.Geen meer voor met Lisse" Pleidooi voor betaald parkeren in badeentrum Katwijk Hoorzitting kernwapens verdeelt raad eluidsschermen halen ■op van verkeerslawaai B en W-Lisse tegen sanering energiebedrijven Eieren hij galeries EACTIE SASSENHEIM OP BEDRIJFSTERREINEN: Verbod op „abonnementsgeld" Leiderdorps Weekblad ■imglDEN Qounxmt DINSDAG 10 APRIL 1984 PAGINA 7 D-televisie uit oordwijkerhout ORDWIJKERHOUT De Evangelische Iroep zendt vanavond rechtstreeks uit op de •■•isie vanuit De Schelft in Noordwijkerhout. motto van deze ingelaste uitzending, die i in de omroepbladen vermeldt staat, is „EO inroep. Dank u wel". ;e]_ het programma wordt aandacht geschonken [het feit dat de EO op 7 oktober van dit jaar rio; B-status krijgt. Aan het programma zullen jer 1 gasten meewerken, onder wie Gert en fmien, de Floraband uit Rijnsburg een 180 nes en tellend gemengd koor en de Gebroeders de- tuwer. De uitzending is van 19.12 tot 21.15 1 op Nederland 2. Publiek is welkom in De lelit vanaf 19.00 uur. Kaarten kunnen tele- an. jsch worden gereserveerd: 035-852641. KRITIEK OP AANBESTEDING DOORTREKKING MAURITSSINGEL LEIDERDORP De gemeenteraad van Leiderdorp bleek gisteren niet veel problemen te hebben met het dekkingsplan dat de door^ trekking van de Mauritssingel moet financieren. Voorwaarde is wel dat de provincie een bijdrage ineens van één miljoen gulden op tafel legt. Verzet was er alleen van de fractie van D'66. Deze frac tie, die zich niet gebonden voelt aan het raadsbesluit van 1980 om de weg aan te leggen, vond dat met het weggeven van de financië le ruimte in de jaarlijkse begroting een te zware wissel op de toe komst wordt getrokken. Het VVD-raadslid W. Scheffer leverde de nodige kritiek op de wijze van aanbesteding. Hoewel de raad eer der had besloten het werk onderhands aan te besteden meende Scheffer dat door de gewijzigde marktverhoudingen een openbare aanbesteding voordeliger voor de gemeente had kunnen uitvallen. Wethouder A.H. Meerburg was het niet helemaal met Scheffer eens. Hij verwees naar een recent geval in Woubrugge waar een openbare uitbesteding onvoordelig was uitgevallen. Wel deed hij de toezegging in de raadscommissie ruimtelijke ordening nog van ge dachten te wisselen over deze zaak. Banner op de radio NOORDWIJKERHOUT De Noordwijkerhoutse popgroep Banner is vanavond te beluis teren in het programma De Popkrant dat de Vara-radio vanavond uitzendt op Hilver sum 3 tussen acht en negen uur. In de Vara-studio zijn drie nummers van de groep opgenomen en bovendien wordt er een interview gehou den met twee groepsleden. Banner bestaat nu ongeveer drie jaar en speelt eigen En gelstalige popmuziek in de stijl van new wave en rock. De groep wordt vaak vergeleken met Spandau Ballet, Simple Minds en Roxy Music. Titanine-terrein binnenkort schoon LEIDSCHENDAM De eigenaar van de grond van de voormalige verffabriek Titani- ne aan de Oostvlietweg zal de grond nog vóór de zomervakantie schoon aan de ge meente Leidschendam opleveren. De aan koop van de grond waarop 44 woningen zul len worden geboluwd is al in juli 1982 door de gemeenteraad goedgekeurd, echter op voorwaarde dat het terrein schoon zou wor den opgeleverd. Wethouder J. J. van Nie- velt-Volmuller van openbare werken heeft de betrokken raadscommissie gisteren advies gevraagd over het beschikbaar stellen van 1.163.000 gulden voor het bouw- en woon- rijpmaken van het terrein dat gelijktijdig met het reinigen van de grond zou moeten gebeuren. In de raadscommissie werden hiertegen nogal wat bezwaren aangevoerd omdat de grond nog steeds geen eigendom van de gemeente is. lllllllijSSENHEIM Het be- bestuur op het regionaal- jjventerrein Jagtlust economisch onderzoek ||j ift net als het in het on- Duin- en Bollenstreek dat Trzoek genoemde terrein in opdracht van het Sa- Lisse van de provincie menwerkings Orgaan Bol- 11# p regionale functie toe- lenstreek, de Kamer van wezen gekregen. Er Koophandel en de provin- U|rdt weliswaar overleg cie is gedaan, pleit tussen Lisse en De raadscommissie voor eco- 1Bsenheim voor de uitgif- nomische zaken besprak de - van de grond, maar ksenheim is al klaar, fj It terrein Jagtlust is uit- E te-klaar en de tijd ieid 0p ruimtelijk-economisch 11^ ingt, want anders maakt gebied steunt. Een punt van III gemeente grote rente- kritiek is er wel: de suggesties IE rliezen. Er is dus geen en aanbevelingen die in het meer voor een „zorg- raPPor,,l "orden gedaan zijn Hine afstemminv t„l Plet al emaa het gevol« van Geconstateerd werd dat het rapport alle waardering ver dient en het Sassenheimse be- Idige afstemming tus- K i Lisse en Sassenheim". het onderzoek, maar soms ook van discussies erover. Volgens >se moet gewoon de uit- Sassenheim zouden alleen die 'te inhouden tot het Sas- suggesties moeten worden overgenomen, die rechtstreeks een gevolg zijn van het onder zoek. „Nu lopen we het gevaar dat die ondersneeuwen". Iets anders bevreemdend vinden B E« ïheimse terrein vol is. >rt maar krachtig is dit limn concept-reactie van het ssenheimse gemeente en W het feit dat de aanwezig heid van de spoorlijn Haar lem-Leiden als sterk punt voor de streek wordt genoemd, ter wijl geen enkele gemeente een station aan die lijn heeft. Be pleit wordt ook dat de nood zaak van een station in Sas senheim voor een goed vesti gingsklimaat voor bedrijven, sterker in het rapport wordt duidelijk gemaakt naar de pro vincie toe. Overigens menen B en W dat het met het verlies van de bol lenteelt voor deze streek wel los zal lopen, omdat de groot handel hier gevestigd is en de daarvoor gespecialiseerde ken nis nauw samenhangt met de produktie van bollen. Men denkt daarbij aan het pro grammeren van bollen: het op de juiste temperatuur houden ervan tot ze geschikt zijn voor de consument. Bovendien ligt de Bollenstreek zeer dicht bij Schiphol. Wat betreft het bedrijventer rein stellen B en W dat de pro vincie het streven van Sassen heim naar een regionaal ter rein met kleinschalige kanto ren, uitdrukkelijk zou moeten steunen. Het CDA-raadslid A.M. Mazee opperde niet te bars te zijn in die formulering omdat dat psychologisch wel eens verkeerd zou kunnen aankomen en daarom een ave rechts effect zou kunnen krij gen. De raadsleden konden zich wel helemaal vinden in de formulering van het college dat de provincie een taakver deling tussen Leiden (grotere industriële bedrijven en kan toren) en de Duin- en Bollen streek (kleinere industrie, dis tributie- en handelsbedrijven) zou moeten nastreven. Tot slot merkte de heer Mazee, gesteund door de heer J.P. van Dorssen (VVD) en mevrouw J. Roos (PS), nog op dat de in het rapport voorgestelde verlaging van de energietarieven voor de grootverbruikers niet ten koste mag gaan van een prijs verhoging voor de gewone huishoudens. IET IEDEREEN TEVREDEN nt -I- XDERDORP De ge- idsschermen langs de sweg A4 in Leiderdorp zo goed als geplaatst, een aantal verbindin- en de vluchtdeuren staat de langgerekte luidswal overeind. Ie- een is het er over eens daarmee de geluidso- jJrlast van de weg voor jerpwonenden is vermin- d, maar een aantal insen valt het uiteinde- ;e resultaat nogal tegen. i ben zelf erg tevreden over t resultaat", stelt mevrouw Nijs-Kühler, die in de Lei- "dorpse Marijkestraat ranjewijk) op 30 meter van de rijksweg woont. Mevrouw Nijs is de stuwende kracht achter het actiecomité rijks weg A4 Leiderdorp, dat na ze ven jaar aandringen de bouw van de "geluidswal wist te be werkstelligen. „De top van de herrie is er af. Het was 68 de cibel aan mijn kant, de ge luidswal haalt daar 12 decibel af met als resultaat dat je ei genlijk alleen nog de vracht wagens en de motoren boven het verkeersgeluid uit hoort, maar dat geluid is ook al weer gedempt. Ik heb veel goede re acties gehad, van mensen bij voorbeeld die zeggen dat ze 's nachts eindelijk weer met open raam kunnen slapen". Mevrouw Nijs weet niettemin dat een aantal mensen het re sultaat nogal tegen vindt val len. „Sommigen zijn nooit te vreden. Ze wennen aan het gedempte geluid en willen dan een nog beter resultaat. Maar je kan onmogelijk verlangen dat je niets meer van verkeer hoort als je vlak bij een snel weg woont. Ik vind dat de ge luidsoverlast tot een aanvaard baar niveau is teruggebracht. Ik ben ook erg blij voor de be woners van de B.G. Cortslaan, die 76 decibel moesten verdra gen, hetgeen dan nu is terug gebracht tot 64 decibel. Met dubbele beglazing kan daar straks een nog beter resultaat worden bereikt", aldus me vrouw Nijs. Als de schermen er definitief staan, zal de gemeente nieuwe geluidsmetingen verrichten om na te gaan hoeveel de situ atie precies is verbeterd. Beeldende kunst in Keukenhof De Keukenhof en Tuincentrum Westergeest exposeren tot en met 29 juni beelden van het Amsterdams Beeldhouwers Kollek- tief (ABK), dat wordt gevormd door Carine van Steen, Martha Merjenbrugh en Jan Pluymakers. Kenmerkend voor deze beel den is dat ze niet te groot of te zwaar zijn en voor velen betaal baar. Het gaat om zowel figuratieve als abstracte beelden, uitge voerd in natuursteenmortel, een weerbestendig materiaal is dat door inwerking van de natuur mooier wordt. Op de foto: Een beeld van Carine van Steen. KATWIJK Nu duide lijk is gebleken dat het nieuwe badeentrum ook buiten het seizoen een re gionale functie heeft, moet de gemeente komen met een eigen parkeerbe leid. Met deze woorden verdedigde korpschef P.B.N. de Jong gister avond in de commissie voor Algemeen Bestuurlij ke Zaken een voorstel om binnen de centrumring betaald parkeren in te voeren. Een tot nog toe onbekend fenomeen in Katwijk waaraan volgens een gemeentelijke werk groep gezien de nog steeds toenemende verkeers chaos niet meer kan wor den ontkomen. De parkeerdruk is in het centrum door een aantal om standigheden enorm toege nomen. Zo heeft de komst van publiekstrekkers als de Hema en Blokker de regio winkelfunctie vergroot en worden er daarnaast nogal wat parkeerplaatsen opgeof ferd aan festiviteiten zoals bijvoorbeeld de toeristen- markt. Het beperken van de parkeerduur binnen het cen trum door het instellen van een blauwe zone is de afgelo pen periode niet effectief ge bleken. De politie kan niet instaan voor een optimale controle terwijl het schijven- systeem vaak leidt tot een langere parkeertijd dan is toegestaan. Een gemeentelijke werk groep is nu tot de conclusie gekomen dat betaald parke ren door het plaatsen van parkeermeters en -automa ten wel kan leiden tot een kortere parkeerduur, niet al leen vanwege het „psycholo gische effect" maar ook om' dat een betere politiecontrole mogelijk wordt. De straten die in eerste instantie in aan merking komen voor het be taald parkeren zijn de Prin- cestraat, de Badstraat, het Andreasplein en het heringe richte deel van de Voor straat. Later kunnen even tueel andere straten volgen. Uit een eerste exploitatie-op zet blijkt dat, ook na het aan trekken van een extra poli- tie-agent om de controle werkzaamheden op te van gen, een gunstig resultaat van 65.000 gulden per jaar tot de mogelijkheden kan be horen. Met alleen de tegenstem van het RPF-raadslid J. H. ten Hove die vond dat pas over deze zaak kon worden belist wanneer de parkeergarage gerealiseerd zou zijn, ging de commissie met het voorstel akkoord. Besloten werd ver der ook over te gaan tot het autovrijmaken van het her ingerichte deel van de Voor straat en de Badstraat op de zaterdag. Dit zal dan gebeu ren van tien tot zes uur. 2IDERDORP Het liderdorps Weekblad ag geen jaarlijks bijdra- van 10 gulden vragen in de lezers van dit huis n huis blad. Het college n burgemeester en wet- mders van Leiderdorp left uitgever Verhagen Rijnsburg in een brief verstaan gegeven dat zich aan een verboden indeling schuldig maakt. groepscommandant m de rijkspolitie is ge- aagd zonodig handelend te treden. avond in de gemeenteraads vergadering mee op vragen van het VVD-raadslid J. de Waard. De Waard had het college er op attent gemaakt dat het Leiderdorps Week blad zich schuldig maakt aan overtreding van de Algeme ne Plaatselijke Verordening, die een inzameling zonder burgemeester toestemming verbiedt. Het *j j-aadgijd gebleken deelde van der Have gister- dat sommige Leiderdorpers denken dat de vrijwillige bij drage van 10 gulden die wordt gevraagd in feite abonnementsgeld is en dat bij niet betaling het blad niet meer wordt bezorgd. Naar verluidt betaalde bijna de helft van de Leiderdorpse gezinnen. De Waard deed het college nog de suggestie de rubriek „Gemeente aan Huis", waarvoor jaarlijks een bedrag van circa 40.000 gul den wordt betaald in het nieuwe weekblad Groot Lei derdorp onder te brengen wanneer de uitgever weiger achtig zou blijken te zijn. De burgemeester verklaarde de indruk te hebben dat de in ning van de vrijwillige bij drage inmiddels al is ge staakt. LEIDERDORP Komt er wel of geen hoorzitting over de kernwapenproblematiek in Leiderdorp. Dat is de vraag waar mee bestuurlijk Leiderdorp worstelt naar aanleiding van de dis cussie die gisteravond in de gemeenteraad werd gehouden. On danks een in meerderheid aangenomen voorstel van de fracties van D'66, PvdA en PPR om in de actieweek rond de kernwa pens van 7 tot 12 mei een ho< kansen daarvoor zeer gering. Pogingen van de progressieve fracties in het recente verleden de raad tot een uitsprak over de kernwapenproblematiek te bewe gen, leden schipbreuk op de onwil van de VVD en een deel van de CDA-fractie. De CDA«fractie bleek gisteravond op één lijn te zitten. De fractievoorzitter van het CDA J. den Boeft toonde zich een voorstander van een hoorzitting, maar hij verbond daaraan wel de voorwaarde dat de gehele raad, dus inclusief de VVD-fractie, mee Zou doen. De VVD bleef echter bij monde van fractievoorzitter mevrouw C. Huigen-van Boven consequent in haar afwijzing van een dergelijke bijeenkomst. Mevrouw Huigen stelde dat een discussie over kernwapens niet in de gemeente raad thuis hoort. Zij vond dit meer een taak voor de afdelingsbe sturen van de plaatselijke politieke partijen. Zij nodigde de PPR uit een dergelijke bijeenkomst te organiseren. PPR-raadslid Hein van der Zande, die het initiatief had genomen een brief aan het college te schrijven, ging hier niet op in. Hij bleef vast houden aan een hoorzitting na overleg met de fracties van de gemeenteraad. De formulering van de motie dat alle raadsfrac ties daaraan moeten meewerken zal hem waarschijnlijk opbre ken. De motie verkreeg wel de meerderheid, 11 voor 7 tegen, maar zal vermoedelijk niet tot uitvoering worden gebracht. Bij de stemming verklaarde Den Boeft nog eens uitdrukkelijk, dat zijn fractie pas zal deelnemen als ook de VVD daarmee instemt De stemming liet daarover geen twijfel bestaan. REACTIE OP REGIONAAL- ECONOMISCH ONDERZOEK: LISSE B en W van Lisse hebben zich in een reactie op het regionaal-economisch onderzoek Duin- en Bollenstreek felle te genstanders getoond van een eventuele sanering van de energie- distributiebedrijven. In het rapport wordt gesteld dat de hoge energietarieven voor de land- en tuinbouw een oorzaak zijn van de distributiestructuur. „De HLS kent ten opzichte van de ande re leveranciers een lage tariefstelling. Ook lager dan die van het energiebedrijf Rijnland, waarvan de HLS afnemers is", aldus B en W van Lisse. De gemeenteraad bespreekt morgenavond deze reactie op het onderzoek. In de concept-reactie op het onderzoek stellen B en W ook, net als veel collega-gemeenten, dat het onderzoek goed is maar wei nig nieuws bevat. Ook een discussiepunt voor het Lisses college is de vraag of men bij actiepunten en beleidsaanbevelingen moet kijken naar het eigen, gemeentelijke of naar het regionaal be lang. Van regionaal belang vindt het college het feit dat de Bol lenstreek zich duidelijker moet profileren in bijvoorbeeld de richting van Schiphol. De ligging ten opzichte van elkaar is een sterk punt. Met betrekking tot de bollenteelt en handel meldt het college dat de samenstellers van het rapport zien gebeuren dat de bollenhandel op den duur uit de streek zal verdwijnen als wordt doorgegaan met de uitholling. Indien daarvan inderdaad sprake zou zijn, heeft dit (aldus Lisse) ook gevolgen voor de daaraan gekoppelde dienstverlening. Lisse onderschrijft de stel ling dat bollenvreemde aktiviteiten kunnen worden aangetrok ken, maar meent dat dit niet ten koste mag gaan van het bolle- nareaal. B en W menen ook dat Keukenhof best wat meer aandacht had kunnen krijgen in het onderzoek. In het rapport wordt een per manente siertuin aan de Keukenhof gekoppeld. Een haalbaar heidsverkenning naar de mogelijkheid van ontwikkeling van een permanente tentoonstelling wordt aanbevolen en door Lisse ondersteund. Met betrekking tot de bedrijfsgebouwen en terrei nen stelt men vast dat de streek een goede concurrentiepositie inneemt ten opzichte van nabij gelegen regio's. Lisse zal, om die positie te behouden, een actief beleid voeren om bedrijven naar het dorp te trekken. Het college heeft ook wat beleidsaanbevelingen uit het rapport toegespitst op Lisse. Zo zal men op alle mogelijke manieren trachten de provincies Noord- en Zuid-Holland te bewegen tot een spoedige aanleg van de S2/SW20; in overleg te treden met de VVV over de verdere uitbouw en de streekpromotie; de aan beveling voor de vestiging van een NS-station in Sassenheim steunen net als een nieuw onderzoek voor Voorhout zal op dit gebied, en een gerichtere steun geven aan het Museum voor de Bloembollenstreek. WARMOND De Warmond- se galeries staan in de maand april met het naderen van Pa sen traditioneel in het teken van eieren. Het Oude Raad huis aan de Dorpsstraat 36 in Warmond en buurvrouw Ga lerie de Pomp aan de Dorps straat 38 staan letterlijk bol van de versierde eieren en an dere kunstuitingen die met Pasen samenhangen. Tot en met 26 april kan men terecht. Zeven kunstenaars gebruiken even zovele technieken bij de expositie in het Oude Raad huis. Margreet Beemsterboer gebruikt aquarel en plakkaat verf voor eieren, die boven dien plaats bieden aan opge rolde briefjes met bijvoorbeeld wensjes en versjes. Toos Dietz versiert eieren met knipsel- werk. Tinie Klaarbergen deco reert eieren met stro en kraal tjes. Bovendien hebben haar eieren deurtjes. Winny Otte uit Voorhout gebruikt eieren van hout en marmer, waar ze dieren en bloemen op schil dert. Rina Strijker beschildert de binnenkant van het ei en het ei vlies. Verder beplakt ze eie ren met biezenmerg en gra veert ze opengeboorde eieren. Wieke Vree heeft veel belang stelling voor folklore, hetgeen ook terug te vinden is in haar met plakaatverf beschilderde eieren. Joke Zierikzee uit Lei derdorp werkt nauw samen met haar ouders. Haar vader vervaardigde de mal en maak te de eieren met gietklei, haar moeder zorgt voor de juiste be werking in de oven en Joke zet de kroon op het werk met fraai glazuur- en schilderwerk. Het Oude Raadhuis staat op woensdag, donderdag, zondag en Tweede Paasdag van 14 tot 16 uur open, op dinsdag van 19 tot 21 uur en op zaterdag van 11 tot 16 uur. Pomp De „Paassfeer rond de Pomp" wordt getroffen door acht ex posanten en kinderen met paastekeningen. Het gaat niet alleen om versierde eieren, ook al zijn die hier royaal ver- Een beschilderd ei van Wieke Vree. tegenwoordigd, zowel uitge blazen als in was, maar verder om brooddeegfiguren in de vorm van hazen, kippen en hanen en collages van veren. Heieen Kerdijk, Jim Edwards, Guusje van Vliet, Lenie van der Veld, Tonny van Egmond, Debbie Joosten, Miep LeKan- ne Deprez en Annelies de Niet. In de Pomp kan men op woensdag van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur terecht, op donderdag, zaterdag en zondag van 14 tot 16 uur, ook op Eer ste en Tweede Paasdag. SOMBER TOEKOMSTBEELD VOOR NOORDWIJKERHOUT NOORDWIJKERHOUT „De meerjarenbegroting geeft voor 1985 al een uiterst somber beeld.' Wethouder Heemskerk van Noordwijkerhout deed deze uitspraak gisteravond in de raads commissie financiën en hij doelde hiermee op de zes ton schuld die de gemeente bij een ongewijzigd beleid in 1985 voorgescho teld zal krijgen. Een groot deel van dit tekort wordt veroorzaakt door de nieuwe bezuinigingen van het rijk op de uitkeringen aan de gemeentes. Voor bijna 90 procent van haar inkomsten is Noordwijkerhout van deze uitkeringen afhankelijk en voor 1985 betekent dit in elk geval al een teg9nvaller van drie ton (tot 1987 oplopend tot zeven ton per jaar). De rest van het tekort komt op rekening van onder anderen de verontreinigingshef fing voor de Tespellaan die de gemeente onlangs onverwachts kreeg voorgeschoteld 50.000,-). En omdat er in de toekomst minder leerlingen de scholen zullen bezoeken zal ook 30.000,- in 1985 in de gemeentelijke kas binnenvloeien, (in 1987 56.000.- minder). B en W stellen voor om deze tegenvallers op te vangen door zelf minder te gaan uitgeven. Het voorzieningenniveau in de gemeente gaat dus omlaag. In dat geval kan de toch al aange taste koopkracht van de burger gespaard worden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7