elle kritiek Amerikaans longres op leggen mijnen FXTRA PRUZENIN CIJFERSPE Sharon schikt over aeerderheid innen Heroet" Geen verdachte orders bekend JITENLAND Zwarte platenmarkt in Sovjet- Unie floreert Libanese partijen eens over bufferzone Beiroet Turkse hongerstakers willen Nederlands onderzoek naar positie politieke gevangenen Ijskoude doop voor nieuwkomers op de Japanse arbeidsmarkt fieidaeSotug/ni DINSDAG 10 APRIL 1984 PAGINA 11 kense duikers halen |ten met gif uit zee J>ENHAGEN Kikvorsman- 'van de Deense marine hebben ■en een aantal vaten met ge- lentreerd gif naar boven ge- jht, die in januari op de Noord- iverden verloren. Het Deense oor milieubescherming Ide dat de werkzaamheden wa- Ivertraagd als gevolg van het ■llen van een robot, genaamd pond". De robot, die onder wa- ordt gebruikt, had een „gebro- I arm". Hierdoor moesten de Iers gebruik maken van een J Nederlandse vissers hadden I maart al 16 ton van het zware ar boven gehaald. Britse secretaresse moet half jaar naar gevangenis LONDEN Sarah Tisdall, de gewe zen secretaresse van het Britse minis terie van buitenlandse zaken die on langs tot een half jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens het laten uitlekken van geheime gegevens over de plaatsing van kruisraketten in Groot-Brittannië, heeft gisteren het beroep tegen haar veroordeling verlo ren. De drie rechters van het Hof van Beroep waren van mening dat de straf niet te zwaar was. Zij gingen er van dat de secretaresse zich schuldig had gemaakt aan een „grote vertrou wensbreuk". Sarah Tisdall geniet mo menteel grote populariteit onder Brit se progressieve mensen, met name binnen de vredesbeweging. Schmidt afgetreden als vice-voorzitter SPD BONN De vroegere Westduit- se bondskanselier Schmidt is offi cieel afgetreden als een van de twee vice-voorzitters van de so ciaal-democratische SPD Schmidt (70) was bondskanselier van 1974 tot 1982. In 1982 kwam de door de SPD geleide coalitie regering ten val, nadat de libera le partij de samenwerking met de SPD inruilde voor een coalitie met de christendemocraten. De SPD heeft Hans-Jochen Vogel, fractievoorzitter van de sociaal democraten in het parlement, voorgesteld om Schmidt op te volgen. Leider van mislukte coup Kameroen gearresteerd LIBREVILLE-ABIDJAN De lei- der van de vorige week vrijdag mis lukte staatsgreep in de Afrikaanse republiek Kameroen is gearresteerd. Dit heeft de staatsradio van Kame roen bekendgemaakt. Het gaat om kolonel Saleh Ibrahim, de plaatsver vangend commandant van de Repu blikeinse Garde, waarvan een deel geprobeerd heeft het bewind van burgerpresident Biya omver te wer pen. Van verscheidene zijden is ge meld dat het aantal doden en gewon den als gevolg van de mislukte coup „zeer groot" is. Radio-Cameroun vol staat met de mededeling dat de zie kenhuizen in Yaoende vol zijn. Britse koningin opent kernfusielaboratorium CULHAM De Britse koningin Elizabeth heeft gisteren de officië le opening verricht van een labo ratorium voor experimenteel on derzoek naar het gebruik van kernfusie. Het laboratorium is een onderdeel van een een gezamen lijk project van de EG-landen. In gezelschap van de Franse presi dent Mitterrand, de huidige EG- voorzitter, onthulde de vorstin een gedenksteen en drukte op een knop die de zware veiligheidsdeu ren opende van het experimentele station van „Joint European To rus", kortweg Jet genoemd, in Culham, bij de universiteitsstad Oxford. Schadeclaim Volker ROTTERDAM De ver zekeraars van de bagger- maatschappij Volker Ste- vin zullen een schadeclaim indienen bij de Amerika nen, wanneer vaststaat dat de VS verantwoordelijk zijn voor de schade aan een baggervaartuig van Volker in de haven van Managua eerder dit jaar. JHINGTON In het rikaans Congres is felle ek geleverd op het besluit de regering Reagan de tsmacht van het Interna- ile Hof van Justitie in Den twee jaar lang te nege- De Amerikaanse regering dit bekend gemaakt in een ïg de Nicaraguaanse rege- voor te zijn in haar voor nemen de acties van de Ame rikaanse CIA in Nicaragua te laten veroordelen door het hof. Niettemin heeft Nicaragua gis teren bij het Internationale ge rechtshof een zaak aanhangig gemaakt tegen de Verenigde Staten wegens geheime opera ties. De Nicaraguaanse ambas sadeur in Den Haag ontkende dat er propaganda-overwegin- gen in het spel. Nicaragua heeft gevraagd alle door de VS gesteunde activiteiten tegen Nicaragua onwettig te verkla ren. Bovendien eist men scha devergoeding. De voorzitter van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardig den, O'Neill zei dat het „onge lukkige besluit" van de rege ring een ondermijning is van 38 jaar Amerikaanse steun voor het vreedzaam oplossen van geschillen tussen staten. Hij voorspelde dat het bekend worden van het aandeel van de CIA bij het leggen van mij nen voor Nicaraguaanse ha vens de aanvraag van presi dent Reagan voor 21 miljoen dollar hulp aan anti-sandinisti- sche rebellen kansloos maakt. De leider van de Democraten in de senaat, Byrd, noemde het plaatsen van de mijnen een „daad van terrorisme". De mijnen hebben de afgelopen maand twaalf schepen bescha digd. De Amerikaanse ambas sadrice bij de Verenigde Na ties, Kirkpatrick, heeft tegen de Britse Daily Telegraph kri tiek geuit op Westeuropese landen die het leggen van de mijnen hekelen. Hiermee ge ven zij aan dat zij niet inzien wat voor een bedreiging de si tuatie in Midden-Amerika voor de veiligheid van de VS vormt. OSKOU De zwarte markt voor grammofoonplaten >et het goed in de Sovjet-Unie. De prijs voor een clandes- •n geïmporteerde plaat kan oplopen tot 100 roebel (onge ler 400 gulden). Het blad van de jonge communisten in de njet-Unie, Komsomolskaja Pravda, schreef onlangs dat illegale markten veel jongeren aantrekken. Tijdens een yekactie van jonge communisten werden in de Russische id Krasnodar onlangs 536 platen opgespoord die illegaal koop werden aangeboden. Daaronder zaten 499 produk- i van „de bourgeois Westerse cultuur", die „geweld en reedheid verdedigden" of getuigden van „religieus obscu- intisme", aldus het blad. fcJZALEM „De Israëlische ex-minister van defensie Sha- heeft voldoende steun van partijgenoten om premier Shamir èrslaan in de strijd om het lijsttrekkerschap bij de komende [iezingen". Dat heeft David Magen, parlementslid voor de bet-partij, gisteren gezégd. Volgens Magen staat de overwin- van Sharon vast. uit negenhonderd leden bestaande centraal comité van de pet-partij komt donderdag bijeen om een lijsttrekker te kie- voor de vervroegde verkiezingen op 23 juli. De voorzitter het Israëlische parlement, Savidor, verklaarde onlangs dat en breuk in het Likoedblok zou komen als Sharon wordt bzen tot lijstrekker. In het regerende Likoedblok gaat de roet-partij samen met de Liberale Partij. Israëlische politie is ervan overtuigd de joodse terreurorgani- TNT te hebben opgerold, die de verantwoordelijk is voor serie aanslagen op christelijke en mohammedaanse instellin- in Jeruzalem. Dit meldde gisteren het Israëlische regerings- nde dagblad Ma'ariv. De woordvoerder van de politie wei- Ie overigens elk commentaar. De politie had vier jongeren 22 tot 24 jaar gearresteerd. eking opent ixueuze trs-club CING In Peking is giste- een luxueuze club geopend r buitenlandse correspon- ten in China. Doel hiervan iet contact te verbeteren en journalisten en rege- swoordvoerders. Nog geen geleden was er slechts één foonnummer op het minis- van buitenlandse zaken hikbaar voor alle vragen buitenlandse journalisten, geeft het ministerie weke- e briefings en alle officiële inen hebben woordvoer- In de nieuwe club lopen lerinnen met stropdassen broekpakken tussen com- abele leunstoelen. De at- feer staat in scherpe tegen - ing tot de officiële regels, het contact tussen corres- denten en Chinese burgers oeilijken. 60EERSTE KLAS FIETSEN! LOTTO- EN TOTO-SPELERS: DEZE WEEK INLEVEREN! Deze week hebben Lotto- en Toto-spelers gratis extra kans op een dames- of herenfiets door mee te doen aan het Cijferspel. Trekking: 15 april. Natuurlijk is er ook de gebruikelijke Cijferspel- prijzenpot: hoofdprijs f 100.000,-. Vraag naar de speciale folder. En wat voor een fiets. Metallic bruin, trommelrem- men voor en achter, 3-speed Sturmey Archer- naaf, lamp, jas- beschermers, pompje. Winkeladvies prijs: f 595,-. Lotto-inlcveradressen staan in de Gouden Gids. CHEMISCHE INDUSTRIE: DEN HAAG —Minister van buitenlandse zaken Van den Broek heeft de EG voorgesteld de export van „sleutelstoffen" alleen toe te staan, als duidelijk is dat de chemicaliën voor vreedzaam gebruik be stemd zijn. Dat is overi gens minder makkelijk dan het op het eerste ge zicht lijkt. Het gaat hier bij, aldus een woordvoer der van Buitenlandse Za ken, ook om een aantal alledaagse chemische stof fen, die bijvoorbeeld wor den gebruikt in de land bouw en de verf-indus- trie. Volgens woordvoerder P. Kleinjan van de Vereniging van de Nederlandse Chemi sche Industrie is bij de aange sloten bedrijven niets bekend van de omstreden orders uit het Midden-Oosten. Volgens hem heeft het ministerie van buitenlandse zaken enkele maanden geleden al een on derzoek gehouden. Daaruit zou naar voren zijn gekomen, dat in Nederland geen enkele van de tien belangrijkste stoffen voor zenuwgassen worden ge maakt. Ook bij de bedrijven die de eenvoudigere grondstof fen produceren die gebruikt kunnen worden voor mosterd gas, is niets bekend van een „verdachte" order. Overigens is ae chemische industrie, al dus Kleinjan, altijd bereid om mee te werken aan controle op de leveringen aan het buiten land. In Rotterdamse chemische en petrochemische kringen is het echter al enkele jaren een pu bliek geheim, dat Iraanse en Iraakse handelaren met grote regelmaat orders plaatsen voor allerlei stoffen, die als grond stof kunnen dienen voor che mische wapens De orders worden steeds bij afzonderlijke bedrijven geplaatst, zodat geen enkel bewijs te leveren is dat er inderdaad componenten worden ingekocht met het doel hieruit chemische wapens te maken. Chinese astronaut mee met ruimteveer WASHINGTON Een Chinese astronaut zal opgenomen wor den bij de bemanning van een volgende vlucht van de Space Shuttle. Volgens het Amerikaanse tijdschrift Aviation Week zal president Reagan dit binnenlort bekend maken. Reagan gaat eind deze maand naar China en verwacht wordt dat daar een verdrag voor technologische samenwerking tussen China en de VS ondertekend zal worden. WEER VRUCHTELOOS GESPREK OVER BRITSE EG-BUDRAGE LUXEMBURG „Ik zie nog maar een mogelijkheid, namelijk dat president Mitterrand de Britse premier vraagt: mevrouw Thatcher hoe denkt u hier uit te komen". Dat zei gisteren in Luxemburg de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. Hans van den Broek, na afloop van een nieuw en opnieuw vruchteloos gesprek dat hij en zijn collega's gevoerd hebben over hoe de Britten in 1984 en latere jaren gecompenseerd moe ten worden voor hun te hoge bijdrage aan de Europese gemeen schappelijke kas. Dat nieuwe overleg heeft totaal niets opgele verd. Verdere discussies over de Britse bijdrage acht de Neder landse minister voorlopig „niet zinvol, zo lang uit verdere pei lingen niet blijkt dat het licht gloort". BEIROET Het Hoge Politieke Comité, waarin de strijdende partijen in Libanon zijn vertegenwoordigd, heeft gisteravond overeenstemming bereikt over het scheiden van de milities en het instellen van een bufferzone langs de zogeheten „groene lijn", de scheidslijn tussen Oost- en West-Beiroet. Volgens het akkoord zal de bufferzone worden bewaakt door 2.000 man soldaten van het Libanese leger, die worden bijge staan door Franse en Libanese waarnemers. Op het moment dat het Hoge Politieke Comité overleg voerde, werd in en rond Bei roet geweervuur gehoord. De Libanese president Gemayel ver trekt donderdag naar Damascus, waar hij de Syrische president Assad zal ontmoeten. DEN HAAG Een dele gatie van het Komité van Politieke Vluchtelingen uit Turkije heeft gisteren in een petitie (aangeboden aan minister Van den Broek van buitenlandse zaken) de Nederlandse re gering verzocht een on derzoek in te stellen naar de gezondheidstoestand en de levensomstandighe den van politieke gevan genen in Turkije. Sinds vorige week woensdag wordt door in ons land wonende Turken op het Binnenhof een hongersta king gehouden in verband met de slechte behande ling van politieke gevan genen in Turkije. Eén van de hongerstakers zei te hopen dat de Nederlandse regering vandaag, tijdens het debat over de Turkije-nota in de Tweede Kamer, een duide lijk standpunt zal innemen ten aanzien van behandeling van politieke gevangenen in de Turkse gevangenissen. In de petitie wordt de Nederlandse regering gevraagd daadwerke lijk stappen te ondernemen te gen de martelpraktijken in Turkse gevangenissen. Bij de behandeling van de Turkije- nota is door Harry van den Bergh (PvdA) een motie inge diend, waarin wordt gevraagd er bij de Turkse regering op aan te dringen amnestie te verlenen aan diegenen die in Turkije om politieke redenen worden gevangenen gehou den. Volgens het Turkse comité zijn vele politieke gevangenen mede als gevolg van de slechte behandeling ernstig ziek. Zij hebben onder andere tbc, kan ker, longontsteking, darm: en nierafwijkingen, leveraandoe ningen, verlammingen en psy chische stoornissen. Volgens het comité worden deze ge vangenen hiervoor niet be handeld. De massa-arrestaties in Turkije gaan onverminderd voort. De afgelopen twee maanden zijn in de Oostturkse stad Erzin<;an 2.000 mensen opgepakt. Velen van hen zijn gemarteld, aldus het comité. Wel wordt in de petitie toege geven, dat als gevolg van druk van buitenaf de situatie van de politieke gevangenen enigszins is verbeterd. Het comité meent daarom dat nu het juiste mo ment is aangebroken om druk uit te oefenen op de Turkse re gering. De Turkse premier Ozal heeft vorige week een onderzoeks commissie ingesteld, die de omstandigheden in de gevan genissen moet onderzoeken. Als reactie hierop hebben de hongerstakende gevangenen in de beruchte militaire Ma- mak-gevangenis bij Ankara hun actie beëindigd. Zij hopen dat de regeringscommissie een juist beeld zal geven van de martelpraktijken in Turkse gevangenissen. Het Komité van Politieke Vluchtelingen heeft echter geen enkel ver trouwen in de regeringscom missie. „Een eerder door pre mier Ozal ingestelde onder zoekscommissie heeft indertijd in haar verslag gemeld dat in de periode van 1978 tot 1982 twee gevangenen als gevolg van marteling waren overle den. Deze uitspraak was in strijd met die van de militai ren. Volgens de militaire lei ders waren er in die periode vijftien gevangenen bezweken aan martelingen", aldus het Turkse comité. mJITENHEER TOKIO Op een bitterkoude avond begin deze maand lie pen tweehonderd, in witte mantels geklede Japanse man nen en vrouwen tot op bors thoogte het ijskoude water van een meer vlakbij Tokio in, flikkerende kandelaars hoog boven zich uit torsend. De be proeving was een voorwaarde om bij een Japans confectiebe drijf in dienst te treden. „Onze nieuwe werknemers worden allemaal geestelijk en lichame lijk gereinigd volgens een oud Japans zuiveringsritueel", leg de een van de directeuren van het bedrijf uit Niet alle Japanse schoolverla ters en afgestudeerden die hun entree maken op de arbeids markt staat zo'n ijskoude doop te wachten, maar een beproe vingsperiode in een trainings kamp is in Japan heel nor maal. Jaarlijks worden tien duizenden nieuwe werkne mers naar een kamp gestuurd dat wordt gerund door het le ger en er zijn zelfs fabrieken met eigen opleidingskampen om hun nieuwe personeel de smaak van het gemeen schapsleven bij te brengen. Maar welke vorm de beproe ving ook heeft, het doel is al tijd hetzelfde. Bij schoolverla ters moet de invloed van de linkse onderwijsbond worden uitgebannen en bij afgestu deerden de individuele hou ding die ze tijdens hun studie hebben ontwikkeld. Verder moet de nieuwe werknemers groepsdenken, loyaliteit jegens het bedrijf, gehoorzaamheid en discipline worden bijgebracht. „Voor de oorlog ging iedereen in militaire dienst, aldus een personeelsdeskundige van de Japanse Werkgeversfederatie. „Dat was goed voor de geest. De scholen van tegenwoordig bevorderen het individuele denken Met het ontwikkelen van een loyale houding jegens het be drijf wordt al op de eerste dag in het trainingskamp een be gin gemaakt. Twaalf nieuwe werknemers bij Columbus bij voorbeeld, een fabriek die schoensmeer maakt, moesten de eerste dag van hun wer kende leven beginnen met het omknopen van een schort, om vervolgens de schoenen van hun directeur te poetsen. Bij wat grotere bedrijven staat het uit het hoofd leren van het be drijf shed meestal bovenaan op het lesrooster ROBERT WHYMANT Copyright The Guardian

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11