sjernenko verhoogt lefensie- inspanning Mondale wint ook in Pennsylvania Italië gaat ten onder aan veelpraterij in parlement STERVORMINGEN WORDEN VOORTGEZET Lussische militaire macht groeit sterk Diepvriesbaby 'ITENLAND Ceidóc Commit WOENSDAG 11 APRIL 1984 PAGINA 15 slukte coup Kameroen |t honderden slachtoffers |eNDE/PARIJS Bij de mislukte staats- p in Kameroen zijn enkele honderden doden llen. Dit heeft een Franse diplomaat gister- meegedeeld in een vraagesprek met de e radio. Het interview werd afgenomen in bofdstad van Kameroen Yaoende. Ooggetui- n Yaoende hebben verklaard dat er tot afge- I maandagavond hevig is gevochten tussen [ingsgetrouwe troepen en opstandige leden jle Republikeinse Garde. Het leger maakte ge- f van artilleriegeschut. Tal van gebouwen zijn etigd, aldus deze ooggetuigen. Een raadsel j voorlopig waar president Biya was op het ent van de coup. Goed ingelichte kringen in - Inde meldden gisteren dat Biya in het paleis Jeef, waar hij vermoedelijk via een geheime fel kon ontsnappen. Kamer wil meer controle op vervoer chemisch afval DEN HAAG De gehele Tweede Kamer vindt dat minister Winse- mius (Milieu) moet proberen in het overleg met zijn collega-ministers uit de EG te komen tot een aan scherping van de Europese richtlijn voor het grensoverschrijdend ver voer van chemisch afval. De richt lijn is in ontwerp klaar, maar de ministers hebben er tot nu toe nog geen overeenstemming over kun nen bereiken. De kamer nam giste ren een motie van CDA-woord- voerster Laning-Boersema aan, waarin wordt gepleit voor scherpe re controle op het vervoer van che misch afval. Israël akkoord met nieuwe nederzettingen JERUZALEM Een Israëlische ministeriële commissie is gisteren akkoord gegaan met de vestiging van vijf nieuwe nederzettingen op de bezette westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. Dat is bekend gemaakt door de minister van we tenschap en technologie, Neeman. Twintig andere nederzettingen, waarvoor de regering in principe al toestemming had gegeven, worden dit jaar echter niet gebouwd wegens geldgebrek. Alle vijf goedgekeurde nederzettingen bestaan reeds als le- gercentra en zullen worden omge bouwd tot woonplaatsen voor bur gers. Brazilianen eisen vrije verkiezingen JITENHEER Ongeveer een miljoen mensen hebben gisteren in het centrum van Rio de Ja neiro gedemonstreerd voor directe presidentsver kiezingen. Het was de grootste betoging die ooit in Brazilië is gehouden. Voor zover bekend hebben zich geen ongeregeldhe den voorgedaan. Sinds de militaire staatsgreep van 1964 zijn in Brazilië geen vrije presidentsverkiezin gen meer gehouden. Presi dent Figueiredo, wiens ambtstermijn volgend jaar afloopt, beloofde onlangs „vrije" verkiezingen onder toezicht van de militairen. PHILADELPHIA Wal ter Mondale heeft in de strijd om de Democrati sche presidentskandida tuur opnieuw een over winning behaald op sena tor Gary Hart. Mondale won gisteren met grote overmacht de voorverkie zingen in de staat Penn sylvania. Als de voorspellingen dat Mondale ruim vijftig procent van de stemmen heeft gekre gen uitkomen, heeft hij in Pennsylvania zijn grootste overwinning van deze verkie zingscampagne geboekt. Jesse Jackson heeft het, na zijn come-back in New York, ook in Pennsylvania goed gedaan. Toch verwachten de meeste Democraten dat Mondale nu onbedreigd op de Democrati sche nominatie zal afstevenen. Pennsylvania is de op drie na grootste Amerikaanse staat. Er werden 172 gedelegeerden aangewezen voor de Democra tische conventie in San Fran cisco. Tijdens de campagne in deze industriestaat stonden economie en werkgelegenheid centraal. Het blijft nu enige weken rustig aan het verkie zingsfront. In mei verplaatst de strijd zich via Texas naar het westen van de VS. COMMUNISTEN EN NEO- FASCISTEN VERHINDEREN WETGEVING (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Gaat de Ita liaanse democratie aan haar eigen parlement ten onder? De laatste maan den begint het daar steeds meer op te lijken. De re gering kan het parlement eigenlijk niet missen, geen dag, om samen wetten te maken, nodig voor het be stuur van dit land. Maar het parlement bevindt zich nu in de ernstigste crisis van zijn 36-jarige be staan. Het produceert niets meer; het is volledig geblokkeerd. Premier Craxi spreekt van „zwarte dagen in de geschiedenis van de republiek". Bron van alle parlementaire ellende is het zogenaamde ob- structionisme, waarmee volks vertegenwoordigers verhinde ren dat er besluiten worden genomen. De spelregels in het Italiaanse „praathuis" zijn zo danig, dat je helemaal geen meerderheid hoeft te vormen om de vergadering je wil op te kunnen leggen. Met verfijnde vertragingsacties en sabotage- -technieken is de minderheid in staat de normale besluitvor ming afdoende de grond in te boren. Kwestie van regels wij zigen, zou de nuchtere waar nemer opmerken. Maar zo simpel liggen de zaken niet. Want voor een dergelijke wij ziging is een meerderheid no dig, en deze kan in Italië nu Iedereen aan het woord Het Italiaans parlement be staat uit twee huizen: De Se naat met 315 leden, en de Ka mer van Afgevaardigden, met 630 man. Dit abnormaal hoge aantal volksvertegenwoordi gers vraagt op zichzelf al om moeilijkheden, maar zo heeft de grondwet dat gewild. Over elk wetsontwerp mogen alle 945 mannen en vrouwen het woord voeren, vaak net zolang als ze zelf willen. Tegen de tijd dat de laatste spreker zijn speech heeft afgerond, heeft de actualiteit de nieuwe wet vaak al weer ingehaald. De laatste zeven maanden zijn 251 wetsontwerpen ingediend. Slechts 19 hebben de parle mentaire behandeling over leefd. Premier Craxi (leider van een centrum-linkse rege ring) vaardigde in februari een decreet uit om de automati sche prijscompensatie te ver minderen. Maar dat decreet wordt pas echt wet als het par lement daaraan binnen twee maanden zijn fiat zou geven. Die twee maanden verstrijken komende maandag 16 april. En de sprekerslijst is nog zo lang, dat theoretisch midder nacht 16 april niet gehaald kan worden. Dat betekent dat het decreet vervalt, en elke werknemer dus weer zijn vol ledige automatische prijscom pensatie krijgt uitbetaald, met alle desastreuze gevolgen voor de economie van dien. De regering en haar meerder heid in de Kamer zijn wanho pig, maar het parlementaire proces blijkt niet te versnellen. Werkdag van 20 uur De communistische en neo- -fascistische oppositie-partijen hebben zelfs hun krachten ge bundeld om de sprekerslijst zolang mogelijk te maken, en zoveel mogelijk amendemen ten (3.233 in totaal) in te die nen. Spreektijdbeperking is sinds enkele jaren in principe mogelijk (ingevoerd nadat de radicaal Teodori met 16 uur en 5 minuten een nieuw spreek tijdrecord had gevestigd), maar nu mag iedereen toch nog 45 minuten aan het woord zijn. Alle 250 afgevaardigden van de oppositie zijn op de sprekerslijst gezet. De kamer voorzitter heeft de werkdag van de afgevaardigden intus sen verlengd van 18 naar 20 uur, maar ook dit zal het de creet niet kunnen redden. De vergaderzaal van de Ka mer van Afgevaardigden van de Italiaanse republiek biedt dezer dagen een tafereel „waar we ons diep voor moe ten schamen", zo schrijven de kranten in koor. „We moeten er niet aan denken dat parle mentariërs uit andere EG-lan- den bij ons een kijkje zouden komen nemen. Ze zouden ont steld raken". De Kamer wordt nu nog maar bevolkt door een man of 25, die de krant lezen, slapen of op en neer drentelen, terwijl een ander het woord voert. Dat woord heeft meestal niets meer met het omstreden de creet te maken. Sommige spre kers lezen hardop de krant voor, citeren uitvoerig en langdurig uit de Italiaanse poëzie, of herhalen gewoon hun rede, er is toch niemand die luistert of er iets van merkt. Een communistische afgevaardigde gebruikte haar spreektijd om de leestekens en taalfouten in het decreet op te sommen. Een collega las een oeroud maar irrelevant ar chiefstuk voor. Alles om tijd te rekken en het decreet in de j grond te boren. De show moet =t doorgaan, ondanks de ernstige en herhaalde waarschuwingen van de parlementaire medicus. In de Senaat vorige maand kostte ditzelfde decreet al aan 1 anderhalve volksvertegen- woordiger het leven. Stuurloos De regering heeft voorgesteld de parlementaire spelregels te wijzigen,bijvoorbeeld door de fractie als geheel spreektijd te geven en niet iedere afgevaar digde. Maar de regering is ook door de meerderheid op het hart gedrukt zich met haar eigen zaken te bemoeien. Het parlement stelt zijn eigen reglement op. Een oplossing voor het obstructionisme in het parlement is er dus voorlo pig niet. De meerderheidsfrac ties voelen er niets voor regels te introduceren die later ook tegen henzelf gebruikt kunnen worden. Volgens premier Craxi die zijn belangrijkste be- leidstuk getorpedeerd ziet, staat de regeerbaarheid van Italië op het spel: „Italië wordt stuurloos als de meerderheid door het obstructionisme belet wordt te regeren". 5KOU De Sovjet- ische partijleider, stantin Tsjernenko, :t gisteren nieuwe ver- igingsinspanningen de Sovjet-Unie aange- digd. Op een voltallige snkomst van het cen- 1 comité van de com- ïistische partij zei hij ;ens het officiële pers- ?au Tass: de huidige si- ie eist van ons voort- pnde en uitvoerige in spanningen om de veilig heid van het land te waar borgen en de vreedzame arbeid van de Sovjetbur gers te beschermen. In het deel van zijn toespraak dat over de binnenlandse poli tiek ging,' sprak hij zich uit voor een beteugeling van de bureaucratie. Westerse diplomaten in de Russische hoofdsstad ziojn van mening dat Tsjernenko's uit spraken erop duiden dat dat de jongere, meer hervormings gezinde leden van het Politbu ro, onder wie Michail Gorbats- jov, achter de schermen over voldoende macht beschikken om de politiek van hervormin gen over voldoende macht be schikken om een politiek van hervormingen voort te zetten. De betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sow- jet-Unie zijn op dit moment zo slecht dat de kans klein is dat de onderhandelingen in Genè- ve nog voor de presidentsver kiezingen van november zul len worden hervat. Dat meent Brent Scowcroft, een adviseur van de Amerikaanse regering. Hij bracht president Reagan maandag verslag uit van zijn recente bezoek aan Moskou. „Voor zover ik het me kan herinneren is het psychologi sche en politieke klimaat niet zo slecht geweest als nu", zo zei Scowcroft na zijn onder houd met Reagan. Hij meent dat de anti-Sovjetretoriek die Reagan tot voor kort bezigde, heeft bijgedragen aan de toe nemende spanningen tussen de twee supermogendheden. ÈNTAGON-STUDIE: s Challenger vist „Max" uit ruimte De Sovjet- heeft haar aanvalskracht grootscheeps versterkt macht om waar ook militaire operaties voeren aanzienlijk uitge- Dit schrijft het Ameri- ministerie van defensie rapport Russische mili- macht dat gisteren in is gepubliceerd, het wil aantonen Sovjet-Unie haar bewa- onbeperkt opvoert. voorwoord op het 136 tellende rapport, het van zijn soort sinds 1981, de Amerikaanse mi er van defensie, Caspar dat de verster- de Russische militai- mogelijk wordt ge- ,door een nationaal be- militaire materië- voortdurend beschouwd als hoogste prioriteit". Vol- het Pentagon-rapport de Russische rege- ook de hoogste voorrang gebruik van wetenschap voor militaire „Dit beleid sa- met het gebruik van wes- technologie heeft de wes- voorsprong op kwalita- die de numerieke van de Sovjetunie betreft wapens en man- moet compenseren, aangetast". Het rapport met nadruk dat de Vere- Staten „over militaire moeten beschikken die de Russen ervan zal overtui gen dat de kosten van een daad van agressie groter zijn dan welk nut dan ook". Het rapport wordt in Was hington vergeleken tegen de achtergrond van de sterk om streden defensie-begroting van de Verenigde Staten. Presi dent Reagan heeft het Congres voor defensie voor 1985 een record-begroting van ongeveer 900 miljard gulden voorgelegd. Vergeleken met het budget voor 1984 is de begroting, waarin ook geld is uitgetrok ken voor langlopende pro gramma's, gestegen met 13 procent. In het rapport wordt onder meer gesteld dat van alle Rus sische ruimtevluchten zeven tig procent voor militaire doe len, 20 procent dient zowel mi litaire als burgerljke doelen en slechts 10 procent is bedoeld voor geheel wetenschappelijk werk. Moskou zal waarschijn lijk de komende twee tot drie jaar een permanent ruimtesta tion voor zes tot twaalf en mi litaire doeleinden beschikbaar hebben, meent het Pentagon. Begin of midden jaren negen tig zal volgens het rapport een ruimtestation volgen dat tot honderd man kan herbergen. „Het is duidelijk dat de Sovjets inpassing van hun ruimtesys temen in de andere strijd krachten nastreven om op alle gebied de militaire macht te verzekeren", aldus het Penta gon. Het Pentagon gaf gisteren een foto vrij van een Russisch ruimte vaartuig dat na lancering was neergestort in de Indische Oceaan na een test vorig jaar. Volgens het Pentagon kan het toestel voor voor militaire doeleinden worden gebruikt. In Australië is twee weken geleden een baby geboren uit een eicel die, voordat hij bij de moeder werd ingebracht, enige tijd in vloeibare stikstof bij een tempera tuur van 196 graden Celcius onder nul was bewaard. De baby, een meisje dat de naam Zoe („levensgeschenk") heeft gekregen, werd langs operatieve weg ter wereld gebracht en woog bij de geboorte 5 pond. Een woordvoerder van het Queen Victoria Medical Centre" in Melbourne, waar de baby werd geboren, zei dat Zoe de eerste „diepvriesbaby" ter wereld is. „Okay, we hebben „Max" en halen hem aan boord", riep commandant Robert Crippen van het Amerikaanse ruimte veer Challenger gistermiddag, toen hij met de mechanische arm van het ruimteveer de de fecte kunstmaan Solar Max" uit de ruimte plukte en in het laadruim van de Challenger plaatste. Op de tekening is te zien hoe dat gebeurde. De foto laat de kunstmaan achter in het laadruim van de Challenger zien. Volgens de plannen moet de satelliet, die op 14 februari 1980 werd ge lanceerd en na tien maanden defect raakte, ter plaatse wor den gerepareerd en in de ruim te teruggezet. Als dat niet lukt, neemt de Challenger „Solar Max" morgen mee terug naar aarde. Met deze spectaculaire reparatie in de ruimte wil de NASA aantonen dat het voort aan mogelijk is defecte kunst manen ter plaatse te repareren of op te halen. Er draaien mo menteel verscheidene kostbare satellieten in de ruimte, die hiervoor in aanmerking zouden komen. Op het moment van de berging vlogen de Challenger en de kunstmaan op een hoog te van 490 kilometer boven de Indische Oceaan met een snel heid van zo'n 27.000 kilometer per uur door het heelal.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15