wmi TAFEL Mgr. Bar: Bisschoppen moeten over vrede en ontwapening gelijk denken en spreken Verrassend ingrijpen in curie-top wekt speculaties over ander soort pausschap £eidóe £eidóc6outo/tit Vaticaan overweegt onderzoek naar bevrijdingstheologie PROGRAMMA PAUS IN GOEDE WEEK kerk wereld Korte metten DPR Utrecht wil contact met andere DPR's over pausbezoek brieven 'filil lezers ACHTERGROND DINSDAG 17 APRIL 1984 PAGI] Bisschoppen en bisschoppen conferenties moeten inzake vrede, gerechtigheid en ont wapening dezelfde taal spre ken en dezelfde standpunten verdedigen. Dit is ook daar om noodzakelijk, omdat de bisschoppen geen standpun ten kunnen innemen die niet volledig overeenstemmen met de leer van de kerk. De gelovigen mogen nooit gaan twijfelen aan het gezag van de kerk, omdat de leiders er van uiteenlopende standpun ten innemen. Dat heeft de Nederlandse le gerbisschop, mgr. R. Ph. Bar, tevens bisschop van Rotter dam, verklaard tijdens de tweede conferentie van le gerbisschoppen uit de gehele wereld, die vorige week in het Vaticaan werd gehouden. De toespraak van mgr. Bar over de „verantwoordelijk heid van de legerbisschop en de geestelijke verzorger in de krijgsmacht inzake de grote problemen van deze tijd, in het bijzonder de discussie over oorlog en vrede" is gis teren gepubliceerd. Mgr. Bar noemde het drin gend noodzakelijk, dat de bis schoppen en bisschoppencon ferenties met elkaar over het vredesvraagstuk discussiëren. Het standpunt van de r.-k. kerk is duidelijk. Als er toch nog problemen zijn, dan moet met het Vaticaan worden overlegd. Hoe meer bisschop pen en bisschoppenconferen ties hun eigen opvatting ge ven, des te zwakker wordt de postie van de kerk en des te moeilijker de zielzorg, zo voegde mgr. Bar eraan toe. Hij noemde als voorbeeld van een broederlijke houding ten opzichte van de wereld kerk de wijze van werken van de Amerikaanse bis schoppen tijdens de voorbe reiding van hun herderlijk schrijven over vrede en ont wapening. Nadat zij bij het schrijven van hun brief met uiteenlopende opvattingen waren geconfronteerd, na men zij in januari 1983 deel aan een door het Vaticaan georganiseerde „vredestop", waarbij zij samen met onder anderen vertegenwoordigers van Europese bisschoppen conferenties discussieerden over de inhoud van hun brief. Zulke consultaties zou den vaker moeten worden georganiseerd en door ker kleiders en gelovigen moeten worden aanvaard als uit drukking van de collegiale gezindheid van de bisschop pen, aldus de Nederlandse le gerbisschop. Mgr. Bar noemde het de gro te verdienste van de vredes bewegingen, dat zij de gelovi gen aanmoedigen tot bezin ning op en discussie over het vredesvraagstuk. Maar zij kunnen dat naar zijn mening alleen doen, als zij volledig instemmen met de leer van de kerk op dit gebied, waarin het principe van de legitieme verdediging en van een meerzijdige en te controleren ontwapening altijd is erkend. Daarom is het des te belang rijker, dat de kerk haar leer duidelijk naar voren brengt en verbreidt en allen die zich voor de vrede inspannen, on derricht, aldus mgr. Bar. Hij zei zelf in Nederland ervaren te hebben, dat vele aanhan gers van de vredesbeweging slecht op de hoogte ziin van de leer der kerk en zien laten meevoeren door de golf van emoties en halve waarheden. VPW Rotterdam De Vereniging van Pastoraal Werkenden in het bisdom Rotterdam (VPW) blijkt het overigens in verscheidene opzichten niet met de bis schop eens te zijn. In een verklaring, opgesteld op de zelfde dag als mgr. Bar bo venstaande inleiding uit sprak, distancieert de vereni ging zich van de uitlatingen van mgr. Bar over de moge lijke plaatsing van kruisra ketten in Nederland. Vooral de wijze, waarop de bisschop heeft gereageerd op het standpunt van de Raad van Kerken in Nederland heeft de VPW geïrriteerd. Mgr. Bar heeft na de uit spraak van de Raad van Ker ken, dat plaatsing van kruis raketten in Nederland moet worden afgewezen, ver klaard, dat de raad niet heeft gesproken namens de Neder landse bisschoppen. Iedere katholiek die op grond van eigen overtuiging en gewe tensbeslissing de plaatsing niet afwijst, mag deze me ning vanuit het geloof recht matig hebben, aldus mgr. Bar. De VPW noemt de uitlatin gen van mgr. Bar in strijd met de manier waarop men sen met elkaar moeten om gaan. Zij wil voorts de in druk wegnemen, dat de bis schop namens de geloofsge meenschap spreekt. Zo ge makkelijk is een geloofsge meenschap nu ook weer niet te vertegenwoordigen door een bisschop, aldus de VPW Rotterdam. De Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer, die waakt over de zuiverheid van de katholieke leer, over weegt een kritisch onderzoek in te stellen naar de Latijnsa- merikaanse bevrijdingstheo logie. In dit verband noemde kardinaal Ratzinger, hoofd van de congregatie, het werk van de theologen Leonardo Boff (die al eens eerder met de congregatie te maken heeft gehad), Gustavo Gu tierrez en Jon Sobrino. Be halve acceptabele en noodza kelijke stromingen zijn er ook laakbare en zelfs volko men afkeurenswaardige rich tingen, aldus Ratzinger. De kardinaal zei dit na terug keer van een ontmoeting met Latijnsamerikaanse bisschop pen te Bogota. De volkskerk is volgens hem legitiem als zij een kerk van het gehele volk is, maar verwerpelijk als zij zich met één klasse van het volk identificeert. Ratzinger had in Bogota ver der gepleit voor een verster king van de nationale com missies voor de geloofsleer, die volgens hem meer moe ten samenwerken met de Va ticaanse congregatie. Daaren tegen hadden de bisschoppen gepleit meer zelfstandigheid van de bisschoppenconferen ties inzake geloofsleer. Ratzinger keerde zich uit drukkelijk tegen marxisti sche invloeden op de bevrij dingstheologie. Hij wees in dit verband naar de toe spraak van paus Johannes Paulus II tot de Latijnsameri kaanse bisschoppen in 1979 te Puebla. De viering van de Paaswake op zaterdag 21 april in de Sint-Pieter, de pontificale heilige mis op zondagochtend op het Sint-Pietersplein en de daarop volgende zegen „Urbi et Orbi" (voor de stad en voor de wereld) vormen als gebruikelijk de plechtige afsluiting door de paus van de viering van de Goede Week. Op Paaszondag zal te gen half een in een korte plechtigheid de Heilige Deur van de Sint-Pieter, die gedu rende het Heilig Jaar geo pend is geweest, worden ge sloten. Eerder, op Witte Donderdag om half tien, viert de paus in de basiliek van het Vaticaan samen met kardinalen, bis schoppen en priesters de mis bij gelegenheid van de wij ding van de heilige olie. s Middags begeeft hij zich naar de basiliek van Lateranen, zijn Romeinse bisschopskerk, ter viering, om half zes, van de eucharistie. Vrijdag viert de paus om vijf uur in de Sint-Pieter de liturgie van Goede Vrijdag. Evenals an dere iaren leidt hij 's avonds om kwart over negen de kruisweg bij het Colosseum. In het Internationaal Graalcentrum „De Tilten- berg", Zilkerduinweg 375 in Vogelenzang, zal er op 28 april een studiedag zijn, tij dens welke Nederlandse monniken die enkele weken in Zen-kloosters in Japan hebben vertoefd, zullen ver tellen van hun ervaringen en indrukken. Er zullen dia's worden getoond. Ook zal er een panel zijn, gevormd door J. Hendrix van de Benedik- tusgroep in Nijmegen, H. van Heyster van de abdij Slan genburg in Doetichem, Ch. Smoorenburg van het Alber- tinum in Nijmegen en J. Wit kam van de abdij te Zundert. Op 26 mei zal er in De Til- tenberg een studiemiddag zijn over het onderwerp „Zen - a way of life" met Robert Aitkin Roshi, Zen meester uit Hawaii. De Doopsgezinde Broeder schap weigert verantwoorde lijkheid te nemen voor het ICTO (Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening) als vredesbeweging. De Broe derschapsvergadering (BV), het hoogste beleidsorgaan, heeft dit met een ruime meerderheid besloten. Wel is het de bedoeling gesprekken tussen aanhangers van het IKV en het ICTÓ en de broe derschap op gang te brengen. Her besluit van de Doopsge zinde Broederschap is in de lijn van besluiten van de Hervormde en Gereformeer de kerken, die eerder het ICTO hebben afgewezen. De Diocesane Pastorale Raad van het aartsbisdom Utrecht (DPRU) wil contact opnemen met de DPR's in de andere bisdommen om samen „pun ten van zorg" te formuleren voor een eventuele gezamen lijke ontmoeting met de paus. Tot deze punten van zorg re kent de DPRU onder meer de manier waarop in het re cente verleden bisschopsbe noemingen tot stand zijn ge komen. Tijdens de laatste vergade ring van de DPRU heeft mr. J. M. Chr. Klok, penning meester van de Stichting Pausbezoek, medegedeeld, dat de parochies voor de gro te vakantie geïnformeerd zullen worden over de data en het programma van het pausbezoek. Het is zeker, dat de paus Utrecht en Den Haag zal bezoeken en ontmoetin gen zal hebben met kerkelij ke en burgerlijke overheden, aldus Klok. Suggesties om de paus te laten interviewen door de KRO-televisie of te laten voorgaan in een eucha ristieviering bij de omroeppa- rochie nam hij niet over. „Bekend is, dat de paus een. toespraak houdt vóór een be zoek en een enkele keer ook ter afsluiting van een bezoek. Je moet er dus niet van uit gaan, dat hij in discussie zal gaan", zo verklaarde Klok. In een brief aan de priesters, diakens en oversten van reli gieuze coomuniteiten noemt bisschop Gijsen van Roer mond het „vrijwel zeker", dat de paus de afsluitende plechtigheid zal bijwonen van het zestiende eeuwfeest van de sterfdag van Sint-Ser- vaas. Mgr. Gijsen deelt in de brief, die is afgedrukt in de Analecta voor het bisdom Roermond, voorts mee, dat de bisschoppen in september nader ingaan op een concre tisering van het programma van het pausbezoek, vooral ten aanzien van de „geestelij ke inhoud ervan" Paas-eier- mannetjes Vandaag een recept voor wie een paasontbijt leuk wil opfleuren (en natuur lijk ook een menu tip voor morgen). Voor 4 eiermannetjes is no dig: brooddeeg van: 250 g bloem, 1 theelepel zout en basterdsuiker, 15 g gist (of genoeg gedroogde gist), 1 Vt dl melk, 25 g boter, half ei 4 niet te grote ei eren half ei, margarine, 8 krenten. Meng bloem, zout en basterd suiker. Maak de gist aan met weinig lauwe melk (lauw is 40 gradenen giet het men- geltje in een kuiltje in de bloem. Zet de kom een kwartier afgedekt op een lauw-warme plaats, bijvoor beeld in een bak met warm water. Laat de boter smelten in de rest van de melk. Schenk dit mengsel samen met het halve ei bij de bloem en meng het er door. Ge bruik iets meer melk als niet alle bloem nat is geworden, het deeg moet dik zijn, maar niet droog. Kneed zolang dat het deeg loslaat van de han den en duidelijk luchtig is. Laat het deeg drie kwartier rijzen in de kom met daarop een natte doek, in een bak met warm water. Pas op voor tocht. Kneed het deeg vervolgens een keer door en vorm er vier bolletjes van. Vorm aan één kant een hoofdje, duw de andere kant wat platter en knip de armen en benen in. Leg een afgewassen rauw ei op de buik van het mannetje met diens armen erover. Knip mond, ogen en neus in het kopje. Accentueer de ogen met een krent. Strijk losgeklopt ei over het deeg. Leg de broodjes op een met margarine ingevette bak plaat en laat ze tien minuten narijzen in de oven, die op zijn laagste stand staat. Bak ze gaar op stand 6 of 225, in ongeveer tien minuten. (Vroege vogels maken de ei ermannetjes op paasmorgen klaar, wie het liever rustiger aan doet, kan ze heel goed zaterdags al bereiden). Menutip vor morgen: gehakt met koolraap en aardappelen mokka vla met schuimpjes. JEANNE (Door onze correspondent «n Hik mindpr tiid nvpr zal VATICAANSTAD De „aardverschuiving" vori ge week in de top van de Romeinse curie en in het bestuur van Vaticaan stad, heeft alle Vaticaan- -beschouwers (de zoge naamde Vaticanisten) da nig verrast. Er waren enige oude en ziekelijke kardinalen aan ver vroegde pensionering toe. Dat was bekend. Maar dat hun vertrek tot zulke grote reorganisa ties zou leiden had nie mand verwacht. Het Vatiéaan is geen demo cratie en de paus, de spiri tueel en wereldlijk leider, is aan niemand verantwoor ding schuldig, ook niet aan de kardinalen die hem heb ben gekozen. De paus mag zijn kerk dus rustig laten gissen naar de achtergron den van zijn besluiten. Dat gebeurt ook nu. De paus stuurt twee oude kardinalen met pensioen, geeft aan enkelen zwaarde re functies, haalt nieuwe, veelbelovende „managers" naar Rome en onthoudt an deren de verwachte promo tie. Geconcludeerd mag worden, dat de curie min der Italiaans is geworden, dat het kerkbestuur zich nog meer heeft geïnterna tionaliseerd. Voor vele Ita lianen is dit nog altijd moei lijk te verwerken. Opge merkt wordt overigens, dat de paus dit keer niet zijn Poolse landgenoten heeft voorgetrokken, maar de functies „eerlijk" onder de niet-Italianen heeft ver deeld. Vice-paus De Italiaanse kranten leg gen praktisch alle de na druk op de „promotie" die aan kardinaal Casaroli te beurt zou zijn gevallen. „Casaroli vice-paus" en „Casaroli onderkoning van Vaticaanstad", zo luiden de koppen in de kranten. De salto, die de Afrikaanse kardinaal Gantin maakt naar de top van de curie, de meest spectaculaire promo tie van de laatste jaren, wordt afgedaan als een van de mutaties. Kardinaal Gantin komt dan ook als prefect van de congregatie voor de bisschoppen op een stoel die traditioneel door Italianen werd ingeno men. Evenmin wordt de komst van een Oostenrijker en een Hongaar in de lei ding van de congregatie van de sacramenten en de liturgie begrepen. Ook dit departement was tot nog toe in handen van Italia nen. Kardinaal Casaroli mag dus de Italiaanse eer redden. Als plaatsvervanger van het staatshoofd (de paus) kan hij decreten uitvaardi gen en postzegels uitgeven. Voor deze bevordering moest hij wel de leiding van het huishoudelijk be stuur van Vaticaanstad (een pauselijke commissie) opge ven. Pikant detail in deze affaire is dat de vice-voor- zitter van deze commissie, de Amerikaanse bisschop Marcinkus (als directeur van de pauselijke bank bij legio schandalen betrok ken) niet de plaats van Ca saroli inneemt. Hij blijft vi- cervoorzitter (onder de Ita liaan Baggio) en dit wordt weer uitgelegd als een aan zienlijke vermindering van Marcinkus' kans op de kar dinaalshoed later dit jaar. „Ostpolitik" Wat de delegatie van be stuursbevoegdheden aan kardinaal Casaroli betreft: de paus wil zich meer op de kerk concentreren en de wereldlijke zaken voortaan aan deze Italiaanse kardi naal overlaten. Casaroli is de architect van de' Vati caanse „Ostpolitik", van de opening naar het oosten. Casaroli, die doorgaat voor een van de bekwaamste di plomaten in de curie, heeft de laatste tien jaar met de communistische regimes van Oost-Europa een ver standhouding opgebouwd waarbij de een de ander neemt voor wat hij is, een relatie van wederzijds res pect dus. Of Casaroli's pro motie tot vice-paus nu af breuk doet aan zijn inspan ningen voor deze Ostpolitik is niet geheel duidelijk. Vast staat, dat Casaroli nu meer aandacht zal moeten besteden aan het Vaticaan en dus minder tijd over zal hebben voor zijn contacten met de regimes in het oos ten. De vraag is nu wat de paus met de Ostpolitik voor heeft. Maar Casaroli's benoeming tot plaatsvervangend staats hoofd heeft nog een "belang wekkend aspect. Hij zal de paus meer kans geven zich als kerkelijk leider te ont plooien en te presenteren. Maar hoe zal de paus dat doen? Meer encyclieken, meer brieven, meer verma ningen aan zijn „dienaren" en aan zijn gelovigen? Een waarnemer waagt zelfs de veronderstelling, dat de paus de komende jaren nog meer zal gaan reizen, nog meer de verschillende de len van de wereldkerk zal bezoeken. Er wordt zelfs geopperd, dat de paus zich voor lange re tijd in de probleemgebie den van de kerk wil ophou den om zelf meer zijn stem pel te drukken op de reor ganisaties ter plekke, om zelf de uitvoering van zijn beleid te willen controle ren. De paus een maand lang in Brazilië, in Korea, in Australië... Een paus ook, die de wat zelfvoldane Va ticaanse sfeer verruilt voor het front, waar de kerk moet vechten om de jonge generatie voor zich te win nen, waar moeilijke relaties bestaan met heersende regi mes. Zo'n paus zou zich minder in het Vaticaan moeten ophouden, nog meer in de (kerk-)provincie vertoeven en de lopende staatszaken dus moeten overlaten aan een soort re siderende paus in het Vati caan, zijn staatssecretaris caan, zni kardinaal Casaroli. Ander pausschap Als de paus dit wilt berei ken met zijn promotie van Casaroli zou hij het karak ter van het pausschap ge heel willen veranderen. De Tiber moet in deze voorstel ling haar centrale positie in de rooms-katholieke kerk afstaan aan de Atlantische Agostino Casaroli Oceaan, schrijft een Ita liaanse krant cryptisch. Als het aan deze paus ligt, vor men Italië en West-Europa niet meer de spil waarom de kerk draait. Dat heeft hij met zijn tientallen reizen al duidelijk willen maken. De grote continenten van de Derde Wereld zullen het werkterrein zijn van de nieuwe pausen. Zo uitge legd, vrezen de commenta toren, zou Casaroli's promo tie weieens kunnen uit draaien op een degradatie van Italië en van West-Eu ropa. De benoeming van de zwarte kardinaal Gantin naar de machtige congrega tie voor de bisschoppen be vestigt deze theorie. Geen enkele bisschop zal er in het vervolg meer worden benoemd in Nederland, de VS of in China, die niet is „goedgekeurd" door Ber- nardin Gantin, een prelaat uit Benin. En de paus hecht aan dat bisschopsambt. Het is, zoals hij weieens heeft gezegd, het enige middel', dat zijn woorden en maat regelen uitdraagt tot in de verste uithoeken van de wereldkerk. De interpretaties van de „machtswisselingen" in het Vaticaan blijven de Vatica nisten bezighouden. Maar de enige die weet wat hij wilt is de paus. En alle an deren mogen slechts raden. Nauwelijks nieuws PREMIER Lubbers houdt ernstig rekening met de r heid dat er een kabinetscrisis komt over de plaatsing kruisraketten in Nederland. Hij vindt de kwestie i crisis waard. Dat zijn de opvallendste punten uit een gesprek met de premier, dat het afgelopen weekeinde! NRC verscheen. Aan dat vraaggesprek, dat niet zo heel méér onthulde dan het interview dat wij onlangs m heer Lubbers publiceerden, is vervolgens ook inr krant uitgebreid aandacht besteed. Maar waren di ,ai spraken wel zo bijzonder? pol Op deze plaats is er al eerder op gewezen, dat sinds er^ maanden aan elke uitspraak van welke politicus dan ma grote aandacht wordt besteed als het maar gaat ov^g c kwestie van de plaatsing van de kruisraketten. Dat hede la de afgelopen weken ook al ruimschoots tot misverstapk^1 geleid, met name waar het ging om uitspraken van pri Lubbers. Daar waar hij in het geheel niets nieuws bedjat te zeggen werd er toch een mogelijk nuanceverschil wajeria nomen, waarna werd uitgelegd dat zijn uitspraken toch) be anders waren dan enkele weken eerder. Hetgeen, na, de nieuwde uitleg, vervolgens meestal niet het geval blefie zijn. Kortom, opgewonden reacties op politieke uitspij" ,r over de kruisraketten kunnen in deze periode het best enige korrels zout worden genomen. Dat geldt grotendeels ook voor de recente uitspraakr 'v, premier Lubbers, maar er zijn toch wel wat voorzichtige]^/ clusies uit te trekken. De premier heeft kennelijk een itjjdi: schuwing willen geven aan zijn coalitiepartner, de VVDr wi partij heeft immers steeds verklaard, dat de plaatsing} vo° kruisraketten strikt noodzakelijk is. Een besluit tot plaatsen zal een kabinetscrisis tot gevolg hebben, aldus rf c de fractievoorzitter en politiek leider van de VVD, EcS^d pels, meerdere malen laten weten. Mot A hij ALS dat dreigementen waren, dan heeft ook Lubbers iLn r< zijn beurt er geen twijfel over laten bestaan, dat een fng_ netscrisis zeker tot de mogelijkheden behoort als het gaastils de vraag of er wel, of geen, of minder dan 48 kruisrakft ik moeten worden geplaatst. Hij onderstreept daarmee oP eerste plaats, dat het probleem rond de kruisraketten ter ec een van de belangrijkste politieke problemen van ditl^ ment is. Maar hij maakt daarbij tevens duidelijk, dat har geen ander op dit moment de politieke leider is vanuffe CDA. Het zijn immers meestal fractievoorzitters die dr( scl met een kabinetscrisis en in dit geval is het de premieqde'i Daarmee is ook tegenover de CDA-kamerleden di1' lijk gemaakt, dat het politiek leiderschap van de grootsti \ai geringspartij in zijn handen ligt. Bp Brieven graag kort en duideli|k geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Reform Katholicisme (2) Het verstandige en wijze ant woord van Mevr. Verheyen- Holthuysen zou ik als volgt willen aanvullen. Het rijk van Christus dat de kerk is, is niet de gemeenschap van hoog waardigheidsbekleders, of van middenstanders, van rijken, armen of theologen, van stu denten of arbeiders maar een gemeenschap van gelovigen, waar al deze groepen een ei gen functie en roeping uitoefe nen binnen een bepaalde cul tuur. Dit door Christus ge stichte rijk wordt bestuurd door de apostelen en hun op volgers met de opdracht te binden en te ontbinden, te on derrichten en de H. Sacramen ten te bedienen. Inzendster konstateert dat in de loop der geschiedenis vele dingen te recht zijn gecorrigeerd zoals b.v. de aflaatspraktijken, en dat na de vele inzinkingen al tijd wel een herstel volgde. Mevrouw heeft gelijk, maar het schijnt haar toch te ont gaan dat het nu- om zaken gaat, veel ernstiger als aflaat- praktijken, namelijk om zaken die de grondslagen van het ge loof raken. Wanneer men kon stateert dat kerken praathui zen worden waar o.a. ook Sin terklaasfeest gevierd werd, dat tabernakels permanent zijn af geschermd, dat aanbidding van het H. Sacrament werd opgeheven, duidt dit op het verloren gegaan zijn van het besef van dé waarachtige te genwoordigheid van Christus in de H. Eucharistie. Ziet men Christus nog als God en mens? Bij het overbenadrukken van het menselijke in Christus we ten we niet meer dat wij wat Jezus als mens deed moeten zien als een openbaring van wat hij als God bewerkt met de Vader en hun gemeen schappelijke Geest. Als deze waarheid verzwegen wordt, weggemoffeld, gaat het wezen van ons geloof verloren. En dat doet veel pijn. Van deze waarheid mogen wij nooit af scheid nemen. Laat ons de moed hebben voor Christus als God-mens op te komen, voor de H. Eucharistie en voor de H. Mis. Tot eer van God en heil van ons allen. H. Rutges, DEN HAAG. (Naschrift: discussie gesloten, redactie.) Spaarrekening Gaarne wil ik reageren op de ingezonden brief in de krant van 30 maart j.l. over de erva ringen van een lezer met de Junior Blauw Spaarrekening. De schrijver vindt de Jv me Blauw Spaarrekening a*r T van opzet, maar hij maaki He tweetal kritische opmerki|beid over het overmaken van*- _0 door derden (ouders, groi ders b.v.) naar de Blauw Spaarrekening. De eerste opmerking het feit dat degenen die toc overmaakte naar een juben Blauw Spaarrekening tierfder gen eerder bericht van moe schrijving ontving dan dtfde nior Blauw spaarder be: ka van bijschrijving. voe' Niet te ontkennen valt dé 156 overboeking van een bejen naar een Junior Blauw Sp>el° rekening een aantal dls L kost, maar dit betekent I u dat er ook tien dagen rente1 6 mist wordt. De rentever, ding gaat in zodra het geldt he de derde naar de postgiroii spostspaarbank is overgebfp ook al duurt het daarna Ag< enkele dagen voordat |den spaarder zijn/haar dagafscE e in huis heeft. bwej Daarnaast vindt de briefsclr b ver het een onvolkomen) d dat wanneer een derde eenr at drag per giro overmaakt, Op dagafschrift van de jeugje z spaarder niet vermeldt wiede 1 geld heeft overgemaakt. |iidd wij vonden dit een onvol en menheid, daarom sturen) a sinds kort deze informatie). U met het dagafschrift varïk Junior Blauw Spaarder, 'ht Drs. A. Derf du Chef part. spaardiensten J 0r Maria - viering fegd tn ol I lie! sch teldi ^der Mevrouw T. Halkes meenf6 de kerk met haar Maria c ring eeuwenlang de oorza eS. geweest van de achterste ni van de vrouw. Wanneer vrouw Halkes haar zin 1 IJ1, zal zij een kilte in de ker werkstelligen. Als de wer ke rol van Maria als de der van Jezus en de m van alle christenen, gebaj liseerd wordt terwille van te ver doorgedreven em patie, wordt ook de werki betekenis van Jezus al God-mens ondergraven, e de liefde en warmte ii kerk verdwijnen. Dat blij uit het verloop van haai toog. Door Maria wordt d lijk wat op geen enkele tot uitdrukking kon wc1' f gebracht: namelijk de liefi de zorg van God voor de r sen. Met Maria heeft Go< de vrouw mogelijkheden V den die geen enkele vrou welke baan ook al is he van een docerende theo heeft om de mensen te deren. Niet dat een geen baan mag hebben of haar rechten opkomen, zij mag Maria niet van unieke en uitzonderlijke i verdringen, met een voort die in haar bemiddeling ti God en de mensen en de sen onderling uniek is. mevrouw Halkes maar eens kritiek uitoefenen o geïllustreerde weekbli ,cu'w waar de vrouw onophoud als sex-symbool wordt u buit. Tc ide C'ni ze :hte

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2