3p zoek naar het „Gat van Nederland" Ontroerende documentaire voor en over ouderen zonder werk GEEN ALGEMENE REGELING VOOR BEROEPSMILITAIR MET GEWETENSBEZWAAR Minder inkomen leidt soms tot ongezond eten □SSE BERGT RADIOACTIEF AFVAL UNA NENLAND/BUITENLAND CcidóeSommtt DINSDAG 10 APRIL 1984 PAGINA 13 lemblik krijgt □otste windmolen [TERDAM Het Provin- I Electriciteitsbedrijf van plland heeft Stork-FDO voo,. 1 Energie Systems in Am- tem opdracht gegeven bij pmblik een windmolen llt5o de opwekking van elek- o!so jeit te bouwen. Met het ®,0° ct de grootste windmo- tot nu toe in ons land is l bedrag van ongeveer 7 I len gulden gemoeid. De jmolen krijgt een vermo- V° van 1 MegaWatt (1000 ki- i.50 jttuur). De doorsnede van ptor zal 45 meter worden, 'ijl de molen 60 meter wordt. In mei volgend I imoet de molen elektrici- paan leveren. NCW: lager jeugdloon helpt DEN HAAG Door verlaging en ontkoppeling van het mi nimum-jeugdloon wil het Nederlands Christelijk Werkge versverbond (NCW) de strijd aanbinden tegen de jeugd werkloosheid. Er is een „vijfsporenbeleid" ontwikkeld waarin rekening wordt gehouden met de diverse catego rieën jeugdige werklozen. Het NCW stelt naast de verlaging van het minimum-jeugdloon ook voor: herverdeling van be taalde arbeid over jeugdigen, deeltijdarbeid gecombineerd met een opleiding, op groter schaal toepassen van leerlingo vereenkomsten met hooguit een leerlingvergoeding, korte kennismakingsovereenkomsten bij verschillende bedrijven en het verrichten van nuttige activiteiten met behoud van uitkering. De beloning die de jongeren voor hun arbeid krijgen is ver schillend. De christelijke werkgevers gaan er bij deze maat regelen van uit dat deze jongeren nog thuis wonen of met een partner te boek staan als zogenaamde tweeverdieners. Hierdoor zijn zij volgens de nota financieel in staat om een onkostenvergoeding of een lager loon te ontvangen voor hun werk. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Ruiter (Defensie) voelt er niets voor, een algeme ne regeling te ontwerpen om beroepsmilitairen met bepaalde gewetensbezwa ren tegemoet te komen. PvdA en D'66 bepleitten gisteren zo'n regeling in een kamerdebat over het personeelsbeleid van De fensie voor de komende jaren. De Ruiter zei te wil len blijven vasthouden aan de huidige „indivi duele benadering" van de beroepsmilitairen die ge wetensbezwaren hebben tegen het vervullen van bepaalde taken. Deze persoonlijke benadering houdt in, dat afhankelijk van de aard en intensiteit van de gewetensbezwaren geprobeerd zal worden een andere functie voor de betrokken militair te vinden. Lukt dat echter niet of blijken de bezwaren dermate groot te zijn dat de militair nergens meer goed zou kun nen functioneren, dan dient hij ontslag te nemen of (in het uiterste geval) wordt hij ont slagen. Volgens De Ruiter is het onmogelijk een algemene regeling te treffen die voor alle gradaties van gewetensbe zwaren en voor elke militair in elke functie kan gelden. Een motie van PvdA-woord- voerder De Waart, waarin werd gevraagd elke beroeps militair met gewetensbezwa ren een andere functie te ge ven waarin de bezwaren niet of minder tellen, wees hij van de hand. De minister wilde ook niet ingaan op het voorstel van de oppositieparijen om clienstplichtige gewetensbe zwaarden een passende functie aan te bieden. Dienstplichtigen die bepaalde taken niet willen verrichten, kunnen volgens De Ruiter kiezen uit twee mo gelijkheden: hun problemen inslikken of een beroep doen op de Wet Gewetensbezwaar- Staatssecretaris Hoekzema kondigde aan nog vóór de zo mer een beleidsnota aan de Kamer te presenteren over de integratie van de vrouw in de krijgsmacht. Binnenkort ver schijnen eveneens de resulta ten van een studie over varia bele diensttijden voor dienst plichtigen. Hoekzema deelde tevens mee. dat er een onder zoek wordt ingesteld naar mo gelijkheden om meer leden van etnische minderheidsgroe peringen als beroepskracht in het leger op te nemen. jUJNSCHWEIG twintig kilometer ten en van Braunschweig, ver van de grens met DDR, doemen tussen wegwijzers naar het fdkwartier van Jager ster, de eerste tekenen ons reisdoel op. „Ge schaft für Stralung Umweltforschung" IF) vermelden de bor- i. Een tussen glooiin- en bomen omhoog Lende toren met een Iwiel in top wijst op de wezigheid van een reisgezelschap in onze bus aat behalve uit vijftien aalisten en enkele ambte- n van Economische Zaken uit twee vertegenwoordi- van het Energie-onder- l Centrum Nederland N). Doel van de reis is een aten zoutmijn waarin •ven worden genomen met >erging van radioactief af- ,onder meer door het ECN. r, onder onze voeten, moet bewijs geleverd worden radioactief afval veilig in llagen geborgen kan wor- j zonder dat onze nakome- |en de vervelende gevolgen rvan zullen ondervinden, ds begin 1965 zoeken Duit- jonderzoekers hier in de I-zoutmijn naar antwoor- iop vragen die zowel door wetenschap als het publiek w jeld worden. In 1979 kreeg oo gezelschap van Neder- £0 Ise ECN-collega's. Mnhilleshiel I ioactief afval vormt in fei- I e achilleshiel van het hele ïenergievraagstuk. Ook als si- zien wordt van verder ge- k van kernenergie zal dat afval een oplossing onden moeten worden. Tot so (oe verdween laag- en mid- 80 radioactief afval (afkom- uit ziekenhuizen, laborato- industrie en uit kerncen- ;s) in de oceaan, besluit van het derde ka- it-Van Agt maakte daar er een eind aan. Het afval ide opgeslagen te worden ifwachting van een andere betere oplossing. Voor het len daarvan is vooralsnog jaar uitgetrokken. Zolang het afval worden opgesla- in loodsen, op het grond- fed van het Noordholland- ilaatsje Zijpe. hoog radioactief afval in- ief kernsplijtingsafval is ander probleem. Dit afval ipreidt niet alleen veel ra- ictieve straling maar ook mte. Het afval van -de bei kerncentrales in ons land, ssele en Dode waard, wordt toe vervoerd naar nkrijk en Groot-Brittannië. worden uitgewerkte jtstofstaven van beide ncentrales „opgewerkt", irbij nog bruikbaar materi- er uit gehaald wordt. I de landen kunnen contrac- I el het afval vanaf 1990 te- pturen naar ons land. Het dt dan verpakt in grote iSi ken blokken. Deze zouden tijdelijk opgeslagen kunnen worden in grote waterbassins. Blijvend Naar een blijvende oplossing wordt op talrijke plaatsen in de wereld gezocht. Zo wordt er gekeken naar bergingsmoge lijkheden in kleilagen, in gra niet, in zoutkoepels onder de grond of in de diepzeebodem. Dat laatste zou mogelijk zijn door middel van „injecties". Het afval zou dan worden ge lanceerd in een soort torpedo's die zich 30 tot 50 meter diep in de zeebodem zouden boren. Nadeel van deze oplossing: je kunt er nooit meer bij komen, ook niet als er betere metho den voor verwerking worden gevonden. En vooral vanuit de milieuhoek wordt op de terug- haal-mogelijkheid van het af val aangedrongen. Onderzoek in kleilagen heeft uitgewezen dat de klei uit droogt en gaat scheuren als het met warmte in aanraking komt. Ook steen, en graniet in het bijzonder, blijkt te gaan scheuren bij verhitting. De scheuren vormen een verbin ding met de buitenwereld, met het biologisch leven, waardoor in de meest letterlijke zin een levensgevaarlijk toestand ont staat. Blijft over de mogelijkheid zoutlagen in de grond te be nutten als opslagplaats. Vooral in West-Duitsland en de Vere nigde Staten wordt veel on derzoek naar die „zout-oplos- sing" gedaan. Ook het Neder landse ECN wilde die kant op, maar de Tweede Kamer ver bood de proefboringen in de Nederlandse zoutkoepels gedu rende de Brede Maatschappe lijke Discussie. Het ECN vond echter een uitweg bij de West- duitse collega's van GSF in de Asse-mijn. Witte tunnels Na een wetenschappelijke uit eenzetting wordt het gezel schap voorzien van witte jas sen, rode valhelmen, zaklan taarns en (voor het geval er beneden brand uitbreekt) ademhalingsapparatuur. „Be neden" blijkt in eerste instan tie 490 meter onder het aard oppervlak te zijn. Grote witte tunnels, eindeloos lang, vor men er de verbindingen tussen ongeveer 130 kamers met een omvang van voetbalstadions. De afstanden worden per auto overbrugd want om te lopen is het allemaal te ver. En te don ker. En te warm. Je waant je op de snelweg. Door de tunnels racen werk- voertuigen, bulldozers, boor machines, jeeps en busjes voor bezoekers. Een ondergrondse garage zorgt voor het onder houd van de voertuigen en het beeld van wegenstelsels in de „bovenwereld" wordt nage noeg compleet bij het zien van een benzinepomp en van zichtspiegels op gevaarlijke hoeken eh kruispunten. Al- leen de stoplichten en snel heidsborden ontbreken. Weg wijzers met het woord „Haupt- schacht" zijn er echter wel. Als in een sightseeing tour be wegen wij ons voort van het ene interessante punt naar het andere met onze Duitse gast- Vaten met licht en middelactief materiaal op een diepte van 500 meter in het zout van de voormalige mijn in Asse. Op honderden meters diepte rijden wagentjes kriskras door de mijngangen langs de ruimten waar het radioactief materiaal wordt opgeborgen. heren als geroutineerde gid sen. Tenslotte loodsen zij ons naar het gedeelte waar het ECN onderzoekingen verricht: het „Gat van Nederland". Opslagmanieren In de verlaten mijnkamers hebben de Duitse onderzoe kers tot nu toe de methoden voor opslag van laag- en mid del radioactief afval onder zocht. Zo bleken vaten met laag actief afval het best ge woon van een bulldozer in een verlaten mijnkamer gestort te kunnen worden. Van tijd tot tijd worden zij overdekt met laagjes absorberend zout. Het storten beperkt niet alleen het aantal handelingen en het aantal mensen dat met de va ten te maken heeft, maar ook het risico. Volgens de Duitsers is er trouwens al helemaal geen sprake meer van een risi co. Vaten middelactief afval kun nen geheel mechanisch van boven de grond naar beneden gebracht worden om daar met een grijper en een hijskraan via een sleuf in een totaal af gesloten mijnkamer omlaag gelaten te worden. In die ka mer zorgt een tv-camera voor de nodige controle. Mensen handen komen er niet meer aan te pas. Door de afsluitbare sleuf wordt straling, mocht die toch vrijkomen, tegengehou den. Ook hier geen risico, zo vernemen wij. Bij het hoog radioactief afval wordt het anders. Dit in glas verpakte goedje zal opgebor gen moeten worden in gaten die in het zout worden ge boord. Liefst zo diep mogelijk. Uit het onderzoek is inmiddels gebleken dat het zout zich on der invloed van de warmte straling als „kauwgom" gaat gedragen. Het kruipt naar het ingebrachte object toe en om sluit dit totaal. Een prima iso latie dus. Zout heeft alleen de eigen schap boven bepaalde tempe raturen (230 graden celsius) water en gassen vrij te geven. Het water kan corrosie veroor zaken aan het materiaal waar in het afval verpakt is. Boven dien kan het gas tot ontplof fing komen. Het is dus zaak de temperatuur van het afval on der de 230 graden te houden. De gassen die in het zout ont staan kunnen, aldus onze Duitse gidsen, door ventielen ontsnappen. Scheuren Uit ander onderzoek is geble ken dat het zout door de warmte en de straling niet scheurt. Ook blijkt het zelf de druk te regelen die onder gronds op de ingebrachte ob jecten kan ontstaan. Die druk loopt binnen enkele maanden op tot 400 atmosfeer om daar na weer te zakken naar 200. Op dat niveau blijft de druk gehandhaafd. Het is dus nood zakelijk de verpakking van het radioactieve afval zo sterk te maken dat een druk van 400 atmosfeer kan worden weerstaan. Met name twee problemen worden momenteel intensief bestudeerd: de gevolgen van het binnendringen van grond water in de zoutmijn (wat dan bij het afval kan komen) en de hoeveelheid gaten die in het zout geboord kunnen worden om met afval te worden ge vuld. Wat het grondwater betreft zijn de geleerden vrij optimis tisch. Zelfs als het grondwater tot het afval kan doordringen zal de straling zich slechts heel langzaam door het inmiddels zoute grondwater bewegen. Zout water is zwaarder dan normaal water. Het zal dus in de bodem zinken en nooit aan de oppervlakte komen. En komt het er toch, dan zal dat pas na duizenden jaren zijn. De radio-activiteit is dan uit gewerkt. Het maximale aantal te boren gaten in het zout, wil dit de warmte en de mogelijk vrijko mende straling nog zonder meer kunnen opnemen, vormt een probleem waar men nog geen goed antwoord op weet. Dat geldt ook voor de diepte waarop het hoog radioactieve afval geborgen moet worden. Het gat Na met onze snelle bolides de zoveelste bocht genomen te hebben, bevinden wij ons op 750 meter diepte. Daar is het dan: 262 meter naar beneden gaapt „Het Gat van Neder land". De naam staat op een spandoek te lezen en ter ver duidelijking is daar voor de Duitstalige bezoekers in klei nere letters aan toegevoegd „Gat ist Loch". Andere Neder landse herkenningspunten: een molentje met de letters ECN en het opschrift „Villa Zoutzicht" op het houten ver blijf van de computer en het schaftlokaal van de twee Ne derlanders die hier werken. Het is de bedoeling hier te me ten, op meer dan 1000 meter diepte, welke druk in het zout wordt ontwikkeld en de snel heid waarmee ingebracht af val wordt ingeklemd. De diep te is gekozen in verband met de stijging van de zoutlagen naar de oppervlakte. Dit gaat met een snelheid van 1 mm. per jaar, zodat het afval moge lijkerwijs over 1 miljoen jaar weer boven zou zijn. Of kolen Aan het eind van dit jaar zal het kabinet een besluit moeten nemen over de toekomstige energievoorziening. De afhan kelijkheid van olie moet wor den teruggebracht. Ons gas moet zoveel mogelijk gespaard worden voor de toekomst. Met deze uitgangspunten moet een energievoorziening gekozen worden die de stroomtarieven niet te veel laat verschillen met die in het buitenland. En tegen het eind van de tachti ger jaren moet worden begon nen met het vervangen van verouderde elektriciteitscen trales, ook als het stroomver bruik niet meer zou toenemen. Dan gaat het om de keuze tus sen steenkool en uranium. Het „Gat van Nederland" is een eerste aanzet tot de oplos sing van het probleem van het radioactief afval. De betrokke nen willen echter méér onder zoek, het liefst in ons eigen land: in de zoutkoepels van Drente en Groningen. Maar daar bestaat grote weerstand tegen zo'n oplossing. Ook andere landen zullen niet voor altijd met ons afval opge scheept willen worden. Opslag in ons eigen land lijkt dan de enige uitweg: laag en middel radioactief afval voor altijd (wat is dat en hoog radioac tief afval gedurende een jaar of vijftig. Wie dan leeft die dan zorgt. In die redenering is het niet vreemd dat vanuit het minis terie van Economische Zaken, waar ook het energiebeleid ge maakt wordt, de geesten rijp worden gemaakt voor de ber ging in zout. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er zijn aanwijzingen dat door da ling van hun inkomsten een aantal mensen onge zonder is gaan eten. De Swoka, de stichting we tenschappelijk onderzoek konsumentenaangelegen- heden, heeft in een rap port aangegeven dat men weer vettere en goedko pere levensmiddelen koopt. Reden voor alarm is er echter nog niet, zei staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezond heid) gisteren in de Twee de Kamer tijdens een commissievergadering over de voedingsnota. Er zal nader onderzoek vol gen, ondermeer op basis van gegevens uit de medi sche wereld die binnen kort beschikbaar komen. Het kabinet wil vanaf 1985 jaarlijks 2,5 miljoen gulden ex tra gaan besteden aan consu mentenvoorlichting op radio en tv. Over de opzet daarvan is zijn collega Van Zeil (Econo mische Zaken) overleg begon nen met de NOS en de omroe pen. Om de burger tot betere eetge woonten te krijgen wil Van der Reijden naast een verbod om in reclames „medische claims" op te nemen zoals: het is gezond voor hart en bloedvaten ook verbieden te vermelden dat het produkt door medici wordt aanbevolen. De bewindsman wil verder tv- spotjes van Postbus 51 inzetten om de consument bewust te maken over de voeding. Van der Reijden wil nog niet de verpichting invoeren dat op etiketten de voedingswaarde van het produkt wordt ver meld. Die verplichting komt er wel voor voedingsmiddelen waarvan de fabrikant stelt dat zij rijk zijn aan voedingsstof fen, weinig zout bevatten of suikerarm zijn. Er wordt ook bezien of een verplicht ver band gelegd kan worden tus sen aanduidingen over de voe dingswaarde en de inhoud van reclames. Vanaf 1985 zal in het basison derwijs op vrijwillige basis het vak bevordering gezond ge drag worden ingevoerd met daarin ondermeer kennis over de voeding. Op dit moment wordt» een lespakket samenge steld en worden scholingscur sussen voor leerkrachten uit gewerkt. DEN HAAG „Brood voor de dag van morgen" luidt de titel van een ge dramatiseerde documen taire over de ervaringen van drie oudere arbeids- verlaters een warme bakker, een verkoopster en een hoofdambtenaar van de Plantsoenendienst die gisteren zijn officië le première beleefde in het zalencomplex op het Centraal Station in Den Haag. De documentaire is één van de eindprodukten die het Lande lijk Studie- en Ontwikkelings centrum voor de Volwassene neducatie (SVE) heeft nagela ten voor gebruik in onder meer vormingscentra en buurthuizen. Samen met het eindverslag „Ontwikkelings project Pré-Pensionering" vormt dit onroerende, op dia band vastgelegde portret een afronding van drie jaar onder zoek naar de effecten van on der meer de vut, de 57,5-jari- genregeling en vroegtijdig ont slag op ex-werknemers. Zowel de documentaire als het schrif telijk verslag dienen een bij drage te leveren aan een kwa litatieve verbetering van het educatief werk ter voorberei ding op de pensionering. De maker van „Brood voor de dag van morgen", de drama turg Sjef van der Heyden, is erin geslaagd in 45 minuten tijd de problemen te schilde ren van twee oudere mannen en een vrouw, die na een le ven van hard werken van de ene op de andere dag werkloos zijn werden. Verveling, rancu ne, knetterende ruzies met hun partners en loze ambities bepaalden hun toekomstper spectief. Fabrieksgebak De dag dat de bakker zijn laat ste brood uit de oven haalde, doofde er iets in hem. Zijn le ven dat volgens zijn echtgeno te bestond uit korst en blader deeg, bestaat in de film nog uit louter fabrieksgebak. De vrij gezelle verkoopster staart van af een onopvallend plekje in een koffie-shop aan de over kant hunkerend naar haar vroegere clientèle, die in haar dierbare warenhuis verdwijnt. De man van de Plantsoenen dienst wil nog altijd het defini tieve boek over bosbouw schrijven en krijgt maar geen letter op papier. Terwijl hij verveeld boontjes zit te doppen zeurt hij doorlopend over zijn studentikoze dochter, die op dat moment vrolijk bier staat te tappen in een Amsterdams café. De bakker: „Zonder boord kan nu eenmaal niemand". De bakkersvrouw: Juist..., maar nu geen mens meer brood van jou nodig heeft, blijf je toch in de waan dat dit wél zo is en je zit maar in ie stoel... te wach ten... te wachten... waarop?" „Brood voor de dag van mor gen" kan worden aangevraagd bij het Landelijk Studie- en Voorlichtingscentrum ten dienste van de Volwassenene ducatie. Nieuwe Weg 4, Post bus 351 2800AJ in Amersfoort* Tel" 033-63.11.14.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13