É£eicUc (Sowuvnt Britten woedend op Libiërs na schietpartij SER verdeeld over economisch herstelbeleid Geschenken OOK BRITSE AMBASSADE IN TRIPOLI OMSINGELD Vederlandse ambassade /n Paramaribo kort bezet Sandinisten heroveren havenstad 50-guldenstuk Willem van Or anje in juni in omloop Woensdag 18april 1984, 75e jaargang no. 22865 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdiik 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N V. Leiden. Directeur hooldredacteur: I l Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buiiteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm. kleintjes f 0.41 per mm Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aul.betaling).kwartaal f 63.07, jaar I 240.46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Loss* Droog en zonnig. Mminimum- temperatuur ongeveer 2 gra den. middagtemperatuur circa 17 graden. Matige zuidelijke wind. Na donderdag middag- temperatuur 18 graden. Zon op: 06.35, onder: 20.44; hoog water Schev.: 06 10 en 18.32; laag water: 02.01 en 14.22. DEN De in Engeland opere- afdeling van de KGB stelt js op een goede verstandhou- f de Britse inlichtingendienst. J als er KGB-spionnen worden askerd en uitgewezen, vatten de Men dit sportief op. Treffendste fjeefc/ hiervan is wel de geste die Blussen maakten toen begin dit de Russische vertaler, Vladimir tnov, werd uitgewezen op ver ting van spionage. Enkele dagen I werd bij de Britse contra-spio- een dure fles wodka bezorgd, bijgaand kaartje stond heel een- jig: „Ga zo door. Hartelijke groe- iran jullie vrienden in de KGB". VOETBAL OP TV Duitsland 2, 20.10 uur: Frankrijk-West Duitsland. Vrouw overleden door heroïnesmokkel in maag OTTAWA Een Libanese vrouw, die honderd condooms gevuld met voor een miljoen dollar aan heroïne had ingeslikt, is overleden toen drie condooms barstten, waarna een dodelijke dosis van de drug zich in haar lichaam verspreidde. De 49- jarige vrouw was afgelopen zondag uit Li banon in Canada aangekomen. Een dag later werd zij dood in een huis aangetrof fen. Sectie op het stoffelijk overschot bracht 582 gram heroïne aan het licht. AVRO zet benoeming Wibo v.d. Linde door HILVERSUM Wibo v.d. Linde gaat defini tief naar de AVRO. Gisteravond nam het AVRO-bestuur de beslissing hiertoe. Met de TROS zal worden overlegd op welke termijn V.d. Linde voor de AVRO aan het werk kan. Het bestuur heeft met dit besluit het afwij zende advies van de ondernemingsraad naast zich neergelegd. Ook heeft het geen gebruik willen maken van het aanbod van de dienst hoofden tot het instellen van een commissie van wijze mannen. Voorzitter Wallis de Vries verklaarde de komst van Wibo v.d. Linde naar de AVRO een goede zaak te vinden. Zie verder pagina 19: Personeel AVRO staakt overleg met bestuur. Brinkman: geen hoge dunk van kamerleden DEN HAAG Minister Brinkman (wvc) heeft geen hoge dunk van de leden van de Tweede Kamer en evenmin van de kiezers. Zijn eigen functie daarentegen ziet hij wel als iets bijzonders. Het een en ander blijkt uit een vandaag gepubliceerd interview met de bewindsman in het weekblad Vrij Nederland. Volgens de minister wordt het tijd dat er in de Tweede Kamer „weer echte volksverte genwoordigers komen te zitten", mensen die „midden in het leven staan" en die hun in formatie „niet alleen in Nieuwspoort (pers centrum annex sociëteit op het Binnenhof) opdoen". Boeing verliest deel motorkap LONDEN Een „Jumbo" van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij PanAm, die giste ren met 296 inzittenden op weg naar de VS boven het midden van Engeland vloog, heeft een deel van de motorkap verloren. Grote stukken metaal schoten door de lucht en doorboorden het dak van een huis en een ge parkeerde auto. Noch in het vliegtuig noch op de grond liep iemand verwondingen op. Het vliegtuig keerde veilig terug naar de Londense luchthaven Heathrow, vanwaar de passa giers de reis met een ander toe stel hebben voortgezet. Kort geding over kortingskaarten NS DEN HAAG De Consumentenbond eist in kort geding dat de Nederlandse Spoorwegen de vermindering van de korting voor hou ders van zogenoemde dal-urenkaarten en 60-65-plus kaarten terugdraait. Het geding dient vrijdag 27 april voor de president van de rechtbank te Utrecht. Per 1 april, bij de verhoging van alle tarieven van het openbaar vervoer, heeft de NS de korting waarop de kaarten recht gaven verlaagd van 50 naar 45 procent. De Consumentenbond stelt dat de NS contractbreuk pleegt tegenover houders van dergelijke kaarten. De NS wees kort ge leden al de verwijten van de bond van de hand met het argument dat achterop de kor tingkaarten duidelijk staat dat de kortingen tussentijds kunnen veranderen. Hoge Rijndijk 278 2314 AL Leiden tel.: 071-896000 (Van onze sociaal-economische redaktie) DEN HAAG Werkgevers en werknemers in de Sociaal-Eco nomische Raad (SER) zijn hopeloos verdeeld over het beleid dat het kabinet-Lubbers op de middellange termijn zou moeten voe ren. Zij zijn het er weliswaar over eens, dat het herstel van de marktsector, met meer investeren en produceren tegen redelijke prijzen, een eerste noodzaak is, maar over de manier waarop economisch herstel kan worden bereikt zijn de meningen zeer verdeeld. Voor het kabinetsbeleid tot 1984 leggen de werkgevers eerst en vooral de nadruk op sanering van de overheidsfinanciën, terwijl de werknemers de voorgenomen bezuinigingen veel te hoog vinden en vooral nadruk leggen op herverdeling van arbeid en op peil houden van de binnenlandse bestedingen. Uit het voorlopige advies, dat de SER in een extra vergadering volgende week vrijdag zal bespreken, blijkt dat zowel werkge vers als werknemers waarde hechten aan een toename van in vesteringen en het op peil houden van de binnenlandse beste dingen. Beide groepen vinden ook dat bij het terugdringen van het overheidstekort opgepast moet worden voor onderbesteding en de werkgelegenheid. Maar daarmee houdt de eensgezindheid van werkgevers en werknemers dan wel zo ongeveer op. Pagina 3: Bezuinigingen voor werknemers in SER onaanvaard baar hoog Een Britse voetbalscheidsrechter, Clive Thomas genaamd, beweert in zijn pas uitgegeven boek dat 99 procent van de scheidsrechters die een Europa Cup wedstrijd fluiten, geschenken aanneemt. Vanzelfsprekend staat de hele scheidsrechterswereld ervan op zijn kop. En die ene onschuldige procent is zeker Thomas. Voor de Leidse Courant staat intussen vast, dat honderd procent van onze lezers, die een nieuwe abonnee aanbrengen van ons een cadeautje krijgt. Maar dan moeten ze wel even een andere bon invullen dan die hieronder staat. De Leidse Courant wil ik best 1 14 dagen proberen. Gratis en geheel vnjbbjvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Gouxant LONDEN Een grote politiemacht belegert op St. James's Square in het hartje van Londen al meer dan 24 uur het Li bische Volksbureau (ambassade), nadat gis termorgen vanuit het gebouw op demonstran ten werd geschoten. Daarbij werd een 25-ja- rige politie-agente ge dood en raakten elf de monstranten gewond, van wie twee ernstig. Bij wijze van vergelding is in de Libische hoofdstad Tripoli de Britse ambas sade omsingeld waar door 20 diplomaten het De 25-jarige agente Yvonne gebouw niet meer veria- Fletcher, die voor de Libi- ten. In Groot-Brittannië sche ambassade dodelijk is woedend op de schiet- werc* 9etr°ffen- partij gereageerd. In de kranten werd vanmor- opn rresnroken over een Rechts: Agenten zochten gen gesproKen o e e dekking achter geparkeerde „duivels complot „bar- euto's, nadat vanuit het Libi- baarse belediging" en SChe Volksbureau op de- een „vooropgezet bloed- monstranten was geschoten, bad". MANAGUA Nicaraguaanse Sandinistische troepen hebben de leden van de opstandelin- genbeweging Arde verdreven uit de kleine zuidelijke haven San Juan del Norte, die eind vorige week door de Arde was veroverd. Dit is vanmorgen in Managua door het ministerie van defensie bekend gemaakt. Volgens een communique zijn de mannen van Eden Pastora, leider van de Arde (Revolutio naire Democratische Allian tie), „overhaast op de vlucht geslagen naar Costa Rica" via de grensrivier San Juan aan boord van zes kleine vaartui gen. Hiervan zijn er twee tot zinken gebracht door de Nica raguaanse luchtmacht, aldus het communique. Volgens Ma nagua voeren Arde-troepen vanuit Costa Rica nog steeds beschietingen uit op de rege ringstroepen in de haven. Eden Pastora, wiens aanhan gers het plaatsje vrijdag had den veroverd na een beleg van een week, kondigde maandag aan er een voorlopige regering te vestigen. In de Costaricaan- se hoofdstad San Jose ontken den woordvoerders van de Arde in eerste instantie stellig de verklaring van Managua. Later verklaarde een woord voerder van de Arde in Costa Rica echter dat de beweging nog niet het militaire vermo gen heeft posities te handha- over de vermeende invasiepo ging door huurlingen vanuit Frans Guyana, zo heeft het Surinaamse nieuwsagentschap SNA gemeld. Het agentschap dat de spreekbuis is van sterke man Bouterse meldde dat be togers werden gevormd door „comités tegen interventie, de vrouwenbeweging, studenten, volkscomités en andere volks structuren". Volgens waarne mers is de demonstratie geor ganiseerd door het bewind van Bouterse. Het Surinaamse per sagentschap meldde dat de Ne derlandse ambassade door be togers werd bekogeld met verfbommen en tomaten. Een vijftigtal demonstranten bezet te korte tijd de Nederlandse vertegenwoordiging „uit pro test tegen de vermeende me de-verantwoordelijkheid van Nederland". De bezetters ble ven ruim een half uur in het gebouw, waarna ze op verzoek van de volksmobilisatie het pand ontruimden, aldus SNA. Een archiefopname van de Nederlandse ambassade in Paramaribo met daarvoor ambassadeur Hoekman, die tot eind vorig jaar Nederland in Suriname vertegen woordigde. UTRECHT Het nieuwe nagenoeg zuiver zilveren 50-gul- denstuk, dat in de loop van juni door 's Rijks Munt in om loop wordt gebracht ter gelegenheid van de vierhonderdste sterfdag van Willem van Oranje, is gemaakt naar een ont werp van de 46-jarige Friese grafische ontwerper Auke de Vries. De munt vertoont aan een zijde de beeltenis van ko ningin Beatrix, aan de keerzijde de handtekening van Wil lem van Oranje, in het door Willem gesproken Frans: „Guil- le de Nassau". De munt is wettig betaalmiddel en zal in een miljoen exem plaren in omloop komen. Daarnaast zullen er in oktober 125.000 munten in de zogeheten Fleur de Coin-kwaliteit (niet in omloop geweest) en 60.000 in de Proof-kwaliteit (speciaal geslagen) voor verzamelaars beschikbaar komen. Deze munten kosten respectievelijk 65 en 95 gulden per stuk. De keuze uit in totaal vier ontwerpen is gemaakt door staatssecretaris Koning van Financiën. De munt wordt ge maakt van sterling zilver (gehalte 925/1000), weegt 25 gram en heeft een doorsnede van 38 millimeter. Onder de handte kening van Willem van Oranje staat het jaartal 1984, de woorden Prins Willem van Oranje en daaronder de naar links gekantelde waardeaanduiding Het portret van Beatrix kijkt naar links en is gevormd uit horizontale lijnen. Het muntstuk heeft een gladde rand en draagt als randschrift „God zij met ons". i RAMARIBO Bij de Ne- landse en Franse ambassa- in Paramaribo hebben gis- |n ruim 2500 Surinamers pmonstreerd om hun mis- gen kenbaar te maken De Britse regering heeft tot de belegering besloten, om- dat zij het gebouw wil door zoeken op wapens en muni- tie. Dat is echter onmogelijk zonder toestemming van Li bië. Londen erkent het „Volksbureau" als officiële ambassade, zodat het ge bouw diplomatieke on schendbaarheid geniet. On duidelijk is echter de status van meer dan dertig „revo- I lutionaire studenten" en hun aanhang, die zeggen het bu- i reau in februari te hebben overgenomen en er sinds- i dien in verblijven. De Britse regering eist dat deze groep naar buiten komt en de schutter kan worden aange houden, voor zover hij geen diplomatieke onschendbaar heid geniet. Mochten Britse troepen het Libische gebouw bestormen dan zou dit vol gens juristen een schending zijn van het volkenrecht. Minister van binnenlandse zaken Brittan zei „te streven naar een vreedzame oplos sing. Maar de politie kan niet worden weerhouden te doen wat noodzakelijk is. Diplomatieke status geeft nog niet het recht mensen met machinegeweren neer te schieten". Intussen duurt de belegering van het „Volksbureau" voort. De Britse kranten ver woordden vanmorgen de verontwaardiging van de Britten over de schietpartij. „De tijd is gekomen met harde hand op te treden" al dus de Daily Telegraph. De Times spreekt van een „vol ledig ontoelaatbare beledi ging en de houding van de Libische regering getuigt van een verbijsterende schaamteloosheid". Pagina 11: Belegerde veste in hart van Londen. (ADVERTENTIE) ROB GORRIS. Al 20 jaar een dijk van een dealer. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1