Jorvik Viking Centre York zaterdag open voor publiek Dit bent u vast wel vaker tegengekomen, maardan stukken duurder, 299- 28450 VERGOEDING VOOR SCHRIJVERS EN UITGEVERS VOOR LENEN VAN BOEK Behoud bollengrond belangrijk voor gemeenteraad Lisse ■mc f M-,.. 1 wmi VROOMS DREESMANN KUNST CcidaeSouoo/nt DONDERDAG 12 APRIL 1984 PAGIN, NAUWKEURIGE NABOOTSING VAN DORP YORK Voor de Britse kroonprins Charles, ko ninklijke bezoeker, eerste steenlegger, bomenplanter en officiële inhuldiger van beroep, staat er vol gende maand weer gezel lig werk op de agenda. Het fiere Noordengelse York verwacht hem op 17 mei voor de inhuldiging van een nieuwe attractie, het Jorvik Viking Centre, dat 2,6 miljoen pond ge kost heeft en al met in gang van komende zater dag toegankelijk is voor het publiek. Een jaar geleden zag het ge bouw waarin dit Viking-cen trum ondergebracht werd er nog uit als een parkeergarage in aanbouw. Sindsdien hebben handige kunstenaars en ver nuftige technici er een onder gronds vikingdorp aangelegd dat „net echt" is. De huisjes en andere onderdelen van deze nagemaakte nederzetting be vindt zich precies op de plaats waar in de tiende eeuw van onze tijdrekening vele echte vikings woonden. Hun kleren, schoeisel, huisjes, meubeltjes en werktuigen werden nauw keurig nagebootst. York is van oorsprong een Ro meinse stad, die Eburacum heette en al 800 jaar bestond toen zij omstreeks 866 vero verd werd door de Noren en Denen. Deze gevreesde Noor mannen waren veel minder barbaars dan ze door latere ge schiedschrijvers werden afge schilderd. Zij herdoopten Ebu racum in Jorvik en maakten er de vreedzame en bijzonder welvarende hoofdplaats van hun Engels wingewest van. Deze situatie duurde tot in 954. Pas toen ging Erik Bloedbijl, de laatste Scandinavische vorst van Jorvik dat vanaf de Engels-Normandische tijd York zou heten, er vandoor. In het centrum van deze stad bevindt zich een oude straat die Coppergate heet. Die naam is onder meer afgeleid van het Noorse „gata". Haar Vikingbe woners waren drinkbekerma kers. Na afbraak van oude ge bouwen werden vanaf 1976 in Coppergate gedurende 5,5 jaar intensieve opgravingen ge daan, geleid door de onderne mende Archeologische Stich ting van York. Dit werk resul teerde in de grootste en uitge breidste verzameling over blijfselen van de tiende eeuw in het Britse rijk. balken, gebruikt om hutten te bouwen, ontdekt en opgegra ven werden. De hele rondrit is in een kwartier afgelopen. Je stapt uit voor de ingang van een zaaltje met een glazen kast waarin Vikingvoorwerpen, af komstig uit de ondergrond van Coppergate, tentoon gesteld Twee laarzen en een vikingpantoffel, gevonden In het Yorkse Coppergate. De Viking-„laag" was op som mige plaatsen tot bijna twee meter dik. Professionele ar cheologen en amateur ontgra- vers legden huisjes en werk plaatsen bloot waarin zich nog goed bewaarde schoenen, werktuigen, juwelen en aller lei keukengerei bevonden. Wegens de grote internationa le belangstelling voor deze ontdekkingen werd besloten in de kelders van nieuwe Cop- pergate-gebouwen een ultra modern-Vikingmuseum aan te leggen dat het voor de bezoe kers aanschouwelijk' zou ma ken hoe de bewoners van Jor vik leefden. Authentiek Het Vikingcentrum van York is in feite een nabootsing, on der de grond, van de nu alge meen bekende openluchtmu sea uit diverse landen, die vol authentieke huisjes, boerderij en, schuurtjes, stallen en var kenshokken staan. De Viking hutten worden bewoond door een passend geverfde sculptu re van mannen, vrouwen, kin deren en dieren. Tientallen zijn. Via een winkeltje met Vi kingsouvenirs kom je terug in de bewoonde wereld. Matthijs Daar ontmoet je een onderne mende jonge Nederlander, Matthijs de Jongh, uit Zalt- bommel, die al drie jaar in York woont. Tegen betaling van 50 pence slaat hij voor je een tinnen muntstuk van Jor vik. Matthijs maakt hiervoor gebruik van de copieën van twee Viking-muntstempels, die in 1980 en 1981 in Copper gate gevonden werden. Beide de copieën werden op 30 maart 1982 officieel ingehul digd door prins Charles. Deze opende toen in York een ten toonstelling, „De Vikings in Engeland". Met de twee stem pels sloeg de prins bij die gele genheid zelf een paar zilveren medailles. Matthijs de Jongh is er erg trots op dat hij sedert dien deze koninklijke werk tuigen zo maar mag gebruiken. „Ik heb er al meer dan 16.000 exemplaren mee geslagen", zegt hij, „en kan nog steeds viool spelen." geluidsbanden zorgen via han dig verborgen luidsprekers voor levensechte klanken, waardoor de indruk gewekt wordt dat het geen dode ne derzetting is. Je hoort zwijnen knorren, honden blaffen, vrouwen tateren. Kooplui bie den hun waren aan. Kinderen zingen oud Noorse liedjes. In de haven van Jorvik geven al de Vikingvissers een lustig zangconcert ten beste. Chemi sche apparatuur zorgt overal voor de min of meer natuurlij ke geurtjes van deze geïmi teerde Vikinggemeenschap. Jammer echter dat het Jorvik Viking Centre geen museum is waarin iedereen ongestoord mag rondlopen. De toegang kost twee pond voor volwasse nen en en pond voor kinderen. Voor die prijs moeten de be zoekers bij de ingang geduldig hun beurt afwachten om plaats te kunnen nemen in electrische karretjes, die een elektronisch spoor volgen dat in de vloer verborgen is. Elk wagentje biedt plaats aan vier personen. Tijdens de rondrit wordt (naar keuze) in het En gels, Frans of Duits voor de ei gen luidspreker van het voer tuig verteld wat er links en rechts te zien is. Verleden Het karretje rijdt eerst achter waarts door een „tunnel van het verleden", die met diverse audio-visuele middelen de in zittenden snel van het heden in de Vikingtijd brengt. Vlak bij de eerste hutten van de Noormannen beschrijft het ve hikel een korte bocht, waarna het gewoon vooruit begint te rijden, dwars doorheen een van de kleine woningen en vervolgens over de „zandweg" tussen de huisjes naar de ha ven, waar enkele schepen ge meerd liggen. Hoewel het kar retje niet snel vooruit komt, gaat het toch te vlug om alles grondig te kunnen bekijken. Even buiten de nederzeting wordt op een hel verlichte plaats duidelijk getoond hoe daar diverse overblijfselen van het Vikingtijdperk van York, waaronder brokstukken van zware horizontale en verticale DEN HAAG Er moet ver goeding komen voor schrijvers en uitgevers van de boeken, die een openbare bibliotheek uitleent. Dit moet in een wet worden vastgelegd. De invoe ring van dit leenrecht vergt ongeveer 15 miljoen gulden en zou bij voorkeur uit de alge mene middelen moeten wor den gefinancierd. Dit staat in het advies, dat de Interdepartementale Leen rechtcommissie gisteren de ministers Brinkman van WVC en Korthals Altes van Justitie heeft aangeboden. Over een leenrecht voor foto's, film, grammofoonplaten en beeld en geluidsbanden spreekt de commissie zich niet uit. De mi nisters beraden zich over hun standpunt. De plicht tot invoering van een leenrecht baseert de com missie op de cultuurpolitieke verantwoordelijkheid van de overheid voor het openbare bi bliotheekwerk. Voor het bere kenen van de vergoeding aan de rechthebbenden moet wor den uitgegaan van het aantal uitleningen per boek per bi bliotheek. Voor minder uitge leende boeken zou een hogere vergoeding moeten worden gegeven dan voor veel gelezen werken. Voor vergoeding aan de uitge vers dient het principe van rechtevenredigheid te gelden, vindt de commissie. Het leenrecht kan worden ge regeld in de wet cp het biblio theekwerk of in een aparte wet. Het«ysteem moet Neder landse schrijvers en uitgevers aanspraak geven op een billij ke vergoeding. De exploitatie van de bibliotheken mag er niet door worden belemmerd, aldus het advies. LISSE „Misschien lopen we een beetje met boter op onze hoofden en zijn we in de loop der jaren wat ver gegaan met de inbeslagneming van bloem- bollengronden voor allerlei andere dan bollenteeltactivi- teiten, maar nu is toch echt het moment aangebroken dat we moeten conserveren wat we hebben anders is de kans niet uitgesloten dat we op den duur naast het verlies aan dagpuzzel n 1 I2 1 1 n 2 ■P- Ëf IÉ 3 M M MAGISCH FIGUUR Horizontaal: 1 hemelvuur, 2 harde vrucht; 3 hachelijk. Verticaal: 1 bastion; 2 maat. makker; 3 kostbare harssoort. -><ei)seiu C !»!nuiO>t z :>peM|oq i qeesujeA •>|0!lM>j C :toou|BM z :uies>)!|q i :|BR|uoz!JOh teeltgronden, ook geconfron teerd zullen worden met een wegtrekken van de dienstver lening en de handel vanuit Lisse." Aldus CDA-fractie- voorzitter H. Smith tijdens de gemeenteraadsvergadering in Lisse, waar onder meer het rapport regionaal economisch onderzoek duin- en bollen streek ter tafel lag. Smith stelde in dat kader, dat de opstelling van Lisse ten op zichte van het eindrapport heel wat positiever is dan van menige andere gemeente in de Bollenstreek gezegd kan wor den, daarmee onder meer doe lend op uitspraken die zijn ge daan in de raden van Katwijk, Noordwijkerhout en Sassen- heim. De CDA-fractie is voor het re aliseren van een eventuele permanente siertuin in het westen, die zij beslist los wil zien van Keukenhof. De frak- tie staat een haalbaarheidson derzoek naar een dergelijk project voor, ongeacht de plaats waar dit zou kunnen gaan gebeuren, als het maar wel in de regio is. De liberaal Robertus vroeg alle aandacht voor het realise ren van de oost-west en noord zuid verbindingen. Hij bond het college op het hart om zich voortdurend in te spannen deze zaak bij de diverse in stanties te bepleiten. Met be trekking tot het bedrijventer rein merkte Robertus op, dat het wellicht in de acquisitie ook vermeldenswaardig is dat Lisse ook een goede verbin ding heeft met Schiphol. Ten aanzien van de VVV merkte hij tenslotte nog op, dat het een noodzaak is dat deze in stantie de kansen krijgt om verder uit te bouwen en dat de mogelijkheden onderzocht moeten worden in hoeverre en op welke wijze de plaatselijke ondernemers zullen kunnen profiteren van het feit dat jaarlijks vele duizenden bezoe kers het dorp bezoeken. Mevrouw Prins (D'66) merkte op, dat Lisse al eens meer de boot heeft gemist als het erom ging om uit te dragen dat er bindingen zijn met Schiphol. Zij zei tevens de mening te zijn toegedaan dat men zich nu ook weer niet al teveel op de bloembollensektor moet rich ten, maar er moet ook een halt worden toegeroepen aan het inleveren van de teeltgronden. Met betrekking tot het positie ve standpunt van het college ten opzichte van de subsidië ring en ondersteuning van een verder uitbouwende VVV, merkte mevrouw Prins op, dat dit regionaal uitbouwen en sa menwerken wellicht ook re gionaal gefinancieerd kan worden, want de kosten die met eenen ander gepaard gaan baren de fractie zorgen. De heer Maljaars (SGP/GPV/RPF) wilde tij dens de beraadslagingen ook niet voorbij gaan aan het feit dat het niet ondenkbaar is dat veel van de bollenhandel op den duur zou kunnen gaan verdwijnen. We moeten ons bezinnen op mogelijkheden om dat te stoppen, aldus Mal jaars, die pleitte voor soepele hantering van vergunningen stelsels in ht kader van voor spoedige economische ontwik keling. Met betrekking tot het bedrijfsterrein memoreerde Maljaars, dat het te hopen is dat Lisse ten opzichte van an dere gemeenten een goede concurrentiepositie inneemt en dat de mensen die dit ge deelte voor hun verantwoor ding weten slagvaardig te werk zullen gaan. SOBI: Bestuur Foster Parents misleidde het publiek DEN HAAG Het rapport van het accountantskantoor Moret Limperg over het in opspraak geraakte bestuur van Foster Parents Plan bood on juiste informatie over het per centage dat FP in 1982 aan in ternationale programma's heeft uitgegeven. Het bestuur van FP heeft het publiek mis leid door deze onjuiste infor matie door te zenden. Dit staat in een gisteren gepubliceerde analyse van de Stichting On derzoek Bedrijfsinformatie (SOBI). Volgens Lakeman is de bewering van het betref fende accountantskantoor dat 88,8 procent van de inkomsten van FP naar internationale programma's gaat, in strijd met de waarheid. Uit het jaar verslag van Foster Parents In ternational blijkt, aldus de SOBI. dat in 1982 in totaal 36 van de 52 miljoen dollar aan internationale progamma's zijn uitgegeven, ofwel 69,4 procent in plaats van 88,8 procent. Voor het nieuwe Jorvik Vi king Centre van York wordt een jaarlijkse toeloop van een half miljoen bezoekers ver wacht. Als de electrische wa gentjes niet te veel last hebben van kinderziekten kunnen zij onder strikt toezicht 400 men sen per uur door het museum rijden. Het motto is dus; hoe meer en hoe sneller hoe liever. Verwacht mag worden, dat men tot 30 minuten in de rij zal moeten staan om te wach ten. Opbrengst De opbrengst van het museum gaat naar de Archeologische Stichting van York, die haar wetenschappelijk werk wil voortzetten en het nodige geld voor de oprichting van het Jorvik Viking Centre niet al leen in Engeland maar ook in Scandinavië en de Verenigde Staten bij elkaar gebedeld heeft. Sommige ultramoderne aspecten van haar nieuwe cen trum doen onvermijdelijk den ken aan Disney Land of een ritje door het spookhuis op de kermis. Voor mensen die de Vikingtijd serieus willen bestuderen is een elektrische toernee van het Jorvik Viking Centre niet direct de beste nieuwe wetenschappelijke kennis op te doen, maar alle andere bezoekers, en dan vooral moeders en vaders met kinderen, zullen het toch wel een leuke belevenis vinden. Tot 31 oktober is het Jorvik Modem wonen had tot voor kort z'n prijs. Veel te hoog, naar de zin van Vroom Dreesmann. Dus brengen we daar verandering in. Op onze woonaideling vindt u een opvallend mooi ontworpen collectie, van duurzame kwaliteit en met een prijs die u voor dergelijke artikelen nog niet tegengekomen bent. In deze advertentie geven we u vast een indruk. Voor een totaalbeeld kunt u het L beste zeli even komen kijken, Wollen karpet Zware kwaliteit wollen karpet, gemaakt uit menggarens Model "Modena". Keuze uit de gemêleerde kleuren beige, blauw of grijs 200 x 290 cm 475.- 130 x 190 cm 199- 170 x230 cm Witte eethoek Een eigentijdse eethoek, in wit uitgevoerd. De klapstoelen hebben een kunststoffen rug en zitting. Model "Columbus"A A Formaat tafelblad 115 x 77 cmlXUi Comfortabel tweezitsbankje 'n Tijdloos ontwerp met 'n stevige beukehouten romp. gestof- leerd met chenille-velours. Model"Spencer". Uit voorraad leverbaar in naturel en blauw, taupe en rose op bestelling. Wit, verticaal lamellengordijn Met dit doe-het-zelf pakket, ind. duidelijklOP, montage-instrudie. maakt u probleem-W loos deze jaloezieën, op de maat die u k' wenst. In Jaguard of Boudê dessin. Prijsvoorbeeld: 180 cm j breed x 180 cm hoog. Er zijn nog een aantal bijkomende voordelen als u iets koopt bij Vroom 8c Dreesmann. De garantie die u krijgt. Vroom 8c Dreesmann staat garant voor de kwaliteit. De betaalservice bijvoorbeeld. U kunt betalen in 3 maandelijkse termijnen en dat kost u geen cent meer. Gratis bezorgen. Behalve meeneemartikelen wordt alles gratis thuis bezorgd. I INTlRIEUR Bovendien is vrijwel alles uit voorraad leverbaar. W Interieur Waarborg. Vroom 8c Dreesmann is aangesloten bij Interieur Waarborg. Dat is een extra zekerheid bij de aankoop.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 18