De goede bedoelingen en de starre blik van IR. ANTON MUSSERT BfflS CAS3A BI) CASBA WOONWARENHUIS GAAT EEN KASTENWERELD VOORU OPEN! w 149.- WOONWARENHUIS JNNENLAND/BUITENLAND CcidócSouAxmt DONDERDAG 12 APRIL 1984 PAGINA lï EN HAAG Bij vonnis in 20 maart 1946 beves- gde de Bijzondere Raad in cassatie de doodstraf jor de toen 51-jarige An- n Adriaan Mussert, op- chter en Algemeen Lei- :r van de Nationaal-So- alistische Beweging. In •n brief aan zijn vrouw ie schreef de civiel inge- eur vanuit de cellenba- ikken in Scheveningen: 5n nu moet ik je nog ggen dat ik nimmer gra- e zal vragen; dat kan ik iet doen zonder de dui mden te beledigen die ;rlijk en trouw met mij is vaderland hebben ge iend en zonder de eer te ?smeuren van de hon- ?rden die in Rusland zijn ivallen. Ook jij mag je aartoe niet lenen", ratie vragen is schuld beken- in, vond Mussert en hij was et schuldig. Integendeel. In jn dienstbaarheid aan het va lland was hij tot het uiterste igaan en tot het laatst van jn leven rekende hij er dan ik op dat latere generaties im zouden rehabiliteren, olgens de dezer dagen ver henen biografie „Mussert, in politiek leven", spiegelde N.S.B-leider zich wat dit itreft aan mannen als Johan an Oldenbarneveldt en Hugo i Groot die in de overtui- ng van eigen onschuld even iris weigerden gratie te vra- inde fixatie op de eigen aarheid dat is wat in het izj-geboefte en zijn handlan- irs telkens' opnieuw frap- ert. Op jonge leeftijd onder bekoring geraakt van een bevrijdend ervaren per- lectief op de wereld, blijkt ets meer in staat deze visje ten >k maar een millimeter te ien wijken. De blik is ver- ard in één invalshoek. Geen is miljoen vermoorde joden ge-1 irmogen er iets aan te veran- ge-nren en tot op hun sterfbed aat,' lertig jaar later houden ze )1: „Toch hebben we gelijk had". im-Jok in de boeiende studie die n Meyers aan Mussert wijd- treft weer deze stijfhoof- van gheid. „Mussert was geen cy- oor cus of profiteur", aldus Mey- „maar op zijn manier be- ild van goede bedoelingen", vanii de ban van zijn goede be- Ja-oelingen collaboreerde hij de meest duivelse krach- ieeün die West-Europa ooit heeft in Meyers, geschiedenisle- ar in Den Helder, trok ruim ;r jaar uit voor zijn studie, het kader van zijn research ke- iperkte hij zich niet tot het nen schreven bronnenmateriaal, (de aar wendde zich ook tot nu op >g in leven zijnde personen ens Mussert goed hebben ge- rtd. Via diens huisknecht vam hij in contact met een eks van „alte Kameraden", nder hen de weduwe van =wsusserts laatste adjudant en n de Hollander, destijds re- cteur van het NSB-blad Vaderland. Zelfs lagde hij erin Musserts zus- Coby te interviewen. Nie- j and van hen, zo heeft de au laten weten, distantieerde :h in deze gesprekken van oude idealen. Aan de bio- fische waaFde van de vele I gevens die zij leverden deed geen afbreuk. Mede dank- de interviews kon Meyers 1 werkstuk afleveren dat ms beklemmend gedetail- ;rd is. >tad ratieverzoek bijvoorbeeld in het verslag de dagen en uren die orafgingen aan Musserts u od. Achter zijn rug om en t zijn niet geringe ergernis nmu- is door Musserts zwager illem Terpstra toch een ver- ek om gratie voor de N.S.B.- der ingediend. Het verzoek erd afgewezen, maar be- Srkstelligde wel een zodanig eids tstel van de executie dat de roordeelde op afstel ging rtrouwen. Uiteindelijk re nde hij erop dat de dood- Sf vervangen zou worden r verbanning. Hij was er K vrij zeker van waarheen: ar Amerika. Daar hoopte hij 'g veel goeds te kunnen doen lor Nederland, zei hij. Dus erp hij zich alvast maar vo rig op de studie van het els, just in case... mdagmiddag 5 mei 1946 eeg Mussert te horen dat het atieverzoek was afgewezen dat de executie zou worden iltrokken op dinsdagmorgen zeven. Maandagmiddag ocht een aantal gevangen af- heid van hem nemen in zijn Hij had zich volkomen in dwang, drukte allen stevig 1 hand en had voor ieder een irsoonlijk woord. „Zo is het ik eigenlijk het beste", zei hij een gegeven ogenblik, 'oor een taak als ik die mij steld heb, zijn maar twee Mogelijkheden: je slaagt of egi U ir. A.A. Mussert: geen nationaal-socialist, bang voor Duitsland als het er op aankwam, minder capaciteiten dan de gemiddelde Duitse Gauleiter. Mussert tijdens een toespraak in 1935 gaat ermee ten onder". En hij vroeg hun ervoor te zorgen dat het volk de waarheid, zoals hij die op schrift had gesteld, te weten zou komen. Deze koelbloedigheid lijkt Mussert tot aan zijn laatste ademtocht te hebben behou den. Ze komt bijvoorbeeld tot uiting in zijn weigering om tij dens de executie zijn boven kleding aan te houden. Dat was zonde van de kleren, vond Mussert. Op de plaats van de executie, in de Scheveningse duinen, trok hij overjas, col bert en vest uit, zette zijn hoed af, en overhandigde dit alles aan zwager Willem Terpstra. Deze zou de kledingstukken dan kunnen doorgeven aan ie mand die er nog wat aan had. Dat hij zijn pantalon aanhield was slechts te danken aan zijn zuster Coby, die hem had ver boden in zijn onderbroek voor het vuurpeloton te gaan staan. Willem Terpstra: „Toen druk te hij mij de hand, rustig warm en stevig en zei met vaste stem: „Dag, Willem, dank je wel". „Dag, Anton, sterkte!". Recht op liep hij vervolgens naast de majoor naar een witte paal, die circa tien a twintig pas voor de soldaten stond". De dominee vergezelde hem naar de paal. Mussert ging er met zijn rug tegenaan staan. Hij werd vastgebonden. De do minee voegde hem nog een paar woorden toe. Mussert zei spijtig: „Nu kan ik u niet eens meer een hand geven". De blinddoek weigerde hij. Toen volgden twaalf schoten. Anton Adriaan Mussert werd op 11 mei 1894 geboren als vierde kind in een gezin dat woonde in Werkendam en waarvan de vader hoofdon derwijzer was. Jan Meyers te kent hem als een eenzaam jon getje, dat regelmatig op zijn fa lie kreeg van de rauwe dorps jeugd. Ook op de HBS in Go- rinchem (voor Duits scoorde hij constant onvoldoendes) nam hij een geïsoleerde positie in. Zijn kleine postuur speelde hem hierbij danig parten. In de gymnastiekles moesten de jongens zich opstellen in volg orde van lengte, aflopend van groot naar klein. Op volwas sen leeftijd mat hij 1.65 en ge durende zijn hele schooltijd bleef hij aan de voorlaatste plaats in de rij genageld. „Een vernedering", zo meent zijn biograaf, „die op een gegeven moment leidde tot het streven om figuurlijk te bereiken waartoe hij letterlijk niet in staat was: uitsteken boven de anderen die de draak met hem staken, omdat hij zo'n onder deurtje was".' Adje Mussert, zoals hij in zijn jeugd werd genoemd, koester de een diepe verering voor zijn vader. Pa spaarde de roe de niet en sloeg de fatsoens normen van zijn milieu er bij de kinderen letterlijk in. „An ton Mussert", aldus Jan Mey ers, „heeft zich volkomen geï dentificeerd met het fatsoensi- deaal dat hij van huis uit mee kreeg: de negentiende-eeuwse burgermansmoraal die de Bra ve Hendrik en de zoete Maria had gebaard. Die werd het we zenskenmerk, niet alleen van zijn persoonlijk leven, maar ook van de politieke beweging die hij schiep. De pijlers van dit fatsoen waren godsdienst, vaderlands- en Oranjeliefde, zuinigheid en vlijt. De gods dienst was niet meer dan een uiterlijke vorm, maar daarom nog geen onbeduidend ingre diënt van deze burgerlijke ethiek die atheïsme afwees als onbetamelijk". Briljant student Anders dan op de HBS het ge val was geweest ontwikkelde Mussert zich op de Technische Hogeschool in Delft tot een briljant student. In juli 1918 ontving hij het ingenieursdi ploma, dat was voorzien van het predikaat „met lof". Drie maanden later begon hij bij rijkswaterstaat zijn technische loopbaan. In mei 1920 stapte hij over naar provinciale wa terstaat in Utrecht, waar hij veel waardering verwierf voor zijn ontwerpen en waar hij bleef tot 1934, het jaar waarin het ambtenaren niet langer toegestaan werd lid van de N.S.B. te zijn. De eerste bemoeienis van Mussert met de politiek da teert uit de jaren 1925 1927, toen hij er in slaagde met een formidabele buitenparlemen taire actie het Belgisch Ver drag te doen annuleren een voor Nederland ongunstig scheepvaartvedrag met België. In de jaren daarna groeide ge leidelijk aan zijn ergernis over wat hij zag als de futloosheid en het defaitisme in Neder land. Wat hij wilde was een nationaal reveil om, zoals hij het uitdrukte, „de nationale geest die sinds 1918 stelselma tig was ondermijnd van onder af aan weer op te bouwen". December 1934 werd de Natio- naal-Socialistische Beweging opgericht. Bij de keuze van de naam was hij geïnspireerd door Hitiers nazipartij en hij vond het een naam die zijn bedoeling mooi weergaf. Volgens biograaf Meyers werd er in werkelijk heid vooral Musserts politiek onbenul door blootgelegd. Hierbij wijst hij erop dat het N.S.B.-program op wezenlijke punten verschilde van dat van de Duitse N.S.D.A.P. Jan Meyers: „Van de twintig punten van zijn programma ontleende Mussert er zestien min of meer aan dat van de Duitse nazi's, wat niet weg neemt dat het verschil als het erop aankomt groter is dan de overeenkomst, namelijk prin cipieel: rassenleer en het tot het uiterste doorgevoerde Führerprincipe, hoofdpijlers van de N.S.D.A.P., wees hij als on-Nederlands af". „Zijn eigen vier punten, de originele passages, gaan over de noodzakelijke verbonden heid van Nederland met zijn overzeese gebiedsdelen, een krachtig staatgezag, het Groot- Nederlandse Streven (samen voeging van Nederland met Vlaanderen) en een sterk mili tair apparaat". Volgens zijn biograaf had Mus sert er geen notie van wat het nazisme inhield: „Mein Kampf eens kreeg hij daarvan een pracht exemplaar van Seyss- Inquart had hij niet gele zen, zou hij ook nooit lezen en daar liet hij zich later nog op voorstaan ook". Begin januari 1935 bedroeg het ledental van de N.S.B. al 33.000 en bij verkiezingen in buitenheer dat jaar behaalde de partij bij na acht procent van de stem men. De grootste omvang be reikte de N.S.B. eind 1942, toen de ledenadministratie cir ca 100.000 namen omvatte. Op de afschuwelijke wanda den die veel van deze Neder landers hebben bedreven, gaat Jan Meyers niet in. Hem is het er om te doen de figuur van Mussert te schilderen. Deze komt naar voren als een zieli ge pion die door de Duitsers volstrekt niet serieus wordt genomen en zich keer op keer voor een karretje laat spannen dat hij eigenlijk niet wil trek ken. Het is zijn geloof in „der Adolf" dat hem telkens weer op de been lijkt te houden. Te genslagen zijn te wijten aan top-functionarissen die de Führer misleiden. Hitier zelf is volstrekt integer. Op 7 april 1945, de westerse geallieerden zijn al lang en breed over de Rijn: „In de moeilijke uren van de worsteling is het mij een voorrecht en een eer hier te belijden dat ik muurvast ge loof dat God aan Europa de Führer geschonken heeft om ons werelddeel te behouden voor de ondergang in het com munisme". Weliswaar had Hitier Mussert erkend als „Leider van het Nederlandse Volk", maar in de praktijk bleek dit een loze eretitel. De Duitsers hadden alle touwtjes in handen en de opinie van rijkscommissaris Seyss-Inquart over de Neder landse leider luidde van het begin af aan: geen nationaal- socialist, bang voor Duitsland als het erop aankomt, minder capaciteiten dan de gemiddel de Duitse Gauleiter een oordeel dat door de jaren heen niet werd bijgesteld. Jan Meyers wijst erop dat Mussert zich meerdere malen in het openbaar in anti-Duitse zin heeft uitgelaten. In kleine re kring zei hij meer dan eens: „De Duitsers zijn hier nou wel, maar hoe krijgen we ze weer weg?" Machteloze woede Evenredig aan de groeiende genadeloosheid van de bezet ter, aldus de historicus, namen in 1944 Musserts anti-Duitse gevoelens in hevigheid toe. „Vooral de snel verslechteren de voedselvoorziening voor het volk. terwijl de Duitsers niets tekort kwamen, vervulde hem met woede, zij het een machteloze. Op de vraag 'waarom hier zoveel kon ge schieden dat tegen de wil van de Führer was' had hij inmid dels een pasklaar antwoord dat hij tijdens zijn proces als volgt formuleerde: „De Führer is krijgsgevangene geweest in zijn eigen hoofdkwartier en hoorde slechts wat anderen zeiden". Aan het slot van dit proces werd ir. A.A. Mussert schuldig, bevonden aan landverraad, hoogverraad en hulpverlening aan de vijand. In zijn analyse komt Meyers tot de conclusie dat het laatste punt van de aanklacht onderbelicht is ge bleven. Ondermeer hierdoor kreeg het proces een zonder ling effect, meent hij: „Het beeldde Mussert uit als een po litieke dilettant, een kind in het kwaad een dwaas misschien, een fantast, maar iemand die het goede had ge wild, geen politieke Judas, een politiek Don Quichotte Op die nietbedoelde wijze bracht het misschien toch wel de juiste uitslag en moet het in die zin als een goed proces worden aangemerkt". Anton Mussert als iemand die het goede had gewild. De waarneming is beangstigend. „Hij viel mij op als iemand die* rechtuit liep zonder te letten op hindernissen", aldus de ty pering van iemand Mussert goed heeft gekend. Aan die ei genschap ontleende zijn vrouw zijn koosnaam: „Boems" WILLEM SCHEER „Mussert, een politiek le ven". Auteur: Jan Meyers. Uitgeverij: B.V. De Arbei derspers. Prijs: 13,90. Want zoveel keus en opberg-oplossingen zag u nimmer. Kasten te kust en te keur voor slaap-, studeer-, woon-, werk- en hobbykamer. Kwaliteits-kasten in vele uitvoeringen Bianca schuifdeurkast In grenen-look of witte uitvoering. 3-Deurs hang- legkast, 180 cm hoog, 145 cm breed en 58 cm diep. Bianca hang-legkast In grenen-look uitvoering. 97 cm bread, 171 cm hóóg en $0 cm diep. Meeneemprijs slechts en kleuren met vele mogelijkheden voor onbegrensde toepassingen. En ove, de uitzonderlijk voordelige prijzen zeggen we: Prijsje gezien, kastje dicht! Butler ladenkastjes in witte kunststof en Qfenen-look uitvoering. Breedte 78 cm, diep 38 cml Hoogtes, 3 laden 60 cm. 4 laden ?4.cm^6 laden 105 cm. 3 Ladenkastm witte - ">RIJSt Schuifdeurkast Kopenhagen Ze.ér uitgebreid programma Skandinavische é'ch'uifóeurkasten met 250 varianten. 6 Breedte- maten van 100 tot 238 cm. 3 Standaardhoog- iten. Verkrijgbaar in: 4 naturel houtsoorten, *.4kleuren gelakt. Massieve louvre-deuren in wit I lak of naturel grenen. Massieve paneeldeuren In naturel grenen of mahonie. Bestaande uit losse onder- en^ bovenkasten, die stuk voor stuk apart geleverd kunnen worden en tegen elkaar toch één front vormen. Uitgevoerd in prima kwaliteit wit te lak, dus overal bij te plaatsen. Breedtematen: 60-80-90 en 100 cm. Bovenkastjes 55 cm hoog. Onderkasten 177 cm hoog. Hang-legkasten zijn 60 cm diep en legkasten 40 cm diep. Neem uw maten mee, dan kunt u snel beslissen! SERVICE VAN UW KASTEN ADVISEUR Grails thuisbezorgen. Deskundig ei Schulldeurkasten, waarbij geen Meeneemprijs Bergruimte is genoteerd steat, worden gretls thuisbezorgd en Uw Interieur 129,- 169,- 1. 3 Jaar kwaliteitsgaranti WAAKIH ,HI 3. Onpartijdige behandeling van geschillen. 'ootread leverbaar. Aan de Meubelboulevard in Zoeterwoude. Casba uw kastenspecialist 13 00-17.30 uur. diJwoJvn/ van 9.00-17 30uur. do. van 10.00-21 00 uur. Zi

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15