Reagan heeft vrij lipel in Midden-Amerika EXTRA PRUZEN IN CIJFERSPE M I Romeinse vuilnismannen komen Napels van ratten bevrijden y- Handleiding voor spionnen -%ENLAND QeidócQowvcvnt DINSDAG 17 APRIL 1984 PAGINA 13 ijs: Geen spionage r Sovjet-vliegtuig IJS Een Russisch passagiersvliegtuig [eind vorige week „een of twee minuten" ■*hoven een streng verboden militair gebied I Zuidfranse stad Toulon gevlogen. Dat ge- voJe echter „niet met een vooropgezet doel", urt it. een Franse regeringswoordvoerder, die 78 iPee berichten tegensprak als zou de Toe- is'*-! 34 een spionagevlucht hebben uitge- Het lijntoestel van Aeroflot was op haar 122,0U van Moskou naar Marseille kort voor de 239,otig van haar koers afgeweken en door het 52w>den luchtruim bij Toulon gevlogen. Het 6i!eduig is zaterdag weer vertrokken, zonder 48.8ae Franse autoriteiten het hebben door- 325 5j op mogelijke fotoapparatuur. Dat deden - fansen wel in mei vorig jaar met een Rus- 20331 transportvliegtuig, dat over de marineha- 256,'evan Brest was gevlogen. 151.20 Drie weken cel voor neppistool PALERMO De 27-jarige Italiaanse Carmela Mazzeo heeft drie weken in het huis van bewaring gezeten, omdat tijdens een verkeerscontrole in haar auto een pistool was gevonden. De vrouw werd onmiddellijk ingerekend, ondanks haar herhaalde verklaring dat het om een speelgoedpistool ging. Carmela werd opgesloten in de gevan genis, niet in het naburige Reggio di Calabria, maar in het 300 kilometer verderop gelegen Palermo, de hoofd stad van Sicilië, waar het „corpus delic ti" zou zijn gekocht. Na drie weken cel is Carmela vrijgela ten. Een vuurwapentechnisch onder zoek heeft aangetoond, dat het pistool inderdaad een neppistool was. Robot agent van de maand in New York NEW YORK RMI-3. een robot, heeft eind vorige week de onderscheiding „Agent van de maand" van het politiekorps van New York City gekregen. RMI-3 werd op 8 januari ingezet in een belegering door de politie van een woning, waarin zich twee gewapende mannen ophielden die er van werden verdacht een roofoverval en ontvoering te hebben uitgevoerd. De robot van 22.000 dollar deed een deur open die niet op slot was, doorzocht het rommelige interieur van de woning en werd naar een badkamer gemanoeuvreerd waar zijn inge bouwde videocamera liet zien dat de twee gezochte mannen doodgeschoten op de grond lagen. Door de ontdekking van RMI-3 was er geen risico voor leven meer en kon de belegering worden opgeheven. „Oude mensen zijn intelligenter dan jonge MOSKOU Nadat de 72-jarige Konstantin Tsjernenko was gekozen tot president van de Sovjet-Unie, is het Russische publiek vo rige week meegedeeld dat oude mensen in telligenter zijn dan jonge. Het weekblad Za Roebezjom publiceerde een Amerikaans ar tikel waarin stond dat de jongste onderzoe kingen de onjuistheid van de theorie had den bewezen dat het intellectuele vermo gen in later jaren afnam en hadden aange toond dat het toenam. Za Roebezjom schreef dat nu vaststond dat het intellect van oude mensen in vele opzichten supe rieur was aan dat van jonge. Het tijdstip van publicatie van het artikel viel samen met de herverkiezing vorige week van het door bejaarde mannen overheerste staats- en regeringsapparaat. Zeker vijf miljoen gulden nodig voor eerste hulp op Madagascar ANTANANARIVO Er is zeker vijf miljoen gulden aan humanitaire hulp nodig om de eerste nood te lenigen op het vorige week door een cycloon en overstromingen getroffen Madagascar. Dat heeft Ben Kalverboer, lid van het Nederlandse Rode-Kruisteam, dat Ma dagascar bezoekt in opdracht van het Rode Kruis in Genève, verklaard. Het Nederlandse Rode-Kruisteam heeft in Genève een eerste aanvraag gedaan voor dekens, tenten, medicij nen, verband en verbandmiddelen, en kele duizenden stuks kookgerei (voor al krotbewoners hebben al hun huid- houdelijke apparatuur verloren), kaar sen en lantaarns. De laatste twee arti kelen zijn nodig omdat in het rampge bied de elektriciteit geheel is uitgeval len. De voedselhulp zal worden over gelaten aan internationale organisaties en met Madagascar bevriende landen. Het Rode-Kruisteam wil verder probe ren de zusterorganisatie op Madagas car beter op toekomstige rampen voor te bereiden. Volgens Kalverboer zal het Rode Kruis op Madagascar zelf over grotere noodvoorraden moeten beschikken, zeker gezien het feit dat het eiland vrijwel elk jaar wordt ge troffen door cyclonen. 16.00 n.ooH. IOOOI Het i2;5o'an onze correspondent i7!so Mare de Koninck) 17,00 l90^(HINGTON ■o.oo er naar uit dat de i6,ootfikaanse president UojJjan de politieke ruim- B'Sfhoudt om zijn beleid isioo militaire inmenging iiioo le burgeroorlogen in 's'oo jen-Amerika voorlo- laioolroort te zetten. Rea- 13,'oot jongste besluit van [|;oo vorige week, om bui- is'. io het Congres om «mo gebruikmaking van is so speciale noodwet üoo zo'n 100 miljoen S;3o&ire spoedhulp te [5i5o»nen aan het rege- K.oo lleger van El Salva- £00'heeft binnen de VS ü'oofer tumult veroor- >i!so t dan velen hadden racht. Congres is tot na Pasen waar op reces, maar ook l3 50iacties van oppositieleden ioioo de Democratische Partij 7 50ren zekere opluchting te la^oisteren over de besluit- ji.oodigheid van de president. >6.ios beslissing om het Salva- ii!io)nse leger in zijn strijd te- ü'So^e linkse rebellen met ex- i7;oo»aterieel te hulp te snel- 0 50 ing immers niet in tegen o!oo uitdrukkelijk standpunt 3 60iet Congres, wel tegen het '0;45 al van de over Centraal- -•ika alsmaar aarzelende [®'*®iikaanse volks vertegen- oisodigers. Reagan heeft een 6.00 oorlogsclausule opgediept 'o!oo' wet °P de controle op de nexport. Als de president •ika's „nationale veilig- hm op het spel vindt staan, hij zonder de normaliter ^ste voorafgaande goed- a^mng van het Congres wa- l0«- versturen naar buiten lij e oorlogsgebieden en mag invangende instantie 120 wachten met betalen. 16.8O Reagans voornaamste de- [g^atische rivaal bij de ko- i9]6ole presidents verkiezin- '8 40 halter Mondale, moest i5 8o ven dat de actie van de >7.iotfent „niet illegaal" is. *6'20an maakt maximaal ge- «Uo van de mogelijkheden ü'ïolsief de mazen) in de wet- 14.40 ig en van de tweeslachtig- '4 60 bij z'jn P°htieke opponen- i5 30'ver wat een zinnig Mid- i5.oo\merika-beleid zou zijn. H'^ireifeling van de oppositie i6i20 samen te vatten in de 13'ior eging ^at natuurlijk ar- i9joje en onrecht oorzaak zijn «'f2pe problemen in Midde- !9 50)erika, dat de VS altijd de Mogelijke onderdrukkers !o.ioen gesteund en dat die nioopk moet veranderen, dat intussen toch voor kom moet worden dat de 'i'io^n ^un 0°talitaire) staats lui) en militaire macht in- i3.30lren in Amerika's achter in zoals ze in Cuba al heb- i7!40gedaan en in Nicaragua Fren te doen. [lg is dat het Amerikaanse HiJen Amerika-beleid geen lie is van voor of tegen, |van meer of minder ac- "™op het militaire hulpas- iank (Ér gaat overigens nog al- 3.03/iermaal zoveel economi ses dan militaire bijstand 15.00 het totale gebied.) De '2!5s'er realistische alternatie- 2!37touden zijn dat of de San- ]®^en in Nicaragua en de 10'jjlen in El Salvador hun »o.50oerlijnen vanuit Cuba llllpmen afsnijden en in de- 2ii*atische vrede gaan leven '"'lun binnenlandse tegen- Iers, of dat Amerikaanse n voluit gaan meevech- :n meesneuvelen in de aalamerikaanse jungles, t Amerika zich geheel te- fekt uit de regio (inclusief Eden Pastora, alias commandant Zero, de Nicaraguaanse rebel lenleider, die Qerst het bewind van dictator Somoza bestreed en nu het Sandinistische bewind, kan erop rekenen dat hij stilzwij gend de steun van de Amerikanen zal blijven krijgen. Mexico) en zich gaan ver schansen aan de Rio Grande (de zuidelijke grensrivier van de VS). Europa Dit vooruitzicht heeft het voor president Reagan tot dusver mogelijk gemaakt om ondanks een Republikeinse minderheid in het Huis van Afgevaardig den en dus met behulp van Amerikaanse Democratische twijfelaars zijn militaire be moeienis met Midden-Ameri ka te escaleren via: CIA-hulp aan de rechtse contra's in Nicaragua Massale, semi-permanente „oefeningen" van het Ameri kaanse leger in Honduras; Wapenleveranties aan El Salvador, ongeacht de men senrechtensituatie aldaar. In alle drie deze actie-terrei nen staan in de VS al maan denlang de kranten vol van bedenkingen. Sinds wanneer is de CIA en niet het Pentagon de uitvoerder van Amerika's militaire acties? Sinds wan neer worden tijdens legeroefe- ningen echte spionage-vluch- ten uitgevoerd voor de Salva doraanse regering in diens echte oorlog met de guerrilla en wordt verder in Honduras alles klaargezet voor een echte inval in Nicaragua? En sinds wanneer kunnen de rechtse doodseskaders in El Salvador hun gruwelijke gang gaan zon der stopzetting van Ameri kaanse steun tegen de linkse guerrilla te riskeren? Maar als het op stemmen aankwam is het verzet in het Congres tot dusver zo zwak gebleven dat Reagan alle reden heeft om aan te nemen dat ook de hei bel rond de ondermijning door de CIA van Nicaragua's zeeha vens en het passeren van het Congres bij de noodhulp aan El Salvador hem de politieke kop niet zal kosten. Hoe dan ook vindt bijna elke Ameri kaan dat zijn „nationale veilig heid" in Centraal-Amerika in geding is. Een troef voor de president is bovendien dat het Congres ten onrechte heeft geklaagd niet te zijn ingelicht over de CIA- -mijnenlegging bij Nicaragua. De vaste inlichtingencommis sie van het Huis van Afge vaardigden blijkt al op 31 ja nuari door CIA-directeur Wil liam Casey te zijn geïnfor meerd. Dezelfde commissie in de Senaat is begin maart inge licht. In beide Kamers is ver zet uitgebleven totdat tien da gen geleden de Amerikaanse pers ging berichten over de mijnenkwestie en Westeurope- se landen protest lieten horen. Overigens bekijkt de Ameri kaanse regering met de bere kenende ogen van een wereld macht het Europese protest. En dan valt de politieke scha de voor het bondgenootschap alleszins mee: in Engeland is een oppositiemotie tegen de CIA-actie en de Amerikaanse onttrekking aan de VN-recht- spraak verworpen. In West- -Duitsland is een soortgelijke resolutie in de Bondsdag ge sneuveld en de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken Cheysson heeft zijn EG-colle- ga's tijdens de ministerraad in Luxemburg weer eens niet kunnen strikken voor een schriftelijke anti-Reagan-ver- klaring. Vluchtelingen De Amerikaanse senaat heeft luttele dagen voor ze afgelo pen week in een motie het leg gen van mijnen bij Nicaragua afkeurde, nog een bedrag van 60 miljoen gulden voor gehei me Cl A-acties tegen Nicara gua goedgekeurd. Na het Paas- reces moet het Huis van Afge vaardigden over die financie ring beslissen. Het Witte Huis probeert verwerping te voor komen door de volksvertegen woordigers te bestoken met nieuwe cijfers over het aantal Cubanen en Russen dat in Ni caragua rondloopt en over de wapens die zij zouden doorstu ren naar de guerrilla in El Sal vador. Tegelijkertijd verzamelt het Reagan-kamp bewijzen dat 1ITENHEER de verkiezingen dit najaar in Nicaragua speciaal voor een Sandinistische zege zijn ont worpen en daarom best door contra-activiteit verstoord mo gen worden. Heel anders ligt het volgens Reagan bij de presidentsver kiezingen in El Salvador, waar op 6 mei aanstaande christen- -democraat Napoleon Duarte het naar vrijwel unanieme Amerikaanse wens moet win nen van de extreem rechtse Roberto d'Aubuisson. Verkie zing van Duarte in een zo se reen mogelijk verlopende stembusstrijd is iets wat ook de oppositie in het Amerikaanse Congres niet zal willen dwars bomen met al te veel lawaai over Reagans noodhulp aan het Salvadoraans regeringsle ger. Een eindoverwinning van de rebellen in El Salvador en een intocht aldaar van Nicaragua- nen, Cubanen en Russen is nu eenmaal een Amerikaans schrikbeeld waartegen de wal gelijkste misdragingen van ui terst rechts, als het er echt op aankomt, niet zijn opgewassen. En misschien is het zoals CIA- -directeur Casey zei: „Onze be volking is minder bezorgd om mijnen in de havens van Nica ragua dan om de stroom vluchtelingen die naar de VS zal ontstaan als Midden-Ame rika onder Russisch-Cubaanse overheersing komt". Van alle vooraanstaande Ame rikaanse politici is het daarom alleen de kansloze zwarte pre sidentskandidaat Jesse Jack son die het waagt om voor een vergelijk in plaats van een confrontatie met „gewapend links" in Midden-Amerika te pleiten en „de Amerikaanse medeplichtigheid aan de rechtse terreur" geheel af te breken. Jacksons voorgeno men bezoek aan Nicaragua is een eenzaam initiatief, dat de Democratische Partij eerder zal verdelen dan verenigen en dat derhalve presidentskandi daat Reagan geen verdriet zal doen. Bettaney had twee systemen ontwikkeld om de geheimen aan de Sovjets over te dra gen. Systeem 1 1. Sovjets moeten punaise 'n trapleuning van Piccadil- 2. Bettaney plakt blauw band om snoer in telefoon- ly Station prikken, ten te- cel om aan te geven dat ken dat ze belangstelling de „boodschap" zal wor- Systeem 2 3. Filmrolletje in stortbak van een toilet in de bio scoop Academy 1. 1. Russen moeten auto parkeren op Hanover Square ten teken dat zij in teresse hebben. 2. Bettaney prikt punaise in dienstregeling bij bus halte om aan te geven dat filmje in een bierblikje bij een lantaarnpaal is ver stopt. 3. Russen geven aan dat ze de film in handen heb ben. door sinaasappelschil bij hek van de ambassade te deponeren. Een geheim agent van de Britse contra-s- openbare aanklager ze niet allemaal te pionagedienst MI5 is wegens spionage zien heeft gekregen, voor de Sovjet-Unie veroordeeld tot 23 Het proces is grotendeels achter gesloten deuren gevoerd. Pers en publiek mochten alleen aan het begin een half uur aanwe zig zijn. Technici onderzochten de recht- jaar gevangenisstraf. Tijdens de met de grootste geheimhou ding omgeven rechtszaak is gebleken, dat de 34-jarige John Bettaney weinig zaal daarna op afluisterapparatuur en de materiaal aan de Sovjets heeft kunnen luiken van de zaal bleven gesloten als overdragen, omdat de KGB, merkwaardig voorzorg tegen lange-afstand-micro- genoeg, niet op zijn aanbod reageerde. Dat is des te opvallender als men weet dat de documenten die Bettanay had ont vreemd zo geheim waren, dat zelfs de met de Sovjets. foons. Op de tekening zijn de manieren te zien waarop Bettaney tever geefs contact probeerde te leggen BBC-hoorspel maakt reclame voor Londen (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De BBC- Wereldomroep is giste ren begonnen met een nieuw radio-feuilleton, „Londen Royal" geheten, dat gewijd is aan kleine en grote gebeurtenissen in en rond een Londens familiehotel. Alle achter grondgeluiden werden opgenomen in Londens enige familiehotel, het bekende Goring Hotel, vlak bij Victoria Station. Elke aflevering van het in totaal vier wekende du rende hoorspel is twaalf minuten lang en wordt ge durende twee etmalen vier keer uitgezonden door de Engelstalige dienst van de BBC-Worldservice. De dag daarna volgt een nieuwe aflevering, met uitzonde ring van zondag. De BBC zendt naast het Engels in 36 andere talen uit. Een aantal van deze program ma's zal „Londen Royal" in vertaling uitzenden. Het hoorspel is op de eer ste plaats bedoeld als ont spanning. Maar men hoopt er ook reclame mee te ma ken voor Londen. Het pro gramma zal verder een uitstekend hulpmiddel zijn voor mensen die op een vlotte en aangenamne ma nier hun kennis van het Engels willen bijspijkeren. Na de eerste serie uizen dingen van Londen Royal zal de BBC aan de hand van de reacties bepalen, of er in de toekomst een per manente „Londen Royal" komt. De BBC hoopt daar bij in stilte dat de luiste raars gaan geloven dat het verzonnen hotel waar van de eigenaren proble men hebben met hun kin deren, het personeel en het gemeentebestuur van Londen echt bestaat. (Van onze correspondent Tegen de ratten en muizen is Cees Manders) voorlopig weinig te doen, want ROME Het huisvuil zij hebben de riolen van de van Napels is nationaal stad als hun domein gekozen, Tri iwaar rattenbestrnders met zo Italiaans probleem gewor- gemakkelijk in kunnen door- den. De vuilnisophaal- dringen, dienst van deze stad De eerste zorg van Napels is werkt in zijn beste tijd al voorlopig het opruimen van de niet zoals het hoort, maar 5 000 ton huisvuil. Sinds nu is die dienst al weken maandagochtend is de Ro- volledig buiten bedrijf wegens stakingsakties en Napolitaanse rotzooi op te rui- gebrek aan materieel. men. Toen de Romeinen zon dagochtend met hun vracht- wagens de stad binnenreden, De stapels huisvuil in de stra- werden ze door de Napolita- ten en op de pleinen hebben nen ajs bevrijders begroet, nu zulke hoogten bereikt, dat de medische instanties in staat Slechte naam van paraatheid zijn gebracht. De plaatselijke vuilnisdienst Tienduizenden ratten en mui zen zijn gesignaleerd en een epidemie wordt gevreesd. Op verzoek van het gemeentebe stuur van Napels zijn buurtge- meenten te hulp gesneld. Zelfs de vuilnisophaaldienst van Rome (200 kilometer weg) neemt met groot materieel deel aan de strijd tegen het vuil van Napels. Dramatisch De berichten uit Napels zijn dramatisch. Vooral in de nau we en enge straatjes van de binnenstad is de situatie on draaglijk. Straathonden, zwerfkatten, ratten en muizen doen zich te goed aan de reus achtige stapels huisvuil, en zij hebben in elk geval nog nooit zo'n goede tijd gehad. Afgelo pen zaterdagochtend is een troep ratten onder schooltijd een lyceum in de binnenstad binnengedrongen. De beesten („wel veertig centimeter lang") verspreidden zich snel door het hele gébouw. heeft in Napels een zeer slech te reputatie. Als het materieel niet kapot is, is het personeel wel in staking. Zoals elke ge meente koopt ook Napels van tijd tot vuilnisauto's, maar deze hebben nauwelijks een eerste ronde door de stad ge maakt of ze verdwijnen, of moeten in reparatie. De fabri kant van de vrachtwagens heeft verklaard dat zijn wa gens de eerste jaren niet kapot kunnen en dat de defecten dus andere oorzaken moeten heb ben. In Napels circuleert na melijk allang het verhaal dat vuilnismannen die niet willen werken (of die weg willen om een zwarte klus te verrichten) zand in de brandstoftank doen, waarna de vuilniswa gens tot stilstand komen. Van de 200 vuilniswagens zijn er permanent slechts 40 in ge- communisten de baas geweest, bruik. En als het personeel dat maar zij hebben van de ge- deze 40 wagens bemand nog in meente-financiën zo'n puin- staking is ook, komt het hele hoop gemaakt, dat hun nala- raderwerk van de vuilnis- tenschap door iedereen wordt dienst van Napels tot stilstand, geschuwd. Dit is nu al weken zo. De justi tie is een onderzoek begonnen naar de reden waarom de vuil nisdienst van deze stad niet functioneert. Geen bestuur Dit huisvuil is slechts Napels kan zich niet meer be druipen en moet door Rome worden onderhouden. De stad leeft van dag tot dag, en zelfs de verkeersagent op de hoek van de straat weet niet zeker of hij'eind van deze maand zijn salaris zal ontvangen. de problemen van Napels. De Maar Napels ploetert onder- stad zit om te beginnen nog tussen voort, bedolven onder steeds zonder gemeentebe- zijn afval en belegerd door zijn stuur. De verkiezingen hebben eigen ratten. De Romeinse slechts een centrum-linkse vuilnismannen denken een meerderheid van een zetel (op week nodig te zullen hebben de tachtig) in de raad opgele- om Napels te kunnen bevrij- verd. Tot voor kort zijn de den (ADVERTENTIE) 60EERSTE KLAS FIETSEN! LOTTO- EN TOTO-SPELERS: DEZE WEEK INLEVEREN! De:e week hebben Lotto- en Toto-spelers gratis extra kans op een dames- of herenfiets door mee te doen aan het Cijferspel. Trekking: 23 apnl. Natuurlijk is er ook de gebruikelijke Cijferspel- prijzenpot: hoofdprijs f 100.000,-. Vraag naar de speciale folder. En wat voor een fiets. Metallic bruin, trommelrem- men voor en achter, 3-speed Sturmey Archer- naat, lamp, jas- beschermers, pompje. Winkeladvies- l mi prijs: f 595,-. Lotto-inlcveradressen staan in de Gouden Gids.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13