Wij willen terug naar het front" „Zimbabwe pleegt volkerenmoord in Matabeleland" Belgen lopen niet warm voor staking EEN KUKJE IN DE SIEBEL COLLECTIE fi EG heeft bijna zeven miljard tekort Proces tegen Spaanse kolonels 99 Veel fouten tijdens Salvadoraanse verkiezingen BUITENLAND figidaeSowiant WOENSDAG 11 APRIL 1984 PAGINj „Vader" Russische waterstofbom overleden MOSKOU De Russische fysicus en Nobelprijswinnaar Pjotr Kapitsa is op 89-jarige leeftijd in Moskou over leden. In een door TASS gepubliceer de necrologie, die onder anderen door partijleider Konstantin Tsjernenko is ondertekend, wordt de laatste eer bewezen aan de geleerde die bekend staat als de „vader van de Russische waterstofbom", al heeft hij zelf altijd ontkend dat hij aan de bom heeft meegewerkt. In 1974 kwam de fysi cus in het nieuws doordat hij in een geruchtmakende rede waarschuwde tegen de risico's van kerncentrales. Hij is verder bekend geworden door zijn inspanningen voor de dissiden ten in de Sovjet-Unie. Lamp bleek kostbare Ming-vaas LONDEN Een 600 jaar oude Ming-vaas uit China, die jarenlang zonder dat de eigenaars het wisten deel was van een schemerlamp in een Schots huis, is bij het Londense veilinghuis Christie's voor ruim an derhalf miljoen gulden verkocht. De eigenaars van de 32,5 cm hoge, peer vormige vaas met zeldzame koper kleurige weerschijn, hadden de „lamp" geërfd van een oom, die er in 1940 een bedrag van 500 gulden voor had neergelegd. Het echtpaar was iets gaan vermoeden, toen het bij een bezoek aan een museum in Glasgow een vaas was tegengeko men die er net zo uitzag als hun lamp. In West-Duitsland voorlopig geen staking voor 35-urige werkweek (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De Duitse bond van metaalarbeiders, de IG Me- tall, wil een nieuw topgesprek met de werkgevers over de 35-urige werkweek. De bond meent dat in het vastgelopen overleg nog niet alle mogelijkheden voldoende zijn doorge sproken. Het gesprek zal volgende week dinsdag plaatsvinden. Het nieuwe overleg betekent dat er voor pasen in elk geval geen stakingen meer zullen plaatsvinden. De werkgevers hebben de bereidheid van de bond voor een nieuw gesprek begroet. Ze menen dat er nog vooruitgang geboekt kan worden in de richting van flexibelere werktij den voor de individuele werknemers. Als regel willen zij echter vasthouden aan de 40-urige werkweek. Dat is voor de IG Metall echter onaanvaardbaar. De bond wil de 40-urige werkweek van tafel en in een aantal fases naar een werk week toe van 35 uur. Lekker duur op kosten van de schatkist LONDEN Een tiental gezinnen in het En gelse graafschap Warwickshire mag op kos ten van de Britse belastingbetaler uitwijken naar een hotel van zijn keuze, als het lawaai van de in aanbouw zijnde autoweg M-42 vlak bij hun huis te erg wordt. Het was de bedoe ling dat de huizen van de betreffende gezin nen voorzien zouden worden van dubbel glas, voordat met de aanleg van de weg werd be gonnen. Maar door tijdgebrek is daar niets van gekomen. De regering heeft de gezinnen nu hotelkamers aangeboden zonder beperkin gen te stellen aan de prijs. Voor de getroffen gezinnen betekent dit dat ze eens lekker duur kunnen doen. In de buurt van hun huizen staan verscheidene hotels met kamers van rond de 225 gulden per persoon per nacht. GEWONDE IRANIËRS: De gewonde Iraniërs Madjabadi (links) en Karimian na hun behandeling In het Academisch Ziekenhuis van Utrecht. DEN HAAG „Onze grootste wens is zo snel mogelijk terug te gaan naar het front om zowel ons land als Irak te bevrij den. Wij strijden voor de islam. Saddam (Hoessein van Irak) kan ons niet op de knieën krijgen zelfs niet met afschuwelijker wapens dan de chemische die hij nu inzet. Wij zullen Saddam ten val brengen". Dat zeiden Mahammad Kazemi Madjabadi (19) en Ghorban Ali Karimian (20), twee gewonde Iraan- se soldaten, gisteren in een vraaggesprek met het ANP. Zij werden, met drie andere militaire gewonden, drie we ken geleden „op humanitaire gronden" in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht (AZU) opgenomen. Maandag werden zij daar ontslagen. De medi sche staf van het ziekenhuis heeft uit principiële redenen geweigerd medische gegevens over de Iraanse patiënten te verstrekken. Dat zou in strijd zijn met de persoonlijke le venssfeer van de betrokkenen. Bovendien willen het zieken huis en het ministerie van volksgezondheid niet het risico lopen dat berichten over de Iraniërs, die volgens de Iraan se regering in de oorlog met Irak gewond zijn geraakt door chemische wapens, in de poli tieke sfeer worden getrokken. Madjabadi, een revolutionaire gardist, en Karimian, een vrij williger, hebben zichtbaar hui daandoeningen en dragen nog steeds een donkere bril om de pijnlijke ogen te beschermen tegen het scherpe licht. Zij worden bijgestaan door een tolk van de Iraanse ambassa de. De Iraniërs zeggen op 12 maart slachtoffer te zijn ge worden van een Iraakse aan val met chemisch gas op de door Iran bezette Madjnoen-ei- lar.den noordoostelijk van Bas- ra. Op de vraag wat er gebeurde op die bewuste dag, antwoordt Madjabadi: „Wij stonden te wachten op vertrek per heli kopter toen twee gevechts vliegtuigen van het Ba'athis- tisch-zionistische regime be schietingen op ons uitvoerden. Onze gasmaskers hadden wij afgedaan, omdat we op het punt stonden te vertrekken en ons achter de frontlinies be vonden", aldus Madjabadi. „Toen volgde een tweede luchtaanval door vier vliegtui gen. Eén van de afgeworpen granaten ontplofte niet. Het was windstil. Laag bij de grond bleven witachtige gas wolken hangen. Op onze kle ding, wapens en op de grond waren zwarte vlekken te zien. Ik werd misselijk en moest braken. Mijn ogen gloeiden en mijn gezicht zwol zo op dat ik niets meer kon zien". Madja badi zei verder dat het gas „een bepaalde geur" had. „Het was alsof ik een mengsel van knoflook en andere kruiden rook". Dr O.L.Wolthuis, afde lingshoofd van het Medisch Biologisch Laboratorium van het TNO, heeft eerder gezegd dat dergelijke symptomen wij zen op aanraking met mos terdgas. Tevreden Zowel Madjabadi als Karimian zeiden zeer tevreden te zijn over de behandeling in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. Op de vraag of zij nog pijn hebben, laat Karimian, die gedurende het hele vraag gesprek zit te hoesten, zijn huidaandoeningen zien. Kari mian: „Jullie doktoren zeiden dat de chemische wapens erg gevaarlijk zijn. Wij mochten zelfs geen bloemen ontvangen, omdat de geur ervan irritaties zou kunnen wekken". Madja badi vertelt dat hij zijn smaak kwijt is, zijn stembanden zijn aangetast, en last heeft van hoofdpijn. De twee Iraniërs zeggen niets liever te willen dan zo spoedig mogelijk terug te keren naar het front om het Iraakse volk te helpen bij het ten val bren gen van het regime van presi dent Saddam Hoessein. „Wij hebben met onze eigen ogen gezien dat de Iraakse soldaten aan onpe kant staan", aldus Karimian. Zijn kameraad Madjabadi valt hem bij en zegt: „Militairen van Irak wor den door hun eigen mensen van achteren doodgeschoten als zij weigeren orders op te volgen. Zij worden met geweld naar het front gestuurd". Onlangs berichtte de Franse pers dat een aantal van de in West-Europa verpleegde Ira niërs geen slachtoffer was van Iraakse gifgassen, maar van een ontploffing op 19 februari in een geheime chemische fa briek bij de Iraanse stad Shi- raz. Karimian zegt hierop nooit in Shiraz te zijn geweest. „De onderzoekscommissie van de Verenigde Naties heeft ons zien liggen in het ziekenhuis van Ahwaz. Wij lagen daar als een brandend stuk vlees. Zij namen foto's. Waarom zijn die niet gepubliceerd? Waarom is er met de uitkomsten van dat onderzoek niets gedaan?". Super- noten kraker hieraan een weekje heeft gewerkt alvo rens deze kinderen hem mochten „testen". De notenkraker weegt onge veer 330 kilo en is 2,7 me ter lang. KATHOLIEKE KERK SLAAT ALARM: HARARE De regering schuldiging die de afgelo- sprak in een brief over van Zimbabwe lijkt van pen dagen van kerkelijke „regelrechte volkeren- plan de bevolking van zijde is geuit aan het adres moord". Matabeleland uit te hon- van premier Mugabe. Een Matabeleland is het bolwerk geren. Aldus luidt de be- priester in Matabeleland van oppositieleider Nkomo. Het leger van Zimbabwe pro beert al geruime tijd het verzet in deze provincie te breken. Sinds enige tijd geleden de noodtoestand werd afgekon digd, wordt de mensen zelfs het allernoodzakelijkste om in leven te kunnen blijven ont houden, aldus een brief van bisschop Henry Karlen van Bulawayo, de hoofdstad van Matabeleland. Volgens hem kan de kerk, door het optre den van militairen, maar op beperkte schaal hulp bieden. Bovendien wordt steeds vaker melding gemaakt van gruwe lijke martelingen en moord partijen door het leger. Verleden jaar beschuldigden de bisschoppen van Zimbabwe het leger eveneens van wreed heden tegen de burgers van Matabeleland. Hoewel die be schuldiging slecht viel bij pre mier Mugabe, stemde hij in met een officieel onderzoek, dat nog steeds aan de gang is. NEDERLANDSE WAARNEMERS: DEN HAAG Als in de tweede ronde van de presi dentsverkiezingen in El Salva dor de foutep van de eerste ronde niet worden verbeterd „kan dit de algemene geldig heid van de verkiezingen in het geding brengen". Dit heb ben de twee Nederlanders, die zijn opgetreden als waarnemer ADVERTENTIE Gouden idee Geel- of wit gouden rivière- ring met 2 briljanten er keuze 3 saffieren, robijnen of smaragden van 450.- voor 298,- Iets kleiner van 300. voor Deze exclusieve ring. model „Quartier Latin", is een combinatie van geel-, wit en rood goud bezet met drie briljanten (0.09 kar.) 1295,- bij de verkiezingen van 25 gepubliceerd, maart, aan minister Van den Het houden van vrije verkie- Broek geschreven. Hun rap- zingen in de gebruikelijke zin port is gisteren door het minis- des woords was alleen al van- terie van buitenlandse zaken wege de burgeroorlog onmoge lijk, zo schrijven Kerstiens (CDA) en P. Nelissen (PvdA). Volgens hen konden een half miljoen Salvadoranen, die naar het buitenland waren ge vlucht, niet meedoen. Verder hebben vele Salvadoranen, die sympathiseren met de verzets beweging FMLN, „uit vrees voor lijfsbehoud" evenmin ge stemd en is er ook niet ge stemd in gebieden waar werd gevochten, aldus de twee waarnemers. V c In goud 69,-'n zilver 12.- In goud 59,- 'n zilver 12.- In goud 95,- 'n zilver 29. De prijzen van deze hangers zijn exclusief colliers. Gouden colliers in lengtes van 36 t/m 90 cm vanaf 69,- In zilver vanaf 7,- Bolletjes of staafjes op of door het oor aan een kettinkje. Afgebeelde gouden oorhangers met één of twee bolletjes 125.- Sieraderie-prijs 99,- In zilver vanaf 25.- Rivière-oorknoppen in geel- of wit goud met 2 tot 16 briljanten. Afgebeeld n kar. ws. wit 875.- Met 8 briljanten 0 24 kar loepzuiver 1295.- ït 0.17 SIEBEL HEEFT ER MEER VAN Elegante gouden ring met 9 zirkonia's 340,- ln zilver 99,- Voorts melden zij dat er spra ke is van een „zekere psychi sche druk, die moeilijk is te verenigen met het uitgangs punt dat verkiezingen moeten plaatsvinden door burgers die volledig vrij zijn om hun me ning te uiten". Tenslotte mer ken Kerstiens en Nelissen op dat de verkiezingsprocedure „te ingewikkeld" was, waar door velen die wilden stem men geen kans kregen omdat men niet precies wist in welk stembureau men terecht kon. (Van onze correspondent) BRUSSEL De tweede door de Belgische socialii sche vakbond ABVV uitgeroepen algemene stak] binnen één week tegen het bezuinigingsbeleid van regering-Martens is minder succesvol geweest dan eerste. De staking van gisteren heeft wel tot meer ir denten geleid. Met name in Antwerpen en Luik kw het tot schermutselingen tussen stakers en politie stakers en werkwilligen. Zoals gebruikelijk werd in Wallonië veel meer gehoor gege aan de stakingsoproep dan in Vlaanderen. In Vlaanderen 1 gisteren ook weinig te merken van spontane steun voor de ac door leden van de christelijke bond ACV. Zowel gisteren als rige week had de ACV zich van de acties gedistancieerd. ft vorige week legden talrijke AC V-leden uit solidariteit het toch neer. Ondanks de geringe stakingsbereidheid in Vlaanderen kv het openbaar vervoer, als gevolg van prikacties op enkele str gische punten, in ernstige problemen. Tal van diensten kon< ondanks het feit dat het merendeel van het personeel op werk verscheen, niet uitgevoerd worden. Hetzelfde gebei met de posterijen. In Wallonië staakten vijwel alle openbare diensten, inclusie: f. brandweer, die „opgevorderd" werd en het onderwijs. Luik i zoals gebruikelijk bij stakingen, een dode stad, behalve op moment dat actievoerders de stad introkken om bedrijven! winkels te dwingen te sluiten, wat soms tot incidenten leii Ook in de mijnen lag het werk grotendeels stil. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) LUXEMBURG De Eu ropese Gemeenschap zal dit jaar een bedrag van 6,525 miljard gulden te kort komen en dat bete kent voor de Nederlandse schatkist een extra aderla ting van 347 miljoen gul den. De Nederlandse re gering zal echter zo goed als zeker dat bedrag niet aan de EG willen betalen, omdat zij in eerste instan tie het tekort op de EG- -begroting wil aanzuive ren door middel van be zuinigingsmaatregelen. Andere oplossingen, zoals de voorzitter van de Europese Commissie, Gaston Thorn, die gisteren in Luxemburg tijdens een bijeenkomst van de minis ters van Buitenlandse Zaken bij zijn raming van het tekort opsomde, zijn voor de Neder landse regering niet accepta bel. Thorn, die beloofde dat de Europese Commissie op 17 april met dekkingsvoorstellen komt, noemde als alternatie ven: De lidstaten betalen uit na tionale schatkisten via de BTW-sleutel samen het tekort; De EG sluit leningen bij de lidstaten, die gefinancieerd moeten worden via de centrale banken. Eventueel wordt; lening elders aangegaan, ni in alle gevallen terugbete als de EG een uitbreid' krijgt van de eigen middel (op zijn vroegst in jan# 1986). Het EG-verUrag var. ziet hier echter niet in; de K V meenschap mag geen schur aangaan; ptji De lidstaten zien voor jen jaar af van de vergoeding Voor het innen van de d<8L. neheffingen mogen de lidfgH ten tien procent aan admj V stratiekosten in rekertan brengen. Dat bedrag zoudesidt nu aan de EG moeten late|. L De Nederlandse staatssecr|ke ris voor Europese Zaken,Lw Wim van Eekelen, noemd$l, cijfers die Thorn gaf, nogalk, gemeen om daar een oorade aan te verbinden. „Maar",(Ie hij, „Nederland voelt n[ voor nationale afdrachten, [r r je daar eenmaal aan gaatkke ginnen is het hek van de dfisb Het bedrag van het tefov. moet ten eerste kleiner \»mp den via bezuinigingen enjdir tweede zou er een oplos^tje gevonden kunnen wordentze het opschuiven van betalinte tot er een beroep gedaan worden op de eigen micfd len". i li. Het tekort van de EG ontslere volgens Commissie-voorzife Thorn onder meer doorda( di meer wordt uitgegeven aai landbouw dan aanvanki was geraamd. •ral fi MADRID Onder zeer scherpe bewaking is gistem* j in Madrid het proces voortgezet tegen vier kolom van het Spaanse leger, die beschuldigd worden van c' poging tot omverwerping van de democratie met I doel te voorkomen dat de socialisten in oktober lij de verkiezingen zouden winnen. Er zijn gevangenisstraffen van 15 jaar geëist tegen kolonel 1 Munoz, kolonel Jesus Crespo Cuspinera en diens broer lui nent-kolonel Jose Crespo Cuspinera. Tegen luitenant-kol» Juan Fernandez Hidalgo werd een gevangenisstraf van 12 f geëist. Drie van de beklaagden werden op 2 oktober 1982 gearrestw na een maandlang door veiligheidsagenten te zijn geschadul Enkele weken later werd Fernandez Hidalgo angehouden.J vier kolonels wilden op 27 oktober 1982 met behulp van taf een coup uitvoeren. Vrouwen dringen opnieuw Greenham Common binnen LONDEN Op de Britse luchtbasis Greenham Common zijn gisteren negentien vrou wen gearresteerd, die 's nachts naar binnen waren gedrongen. Dit heeft de Britse politie be kend gemaakt. Op twee na zijn alle vrouwen weer vrijgelaten. De vrouwen, die al twee en een half jaar bij de basis 1 peren uit protest tegen A- plaatsing van kruisraket! zijn de afgelopen drie wer herhaaldelijk door de pol uit hun kamp verdreven.! luchtbasis ligt ongeveer derd kilometer ten westen^ Londen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 16