\Iaatregelen bepleit verkeersramp op rijksweg A-4 ia „Eerst dacht ik: er is niets aan de hand" W' „Noordwijkse raad onfatsoenlijk" Hoornesplein overkapt Alle goede dingen bestaan in drieën. lIDEN £cidaeSou>umt DONDERDAG 12 APRIL 1984 PAGINA 5 [wee gewonden ij burenruzie J1DERDORP Bij een burenruzie gister- ddag in Leiderdorp nam een van de ruzie akers, de 37-jarige G.S., uiteindelijk zijn toe- icht tot zijn auto om op zijn belagers in te rij- n. De gevolgen: twee zwaar gewonden. 30-jarige W. van der N. werd zodanig aan been gewond, dat hij het misschien zal leten missen. Zijn echtgenote hield aan de ledwillige aanrijding een bekkenfractuur de ruzie is ontstaan, is nog niet duidelijk, zeker moment kreeg de vrouw van S. een ip met een hamer op haar hoofd, waarop ar echtgenoot in de auto stapte en op zijn bu- inreed. Autokraker aangehouden LEIDSCHENDAM Werk- nemers van een vleeswarenfa- briek aan de Veurseweg heb ben de politie geholpen een autokraker op te pakken. Verscheidene werknemers misten zaken als autoradio's of -casetterecorders uit hun voer tuig en hadden in de buurt een auto gezien waarin veel van die spullen waren gesigna leerd. De politie haaft vervol gens de eigenaar van die auto, een 32-jarige Hagenaar, aange houden. Veel gestolen goede ren zijn teruggevonden. Bromfietsers gewond OEGSTGEEST Twee bromfietsers zijn gistermorgen licht gewond geraakt toen zij in botsing kwamen met twee fietsers op het voor auto's af gesloten deel van de Leidse Vaart richting Voorhout. Iets voorbij het Tolhuis haalde een 19-jarige bromfietser uit Voor hout, die richting Warmond reed, twee fietsers in. Doordat hij een van de fietsers, een 14- jarige Leidenaar en een 43-ja- rige Voorhouter, aanraakte kwamen zij alledrie ten val en werd ook een tegenligger, een 38-jarige bromfietser uit Lei derdorp, onderuit gehaald. Beide bromfietsers zijn per ambulance naar het Diacones- senhuis in Leiden gebracht. Inbraken bij garages in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Inbrekers hebben in de nacht van dinsdag op woensdag twee garages in Noordwijkerhout aangedaan. Aan de School straat werd een deur gefor ceerd. Daar verdwenen 55 kentekenbewijzen en 17.000 gulden aan contant geld. Ook werden drie paspoorten en drie spaarbankboekjes meege nomen. Het geld werd uit een bureaula in het kantoor weg gehaald. Dezelfde nacht ver dween uit de Ford-garage aan de Dorpsstraat een portefeuille met zeshonderd gulden. De politie vermoedt dat het om dezelfde daders gaat. Meer geld voor Magnifiosi LISSE Lisse wil meer geld beschik baar stellen aan het open jongerencen trum „Magnifiosi". Het subsidiebedrag van 30.000 zal daartoe met 50% wor den verhoogd tot een maximum van 45.000 gulden, waarmee Magnifiosi in staat moet worden geacht om een full time begeleider te kunnen betalen, zij het dat centrum zelf ook nog 15.000 gulden op tafel moet leggen. De heer Van der Voet (PPP) stelde gis teravond tijdens de raadsvergadering dat de gemeente zich garant moet stel len voor de 15.000 gulden, zodat de full timekracht kan blijven, ook wanneer Magnifiosi het geld niet op tafel kan krijgen. Dit kan bijvoorbeeld het geval zijn, wanneer het centrum gaat verhui zen. Mevrouw Michels (VVD) stelde dat de verhoging van de subsidie met 50% ge tuigt van het feit dat het voortreffelijke werk dat in Magnifiosi gebeurt, door de gemeente positief wordt benaderd. Ook de heer Meijer (CDA) getuigde van die instelling, terwijl de heer Boogerd daarentegen namens de fraktie SGP/GPV/RPF zich tegen het voorstel kantte. Hij sprak zijn twijfels uit over het aanbod in ontspanningsmogelijkhe den, men vreest tevens voor de aantas ting van de openbare orde. Wethouder mevrouw Meulemans stelde dat het verstrekken van garanties een moeilijke zaak is die nog bekeken kan worden doch nu niet ter sprake is en dat zij van harte hetgeen de meerder heid van de raad had uitgesproken over het positieve van hetgeen in dit jongerencentrum gebeurt, onder schrijft. Verkeerssituatie Backershagenlaan opnieuw bekijken WASSENAAR Er is niets op tegen het renova tieplan Backershagen in Wassenaar uit te voeren zo als dat door ir. Poort op ta fel is gelegd. Wel moet het college van b en w de ver keerssituatie op de Backers hagenlaan nog eens goed bekijken. Het verzoek daar toe is gedaan door omwo nenden, die vrezen dat de renovatie en de bouw van twee bijgebouwen met daar in vijfendertig appartemen ten te veel overlast met zich mee zal brengen. LEIDERDORP Mari an Delfgaauw (20) uit Rotterdam was die och tend op weg naar haar werk in Amstelveen. „Ik reed 70 tot 80 kilometer per uur op de A-4. Het zicht was redelijk. Maar vlakbij de brug over de Oude Rijn dook ik een mistbank in. Vlak voor het benzinestation zag ik opeens een witte auto stilstaan. Ik stuurde naar de vangrail, maar daar stond ook een auto stil. Toen botsten allerlei achterop komende auto's tegen de kluwen auto's aan waar ik in was ver zeild geraakt". Marian zegt toen niet in pa niek te zijn geraakt. „Ik dacht, God we hebben het gered. Maar toen ik wilde uitstappen hoorde ik achter mij steeds weer klappen van auto's en voel je hoe de ach terop komende wagens met volle vaart zich in onze klu wen boorden. Toen dacht ik weer: Oh nee, we hebben het toch nog niet gered", aldus JAN WILDEMAN: Marian die vrij kalm over haar ervaring kan vertellen. Toen de dreunen achterop uitbleven kropen de automo bilisten uit hun wrakken. Ie mand riep „zet de contacten af, anders staat het zo in de fik". Vervolgens kwam ie mand met een lamp aanlopen om het verkeer uit de tegen overgestelde richting te waarschuwen. Maar dat was niet meer nodig. Want die botsten ook al op elkaar om dat automobilisten langzamer gingen rijden om de ongeval len op de andere rijstrook goed te kunnen zien. Marian zei zich niet lekker te voelen bij het idee morgen weer in een auto te moeten kruipen. Maar dat zal wel moeten. Marian botste met haar auto tegen de zijkant van de wa gen van Jan Wildeman (25) uit Rotterdam. Ook hij was op weg naar Amstelveen. „Ik ging uit Rotterdam weg met mijn zonnebril op. Zelfs bij Leidschendam was het nog stralend weer. En dan die brug over de Oude Rijn. Daar dook je de mist in". Jan Wildeman begon langza mer te rijden en hoorde ver volgens dat iemand hem van achteren raakte. „Eerst dacht ik dat er niets aan de hand was. Maar toen gebeurde het. Alles kwam op ons afvliegen. Achter mij stond een Renaul- tje. Die werd door het in vol le vaart achterop komende verkeer plat gebogen rond de achterkant van mijn station car. In die auto zijn twee slachtoffers gevallen", aldus Wildeman, die zei daar niet lang naar hebben durven kij ken. Ziekenbroeders van de Leid se GG en GD maakten giste ren melding van een bijna onwezenlijke situatie door de dichte mist. „We waren een zwaar gewonde aan het be handelen bij het benzinesta tion. Het zicht was ongeveer 30 meter. Op 50 meter af stand stonden 16 auto's in brand. Maar daar viel niets van te zien, te ruiken of te horen". cè-e' JDERDORP De ge- dat men de vluchtstroken eente Leiderdorp gaat vrijhoudt. Door alle op de vluchstrook geparkeerde auto's konden de hulpver leners er nauwelijks bij komen", aldus de burge meester. Te hard rijden bij dichte mist wordt nog steeds gezien als de hoofoorzaak. „De snelheid van de meeste auto's lag tussen de 80 en 100 kilometer, bij een zicht van gemiddeld 30 me ter". aldus adjudant Heij, hoofd van de groep Leider dorp van de rijkspolitie. Op de persconferentie werd de tries te balans opgemaakt van de in totaal negen kettingbotsingen op de rijksweg tussen de Hoge Rijndijk in Leiderdorp en de afslag Hoogmade. Daarbij wa ren naar schatting 120 auto's betrokken. Er vielen vijf do den te betreuren waarvan er inmiddels vier zijn geidentifi- Rijkswaterstaat aan- ingen op rijstrooksigna- ing en waarschuwings- rden voor mist naar nleiding van de ver- lersramp gisteren op ksweg A-4. Burgemees- M.A. van der Have n Leiderdorp deelde dat .teravond mee op een 'ien- rsconferentie die naar own ileiding van de ramp rd gehouden. „Al moet meteen erbij zeggen dat "schrikkelijke ongeluk- n als deze alleen voor men kunnen worden r dede weggebruikers hun I Zoelheid aanpassen bij den si Ook is weer geble- hoe belangrijk het is het kraanbedrijf van Van Marwijk in Zoeterwoude werden de este wrakken opgeslagen. ceerd. Het gaat om mevrouw D.M. Wesseling (31) uit Den Haag, mevrouw E.M.L. Bak- huys (46) uit Rijswijk, de heer R. Schrijver (25) uit Schiedam en J. Hennink (60) uit Rotter dam. Het vijfde slachtoffer verbrandde levend in de auto en de identiteit kon nog niet worden vastgesteld. Gewonden Twee mensen verkeren nog in direct levensgevaar, waaron der de tweelingzuster van de omgekomen mevrouw D.M. Wesseling, mevrouw M.L. Wesseling. In de auto waarin de tweelingen zich bevonden vielen ook twee van de andere doden. Verder is de heer Van den Berg (62) uit Nieuwe Wete ring, die op een motor reed le vensgevaarlijk gewond. Vier mensen zijn zwaar gewond maar buiten levensgevaar. Vele tientallen raakten licht gewond. De doden vielen in de rijrichting Den Haag-Amster dam (drie kettingbotsingen), vlak voor het benzinestation van Shell. Daar vlogen ook 16 auto's in brand. In de rijrich ting Amsterdam-Den Haag waren ongeveer 100 auto's be trokken bij zes kettingbotsin gen, waar de gevolgen beperkt bleven tot materiële schade en licht gewonden. De brandweerkorpsen van Leiden, Alkemade en Leider dorp waren na de melding om 8.38 uur omstreeks 9.00 uur ter plaatse, tegelijk met de ambu lances van de Leidse GG en GD. Omdat de vluchtstroken geblokkeerd waren moest het blusmateriaal over grote af stand worden aangevoerd, het geen vetraging opleverde. De ziekenbroeders van de GG en GD beperkten zich tot eerste hulp voor de gewonden. Het vervoer naar de ziekenhuizen werd overgelaten aan de parti culiere ambulances van De Jong uit Leiden en Prins uit Oegstgeest, die ter assistentie werden opgeroepen. Hulp werd ook verleend door de be manning van een Duitse am bulance die zich toevallig op de rijksweg bevond. De meeste gewonden werden overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden en het Eli sabeth Ziekenhuis in Leider- Het Leidse Diaconessenhuis werd in reserve gehouden; daar arriveerden uiteindelijk nog twee gewonden. Een aan tal licht gewonden ging op ei gen gelegenheid naar het vlak bij de plaats van de ramp gele gen Elisabeth Ziekenhuis. De Leidse gemeentepolitie en de rijkspolitie van Leiderdorp, Sassenheim, Voorschoten, Ha- zerswoude en Alkemade zorg den ervoor dat het overige verkeer werd omgeleid. Het getroffen gedeelte van rijks weg A-4 werd grotendeels af gesloten en dat leidde de gehe le dag tot lange files. De vele autowrakken werden overge bracht naar het kraanbedrijf Van Marwijk in Zoeterwoude. De Leiderdorpse verkeers ramp is niet de grootste ramp die zich ooit in dichte mist op deze weg heeft voltrokken. Wel is het aantal betrokken auto's extreem hoog. In 1970 vielen er 7 doden bij ketting botsingen in de mist nabij Schiphol. Daar waren 75 auto's bij betrokken. In Prinsenbeek (Noord-Brabant) maakte de mist in 1972 waarschijnlijk de meeste slachtoffers: 13 doden bij kettingbotsingen met 50 au to's. De mist veroorzaakte ook op de Provinciale weg 7 in de ge meente Leimuiden een flinke botsing waarbij een bus van Centraal Nederland, een vrachtwagen en zeven auto's betrokken waren. De bus kwam door plotseling remmen dwars op de weg te staan waarna de achterliggende au to's tegen de bus botsten. Hier bij raakte drie mensen ge wond. Een echtpaar uit Lei muiden, de man liep een her senschudding en de vrouw liep hoofdletsel op en een bestuur ster van een andere auto, die in verwachting was, zijn naar het Rijnoordziekenhuis in Al phen aan den Rijn vervoerd. Ook in Alphen heeft het ver keer veel hinder ondervonden van de dichte mist gisteren. In totaal waren er zeven aanrij dingen in die plaats. Rond half negen raakten drie mensen gewond bij een botsing aan de Oostkanaalweg. WETHOUDER BERGMAN: KATWIJK Wethouder J. Bergman noemt het onfatsoen lijk dat de Noordwijkse raads leden het afgeven van een aanlegvergunning voor zes voetbalvelden in het Tussen gebied koppelen aan een Kat- wijkse bijdrage voor der sane ring van de in deze omgeving gelegen vuilnisbelt. „Wij voe len ons niet aansprakelijk voor die belt", aldus de wethouder, die er dan ook op rekent dat de vergunning voor het einde van deze maand loskomt. Met deze verwachting gaat Berg man er dan wel van uit dat GS al op 17 april, wanneer het voorstel bij de provincie ter ta fel ligt, akkoord gaan met de realisering van de velden. De heer Bergman wil met zijn uitspraak dat Katwijk niet aansprakelijk is voor de „gif belt' overigens geenszins be weren dat men zijn verant woordelijkheid zal proberen te ontlopen. „Wij zijn degene ge weest die de vuilnisbelt voor het overgrote deel hebben vol gestort dus we zullen zeker over de afwikkeling van deze zaak moeten praten". Het „ge bral" van Noordwijkse raads leden dat Katwijk voor alle kosten op moet draaien is Bergman echter te dol. Aan het verbinden van deze kwes tie met het afgeven van de vergunning voor de nieuwe velden van de voetbalvereni ging „Katwijk" (die op Noord- wijks grondgebied moeten worden gerealiseerd) is verder binnen het gemeentebestuur al het woord „chantage" geval- Wethouder Bergman, en met hem de leden van de raads commissie voor ruimtelijke or dening, grondbedrijf en open bare werken waar gisteren dit onderwerp aan de orde kwam, wil het afgeven van de ver gunning en een eventuele bij drage aan het saneringsonder zoek volledig los van elkaar zien. „Noordwijk moet zich aan de regels houden en, wan neer GS met de aanleg van de velden akkoord zijn, de ver gunning gewoon afgeven. Er kan geen sprake van zijn dat Katwijk hiervoor eerst over de brug moet komen". Over een bijdrage aan het onderzoek kan in de raad dan ook alleen worden gesproken wanneer de aanlegvergunning verleend is, en dat, aldus Bergman, kan met goede wil van Noordwijk nog in april zijn. De wethouder werd hierin bij gevallen door de commissiele den. „Het stoort mij dat Noordwijk zo weinig vertrou wen heeft in het gezond ver stand van de Katwijkse raad", aldus het CDA-raadslid T. van der Plas. Jaap Haasnoot (PvdA) drukte zich nog scher per uit: „Als die mensen op zo'n niveau opereren moeten we zeker een bedrag van twee ton over maken: als ontwikke lingshulp". Het door Haasnoot genoemde bedrag van twee ton was vori ge maand genoemd in een raadsvoorstel over het verle nen van een bijdrage aan het saneringsonderzoek van de belt. Het Katwijkse college van B. en W. stelde in een pre advies voor dit bedrag naar Noordwijk over te maken maar na tegenstand uit de ver schillende frakties werd het voorstel van de agenda afge voerd. De raadsleden wilden elke schijn van een koppeling aan het afgeven van een aan legvergunning voor de voet balvelden vermijden. Ondertussen lijkt de al jaren op een nieuwe accommodatie wachtende voetbalvereniging Katwijk de dupe te worden van de burentwist. Het huidige onderkomen van de club is bouwvallig en wanneer de nieuwbouw niet dit jaar van de grond komt zal het volledi ge bestuur aftreden, aldus Bergman gistermiddag. Wil de vereniging nog met ingang van het seizoen '86/'87 op het nieuwe complex spelen dan zal al in de komende maand mei met de aanleg van de velden begonnen moeten worden. On danks alles rekent Bergman er op dat deze uiterste datum ge haald wordt. Met de realise ring van de club en kleed- en kantine-accommodatie zijn overigens minder problemen te verwachten. Dit gebouw, van 1,3 miljoen gulden, wordt namelijk geheel op Katwijks grondgebied gerealiseerd. Onder massale publieke belangstelling heeft wethouder W. van der Plas gistermiddag het overkapte Hoornesplein in Katwijk heropend. Hij deed dit met het in werking stel len van een tijd- en temperatuurwaarneming in een vóór het plein opgestelde recla mezuil. De openingsplechtigheid werd met tal van activiteiten, waaronder een grote braderie, luister bijgezet. De winkeliersvereniging Hoornesplein heeft er in totaal zo'n zes jaar over gedaan om de overkapping van het plein rond te krijgen. Tal van tegen slagen dienden zich in die periode aan die soms maar moeilijk uit de weg waren te ruimen. Wethouder Van der Plas prees de winkeliers in zijn toespraak dan ook voor hun doorzettingsvermogen. Het project heeft uiteindelijk ruim een miljoen gulden ge kost, een bedrag dat door de winkeliers, de gemeente en het rijk bijeen is gebracht. De winkeliers zijn tevreden met het vernieuwde centrum en het moet volgens de heer L. P. de Goeij, de voorzitter van de belangenvereniging, mogelijk zijn om met het plein ook in de regio de boer op te gaan. „Het is nu aan de ondernemers om dit waar te maken". De overblijfselen van een Honda Civic, waarin drie mensen de dood vonden en een zwaar gewond raakte. ten krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater- tussen 14.00 en 15.00 uur, tqlefoonnr.071-122248 en uw ant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ,-er; Adres. Postcode/Plaats. Belaald wordt: 0 per maand niet automatische afschnjving van bank/girorekening.nr: 0 per kwartaa. Stuur een set tennisballen naar: Naam_ Adr« hee Postcode/Plaats, and ne Stuur deze bon in open envelop-geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, AntWbordn.immer 998,2500 VD Den Haag nh. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een abonnement worden geweigerd. ANZ rj* Ccidoc Qowumt Drie prima tennisballen verpakt in een handige koker, krijgt u cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee voor deze krant.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5