iigenwijze marine-top jehekeld Ouderen liggen vaak en lang in ziekenhuis RSV gokte op nieuwe orders Rakettenvoorstel an Lubbers ient wapen- ëheersing niet gSdfJNENLAND CeidóaQowumt WOENSDAG 18 APRIL 1984 PAGINA 9 'li sraad stelt namen ne partijen vast [HAAG De Kiesraad heeft gis- beslist dat de groepering De pen aan de Europese verkiezingen (jeelnemen onder de naam „Euro- Groenen". De klein-linkse combi- die aanvankelijk wilde deelne- :onder de naam „Groen Progres- frkkoord" (CPN, Groenen, PPR, Imag van de Kiesraad alleen deel- n onder de naam „CPN, Groene j Nederland, PPR, PSP". De be- ji van deze vier partijen hebben de had gevraagd het Groen Progres- [kkoord in het kiesregister in te .ven onder de naam „Groen Pro- ief Akk. Hiertoe is besloten nu de van State een verzoek tot het ge en van een bijna-identieke naam iafgewezen. Huishoiidonderwijs ondergewaardeerd GRONINGEN Het huishoudonderwijs (lhno) wordt sterk ondergewaardeerd. Omdat het aanbod van hogere opleidingen voor lagere functies toe neemt, kunnen werkgevers steeds hogere eisen aan sollicitanten stellen. Zo wordt tegenwoordig steeds vaker een mavo-diploma vereist waar vroe ger een lhno-opleiding voldoende was. Dat is één van de conclusies uit een onderzoek van de pro- jektgroep onderwijs en arbeidsmarkt van de Rijks universiteit Groningen. De onderzoekers, G. Berg huis en K. Kegelaar, stellen onder meer dat de po gingen van het ministerie van onderwijs om de kansen van schoolverlater van lhno-opleidingen te verbeteren, weinig kans van slagen hebben. „Werkgevers zien het LHNO als de laagste oplei ding in het onderwijsbestel", aldus Berghuis en Kegelaar, die daarom pleiten voor het invoeren van geïntegreerd voortgezet onderwijs. Drie jaar geëist voor verkrachten schoonzusje ALMELO De officier van justitie bij de rechtbank in Almelo, mr. B. van Riems dijk, heeft gisteren tegen de 39-jarige Th. van E. uit Hengelo drie jaar gevangenis straf en voorwaardelijke tbr geëist wegens meermalen verkrachten van zijn 13-jarige schoonzusje. De man had het meisje, dat bij hem in huis woonde, wijsgemaakt dat ze ongeneeslijk ziek was. Hij had voor dit doel een verklaring op briefpapier van een ziekenhuis opgesteld en die voorzien van een valse handtekening van een gy naecoloog. Alleen veelvuldig seksueel contact zou haar leven kunnen redden, zo had haar zwager gezegd. De officier om schreef de verdachte als „een meedogen loos en gemeen mens". Uit een psychia trisch rapport blijkt dat de man normaal toerekeningsvatbaar kan worden geacht. Tweede slachtoffer dubbele moord gevonden SCHIEDAM In de Poldervaart in Schiedam is gisteren het stoffelijk overschot gevonden van de 35-jarige uit Turkije afkomstige H. Turan. De man blijkt enkele dagen geleden om het leven te zijn gebracht door een aantal schoten uit een vuurwapen. De politie legt verband tussen de dood van Turan en de dood van het 19-iarige Turkse meisje Fatimah Dahri. Het lichaam van dit meisje werd afgelopen donderdag gevonden in een sloot in Capelle aan den IJs- sel. Zij was op dezelfde wijze om het leven gebracht. Volgens een woord voerder van de politie in Capelle aan den IJssel zijn nog geen arrestaties verricht in deze zaak. Visumbeleid voor Zuidafrikanen ongewijzigd DEN HAAG Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) is niet van plan het beleid te wijzigen ten aanzien van de ver lenging van visa aan Zuidafrikaanse spor ters of Zuidafrikanen die ons land met culturele bedoelingen willen bezoeken. Volgens de minister is met de invoering van de visumplicht duidelijk gemaakt dat Nederland het apartheidsregiem in Zuid- Afrika volstrekt afwijst. Wel bestaat bij de minister de indruk dat een klein aantal Zuidafrikanen door het opgeven van een ander reisdoel toch kans heeft gezien ons land met een visum te bezoeken, terwijl het beleid erop gericht is dat te voorko men. In 1983 vroegen ruim 21.800 Zuida frikanen een visum aan voor ons land. Met aanvragen via de Belgische ambassa de voor Beneluxvisa, kwam het aantal op bijna 34.500. Groeiend tekort aan leraren scheikunde GRONINGEN In het voortgezet on derwijs dreigt een ernstig tekort aan tweede- en derdegraads leraren schei- -1 kunde. t 4 Deze conclusie trekt het Landelijk Be- j raad van Hoofddocenten Scheikunde van de Nieuwe Lerarenopleidingen uit Lj een onderzoek naar de behoefte aan le- raren in de komende jaren. Ook als er rekening wordt gehouden met een ver- mindering met 20 procent van het aan- tal leerlingen in het voortgezet onder- ft wijs, zal aan het eind van de jaren tach- tig in slechts driekwart van de nieuwé <1 vacatures kunnen worden voorzien, zo J/1 stellen de hoofddocenten. Verkorting van de arbeidstijd zal een kort tot gevolg hebben. FICIEREN: STAATSSECRETARIS ÏIET OP EIGEN MENSEN onze parlementaire re- 'OORi dactie) 81 HAAG Staatsse- iris Van Houwelingen fensie) ligt overhoop Ide Koninklijke Mari- [De bewindsman be ieerde gisteren in het baar de verregaande eienis van de mari- p met de aanschaf jmilitair materieel. De ^nklijke Vereniging Marine-officieren MO) typeerde het op en van de staatssecre- i in een woedende re- als het „van afstand eten op eigen men- Houwelingen onderte- ie gisteren in Amsterdam overeenkomst met zijn se collega Pattie over we- fjdse samenwerking op het sd van defensiematerieel, overeenkomst behelst on- leer de aankoop van zes- Britse Rolls Royce Spey- rbines, bestemd voor de ye Nederlandse M-fregat- Groot-Brittannië koopt op zijn beurt in Nederland zes „Goalkeepers", een luchtver dedigingssysteem voor de kor te afstand. De aanschaf van de Britse tur bines is niet naar de zin van de marinetop, Deze heeft steeds vurig gepleit voor het uitrusten van de fregatten met naar hun mening betere moto ren van het Amerikaanse be drijf General Electric. Maar daarbij is de marine volgens de staatssecretaris zover haar boekje te buiten gegaan, dat hij het nodig vond publiekelijk en in het bijzijn van talrijke hoge zee-officieren een repri mande uit te delen. „Bij de aanschaf van wapens spelen, meer dan in het verle den, factoren als werkgelegen heid en Europese samenwer king een rol," aldus Van Hou welingen. Volgens hem is het geen taak van militairen om te bepalen wat er gebeurt met het geld dat ter beschikking staat van Defensie. Deze be sluitvorming dient uitsluitend op „het hoogste politieke ni veau" te geschieden. De be windsman liet voorts door schemeren dat hij de verlan gens van de krijgsmacht vaak sterk overdreven vindt. De ondertekening van het Brits-Nederlandse verdrag. Voor Nederland ondertekende staatssecretaris Van Houwelingen (rechts), daarbij op de vingers gekeken door de Britse admiraal Fieldhouse. Namens Groot-Bri- tannië zette staatssecretaris Pattie (links) zijn handteke ning,met achter zich de Nederlandse admiraal Hulshof. Voorzitter Gerard Brand van de KVMO noemt het optreden van de staatssecretaris zeer on gebruikelijk. „Als er spannin gen zijn tussen militaire wen sen en de politieke haalbaar heid daarvan, moet daarover binnenskamers worden ge sproken. De politiek heeft in derdaad het laatste woord maar eer hét zover ïs, mag de militaire leiding best knokken voor de eigen standpunten". Het Tweede-Kamerlid Harry van den Bergh, defensiespecia list van de PvdA, heeft het vermoeden dat er „heel wat aan de hand moet zijn". Hij overweegt vragen te stellen aan de bewindsman, omdat er wellicht structureel iets is mis 'in de verhoudingen. pA-FRACTIELEIDER DEN UYL: (Van onze parlementaire redactie) jlEN PvdA-fractieleider Den Uyl heeft stelling men tegen het idee van premier Lubbers om de jbasis Woensdrecht gereed te maken voor de op- van kruisraketten, maar de raketten alleen te tsen in tijden van internationale spanningen. „Deze kructie is bedoeld om het kabinet te redden en niet fle wapenbeheersing te dienen", zei Den Uyl gister- »d op een partijbijeenkomst in Emmen. ens Den Uyl moet de Nederlandse regering met een absolu- Wijzing van de kruisraketten een duidelijk signaal aan de [machten geven, dat Nederland -niet meedoet aan de nieuwe van kernbewapening. Hij riep de regering op, de NAVO- genoten duidelijk te maken dat er concessies tegenover de )t-Unie nodig zijn om tot hervatting van de Amerikaans- sche onderhandelingen te komen. „In zo'n beleid past op enkele wijze het gereedmaken van Woensdrecht voor 48 raketten". Likman: kabinet zit rit uit ERSUM Het kabinet zit er niet alleen in juli nog, maar blijft aan tot juli 1986, wanneer er nieu- erkiezingen moeten worden gehouden. |ei CDA-partijvoorzitter Bukman gisteren voor de KRO-mi- ion. Volgens Bukman kan iedereen de mogelijkheid dat er Crisis komt in overweging nemen. Zijn taxatie is echter dat lerantwoordelijkheid van coalitiepartners zodanig groot is, voor wat ze samen moeten doen in het land, dat zij zich tot Jjiterste zullen inspannen om te voorkomen dat er een crisis „Lubbers wil dat ook, denk ik", aldus Bukman. Congres „Vrouw en Macht" begint met handgemeen GRONINGEN Een handgemeen tussen de or ganisatrices en een groep van 20 protesterende vrouwen vormde gisteren de onbedoelde openings ceremonie van het con gres „Vrouw en Macht" in het Martinihalcentrum Groningen. De groep van 20 vocht zich, zonder toegangsbewijs, het centrum binnen om er een verklaring voor te lezen waar in de entreeprijs van het con gres wordt gehekeld: 400,-. Deze verhindert minder draagkrachtige vrouwen mee te praten over „Vrouw en Macht", aldus de verklaring, die evenwel niet te horen was omdat de organisatrices bij wijze van tegenmaatregel de microfoon hadden uitgescha keld en het licht uitgedraaid. Nadat het oproer de kop was ingedrukt, hield staatssecreta ris mevrouw N. Ginjaar - Maas een openingsrede waar in zij er de aandacht op vestig de dat vrouwen veel te weinig zijn vertegenwoordigd op machtige posten in de wereld. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. Minister Brinkman naar Japan DEN HAAG Minister Brinkman van welzijn, volks gezondheid en cultuur brengt van 21 april tot 1 mei een be zoek aan Japan. Hij zal op 27 april in Tokio het kabinet ver tegenwoordigen op de Good Living Show, een beurs, waar aan ons land deelneemt. Hij zal op de 23e in het museum voor Westerse Kunst in Tokio in gezelschap van de gemalin van prins Mikasa, een broer van de Japanse keizer, de ten toonstelling openen van wer ken uit het Mauritshuis in Den Haag, dat wegens verbouwing is gesloten. De expositie is fi nancieel mogelijk gemaakt door het dagblad Tokio Shim- bun. In dierenparken lo pen doorgaans al beesten dié je niet elke dag tegen- komt, maar in Amersfoort stappen sinds kort deze vier zeldzame emoe-kui kens rond. Nadat ze 62 dagen In de broedmachine had den gezeten, kon- den ze uit hun ei kruipen. Emoe's ko men uit Australië en lijken een beetje op struisvogels, maar houden er een an dere politiek op na: ze stoppen hun kop niet in het zand. UTRECHT Mensen van boven de 65 jaar liggen niet alleen vaker maar ook langer in het zieken huis dan jongeren. Omdat het aandeel van ouderen in de Nederlandse bevol king groter wordt, is dat van belang voor de (kos ten van) de gezondheids zorg. Daarom heeft de Stichting Medische Regis tratie een statistiek opge steld over 1981. aantal opnamen per 1000 man nen 214, met een gemiddelde verpleegduur van achttien da gen en per 1000 vrouwen 157 met een gemiddeld verblijf in het ziekenhuis van 22 dagen. Van de mannen tussen de 75 en de 85 werden er 266 per 1000 opgenomen en van de vrouwen 200 per 1000. De ge middelde verpleegduur was respektievelijk 21 en 26 dagen. In de verpleeghuizen was het aantal opnamen van mensen jonger dan 65 jaar landelijk gezien vrijwel te verwaar- lozen, de groep 65-75 jaar was het Volgens een onderzoek van het Rijksinstituut voor Wo- ningbouwonderzoek/Instituut voor Volkshuisvesting in Delft zou het bejaardenbeleid op de helling moeten. Er dient veel meer te worden gekeken naar wat ouderen nog wel zelf kun nen dan naar wat ze niet meer kunnen. Het onderzoek is de afgelopen jaren uitgevoerd in opdracht van de Federatie LSB, de overkoepelende orga nisatie van de bejaardenhui zen. LSB-directeur J. van Ge- ffen leidt eruit af, dat met zo'n nieuw beleid het huidige aan tal plaatsen in verzorgingshui zen voor bejaarden kan wor den teruggedrongen. ONDANKS WAARSCHUWINGEN COMMISSARISSEN (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De raad van bestuur van RSV heeft onder leiding van Stikker in 1973 en 1974 zelf, ondanks waarschu wingen vanuit de raad van commissarissen, be sloten geld (bijna een mil jard gulden) te steken in het bouwen van schepen zonder dat er orders voor waren. Bovendien werden er schepen afgebouwd die door de opdrachtgevers waren afbesteld. Dit heeft de heer De Vries, presi dent-commissaris bij RSV in die tijd, gisteren voor de RSV-Kamercommissie verklaard. Maandag werd al bekend dat RSV door deze manier van handelen op den duur 500 miljoen gulden verlies boekte. „Wij heben de raad van be stuur gewaarschuwd, ga niet te ver met het nemen van risico's op orders, jullie zijn bezig het graf van RSV te graven. De raad van bestuur was verant woordelijk. De neergang zag natuurlijk iedereen aankomen. De raad van commissarissen realiseerde zich dat er risico's op elkaar werden gestapeld die catastrofaal konden aflo pen", aldus De Vries. De Vries verklaarde verder dat iedere order die de raad van bestuur wilde aannemen door de raad van commissaris sen werd besproken. „Op hoofdzaken waren wij juri disch en financieel op de hoog te", aldus De Vries. Ondanks zijn mening over de raad van bestuur zei De Vries dat de raad van commissarissen zich uiteindelijk toch steeds achter het beleid van die raad had opgesteld. „Anders hadden wij ze moeten wegsturen. Dat was het alternatief. Waar gewerkt wordt, worden fouten ge maakt". De Vries verdedigde de in 1973 en 1974 gevoerde politiek met de stelling dat er „van ho ger hand" (de overheid, red.) druk op RSV werd uitgeoe fend scheepsnieuwbouw-or- ders te accepteren. Dit gezien de werkgelegenheid bij RSV. „Per geval bekeken wij het. Kon het of kon het niet. De werkgelegenheid speelde een voorname rol. Regeringswaar- bied van RSV waarvoor eind 1973 Rotterdam Nuclear werd opgezet. Via dit bedrijf kwam een Zuid Afrikaanse order voor de bouw van kerncentrales bin nen ter waarde van, aldus De Vries, vier miljard gulden. De order ging uiteindelijk niet door omdat het kabinet Den Uyl een exportvergunning we- ogerde. „Compensatie voor de verliezen werd daarmee uit handen geslagen. En de conti nuïteit in de toekomst", aldus De Vries. Toezegging De Vries weigert te antwoorden DEN HAAG De heer De Vries, in de jaren 1971-1977 presi dent-commissaris bij RSV, heeft gisteren als eerste getuige voor de RSV-Kamercommissie geweigerd op een vraag van de com missie te antwoorden. De Vries zal nu achter gesloten deuren nog eens door de Kamercommissie ondervraagd worden. Daarbij zal de commissie nagaan of de weigering van De Vries om op de gestelde vraag te antwoorden, terecht is geweest of niet. Het ging om de vraag de naam te noemen van degene die vanuit de raad van commissarissen bij RSV in 1973 werd gevraagd om de leiding van het concern op zich te nemen voordat de latere pre sident-directeur Stikker benoemd werd. De Vries gaf als reden dat het noemen van de naam de belangen van RSV, ook van daag de dag nog, zou kunnen schaden. Volgens insiders kan het alleen gaan om de heer Van Rijn, in die tijd commissaris bij RSV en nu RSV-topman. nemer Molkenboer was niet tegen het aannemen van de orders", aldus de gehoorde. Eigen rekening Over het besluit om eind 1973 drie product-tankers te gaan bouwen op eigen rekening zei De Vries dat dit een offensieve taktiek van RSV betrof. „RSV leverde altijd te laat. Nu wil den wij eens op tijd leveren als de vraag optrad. De markt was niet slecht". De Vries liet blijken dat er binnen RSV vooral gerekend werd op „orders die onder het vet zaten" om de in die jaren genomen financiële risico's la ter op te vangen. Het betrof de activiteiten op kernenergiege- De Vries stelde ook dat de in die dagen optredende minister van economische zaken, Lub bers, zijn medewerking wilde verlenen bij het verkrijgen van de order. „Lubbers gaf ons de toezegging dat wij op de ex portvergunning konden reke nen. Mondeling. Maar ik ge loof dat ik er ergens nog een briefje van heb", aldus De Vries. De visie van De Vries werd niet gedekt door de gehoorde heer Bout, lid van de raad van bestuur van RSV in die tijd en de man die de Zuidafrikaanse order aanbracht. Wel liet hij weten dat regeringswaarne mer Molkenboer had laten blijken dat RSV door moest gaan met pogingen om de or der te krijgen. Pas dan zouden politieke besluiten erover val len. Besluiten van het kabinet ble ven daarna zo lang uit dat Zuid Afrika de opdracht aan een Franse firma gaf. Een dea dline die vanuit Zuid Afrika werd gesteld voor een kabi netsbesluit was, aldus Bout, door RSV ingegeven. „De sig nalen waren dat de zaak niet zou rondkomen. Maar wij had den nog best een maand ku- nen wachten. De centrale is vorige maand pas in gebruik genomen", aldus Bout. Over het bouwen van schepen voor eigen rekening zei Bout te weten dat de drie product tankers gebouwd werden om de werf in Alblasserdam aan het werk te houden. Tot het bouwen van mammoettankers werd besloten omdat de paket- ten staal al op voorraad be steld waren en de keus was dit staal ongebruikt te laten liggen of voor 25 miljoen gulden ar beidskosten het schip maar in elkaar te zetten in de hoop het ooit te verkopen. Bezuinigingen voor werknemers in de SER te hoog (Vervolg van de voorpagina) De werkgevers vinden de om- buigingen van 16 a 18 miljard gulden die het kabinet zich heeft voorgenomen voor 1985 en 1986 een minimum. Zij vin- den dat daardoor niet alleen 1 het overheidstekort maar ook f de lastendruk voor de bedrij- ven omlaag kan. Alleen als de economische ontwikkeling 1 echt tegenvalt en er gevaar voor vraaguitval ontstaat, mag het kabinet van de werkge- vers wat minder bezuinigen. Voor de werknemers zijn de r, voorgenomen bezuinigingen onaanvaardbaar hoog. Het verzet van de FNV is echter feller dan dat van CNV en MHP, de centrale van middel- baar en hoger personeel. Ook over de besteding van de las tenverlichting van 1,5 tot 2 miljard gulden per jaar den-^ ken de bonden verschillend. De FNV wil dat deze maatre gel aanwijsbaar leidt tot hoge re binnenlandse bestedingen. CNV en MHP willen dat een deel van de lastenverlichtihg wordt gebruikt om het ar- beidsvoorwaardenoverleg meer kans te geven. Overleg Werkgevers en werknemers willen zowel in het voorjaar als in het najaar met het kabi- - net inhoudelijk gaan overleg gen over het te voeren sociaal- economische beleid. Daarbij 4 zou dan steeds moeten worden gepraat over meerdere jaren. Werkgevers en werknemers doen daartoe voorstellen in 1 het vandaag verschenen ont-> werp-rapport over het sociaal- economisch beleid voor de ko mende jaren. In mei zou het kabinet aan de partners de richting moeten aangeven welke het beleid zou moeten opgaan. Werkgevers en werknemers op hun beurt zouden dan hun wensen ken baar moeten kunnert maken. Daarmee zou het kabinet tyj I het opstellen van de begroting voor het volgende jaar, een zaak die in de zomermaanden plaatsvindt, rekening moeten houden. In het najaar zouden werkge- vers, werknemers en kabinet opnieuw om de tafel moeten gaan zitten, waarbij het kabi net duidelijk maakt welke conclusies uit het voorjaarso verleg zijn getrokken. Uitvoer stoffen gifgas snel mogelijk DEN HAAG Nederland zal mogelijk nog vóór de Pasen, bij voorkeur samen met Bel gië, Luxemburg en West- -Duitsland maar anders eenzij dig, een vergunningenstelsel afkondigen voor de uitvoer van chemicaliën die ook voor de vervaardiging van gifgas kunnen worden gebruikt. Het interne overleg in Nederland, tussen de ministeries van bui tenlandse zaken en van econo mische zaken, is afgerond en heeft geleid tot overeenstem ming over criteria voor het verlenen van toestemming voor de uitvoer van ruim tien chemische stoffen. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BH UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9