Oproep aan burgers kamers er beschikking te stellen Valkenburg komt er bekaaid af' jeiderdorpse huurders op rechten gewezen Elektriciteitsbedrijf maakt forse winst '66 NOORDWUK PLEIT OOR EXTERNE ADVISEUR Kritiek op rapport Samenwerkings orgaan Hïdên r>r> T^alendorp" maakt plaats yoor goedkope woningbouw DRDWIJK De frac- van D'66 in de ge- Jnteraad pleit voor het tandkomen van een ïidsplan voor het toe- ie met behulp van een ïrne adviseur. 'schrijft D'66 in een brief de andere raadsfracties en het college van burge- iter en wethouders waarin partij reageert op de tot toe gevoerde werkwijze de commissie voor toeris- in de plannen van de com- emeerderheid om door mbtelijk apparaat een be- plan te laten ontwikkelen. ractie van D'66 vreest ein- >s bakkeleien met als ge- een vroegtijdige dood van «adscommissie. In de brief hnert D'66 aan de instel- GfVan de commissie. Al snel ^men het er over eens, dat Ten beleidsplan voor het isme diende te komen. jens de commissie was dit T een gemeente als Noord- J een alleszins normale PU- Wat het opstellen van CR dergelijke nota betreft, m"wachtte men weinig of s van ambtelijke onder- jfi'ng, haalt D'66 in haar Expositie Dorpskerk In de Leiderdorpse Dorpskerk aan de Hoofdstraat (foto) wordt van 1 tot en met 5 mei een groepsexpositie gehouden. Op de expositie zijn aquarellen te zien van Alex Hakkaart. Ben Ha ver, G.J. Prooper, Chris Groothoff, H. van Rijn en Cora van Veen. Verder olieverven van J. Baaima, Wil van Gessel en Fred Hansen, houten voorwerpen van Lou van Wouwen, penteke ningen van Sophie Karsdorp, aardewerk van Koos Molema en bloemsierkunst van Piet Zuider duin. De tentoonstelling wordt op 1 mei om 20.00 uur door burgemeester M.A. van der Have geopend. Op die dag kan men er na 20.00 uur terecht, op 2 en 3 mei van 10.00 tot 22.00 uur, op 4 en 5 mei van 10.00 tot 17.00 uur. Op 3 mei is er om 20.00 uur tevens een orgelconcert door Petra Veenswijk. EaidócQowumt DINSDAG 17 APRIL 1984 PAGINA 7 er ten jacht Rijnsburg fSBURG De rijkspolitie I gistermorgen drie maal igeefs gezocht naar een send hert. Vanaf zeven S morgens kwamen mel- n binnen dat er een hert zou lopen. Steeds ging er (olitiewagen op af, maar erd niets gevonden. Pas vierde melding, rond elf werd een dood hert aan- fen in de Maandagsewe- Dat kon echter niet het ende exemplaar zijn ge- daarvoor was het al te dood. Vermoedelijk zijn rten ontsnapt uit het her- mp. KATWIJK Het elektri citeitsbedrijf van de ge meente heeft een zeer goed jaar achter de rug. Over 1983 werd een winst van maar liefst 1,7 miljoen gulden geboekt en dat is ruim drie keer zo hoog als de 500.000 gulden die oor spronkelijk werden ver wacht. Er zijn verschillende redenen voor deze grote winst. Aller eerst heeft de gemeente er twee grote klanten bij gekre gen, de Leidsche Duinwater maatschappij en het vliegveld Valkenburg, terwijl daarnaast de 'piek' in het verbruik, waarop het inkoopbedrag van elektriciteit is gebaseerd, kon worden teruggebracht. Het asbedrijf boekte daarente gen minder winst dan begroot. De omzet daalde licht, met 0,29 wat betekent dat de winstprognose van 426.000 gul den niet kon worden gehaald maar teruggebracht moest worden tot 360.000 gulden. Het waterbedrijf kende een hogere omzet van 4,24 wat de winst van de verwachte 24.000 gul den opjoeg naar 63.000 gulden. Eén en ander werd bekend ge maakt tijdens de vergadering van de raadscommissie voor financiën, gemeentebedrijven en eigendommen. GEEN EENRICHTINGVERKEER PR. BERNARDLAAN VOORSCHOTEN VOORSCHOTEN De Admiraal de Ruytersingel in Voorscho ten mag geen voorangsweg worden en de Prins Bemhardlaan mag geen éénrichtingsverkeer krijgen. Dat zegt de meerderheid van de raadscommissies verkeer, financiën en openbare werken, die gisteravond vergaderden. Het college had een plan ontwik keld om de De Ruytersingel, de Beethovenlaan en de Prins Bemhardlaan voorrangsweg te maken. Daardoor zou een einde komen aan de onduidelijke verkeerssituatie op de belangrijke wijkverbindingsweg. Om het verkeer beter af te wikkelen, moesten de verkeersstromen worden gesplitst, waardoor een be langrijk deel door de Nassauwijk zou gaan voeren. Maar veel be woners uit die Nassauwijk kwamen gisteravond naar het raad huis als protest tegen die plannen. Maar aangezien de commissie zelf niet tot overeenstemming kon komen, moet de ambtelijke werkgroep verkeer met een nieuw plan komen. In dat plan staat een versmalling van de De Ruytersingel en de Beethovenlaan bij gevaarlijke punten, centraal. De Nassauwijk kan tevreden zijn omdat de éénrichtingsituatie op de Prins Bemhardlaan geen meerderheid verkreeg. IN EINDRAPPORT REGIONAAL-ECONOMISCH ONDERZOEK DUIN- EN BOLLENSTREEK v ïrvolg van voorpagina) SuDEN De Noord- jgse VVV-directeur Ro sa heeft het vormings- um De Vonk aan het einde bereid gevon- jdertig kamers ter be king te stellen om Ie noodsituatie te kun- komen. Hij zit met de tien in het haar en dat zijn collega- Vs met hetzelfde pro bleem zitten. Rovers heeft een beroep gedaan op de bewoners van de bollen streek om hun eventuele lege kamers ter beschik king te stellen. Rovers verklaarde geen stap pen tegen de in gebreke blij vende kamerverhuurders en bemiddelingsbureaus te zullen ondernemen. Dit zijn afspra ken geweest tussen particulie ren, zegt hij. Wat de VVV nu nog kan doen, is proberen links en rechts vervangende logiesruimte te vinden. Hij zei zich nog nader te zullen bera den over deze kwestie. Na het hoogseizoen wil hij met de di verse bemiddelingsbureaus om de tafel gaan zitten om het nu ontstane probleem te bespre ken. Het is „een slechte zaak" dat dit is gebeurd, aldus Ro vers, maar er is nu geen tijd meer om voor het hoogseizoen begint tot een oplossing te ko men. Het probleem wordt, vol gens Rovers, vooral gevormd door de sterk uiteenlopende prijzen van particuliere ka mers. Het is overigens niet de eerste keer dat in de kust streek en in de bollenstreek zo'n bedden- en prijzenoorlog tussen de particuliere kamers- verhuurders woedt. „Maar in de 15 jaar dat ik hier werk nog nooit in zo'n grote mate", al dus Rovers. Vrijdag werd al duidelijk dat in deze streek een „schreeu wend" tekort aan accommoda tie zal optreden. Landelijk worden in het Paasweekeinde al meer toeristen dan vorig jaar verwacht, zoals het NBT vrijdag bekendmaakte, maar vooral in de kust- en bollen streek zal een grote concentra tie van toeristen plaatsvinden. Dit komt vooral door het feit dat Pasen zo laat valt en om dat het bloemencorso van de bollenstreek in het weekeinde van 1 mei wordt gehouden, wat tevens een officiële vrije dag in West-Duitsland is. Vrij dag bleek het al moeilijk om boekingen van touroperators en busondernemingen volledig na te komen en dit is nu vrij wel onmogelijk geworden. Rovers waarschuwt toeristen in het licht van deze nieuwe omstandigheden, niet op de bonnefooi naar de kust- en bollenstreek te komen. Hij zei te hopen dat de oproep aan de bewoners van de regio, accom modatie ter beschikking te stellen, wordt gehonoreerd. Want het soort onbetrouwbare zaken dat nu is gebeurd, zal anders op het toerisme in deze streek negatieve invloed heb ben. •ERDORP Leider- lijkt uiteindelijk toch riost te gaan worden lK, het „Palendorp" naast ienhof aan de Enge laal. Op deze funda- ten en op het braak- jnde terrein ernaast m, als alles volgens i verloopt, 62 apparte- jten voor ouderen en voningen voor kleine houdens verrijzen. De Iscommissie ruimtelij- ordening stemde gis- vond voorzichtig in de voorlopige plan- I die in opdracht van ;irma Van der Heijden vikkeld zijn door het wfonds Nederlandse neenten. jjS jpronkelijk zou Van der Heijden hier dure luxueuze appartementen bouwen, maar toen bleek dat er totaal geen markt meer was voor dergelij ke woningen staakte het be drijf de bouwactiviteiten na het leggen van de fundamen ten. Dat resulteerde in een be tonnen palendorp, waarvoor steeds alternatieve plannen werden bedacht zonder dat een en ander iets opleverde. Daar lijkt nu verandering in te zijn gekomen. Het is de bedoe ling dat de appartementen voor 'ouderen (premiehuur- non profit-sector) op het hoog ste punt vijf woonlagen hoog zullen worden, en de HVAT- woningen (huisvesting alleen staanden en tweepersoonshuis houdens) maximaal vier woonlagen zullen bestrijken. Volgens wethouder A.H. Meerburg is het plan één van de laatste mogelijkheden voor dit terrein. Een paar commis sieleden maakte zich zorgen over het beslag dat het plan voor 83 HVAT-woningen op de schaarse contigenteringen (toewijzing sociale woning bouw door het Rijk) voor Lei derdorp zal leggen. Wethouder Meerburg zag dat echter niet al te somber in. „We krijgen voor volgend jaar ongeveer 135 woningen toegewezen en daar houden we met de plan nen aan de Gaarmeesterstraat (57 HVAT-woningen) en in Voorhof (33 bejaardenwonin gen) aan over, tenzij Buitenhof zich erg gunstig zou gaan ont wikkelen". De vraag of er wel behoefte is aan de woningen werd door de indiener van het bouwplan bevestigend beant woord. Uit studies zou geble ken zijn dat de kans op leeg stand gering is, ondanks het feit dat er op dit ogenblik meerdere bouwplannen voor bejaardenwoningen (Dillen burg, Huis ter Does) in Leider dorp worden uitgevoerd. Het „Palendorp". DERDORP De Socialis- gen van De Bruyn Tak BV e Partij (SP) heeft nu ook hebben een standaardformu- Uurders in Leiderdorp op lier gekregen waarmee de ren- rechten gewezen voor wat te over de waarborgsom of de jft de rente die over waar- waarborgsom zelf kan worden sommen moet worden uit- opgeëist, erd. Huurders van wonin- Het gaat om flats en éénge zinswoningen aan de Koe koekstraat, Wilddreef, Merel- straat, Meeuwenlaan Albatros straat, Scholeksterstraat, Gansstraat, Vogellaan en Vronkenlaan. Net zoals de meeste verhuurders heeft ook De Bruyn Tak aan de huur ders een waarborgsom ge vraagd bij het betrekken van de woning. Deze waarborgsom wordt na het beëindigen van de huurovereenkomst terugge stort als de woning in goede staat wordt achtergelaten. Rechters hebben bepaald dat over deze waarborgsom, vaak ter grootte van een maand- huur rente moet worden be taald door de verhuurder aan de huurder. Over de hoogte van de rente bestaat nog ver schil van mening; de wettelij ke rente bedraagt 9 procent. Sommige verhuurders zijn er al toe overgegaan om de waar borgsommen terug te storten om het betalen van rente te vermijden. VALKENBURG De raadscommissie economische zaken vindt dat Valkenburg er in het eindrapport van het regionaal economisch onderzoek Duin- en Bollen streek wat magertjes afkomt. J. van Laarhoven (CDA): „De belangen der gemeente Valkenburg worden zeer gering genoemd. Wat onze gemeente betreft kan ik er niet mee overweg". Ook mevrouw A. v.d. Broek (PvdA/PPR) noemde een aantal gebreken ten aanzien van Valkenburg. Toch zag ze wel een aan tal aantrekkelije mogelijkheden voor Valkenburg in SOB-ver- band. Mogelijkheden waar de gemeente zelf om financiële rede nen nooit aan toekomt. A. de Vries (GPV) had wel een positief oordeel ten aanzien van de toekomstige aanleg van de S4 (Leiden-Katwijk). Hij vond de gegevens in het rapport zeker waardevol voor de toekomstplan nen van Valkenburg, wat de S4 aangaat. Tijdens de vergadering maakten verschillende bewoners van de Frankenburg-flat gebruik van het spreekrecht en kwamen voor de derde maal, terug op de verwarmingsproblematiek van de 45 bewoners van die flat. Uit een kleine enquete onder de bewo ners is gebleken dat de situatie erger is dan werd gedacht. Na drie maanden geleden bij de gemeente de klachten gedeponeerd te hebben is er nog niets gebeurd. De hoge kosten worden volgens de bewoners veroorzaakt door dat de convectoren vervangen dienen te worden door radiato ren. Het kardinale punt is dat er warmte gemeten wordt, die niet in de vertrekken worden afgegeven. Wethouder M. J. Vos, deelde de verontruste flatbewoners mee dat deze week een ge degen onderzoek zal plaatshebben. De ellende moet zo snel mo gelijk verholpen worden aldus wethouder Vos. Bewoners van de nieuwe woningen is 't Joght II hebben de ver eniging „Eigen huis" in de hand genomen in verband met ern stige klachten over deze woningen die gebouwd zijn door fa. Lange/v.d. Plas uit Katwijk. De commissie was ter ore gekomen dat de daken doorbuigen. Wethouder M. J. Vos was niets be kend zoals hij zei, maar zegde toe dat het college van B en W een nader onderzoek zal doen. ior maken van beleidsplan voor het toerisme Bij de behandeling van een aantal onderdelen uit het rap port is in de raadscommissies wel overeengekomen dat het wenselijk zou zijn om binnen de gemeentelijke organisatie een ambtenaar economische zaken aan te stellen. Men was het erover eens dat er tot nog toe teveel taken versnipperd worden uitgevoerd. Aanzien lijk minder positief was men over de suggestie om een vis- meelfabriek in Katwijk te starten. Aan een dergelijke fa briek kleven, zelfs los van de economische perspectieven, al zoveel bezwaren dat een vesti ging in Katwijk niet eens overwogen hoeft te worden. Over de mogelijkheden die er in Katwijk zijn voor een eigen haven is in het verleden al zo veel gesproken dat de realise ring hiervan algemeen als een „luchtkasteel" werd bestem peld. Zelfs wanneer het niet zou gaan om een vissershaven maar om een „goedkope" jachthaven voor zeezeilers. Met betrekking tot het ont wikkelen van een industrie terrein voor de regio werd er door de raadsleden op gewe zen dat het Katwijkse indus trieterrein in het verleden al door de provincie als regionaal terrein is bestempeld. De reac ties op het economisch onder zoek zullen worden gebundeld en bij de behandeling door het SOB worden naar voren wor den gebracht. brief op, omdat daarvoor noch de mankracht noch de des kundigheid beschikbaar was. Alle commissieleden waren het er vorig jaar in april over eens, dat een ervaren project leider „van buiten" moest worden aangetrokken. Daarna werd een aantal bureaus uitge nodigd om offerte uit te bren gen voor dit projektleider- schap. In de maart-vergade ring van de commissie voor toerisme hadden die bureaus zich gepresenteerd en toen bleek plotseling, aldus D'66, voor de externe ondersteuning geen politieke meerderheid aanwezig te zijn. Men vond de financiële consequenties (een uitgave van 80.000,-) te hoog. NOV-vertegenwoordiger Kor- bee betoogde gisteravond be denkingen te hebben tegen het na de vorige vergadering door burgemeester en wethouders uitgegeven persbericht, waarin de indruk was gewekt, dat de meerderheid van de commissie genoegen had genomen met een zo eenvoudig mogelijk plan. Het verhaal kwam vreemd over, meende Korbee. Hij had kritiek op de politieke partijen in de gemeenteraad. Men praat reeds anderhalf jaar over een beleidsplan voor het KATWIJK Het regio naal-economisch structuur onderzoek, zoals dat in op dracht van de provincie, de kamer van koophandel en het Samenwerkingsor gaan Bollenstreek (SOB) is uitgevoerd, is er bij de behandeling in drie raads commissies niet best afge komen. Het CDA-raadslid J. van Leeuwen ver woordde vorige week al alle gevoelens door te spreken over een „diagno se zonder recept" en gis termiddag luidde zijn con clusie in de raadscommis sie voor financiën: „het is geen kapstok voor een be leid en ook geen handvat: het is niks". Het PvdA- raadslid J.H. Haasnoot sprak van „luchtfietserij en vrijblijvend gebabbel" terwijl de heer H. van Mierlo (D'66/Gemeente belangen) het had over een rapport dat je alleen met een „frons" kunt le zen. Frons is ook de naam van het bureau dat het onderzoek in opdracht van bovengenoemde in stanties heeft uitgevoerd. Het zal duidelijk zijn dat de raadsleden van het onderzoek, waaraan Katwijk als grootste gemeente in het SOB 16.000 gulden heeft betaald, aanzien lijk meer verwacht hadden dan er is uitgekomen. „Het is een inventarisatie van wat er in deze regio aan economische activiteiten plaatsvindt maar het geeft op geen enkele ma nier aan op welke wijze ge meenten verbetering aan kun nen brengen in de huidige si tuatie", aldus de heer Van Leeuwen. De bouwstenen voor het beleid die worden aange dragen zijn veelal praktisch niet uitvoerbaar, luidde zijn mening die door andere raads leden werd onderschreven. Gezien de uitkomsten van het onderzoek voelden de raadsle den niets voor een jaarlijkse - economische rapportage, zoals dat in het eindrapport van Frons wordt voorgesteld. toerisme, maar nu er opdracht moet worden gegeven tot het maken van een rapport, zegt men geen geld te hebben. Mevrouw Coenraads Neder- veen attendeerde er op, dat dit verwijt niet alle politieke par tijen betrof, met name niet de VVD-fractie, terwijl Willms (CDA) verklaarde, dat zijn fractie het aantrekken van een externe adviseur bepaald niet uitsloot. Wel vreesde hij dat de kosten de pan zouden uitrij zen. De commissie ging ook in op de vraag hoe een enquête behoorde te worden uitge voerd. Verwij (PPR) en Willms (CDA) bleken van mening, dat allereerst gekeken moet wor den naar de wensen van de toerist. „Men roept wel om meer gelegenheid voor slecht- weer-recreatie, maar ik hoor dit niet van de toerist", zei Willms. Deze toerist kwam naar zijn mening in de plan nen te weinig aan bod. Burgemeester mr. Bonnike deelde mee, dat het college voornemens is in mei aan de gemeenteraad voor te stellen een krediet van f 40.000,- be schikbaar te stellen om met het onderzoek te starten. De raadscommissie ging daarmee akkoord.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7