Feyenoord op herhaling Ê2DJI «ar/a Beurskens et binnen limiet iersma bevrijd Atleten Tanzania heersen in marathon van Rotterdam Russen sterk in Ronde van Nedersaksen eerste ege lendl On 1984 -*=•■=■■■=• MAANDAG 16 APRIL 1984: »ud judoka n Spijkers 'o IDEN Ben Spijkers uit liegen heeft zaterdag in Crys- ,1 'alace tijdens de strijd om de i Britse judotitels een gouden aille veroverd in de klasse kilogram. Hij versloeg in inale de Brit White met ip- Hans Hoogendijk uit Vlaar en greep het zilver in de ca- rie tot 71 kilogram. Hij ver in de eindstrijd met ippon de Brit Brown. Voorts waren ronzen plakken voor Robert der Vlist uit Leiderdorp (tot <g) en Rob Henneveld uit ssluis (tot 78 kg). Calvin Smith bij wereldrecord KNOXVILLE Calvin Smith, die op 3 juli van het vorig jaar in Colorado Springs het wereldrecord op de 100 me ter hardlopen op 9,93 seconden bracht, heeft die prestatie gisteren in Knoxville zeer dicht benaderd. De Amerikaanse wereldkampioen op de 200 meter kwam tot een tijd van 9,99 seconden. Smith be vestigde met zijn prestatie dat Carl Le wis over vier maanden bepaald niet zon der concurrentie is voor het olympisch goud op de korte sprint. Achter Smith kwam de 27-jarige Harvey Glance, die in 1976 in Montreal deel uit maakte van het Amerikaanse kwartet, dat goud won op de 4 x 100 meter als tweede tot 10,07 seconden. Sam Graddy eindigde als derde in 10,16 seconden. Jeroen Piket tweede bij WK CHAMPIGNY-SUR-MARNE Het schaaktalent Jeroen Pi ket uit Leiderdorp is in Cham- pigny-sur-Marne als tweede geëindigd in het toernooi om het wereldkampioenschap voor aspiranten. Hij vergaarde acht punten uit elf partijen. De Rus Alexei Drejev behield de titel. Hij had een half punt meer dan Piket, de Indiër Wiswanathan en de Rus Ivantsjoek. Jeroen Piket kreeg de tweede prijs toegewezen op grond van zijn hogere weer- standspunten. Bij de meisjes werd de Hongaarse Ildiko Madl wereldkampioene. NIENBURG De Westeuropese amateurs hebben voorlopig in de wielerronde van Nedersaksen niets in te brengen tegen het geweld uit de Sovjet-Unie. Aleksander Sinov- jev verdedigde de leiding in het al gemeen klassement met verve. Zaterdag won de Rus de vierde etappe, gisteren was hij met twee ploeggenoten ontsnapt en liet hij de zege aan Joeri Kasjirin, die hem in de sprint versloeg. In de algemene rangschikking heeft Sinovjev 2 mi nuten en 36 seconden voorsprong op de Oostduitser Frank Kühn. Twan De Tilburgse amateur Jean-Paul van Poppel heeft gisteren het twee de deel van de laatste etappe van de Ronde van de Loir en Cher gewon nen. De eindzege in deze meerdaag se wedstrijd ging naar de Oostduit ser Jörg Stein. Hij won gisteroch tend een tijdrit over 19,5 kilometer en legde daarmee de basis voor de triomf. Toon van der Steen (Bruinisse) heeft zaterdag de Ronde van Dren te, een A-klassieker voor amateurs over 191 kilometer met start en fi nish in Hoogeveen, gewonnen. Hans Daams uit Valkenswaard werd gis teren winnaar van de amateur-klas sieker Parijs-Barentin. De eerstejaars beroepsrenner Sea- mus Elliott heeft de Sealink-race gewonnen. In zijn woonplaats Shef field onttroonde de Engelsman za terdag in de afsluitende tijdrit zijn landgenoot Tony Doyle, die vanaf de proloog leidde, aan de top van het algemeen klassement. Elliott profiteerde van de vijftien seconden tijdvergoeding. üXEMBURG Ivan jT fndl heeft eindelijk zijn nnen. De Tsjechoslo- perpakse nummer twee van i J ATP-wereldranglijst, ;h oK^vierde gisteren in de ureSale van het toernooi in nipemburg met tweemaal kaïp over zijn landgenoot int lpmas Smid. lag bid was wel succesvol in vartt dubbelspel. Mét de atio^eed Anders Jarryd, aanprmee hij pas zijn twee- eidj toernooi speelde, ver- sreèro Smid het als eerste (plaatste duo Mark Ed- ondson en Sherwood ■senpwart met 6-3 7-5. p hiPdres Gomez won giste- it tfln °P gemakkelijke wijze Aatft toernooi in Nice. In de [ij vpdstrijd versloeg de Ecu- •ondloriaan in twee sets de esei^eod Henrik Sundström, gevje de titel in de Zuidfran- ter I badplaats verdedigde. ;omez zegevierde met 6-1 Buu4. In het dubbelspel nogioest Gomez, die speelde naaiet Hans Gildemeister uit uis jhili, de titel laten aan de lajweeds/Deense combina- ;vaF ^an Gunnarsson/Mi- krapael Mortensen: 6-1, 7-5. p. mmam ROTTERDAM Komie ken en cabaretiers ken nen het mechanisme van de herhaling van een act of opmerking, waardoor iets dat op zich eigenlijk helemaal niet zo leuk is op den duur grappig wordt en uiteindelijk zelfs op de lachspieren gaat werken. Een knullig nummertje van een clown kan bijvoorbeeld op zo'n manier grote hilariteit veroorzaken. Zo ongeveer in die sfeer voltrok zich gisteren het optreden van Feyenoord, de aanstaande landskampioen, tegen stadgenoot Excelsior. De op het in vijftien jaar niet meer vertoonde succes van een „dubbel" afstevenende Roterdammers brachten zo'n armzalige voorstelling over het voetlicht, dat de opeensta peling van fouten uiteindelijk slechts gelach tot gevolg had. Maar dan slechts een meewa rige vorm van dit soort bijval. Het was namelijk zo bar en boos slecht wat Feyenoord presteerde, dat zowel trainer als spelers zich na afloop in ar ren moede maar in excuses en uitvluchten uitputten. Ditmaal was het de beurt aan de ter- reinmeester, die het veld van de Kuip zo slecht zou hebben verzorgd nadat daarop zater dag het tweede team van Fey enoord had gespeeld. De mat zou er volgens de klaagzangen zelfs zo slecht hebben bijgele gen, dat de komende lands kampioen nog geen vijf rede lijke combinaties in negentig minuten tot stand kon bren gen. En doordat ook vrijwel alle persoonlijke acties op een mislukking uitliepen ontstond het in de aanhef beschreven effect van de knullige clown, die elk nummertje ziet misluk ken en daarmee de lachers op zijn hand krijgt. Twee acties Het was aan twee wél geslaag de acties van Cruijff te danken dat Feyenoord zijn ondanks alle optimisme slechts twee punten bedragende voor sprong op PSV in stand kon houden. De eerste leverde overigens slechts indirect een door Excelsior vooral na af loop betwiste treffer van Houtman (uit een strafschop) op. Cruijff stuurde met de bui tenkant van de rechter voet de bal in het strafschopgebied van Excelsior naar de in die richting spurtende Duut. Die echter bij zijn poging in schiet positie te komen in aanraking kwam met Pattinama en voor over duikelde. Scheidsrechter Blankenstein, die redelijk floot maar ook een erg eenvoudige wedstrijd leidde, zag er een strafschop in, die Houtman niet geheel feilloos benutte. De wel zwoegende maar volstrekt onnuttig spelende spits, die overigens net op het punt Johan Cruijff had een lastige middag tegen bewaker Pijpers van Excelsior, maar stond wel aan de basis van de twee treffers van Feyenoord. stond te worden gewisseld, zag maar het projectiel niet naast tot zijn opluchting dat doel- de paal kon drukken, man Stroomberg slechts zijn vingertoppen tegen het langs Niet onberispelijk scherende leer kon krijgen, De tweede geslaagde parade van Cruijff bracht Houtman een paar minuten later in een goede schietpositie. Ook dit maal was zijn inzet niet onbe rispelijk, maar wel doeltref fend. Feyenoord won daardoor met 2-0, maar deed dat in waarschijnlijk de slechtste wedstrijd van het seizoen. Die stipnotering stond tot gisteren bij het duel met FC Den Bosch, dat enige tijd geleden zelfs een punt uit de Kuip wegsleepte. Zo ver kwam Ex celsior bij lange na niet. De ploeg van trainer Rob Jacobs had zich in alle opzichten aan gepast aan de opponent, ac teerde daardoor verdedigend niet onverdienstelijk, maar presteerde aanvallend hele maal niets. „Wij wilden niet meedoen aan competitiever valsing", riep Jacobs na afloop over het treffen waarover Sparta nogal ontstemd was ge weest, omdat het als thuiswed strijd van Excelsior in de Kuip werd afgewerkt en bijna 20.000 kijkers trok. „Daarom", vervolgde Jacobs, „hebben we speciale bewaking voor Gullit (Leenheer; red.), Hoekstra (Pattinama) en Troost (Van Tour) uitgevoerd. Door boven dien Pijpers konsekwent op Cruijff te laten spelen hebben we geprobeerd Feyenoords da den in te dammen. Dat is aar dig gelukt, dacht ik. Daarom was die strafschop ook zo on gelukkig. Iedereen bij ons ach terin zei na afloop, dat Duut niet opzettelijk was geraakt, maar gewoon in botsing was gekomen met Pattinama". De strafschop" hielp Feyenoord wel over de drempel, die het anders waarschijnlijk nimmer had overwonnen. Komend weekeinde moeten twee ande re streekgenoten, Sparta en DS '79, worden bekampt. Als die twee duels, zo redeneert men bij Feyenoord, in winst worden omgezet en Ajax zou een handje helpen door PSV te verslaan is de buit vrijwel binnen. Daar is geen speld tus sen te krijgen, maar onverlet bleef toch dat Feyenoord giste ren met zijn knoeiwerk op herhaling was. Waarmee het goede optreden van een week eerder tegen Roda JC geheel was uitgewist. Maar dat is trai ner Libregts, gezien het feit dat hij zijn falende formatie tot de laatste minuut in tact hield, een zorg. Pas nadat Gul lit door een met geel bestrafte overtreding van Rutjes uit het veld was gegaan mocht Carbo nog dertig seconden aantre den. Dat was te kort om zelfs maar de lachers op zijn hand te krijgen. FRANK WERKMAN Excelsior-Feyenoord 0-2 (0-0): 68. Houtman (strafschop) 0-1, 72. Hout man 0-2. Scheidsrechter: Blanken stein. Toeschouwers: 19.500. Gele kaart: Rutjes (Excelsior). Excelsior: Stroomberg; A. Wasiman (S. Wasiman), Van der Padt, Rutjes, Leenheer; Pijpers, Pattinama, Was- lander, Van Tour; Van Goozen, Beu- Feyenoord: Hiele; Troost, Van de Korput, Nielsen, Wijnstekers; Hoek stra, Cruijff, Duut; Gullit (Carbo), Houtman, Brard. pidden van een peloton mannelijke lopers gaat Carla Beurkens af op een tijd onder de limiet r de Olympische Spelen. l onze verslaggever) DAM Omdat we- pioene Grethe Waitz lag in Rotterdam verkoos en op de 15 kilometer, Carla Beurskens de om de strijd bij de dames nen. Doch wat belang- was: als eerste Neder- voldeed ze aan de li- jt van 2 uur en 35 minuten "fr deelname aan de Olympi- Spelen, al scheelde dat flits vier seconden. Ook iMfr Beurskens vormden de ite 7 kilometer een ware lijdensweg. Haar opmerking na het passeren van de eind streep: „Lucht, dat is het enige wat ik wil" was in dat opzicht veel betekenend. „Ik ging te hard weg, liep aanvankelijk ver onder m'n schema, maar ik kon op het laatst niet meer vooruit". Wat haar trainer Carel van Nisselroy na afloojj deed ver zuchten: „Carla moet leren langzaam te lopen. Dat wil zeggen in het begin. Er is be wezen dat je voor elke 15 sec., die je in de eerste tien kilome ter onder'je schema loopt, na de 35e kilometer één minuut moet inleveren. Carla liep al na 5 kilometer een halve mi nuut onder het schema van 17.45. Dat is niet verantwoord en daar moet aan gesleuteld worden. Toen ik de tussentijd na 35 kilometer opnam, raakte ik even in paniek. Ik had ge hoord van bondscoach Wim Verhoorn dat er bij een tijd tussen de 2.35 en 2.36 over deelname aan de Spelen ge sproken kon worden, maar ik ben blij dat ze nu al zeker is van Los Angeles". 'ERDAM Een hyper- euze Vadim Wirny is er (ferdag niet in geslaagd in de pgste en laatste partij van damtweekamp tegen we- ':ampioen Harm Wiersma •r een verrassing te zorgen, 'it laatste duel moest de 18- :de»ige Rus na bijna drieëneen- 6- fi uur spelen erkennen dat p tweede zege in deze wed- L-ijd tot de onmogelijkheden behoorde. Op de 43e zet bood hij dan ook remise aan, waar na hij Wiersma als eerste kon feliciteren met het behoud van diens titel. De twintigste en laatste partij tussen Wirny (wit) en Wiersma (zwart) had het volgende zettenverloop: 1. 33-29, 17-22; 2. 39-33, 11-17; 3. 44-39, 6-11; 4. 50-44, 1-6; 5. 31-26, 16-21; 6. 32-28, 19- 23; 7. 28x19, 14x23; 8. 35-30, 10-14; 9. 30-24, 21-27; 10. 37-31, 14-19; 11. 41- 37, 19x30; 12. 34x14, 9x20; 13. 47-41, 23x34; 14. 39x30, 18-23; 15. 37-32, 11- 16; 16. 32x21, 16x27; 17. 42-37, 7-11; 18. 37-32, 11-16; 19. 32x21, 16x27; 20. 44-39, 13-19; 21. 30-25, 4-10; 22. 25x14, 10x19; 23. 33-29, 23x34; 24. 40x29, 15- 20; 25. 48-42, 6-11; 26. 41-37, 2-7; 27. 4C-41, 8-13; 28. 49-44, 19-23; 29. 37-32, 23x34; 30. 39x30, 11-16; 31. 32x21, 16x27; 32. 30-25, 20-24; 33. 41-37, 7-11; 34. 25-20, 24x15; 35. 37-32, 5-10; 36 32x21, 10-14; 37. 21-16, 14-19; 38. 16x7. 12x1; 39. 38-32, 19-23; 40. 42-38, 15-20. 41. 38-33, 20-24; 42. 31-27, 22x31; 43 36x27, remise op voorstel van Wirny. ROTTERDAM Vijftien kilometer lang heeft het er naar uitgezien dat de vierde editie van de Rot terdamse marathon tot een historische gebeurte nis zou uitgroeien. De als „haas" ingehuurde Cor Lambregts en de Keniaan Joseph Nzau legden het deelnemersveld zo'n moordend tempo op dat het er drie kwartier de schijn van had dat het of ficieuze wereldrecord, dat sedert 25 oktober 1981 met 2.08.13 op naam staat van de Amerikaan Alber to Salazar, zou worden ge broken. De hoop van or ganisator Gerard Rooyak- kers om voor de tweede achtereenvolgende keer met zijn geesteskind de wereldpers te halen, ging in rook op en de uiteinde lijke winnaar Gidamas Shahanga, de 26-jarige Tanzaniaanse student in de lichamelijke opvoe ding, had met 2 uur, 11 minuten en 12 seconden zo'n drie minuten meer nodig dan de triomfator van vorig jaar, Robert de Castella. Achteraf kan worden gecon cludeerd dat de bliksemstart, alle opgewonden vakkreten in de beginfase ten spijt, funest voor de deelnemers is geweest. Bovendien speelde het lente zonnetje en de daaraan gekop pelde opmerkelijke weersver- betering de lopers bepaald niet in de kaart. Velen wezen na afloop de beschuldigende vin ger in de richting van Lam bregts, maar de Limburger pa reerde die aanvallen moeite loos. „Ik zou er na de halve marathon uitstappen met een tijd van 1 uur en 4 minuten. Het werd veertig seconden eerder, maar de Afrikanen hebben het voor de rest bedor ven. Vooral Nzau maakte er een potje van met plotselinge tempoversnellingen, waardoor hij af en toe tien meter voor de kopgroep uitliep en dat met de wind pal tegen. Van tactiek hebben de Afrikanen weinig kaas gegeten". Ondanks die kritiek triom feerden de vertegenwoordi gers van het donkere wereld- deel op alle fronten. Tanzania eiste niet alleen de dubbele overwinning voor zich op om dat Shahanga's studie- en trai ningsgezel Zakaria Barie in 2.11.47 als tweede finishte, maar oök Agapius Masong kwam met een vierde plaats goed uit de bus. Het trio maak te samen met Nzau, Lambregts en de Portugese favoriet Car los Lopes deel uit van de kop groep, die al na luttele kilome ters gestalte kreeg en een ware slachting aanrichtte onder an dere gegadigden voor de over winning. Ongewis Zowel de Belg Armand Par- mentier, al zeker van Olympi sche kwalificatie, als de Fin Martti Vainio voelden er niets voor zich in een ongewis avontuur te storten en haak ten af. Lambregts en Nzau joe gen de kopgroep op tot fabe lachtige tussentijden. Met het vertrek van tempo- beul Lambregts kwam er ech ter de klad in. Vreemd genoeg moest eerst Shahanga lossen, maar dat had volgens de Tan- zaniaan niets met een inzin king te maken. „Ik had voor mezelf een schema opgesteld en daar hield ik me aan", ver klaarde de Tanzaniaan, van wie de schattingen over zijn leeftijd uiteenlopen van 22 tot 26 jaar. Zelf zegt hij bijna 27 jaren te tellen, maar wanneer hij z'n verjaardag viert, weet niemand. Shahanga voegde zich bij Masong, die eerder had moeten lossen. Het tweetal spoedde zich naar voren, nadat eerst Lopes na 30 kilometer wegens kramp de bezem wagen had opgezocht, waar hij vijf kilometer later vergezeld werd door Nzau die zich, als ware het afgesproken werk, in de armen van begeleider Jos Her mens liet vallen. Van een toptijd was toen al geen sprake meer, ook al om dat de koplopers nogal gehin derd werden door achterblij vers, die van de rondjes om de Kralingse Plas hun gemak wilden nemen om zich uitbun dig te kunnen laten toejuichen door de vele tienduizenden toeschouwers. Shahanga, die na het uitvallen van Nzau al leen aan de leiding liep, had voor de laatste 2 kilometer en 195 meter liefst 7 min. en 48 sec. nodig. HES LAGRAND Zwemploeg te laat enthousiast BLACKPOOL Dat de Ne derlandse zwemploeg over loopt van enthousiasme, bleek gisteren pas na afloop van de met 168-192 verloren interland tegen Groot-Brittannië. Opge togen stortte men zich massaal in de glijgoot, die als een gi gantische oktopus rond het stokoude bad in Blackpool is gestrengeld. De inspanningen, die daarbij werden verricht, waren omgekeerd evenredig aan wat er tijdens de wedstrij den werd gepresteerd. Bondstrainer Ruud Beele was er allerminst over te spreken dat een deel van zijn selectie de laatste serieuze olympische test voornamelijk als een leu ke onderbreking van de mo notone duurtraining had opge vat. Zijn donderspeech na dé slappe vertoning van de eerste dag gold met name de heren. In de sterkst denkbare opstel ling scoorden zij wel in pun ten: Petro Stalman werd zelfs op de 100 en 200 meter rugslag eerste, maar niet qua instel ling. Niet eenmaal werd de olympische richtlijn benaderd. Bij de dames bleven alleen Annemarie Verstappen met 56,88 op de 100 meter vrije slag en Conny van Bentum met exact dezelfde tijd als start- zwemster van de 4 x 100 meter vrije slag binnen die limiet. Maar waar de dames-estafette zelfs met invalster Wilma van Velsen in plaats van de ver hinderde Desi Reijers onder de richttijd kwam, bleef de 4 x 200 meter herenploeg er niét minder dan vijftien seconden vanaf. Met name Hans Kroes en Pe ter Drost bleven drie of meer seconden boven de tijden die voor de tijd van het jaar nor-, maal mogen worden geacht. Drost probeerde er gisteren op het persoonlijk nummer nog wat van te maken, maar werd op de allerlaatste meters door ademnood geveld. Kroes pro beerde het niet eens. Hij mani festeerde zich een heel klein beetje bij de verloren 4 x 100 meter vrije slag estafette en pas echt bij de glijgootrace. Onderbezet lijk maken zich straks ten op zichte van het Nederlands Olympisch Comité hard te ma ken", aldus begeleidster Rian- ne Smit. Daar speelt ook het verleden mee. Nu de school slag per traditie zwaar onder bezet is, liggen de kansen ei genlijk alleen maar op de 4 x 200 vrije slag en die heeft maar al te vaak met wisselend succes als reddingslijn gefun geerd om flink wat heren-: zwemmers naar grote evene menten te trekken. Zoals de zaken er nu voor staan, zal het medio juni in Amersfoort bij de selectiewedr strijden op eigen kracht moe ten gebeuren. Iets waar eigen lijk alleen twee routiniers toe in staat moeten worden ge acht: Kees Vervoorn en Edr ward Maasdijk op de 100 me ter vlinderslag. Vervoorn, die er al in Montreal bij was en in Moskou net buiten de prijzen viel, liet via een zege in 57,61 seconden weten interesse të hebben voor een derde olym pisch optreden. Vandaag ver trekt hij met de in Blackpool afwezige Maasdijk voor een veertiendaagse trainingsstage naar Barcelona. „Wij ouderen zijn, denk ik, meer bewust van datgene waar we mee bezig zijn. Bij de jonkies, die ik nu om mij heen zie mis ik dat een beetje", al dus de thans in Amstelveen wonende Vervoorn, die als het lukt straks kan bogen op het feit een unieke combinatie tot stand te hebben gebracht, die van trainer/topsporter. Verrassing Christien Pieterse werd op de 100 meter vlinderslag de grote verrassing van de wedstrijden in Blackpool. Buiten mededin ging zwemmend klopte de 16- jarige Atheneum-leerlinge uit Ede de met een schouderbles sure kampende Van Bentum en het verschilde maar eert paar honderdsten van een se-i conde of ze had zich ten koste van Judith Anema een plaats in de wisselslag-estafette vero verd. Waar de concurrentie af knapte, bleef zij in dezelfdé soepele stijl over het water scheren naar een eindtijd van 2.14,99 waarmee ze vorig jaar bij de Europese jeugdkampi oenschappen dik in de finales zou hebben gezeten. Destijds echter was ze nog niet sneller dan 2.22,0. Nu is ze nog maar twee seconden van de richttijd verwijderd en openen zich Olympische perspectieven. Datzelfde geldt ook voor Bri gitte van der Lans. Het 15-jari- ge rugslagtalent uit Lisse duel leerde met Jolande de Rover om de zege en vestigde met 2.18,37 en 1.04,91 twee nationa le jeugdrecords. Dat kwam op de 200 meter buiten mededin ging zwemmend tot stand. Bij de nationale indoorkampioen schappen van Zutphen had ze zowel Jolanda de Rover als Kitty Oude Nijeweme nog voor moeten laten gaan. De snelle opkomst van Van der; Lans vergroot de olympische mogelijkheden van de wissels lagestafette. De schoolslag blijft de kwetsbare schakel in dat geheel.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15