Topfunctie voor zwarte kardinaal STTITTl TAFEL NAVO staat, 35 jaar na oprichting, voor keerpunt in haar geschiedenis Kerken opgeroepen tot „zondag van de arbeid" GEREFORMEERDE DEPUTATEN: OOK BEZIT KERNWAPENS AFWIJZEN Engelse theologen zijn tegen Jezusfilm weer ACHTERGROND CoidócOowiont DINSDAG 10 APRIL 1984 PAGINA Curiekardinaal Pierre Philippe overleden De Franse curie kardinaal Pierre P. Philippe o.s.b. is zondag op de leeftijd van 78 jaar in Rome overleden. Hij was van 1967 tot 1973 secretaris i de Congrega- r de Ge- tie loofsleer, waar hij sinds 1959 werkte. In die tijd was hij ook lid van andere congregaties en pauselijke com- Niet alleen het gebruik, maar ook het bezit van kernwapens en van andere massavernietigingswapens is ethisch niet te rechtvaardigen. Een goed door dachte en verantwoorde eerste stap van ontwapening is een politiek initia tief zonder te grote risico's, die toch duidelijk een nieuwe weg wijst. aangeboden aan de Gereformeerde synode, die in Lunteren bijeen is. De minderheid van deputaten acht het bezit van kernwapens op dit moment nog noodza kelijk. Het afschrikkingssysteem biedt zeker heid, ook al is het niet voor honderd procent, aldus deze deputaten. De synode zou het rapport vandaag nog be spreken. In de krant van morgen daarvan een verslag. Dat schrijft de meerderheid van het Gerefor- Uitsluiting meerde deputaatschap voor bestudering van 6 het oorlogsvraagstuk in een studierapport De Gereformeerde synode discussieert don- over de (kern)bewapening, dat vandaag is derdagavond over een voorstel van het mo- deramen (bestuur) om het besluit van maart 1984 te herzien dat alleen deputaten mogen worden benoemd die het eens zijn met de uit spraak van de synode tegen de kruisraketten. Het moderamen meende gisteravond in Lun teren dat een dergelijk besluit in strijd is met de algemene kerkelijke regel, waar bij benoe ming van de deputaten rekening moet wor den gehouden met uiteenlopende opvattingen in de Gereformeerde Kerken in Nederland. Het voorstel van het moderamen werd met grote meerderheid aanvaard. Het besluit van de synode in maart stuitte bij velen in de Ge reformeerde Kerken op verzet omdat zij zich door de synode uitgesloten voelden. Ondanks heftige protesten van zowel protestantse als roomska- tholieke theologen heeft het commerciële vierde net in Enge land afgelopen weekeinde het eerste deel van een serie over het leven van Jezus uitgezonden. Tevergeefs trachtten zij de uitzending te verbieden van de serie, die volgens hen een ver vorming van de bijbelse werkelijkheid is. In „Jezus het bewijsmateriaal" wordt de echtheid van de evangeliën betwijfeld en het leven van Christus als een mythe uit de vroegchristelijke tijd genoemd. De passages uit de bijbel over de maagdelijke geboorte van Jezus en zijn genezend werk komen ter sprake, terwijl de mogelijkheid van zijn bestaan op aarde ter discussie wordt gesteld aan de hand van recent ar cheologisch onderzoek. De film beroept zich verder op theolo gen als David Friedrich Strauss en Rudolf Bultmann. De televisiemaatschappij heeft de kritiek van de hand gewe zen. Wel mogen de tegenstanders na de derde en laatste uitzen ding in een discussie hun bezwaren uiteen zetten. Voor de eerste keer in de tweeduizendjarige ge schiedenis van de katho lieke kerk gaat een zwar te een topdepartement van de Vaticaanse curie leiden. Het is kardinaal Bernardin Gantin (62), afkomstig uit de volksre publiek Benin, in Afrika. Hij is de nieuwe prefect van de „heilige congrega tie voor de bisschoppen." De benoeming van Gan tin is een van de 18 be stuurswisselingen die deze dagen in het Vati- caan hebben plaatsgehad, en die zijn vermeld in een chirograaf (een ei genhandig door de paus geschreven stuk) dat gis teren is gepubliceerd. De benoeming van kardinaal Gantin tot hoofd van de bis schoppencongregatie is het meest ingrijpend. De congre gatie van de bisschoppen is het belangrijkste, zo niet een van de belangrijkste „ministe ries" in het bestuur van de wereldkerk. Ruim 3.000 bis dommen „vallen" onder deze congregatie en hun aantal wordt steeds groter. Paus Jo hannes Paulus II is meer dan zijn voorgangers geneigd te wereldkerk te besturen met behulp van zijn bisschoppen, eerder nog dan met behulp van zijn kardinalen. En in deze politiek neemt de bis schoppencongregatie een sleu telpositie in. Kardinaal Gantin komt van de pauselijke commissie Justi- tia et Pax, waarvan hij tot nog toe voorzitter was. In de afge lopen jaren heeft Gantin meermalen gedemonstreerd het vertrouwen van de paus te bezitten. Zo mocht hij de paus vervangen, toen deze als gevolg van de aanslag op zijn leven, de aangekondigde reis naar Lourdes in Zuid-Frank rijk niet kon maken. Kardinaal Gantin volgt als prefect van de bisschoppen congregatie de Italiaanse kar dinaal Baggio op. Baggio wordt overgeplaatst naar de pauselijke commissie voor Va ticaanstad, een bestuurscolle ge van duidelijk minder im portantie. Kardinaal Baggio heeft de laatste jaren ook in Nederland enige bekendheid verworven gezien de bis schopsbenoemingen die door zijn toedoen of op zijn advies in de Nederlandse kerkpro vincie zijn gerealiseerd. De komende wijzigingen in het Nederlandse bisschoppencol lege vallen dus onder verant woordelijkheid van de Afri kaanse kardinaal Gantin. Een belangrijke functie is ook aan een andere Afrikaan ten deel gevallen: mgr. Francis Arinze (52), aartsbisschop van Onitsja in Nigeria is benoemd tot pro-president of leider van het secretariaat voor de niet-christenen, het „ministe rie" dat contacten met andere godsdiensten onderhoudt. Hij volgt de Belg Jadot op, die om gezondheidsredenen ontslag heeft moeten vragen. De bestuurswisselingen heb ben als oorzaak de hoge leef tijd of de zwakke gezondheid van de betrokkenen, of het verstrijken van hun ambtster mijn. Kardinaal Casaroli, de staatssecretaris van de paus, moet het voorzitterschap van de pauselijke commissie voor Vaticaanstad opgeven en krijgt in plaats daarvan de volledige bevoegdheid de paus in alle zaken met betrek- Kardinaal Gantin uit Benin king tot het bestuur in Vati caanstad te vertegenwoordi gen. De paus heeft tot deze belangrijke delegatie van be voegdheden besloten „om zich geheel aan het bestuur van de wereldkerk te kunnen wij den". Andere mutaties zijn het ont slag van kardinaal Angelo Rossi als prefect van propa ganda Fide en zijn benoeming tot voorzitter van de con: sie die het beheer voert de eigendommen van de Hei lige Stoel. De Franse kardi naal Etchegaray is de nieuwe voorzitter van de pauselijke commissie Justitia et Pax. De Belg Jean-Jerome Hamer is benoemd tot plaatsvervan gend hoofd van de congrega tie voor de religieuzen en voor de seculiere instituten. De Amerikaanse aartsbis schop Paul Marcinkus (62), als President van de Vaticaanse ank verwikkeld in het Am- brosianoschandaal, blijft pro-president van kardinaals- commissie en waarnemend gouverneur van Vaticaanstad. De vacante functie van gou verneur, bedoeld voor een kardinaal, is ook na de benoe mingen van maandag onbezet. Volgens kerkelijke kringen in Rome wordt het steeds min der waarschijnlijk dat mgr. Marcinkus nog eens tot kardi naal benoemd zal worden. Het wordt zelfs niet uitgeslo ten geacht dat de boomlange Amerikaan al zijn functies zal verliezen. Het Vaticaan moet de Italiaanse staat 250 miljoen dollars (750 miljoen gulden) betalen wegens de betrokken heid van het Instituut voor religieuze werken (de Vati caanse bank) in het faillise- ment van de Banco Ambrosia- no. De directeur van de Am- brosiano, Robert Calvi, werd in 1982 opgeknoopt onder een brug over de Theems in Lon den gevonden. Het Vaticaan heeft altijd zijn rol in het financiële schandaal ontkend. Zowel kerkelijke als regeringsautoriteiten hebben echter de afgelopen tijd de overeenkomst bevestigd, waarbij het Vaticaan zich ver plicht een deel van de 1,2 mil jard dollar (3,5 miljard gul den) aan de Italiaanse staat terug te betalen. De kerken in Nederland den eenmaal per jaar een „Zondag van de Arbeid" moe ten vieren. Dit vindt de Dienst in de Industriële Sa menleving vanwege de Ker ken (Disk), die heeft opgeroe pen de zondag na 1 mei hier voor aan te wijzen. De R.K. Bisschoppenconfe rentie en de Algemene Doops gezinde Sociëtiet hebben posi tief gereageerd op dit initia tief. Ook de Gereformeerde Kerken, die al enige jaren de gewoonte hebben om op de eerste zondag van mei aan dacht te schenken aan ar- beidsvragen, ondersteunen het. De Hervormde Synode wees het voorstel af omdat naar haar oordeel het lees- rooster in het gedrang kan ra ken door het aanwijzen van allerhande thematische zon dagen. Voor dit jaar (zondag 6 mei) heeft Disk als thema gekozen: „De solidariteit tussen mensen met en zonder baan". In een speciaal boekje, dat hieraan is gewijd, wordt geconstateerd dat deze twee categorieën Ne derlanders steeds verder uit elkaar groeien. Qua inkomen, maar ook in andere opzichten. Voorgesteld wordt om op de Zondag van de Arbeid onder werpen de orde te stellen als „verdeling van beroepsar beid", „handhaving van de sosiale zekerheid" en „gelijke waardering van alle zinvolle arbeid". De katholieke kerk heeft al vast 6000 van deze boekjes af genomen en mgr. J. A. de Kok, hulpbisschop van Utrecht, heeft de parochiebe sturen een brief geschreven, waarin hij de Zondag van de Arbeid aanbeveelt. In zijn schrijven beklemtoont de bis schop, dat mensen zonder baan niet alleen door geldzor gen worden gekweld. „Mate riële zorgen", aldus mgr. De Kok, „gaan samen met sterke gevoelens van eenzaamheid en overbodigheid, uitzicht loosheid, onmacht om de ei gen situatie te veranderen en aan het leven nieuwe beteke nis te geven". Aan zijn oproep om een Zon dag voor de Arbeid in te voe ren, heeft Disk een handteke ningenactie gekoppeld, die beoogt druk uit te oefenen op parlement en regering om geen verdere bezuinigingen toe te passen op de sociale ze kerheid. De bedoeling is dat handtekeningenlijsten van deze strekking op 29 april en 6 mei in kerkdiensten ter te kening liggen. Zoals bekend heeft de Raad van Kerken er al eerder bij de regering op aangedrongen het inkomen van de uitke ringsgerechtigden niet verder aan te tasten. Als aan bezuini gingen niet verder valt te ont komen, zo vindt de Raad, moeten niet de uitkeringen omlaag, maar de belastingen en de premieheffingen om- Ook Israël- zondag in Gereformeerde Kerken De Gereformeerde syno de heeft gisteren in Lun teren besloten de plaatse lijke kerken op te roepen een Israëlzondag te hou den. Deze zal, net als in de Nederlandse Her vormde Kerk, op de eer ste zondag van oktober worden gehouden. Rond het begin van oktober vieren de joden Grote Verzoendag. De Gereformeerde synode be sprak maandag een rapport van de deputaten Kerk en Is rael. Daaruit blijkt, dat onder de gereformeerden de belang stelling voor de joodse wortels van het christendom een ex plosieve groei heeft gekend. Verder hebben de nieuwe ui tingen van anti-semitisme en de politieke ontwikkelingen in het Midden-Oosten tot be duidend meer werk voor de deputaten geleid. De synode droeg de deputaten op de bezinning op de vragen van leven en geloof die in de ontmoeting tussen joden en christenen aan de orde komen voort te zetten. Zij stelde vast dat de confrontatie met het jo dendom gevolgen kan hebben voor de eigen identiteit. De putaten moeten onderzoeken welke gevolgen dit voor hun eigen werk kan hebben. I Runderlapje met bietjes en aardappelen yoghurt met I beschuit Voor twee personen hebt u nodig: 350 g doorregen run derlappen of dikke riblap- Ipen voor 2 dagen), 50 g boter, zout, peper, dragon, laurierblad, 1 lepel azijn of restje wijn; 500 g bieten, uitje, 10 g bo ter, 1 appel (Golden Deli- cious), kruidnagel, kaneel, zout, azijn; Vs tot 1 kg aardappelen; 2 beschuiten, Vt liter yog- hurt, circa half flesje 1 vruchtenpuddingsaus of li- 1 monadesiroop, i i Bak het vlees bruin in hete boter, temper het vuur sterk. E Leg het deksel schuin op de j pan en voeg zoveel lauw wa- ter toe dat het erge bruisen minder wordt. Doe er zout, peper, dragon, laurierblad en de azijn of wijn bij en stoof het vlees mals in drie uren. Of gebruik een hogedruk- l pan, dan duurt het stoven slechts een uur. Neem mor- 1 gen het mooiste vlees, de rest 1 is bedoeld om overmorgen 1 kleingesneden in een jacht- schotel te worden verwerkt. Schil of ontvel de bietjes en I rasp ze grof of snijd ze in blokjes. Kook ongekookte j bietjes gaar in weinig water, in een half uur. Fruit de kleingesneden ui lichtbruin in de boter. Voeg daar de in t blokjes gesneden appel aan toe en bak die op een kleine pit in een paar minuten gaar. Doe er de gare bietjes bij, laat ze 'warm worden en voeg naar smaak kruidnagel, kaneel, zout en azijn toe. Ge- bruik in dit geval gemalen kruidnagels, de groente staat te kort op voor hele. Leg per persoon een beschuit J op een bordje, schenk er de ongezoete yoghurt over en j leg daarop naar smaak de I vruchtenpuddingsaus of li monadesiroop. Laat het toet je zo een uurtje staan, daar i wordt het veel lekkerder i V3n' JEANN& DEN HAAG Deze maand viert de NAVO officieel het feit dat zij 35 jaar geleden werd opgericht. Het waren de zes Europese landen (Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux), die sa men later de Europese Ge meenschap zouden vormen, plus Engeland die aan de Verenigde Staten vroegen garant te staan voor hun vei ligheid. Eerder hadden deze zeven landen zich met het oog op hun defensie verenigd in de Westeuropese Unie, maar zij realiseerden zich snel dat zij, verzwakt als ze waren door de Tweede We reldoorlog, niet in staat wa ren op eigen benen de expan siedrift van Stalin te weer staan. De verslechtering van de si tuatie in Polen, waar de in Jalta beloofde vrije verkie zingen door Stalin botweg werden geweigerd, de Russi sche blokkade van Berlijn in '48 en vooral de communisti sche machtsovername in Tsjechoslowakije in 1949, de den de Westeuropese landen beseffen dat het tijd was om te handelen. Niettemin aar zelden de Verenigde Staten lang. Over het op 4 april 1949 in Washington getekende verdrag werd achttien maan den lang onderhandeld. Dat het zo lang duurde, was mede een uitvloeisel van de Ameri kaanse politiek onder Roose velt en aanvankelijk ook on der Truman, die er naar goed Amerikaanse traditie op ge richt was Europa weer zijn eigen boontjes te laten dop pen. Onder druk van de Westeuropeanen hernieuw den de Amerikanen evenwel hun engagement jegens Eu ropa. Grote kloof Vijfendertig jaar later wordt dit Amerikaanse engagement door een niet onaanzienlijk deel van de Westeuropese opinie als drukkend ervaren. De Amerikaanse oud-minis ter Henri Kissinger wees er vorige maand in het week blad Time ten overvloede nog eens op, dat er een grote kloof gaapt tussen wat de of ficiële instanties in de Euro pese NAVO-landen bepleiten en wat grote groepen van de bevolking daarvan denken. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Acheson spreekt op 4 april 1949 zijn collega's toe bij de ondertekeningscere monie van het NAVO-ver- drag in Washington. Tweede van links op de hoogste rij zit minister D. U. Stikker, die het verdrag namens Neder land ondertekende. Direct achter Acheson zit de Belg Henri Spaak. De aanleiding, die deze kloof het meest zichtbaar maakte, is het befaamde NAVO-ra- kettenbesluit uit 1979. Om te verhinderen dat West-Euro pa onder een nucleaire chan tage zou komen te staan door de nog steeds verder gaande opbouw van de Russische SS- 20-raketten, vroegen de Eu ropese landen, West-Duits land en Engeland voorop, om de stationering van de Pers- hing-II en de kruisraketten. De plaatsing van die raketten zou de dreigende loskoppe ling van West-Europa van de Verenigde Staten moeten voorkomen. Maar dit besluit heeft paradoxaal genoeg de desintegratie in het westelijk bondgenootschap scherp aan het licht gebracht. Kissinger meent in zijn ana lyse dat die gang van zaken niet alleen aan de Europea nen is te wijten. Ook de Amerikanen hebben schuld. Een van de oorzaken van dit uiteen groeien van de NAVO is volgens Kissinger, dat sinds de oprichting de Ame rikanen het bondgenootschap steeds meer zijn gaan beheer sen. Zij hebben steeds de be langrijkste keuzes gemaakt, de Westeuropese regeringen volgden, met uitzondering van het Frankrijk van De Gaulle dat niet geloofde in de Amerikaanse militaire garan ties en in '63 uit de militaire organisatie van de NAVO stapte. Totale vernietiging De Amerikanen ontwikkel den in de jaren vijftig de nu cleaire strategie van de totale vernietiging om de Russen op een afstand te houden. Toen de Sovjet-Unie haar strategi sche kernbewapening in het begin van de jaren zestig op een soortgelijk niveau bracht, verloor deze strategie haar geloofwaardigheid. De Ame rikanen konden niet langer dreigen met een arsenaal, waarvan de inzet zou leiden tot hun eigen vernietiging. In de plaats daarvan trad hal verwege de jaren zestig, met instemming van de Westeu ropese landen, de nucleaire strategie van het aangepaste antwoord in. Bij een Sovjet- aanval zal de NAVO eerst met de gewone strijdkrach ten proberen deze onder be dwang te houden. Lukt dat niet, dan zal men zich moe ten bedienen van tactische kernwapens om een Sovjet offensief onder controle te houden. Kissinger wijst erop dat de huidige strategie van het aangepaste antwoord een zeer zwakke plek vertoont. De omvang van de huidige NAVO-strijdmacht in Mid den-Europa is dermate klein in vergelijking met die van het Warschau Pact, dat in ge val van een Russische aanval de NAVO al snel zal moeten besluiten tot het gebruik van kernwapens. En aangezien op dit terrein een pariteit is bereikt is de afschrikwek kende werking van deze kernwapens niet voldoende. De situatie dat men om een oorlog te vermijden al heel snel op kernwapens moet te rugvallen is in feite in de hand gewerkt door de West europese landen, die keer op keer prioriteit hebben gege ven aan de (goedkopere) Amerikaanse kernwapens boven een versterking van de conventionele strijdmacht. De Franse oud-ambassadeur bij de NAVO, Francois de Rose, meent dan ook dat om de strategie van het aange paste antwoord zijn waarde te laten behouden net zaak is de conventionele verdediging in de komende jaren aanzien lijk te versterken. De Fran sen doen daar sinds korte tijd de nodige pogingen toe. Sa men met de Westduitsers proberen zij de oude Westeu ropese Unie nieuw leven in te blazen, vooral juist met het oog op de produktie van wa pens voor de conventionele strijdmacht. Door toedoen van de Fransen is dezer da gen aan het materieeloverleg binnen Europees verband een nieuwe impuls gegeven. Voor het eerst sinds lange tijd werd dezer dagen in Den Haag vergaderd om de pro duktie van legermaterieel te coördineren. Europeanen in Geneve In feite wordt met deze ont wikkeling vooruitgelopen op het voorstel van Kissinger om de NAVO te herstructu reren. Kissinger meent dat de Europeanen zelf voortaan zullen moeten onderhande len in Genève. Dat kan dan wellicht het onbehagen weg nemen bij een groot deel van de Europese opinie, dat vindt dat de Amerikanen over hen, voor hen, maar zonder hen beslissen. Als de Europeanen weer in de eerste plaats zelf verantwoordelijk zijn voor hun defensie, zullen zij zelf een afweging moeten maken tussen conventionele en nu cleaire middelen, waartegen een deel van de spraakma kende opinie nu zo te hoop loopt. Kissinger vindt het niet meer dan normaal dat bijna veertig jaar na de Tweede Wereld oorlog West-Europa in defen sief opzicht op eigen benen komt te staan. De Europea nen worden dan weer voor hun eigen verantwoordelijk heid geplaatst en de critici in de Europese landen kunnen niet langer beweren dat het door Amerikaanse stuursheid is dat geen akkoorden wor den bereikt. Kissinger argumenteert dat de Amerikanen in 1949 een ontredderd West-Europa te hulp kwamen, anno 1984 hebben diezelfde landen een brutonationaal produkt dat tweemaal zo groot is als dat van de Sovjet-Unie. Een van de meest gevoelige punten is dat van de vijf Amerikaanse divisies in West-Duitsland een groot deel zal worden te ruggetrokken. Niettemin zal toch een aanzienlijke Ameri kaanse strijdmacht in West- Europa aanwezig moeten blijven om de verbondenh- geid met de VS te blijven on derstrepen. Enthousiasme De Amerikaanse onderminis ter van buitenlandse zaken, Richard Burt, heeft afwij zend op de voorstellen van Kissinger gereageerd, omdat hij meent dat ze op termijn de band tussen de Verenigde Staten en West-Europa ver breken. In Europa zelf zijn een aantal politici enthou siast. Met name geldt dat voor de nog steeds invloedrij ke Westduitse oud-bondskan selier Helmut Schmidt die zich in de analyse van Kis singer heel wel kan vinden. Ook minister van den Broek vindt, in het spoor van Kis singer, dat Europa een grote re rol in haar veiligheid zal moeten vervullen. Schmidt stelde in een uitgebreide re actie op Kissingers ideeën dat de Europeanen en Amerika nen een nieuwe gezamenlijke strategie nodig hebben. Waarschijnlijk is het daar voor nog veel te vroeg. De diepere oorzaken voor het uiteengroeien van de Vere nigde Staten en Europa lig gen immers voor een niet on aanzienlijk deel in de voldoe ning, respectievelijk teleur stelling die Europeanen en Amerikanen ervaren over de in de jaren zeventig gevoerde ontspanningspolitiek jegens de Sovjet-Unie. In de slotakte van Helsinki van 1975 heette het dat de toen geprocla meerde ontspanning een en ondeelbaar was. Niet alleen telde wat de Sovjet-Unie in Europa zou doen, maar ook elders op het wereldtoneel, in Afrika en Azië en Latijns Amerika. Amerikanen en Europeanen taxeren dat heel verschillend. De eensgezind heid in de NAVO is er zwaar i de proef j_ VAN VELTHOVEN Eerst wat zon bom DE BILT Morgen is hejet i waarschijnlijk droog en 's morbna gens kan de zon af en tofizei schijnen. Een depressie in d^n hogere luchtlagen, die dagenum lang het weer bepaalde, trekle v naar het Alpengebied we&nn Een depressie bij IJslandrie! breidt zijn invloed naar onz|bbi omgeving uit maar eerst krijjlvis gen we te maken met eeijver zwakke rug van hogeluchtjord druk. Komende nacht zijn eèhel opklaringen waardoor de temerst peratuur tot circa 2 gradenokl daalt. Plaatselijk komt nachtjO g vorst voor en er kunnen ooi) enkele mistbanken ontstaan^ldt Morgenochtend is de zon er afegsi en toe maar daarna neemt d< bewolking weer toe. Het zief^1 er echter naar uit dat hej droog blijft. De middagtempekr ratuur wordt ongeveer 10 gra W den. Eerst is er weinig wincyw kracht 3 of minder, in de loop van morgen gaat er een matige zuidwestenwind waaien, ongej| veer windkracht vier. Weersgesteldheid v i gisteren Max Mi Z.-Llmburg regen L< fSÏSïD: 0.13ei{ 3 2 mi* h< ii omUde: GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2