Leidse middenstand bundelt krachten m Studierichting archeologie kan nog niet van start KEG „LCC RUST IN VREDE, LEVE LEIDEN LEEFT" ia Studenten psychologie dwingen onderzoek naar onderwijsproblematiek af QeidócQowumt DINSDAG 17 APRIL 1984 PAGINA 3 ameraad politie is je beste ka- iad". Met deze slogan :ihet achterhoofd pakte man de telefoon ovftg of de politie even t he e langs komen. Hij was Tsta°kken bij een aanrij- op de Oegstgeester- Niets ernstigs, maar at de tegenpartij geen erlands sprak, leek het beter om in verband de verzekeringen, de bleihe te vragen te bemid- in deze kwestie. De kwam inderdaad hemen en regel- k. De agenten de- 9 erg grondig, want maanden later ig de man een acceptgi- lart thuis. Hij had een v-ijding veroorzaakt en wilde justitie 150 gul voor hebben. ar dat heb ik niet ge- p", zei de man gister- end tegen kantonrech- Morshuis. Hij vertelde ,hij moest wachten voor rood verkeerslicht, n het licht op groen ing, bleef de auto voor stilstaan en daarop be- rakit ik er links voorbij te De bewuste auto 1 j echter plotseling rij- en beide voertuigen imen al schurend met contact. De varbffeurs stapten uit en dri schaderegeling-onder- lelingen werden ots,j taaimoeilijkheid", be- ^p Morshuis uit het pro- I verbaal. „Inderdaad, meneer sprak alleen a?r Turks", legde de man aak! Het woord taalmoei- irkijheid doet wat vreemd 'an*- Officier van justitie grofi Ek eiste een boete van Jji. gulden. Hij achtte de h schuldig aan de aan- bëing. „Maar ik bel de po- die fc toch ook niet op om te jugen dat ik te snel heb tien-den en dat ze me daar- yantnoeten bekeuren", rea- derde de man wanhopig, bei kan uw situatie wel voelen", toonde Mors- t d£ begrip. „Je belt de po- be en dan gebeurt er dit. r Sf feloof dat het is gegaan' ds u heeft gezegd, ik »nt u wel schuldig maar u enttë1 geen straf", iver ;eld; het gedrag van de po- iro/ in Noordwijkerhout 'ebdrp enige vraagtekens rna Agenten van dit korps iat den op 15 november ifsc l een vrouw op de >weg aangehouden en bekeurd, omdat een de koplampen van eenr auto niet functioneer- ikt, Op zich een hele nor- eugle zaak ware het niet wie de vrouw rond drie uur it. ïiddags werd aangehou- nvol en op dat tijdstip bran- ren autolichten meestal itie Uit het proces verbaal varpk niet of het zicht ht was door mist, leuw of regen. Ook was ^ert duidelijk hoe de politie ïn 4 ontdekt dat het licht k was. Had men de CRIjuw bij een controle ge- agd haar lichten aan te n of had de politie maar 1 licht zien branden? schien kon de v-rouw eldering verschaffen. 3e kon de politie zien dat licht stuk was?", eg Morshuis. „Ik weet niet", zei de verdachte, r over een bijzonder jiht geheugen bleek te chikken. „Het is zo lang iden", klonk het niet erecht. „Bent u aange- den bij een verkeers- ^trole?", wilde de rech- weten. „Ik zou het niet weten", hield de uw zich van de domme, bleef een zeer vage itand. De vrouw had de euring betaald, maar kjjjitie had die vijftig gul- weer teruggestort, 'volgens had de vrouw dagvaarding ontvan- l^0 Morshuis gaf het op en ,f( oof de zaak door. „Me- r de officier, misschien it u licht in deze zaak ;n fn schijnen". Van Ek :ou' k een poosje in de stuk- i en zei: „Ik acht het be ien dat het licht stuk maar aangezien het strafbaar is om over- met een niet functione- de lamp te rijden, vraag ontslag van rechtsver- !ing". „Heeft de politie lamp gecontroleerd", Jbeerde Morshuis het een keer. „Daar kan ik' :n ja of nee op zeggen, is ook zo lang geleden. ik weet het echt niet r", verzuchtte de luw die of een prima to- dspeelster is, of het in- daad niet meer wist. De 'hter ging akkoord met eis van de officier. KEES VAN HERPEN neo Marokkaanse kinderen uitgewezen LEIDEN/SCHIPHOL De twee Marokkaanse kinderen, Fouzia en Abdelkader Amia, zijn gistermiddag vanaf Schiphol naar Marokko ver trokken. De twee kinderen zijn uit gewezen, nadat de staatssecretaris van justitie Korte-Van Hemel de Tweede Kamer vorige week vrijdag liet weten, dat de kinderen niet lan ger in Nederland zouden mogen blij ven. Het tweetal moet Nederland uit, omdat het volgens justitie niet is toe gestaan, dat kinderen van buitenlan ders bij hun vader verblijven. ENFB: slecht bereikbare cafés langer open LEIDEN Juist de cafés die per auto slecht bereikbaar zijn, zouden langer open moeten blijven. Dat schrijft de ENFB aan het gemeen tebestuur. De ENFB stelt dit met het oog op de overlast die vertrek kende auto's voor de omgeving bij het sluiten van cafés opleveren. Het door de gemeente gehanteerde criterium van de bereikbaarheid van een café bij het beantwoorden van de vraag of een café in het weekeinde een uur langer open zou mogen blijven, moet volgens de ENFB dan ook vervallen. EERSTEJAARS FARMACEUTEN PRATEN OVER OVERPLAATSING LEIDEN Het college van bestuur van de Leidse universiteit heeft de eerste jaars farmacie uitgenodigd om donder dag te komen praten over hun eventuele gedwongen overplaatsing naar Utrecht of Groningen. Deze toezegging deed collegelid Fr.van der Meer gisteravond tijdens de univer siteitsraadsvergadering aan twee aanwe zige eerstejaars. Bekeken zal worden „wat de mogelijkheden zijn", aldus het collegelid. Het duo had de raad voor de tweede achtereenvolgende keer aan dacht gevraagd voor hun positie. Tijdens de vrije discussie wezen zij erop dat de beslissing aan welke universiteit zij kun nen afstuderen „door hen en niet voor hen" moet worden genomen. Zoals eerder gemeld verdwijnt de subfa culteit farmacie als gevolg van de taak verdelingsoperatie. De huidige eerste jaars moeten na het halen van hun pro pedeuse hun studie in Groningen of Utrecht voortzetten. Drie weken geleden nam de universiteitsraad een motie aan waarin wordt gesteld dat de eerstejaars hun studie in Leiden moeten kunnen af maken. De farmaceuten in spé boden te vens een petitie aan op het ministerie van onderwijs, maar kregen daar geen toezeggingen. LEIDEN De opbrekin gen, omleidingen en „waalpalen" zijn niet snel vergeten maar toch schaarde de Leidse mid denstand zich gisteravond enthousiast achter een nieuw initiatief: Leiden Leeft, een overkoepelende organisatie die de Leidse binnenstad gaat promoten. Zo'n 200 middenstanders waren, veelal vergezeld van echtgenote, gister avond op de oprichtings bijeenkomst in de Stads gehoorzaal afgekomen. Het zou een avond wor den waarin slechts ruimte was voor positieve woor den over de stad, voor „samen staan we sterk" maar vooral optimistische verwachtingen over de re giofunctie van het Leidse koopcentrum. Sinterklaas was er, het halve college van b en w, „charmante" VV V-dames, een groots doch nagenoeg onver staanbaar 'Leiden Leeft' lied en een dansje na. Een mooie avond en een over tuigende start voor de nieuwe vereniging. Slechts de aanwezigheid van wethouder C. Waal (ruimtelij ke ordening en verkeer) riep bij de verzamelde winkeliers pijnlijke herinneringen aan een autoluw verkeersbeleid op, de wethouder werd dan ook op boegeroep en gefluit onthaald. Waal zelf leek de moed opgegeven te hebben bij de middenstand nog enig be grip voor zijn beleid los te ma ken. Hij trachtte zijn gehoor gerust te stellen met de mede deling dat het puur toeval was dat enkele weken voor zijn vertrek het oude LCC wordt opgeheven en riep hen op nu eens op te houden met het be nadrukken van de negatieve kanten van Leiden maar voor al aandacht te schenken aan de positieve kanten. Men rea geerde niet erg enthousiast maar een in een „Waalpaal" verpakte fles wijn ter afscheid kon er nog van af. Alle gemeentelijke bestuur ders lieten gisteravond weten dat de Leidse middenstand een slechte zaak dient door steeds maar weer op de slechte be reikbaarheid te wijzen. Econo misch wethouder J. Fase bij voorbeeld: „De club Leiden kan alleen winnen door goed samenspel. Het over en weer geven van strafschoppen hoort daar niet bij". Burgemeester C. Goekoop hij verscheen in een rood promotie T-shirt vervolgens: "Als je telkens in de krant zegt dat de binnen stad onbereikbaar is, heeft het geen zin in je eigen adverten tie je produkten aan te prij zen". En wie geld nodig heeft, mag met de burgemeester wedden: „Ik ben van welke snelweg dan ook in vijf minu ten in de binnenstad" of „het parkeren in de binnenstad op donderdagavond of zaterdag hoeft voor de gemiddelde Ne- De presentatie van het Lelden Leeft-beeldmerk. derlander geen probleem te zijn". Maar Goekoop begreep de frustraties best: „U bent vaak in de kuilen gevallen die nodig waren om Leiden te herstellen". Om te eindigen met een vleugje kritiek: „Ik heb het gevoel dat het Leidse bedrijfsleven niet verder kijkt dan zijn eigen klantenkring". Maar daar gaat nu verande ring in komen als het aan het bestuur van Leiden Leeft ligt. 'Winkel gezellig in hartje Lei den' wordt de slogan van de nieuwe organisatie, uitgedra gen door een sleutelmannetje met boodschappentas en bosje bloemen. Voor 260 gulden per jaar „een gulden per werk dag om Leiden te laten leven" kunnen de Leidse winke liers lid worden van deze or ganisatie. Andere onderne mingen betalen 520 gulden per jaar en het grootwinkelbedrijf wordt aangeslagen op 1200 gulden per jaar. Gisteravond schreven al zo'n 100 aanwezi gen zich in als deelnemer. Leiden Leeft wil tal van eve nementen gaan organiseren om het koopgrage publiek naar Leiden te lokken. Men denke aan 3-October, de in- todht van Sinterklaas, de Mo- deweek, de Jazzweek etc. etc. Een nieuwe activiteit wordt misschien de wijnfeesten, die in oktober plaats moeten heb ben. En VVV-directeur C. Hu- gens mocht gisteravond de La- kenfeesten aankondigen „een bonte mengeling van cultuur, toerisme (een toeristische markt van drie weken) en open lucht-opvoeringen in De Burcht". Het is de bedoeling dat dit festival, dat in de zo mermaanden zal worden ge houden, in 1985 van start gaat. Plannen lijken er genoeg te zijn, het wachten is nu nog op deelname van de winkeliers. Want voor het organiseren van het brede scala van activi teiten, denkt Leiden Leeft zo'n 70.000 gulden nodig te hebben. Maar, zo zei de kersverse voorzitter H. Welling het gis teravond in zijn openings woord: „Elke door u in Leiden Leeft geïnvesteerde gulden zou wel eens twee gulden waard kunnen blijken te zijn". Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LEIDEN De experimentele s.udierichting archeolo gie kan niet, zoals de verwacht, op 1 september van start gaan. Dit deelde het lid van het college van be stuur Fr. van der Meer gisteravond mee aan de univer siteitsraad. Er is landelijk een planningsprobleem om trent de archeologiestudie ontstaan. Hiervan zijn reeds enkele aankomende Leidse studenten de dupe geworden. Zij hadden zich aangemeld voor de nieuwe stu dierichting, die nu voor het eerst propedeuse èn bovenbouw zou omvatten, zoals wij in deze krant enkele maanden geleden be richtten. De universiteit heeft echter niet stilgezeten en ondernam een poging om hen toch voor de Alma Mater te behouden. Fr. Van der Meer: „De faculteit heeft de inschrijvers kunnen achterha len en hen een brief geschreven. Daarin is hen een pakket voor gesteld waarmee zij toch in de archeologie kunnen afstuderen. Zij moeten alleen in het eerste jaar een ander vak kiezen". Of allen op dit aanbod ingaan moet nog blijken. Een en ander bete kent in elk geval dat de nu bestaande situatie wordt gehand haafd: na een eerste jaar studie in een aanverwant vak volgt de bovenbouwstudie archeologie. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Lusthoflaanschool sterkste van Leiden De voetbalploeg van de Lusthoflaanschool toonde zich gisteren de sterkste van Leiden. In de finale van traditionele Paasvoetbal- toernooi voor basisscholen werd de Groen van Prinstererschool na een 1-1 stand bij rust met 2-1 verslagen. Wijkparken in gevaar door subsidiestop LEIDEN/DEN HAAG De aanleg van wijkparken in Lei den dreigt niet door te gaan door bezuinigingsmaatregelen van het ministerie van land bouw. Het gaat om parken in Roomburg, Cronestein en een een gepland park tussen de Merenwijk en Warmond, maar ook een aantal kleinere par ken rond de binnenstad wordt door de bezuinigingen be dreigd. Niet alleen de grotere parken aan de rand van Leiden maar geplande groenvoorzieningen aan singels worden het door voornemen van de minister in gevaar gebracht. Het gaat om onder meer het Rembrandt- park, het park op de plaats van de begraafplaats aan de Groensteeg en het park aan de Stadshulpwerf aan de Oude Herengracht. Volgens een woordvoerder van de gemeen te „spant de minister hiermee het paard achter de wagen". „De recreatie gaat een steeds grotere rol spelen en wat doet de minister? Hij trekt eerder gedane toezeggingen in. Voor die kleinere parken heeft de provincie zelf subsidie be schikbaar, maar de gemeente zal ook over de brug moeten komen. De aanleg van de par ken wordt dus vertraagd of gaat helemaal niet door". Groenoord Het buurthuis Groenoord heeft een groot aantal activi teiten gepland om de jeugd de paasvakantie door te helpen. Voor morgen staat een excursie naar de kin derboerderij op het programma, donderdag kunnen paastrekpoppen worden gemaakt en vrijdag volgt een excursie naar Duinrell. Nadere inlichtingen zijn ver krijgbaar bij het buurthuis aan de Pasteurstraat. Kijkhuis De nieuwste film van de Zwitser Alain Tanner „Dans la ville blanche" met Bruno Ganz in de hoofdrol wordt van donderdag 19 tot en met zaterdag 21 april gedraaid in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 in Leiden. De film gaat over een zeeman die de maatschappij de rug toe keert en op zoek gaat naar zichzelf. Hij neemt zijn intrek ih een hotel in Lissabon waar de klok achteruit draait. Hij verneemt dat de wereld verkeerd loopt en niet de klok. Aanvang 20.00 en 22.15 uur. Kledinginzameling Ter ondersteuning van het werk van de stichting Em- maus wordt op zaterdag 21 april bij de St.Antonius- kerk aan de Boshuizerlaan 11 in Leiden een kledingin zameling gehouden. De ingezamelde kleding wordt door de stichting gesorteerd op gebruiksmogelijkheid en aan particulieren of de handel doorverkocht. De op brengst van de verkoop wordt bestemd voor projecten voor de allerarmsten. Deze liggen soms in de Derde Wereld, soms ook in Nederland. Bordspel Go Het van huis uit oriëntaalse bordspel „Go" staat in het paasweekende centraal in het café Het Huis de Bijlen. Over dit spel is dan allerlei informatie te krijgen en op za terdag 21 april en Paas-zondag wordt er het jaarlijkse Paastournooi van de Leidse Go-club gespeeld. Zaterdag duurt dit van 11.00 tot 19.00 uur en zondag van 10.00 tot 18.00 uur. LEIDEN Door massaal en met spandoeken getooid ter vergadering te verschijnen is het zo'n honderd stu denten psychologie gistermorgen gelukt hun grieven door de faculteitsraad sociale wetenschappen behan deld te krijgen. De raad besloot zelfs officieel een com missie in te stellen die de omvang van de problemen moet bekijken die bij de subfaculteiten sociale weten schappen zijn ontstaan. De problemen zijn volgens de studenten ontstaan doordat nu studenten oude en nieuwe stijl doorelkaar aan hun afsluitende doctoraalfase zijn begonnen. Deze situatie ontstond doordat de nieuwe-stijlstudenten, dankzij hun kortere studieduur, de oude-stijlers inhalen. De nieuwe stij- lers zijn aangekomen in 1982 en kwamen al na èèn jaar in de doctoraalfase terecht. De oude-stijlstudenten na drie jaar. Dit sa menkomen van de twee groepen plus een plotselinge grotere be langstelling voor de studie psychologie betekent een dubbele on- derwijsbelasting. „Daar zijn de subfaculteiten niet op ingericht", aldus de actievoerende studenten. Zij stellen dan ook voor om voor dit jaar bij psychologie 7,6 arbeidsplaatsen extra beschik baar te stellen voor onderwijs en voor 1986, als het piekjaar van doctoraal-studentenaantallen wordt verwacht, 10,6. Zij gaan hiermee verder dan het dagelijks bestuur van de subfaculteit psychologie. Dit stelt in een brief aan de faculteitsraad 6,2 plaat sen voor in 1984 en 1,6 in 1986. Het geld voor deze extra plaatsten zou moeten komen uit de zo geheten knelpuntenpot van de universiteit. Ook moet worden bekeken wat de (sub)faculteit zelf kan opbrengen. De commissie die gisteren door de faculteitsraad is ingesteld moet voor de vol gende vergadering, dus binnen een maand, advies uitbrengen. Morgen vergadert de subfaculteistraad psychologie over de mo gelijkheid om geld dat bestemd is voor onderzoek over te heve len naar onderwijs. Actievoerder en psychologiestudent Felix Meyknecht: „Afgezien van de vraag of dit voorstel het haalt, is dit geld slechts voldoende voor de financiering van zo'n drie a vier volledige arbeidsplaatsen. Wat het resultaat van de facul teitsraadvergadering betreft: hiermee zijn we een stapje verder. Maar we zullen de ontwikkelingen op de voet moeten blijven volgen. Op 2 mei, als hopelijk het advies van de commissie klaar is, hebben we weer een vergadering voor de studenten". Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3