor dat de werving van twintig leden een afde- :o'n duizend gulden oplevert. I h tijd tot tijd geven de partijen hun kiezers de gelegenheid te- nisch contact op te nemen met ministers, staatssecretarissen [kamerleden. Zo had de fractiekamer van het CDA op het Binnenhof gisteren veel weg van. de centrale van 008. i van koptelefoons gaven politici antwoord op vele vra- ir actuele zaken betreffende bijvoorbeeld huisvesting ix, links) en landbouw (Braks, rechts). Beterschap Na de onthulling van het beeld „zit tende vrouw" van de oud-Rotterdam mer Willem de Kooning, in het har tje van Rotterdam, kreeg minister Brinkman van WVC een blad vol fruit aangeboden van twee kunstenaars. Rob Hoogeveen (rechts, op de rug gezien) en Inge van Haastert lieten het blad me opzet los, zodat de tekst „Brinkman beter schap! BBK" zicht baar werd. De kuns tenaars hopen dat Brinkman een voor hen beter kunstbe leid gaat voeren. Rotterdams burge meester Bram Pe per (links) bekeek het tafreel met de handen in de zij. OVER LEVERING KERNCENTRALES AAN ZUID-AFRIKA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Kabinet- Den Uyl had beloofd RSV in 1976 een exportkredietverze kering te geven voor levering van onderdelen voor twee in Zuid-Afrika te bouwen kern centrales. Het Kabinet nam echter geen besluit maar wachtte totdat Zuid-Afrika het zat was. En daarmee kwam de toenmalige regering heel erg dicht in de buurt van het niet nakomen van een toezegging. Dit he^ft ir. Van Veen, van 1972 tot 1977 lid van de Raad van bestuur bij RSV, gisteren verklaard voor de RSV-Ka- mercommissie. De order had een waarde van 3,5 miljard gulden. RSV had een belang van 42,5 procent in de order. „De zaak was rond mits wij aan de voorwaarden volde den", zo stelde Van Veen. Zuid-Afrika had het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens (NPV) niet gete kend en met het materiaal zouden kernwapens gemaakt kunnen worden. De regering vond dat maar niks en RSV moest daar dus iets op vinden. Het bedrijf deed dat ook. Het sloot een overeenkomst met Zuid-Afrika en de VS. Daarin stond dat Zuid Afrika als niet-ondertekenaar van het NPV, zich toch als zodanig zou gedragen ten aanzien van de twee te bouwen kerncentrales. Ambtenaren van het ministe rie van buitenlandse zaken waren het met ons eens dat zo aan de gestelde voorwaarden werd voldaan, aldus Van Veen. De gehoorde verklaarde ook dat de toenmalige minister van economische zaken, Lub- lr. M.C. van Veen bers, in maart 1976 nog had verklaard dat het kabinet zich zou houden aan het kabinets- beluit uit 1975. Ondanks dat de Kamer een motie had aange nomen waarin stond dat geen kernmateriaal geleverd mocht worden aan een land dat het NPV niet had ondertekend. Van Veen noemde het niet doorgaan van de Zuidafri- kaanse order, met het kabi netsbesluit om voorlopig geen nieuwe kerncentrales in ons land te bouwen, „klappen die zwaar aankwamen". Volgens de gehoorde had RSV op iede re kerncentrale tientallen mil joenen guldens winst kunnen maken. Met zijn opmerking over de winsten uit kernenergie ging Van Veen in tegen een verkla ring die ir. J. de Vries, toen president-commissaris bij RSV, eerder voor de commis sie gaf. Deze stelde dat, als de kernenergie was doorgegaan RSV alle andere verliezen had kunnen compenseren. ANTWERPEN Het op zee verbranden van ge vaarlijk chemisch afval als pcb's en dioxine is vei lig, heeft geen nadelen voor het milieu en is veel goedkoper dan vernieti ging van gif op het land. De overheid moet dan ook niet vasthouden aan het Verdrag van Oslo, waarin staat dat Nederland de verbranding op zee tegen gaat en de verbranding op land stimuleert. Het Ne derlands/Amerikaanse •bedrijf Ocean Combustion Service heeft dat gesteld in een brief aan minister Neelie Smit-Kroes van verkeer en waterstaat. Deze brief, die ook naar de ministers van economische za ken, milieu en buitenlandse zaken is gegaan, maakt deel uit van een grootscheeps of- OCS leidt rond. Vertelt over fensief van OCS, dat zich door de technische snufjes op het het rijk belemmerd weet. OCS schip en wat die allemaal ge- heeft al vaker bij de overheid kost hebben, en over alle vei- op de stoep gestaan, maar dat ligheidsmaatregelen, want dat heeft niet geholpen. het om verbranding van hebben herhaaldelijk vaarlijke stoffen gaat is duide- rapporten toegestuurd, waaruit lijk. De journalisten lijken wel blijkt dat het spul veilig uit de onder de indruk, wereld te helpen is. Maar we kregen steeds een net bedank- Keukenzout briefje terug, dat eindigt met OCS claimt dat na de verbran de dooddoener „maar toch ding, die plaatsvindt bij zo'n krijgt u geen vergunning om 1300 graden en 150 kilometer pcb's te verbranden want er uit de kust, maar een tiende zijn alternatieve verwerkings- gram per kilo overblijft. Het mogelijkheden op land". chloor verdwijnt helemaal en Daarom is deze keer ook de wordt omgezet in een wolk pers ingeschakeld. Genoemde van chloorwaterstof. Die brief aan de ministers besluit pluim wordt volgens OCS al met: Ten slotte zij vermeld dat voor een groot deel als onge- wij de Nederlandse pers heb- vaarlijk keukenzout door de ben uitgenodigd om de „Vul- canus II" te zien". En om een enorme hoeveelheid informal tie op te nemen. Het schip (want dat is de Vulcanus II) ligt weliswaar in Antwerpen, maar de pers kwam. Directeur G. Heinemann van zee opgenomen. „En de kosten van verbran ding op zee liggen drie tot vier keer lager dan die van ver branding op land". TNO heeft bevestigd dat het op zee ver branden geen nadelen voor het milieu met zich mee brengt. J. van den Broek van de Directie Noordzee van Rijkswaterstaat, die controle op het schip uitoefent, is ook nogal positief over deze ma nier van vuilverbranden. De Greenpeace-vertegenwoor- diger, die ook aan boord 'is, waagt zich nog niet aan een uitspraak. Hij wil eerst alle in formatie op een rijtje hebben. In een verklaring doet Green peace later echter een beroep op de Nederlandse regering om de wetgeving over ver branding op zee niet af te zwakken. Volgens de milieu organisatie is er geen garantie voor volledige vernietiging van afvalstoffen en wordt niet voorkomen dat gevaarlijke verbindingen in het milieu te recht komen. Greenpeace vindt daarom dat de Europese landen hun wetten strenger moeten maken. Achterhaald OCS, dat overigens ook nog de Vulcanus I bezit, maar die is nu buiten gebruik, meent dat het verdrag van Oslo door technische ontwikkelingen bij het op zee verbranden achter haald is. Verbranden op zee wordt nu nog oogluikend toe gestaan als er voor bepaalde stoffen geen goede verwer kingsmogelijkheden op land Z'^n Ocean Combustion Servi ce stelt dat deskundigen be vestigen dat er nog veel be zwaren aan verbranding op land kleven en dat ook op het pcb-congres van vorig jaar werd vastgesteld dat verbran den op zee de beste manier is om van pcb's af te komen. Greenpeace stelt dat de nor men voor verbranding op zee minder streng zijn dan die voor het op land vernietigen van gif. In de Middellandse Zee is het verboden, op de Noordzee niet. Het beleid moet zich er volgens Greenpeace op richten het verbranden op zee overbodig te maken. Meer contact van letterenstudie nodig met bedrijfsleven DEN HAAG De letterenfa culteiten moeten iets aan beeldvorming gaan doen. Het beeld dat bedrijven thans van deze faculteiten en hun stu denten hebben, dient te veran deren. Stages en afstudeerpro jecten zouden tot meer belang stelling voor elkaar kunnen leiden. Ook zouden bedrijfssi- mulatiespelen, bedrijvendagen en gastcolleges door deskundi gen uit het bedrijfsleven sti mulerend kunnen werken. Deze adviezen staan in het rapport „Letterenstudies en Bedrijfsleven", dat vandaag is gepubliceerd. Het is opgesteld door een gespreksgroep, waar in op persoonlijke titel deskundigen uit het bedrijfsle ven en de letterenfaculteiten zitting hadden. 'Volgens de werkgroep leiden de traditionele letterenstudies niet op voor een werkkring in het bedrijfsleven. De letteren studenten hebben als zij met hun studie beginnen daarvoor ook weinig animo. Het be drijfsleven is nauwelijks geïn teresseerd in afgestudeerden uit de letterenfaculteiten. i Vis-fossiel van meer dan 200 miljoen jaar oud (ADVERTENTIE) BELGRADO Joegosla vische geologen hebben onlangs een fosiel van een vis gevonden, dat 210 mil joen jaar oud is. De vis had een lengte van 84 centime ter en was van een tot nu toe onbekende soort. Vol gens de geologen is hij niet te vergelijken met een be staande vissoort. Het fosiel is in zeer goede staat be waard gebleven in een rotsmassa van de berg Mojstrana in het noorden van Joegoslavië. Volgens een van de geologen be hoort de vis waarschijnlijk tot een onderorde van de kraakbeenvissen. 28 ha. lente in Lisse wachten op U. Woensdag-Gezinsdag: Kinderen t/m 12 jaar, in gezinsverband gratis toegang. Vragen? bel 02521-13841. Trein-toegang-biljetten en folders bij de meeste NS-stations verkrijgbaar. Extra Expositie: Narcissus'84 t/m 23 april. Keukenhof is elke dag anders. RIEMELS souay, IK KAwje - "FEAKIS IS i IMriK NOt/ttrHae-TH heeeebJ orr è5it Her «WMOJ LfifUjN WAS! LEIDEN Een betere af stemming van de bloed en weefselkenmerken van een te transplanteren hoornvlies op de ontvan ger, vergroot de kans op een succesvolle operatie aanzienlijk. Daarom wordt zoals dat al jaren bij niertransplantaties gebruikelijk is ook bij 'P<- ideale combinatie van donor en ontvanger te zoeken. Nu onderzoek heeft uitgewe zen dat er strengere selectie criteria gehanteerd zouden moeten worden, is de behoefte aan donors extra nijpend. Het zou daarom wenselijk zijn dat nog meer mensen een codicil bij zich dragen om de moge lijkheden van hoornvliesope raties te vergroten. Dit concludeert Mevrouw H.J. Völker-Dieben, verbonden als oogarts aan het Leidse Diaco- nessenhuis en medewerker van het Interuniversitair Oog heelkundig Instituut in Am sterdam. Zij promoveerde van middag tot doctor in de ge neeskunde. Mevrouw Völker verrichtte onderzoek naar de oorzaken van de afstoting van getransplanteerde hoornvlie zen. Het doel van het onder zoek was wegen te vinden die tot betere resultaten zouden kunnen leiden. Het aanvanke lijk herwonnen gezichtsver mogen weer verliezen door af stoting troebel worden van het getransplanteerde hoorn vlies is een groot psychisch trauma. Vroeger dacht men dat de kans op afstoting van het hoornvlies gering was, omdat in het hoornvlies geen bloed vaten aanwezig zijn. Dit prin cipe blijkt echter niet altijd op "te gaan zoals bijvoorbeeld wanneer het hoornvlies is aan getast door een ziekte en er wel bloedvaten in groeien. Daarom is het belangrijk, dat de weefselgroepen van de do nor ten opzichte van de ont vanger zoveel mogelijk over een stemmen, aldus mevrouw Völker. Het is om deze reden, dat de computer werd inge schakeld teneinde dezelfde type weefsels bij elkaar te zoe ken.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13