TAFEL Gereformeerde Synode wijst bezit kernwapens niet zonder meer af HTTïïTI Sotwa/rC 1 F Zesenvijftig procent Nederlanders vindt: geen stemrecht voor buitenlanders d0)ENE kerk wereld Constructiefout DE TIJD ACHTERGROND ftndóeSomant DONDERDAG 12 APRIL 1984 PAGIN Paus uitgenodigd voor bezoek aan Praag Paus Johannes II is voor een bezoek aan Tsje- cho-Slowakije uitgenodigd door de Tsjechische primaat kardinaal Frantisek Tomasek. Deze heeft dat woensdag telefonisch bevestigd. Hij heeft de paus kortgeleden per brief voorge steld volgend jaar de 1200e sterfdag bij te wo nen van sint Methodius, die het Christendom naar Bohemen heeft gebracht. De uitnodiging moet nog met de regering in Praag worden be sproken. Zowel dissidenten in Praag als Tsje chische emigranten in Wenen hebben gezegd dat momenteel duizenden Tsjechen hun hand tekening hebben gezet onder een petitie met de tekst „Heilige Vader - wilt U Tsjecho-Slo- wakije bezoeken". Om deze reden zijn enkele mensen gearresteerd, zo is vernomen in deze kringen. Overheidssubsidie voor onderhoud van monumentale kerkgebouwen Minister Brinkman van WVC heeft de bouw- en restauratiecommissie van de Nederlandse Hervormde Kerk laten weten, dat hij zowel voor 1984 als voor 1985 2,4 miljoen gulden heeft gereserveerd voor onderhoudswerkzaamheden aan Hervormde kerkgebouwen. Deze bedragen komen uit de pot van tien miljoen gulden, die in 1984 en in 1985 beschikbaar wordt gesteld voor het onderhoud van beschermde monu menten. Subsidie-aanvragen worden in volgor de van binnenkomst behandeld wie het eerst komt, het eerst maalt. Verder heeft de generale financiële raad van de NHK de mogelijkheid geopend voor Her vormde Gemeenten, naast de overheidssubsi die voor onderhoud aan een kerkgebouw een lening af te sluiten bij de stichting Kerkelijk Grootboek. Kanselboodschap Raad van Kerken over racisme De taakgroep Pluriforme Samenleving van de Raad van Kerken in Nederland werkt aan een kanselboodschap over het racisme die op Pinksteren zal verschijnen. Dat heeft dr j. van Raalte, secretaris van de taakgroep, gis teren desgevraagd bevestigd. Van Raalte noemde als aanleiding voor de boodschap de toenemende afkeer en discriminatie van buitenlandse minderheden in Nederland die ondermeer blijkt uit de groeiende aanhang van de Centrumpartij. Hij deelde mede dat voor publikatie met Pinksteren is gekozen, omdat het voor de kerk het feest is van de wereldwijde gemeenschap, waarin plaats is voor iedereen. Over de inhoud wilde Van Raalte nog geen mededelin gen doen. De Raad van Kerken moet de boodschap nog goedkeuren. Elke lidkerk bepaalt voor zichzelf het ge- Wijding H. Oliën in kathedrale kerk In het bijzijn van vertegen woordigers van de 205 paro chies van het bisdom Rotter dam en van vele ziekenhui zen. verzorgings- en bejaar denhuizen zal de Rotterdam se bisschop, mgr. R. Ph. Bar, woensdagavond in de Goede Week, op 18 april, de zgn. oliën wijden. Mgr. Bar doet dit samen met de veertien dekens van het bisdom en zijn naaste mede werkers, de vicarissen, tij dens een eucharistieviering in de kathedrale kerk aan de Mathenesserlaan 307 te Rot terdam, die om 19.30 uur be gint. De Oliewijding, dat is de wij ding van de H. Oliën, die bij de toediening van de sacra menten van Doopsel, Vorm sel, het Priesterschap en de Ziekenzalving worden ge bruikt, is al een aantal jaren een indrukwekkende en ook zeer druk bezochte plechtig heid in het bisdom. Na de viering nemen de ver tegenwoordigers van de pa rochies en de instellingen de H. Oliën mee naar huis om ze vervolgens aan de plaatselij ke gemeenschappen aan te bieden. Dat gebeurt op veel plaatsen in Zuid-Holland tij dens de nachtelijke vieringen in de Paasnacht waarin ook het doopwater voor het vol gend jaar wordt gewijd. De wijding van de nieuwe H. Oliën en de wijding van het nieuwe doopwater is een van de symbolen waarmee in de katholieke kerk verwezen wordt naar de kern van het Paasmysterie. Pasen is ieder jaar een nieuwe start in de kerk: het oude is begraven, nieuw leven vangt aan. De Gerformeerde Synode wijst het bezit van ken wa pens niet zonder meer af. Al thans, de Synode besloot gis teren tijdens haar vergade ring in Lunteren dat een stu dierapport, waarin het bezit van kernwapens wordt afge wezen, moet worden her schreven. Pas na bewerking zal het naar de plaatselijke gemeenten worden gezonden. De Synode gaf de deputaten opdracht het hoofdstuk over de theologische aspecten van het oorlogsvraagstuk te her schrijven. Zowel synodeleden als adviseur drs. M.H. van Es hadden hier ernstige kritiek op geuit. De synode gaf de deputaten opdracht de overige hoofd stukken te herzien in het licht van de kritiek ter syno de gemaakt Verder moeten de kanttekeningen van de minderheid der deputaten in stellingen verwerken. Naar verwachting zal het rapport het komend najaar naar de gemeenten worden gestuurd. Werk en inkomen De Synode heeft de classes en kerkeraden opgeroepen het gesprek over een recht vaardige verdeling van werk en inkomen te stimuleren. Zij wees een voorstel om van een rechtvaardiger verdeling te spreken van de hand. De synode pleitte verder voor het opstellen van een pasto rale handreiking voor de be geleiding van werklozen door de plaatselijke gemeen ten. De Synode kwam tot haar uitspraken bij de bespreking van een viertal brieven van gereformeerde kerken in Al melo en Vlissingen. In deze brieven werd de aandacht gevestigd op de noodsituatie van werklozen en sociale mi nima. De synode besloot voorts zich niet opnieuw tot parlement en regering te wenden ten aanzien van het vraagstuk van een rechtvaardige verde ling van werk en inkomen. Zij aanvaardde daarmee het advies van synode-voorzitter dr. H. j. Kouwenhoven, die erop wees dat de Raad van Kerken in Nederland, waar in de gereformeerde kerken vertegenwoordigd zijn, zich reeds over deze materie tot regering en parlement heeft gericht. Pogingen van som mige synodeleden om onder zoek te laten verrichten naar de oorzaken van de werk loosheid, leden schipbreuk. Oecumene De Synode heeft voorts be sloten dat de deputaten oecu mene binnenland zich nader moeten bezinnen op de Gere formeerde inbreng in de oe cumene. Daarbij gaat het on der meer om de doelstellin gen, de strategie en de motie ven om naar eenheid met an dere Kerken te streven. De deputaten oecumene bin nenland hadden in hun werkrapport voor de synode een impasse in de oecumeni sche activiteiten van de Ge reformeerde Kerken gesigna leerd. Zij constateren, dat de Kerken door de jaren heen steeds meer met hun houding ten aanzien van de oecumene en hun kerkelijke identiteit in verlegenheid zijn geraakt. Sommige synodeleden con stateerden woensdag, dat de impasse in de oecumene zich vooral in de kerkelijke top afspeelt. De oecumene op plaatselijk vlak gaat gewoon door, zo zeiden zij. Prof.dr. H.B. Weijland, stu diesecretaris van het depu- taatschap oecumene binnen land, wees op de verdeeld heid onder de Gereformeer den over de uitleg van de be lijdenis. We hoeven ons niet te schamen Gereformeerd te zijn, maar we weten nauwe lijks hoe we onze Gerefor meerde identiteit in de oecu mene kunnen inbrengen, zo meende Weijland. Hij legde er de nadruk op, dat het oe cumenisch werk van de Ge reformeerde Kerken twee prioriteiten heeft: het samen- -op-weg proces met de Her vormden en het Lima-rap port over doop, eucharistie en ambt. De synode stemde in met een amendement van ds. A.P. Marais (Purmerend), waarin deputaten werd opgedragen de aanbevelingen van de as semblee van de Wereldraad van Kerken in Vancouver „praktisch te vertalen met het oog op de stimulering van de oecumene op plaatse lijk vlak". Moslims Er moet een kerkelijk getui genis komen dat bedoeld is als oproep en bemoediging voor allen die zich inzetten om Nederland bewoonbaar te houden voor alle bewoners, vooral ook de moslims. Kerkelijke kritiek op voorkeursbehandeling atlete Zola Budd De snelle toekenning van de Britse nationaliteit aan de supersnelle Zuidafrikaanse atlete Zola Budd staat in schril contrast met de einde loze wachttijd van veel men sen die wanhopig uitzien naar een Brits paspoort. Dit schrijft de Anglicaanse com missie voor sociale zaken aan de Engelse minister van bin nenlandse zaken. „De snelle afhandeling van de zaak-Budd zal de mensen er niet van overtuigen dat de wetten fair ën rechtvaardig worden toegepast," aldus de verklaring. De raad laat de minister weten dat vermin dering van het aantal staten- lozen en de hereniging van gescheiden families veel ur genter zaken zijn dan de pro motie van een of andere sportcarrière. Zola Budd. zou als Zuidafri kaanse uitgesloten zijn van deelname aan de Olympische Spelen. Op initiatief van En gelse krant is ze naar Londen gehaald waar de toekenning van het staatsburgerschap een fluitje van een cent bleek Onderwijs- zondag in r.-k. kerk De Nederlandse bisschop pen hebben besloten tot de instelling van een „onder- wijszondag". Zij doen dit om de aandacht van de ge lovigen te vragen voor een bezinning, vooral met het oog op de invulling van de identiteit van het rooms-ka- tholieke onderwijs. Een en ander in het perspec tief van een door de Neder landse Katholieke School raad opgestelde nota. De bisschoppen hebben tij dens hun maandelijkse bij eenkomst voorts de tekst goedgekeurd van een brief over eigentijdse vroomheid. Deze brief is een actualise ring van de betekenis van de boodschap van Geert Groote, wiens zesde eeuwgetij dit jaar in Nederland wordt her dacht. Ze is bestemd om zon dag 27 mei in de kerken te worden voorgelezen. Prof. dr. R. A. de Moor heeft de bisschoppenconferentie inzicht gegeven in de uit komsten van het Europees onderzoek naar normen en waarden. De bisschoppen be zien nog nader de mogelijk heid, de uitkomsten van deze enquête te betrekken in het pastoraal beleid. De bisschoppen hebben uit voerig van gedachten gewis seld over een eerste opzet voor de inhoudelijke voorbe reiding van het pausbezoek. Zij namen voorts kennis van de ontwerpen voor projecten, zowel voor onderwijs- als voor volwassencatechese over het „Onze Vader". Mgr. H. Ernst van Breda is door de bisschoppenconfe rentie gekozen tot haar vice- -voorzitter. Tot nog toe werd deze functie vervuld door mgr. drs. J. Bluyssen van Den Bosch. Visgehakt met worteltjes, botersaus en aardappelen ehocoladevla Voor twee personen hebt u nodig: 400 g hele wijting of schelvis, uitje, 1 ei, peterse lie, halve lepel citroensap, peper, circa 2 lepels bloem, boter; 500 g waspeen, zout, tijm, 10 g boter, suiker, peterse lie; 10 g boter, 10 g bloem, 2 dl bouillon (blokje), 10 20 g boter; l/z tot 1 kg aardappelen; Vz liter melk, 20 g cacao, 45 g suiker, 25 g maizena, (paar bolletjes gember). Kook de schoongemaakte vis gaar in weinig water met zout, laat hem afkoelen, haal er graten en vel uit en maak het visvlees klein. Meng de vis met kleingesneden ui, ei, fijngeknipte peterselie, ci troensap, peper en zoveel bloem dat het een tamelijk stevig wordt. Vorm van dit mengsel niet te grote koek jes, haal die door paneermeel en leg ze een uurtje koel weg. Bak de visgehaktkoek- jes in warme boter niet al te vlug bruin. Was de wortels een keer, snijd ze in gelijke stukken en kook ze in 20 minuten gaar met zout, tijm en weinig wa ter. Giet de gare wortels af en warm ze met de boter en suiker (af en toe omschud den) nog een paar minuten door op een kleine pit. Strooi er fijngeknipte peterselie over. Laat voor' de botersaus de eerste portie boter smelten, roer er de bloem door en in gedeelten de bouillon. Laat de saus een paar minuten trekken en roer er van het vuur de tweede portie boter door. (De saus mag niet meer koken want dan komt er een laagje vet op.) Meng een afgekoelde choco ladevla naar smaak met stukjes gember en iets van de siroop. JEANNE [dei I de eren de, t STAATSSECRETARIS Van Zeil van Economische Z?in6 heeft in zijn tijd als KVP- en CDA-kamerlid ook een missariaat bekleed bij een Amsterdams bouwbedrijf. Ev&ens met zoveel andere ondernemingen ging het ook met da£cht drijf slecht. Het ging zelfs failliet. De resultaten van eeryaar; gebreid onderzoek naar de gang van zaken bij de onder® in van dat bedrijf zijn vandaag bekend gemaakt. Daaruit L^je ken ten aanzien van Van Zeil nauwelijks laakbare feP ec maar toch heeft zich iets voorgedaan, waarbij vraagtetjQQ moeten worden geplaatst. Vast is ook komen te staan, dat hij op z'n minst wj gemakkelijk is omgesprongen met zakelijke en privé-k ties. Op zich is dat natuurlijk niet zo vreemd: als je een voor jezelf laat bouwen door een aannemer die niets te ken heeft met het bedrijf waarvan je commissaris bent, zal het niemand verbazen dat je dat bedrijf toch, op een s vriendschappelijke basis, laat toezien op die bouw. Het is gebeurtenis zoals er duizend en één voorkomen in het drijfsleven. In het begin wordt waarschijnlijk een betre lijk kleine moeite gevraagd, waarop de andere partij biedt „in één moeite door" ook wel even iets anders te zi doen. Over en weer staat men immers voor elkaar k Men helpt elkaar een beetje en verder wordt er nergens gepraat. dig. MAAR toch is dat, zoals nu weer blijkt, onverstandig, toen Van Zeil later kennis kreeg van het feit, dat het bei^ grote schulden en grote betalingsachterstanden had, zaLef toch niet meer echt onbevangen hebben gestaan tegenij de directeur van het bedrijf, die hem enkele jaren daar\j 2 met de bouw van zijn huis wat had geholpen. Het is zL a nog niet zo, dat je dan al in een positie bent beland waar£m( te chanteren bent, maar het gaat langzaam aan wel die op- E -t ei Daarom moet iemand, die een commissariaat wil be&rd den bij bijvoorbeeld een bouwbedrijf uiterst zorgvuldigksir met de diensten, die hij vervolgens van dat bedrijf ac^ds teert. Dat is eens te meer het geval, als zo iemand ookjml eens een functie in de politiek en het landsbestuur ambi$ter We zijn er overigens van overtuigd, dat er bij Van Zeilian strekt geen kwade wil aanwezig is geweest. Er is uitsluijn. sprake van enige onzorgvuldigheid. Hij had er beter een structiefout in zijn huis aan kunnen overhouden. Hogere temperatuur DE BILT Tot aan vandaag werd dit jaar de hoogste tem peratuur in De Bilt op 23 maart gemeten, deze was 11.7 graden. Morgen kan het kwik 1 a 2 graden hoger komen. In Elsevier een enquête over de Centrumpartij. „In totaal blijkt 56 procent van alle on dervraagden tegen stemrecht voor niet-Nederlanders te zijn. Ook een meerderheid van de socialistische kiezers (53 procent) is er tegen. De mening van het volk klopt dus niet met die van de volksvertegenwoordigers". Het omslagartikel haakt hier op in met de constatering dat onze gastvrijheid steeds min der wordt, ons vreemdelin genbeleid steeds grimmiger. PvdA-kamerlid Haas-Berger „Het probleem blijft de zwakke zuidgrens. De Waal se douaniers laten de buiten landers door als ze te kennen geven op weg te zijn naar Nederland Ons land heeft zeer vele keren aangedron gen op goede afspraken bin nen de Benelux. Ik ben nu zover om te zeggen: als het niet lukt. moeten we aan de Belgisch-Nederlandse grens maar weer paspoortencontro le invoeren". Het blad bevat een dik dossier over het ver val van Europa. „De Europe anen en hun Amerikaanse vrienden kunnen en moeten verzekeren dat de slippartij niet versneld wordt tot een ramp. Want een toestand waarin West-Europa zou af drijven naar het Sovjet-kamp of eenvoudig zou wegzinken in neutralisme en wanhoop, zou een catastrofe zijn". Een ander artikel beschrijft het dilemma van de PvdA. „Doet Den Uyl nog eenmaal een greep naar de macht of zet ten de socialisten, gehinderd door achterhaalde principes, zichzelf tot 1990 buiten spel? Willen ze er weer bovenop komen, dan zullen ze zo waar liberale methoden moeten hanteren". In Vrij Nederland als sluit stuk van de serie „Hoe Ne derland wordt geregeerd", een gesprek met premier Lubbers. „Joop is heel anders dan ik. Die zou een zin be ginnen met: je moet goed be grijpen hoe het in elkaar zit. Mijn stijl is het wel zo dat het zo in elkaar zit? klinkt daarbij vergeleken wel wat bleek. Maar ik heb meer de behoefte om met mensen te André Haakmat in de Haagse Post: „Desi, je moet niet ver der hollen". communiceren. Of ik dat goed aan pak? Daar pieker ik wel eens over. Ik zou een grens overschrijden wanneer ik een demagogische rede voering zou houden. Maar misschien dat ik het ooit zou doen". Ook aandacht voor geheime nota's uit de boezem van de Centrumpartij. Enke le voorgestelde verkiezings-- leuzen: „Surinamers, horen die thuis in ons land? Wij zijn geen kamergeleerden, maar straatgeleerden. In je eigen land bang te zijn voor buiten landers, fijne hè? Breek de Haagse machten, die mens en volk verkrachten. Ellende lingen in Den Haag, wat heb ben jullie van mijn land ge maakt?" Elders klapt onroe- rend-goedhandelaar Balkema uit de speculantenschool van de gouden jaren. „Ze spreken wel over corruptie in zuide lijke landen, onzin, in Hol land is het net zo. Een van mijn mensen komt naar me toe en zegt: de commissie moet zoveel extra zijn, want de tipgever heeft een nieuwe auto nodig. Goed. krijgt die een nieuwe auto. Dat is niet mijn zaak. Ik maak alleen een sommetje. Dat kwam veelvuldig voor". Een inter view tenslotte met de ouders van een vermoorde jongen. „De brutaliteit. Hoe durft zo'n psychiater aan onze wrok, aan onze gevoelens voorbij te gaan. En daar kan een officier van justitie niets tegen beginnen. Het Pieter de Baancentrum is voor de rechtband de autoriteit op dat gebied". De Haagse Post heeft een groot interview met André Haakmat, een van de leiders van het Surinaamse verzet, over zijn ommezwaai. „Bou te rse moet iets doen. Hij kan niet zo doorgaan, want an ders gaat hij nog grotere pro blemen krijgen. Of hij demo cratiseert, öf hij gaat kapot. Ik ben bereid hem ergens te ontmoeten en te overleggen hoe wij tot een oplossing kunnen komen. Alles is be spreekbaar. Maar de decem- ber-affaire moeten we niet wegmoffelen. Dat zou niet goed zijn voor de psyche van het Surinaamse volk. Ik zou zeggen: Desi, jij moet niet verder hollen, jij moet niet doen of er niets gebeurd is". Een commentaar over de be noeming van Wibo van de Linde bij de AVRO conclu deert: „Er wordt wel be weerd dat het omroepbestel is vertrost, en dat zal waar zijn zolang het over het ko pen van Amerikaanse series gaat, maar er zijn grenzen. De zuilen zijn gebleven en nog altijd kunnen de omroe pen niet ongestraft van per soneel ruilen". In het cultu reel supplement een gesprek met „de Nederlandse Casano va", auteur Theo Kars. „Door de sexuele revolutie zijn wel iswaar een aantal onderwer pen bespreekbaar geworden, maar het heeft de mensen niet eerlijker gemaakt. Com plexen, vooral op sexueel ge bied, blijken nu eenmaal ei gen aan de mens. Waar de een trots op is, daar schaamt de ander zich voor". Het omslagartikel van De Tijd schildert de AVRO waar Wibo van de Linde zijn intrede doet, als een slange- kuil vol paniek. Een anoniem personeelslid: „Er hangt een dikke mist van ellende en droefenis. Schaamteloze am bities botsen op frustraties. Er heerst een sfeer van arg waan, angst en achterklap". Wibo van de Linde doet zijn intrede bij de AVRO, een „slangekuil vol paniek" (De Tijd). Een ander artikel gaat over „het laatste taboe", de incest. De Utrechtse politiedeskun dige Carla van Lichten- burcht, zelf ooit slachtoffer: „Ik krijg hier kinderen van elf en twaalf jaar, en die ge dragen zich als vrouwen van dertig en veertig. Dat is heel griezelig. Door wat die kin deren meemaken, worden ze in korte tijd veel ouder. Wat ik in die gevallen doe, is pro beren ze weer kind te laten zijn. Ze weer kattekwaad la ten uithalen. De hulpverle ning heeft bijna nog geen en kel inzicht in de problema tiek". Voorts gesprekken met zes vrouwen en mannen over hun ervaringen met huwe lijksadvertenties. „Ik voel me rijker. Het is een goede perio de in mijn leven geweest. Ik heb niemand ontmoet met wie ik mijn leven zou willen delen, maar heb er nu vrede mee wanneer dat misschien nooit zal gebeuren. Dan is het blijkbaar niet voor me weggelegd". De bekende voormalige studentenpastor "Van Kilsdonk wijdt een be spiegeling aan het komende bezoek van de paus. „Het geeft niemand enige kans op een echt gesprek. Dus moe ten de reformatorische chris tenen wegblijven, maar te vens vanuit alle kerken met duidelijke brieven zeggen om welke redenen ze wegblijven. Om welke redenen9 Mis schien ook om solidariteit uit te drukken met de randker kelijk katholieke christe nen". Hervormd Nederland por tretteert de Betuwse boer Ge- rardus van Wijk, die zijn door een milieuschandaal aan de grond geraakte collega Peterman uit Twente 200.000 gulden gaf. „De hele land bouw is er tegenwoordig op gericht dat de ene boer de andere boer de nek omdraait. Daar in Weerselo zijn ze bang voor hun hachje. Men ziet liever dat het bedrijf van Peterman zo snel mogelijk wordt verkocht, en dat de hele kwestie voorbij is. De doofpot in, daar komt het op neer. Doodziek word ik er van". Het omslagartikel gaat over de toenemende zelfdoding onder jongeren. „Er moet binnenin haar iets zijn ver anderd, haar geest moet ziek zijn geworden, zoals een mens ineens kanker kan krij gen. Maar hoe, ik weet het niet. Dat is zo angstig, dat het blijkbaar iedereen kan over komen zonder dat er enige aanleiding toe is. Mensen die haar niet de laatste maanden hadden meegemaakt, waren totaal verbijsterd". Een gesprek ook met Henk Mochel van de NCRV, over het televisieprogramma dat hij gaat wijden aan het hier namaals. „Een vrouw heeft me verteld, dat ze, toen ze klinisch dood was, een over leden broer van haar zag, terwijl de familie zijn dood altijd voor haar geheim had gehouden. Kom bij me, had die broer gezegd. Toen ze weer bijkwam, zei ze: Gerard is dood. Dat klopt, zei de fa milie, maar we hebben dat voor je verzwegen. Nou, ik heb hem gezien, zei ze". Het blad vindt dat Heineken de Amsterdamse politie geen schenking mag doen. „Door zijn, naar we aannemen, niet geringe bijdrage aan de be lastingopbrengst, helpt de heer Heineken de overheid al genoeg". Ruud Lubbers in Vrij Neder land: „Ik zou een grens over schrijden wanneer ik een de magogische redevoering zou houden". In de Groene Amsterdam mer een protest tegen de ma nier waarop de bezetters van de luchtmachtbasis Volkel zijn behandeld. „Ze werden niet in bewaring gesteld, maar in feite direct afge straft: mannen en vrouwen dooreen in hondehokken, in de stront, met brandslangen bespoten, vernederd en be dreigd. De boodschap is evi dent: wie tegen het leger ac tie voert, is een beest en mag als zodanig worden behan deld". Het blad onthult dat de regering in de Noordoost- polder en in de Wieringer- meer vier nieuwe kerncen trales wil gaan bouwen. „Het besluit wordt omstreeks de zomer verwacht. Minister Van Aardenne heeft in op dracht van Lubbers de werk gelegenheidseffecten van de bouw van kerncentrales en kolencentrales laten bereke nen. Deze cijfers zijn inmid dels gereed en vallen uit in het voordeel van kerncentra les". Elders een gesprek met de voormalige nieuwlinkser en PvdA-wethouder in Am sterdam Pitt Treumann, die nu bankdirecteur blijkt te zijn. „Wij hier in Nederland verdelen geen armoede, maar luxe. Ik maak me zwaar te gen de wijze, waarop hier de politiek-economische discus sie wordt gevoeld. Alsof het socialisme, het kapitalisme of het wereldbestel afhangt van hoe in Nederland de sociale verzekeringen worden gere geld. Hypocriet, provinciaal". Een interview tenslotte met Christane Ennslin, ooit be trokken bij de Duitse terro ristenorganisatie RAF. „Zoals Duitsland zijn politieke ge vangenen behandelt, dat is een spiegelbeeld van dit land. Het vernietigen van anders denkenden. Niet overtuigen, niet discussiëren, nee, puur vernietigen". Daarmee wordt het maar na warmer dan de twaalf gra<f>er< die gemiddeld in dit jaargetjtel worden gemeten. Er wonRut flinke perioden met zon jjw, wacht en het blijft vrijn p overal droog. vj, De weersverbetering is te djn ken aan een hogedrukgebtjUlJ dat vanochtend dicht bij Zu west-Ierland lag en dat m/ gen boven Duitsland wor verwacht. De wind waait ra een matige snelheid uit r zuidwesten. De zuidwestelPS stroming houdt ook zaterl he en waarschijnlijk ook de gelde le zondag nog aan, waarbijtdt temperatuur nog iets kan worden. Weerrapporlen van vanmorgen 07.00 Pi Weer Me* Min tt temp temp el- Amsterdam h.bew. 11 3 3 Vlissingen hoj-e geh.bew. 13 6 0. Philips levert tv apparatuur WK voetbal et EINDHOVEN Pye Ltd, de Britse dochterondei ming van Philips, heeft me Mexicaanse omroepmaatscl pij Televisa SA een cont van 43 miljoen Amerika, dollar (omgerekend 1 miljoen) gesloten voor de le T ring van studiosystemen en f portagewagens door Phi ten behoeve van televisie- gj zendingen van de wereldk pioenschappen voetballen. t worden in juni 1986 in Mei!s' gehouden. Met het oog daa tir heeft Televisa besloten tot ar nieuwing van haar technis in, uitrusting. Philips deelde v g daag mee heeft zij daar tejj over met Televisa voor i jaar een advertentieconti Öl heeft gesloten ter waarde in omgerekend 32,5 miljoen, en order omvat ruim 140 came en negen volledig ingeric reportagewagens. De appa tuur zal in gelijke delen lei Nederland, Engeland en de worden geleverd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2