Nederland doet chemische wapens nog niet in de ban DA en VVD vragen honderd miljoen neer voor spreiding van PTT CDA: bureau CP moet vervolgd raakactie: [rie doden door irandbom in café Productie van melk 7,5 procent terug CDA en PvdA: Nederland moet ook zeggenschap over inzetten van raketten hebben ■INNENLAND £eidóc@otvumt DONDERDAG 12 APRIL 1984 PAGINA 13 i Snellere premie- ifdraeht riskant" TRECHT De Federatie van Bedrijfs- •renigingen heeft gisteren in een verkla- ng gewaarschuwd, dat een snellere pre- ie-afdracht binnen de sociale verzekering iterst riskant is. In plaats van een voor- eel van 880 miljoen gulden kan zo'n ope- atie volgens de federatie wel eens een na- eel van 745 miljoen gulden opleveren. De nellere premie-afdracht is aan de orde in discussies over de verlaging van de soci- e uitkeringen per 1 juli. Die verlaging du kunnen worden beperkt door een doel- atiger betalingsverkeer. De effecten larvan kunnen volgens de federatie bar genvallen. „De bereidheid tot vroeg beta- n kan best eens ernstig tegenvallen". Ook in hoger beroep vrijspraak Inge Kist ARNHEM Het Grechtshof in Arnhem heeft vanmorgen de 26-jarige, inmiddels in Frankrijk wonende, Inge Kist vrijgesproken van brandstichting in de sportzaak van haar echtgenoot in Steenwijk. Het Hof is van me ning dat het bewijs daarvoor ontbreekt. Ook de rechtbank in Zwolle sprak de vrouw in oktober vorig jaar wegens gebrek aan bewijs vrij. Procureur-generaal, mr F. Boerwinkel, eiste twee weken geleden een jaar gevange nisstraf. Inge Kist was ten laste gelegd dat zij in juni 1982 opzettelijk brand heeft ge sticht in de sportwinkel van haar man, de profvoetballer Kees Kist. Het vuur ver woestte toen een groot deel van de zaak. In tegenstelling tot het Hof achtte de procureur twee weken geleden wel voldoende bewijs aanwezig om de vrouw voor brandstichting te veroordelen. Oud -secretaris Taalunie De Hoog overleden DEN HAAG De oud-alge- meen secretaris van de Neder landse Taalunie, Bernhard de Hoog is gisteren in zijn woon plaats Den Haag op 65-jarige leeftijd overleden. De Hoog, sedert 1 april 1984 gepensio neerd, was al geruime tijd ziek. Van 1978 tot '80 was De Hoog voorzitter van de Nederlandse delegatie ter voorbereiding van het Taalunieverdrag Ne- derland-België, van 1 januari 1982 tot 1 april '84 algemeen secretaris van de Taalunie in oprichting. Wegschilderen van fascistische leus veroordeeld ARNHEM Kantonrechter mr. H. Kuiper, heeft gisteren in Arn hem drie actievoerders tegen fas cisme uit Rheden veroordeeld wegens het bekladden van een muur. De drie hebben in juni vo rig jaar de leus „Hou Holland blank" en een rune-teken op een muur van een pand in Velp over geschilderd met zwarte verf. Mr. Kuiper veroordeelde hen overi gens zonder straf op te leggen, omdat hij begrip zei te hebben voor de actie. De kantonrechter wil wel dat de actievoerders de schade van hun kladacties ver goeden. Nederlandse troepen blijven in Libanon DEN HAAG Het Nederland- se Unifil-bataljon in Libanon zal in ieder geval nog tot dit na jaar zijn VN-taak blijven ver richten. De overgrote meerderheid van de Tweede Kamer stemde giste ren in met een voorstel van het kabinet om de Nederlandse deelname aan de vredestroepen in Libanon tot 18 oktober te verlengen. Ook ging de Kamer akkoord met het voorstel om de controlerende werkzaamheden van de Nederlandse militairen in de Sinal-woestijn nog twee jaar te laten voortduren. Alleen de PSP stemde tegen de beide voorstellen. SS bc Winkeldiefstal eneden vijftig ulden niet ;eseponeerd EN HAAG Mensen die ior het eerste betrapt worden (winkeldiefstal en niet meer eenemen dan voor 50 gulden llen toch worden vervolgd, n experiment in een aantal Iirdhollandse gemeenten om jelijke zaken te seponeren, i.z. niet te vervolgen, is van baan, zo antwoordt minister irthals Altes op vragen van VVD-kamerleden. De be- eling van het experiment is te onderzoeken hoe het litiebeleid van verbaliseren n worden afgestemd op het ititiebeleid van vervolging transactie. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De Neder landse regering zal nog niet radicaal afzien van de mogelijkheid tot bezit en gebruik van chemische wapens, zoals gifgassen. Hoewel Nederland in het geheel geen chemische wapens bezit, geldt nog altijd een formeel Neder lands voorbehoud bij een uit 1925 daterend interna tionaal verdrag tegen het gebruik van chemische strijdmiddelen. Volgens dit voorbehoud mo gen we in een oorlog wèl che mische wapens gebruiken als andere landen die tegen ons land inzetten. De Tweede Ka mer vindt dat Nederland dit voorbehoud moet laten vallen. Het kabinet is het daar in be ginsel mee eens, maar minister Van den Broek (buitenlandse zaken) maakte gisteren in de Kamer duidelijk dat het daar voor nu niet het geschikte mo ment is. Volgens Van den Broek kan beter eerst worden afgewacht tot er positieve ontwikkelin gen zijn in de Amerikaans- Russische onderhandelingen in Genève over een wereld wijd verbod op het bezit en ge bruik van chemische wapens. Hij wees er tevens op dat de NAVO-partners het kabinet hebben geadviseerd het voor behoud voorlopig nog te laten gelden. Een motie van de PvdA met het verzoek, het voorbehoud in te trekken, noemde Van den Broek „nog niet oppor tuun". De minister onder schreef een motie van CDA en VVD waarin het gebruik van chemische wapens door Irak en andere landen wordt ver oordeeld. In de motie wordt de regering tevens opgeroepen, zich krachtig in te zetten voor de totstandkoming van een wereldwijd verdrag tegen che misch wapentuig. Van den Broek herhaalde zijn eerder deze week gedane uit spraak, dat het kabinet een „zwarte lijst" zal opstellen van chemische stoffen die kunnen worden gebruikt bij de pro- duktie van chemische wapens. Voor de export van deze stof fen zal voortaan een vergun ning moeten worden verleend. Het is de bedoeling dat die lijst in de toekomst voor alle EG- landen zal gelden. RNHEM Bij een door een brandbom veroorzaakte café- land in de Arnhemse binnenstad zijn gisteren drie mensen om >t leven gekomen. Het gaat om de 42-jarige eigenaar van het ■fé, Rein Baart, zijn 16-jarige zoon Gerard en een 31-jarige r. mensen raakten gewond. Een 33-jarige Arnhemmer heeft tend de bom, die een enorme vuurzee veroorzaakte, uit ik te hebben gegooid. Hij was de dag daarvoor door een aan- ifébezoekers ernstig mishandeld. blitie had hem naar een ziekenhuis gebracht, waar hij is fndeld. De man weigerde echter aangifte te doen, waardoor olitie ook geen onderzoek naar het gebeuren heeft ingesteld, [brand ontstond rond elf uur 's morgens en zette het hele id in lichterlaaie. Op het moment dat de bom werd gegooid ;n in 't pand negen mensen aanwezig. Vijf mensen konden op tijd in veiligheid brengen, j drie slachtoffers zijn door verstikking. om het leven geko- en. Een man raakte zwaar gewond bij een vluchtpoging, ter- ijl een vrouw, die boven het pand woonde, haar enkels brak idat zij uit het raam was gesprongen. (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG De PTT- lecialisten van CDA en VD, de kamerleden versdijk en De Beer, bben vanmorgen de re- ring gevraagd 100 mil- len gulden meer uit te ekken en daarmee het ude plan van de PTT- >reiding te kunnen uit- )eren. DE Het totaal uitgebrande café in Arnhem, waar gisteren drie mensen om het leven kwa men. Een 33-jarige Arnhemmer heeft bekend een brandbom in het café te hebben gegooid. CDA en VVD willen van het kabinet de toezegging hebben dat de spreiding voor 250 tot 300 miljoen gulden wordt uit gevoerd, volgens het oude plan dat de verhuizing van 3.000 PTT'ers inclusief de top van de Centrale Directie omvat. Volgens het kabinet zou het oude plan 550 miljoen gulden kosten. De regeringspartijen menen dat de cijfers die het kabinet hanteert een verkeerd beeld geven. Het kabinet, vanmorgen tegen hun zin ook vertegenwoordigd door premier Lubbers en vice- premier Van Aardenne, is slechts bereid 200 miljoen gul den aan de spreiding te beste den, goed voor de overplaat sing van 2.000 PTT'ers zonder de top van de Centrale Direc tie. Volgens Lubbers wordt het kabinetsstandpunt door het ge hele kabinet gedeeld. Ver scheidene kamerleden meen den echter dat het besluit het persoonlijk stempel van de premier droeg. PvdA en D'66 zijn tegen de wens van CDA en VVD om de uitvoering van het spreidings plan te binden aan een vast bedrag. Indien dit overschre den wordt, aldus de oppositie, zou dat een reden kunnen zijn om in de toekomst toch maar weer van de spreiding af te zien. ders en uit de Haagse regio ontvangen. De noordelijke de legatie viel opnieuw de cijfers aan die het kabinet hanteert voor de kosten die volledige verhuizing van de PTT-top zou meebrengen, de Haagse delegatie benadrukte opnieuw de negatieve gevolgen van het verlies van zoveel arbeids plaatsen voor de regio. Gisteren heeft de kamercom- Pag. 17: Pelgrimage Haags missie voor de spreiding dele- stadsbestuur voor behoud gaties van noordelijke bestuur- PTT hulp bij euthanasie (tag onder voorwaarden ÏN HAAG Het erantwoord hulp verlenen bij euthanasie verzoek moet in bepaalde gevallen niet tot strafvervolging den. Het doden van iemand die daar nadrukkelijk om heeft vraagd en hulp bij zelfdoding moet in beginsel strafbaar blij- maar omstandigheden kunnen het toch toelaatbaar maken, zegt de D'66-fractie in de Tweede Kamer in een gisteren ge- senteerd initiatief-wetsontwerp. Initiatiefneemster Wessel- uinstra vindt dat er nu grote rechtsonzekerheid over euthana- is. D'66 komt met het wetsontwerp omdat de democraten het et verantwoord vinden langer te wachten met een wettelijke leling. Omdat er volgens D'66 kan worden gesproken van een iere maatschappelijke aanvaardbaarheid, „is het ongewenst hulpvragers, hulpverleners, rechters en officieren intussen ri zich zelf worden overgelaten". STENENGOOIERS VEROORDEELD AMSTERDAM Mr. Groe- nenveld, politierechter in Am sterdam, heeft gisteren vier jonge Amsterdammers veroor deeld tot één maand voor waardelijke celstraf wegens openlijke geweldpleging tegen de politie bij. de ontruiming van het Wyers-complex op 14 februari. De vier hadden tij dens de ongeregeldheden na de ontruiming met stenen ge gooid naar de politie, hun paarden of voertuigen. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA friemels IERROJJÉTHB NIET? IK tewje oioe schocl- MQglEü'. AiOU 2IET IK H£T. Ll WAS pi£ (hégska pie eeeoe H6efce Her «er L \€R0UISEN VfAW 1 scftAy, ifcueftKïA/J, l. U N'ÊTMeTEEW. ig (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij de be rekening van de superhef fing op melk moet uitge gaan worden van de pro duktie in 1983. Hierdoor moet de productie 7,5 pro cent teruggebracht wor den. Dat percentage moet ook gedurende de komen de vijf jaar de periode die de EG heeft gesteld voor de heffing ge handhaafd worden. De heffing moet verder per individuele boer worden opgelegd en niet per melkfabriek. Dit heeft het Landbouwschap minister Braks (Landbouw en Visserij) in een advies over de heffing laten weten. Het ad vies wijkt af van het voorne men van Braks zelf die de hef fing over de produktie in 1982 wilde laten gelden. Het schap vindt dat boeren die in 1983 hun melkveestapel niet vermeerderden en de pro duktie van melk zagen dalen (enkele duizenden boeren), niet onder de heffing mogen vallen. Voor hen dient een op lossing gevonden te worden waardoor zij hun produktie toch kunnen laten toenemen. Het schap denkt daarbij on dermeer aan de invoering van een premie voor boeren die hun bedrijf stoppen. Daardoor komt de hoeveelheid melk die zij mochten produceren vrij voor andere boeren. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het CDA zet vraagtekens bij de ver meende opvatting van de regering dat alleen de Vere nigde Staten zeggenschap moeten krijgen over de even tueel in Woensdrecht te statio neren kruisraketten. De chris ten-democraten vragen zich af waarom regering en parle ment niet betrokken zouden kunnen worden bij een besluit om de raketten in te zetten. De PvdA gaat nog verder. Zij vindt dat Nederland, net als Groot-Brittannië, een veto zou moeten kunnen uitspreken over een lancering van de ra ketten, wat in het jargon een „dubbele sleutel" wordt ge noemd. Een en ander blijkt uit vragen die de beide fracties gesteld hebben over het ad vies, dat de Raad van State in januari over deze zaak heeft uitgebracht. In dit advies wordt onder meer gesteld dat er geen twee derde meerderheid nodig is om een verdrag te sluiten met de VS over de raketten, zelfs al wordt de bevoegdheid tot inzet van deze wapens hele maal overgedragen aan de Amerikaanse president („en kele sleutel"). CDA en PvdA willen weten wat de regering zelf vindt van deze zaak. Daar is officieus al iets over bekend, omdat minis ter Van den Broek (Buiten landse Zaken) zich een aantal maanden geleden in een radio interview uitsprak voor een „enkele sleutel". Naar zijn me ning is het onmogelijk dat de Amerikanen, eerst Nederland zouden moeten polsen voordat zij de kruisraketten zouden kunnen inzetten. De Groningse hoogleraaar in het staatsrecht (en Eerste-Ka- merlid voor D'66) J. Vis is dat niet met Van den Broek eens. Hij wijst erop dat een oorlog niet onmiddellijk uitbreekt, maar dat er eerst internatio naal een periode van oplopen de spanning is. In zo'n periode zou de Nederlandse regering aan Washington kunnen laten weten of zij het gezien de om standigheden verantwoord vindt de Woensdrechtse kruis raketten in te zetten. Zou de regering toch haar bevoegd heid willen overdragen aan de Amerikanen, dan kan dit al leen met een tweederde meer derheid in de Tweede Kamer. Bij het CDA wijst men er wel op „om misverstanden te voorkomen" dat de inhoud van zo'n verdrag met de Vere nigde Staten pas aan de orde komt, als eerst het politieke besluit is genomen om de kruisraketten te plaatsen. Zo'n besluit kan met een enkelvou dige meerderheid in de Twee de Kamer genomen worden, aldus de deskundigen van het CDA Amerikaanse kruisraketten die bij Comiso op Sicilië zijn of worden gestationeerd, kunnen niet worden afgevuurd zonder Italiaanse toestemming. Dit heeft minister van defensie Giovanni Spadolini gisteren verklaard. De minister gaf echter geen duidelijk ant woord op de vraag of Italië over de technische middelen beschikt om te verhinderen dat de Verenigde Staten de kruisraketten afvuren. woordvoerder genoemd mag worden hun gezichtsveld 4: eens kunnen verbreden, op de l? eerste plaats terwille van hun eigen gemoedsrust. Want voortdurende ergernissen dra- J gen niet bij tot de geestelijke*» gezondheid. De huidige re-for- matie van het Rooms-Katholi- cisme, speciaal in ons land.-is er één van velen in alle tijden en op plaatsen. En dit geldt voor alle godsdiensten en reli- gieuze groeperingen. Het 1 schijnt wel tot de natuurwet te k behoren dat alle menselijk f denken, waartoe het geloofs- denken behoort, in voortdu- rende beweging is. Ortho- doxieën. vrijzinnige opvattin- gen en ketterijen wisselen el- kander zonder ophouden af. Elke rechtzinnigheid moet van 9 tijd tot tijd een correctie on- t dergaan. De geschiedenis van het Christendom bewijst dit ten overvloede. Steeds weer wijken de volgelingen van de oorspronkelijke bedoelingen van de Stichter af, steeds weer volgt er een reveille dat hen dwingt de overwoekeringen #f' weg te snijden en zich op de 1 essentie te bepalen. Evenals de ij reformatie van de 16de eeuw, richt ook déze herziening van J het oude geloofsgoed zich weer naar het Evangelie als dé L Bron, met afwijzing van wat y daar niet mee in overeenstem- ming is of zich op z'n minst t. gezegd, moeilijk laat rijmen: aflaatpractijken, Mariacultus, mensverering (paus), geestelij- ke dwang-maatregelen etc. Wat de cultus betreft, de heer Rutges vindt het erg dat de al- taren „tafels" zijn geworden; maar Jezus heeft het Avond- maal niet op een altaar (dat was in de Tempel) maar op een gewone tafel in de opper- v zaal gevierd. Trouwens, de leer en het optreden van de y Heer heeft een uitgesproken r relieus-ethisch en geen cul- t tisch karakter. Wie het Evan- i gelie onbevooroordeeld leest, moet tot de conclusie komen dat Jezus geen nieuwe cere- y moniele eredienst op het oog heeft maar het Koninkrijk Gods predikt en Zijn apostelen j opdraagt dit ook te doen, waardoor de mens in een 5 rechte verhouding tot God komt te staan. Al het overige j ook min- en vereist een zekere moed tot der schone bijzaak die eerst y afstand doen. Dit geldt zeker verwijderd moet worden om, zoals de Grieken uit Johannes 12 begeerden: Jezus te kunnen zien. Verheyen-Holthuysen, t DEN HAAG. L ubbersR uding Reeds enkele weken geleden suggereerde ik dat besparin gen in de collectieve sector voor een deel zouden worden gebruikt voor belastingver lichting en dat deze hoofdza kelijk ten goede zou komen aan hen die meer dan het mo dale inkomen verdienen. In uw commentaar LubbersRu- ding wordt mijn suggestie „on derstreept" met de aanvulling, dat Lubbers heeft gezegd dat iedere gulden lastenverlich ting voor de burger op het ogenblik meer voordeel voor het herstel van dé economie oplevert dan het terugdringen van het financieringstekort met een gulden. Verder wordt in hetzelfde commentaar nog geattendeerd op de 1,5 miljard gulden, die ten goede moet ko men aan het bedrijfsleven. Ook dit is zeer noodzakelijk daar hierdoor de winst bij AKZO die in 1983 slechts 430 miljoen gulden was gro ter kan worden, terwijl ook de banken meer mogelijkheden krijgen nu ze, omdat de eigen bijdrage van de rekeninghou ders niet doorgaat, wel zeer noodlijdend zullen zijn. Is het geen wonder dat het Appel, volgens de prognoses, zetels verliest en wel aan een partij die niet zo hypocriet is te pre tenderen christelijk te zijn maar het wel is in haar doen en laten? J.S.J. Zwagerman, RIJSWIJK. Reform Katholicisme Afscheid nemen van het ge liefde en beproefde, doet pijn voor de godsdienstige begrip pen en vormen waarmee rnen opgegroeid is. Toch zouden de „conservatieven" van wie briefschrijver Rutges wel een DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Van der Burg (CDA) wil dat het openbaar ministerie alsnog overgaat, tot vervolging van directeur dr. W. Bruyn van het we tenschappelijk bureau van de Centrumpartij wegens zijn discriminerende uitspraken in het openbaar over buitenlanders. Van der Burg stelt dit in vragen aan minister Korthals /Utes naar aanleiding van Bruyns uitlatingen voor de Vara-radio <&ër een binnen de CP circulerende nota „Nederland voor de Neder landers". De officier van justitie voor discriminatiezaken in Amsterdam stelde dat er geen reden tot vervolging was, omdat het om een interne nota gaat. Maar omdat Bruyn over de nota in het open baar zijn mening heeft geuit is er volgens Van der Burg toch aanleiding tot vervolging. De politieke beweging Eekta, orgaaan van Surinaamse hindoes en moslims in Nederland, heeft in een open brief een dringend beroep op premier Lubbers gedaan om maatregelen tegen de Centrumpartij te nemen. „Als justitie niets doet, rest de mensen die door de CP worden bedreigd niets anders dan „gepaste te genmaatregelen". De kantonrechter in Roermond heeft de arbeidsverhouding tus sen de Limburgse Immigratie Stichting (LIS) en een lid van de Centrumpartij ontbonden. Volgens de rechter is het CP-lidmaat- schap onverenigbaar met de functie die de man bekleedt Hij heeft te maken met immigratie van buitenlanders naar Neder land. Minister De Koning naar Antillen DEN HAAG Minister De Koning van Antilliaanse Zaken vertrekt zondag naar de Antillen. Zijn bezoek, dat tot volgende week woensdag duurt, houdt verband met de mislukking van i het overleg tussen vijf Antilliaanse eilanden over een onderling staatsverband en de moeilijkheden rond het Solidariteitsfonds. Het overleg vindt plaats op uitnodiging van de Antilliaanse re gering. Alle Antilliaanse eilanden zijn er ontstemd over dat Ne derland in het Solidariteitsfonds slechts tien procent wil bijdra gen. De rest zou volgens Nederland moeten worden opgebracht door Curacao en Aruba in een verhouding 2,5:1. De kleine eilan den vrezen financiële consequenties van een Arubaanse uittre ding. Curacao en Aruba kunnen volgens hen gezien de moeilijke i economische situatie onvoldoende financiële garanties geven. Werk van Strauss senior ontdekt DUISBURG De Westduitse muziekkenner Norbert Linke heeft in archieven in Wenen onbekende en verdwenen mu ziek van Johann Strauss (1804-1849), vader van de „koning van de wals", gevonden. Naar het conservatorium in Duisburg, waaraan Linke als le raar verbonden is, gisteren meedeelde, zijn onder het werk een Lust-Lager-Galopp, een Charmant-Marsch en belangrij ke handschriften. Zo vond Linke ook het deel van een partituur van het zoge noemde Opus 0 van Johann Strauss senior, dat als verdwe nen gold. Deze Sieben Walzer in F vormden het eerste ge drukte werk van de componist. Vrijgesproken van moord op echtgenote AMSTERDAM De recht bank in Amsterdam heeft van morgen de 40-jarige Amster dammer D.van L. vrijgespro ken van moord op de 72-jarige mevrouw B.C.M. Wijlinck. Moord of doodslag kon volgens de rechtbank niet bewezen worden verklaard. Wel werd de man tot twee jaar gevange nisstraf veroordeeld omdat hij de vrouw uit eigen belang in een hulpeloze toestand zou hebben gebracht en daarbij zou hebben nagelaten mëdi- sche hulp in te roepen. De rechtbank wees er daarbij op dat Van L. de vrouw soep te eten had gegeven met een gro te hoeveelheid rum met een alcoholgehalte van negentig procent. De officier van justi tie had vijftien jaar celstraf te gen Van L. geëist wegens moord op de 72-jarige vrouw. Van L. was vijf weken voor haar dood met de vermogende dame getrouwd met volgens de officier als doel zo snel mo gelijk de erfenis van 1.8 mil joen gulden in de wacht te sle pen. f

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13