Onrust over woningbouw in plan Oosthout nn Prinses Christina ziet mogelijk af van Wassenaar Te weinig mankracht bij woningbedrijf Vermindering koopkracht remt afzet van bloemen Parkeervignetten rond Winkelhof 3DEN CaidócSoiucmt WOENSDAG 11 APRIL 1984 PAGINA 7 Isenaars marktterrein pieel in gebruik BENAAR Het nieuwe markt- n aan de Berkheistraat in Wasse- zal komende dinsdag om kwart itien officieel in gebruik worden Jaen door het voltallige college ■■■■burgemeester en wethouders van ^WAnaar. Hun gezamenlijk optreden 3B3K het begin van een zogenaamde BDnarkt, die duurt van 17 april tot ■Het 8 mei. Elke dinsdag kunnen, ^H^veken lang, prijzen worden ge en en worden de bezoekers be- met een aardige verrassing. Ove- ivervo betekent de nieuwe markt dat (root stuk van het Berkheiveld 2041,ieer gebruikt kan worden als par- m^mm uimte. Een groot aantal bezoekers in auto dus verder moeten zetten. Linden langs Muzenlaan LEIDERDORP Mevrouw W.M. Kijzers-Huntjens, voorzit ter van de Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp (AWL) plantte gisteren de eerste van 55 linden langs de Mu zenlaan. De linden zijn, met 45 andere bomen die elders in Buitenhof worden geplant, een geschenk van de AWL aan de gemeente Leiderdorp. De linden zijn geïmporteerd uit Canada. Ze hebben een groot, hartvormig blad. De Tilia Cordata Glen Leven, zoals de Latijnse naam van de boom luidt is, bij aanplant 5,5 meter hoog, met een stamomtrek van 12 tot 14 centimeter. Voor het planten werden langs de Muzenlaan speciale voorzieningen getroffen. In de trottoirs werden vakken van twee bij drie meter uitgespaard en gevuld met goede grond. De aanplant aan de Muzenlaan is symmetrisch, om de 8 tot 9 meter een boom. Om de symmetrie niet te verstoren moesten enkele parkeerplaatsen langs de Muzenlaan opgeofferd worden. Palen in lus bij Langevelderslag NOORDWIJK Het palenbezit van de ge meente Noordwijk wordt opnieuw uitgebreid. Een nieuwe collectie wordt neergezet in de lus aan de Langevelderslag. Automobilisten zetten daar vaak slordig hun wagens neer. Als gevolg van dit fout-parkeren komt de NZH-bus vaak vast te zitten, hetgeen de nodige stagnatie van het verkeer met zich mee brengt. Voor de directie van de vervoersonderneming was een en ander aanleiding bij het gemeente bestuur aan te dringen op het treffen van maat regelen. Wethouder Admiraal gaf de raadscom missie gisteravond de keuze tussen het plaatsen van palen of het aanbrengen van een opstaande rand ter plekke. De commissie gaf de voorkeur aan palen. De kosten worden geraamd op 6.000,-. Bromfietsers gewond OEGSTGEEST Twee bromfietsers raakten vanmorgen gewond toen zij op de Haarlemmer Trek- vaartweg in Oegst- geest tegen elkaar op botsten. Beide bestuur ders zijn gewond naar het Diaconessenhuis overgebracht. In hun val sleepten de twee, een 18-jarige Noord- wijkerhouter en een 37-jarige Leiderdor per, ook nog twee fiet sers mee. Wellicht Digros in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT De Digros heeft plannen om zich in de serie lege winkels aan de Dorpsringweg te vestigen. Vorige week heeft een architectenbureau namens de grootgrutter bij de gemeente geïnformeerd over de moge lijkheden daartoe. Een probleem vormen de tussenmuren die niet zomaar verwijderd mogen worden om een gro te ruimte te scheppen. Al tijdens de bouw had de gemeente erop toegezien dat er inderdaad drie verschillende winkels zouden komen. Nu staan de ruimtes al enkele iaren leeg. Als de Di gros er echter toe zou besluiten om de tussen wanden intact te laten en te starten in drie ver schillende winkels, is toestemming van de ge meente ook niet meer vereist. Wil men wel gaan breken dan zal er eerst een bouwvergun ning moeten worden aangevraagd, die goed keuring moet krijgen van B. en W. en de raad. eeltoestellen rrashoek ergedragen 900,|RDWIJK In de :aal werd gistermid- lle overeenkomst on tkend, waarbij de ge- ite het onderhoud 48Vle speelattributen in ■""^Grashoek officieel flraagt aan de wijk- iging. Burgemeester .M. Bonnike voorzag 1782 his het gemeentebe- het document van handtekening. Voor- G.C.M. Warmerdam ide als vertegen- )05 jdiger van het bestuur de vereniging. Een risch moment, waar den lange periode van jeg en afwachten was lft-Jifgegaan, bleek uit JöO^erhaal van de wijk- jgenwoordigers. [ereenkomst geldt voorlo- ils een experiment voor laar, deelde wethouder [raai tijdens de bijeen- l mee. Dat burgers een deel van de gemeentelij ken zelf ter hand nemen, dNoordwijk bepaald niet T Reeds eerder gebeurde voorbeeld bij het beplan- n onderhouden van ge- Jlelijke groenstroken, het l^gen van bloembakken, \tgelijke. jaan de Grashoekers de en uit de mouwen steken, ^hoopt met het onderhoud )>i te beginnen. „De wijk- iging is meer dan een ge- ïeidsclub", verklaarde de loek voorzitter vol goede Uit de toespraken bleek, an de ongeveer vierhon- ironingen tellende wijk, izinnen lid zijn van de ereniging. Dat komt neer >'n 90 procent van de oekbevolking. tot nog ebben zich een dertigtal :n bereid verklaard aan nderhoudswerk mee te itter Warmerdam signa- enkele problemen, die iij het onderhoudswerk voordoen. Voorzichtig hij een visje uit naar irentuele eigen accommo- wijkvereniging. ond ligt klaar. Zo'n eigen w zou goed van pas ko- bij het schilderwerk en aktiviteiten. Burge er mr. Bonnike ontnam stuur van de wijkvereni- ilke illusie: „We hebben in geld voor". Over de ing van een kunstwerk ir. Bonnike evenmin iets in". De culturele pot is BORGMAN: TOEWIJZING NIET TEN KOSTE VAN OMLIGGENDE GEMEENTEN VOORHOUT Op uit nodiging van de Federatie Bollenstreek van de Partij van de Arbeid sprak gis teravond in restaurant Boerhaave gedeputeerde J. Borgman. Aanleiding tot deze uitnodiging was onder meer de onrust die in de omliggende Bollen streek-gemeenten is ont staan door het grote aan tal woningen dat in Voor hout in het plan Oosthout wordt gerealiseerd. Over het tekort of de ver mindering van huizen die toegewezen worden in de provincie Zuid-Holland, wees de heer Borgman naar de regering. „Daar kunnen wij niets aan doen. In plaats van de 18.000 woningen die toegezegd zijn, komen er zo ver op dit moment bekend is, slechts 13.000. Dit tekort moet verdeeld worden en daarin heeft de provincie in spraak. Het gaat hi^- om ruim 140 gemeenten en de gemeentebesturen moeten rekening houden met een vermindering van toewij zing. In de maand mei zal een herbezinningsplan van de provincie verschijnen, waarin duidelijk wordt wel ke gemeenten moeten gaan inleveren. Onder de aanwezigen waren raadsleden uit praktisch alle Bollenstreek-gemeenten aan wezig. Zij maakten zich dui delijk ongerust over het gro te aantal woningen dat in Voorhout gebouwd wordt. Borgman: „De bouw in Oost hout gaat niet kan ten koste van de omliggende gemeen ten". Uiteraard wel van de donorgemeenten Warmond, Katwijk en Noordwijk, maar daar zijn vaste afspraken over gemaakt. „Als voor beeld noemde hij de verde ling van de 137 premie huur- /koopwoningen welke mo menteel in aanbouw zijn. Hiervan zijn 36 toegewezen aan inwoners van Voorhout, 50 aan de donorgemeenten (waarvan 38 aan Katwijk) 45 aan de omliggende gemeen ten en 6 aan toekomstige be woners van buiten de Bol lenstreek. Met name wethouder J. Be- dijh zag weinig in de „donor gedachte". In Noordwijk zijn 1000 woningzoekenden en in die plaats ligt dure braaklig gende grond. „De verhuisbe- reidheid van de Noordwij- kers is niet zo groot" zo zei hij. De heer Borgman wees op de afspraken die gemaakt zijn met het gemeentebe stuur van Noordwijk en wees erop dat deze besturen" zelf de verantwoording dragen voor de overeenkomsten met de provincie. Bovendien moeten de gemeentebesturen niet afhankelijk worden van projektontwikkelaars, ook kunnen zij de provincie niet verantwoordelijk stellen voor miskopen". Renovatie „De Kooltuin' KATWIJK De al jaren in een zeer slechte staat verke rende voetbalvelden van het sportcomplex „De Kooltuin" zullen worden gerenoveerd. De raadscommissie voor wo ningbouw, economische zaken en ontmoeting ging gistermid dag akkoord met een opknap beurt die in totaal zo'n 400.000 gulden gaat kosten en die meer dan een jaar in beslag zal nemen. In die tijd, van maart '85 tot 1986, zal KRV dat de velden bespeeld onderdak vin den in het door de voetbalver eniging Katwijk te verlaten sportpark „Hoornes". Er zal een aantal drastische maatregelen moeten worden genomen om de slecht water doorlatende velden weer in een goede conditie te krijgen. Voorgesteld wordt om het hui dige drainagesysteem te ver vangen en het nieuwe systeem een meter dieper onder het maaiveld aan te leggen. Ook zal op het complex een zoge naamde onderbemaling wor den toegepast waarbij een sloot moet worden gegraven vaar- van het waterpeil door een pompinstallatie tot ongeveer één meter onder het maaiveld moet worden gehouden. De bodemstructuur van de velden zal verder door spitten, bemes ten en verschralen moeten worden verbeterd. De commissie voor WEO ging gistermiddag eveneens ak koord met het ontwerp voor een kantine- en kleedaccom modatie voor de voetbalver eniging Katwijk. Deze vereni ging moet naar een nieuwe complex in het zogenaamde Tussengebied verhuizen waar de zes nieuwe velden op Noordwijks grondgebeid wor den gerealiseerd. Wethouder W. van der Plas zei nog steeds te hopen dat Noordwijk vol gende maand de aanlegver- gunning afgeeft zodat direkt met de realisering kan worden begonnen. Niet alleen om de vereniging „Katwijk" te hel pen, die al jaren wacht op een nieuw onderkomen, maar nu ook om in '85 KRV tijdelijk onder te kunnen brengen. Het nieuwe kleed-en clubgebouw van Katwijk gaat 1.3 milioen gulden kosten. Voor de velden was eerder al 1.4 miljoen uit getrokken. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. NOORDWIJK Op de begroting 1984 van het woningbedrijf blijkt de to taal-raming voor het da gelijks onderhoud te laag. Het krediet voor dit on derdeel moet aangepast worden en daartoe werd gisteravond een voorstel onderworpen aan het oor deel van de raadscommis sie voor openbare werken. Directeur Sijens van de dienst van gemeentewerken legde uit hoe de onvoldoende raming was ontstaan. Bij het woningbedrijf moet teveel ad hoe worden gewerkt. Een tij dige planning komt in het gedrang als gevolg van de onderbezetting van de afde ling. „Dit is voor ons een bron van voortdurende zorg", aldus Sijens. De chef van de afdeling is reeds vanaf mei vorig jaar buiten dienst, de tweede man is getroffen door een hartin farct, en daardoor is slechts één man beschikbaar om de zaak draaiende te houden, zo luidde de sombere uitslag van de directeur. Uit een en ander vloeide een extra-uit gave van ongeveer 29.000,voort. Andere posten bleken te lang ge raamd en alles bij elkaar kwam men tot een tegenval ler van ruim 67.000, De aanvulling op de begro ting van het woningbedrijf, gaf in de commissie stof tot het stellen van vragen. Zo attendeerde Wijnands (CDA) op het feit, dat het uurloon kennelijk ook beïnvloed werd door het gebouw, waar in het personeel werkt. Het viel hem namelijk op, dat sinds het betrekken van het nieuwe pand aan de Los- plaatweg, een hoger uurloon in rekening werd gebracht. Directeur Sijens bevestigde de stijging van de zogenaam de overhead-kosten. De uit gaven voor de nieuwbouw werden omgeslagen over het personeel bleek uit z'n toe lichting. Bij Alkemade (CDA) kwam de situatie bij het woningbe drijf wat lachwekkende over. Is het nu zo, dat boven twee timmerlieden en een schilder twee chefs staan en twee opzichters? Sijens legde uit dat bedoelde functionaris sen ook nog andere werk zaamheden plegen te ver richten. Hij verzocht de com missie bij de behandeling van de begroting 1985 aan dacht aan de situatie bij het woningbedrijf te schenken. De commissie ging na een wat uitgebreide discussie ak koord met het eventueel ver strekken van een extra-kre diet. GEWONING TIJDENS JAARVERGADERING BLOEMENVEILINGEN: u*,: HAAG Voorzitter. G. Hogewoning van ereniging van Bloe- eilingen in Neder- heeft vandaag ge- fschuwd voor de on- tige afzetontwikke- in ons land en in de jlsrepubliek Duits- als gevolg van de ikrachtvermindering. fcwoning sprak tijdens larvergadering van de in Den Haag. procent van de aanvoer veilingen is bestemd de binnenlandse handel. handel wreekt zich, al- logewoning, de sterk af- nen koopkracht meer en De consument haalt er vaak een bloemetje in en geeft er per aankoop er voor uit. De bloemist- celiers hebben hun totaal- daardoor de afgelopen jaar met 100 miljoen gul- ien afnemen. BN moet op de gewijzig- uatie inspelen, evenals de leid. Meer ruimte ligt er, ns Hogewoning op ande- arkten waar het Neder- aandeel nog niet zo is. Op de niet-Europese en, Noord-Amerika, in en Verre Oosten, kan indeel dit jaar oplopen •ven de 300 miljoen gul- Zes jaar geleden was dat L~iaar 30 miljoen en vorig 13 miljoen gulden. Uteziekten Bondsrepubliek, goed voor 56 procent ofwel ander half miljard gulden van de markt, wordt de koopkracht- vermindering iets minder ge voeld dan in ons land. De ster ke groei van de laatste jaren is er echter uit en er doet zich een verschuiving voor van snijbloemen naar perkplanten. Willen Nederlandse expor teurs elkaar niet wegconcurre ren dan is het van groot be lang dat de Westduitse markt blijft groeien. Belangrijk is wel dat de pro blemen rond planteziekten in sommige landen worden opge lost. Een aantal landen grijpt, volgens de VBN-voorzitter, planteziekten aan om de eigen produktie te beschermen. Het handelen van Engeland en Scandinavië niet vrij van pro tectionistische tendenzen. Daarbuiten is het vooral een potentieel exportland als Ja pan, dat de grenzen gesloten probeert te houden. De voor schriften worden daar op een onaanvaardbare wijze toege past, aldus Hogewoning. Voor de import van sierteelt- produkten uit niet-Europese landen wil de Vereniging van Bloemenveilingen een heffin genstelsel invoeren, om te voorkomen dat die importen een prijsdrukkende werking hebben op de eigen produkten. Als de importen de markt niet verstoren kan de heffing ach terwege blijven. Dat komt ook de prijsvorming van de pro dukten uit die landen (Israël, Colombia, Kenya) ten goede en van protectionisme van de EG is dus geen sprake, zo meent Hogewoning. De voorzitter van het Land bouwschap J van der Veen Door vermindering in koopkracht kopen mensen de laatste jaren minder en goedkopere bloemen. hield tijdens de jaarvergade ring de verzamelde bloemen wereld voor, dat het kwali- „We moeten zo ver zien te ko men dat we probleemloos een klasseprodukt als massapro- teitsbeleid en de saamhorig- dukt kunnen aanbieden en bij heid speciale aandacht verdie- iedere koop de garantie kun nen. Volgens Van der Veen nen geven dat het produkt aan zal alleen goede kwaliteit een redelijke verwachtingen vol- lonende prijs opleveren. Het doet", aldus Van der Veen. kwaliteitsniveau moet omhoog en de kwaliteitsverschillen Optimale saamhorigheid tus- binnen hetzelfde produkt sen de producenten is belang- moeten kleiner worden ge- rijk voor een doeltreffend maakt. De consument wil ook kwaliteitsbeleid, promotie en zo lang mogelijk plezier aan de dergelijke zaken, bloemen beleven. In fytosanitaire en gewasbe schermingszaken mag volgens de voorzitter van het Land bouwschap ook wel eens een meer gemeenschappelijk Euro pees beleid tot stand worden gebracht. „Een beleid waarbij voor ieder beestje, ziektever schijnsel of residue (achterge bleven stof van gewasbescher mingsmiddel) per land ver schillende normen worden ge hanteerd, is een regelrechte verlamming van het interna tionale handelsverkeer", zo meende Van der Veen. „MISSCHIEN TOCH GESCHROKKEN VAN PROBLEMEN" WASSENAAR „Het lag hier natuurlijk niet zo erg makkelijk. Het bestemmings plan moest gewijzigd worden, er waren bezwaarschriften binnengekomen, dat had een procedure van jaren kunnen worden. Misschien dat ze daar van toch een beetje terugge schrokken zijn". Prinses Christina, haar man Jorge Guillermo en hun kin deren zullen vermoedelijk toch niet op het Koninklijk landgoed De Horsten in Was senaar komen wonen. De ge meente heeft al enkele maan den niets meer gehoord van het echtpaar, dat al enige tijd op zoek is naar een geschikte woning in Nederland. Volgens de hierboven geciteerde ge meentewoordvoerder, de heer Wim Kan, wordt de kans dat het echtpaar toch nog met een gedetailleerd bouwplan komt, door het Wassenaarse gemeen tebestuur nu uiterst klein ge acht. Ongeveer een jaar gele den brachten Prinses Christina en haar man een on officieel bezoek aan Wasse naar, waarbij ze op het ge meentehuis onder meer wer den ontvangen door burge meester mr. K. Staab. Tijdens dat bezoek maakte het echt paar zijn plannen bekend een onderkomen te laten bouwen op het landgoed van Prinses Juliana, de Horsten. Daarbij werd een zeer globaal plan overlegd, dat volgens de heer Kan nog wel in een gemeente lijke commissie op zijn merites is beoordeeld. Verder kwamen de plannen van het echtpaar Guillermo niet. Tegen de plannen wer den, hoewel ze nooit officieel ter inzage hebben gelegen, di rect bezwaarschriften inge diend, omdat bouw in de Hor sten de waarde van dit natuur gebied zou aantasten. Man slaat kelner LEIDEN Een 53-jarige kelner van de stationsrestauratie heeft gisteravond een blauw oog opgelopen tijdens het bedienen. Een 43-jarige klant, die naar zijn mening niet snel genoeg een twee de biertje van de kelner kreeg, deelde deze rake klappen uit. Eerst pakte hij een lijst van de kelner af en toen deze dit daarna weer terug wilde pakken, kreeg hij een stomp. De ongeduldige klant kon even later door de Leidse politie worden aangehou den. Hij krijgt een proces verbaal wegens mishandeling. In glas gevallen LEIDEN Een 36-jarige man, afkomstig uit Oirschot, is van nacht gewond geraakt in hotel Nieuw Minerva aan de Boom- markt. De man viel omstreeks vier uur vannacht uit bed, waar- LEIDERDORP Het college van B en W van Leiderdorp heeft definitief besloten een parkeervignettenregeling in te voeren in het gebied Winkel hof. Het besluit is genomen aan de hand van de resultaten van een onder de bewoners van de eengezinswoningen rond Winkelhof gehouden en- quete. De bewoners ontvingen gisteren een brief van het col lege waarin wordt meege deeld, dat binnenkort de over eenkomstig de wegenver- keerswetgeving voorgeschre ven borden zullen worden ge plaatst. Het betrokken gebied is dan van maandag tot en met zaterdag (zaterdag de hele dag en de andere dagen van 8.00 tot 18.00 uur) gesloten voor niet-vergunnlnghouders. Het college heeft voorts beslo ten nabij het gezondheidscen trum en de apotheek enkele parkeermeters té plaatsen. Het college meent dat op die wijze de bereikbaarheid tijdens de uren van de vignetten regeling toereikend verzekerd. De bewoners van de Karolus- gulden worden van een deel van het verkeer naar en van het gemeentehuis verlost. Het college heeft namelijk alsnog besloten het parkeerterreintje bij het gemeentehuis af te slui ten. Dat gebeurt door een zo genaamd rolhek. Dit houdt in dat voortaan alleen gerechtig den, in casu collegeleden en ambtenaren, daar hun auto mogen plaatsen. De capaciteit van het terrein zal door mid del van het aanbrengen van belijning op het wegdek wor den uitgebreid tot maximaal 23 parkeerplaatsen. Omdat, zo schrijft het college aan de be woners, vanaf 1 april de eerste twee uren gratis in de par keergarage van Winkelhof kan worden geparkeerd, zul len de bezoekers van het ge meentehuis slechts bii uitzon dering worden toegelaten op het parkeerterreintje bij het gemeentehuis. SASSENHEIM Geboren: Sjoerd P.E., z.v. E.G.H. van der Zon en M M. van der Pouw Kraan; Danielle, d.v. G.G.J. Parmentier en A. Tjerks, Eveline, d.v. P.A.C. van der Nagel en M A. van den berg; Brigitte M.C., d.v. W.H.M. Schinck en M.C. Steenvoor den; Bartholomeus J.G., z.v. M.A.G. van der Meer en M E. van der Horst. Gehuwd: G Rijlaarsdam en T.J.M. van Beek; P de Vries en G.M. Looij- enstein; R.C. Endlich en J K. Eike- Overleden: T A. van der Holst; D de Ruiter; M. Waasdorp, w.v. Van Ber- kel, A.D. den Haan. Nieuwe boilers in kleedkamers NOORDWIJK De raadscommissie voor openbare werken is gisteravond akkoord gegaan met een voorstel van burgemeester en wethouders om in de kleedkamers van het gemeentelijk sportpark de boilers te vernieuwen. Van de thans aanwezige ap paratuur is één boiler lek. De beide andere zijn reeds twaalf jaar oud en verkeren in een zodanige staat, dat ze de sportlieden op elk moment een „koude douche" kunnen bezorgen. Volgens het ambtelijk advies zou vervanging van deze drie door twee grotere boilers het meest aantrekkelijk zijn. Een en ander gaat ongeveer 10.000.- kosten. Wijnands (CDA) drong aan op een efficiënte samenwerking tussen de gemeetelijke diensten en bedrijven. Worden de nutsbedrijven van meet af ingeschakeld bij dergelij ke voorzieningen?, was zijn vraag. Naar zijn mening diende eerst met de gemeentelijke bedrijven en eerst daarna met de in stallateurs te worden overlegd. Wethouder Admiraal zei dit een goede zaak te vinden. Voor deze uitgave bleken geen fondsen aanwezig. Directeur Sjens was hoopvol. „Andere posten vallen vaak mee".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7