Terms of endearment": Grote winnaar Oscar-racé Willem Sandberg: museumpionier van mondiaal gewicht Als u altijd al een verzilverde Sola cossettel wilde hebben, kunt u die 't beste nu kopen Shirley MacLaine eindelijk bekroond Uitvaart in alle stilte VROOMS DREESMANN KUNST Eewiöe Gomant DINSDAG 10 APRIL I984PAGINjgï HOLLYWOOD/DEN HAAG „Terms of en dearment" is de grote winnaar geworden in de race om de Oscars, de jaarlijkse Amerikaanse filmprijzen. De film - die deze week in ons land gaat draaien - had in het totaal elf Oscarnominaties en kreeg zo goed als alle „grote" Oscars: Beste film, beste regie, beste vrouwe lijke hoofdrol, beste man lijke bijrol en beste scena riobewerking. Grote ver liezers waren „Yentl" (één Oscar voor de muziek van Michel Legrand en daar zullen de feministen in Hollywood het moeilijk mee hebben die Streisand toch al zien als slachtoffer van het „manlijk chauvi nisme") èn de Britten die vooral in „The dresser" (via het topacteerwerk van Tom Courtenay en Albert Finney) en „Edu cating Rita" (Julie Walters en Michael Caine) kandi daten hadden. Vandaar dat een Britse commenta tor vanmorgen vroeg op BBC 2 kon zeggen: „Do I smell a rat?" Dat betekent eindelijk een Os car voor Shirley MacLaine, die haar lange filmcarrière nog nooit dat spuuglelijke beeldje, dat sinds 1927 uitgereikt wordt door de Amerikaanse Acade my for Motion Pictures, in de wacht had gesleept. Haar naam had al drie maal op de officiële nominaties gestaan: Voor „Some came running" (1958), „The apartment" (1960), „Irma la Douce" (1963) en ..Turning point" (1977). Er voor het gemak van uitgaande dat je acteursprestaties inder daad in kwaliteit kan vergelij ken als - zeg maar - waspoe- der, is die bekroning voor Shirley MacLaine terecht. Heel lang in haar carrière (film, show en sinds een aantal jaren ook schrijfster) heeft ze geroepen dat Hollywood geen behoorlijke rollen voor vrou wen meer te bieden had. De laatste twee jaren is dat veran derd (met een actrice als Me ryl Streep) en Shirley MacLai ne kreeg met haar rol als wat verbitterde weduwe in een moeilijke relatie met haar dochter in „Terms of Endear ment" eindelijk wat ze ver diende. Een rol waarin de Hol- lywoodse „glamour" niet meer telt, waarin ze gedurende de film steeds meer make-up van haar gezicht kon vegen om eindelijk te worden wat ze is: een vrouw van rond de vijftig - dat wordt ze zelf op 24 april a.s. - met een figuur dat haar niet meer zo soepel zit en de emoties van een echt mens. Tranentrekker „Terms of Endearment" is door een aantal critici al afge daan als een „weepie" (een huiler), een „tearjerker" (tra nentrekker) en een „three handkerchief-picture" (een film voor drie zakdoeken). Het is een feit dat je de film niet zonder droge ogen doorkomt, maar de echte tranentrekkers creëren meestal iets oneindig zieligs rond hun'hoofdfiguren en dat heeft „Terms of endae- rament" absoluut niet. Een film vol mensen waarmee je blij mag zijn, van wie je de zwaktes begrijpt en die com pleet worden neergezet. Dat is vooral een verdienste van re gisseur James L.Brooks, die ~.ot ziin speelfilmdebuut drie min of meer persoonlijke Oscars haalde: Beste film (en dat geldt de totaalprestatie), beste regie en beste scenario naar een ander medium. Hij baseerde de film namelijk op een boek van Larry McMurt- ry, waraan hij zeer eigen din gen toevoegde. De rol van Jack Nicholson - een ex-astro naut, die de lauweren van zijn ruimtevaartverleden rijkelijk met alcohol besproeit - komt in het boek bijvoorbeeld niet voor. Emoties Nicholson is - met zijn Oscar voor deze bijrol en een eerdere Oscar voor de hoofdrol in „One flew over the cuckoo's nest" - een van de weinigen in Hollywood die ooit in twee ca tegorieën winst hebben ge haald. Vóór hem waren dat al leen Jack Lemmon en Robert de Niro. En wat Nicholson doet in „Terms of endear ment" is perfect: Hij maakt van een rol met eigenlijk bar weinig tekst een uiterst be langrijke spil in de film. Regis seur Brooks over zijn film: „Ik had nooit in de verste verten kunnen denken dat „Terms of endearment" zo'n succes zou hebben. Ik denk dat het komt omdat die emoties voor ieder een zo dicht bij huis liggen, dat het een film is die niet over sociale of wereldproblemen gaat, maar over mensen". Brooks had er trouwens al een stevige carrière in televisie op zitten. Hij was o.a. als schrijver en producer verantwoordelijk voor de Mary Tyler Moore-se ries en voor afleveringen van „Taxi". Duvall: geen ster Robert Duvall is voor Neder land met zijn Oscar voor de beste mannelijke hoofdrol als aan lager wal geraakte coun try and western-zanger in „Tender mercies" eigenlijk een „outsider". De film draait hier nog niet en Duvall is bui ten het witte doek ook nauwe lijks een spectaculair acteur die zijn sterrenstatus wijd pleegt uit te dragen. Maar hij is een zeer markant acteur die steeds volkomen anders kan zijn (van „The godfather" tot „Apocalyps now") en die als een van de weinige Ameri kaanse filmspelers niet bij voorbaat met scenario's zit te hannessen om ze maar vooral gunstiger voor hemzelf te ma ken. Een ziekte waaraan de meeste sterren toch wel lijden. Duvall was trouwens al vier keer eerder vruchteloos voor een Oscar als beste acteur en twee keer voor een Oscar voor de beste bijrol voorgedragen. In „Tender mercies" "vindt hij vanuit de verloedering een nieuw gezin en een nieuw le ven. Horton Foote kreeg voor dit verhaal de Oscar voor het beste oorspronkelijke scenario. Bergman: 4 Oscars Opvallend is trouwens dat Ingmar Bergmans „Fanny en Alexander" het voor een niet- Amerikaanse film zeer grote aantal van vier Oscars in de wacht sleepte. Voor beste bui tenlandse film, beste camera werk (Sven Nykvist), beste aankleding en beste costuum- ontwerp. Al zijn die laatste commercieel te verwaarlozen Oscars. Want de Oscars blijven een zaak die commercieel uit gebuit pleegt te worden door de filmproducenten. De recht streekse tv-presentatie in Hol lywood - vanmorgen Neder landse tijd - van de 56ste uit reiking onder gastheerschap van Johnny Carson had 500 miljoen kijkers en de verdere vertoningen in de diverse Eu ropese landen deze week doen daar nog tientallen miljoenen bij. Een superverrassende zaak zijn die Oscars in feite niet. Je kan uit de diverse toekennin gen een aantal vuistregels dis tilleren: De Academy fot Mo tion Pictures luistert goed wat de critici in New York (Gol den Globes) eerder hebben ge zegd („Terms of endearment" kreeg daar zes prijzen), kiest eerder een prestige-object dan een superpopulaire film, geeft veteranen eerder prijzen dan nieuwkomers, en probeert de prijzenschat zo breed mogelijk te spreiden. Dat is wat „Terms of endearment" betreft dus niet gelukt. De film gaat met vijf Oscars over enkele dagen triomfantelijk de Nederlandse bioscopen in. BERT JANSMA j Volledige Oscar-lijst S Film: „Terms of endear- ment". E Acteur: Robert Duvall, E „Tender mercies" E Actrice: Shirley MacLaine, E „Terms of endearment" 5 Mannelijke bijrol: Jack Ni- cholson, „Terms fo ende- arment" Vrouwelijke bijrol: Linda S Hunt, „The year of living E dangerously" E Regisseur: James E L.Brooks, „Terms of ende- E arment" E Buitenlandse film: „Fanny en Alexander" (Zweden) Oorspronkelijke song: „Flashdance, what a feel- pet ing" Oorspronkelijk scenario: Horton Foote, „Tender mercies" Scenariobewerking: James L.Brooks, „Terms of ende arment" Camerawerk: Sven Nyk vist, „Fanny en Alexan der" Oorspronkelijke sound track: Bill Conti, „The right stuff" Soundtrack-bewerking: Michel Legrand en Alan en Marilyn Bergman, „Yentl" Aankleding: "Fanny en Alexander Documentaire: „He makes me feel like dancing" Korte documentaire: „Fla menco at 5.15" Montage: „The right stuff" Korte animatiefilm: „Sun dae in New York" Korte speelfilm: „Boys and girls" Geluid: „The right stuff" Geluidseffecten: „The right stuff" De grote winnaars opgetogen bij elkaar: Regisseur James L.Brooks, Shirley MacLaine en Jack Nicholson voor „Terms of endearment". Nederland zesde bij EK badminton PRESTONDe Nederland se badmintonploeg is bij het Europees kampioenschap in de Engelse plaats Preston zesde geworden. Nederland verloor in de strijd om de vijfde plaats van de Sovjet-Unie met 2-3. De winstpartijen van Oranje kwamen op naam van van de dubbels Uun Santosa/Bas van Barnau Sijthof en Eline Coe- ne/Marjan Ridder. De gedetailleerde uitslagen zijn: Anatoli Skripko - Lex Coene 15-18, 15-10, 15-3, Tatja- na Litvinenko - Eline Coene 12-10, 3-11, 11-6, Uun Santosa- /Bas van Barnau Sijthoff - Skripko/Vitali Sjmakov 17-15, 15-12, Eline Coene/Marjan Ridder - Svetlana Beljasova- /Ludmilla Okoeneva 15-11, 15-4,Sjmakov/Beljasova - Rob en Marjan Ridder 15-10, 15-8. «SS: five OEPIE LEEST ft DE KRANT. DAT VINDT HIJ INTERESSANT. f*1 DAGELIJKS: HET NIEUWS EN DE e ACHTERGROND INFORMATIE r EN n SOMS OOK WEL fc, DE SENSATIE. AMSTERDAM Op maan dagmorgen 14 juni 1982 be steeg ik met fotograaf Brand Overeem de trappen naar de bovenetage van Sandbergs A.msterdamse flat. We heb ben een afspraak voor een gésprek over zijn leven en werken naar aanleiding van een die maand te openen, overzichttentoonstelling van zijn activiteiten als museum directeur en typograaf. De expositie zal worden inge richt in expositiegebouw De Zonnehof in Amersfoort, de stad waar hij 24 oktober 1897 geboren werd, 25 jaar nadat de schilder Piet Mondriaan er het licht aanschouwde dat in het leven van beide man nen zo'n eminente rol zou spelen. Het is niet de enige reden waarom Sandberg zich verheugt over de expositie in juist deze stad. Nog belangrij ker vindt hij het, dat ze plaats vindt in een van de mooiste expositieruimten die ons land rijk is, een schep ping van zijn oude. vriend Gerrit Rietveld, voor wiens werk hij minstens zoveel be wondering koestert als voor het schildersoeuvre van zijn stadsgenoot Piet Mondriaan. Nadat Sandberg dit had ge- zien in 1922 in Parijs gaf hij zijn eigen kunstenaarsambi ties definitief op. Hij besluit zich op een andere manier verdienstelijk te maken voor het kunstleven. Voorbeeldig Sandberg verhief tijdens zijn directeursschap, van 1945 tot 1963, het Stedelijk Museum tot een voorbeeldig en leven dig centrum voor moderne 1 beeldende kunst, nationaal zowel als internationaal. Met zijn voortvarende expositie- beleid maakte hij Nederland vertrouwd met de werken van Kandinsky, Picasso, Ma tisse, Bissiere, Chagall, Mon driaan, Malevitch, de Cobra- schilders en vele, vele ande ren. Hij confronteerde het naoorlogse Nederland met die moderne beeldende kunst waarmee het gedurende de oorlogsjaren geen kennis had kunnen maken. Dat zag" Sandberg als zijn eerste en meest belangrijke taak toen hij in 1945 het roer overnam van zijn voorganger Roëll. Dit streven resulteerde in een inmiddels legendarische tèntoonstellingsreeks, waar van Cobra, Bewogen Bewe ging en Dylaby-Dynamisch Labyrint de meest tot de ver beelding sprekende en tevens meest controversiële zouden gaan behoren. Gedecideerd en doelbewust doorbrak Sandberg bestaande conven ties en opende hij de weg tot modern museumbeleid, dat van invloed zou zijn op de in richting en activiteiten van alle expositie-centra voor de moderne kunst over de hele wereld. Zijn ideeën daarover, al neergelegd in een artikel in het Franse tijdschrift „Art d'aujourd'hui" van oktober 1950, hadden aan het eind van de jaren zestig nog zo weinig aan actualiteit inge boet, dat hij werd uitgeno digd zitting te nemen in die jury, die een keuze moest maken uit de 680 ontwerp- inzendingen voor het Centre Pompidou in Parijs, samen met Jean Prouvé, Philip Johnson en Niemeyer. Geruchtmakend Een van de eerste gerucht makende daden van mu seumdirecteur Willem Sand berg was het laten inschilde- ren van de gele en rode steentjes waaruit de muren van het Stedelijk Museum opgetrokken waren. De toen malige burgemeester van de hoofdstad, De Vlugt, was aanvankelijk van mening dat Sandberg daarmee het mees terwerk van bouwmeester Weisman had vernield, maar keerde later op die beschuldi ging terug toen Sandberg aantoonde dat het om afwas- bare verf ging. Sandberg was een besliste museumdirec teur, maar daarnaast een groot tacticus, die met enor- AMSTERDAM Willem Sandberg, oud-directeur van het Stedelijk Museum in Amsterdam is zondag in zijn woonplaats Amsterdam op 86-jarige leeftijd overleden. Jhr. W.J.H.B. Sandberg, zoals hij officieel heette, studeerde aanvankelijk psychologie in Wenen en Utrecht. In 1928 begon hij zijn loop baan als typograaf. Hij heeft echter vooral bekendheid ver worven als directeur van het „Stedelijk" in Amsterdam, waaraan hij van 1938 tot 1963 verbonden was, eerst als con servator en en vanaf 1945 als directeur. Onder zijn leiding werd het „Stedelijk" een plaats waar nieuwe bewegingen in de beeldende kunst zich in ruime mate konden manifesteren, zoals de COBRA. Willem Sandberg kreeg een groot aantal Nederlandse en bui tenlandse onderscheidingen en eredoctoraten. In 1975 werd hem de Erasmusprijs toegekend. De uitvaart van Sandberg zal in overeenstemming met diens wens in alle stilte geschieden. me behendigheid zijn belang rijkste ideeën wist te verwe zenlijken. Een groot krediet bij het be stuurlijk Amsterdam van na de bevrijding had Sandberg verworven door zijn voor aanstaande rol in het kunste naarsverzet. Met zijn vrien den Arondeus, Willem Brou wer, Koen Limpberg en Ger rit van der Veen was hij on dermeer betrokken bij de roemruchte aanslag op het bevolkingsregister, op 27 maart 1943. Tijdens zijn on derduikperiode werkte Sand berg aan een serie publika- ties, waarin hij een reeks ty pografische experimenten toepaste die evenmin nalie ten grote invloed uit te oefe- Jhr. W.J.H.B. Sandberg. nen op de affichering van de moderne expositie-centra in ons land en daar buiten. Tot tweemaal toe ontving hij de Typografie-prijs van de stad Amsterdam. In 1975 stelde een Amerikaanse kunstver zamelaar de Willem Sand- berg-prijs in. Een belangrijke rol speelde Sandberg ook in de reorganisatie van het ge organiseerde kunstleven, een rol die hem op veel weer standen van de langgevestig- de hoofdstedelijke kunste naarsverenigingen kwam te staan. Van 1947 tot 1951 was hij voorzitter van de Neder landse Federatie van Be roepsverenigingen van Kunstenaars. Een paar dagen nadat ik hem de uitgetikte versie van ons gesprek ter correctie had toe gezonden, kreeg ik een brief je van hem, waarin hij ver telde dat hij tijdens zijn be zoek aan de Dokumenta in Kassei was gevallen en dat die val hem veel last bezorg de. De tot dan toe nog op merkelijk vitale en gezonde Sandberg ging vanaf dat mo ment zienderogen achteruit. De laatste maanden van zijn leven moet hij volgens inge wijden zelfs geen schim meer zijn geweest van de kleine, kwieke en doortastende man die door de internationale museumwereld werd bewon derd en bij zijn leven al een legende werd. Dit jaar neemt Eddy de Wil de, tegen wiens komst hij als directeur van het Stedelijk Sandberg zich indertijd ern stig had verzet, afscheid van het Stedelijk, dat het Stede lijk van Sandberg is geble ven. Een sterke opvolger die dat imago kan doen verva gen, zo hij daartoe al de be hoefte zou hebben. Sandberg is niet meer. Maar zijn Stedelijk boekte record op record-bezoek. De ruimte daartoe werd door hem ge creëerd. GODERT VAN COLMJO# 9-Persoons, 105-delig 9 tafelvorken 9 tafellepels 9 tafelmessen 9 dessertvorken 9 dessertlepels 9 dessertmessen 1 soeplepel 2 sauslepels 2 groentelepels 1 aardappellepel 9 taart vorkjes 9 likeurlepels 9 theelepels 9 longdrinklepels 1 suikerschepje 2 vleesvorkjes 1 botermesje 1 saladecouvert 1 gebakschep 1 kaasschaaf 1 jamlepel Adviesprijs 4353. Onze prijs nü Sola cassette Sola staat garant voor couverts van uitzonder lijke kwaliteit. Neem de cassette Haagsch Lotje, paradepaardje van de Sola kollektie. Oogstre lend uitgevoerd, tijdloos van karakter, rijk aan allure. En, met levenslange garantie! Voor deze exclusief vormgegeven cassette rekent Vroom Dreesmann u tijdelijk de laagste prijs Deze cassette is uitgevoerd in zogeheten Society pleet, zwaar verzilverd edelstaat van gegaran deerd roestvrije kwaliteit. Vaat- wasmachinebestendig. Altijd leverbaar Haagsch Lof je zal nimmer uit hetH^ Sola programma verdwijnen. j op- Bijbestellen is derhalve altijd mogelijk. Deze aanbieding geldt zolang de voorraad strekt.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6