/ubbers voorziet Crisis over kruisraketten Ja Prins Bernhard bezoekt reünie vergeten bataljon dnjaar-Maas wil Janmaat niet in onderwijs terug Iraks: Thatcher doet Straks water in de wijn Voor kleine klusje; geloven in privesteer "leeft invloed op school 1 NEDERLANDSE VISSERIJ KRIJGT 36 MILJOEN GULDEN SUBSIDIE Gasunie optimistisch: afzet 4 pet gestegen Meer activiteit in Rotterdamse haven S"£ekbe0ouia/nt BINNENLAND CcidócSoiwmt MAANDAG 16 APRIL 1984 PAGINA 5 Ievangenisstraf voor alatige marinier fcN HAAG De Zeekrijgsraad op Aruba (eft een korporaal van de marine veroordeeld I een gevangenisstraf van 22 dagen waarvan lwijk dagen voorwaardelijk met een proeftijd van e-bim ar wegens nalatigheid, die mede de dood tot s- flflvolg bad van de 19-jarige marinier E. Vos. De verjcaal had een gevangenisstraf geëist van 29 \endtgen. Vos werd op 4 oktober van het vorig komtT tijdens een oefening op Aruba dodelijk ge- tffen door een scherpe patroon uit een se- automatisch Fal-geweer. Tijdens die oefe- g werd geschoten met losse (oefen)rnunitie. korporaal had niet beseft dat hij na enige een magazijn met scherpe patronen in zijn eer deed. Vos werd vervolgens door een wai jot uit het geweer van de korporaal dodelijk Mideiroffen. De scherpe munitie had de korporaal mWécrgehouden van een vorige oefening en te- Hefi\ de regels in, in zijn bezit gehouden. Problemen EVP opgelost ZWOLLE Het EVP-congres dat za terdag in Zwolle bijeen was, heeft de problemen in het partijbestuur opge lost. Het congres ging vrijwel una niem akkoord met de voorstellen van de commissie van beroep. Eén van de voorstellen was het aftreden van vice- -voorzitter Hans Feddema als be stuurslid. Hij blijft wel lid van de EVP en gaat zich helemaal wijden aan het wetenschappelijk instituut van de partij. Er waren moeilijkheden ontstaan rond het functioneren van Feddema in het partijbestuur. Hij zou een verlammende werking hebben gehad op het bestuur, dat alleen nog bezig was met het oplossen van door hem aangewakkerde problemen. Het bestuur wilde hem eerst overigens royeren. Schade aan monumenten bij inpoldering Markermeer DEN HAAG Inpoldering van het Markermeer zou voor minstens 600 miljoen gulden schade toebrengen aan monumenten in Noord-Holland. Over leg tussen Rijkswaterstaat en de Rijks dienst voor de Monumentenzorg is dan ook noodzakelijk. Minister Brinkman van Welzijn, Volksgezondheid en Cul tuur (WVC) heeft daarop aangedron gen in een brief aan minister Smit- -Kroes van Verkeer en Waterstaat. Volgens Brinkman zal na de inpolde ring de grondwaterstand dalen, waar door de bodem gaat inklinken. Rijks waterstaat heeft berekend dat de grond op sommige punten wel 10 centimeter kan verzakken. Dat zou rampzalig zijn voor vele monumentale panden in de Noordhollandse IJsselmeerstadjes. Hoorn gegadigde voor watersport Olympische Spelen HOORN De gemeente Hoorn heeft zich officieel aangemeld als lokatie voor het watersportgebeuren tijdens de mogelijk in Nederland te houden olym pische zomerspelen van 1992. In brie ven aan het Nederlands Olympisch Co mité en aan het gemeentebestuur van Amsterdam somt het college een lange rij argumenten op die pleiten voor de keuze van Hoorn. Het college van bur gemeester en wethouders benadrukt dat Hoorn zich in de loop der tijd heeft ontwikkeld tot een watersportcentrum van internationale allure, waar we reld-, Europese en Nederlandse kampi oenschappen in meerdere klassen wor den verzeild. Ook de ontwikkeling van de surfsport wordt genoemd. Voorwaardelijke straf voor vredesactivistes RAGUSA Een rechtbank op Si cilië heeft dit weekeinde twaalf Europese vredesactivistes, onder wie twee Nederlandse, veroor deeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van 20 dagen. De vrouwen hadden vorig jaar deel genomen aan een blokkade bij de militaire basis van Comiso om te protesteren tegen de komst van 112 nieuwe Amerikaanse kruisra ketten. De rechtbank veroordeelde de vrouwen tot het betalen van de proceskosten. Bovendien zouden zij een som van 920 gulden moeten betalen als „afkoopsom" voor 20 dagen gevangenis. Zij werden vrijgespoken van „illegale bezet ting van het terrein". „Argentinië heeft steun nodig" SCHIPHOL Argentinië heeft tijd nodig om orde op zaken te stellen. Een te rigoreus beleid vanuit de internationale economische en poli tieke gemeenschap voor wat betreft de aflos sing van de grote schulden van Argentinië zou fout zijn. Dit heeft burgemeester Bram Peper van Rotterdam zaterdag gezegd bij zijn terug komst uit Z-Amerika op Schiphol. Hij heeft een delegatie van gemeente en bedrijfsleven geleid naar Brazilië en heeft samen met wethouder J. Linthorst een bezoek gebracht aan Argentinië. De buitenlandse schulden in Argentinië bedra gen 44 miljard dollar. „De Argentijnen hebben nu steun nodig. Nederland heeft zich in het verleden terecht opgewonden over de mensen rechten in dat land, maar het is belangrijk dat de nog prille democratie ook nu internationale steun krijgt", aldus Peper. Tei eef ndrtg d ■gen toé 'gul [Van onze parlementaire redactie) CN HAAG Premier ibbers houdt er zeer nstig rekening mee, dat kabinet valt over de yestie van de kruisra men. Hij heeft dit ge- in een interview met *C-Handelsblad. De [emier herhaalde zijn rder ingenomen stand- int dat de kruisraketten m ook wel een crisis lard zijn. Volgens Lubbers zou een kabi netsbesluit om de raketten al dan niet te plaatsen met een meerderheid van één stem verschil door het parlement mogen worden aanvaard, om dat de democratie nu eenmaal zo werkt. Met eventuele maat schappelijke onrust die na een genomen beslissing zou kun nen ontstaan mag naar Lub bers' overtuiging bij de besluit vorming geen rekening wor den gehouden. Het congres van D'66 heeft za terdag in Amersfoort besloten, zich nog niet definitief voor ot tegen de plaatsing van de ra ketten uit te spreken. Een voorstel vanuit het congres om de plaatsing zonder meer af te wijzen werd op aandrang van fractieleider Engwirda inge trokken. Engwirda maakte duidelijk dat een positief plaatsingsbesluit van het kabi net op dit moment in elk geval door de fractie van D'66 zal worden afgekeurd. Het con gres stemde tegen een voorstel van enkele congresgangers om onder de leden van D'66 een referendum te houden over de rakettenkwestie. fa CR. NIËNHAUS OP NKO-CONGRES •yvejd nder^ 1 n TRECHT Op sommige katholieke holen kunnen leerlingen niet meer //ijuit spreken over de kerk en hun Ljc/Jtrokkenheid bij de kerk, op gevaar 0J worden buitengesloten. Mgr. Niën- oudlUSf hulpbisschop van Utrecht en na- -/ie£ns bisschoppenconferentie be lt met de zorg voor het onderwijs, tót zaterdag de katholieke ouders feroepen deze taboesfeer te door- f'ken. llgens mgr. Niënhaus, die zaterdag jr. Utrecht sprak op het jaarcongres h de Nederlandse katholieke ouder vereniging NKO, zijn veel ouders zeer trokken bij het katholiek onderwijs. ich wilde ook hij zijn ogen niet slui- e»i? 1 voor de vele veranderingen die jh de laatste tientallen jaren hebben erwprgedaan, waardoor veel vanzelf- en Irekendheden verloren zijn gegaan rass? de band met de geloofsgemeen- ™jiap losser is geworden. Het geloof 1 ^Tft zich veelal teruggetrokken tot }J|t privéleven, soms zozeer dat men sse|iniet meer over kan praten. Mgr. f^enhaus riep de ouders op meer deel 'nemen aan het denken over de identiteit van de school en mee te pra ten over de normen en waarden die aan de kinderen moeten worden doorgegeven. Ouders hebben eveneens een taak in de experimentele fase op weg naar de middenschool en de andere nieuwe vormen van voortgezet onderwijs, zo meende NKO-voorzitter J.R. van Veen. Dit geldt overigens ook voor ouders van leerlingen van het kleu ter- en lager onderwijs, die per 1 au gustus '85 tot het basisonderwijs ver smelten, voor ouders van kinderen die speciaal onderwijs nodig hebben, en voor ouders van scholieren die be roepsonderwijs volgen. Van Veen stelde voorts, dat een ka tholieke school wel door katholieken in stand wordt gehouden, maar niet uitsluitend voor katholieke kinderen bedoeld kan zijn. De katholieke school zal haar poorten mogen en moeten openzetten voor allen die er gebruik van wensen te maken, maar niet zon der dat de ouders de grondslag van de school kennen en respecteren. BOEKA REST Mi nister Van den Broek van buiten landse zaken is dit week einde voor een officieel bezoek in Roemenië aangekomen. Bij een ge sprek dat hij inmiddels heeft gehad met zijn ambtgenoot Andrei zijn het ontwape- nings- vraagstuk en de economi sche betrek kingen tussen beide landen aan de orde gekomen. Prins Bernhard heeft zaterdag in Aalten een reünie van mensen uit het „vergeten bataljon bijgewoond. Hij kwam bij het gemeentehuis aan in een echte oude jeep. AALTEN Prins Bern hard heeft zaterdag tij dens een reünie van het voormalige Dutch Natio nal Battalion in Aalten een boek over dat „ver geten bataljon" in ont vangst genomen. Henk Krosenbrink is schrijver van dat boek. Hij vindt dat het bataljon door dr. Lou de Jong onrecht is aangedaan. De Jong spreekt alleen van „een haastig gevormd batal jon". Prins Bernhard liet zich za terdag met een helikopter naar Aalten brengen, waar plaatselijke en provinciale gezagsdragers hem verwel komden. Met een uit de Tweede Wereldoorlog date rende jeep werd de prins eerst naar het gemeentehuis gereden en daarna naar Ge meenschapscentrum De Pol, waar een kleine 300 oud-le den van het Dutch National Battalion een reünie hielden. Daar was de prins dus onder oude ondergeschikten. Het Dutch National Battaljon was ten tijde van de bevrijding namelijk onderdeel van het eerste Canadese legerkorps, maar ressorteerde onder de Binnenlandse Strijdkrachten, waarvan de prins opperbe velhebber was. Het Dutch National Battalion (DNB) heeft een aandeel ge had in de bevrijding van de Veluwe. Het bestond voor het overgrote deel uit Ach terhoekers. In de geschied schrijving tot nu toe komt het bataljon er uiterst be kaaid af, constateerde Henk Krosenbrink zaterdag in Aal ten. En daarom heeft hij nu een boek geschreven met de titel „Het vergeten bataljon". Nadat prins Bernhard het eerste exemplaar in ont vangst had genomen, vertel de Krosenbrink dat zijn boek niet gaat over helden, waaro ver sagen geschreven wor den. „Maar het is wel een boek waarin over moed wordt geschreven. En onder moed versta ik dan, dat je er kent dat je bang bent, doods bang, maar toch de dingen doet die je moet doen. En dat is wat de leden van het DNB hebben gedaan". Van de 428 strijders, die in het bataljon waren verenigd, zijn er sinds de oorlog 97 overleden. Van de overigen waren er zaterdag een kleine 300 naar Aalten gekomen om de overhandiging van het boek bij te wonen en voor een reünie. Zelfs uit Amerika en Canada waren de oud- DNB'ers naar Aalten geko men. Hoogtepunt van hun dag was het moment waarop een groepsfoto werd gemaakt van de oud-strijders, met in hun midden hun voormalige opperbevelhebber, prins Bernhard. jard^N HAAG Staatsse- s wfctaris Ginjaar-Maas (On- ijs) wil alles in het ,|rk stellen om te voor- en dat het Kamerlid Heiimaat van de Centrum- 'tij enkele uren per k als leraar maat schappijleer voor de klas gaat staan. „Ik vind het onaanvaardbaar dat de heer Janmaat weer les wil geven. Dat is verschrikke lijk voor de scholen en voor de leerlingen", zei Ginjaar het af gelopen weekeinde voor de AVRO-radio. „We moeten bui tengewoon voorzichtig zijn, in het onderwijs mensen toe te laten die erop uit zijn, leerlin gen te vergiftigen met racisti sche ideeën". Janmaat, die vóór zijn Kamér lidmaatschap leraar maat schappijleer was aan het Lode- wijk Makeblijdecollege in Rijs wijk en het St. Janscollege in Den Haag, kondigde vorige week aan dat hij op die scho len voor een aantal uren per week weer aan het werk wil. De staatssecretaris erkende dat er niet veel mogelijkheden zijn om Janmaat te verhinderen, zijn oude vak weer uit te oefe nen. Officieel heeft het Ka merlid vier jaar lang het recht terug te keren op de beide scholen waar hij heeft ge werkt. Toch wil Ginjaar proberen Janmaat van zijn voornemen af te houden met een beroep op de „overurenregeling", die inhoudt dat mensen die al een volledige baan hebben niet bij het onderwijs werkzaam mo gen zijn, omdat daar al zo'n grote werkloosheid heerst. Het PSP-Kamerlid Andrée van Es protesteerde zaterdag in een interview voor de TROS-radio ook tegen de plannen van Janmaat. Zij noemde het onfatsoenlijk dat Janmaat naast zijn werk als Kamerlid een baan opeist in het onderwijs, waar vele werkloze leerkrachten zitten te springen om een baan. Van Es meent dat minister Deet- man van onderwijs zijn veto over Janmaats voornemen moet uitspreken. >el I ELDHOVEN Minister aks (Landbouw en Vis- ijrij) verwacht dat de En- e premier Thatcher het belang van de <*ritse volk" water in de ajn zal doen. Hij heeft kit zaterdag gezegd op i CDA-bijeenkomst. Mgens Braks is het goed om -{beseffen dat de eenwording van Europa bestuurlijk en po litiek nog maar in de kinder schoenen staat. „Er moet nog veel gebeuren voordat in Eu ropa een hechte samenwer king tot volle wasdom is geko men". De minister vindt het niet verbazingwekkend dat er ongeduldig en lacherig op „Europa" wordt gereageerd. Hoewel het perspectief op een optimale samenwerking in Eu ropa onder invloed van de economische recessie gering lijkt, is een gezamenlijke aan pak nodig. „Zonder samen werking is het onmogelijk de problemen op te lossen". Volgens Braks is het dringend gewenst dat Spanje en Portu gal snel tot de Europese Ge meenschap toetreden. Verder moet de bestaande samenwer king worden uitgebouwd door bijvoorbeeld handelsbelemme ringen weg te nemen. leiR| IEMELS KAW IKNCT. ïe$N 2JTIX IN Oe 2££P- Een paar linten teveel Prinses Juliana heeft zaterdag in Rotterdam het clubhuis van de zeeverkenners- groep Willem de Zwijger en de Metro-groep van gehandicapte kinderen geo pend. De organi satoren hadden echter zoveel lin ten gespannen dat de prinses zich vertwijfeld moest afvragen: „maar waar zal ik nu knippen?" COLIJNSPLAAT De Nederlandse visserij kan de komende drie jaar re kenen op een bijdrage van 36 miljoen voor nieuw bouw en modernisering van vaartuigen en aqua- cultuurprojecten. Dit zei mr. B. van der Meer van de directie visserijen van het ministerie van landbouw en visserij zaterdag" in Colijns- plaat tijdens de jaarvergade ring van ZEVIBEL, de Zeeuw se vereniging voor visserijbe- langen. Van dit bedrag komt dertig miljoen gulden uit de EG-kas en zes miljoen wordt door het ministerie ter be schikking gesteld. Op dezelfde vergadering waarschuwde voorzitter J. van den Bos van Zevibel voor de op handen zijnde sanering van de Europese visserij, waar de Zeeuwse vloot uiteindelijk de dupe van kan worden. Vol gens Van den Bos zitten maat regelen in de pen om de over capaciteit aan visserij-schepen in Europa terug te dringen. Voor de kottersector zou daar bij gedacht worden aan een stillig-regeling. Van den Bos: „Wat ons betreft is dat alleen voor de zomerperiode be spreekbaar". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Gasunie heeft vorig jaar zijn gas- afzet met vier procent zien stijgen tot 73,8 miljard ku bieke meter. Daarmee is een einde gekomen aan de al sinds 1979 gestaag dalende gasverkopen. De Gasunie ziet de toekomst bijgevolg optimistisch tegemoet. „Ook in de toekomst zal het gas op de Europese energie markt een voorname plaats innemen. Ons land kan daarbij voorname rol vervullen", zo heet het in het jaarverslag. De Gasunie verwacht dat de huishoudens in West-Europa de ko mende jaren ondanks verdergaande energiebesparing, meer gas zullen verbruiken. In de industrie zal hget gasverbruik afhanke lijk van de economische groei maar beperkt stijgen. De elektrici teitscentrales zullen minder gas gaan verstoken door de ombouw naar kolengestookte eenheden. Bij de export van gas voorziet de Gasunie dat het marktaandeel van Nederlands gas in West Europa tussen nu en 1990 zal dalen van 28 naar 20 procent. In hoeveelheden gemeten zal de export teruglopen van 35 miljard kubieke meter vorig jaar naar 30 mil jard kubieke meter in 1990. De gasverkopen leverden de Gasunie in 1983 totaal 27,2 miljard gulden op. Vierenzestig procent van de gas-afzet was afkomstig uit het Slochterenveld, 14 procent uit andere velden op het vaste land, 19 procent uit Noordzeevelden en drie procent betrof im port van Noors gas. Verkopen van gas in eigen land leverden bruto 14,8 miljard gulden op, de export was goed voor een resul taat van bruto 12,4 miljard gulden. Dat was iets minder dan in 1982, vanwege de gemiddeld 2 procent lagere exportprijs. In ku bieke meters nam de export nog iets toe. ROTTERDAM De overslag in de Rotterdamse ha ven vertoont een stijgende lijn. In het eerste kwartaal van dit jaar werd 60 miljoen ton goederen van en naar zeeschepen overgeslagen. Dat is acht procent meer dan in dezelfde periode van het vorig jaar, maar toen was er wel sprake van relatief weinig activiteit in de haven. In de eerste drie maanden werd vier procent meer massagoed en 26 procent meer stukgoed behandeld. Ook de overslag van ruwe olie, ertsen, kolen en contai ners nam toe. Minder activiteit werd geconstateerd in de sectoren minerale olieprodukten en overige massa goederen zoals granen. De aan- en afvoer van ruwe olie had in het eerste kwartaal een omvang van 21 miljoen ton, elf procent meer dan in het eerste kwartaal van het vorig jaar. De overslag van minerale oliepro dukten nam met negentien procent af. De overslag van ertsen is duidelijk positief beïnvloed door de opleving van de ijzer- en staalindustrie in het Rotterdamse ach terland. Met acht miljoen ton lag de overslag vijftien procent ho ger. De overslag van kolen is met 38 procent gestegen. Levenslang voor Negri ROME Het Italiaanse open baar ministerie heeft gisteren levenslange gevangenisstraf geëist tegen Toni Negri, een marxistisch hoogleraar die het brein zou zijn geweest van het linkse terrorisme in Italië. De vijftigjarige Negri is voort vluchtig sinds in september vorig jaar een arrestatiebevel tegen hem werd uitgevaar digd. Hij was lid van het parle ment, maar zijn parlementaire onschendbaarheid werd in verband met het gerechtelijk onderzoek opgeheven. Negri heeft al vier jaar in de gevan genis gezeten, maar werd in juni vorig jaar vrijgelaten na dat hij door zijn partij in het parlement was gekozen. Dit handige miniatuur bankschroelje krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee van de Leidse Courant I Postcode/Plaats I Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een miniatuur bankschroef je naar: Naam Adres. Stuur deze bon in open envelop-geen postzegel plakken - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5